"Xerxes komt er niet aan te pas Daniël Willems in Zwitserland opnieuw de snelste Zuidafrikanen komen niet naar Arnhem Voetbalgekke Hans Westgeest: Bernaüdeau wint openingsetappe van 'Midi Libre' Lotto/ toto VRIJDAG 13 JUNI 1980 NOORDWIJK - Voor Hans Westgeest hoeft de wedstrijd van morgen niet eens gespeeld te worden. Niet dat de 31-jarige rechtervleugelverdediger ongaarne de 'kicksen' om de voeten zou willen sluiten, nee, Hans Westgeest is er rotsvast van overtuigd dat zijn Noordwijk tegen Xerxes de algehele amateurtitel opeist. "We mogen" stelt hij na drukkelijk, "het nu niet meer op een derde wedstrijd aan laten komen. Nu zijn we in de 'winning-mood'. Xerxes kan spelen zoals het wil, Noordwijk zal er gewoon een doelpuntje inpersen. Zo makkelijk ligt dat". Tien jaar geleden maakte Hans Westgeest de'overstap van SJC naar Noordwijk. Een besluit, waarvan hij nooit spijt van heeft gehad omdat Westgeest vanaf het begin onafgebroken in het stan daardteam heeft geacteerd. En als het aan hem ligt blijft-ie nog een paar in dat eerste elftal bi vakkeren maar daarnaast weegt de wil om trainer te worden mo menteel zwaar. Vandaar dat Westgeest overschrijving heeft aangevraagd naar zijn oude club omdat een E-trainingscursus op zaterdag wordt gegeven. Het is echter nog geenszins zeker dat de blonde verdediger Noordwijk de rug toekeert omdat een vereist ABO diploma niet tot z'n bezit tingen behoord. Hoe dan ook wil de tegelzetter in dat gilde "ambi tieus aan de slag". Is het niet van daag, dan is het morgen wel. Want hij heeft niet veel moeite om toe te geven dat hij "helemaal maf is van voetbal" en zou in feite het liefst met een bal onder de arm naar bed willen gaan. ,,'t Is toch een prachtige sport", be nadrukt hij. "Ik ben eens een tijdje met wat anders bezig ge weest. Tennissen. Ben er maar mee gestopt. Ik kan m*n 'ei' er niet in kwijt. Je mag niet schreeuwen op het veldje mag je shirtje niet uitrekken als het warm is. Nee. dat was niets voor mij. Geef mij dan maar het voet ballen. Kan ik me lekker in uitle- Mentaliteit Hans Westgeest is nauwelijks meer uit het basiselftal van Noordwijk weg te denken. Weliswaar kan hij niet in de schaduw staan van technici als Jan Willem Bogers of Albert Spaanderman; de onge breidelde inzet is immer dusda nig dat steevast een voldoende achter z'n naam .kan worden in gevuld. Westgeest maakt dan ook geen geheim van dat hij louter door een gebrek aan technische capaciteiten nooit tot de rijen van het betaalde voetbal heeft kun nen doordringen. "Als in dat lin kerpootje van Albert Spaander man toch had gehad", vertelt hij nostalgisch, "of het talent van 'de Karst' (Kees Karstens), dan had ik het heel ver geschopt. De men taliteit van mij kan nooit ter dis cussie staan. Die is altijd goed. Ik weet zeker dat ik in het eerste van Noordwijk tot m'n 35ste meekan. Makkelijk. Laat het duidelijk zijn. dat ik hier niet per sé weg moet. Sommigen zeggen dat ik de concurrentie uit de weg ga door naar SJC te gaan. Als ze dat twee keer tegen me zeggen blijf ik. Zal laten zien wie Hans West knipsels weer even bekeken. Kwam ik bij de verslagen Noordwijk-RBC terecht. Weet je nog? Dat was in 1972. M'n bloed begon gelijk weer te krie belen. Zou ik zo het veld op wil len rennen. Eerlijk waar. Dan had het eigenlijk zaterdag moe ten zijh". Westgeest bladert door en duikt bij de foto's van de oefencon frontaties met het Ajax 'van toen' aangekomen weer