Veehouders hebben grote bezwaren tegen rijksweg 11 eidse agenda Stichting vangt Fransen in Nederland op Politie Voorschoten kan parkeerchaos niet aan Uitslag enquête tevens bom onder ruilverkaveling Ontvangst kabel-tv in Wassenaar erg slecht Schietbaan voor vereniging en politie in de Bloemerd9 ZATERDAG 14 JUNI 1980 LEIDERDORP - Voor Franstalige mensen bestaat er in Leiderdorp al enkele jaren de mogelijkheid om met elkaar in contact te komen en zo gezamenlijk de problemen op het gebied van de taal en cultuur op te lossen. Deze mogelijkheid wordt ge- schapen door de stichting "Accueil et informations francophones", vrij vertaald: verstrekken van informatie aan pas in Nederland wonen de Fransen. Mevrouw Jeanette van der Voort neemt de werkzaam heden van de stichting in Leiderdorp waar. Drie jaar geleden hoorde ze van het be staan van de stichting en be sloot eraan mee te werken. Zelf is ze namelijk ook een Francaise en toen ze twintig jaar geleden naar Nederland verhuisde, ontmoette ze veel problemen. "Het gaat vooral om zaken als: waar doe ik myn kinderen op school, waar vind ik een dokter of wat voor sportclubs zijn er", zegt mevrouw Van der Voort. "Dat lijken eenvoudige zaken maar wanneer je de taal niet spreekt zijn er toch vaak veel struikelblokken. Een van de eerste dingen die men mij vraagt is dan ook altijd: waar kan ik Nederlands leren spreken?". Het blijken vooral de a te zijn die behoefte hebben aan contact met taalgenoten. Mevrouw Van der Voort "Dat is ook wel begrijpelijk, want mannen zien elkaar op het werk wel. De meeste bui tenlanders komen hier na melijk naar toe omdat ze zijn uitgezonden door een groot bedrijf. Zo wonen er hier in Leiderdorp nogal wat Fran sen die bij de ESTEC in Noordwijk werken. De man nen blijven bij elkaar werken en kunnen thuis ook nog Frans spreken. Vrouwen moeten echter boodschappen gaan doen, de kinderen naar school brengen". Het is overigens niet de bedoe ling dat mevrouw Van der Voort ook persoonlijk alle voorkomende problemen oplost. "In de loop van de ja ren heb ik een lange lijst adressen verzameld van in stanties die de problemen daadwerkelijk kunnen oplos sen. Maar de mensen moeten ook wel een grote mate van zelfwerkzaamheid tentoon spreiden. Niet alles wordt ze voorgekauwd". Naast het doorverwijzen van mensen naar instanties, houdt mevrouw Van der Voort zich ook bezig met het samenbrengen van de Fran- staligen uit de regio. "De mensen zitten vaak met de zelfde problemen zegt ze. "En twee weten meer dan een. Bovendien is het heel ge zellig om in een vreemd land eens van gedachten te wisse len met mensen die dezelfde taal spreken, die dezelfde cul tuur hebben. Behalve de taal is natuurlijk ook de cultuur van Frankrijk zeer verschil lend van die in Nederland". Hoeveel mensen er nu gemid deld gebruik maken van haar diensten kan mevrouw Van der Voort niet zeggen. Wel weet ze dat de belangstelling op zijn retour is. "Het leeu wendeel van mijn "klanten" waren mensen die via de ES TEC naar Nederland kwa men. Maar zij krijgen de nei ging, nu ook de kinderen wat groter worden, naar de naaste omgeving van Den Haag te verhuizen. Daar is namelijk een Franse school. Hieruit blijkt toch weer dat de Fran sen hun eigen cultuur ook in Nederland willen behouden. Om de aandacht op ons werk te vestigen hebben we wel foldertjes en aanplakbiljetjes laten drukken. Al te veel mo gelijkheden hebben we ech ter niet. Wat de financiën be treft zijn we totaal afhankelijk van donaties". ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN - De langs de Hoge Rijndijk gevestigde veehouders steunen massaal het streven de aanleg van een nieuwe rijksweg 11 te voorko men, voor wat betreft het gedeelte tussen Alphen en Lei den. Dat blijkt uit een deze week gehou den enquête, uitgevoerd door de groep van "verontruste veehou ders" uit Hazerswoude die zich vorige week al tot de bijzondere Kamercommissie voor Verkeer en Vervoer richtte met het drin gende verzoek af te zien van de aanleg van Rijksweg 11 tussen Alphen en Leiden. Daarbij had den de veehouders in het achter hoofd dat er deze week door de Kamercommissie een beslissing genomen moet worden over de rijksweg. De vergadering is ech ter, wellicht omdat er nieuwe be zwaren zijn gerezen, verschoven tot na de zomervakantie. Als bezwaar tegen de rijksweg, die volgens de plannen langs de spoorlijn Alphen-Leiden komt te liggen, voeren de veehouders aan dat velen hun bedrijf zullen moe ten verplaatsen of beëindigen. Weliswaar is het volgens het aan genomen ruilverkavelingsplan WASSENAAR - De ontvangst van buitenlandse programma's via de kabeltelevisie is in Wassenaar vaak erg slecht.Nu de aanleg van een kleine tienduizend aanslui tingen z'n einde nadert is een maximum aan klachten op korte termijn te verwachten. Een Was senaars huis-aan-huis blad sprak onlangs al van "een grote flop" in een artikel over de aangelegde kabel-televisie in de gemeente. Vooral de ontvangst van de bui tenlandse zenders laat, zoals ge zegd te wensen over, hetgeen contractueel door Casema, de maatschappij die de kabel-tv in beheer heeft, bij voorbaat aan atmosferische storingen kan worden toegeschreven. Casema zou al het mogelijke hebben ge- Vernielingen aan 50 auto's OEGSTGEEST - Veel autobezitters in Oegst- geest troffen vanmorgen hun auto in een andere straat aan, dan ze hem gisteravond had den achtergelaten. Bij meer dan vijftig geparkeerde auto's zijn vernielingen geconsta teerd variërend van afgebro ken antennes en gebroken spiegels tot flinke krassen in de laklaag. De politie heeft nog geen idee wie de daders kunnen zijn. daan, maar is verder niet ver plicht de abonnees verder in deze zaak tegemoet te komen. Casema, (een dochteronderneming van de Nozema, waarin onder meer de PTT en enkele omroepen deelnemen) heeft nu een pers bulletin uitgegeven, waarin op deze materie wordt ingegaan. Over de kwaliteitsproblemen wordt het volgende gezegd. "Het parcours dat door de signalen moet worden aangelegd is heel lang. Het gedeelte van de zender naar het ontvangststation ge schiedt door de lucht en daarop heeft Casema nu juist geen greep. Enerzijds vanwege atmosferi sche storingen, anderzijds door het dooreenlopen van verschil lende signalen. Eeii definitieve oplossing zou zijn de program ma's bij de landsgrenzen op te vangen en ze verder te leiden per kabel. Maar dat is niet toegestaan, onder meer op auteursrechtelijke gronden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Met veel moeite hebben inbrekers woensdagnacht de kluis van de Alphense Sportstichting naar buiten gesleept en meegenomen. In de kluis, die op de begane grond van zwembad "De Dillen" in een personeelskamer stond, zat ruim 600 gulden. Vrijwel alle automaten in het zwembad zijn bovendien ont daan van de geldbakjes. Diverse deuren werden met een koevoet opengebroken. ook de bedoeling om die boerde rijen met behulp van subsidie te verplaatsen naar de andere kant van de spoorlijn (en de eventueel aan te leggen rijksweg), "maar dat laatste blijkt inmiddels be- drijfs-economische niet meer verantwoord", aldus de groep verontruste veehouders in een brief aan de Kamercommissie. Uit het resultaat van de enquête kan dan ook worden afgeleid dat een belangrijk onderdeel van het ruilverkavelingsplan van de baan Tunneltjes Willen de veehouders langs de Rijndijk, de huidige verkeersa der tussen Alphen en Leiden, blijven zitten, dat moet niet al leen worden afgezien van de rijksweg. Ook zullen er tunneltjes onder het spoor moeten komen. Eén van de belangrijkste aanlei dingen voor het ruilverkave lingsplan