in het verleden. "Dat waren nog wed strijden. Daar kwamen moeite loos 10.000 man naar kijken. Moet je nu meemaken. Toen we dit seizoen kampioen werden tegen RVVH was het publiek, ge loof ik, niet eens blij. Ik weet ook wel, dat de wedstrijd niet van de allerhoogste plank was. Zoiets heeft uiteraard een weerslag op de vreugde. Maar in de laatste wedstrijden zijn ze er weer, leeft het publiek weer mee". Vervolgens toegeeflijk: "Inder daad, Noordwijk heeft in dit sei zoen geen beste wedstrijden ge speeld. Maar vergeet niet dat er enkele nieuwe jongens ingepast moesten worden. Van Siem van Beveren, Sjaak Sluys, Timo Gerlof mochten toch geen we reldprestaties worden verwacht. Nou, we hebben het toch gered met die jongens en hebben de concurrentie zelfs vernederd. DOVO. OWIOS en RCL zijn er toch niet aan te pas gekomen te gen ons". Gerlof "Zo'n Gerlof mag nu niet meer uit het elftal worden gehaald. Laat hem maar rotzooien, want straks is het een grote. Siem van Beve ren heeft in dit seizoen toch een Frans van der Veen van zijn plaats verdrongen. En 'sambo' Van der Veen is niet de eerste de beste. Ik heb altijd gedacht dat Frans de overstap naar het be taalde voetbal zou maken. Sjakie Sluys is een hele beste voetballer, maar soms denkt-ie dat de top al heeft bereikt. Hij moet niet te en thousiast reageren als-ie een r Hans Westgeest (op archieffotostijlvol in actie in de strijd met DOVO .floordwijk heeft de concurrentie vernederd goede wedstrijd heeft gespeeld. Het verleden heeft namelijk ge leerd dat Sluys weieens minder goede wedstrijden speelt. Dan val je gelijk door de mand". Kritiek "Kritiek moet je toch kunnen leve ren? De jongeren moeten toch ivat van de ouderen aan kunnen ne men. Ik geloof ook wel dat die jon gens de kritiek accepteren. Dat maakt Noordwijk juist tot een hechte formatie. Zowel binnen als buiten het veld. Nu ik er wat lan ger over nadenk geloof ik dat Noordwijk toch een uniek gezel schap is. Altijd lachen geblazen. Zo'n Bröring. een Karstens, die zijn toch helemaal maf. Jammer dat Kees (Karstens) een beetje blasé is geworden. Z'n fratsen zijn een hele tijd geaccepteerd maar op een gegeven motnent liep het de spuigaten uit. Als je op de reservebank gaat turven wat je concurrent (Frans van der Veen) fout doet, dan ben je op de ver keerde weg. Dat Acher is verder in het seizoen wel meer gebeurd maar heeft dat ver der geen desastreuze gevolgen ge had. De laatste wedstrijden zijn we vreemd genoeg erg.goed gaan spelen". Uitstekend Ondanks bij vlagen uitstekend voetbal gingen de volgelingen van trainer I^elman met 3-0 on deruit in de eerste strijd om de zaterdagtitel bij ACV. Revanche volgde, hoewel de uitslag (2-1) minder overtuigend was, een week later in Noordwijk terwijl in de beslissende wedstrijd in Vee- nendaal eindelijk de fel begeerde titel geïncasseerd werd. Dankzij een benutte strafschop van Hans Westgeest. "Als ik hem niet had mogen nemen, was er wat ge beurd. Ik had er namelijk recht op. Ja. 'tuurlijk was ik een beetje /ooral toen ik van achte- geest i 'Noordwijk een unieke club? Wel nee. 't Is toch normaal dat wat voor elkaar over hebt. Je hoeft el kaar toch niet naar het leven te staan". Plakboek Plotseling breekt hij zijn mono loog af. Staat op, loopt z'n fraai geoutilleerde huiskamer uit om vervolgens een paar momenten later met een plakboek onder z'n arm het gesprek weer voort te zetten. "Van de week heb ik de MENDE (ANP) - De Fransman Jean-René Bernaudeau heeft gis teren de eerste etappe van de Mi di Libre gewonnen. In de eind sprint versloeg Bernaudeau zijn medevluchter Joaquim Agostin- ho uit Portugal, die tweede werd. Johan van de Velde werd op 31 seconden derde. Bernaudeau be hield de leiding in het algemeen klassement. Woensdag zegevier de hij reeds in de proloog. De rit ging van Bagnols-sur-Ceze naar Mende over 185 kilometer. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Bernaudeau (Fra) 185 km in 5 uur 17 min 21 sec. (met bonificatie 5.17,17); 2. Agostinho (Por) z.t. (met bon. 5.17,19); 3. Van de Velde (Ned) op 31 sec; 4, Martens (Bel) op 49 sec 5. De Carval- ho (Fra) op 52 sec.) 6. Linard (Fra) z.t 7. Kuiper (Ned) z.t.; 8. Wijnants (Bel) op 2.25; 9. Bourreau (Fra) op 4.20; 10. Lubberding (Ned) z.t. Het algemeen klassement na de eerste etappe luidt als volgt 1. Bernaudeau (Fra) 5 uur 21 min. 58 sec 2. Agostinho (Por) op 12 sec.; 3. Van de Velde (Ned) op 35 sec.; 4. Linard (Fra) op 1.01, 5. Kuiper (Ned) op 1.05; 6. Martens (Bel) op 1.08; 7. DeCarvalho (Fra) op 1.09; 8. Wijnants (Bel) op 2.44; 9. Lubberding (Ned) op 4.30; 10. Martin (Fra) op 4.33. WIDNAU (GPD) - Theo de Rooy was de enige van de vijf tien Nederlanders in de Ronde van Zwitserland die glun derend op de openingsetappe terugkeek. Weliswaar had de vroegere wereldkampioen der studenten zelf niet op de overwinning beslag gelegd, maar hij deelde wel in het succes van de ploeg (IJsboerke) en meer ip het bijzonder van kopman Daniël Willems. De rit van Rheinfelden naar Widnau, verreden in een brandende hitte, werd immers gewonnen door de leider van het klassement. sensprints voor het bergklasse- ment en het halve pond goud dat op het einde van de wedstrijd de dit Willems was trouwens de eerste om de belangrijke rol van Theo de Rooy in het snelheidsgevecht tussen ruim dertig man fe onder strepen. "Hij hield het tempo ver schrikkelijk hoog, waardoor ik goed gelanceerd werd. Toen de Italiaan Mantovani piobeerde de overwinning naar zich toe te ha len, ging ik direct mee en ik won eigenlijk vrij gemakkelijk", aldus de jonge Belg, voor wie deze Zwitserse ronde een hernieuwde kennismaking met het hoogge bergte betekent. De Raleighs van Peter Post waren met uitzondering van Wilfried Wesemael au grand complet pre sent ii. de spits van de karavaan. Verder dan de tweede plaats van de Zwitser Stefan Mutter reikte deze numerieke meerderheid niet. Zoetemelk sleepte de twaalfde plaats uit het vuur. Ad Wijnands werd achttiende, Kne- temann. Pronk en de in Belgische dienst (Marc-Carlos) rijdende Jos Schipper completeerden het Ne derlandse contingent in de voor ste gelederen. Niemand dus van de andere Ne derlandse ploeg (HB alarmsys temen) bij de 34 mar) die zich in een keiharde koersfinale van de rest gedistantieerd hadden. "We hebben zware klappen moeten incasseren", zei chef d'equipe Henk Koopmans op sombere toon. Hoe zwaar die klappen wa ren, bleek overduidelijk nog voordat het hele, uiteengerafelde, veld de eindstreep had bereikt, en het tweede groepje dat twee minuten na Willems, Thurau, Zoetemelk, Knetemann, Van Impe, Schmutz, Beccia en hun belangrijkste secondanten bin nenliep, had zich welgeteld één man van Koopmans' formatie kunnen handhaven: Jos Lam- mertink. De anderen moesten zes minuten en meer prijsgeven. Dat de etappe middels een massa sprint beslist moest worden, be tekende overigens niet dat er tij dens