is immers het feit dat de veehouders elke dag hun vee over het spoor moeten jagen, met alle gevaren vandien. Met een verdubbeling van de spoorlijn en een toename van treinverkeer in zicht, dreigt die situatie alleen maar te verslechteren. De Nederlandse Spoorwegen, zo la ten de veehouders weten, stem men in met de aanleg van een twintigtal tunneltjes. Een oplos sing die ook wordt voorgestaan door de Leidse werkgroep Mi lieubeheer, die vindt dat met omleidingen rond Alphen en Leiden voldoende wordt afgere kend met de huidige verkeers problemen tussen Bodegraven en Leiden. Een nieuwe rijksweg zou alleen een toename van au toverkeer en een aanslag op het reizen per trein betekenen, zo stelt de werkgroep, die verder aanvoert dat de door haar voor gestane oplossing veel goedko per is dan de aanleg van rijksweg 11 en de verplaatsing van boerde rijen tezamen. Zaterdag Leiderdorp - De E De Voorstraat in Voorschoten. De gemeente wil het parkeerprobleem in deze straat gaan aanpakken. Gedacht wordt daarbij onder meer aan het verbieden van het parkeren tussen de lindebomen. In Voorstraat Burgemeester VOORSCHOTEN - Aan de par- keerchaos in de Voorschotense i Voorstraat komt voorlopig nog geen einde. Er zijn geen politie maatregelen tegen dit probleem mogelijk, omdat volgens de groepscommandant tegen dit probleem mogelijk, omdat vol gens de groepscommandant van de rijkspolitie de politie niet con stant in het centrum aanwezig kan zijn om parkeerbonnen uit te delen. Dit in verband met de on derbezetting van het korps, egen de parkeermaatregelen die de gemeente alvast heeft geno men is er van de kant van de win keliers bezwaar gerezen. Eind vo rige maand keurde de gemeente raad de aanleg van parkeervak ken op de Voorstraat goed. De middenstanders tonen zich nu tevreden over het gebrek aan in spraak. De voorzitter van de Voorstraatwinkeliers De Ru heeft eerst kort geleden kennis kunnen nemen van de verkeers maatregelen. De centrumwinke liers willen wel akkoord gaan met een zogenaamde blauwe zone, maar ze willen daarnaast een ontheffing voor de eigen be drijfswagens. Wethouder Marselis kan begrip opbrengen voor de visie van de middenstanders, maar hij is van mening dat deze wel erg laat met hun bezwaren zijn komen aanzet ten. PvdA-er Visser wil ook nog weten of de winkeliers inderdaad niet voldoende op de hoogte zijn gebracht van de te nemen ver keersmaatregelen. Wethouder Van Dalen, die de por tefeuille verkeer beheert zal de hele zaak nog eens voorgelegd krijgen. Voorlopig gaat de procedure door, die van de Voorstraat een straat moet maken, waar langparkeer- ders worden geweerd en het par keren tussen de lindebomen wordt verboden. Niet harder dan dertig op Miening DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Het is niet nodig allerlei stu dies te verrichten zolang er eenvoudige maatregelen kunnen worden getroffen om het verkeer over de Miening in Zoeterwoude af te rem men. Tijdelijke maatregelen, zoals een maximum snelheid van dertig kilometer per uur, moeten snel worden inge voerd. Dit advies bracht de provinciale verkeerscommis- sie gistermiddag uit aan Ge deputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provin- Het bleek voor de commissie geen enkel punt om de boze bewoners aan de Miening voorlopig te helpen met deze maatregelen. Een en ander betekent dat de commissie achter het standpunt staat om de indeling van de Miening niet ingrijpend te wijzigen. In het vooruitzicht staat de om- leidingsweg tussen de Euro- paweg en de Burgemeester Smeetsweg. Hierdoor zal het doorgaand verkeer over de Miening in de toekomst sterk worden verminderd. De ver- keerscommissie ging tevens akkoord met het tijdschema waarin de vervroegde aanleg van het gedeelte Europaweg- Burgemeester Smeetsweg is vastgesteld. Leiderdorp - De Bloemerd, zwemweds- rijden voor honden, 13.40 uur. Leiden Leids Vrijetijdscentrum - 22.15 uur, film: "Casanova", Fellini. Leids Vrijetijdscentrum - 20 uur volks- dansinstuif, m.m.v. Conjunto Yaravi. Zondag Leiden Leidse Hout - openluchttheater, m.m.v. theater Gajes en de slagwerkgroep van Cohen. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 9.30-17 uur. Leiderdorp - Houtkamp, optreden Achalay, 14 uur. Wassenaar- Dorpskerk, kerkconcert, 19 Oegstgeest - Groene Kerkje concert ba rok ensemble "Dulcamara", 12 uur. Maandag Leiden Stadhuis - cie politionele aangelegen heden, 16 uur; gemeenteraad 19.30 uur. Avondvierdaagse - clubhuis Swift, Adm. Banckertweg, start tussen 18.30 en 19.30 uur. Kijkhuis - film: "Dracula", 20 en 22 uur. Oegstgeest - cie verkeer en sport 19.30 Wassenaar - raadsvergadering, 19.30 Schoolstraat, 19.30 i Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: A. Rus, Middelstegracht 131, tel: 132500. Zo: P.J. Dersjant, Hooigracht 61, tel: 123752. Wijk 2 - Binhenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, De Waard: za: W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel: 126866. Zo: J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel: 141225. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za: W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel 764035. Zo: F. Lahr, Zoeterwoud- sesingel 11, tel: 120347. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage, wordt de weekenddienst waargenomen door M.J.K. van Tol, de Sitterlaan 80, tel: 142427. Spreekuur van 11-11.30 uur, Gezondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp - za: J. v.d. Beek, Hoofd straat 8, tel: 894539. Zo: J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel: 894539, spreekuur za en zo van 12.30-13 uur. Voorschoten - za: B. Schotanus, Leid seweg 305, tel: 071-766462. Zo: A. Tromp, Leidseweg 328, tel: 762159. Oegstgeest - H. Reterink, Terweeweg 152, tel: 1500394. Warmond - geen opgave. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 13-20 juni door apo theek Beker, Lijtweg 4, tel: 155482, Apo theek v.Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel: 890000 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, tel: 410131, spreekur ma t/m vrij van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Roest/ Helden F. Muurling, Plantsoen 23, tel: 125057. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel: 153266. B. Broer, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. LEIDERDGRP - De Leidérdorpse schietvereniging "De Vrijheid" heeft gistermiddag haar nieuwe club gebouw in dé "Blöemërd" gèbpènd. Mét'dé ófficiële opening is het gebouw niet alleen voor de club be schikbaar maac ook als oefenruimte voor de rijks- en gemeentepolitie. Deze korpsen kunnen de schietba nen van de schietvereniging huren. Het nieuwe clubgebouw heeft 700.000 gulden gekost. Door zelfwerkzaamheid heeft men de kosten kunnen drukken. Zo hebben de leden ook een electronische schietschijftransporteur in elkaar geknutseld. De schietafstand kan hiermee worden ingesteld. De schietvereniging heeft zon vijftien jaar op de zolder van de Julianaschool haar hobby moeten uitoefenen. Daar werd met licht kaliber geschoten omdat de ko gels anders de muren zouden vernielen. Op de pro fessionele banen in de "Bloemerd" kan men nu veel beter uit de voeten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teletoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 146.30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post i 254.10 Losse nummers 10.65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sóciale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Privé: C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Marsdijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2