het grootste gedeelte van de dag gelummeld werd. Beslist niet. Theo de Rooy (als bewaker van de belahgen van zijn kop man) was direct na de start reeds present in een vluchtersgroepje dat onder leiding van Thurau heel even de zaak op stelten zette. Bij de tweede uitval, na amper 30 kilometer, bevond De Rooy zich opnieuw vooraan. Dit keer waren o.a. Bert Pronk en Henny Nieuwdorp zijn metgezellen, maar evenals tijdens het eerste uur bleek het merendeel van de koplopers vooral op premiejacht te willen. Niet op zoek naar blij vende winst. Trouwens, de jacht op premies was een lucratieve bezigheid want or ganisator Sepp Voegeli bevestig de de faam dat in zijn ronde van Zwitserland "het geld op straat ligt". Premie hier en premie daar. Gisteren een totaalbedrag van circa 5000 gulden, waarbij de tus- sprintklassement is weggelegd, niet eens is meegerekend. De ontsnapping die wel kans van slagen leek te hebben, kwam na 70 kilometer tot stand. Bert Pronk was er opnieuw bij be trokken, evenals Nieuwdorp, Havik, de Amerikaan Boyer, de Italiaan Crespi, de Zwitsers Wol fel- en Denierre, alsmede Jos Schipper met twee ploegmak- kers (Laurens en Hoste) plus twee helpers van Daniel Willems: Rudi Pevenage en Ludo Del- Hoewél de samenwerking op gere gelde momenten ontbrak, zorg den vooral Schipper en zijn mak kers ervoor dat de kloof met het peloton bijna 2 minuten breed werd. Na 110 kilometer volgde niettemin een hergroepering en vanaf dat moment was het wach ten op de krachtenslopende slot fase, met zowel in St. Gallen (165 km) als in Wald (180 km) een lan ge beklimming. Het was trou wens op deze stijgingen dat meer dan de helft van het peloton kreunend in de achterhoede be landde. Gerrie Knetemann blijft in de Ronde van Zui In het algemeen klassement heeft hij slechts éei leider Daniël Willems. De uitslag van de eerste etappe is: 1 Willems (Bel) 202.5 km in 5 uur, 27 min. 17 sec.; 2. Mutter (Zwi); 3. Philip van den Brande (Bel): 4. Peeters (Bel); 5. Mantovani (Ita); 6. Thur.au (Wdl); 7 Schmutz (Zwi); 8. Gisiger (Zwi); 9. Hoste (Bel); 10. Zweifel (Zwi). Het alge volgt: Knetei Zoeter (Zwi) ?en klassement luidt als Willems (Bel) 5.31,18; 2. »nn (Ned) op 1 sec.; 3. Ik. (Ned) z.t.; 4. Gisiger 6 sec.; 5. Thurau op 7 Peeters (Bel) z.t.; 7. De Rooy (Ned) z.t.; 8. Schmutz (Zwi) op 11 sec.; 9. Schipper (Ned) z.t.; 10. Mutter (Zwi) op 12 sec. ren moest komen. Eenmaal bij de stip gearriveerd voelde ik niets meer. Dat gezeik rond het goed- leggen van de bal, deed me hele maal niets. Hadden die gasten na afloop toch nog commentaar op die strafschop. M'n standbeen zou niet goed hebben gestaan. Maar ja, die studenten weten, dat ik gemakkelijk ben op te pijpen. Ik kan er nooit afstand van ne men hè, ondanks dat ik al over de dertig ben. Misschien zou het maar beter zijn dat ik een jaartje wacht met die trainerscursus. Kan ik 'ns leren ergens boven te KUB ONDERWATER Roel Drost uitgeschakeld bij De Munnik LEIDERDORP-Prima tennisweer en ondanks het voetbal nog veel publiek kenmerkten gisteren de toernooien van T C. Lisseen T C. de Munnik. De klapper van de dag in Leiderdorp was wel de partij van Herman van de Capel- len en Roel Drost. Helaas voor het publiek werd deze wedstrijd, door een slechte planning van de wedstrijdleiding ergens op een afgelegen baan gespeeld. Roel Drost, die in het H.E.B. als tweede geplaatst stond, maakte in de eerste set niet veel tegen Herman van de Capellen. die werkelijk foutloos stond te ten nissen. Drost kwam echter terug en leidde in de tweede set zelfs met 4-2. Toen bedwong Herman van de Capellen zijn zenuwen en maakte de wedstrijd koelbloedig af: 6-2, 6-4. Herman van de Capellen is door de ze zege in de halve finale terecht gekomen. Daarin zal hij het op moeten nemen tegen Bart van de Feen of tegen zijn broer Arnold van de Capellen. Bart van de Feen bereikte de kwart finale door een overwinning op de uit vorm zijnde Bob van Over- beeke, 6-2, 6-4. Arnold van de Ca pellen had verrassend weinig moeite met Eelkman-Roorda: 6-1, 6-1. In de bovenste helft van de H.E.B.-lijst won Henny Koemans van Jan Pieter Hop met 6-4. 6-2. Jan Pieter Hop had eerder op de dag de Unicumaangelegenheid tegen teamgenoot Freek van de Capellen winnend afgesloten. Dat kwam vooral, volgens insi ders, door een slecht gekozen taktiek van Van de Capellen. 4-6 6-3. 6-4. Henny Koemans moet nu tegen de winnaar van de partij Verkerk- Nije. Mark Nije is zo ver gekomen dankzij een overwinning op Bub van de Zee. die vooral conditio neel niet zo sterk is: 1-6, 6-2. 6-0. Outsider Mike Verkerk bereikte de kwartfinale door een zenuws lopende partij van Marinus Brooshoofd te winnen. Verkerk won de eerste tiebreak met 13-11, nadat hij eerst vier setpoints te gen had weggewerkt. Ook in de tweede set kwam er een tiebreak aan te pas en ook die was voor de zwoeger Verkerk. 7-6, 7-6. Op het toernooi van T.C. Lisse ging de in het D.E.B. als eerste ge plaatste Henny Fehling op een jammerlijke manier door haar enkel in haar partij tegen Mau reen Meyer. Hierdoor moest zij bij een 4-3 voorsprong in de eer ste set opgeven. In het H.E.B bewees Hans Brug man dat hij torenhoge favoriet is voor de eindzege in Lisse door Marcel Kokkeel gedecideerd aan de kant te zetten. 6-2, 6-2. Opvallend in het H.E.B. was de moeite die Eric-Jan Schreuder had met de jonge Peter Leyten; in een aantrekkelijke partij zege vierde Schreuder uiteindelijk met 6-3. 5-7, 6-2. Iemand anders die opviel was Hans van de Meer uit Noordwijk, al leen deed hij dat in het H.E.D. Nadat hij al eerder de eerste ge plaatste gemakkelijk had gewipt, versloeg hij gisteren met groot gemak M. Hoek met 6-0, 6-0. Al gemeen wordt aangenomen dat Hans van der Meer de volgende toernooien wel in C zal gaan spe- Uitslagen Lisse: D.E.B.: M. de Groot - J. Kalen 6-3, 6-0. P. Wessel -1. Kallenberg 6-4, 6-1. H.E.C.: R Mooyman - Valjavec 6-1. 6-0. F. Grimbergen - T. de Mooy 6-3,2-6. 6-1. E. Zimmerman-A.de Graaf 6-3, 6-3. L. van Dop - F. Liefbroer 6-3, 6-1. JEAN MARC VAN MAREN DEN HAAG Lotto 23 van 8 juni heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. De tweede prijs' (bruto f22.905,80) zal moeten worden gedeeld door elf deelne- Van het niet gewpnnen bedrag van de eerste prijs gaat één-vijfde deel naar de jackpot van week 24. Vier-vijfde deel wordt gelijkelijk over de tweede tot en met vijfde prijs van deze week verdeeld Tweede prijs, elf winnaars, die elk bruto 22.905.80 ontvang, n; Derde prijs, 231 winnaars, die elk bruto f 1.411,50 ontvangen; Vier de prys 8783 winnaars, die elk f45.50 ontvangen; Vijfde prijs: 19.441 winnaars, die elk f20,50 ontvangen. In dejackpot bestemd voor week 24 zit f 103.749,89. DEN HAAG (ANP) - Het voorge nomen bezoek van een Zuidafri- kaanse ploeg van gehandicapte sportlieden aan de Paralympics in Arnhem en omgeving gaat niet door. De Zuidafrikaanse or ganisatie voor gehandicapte sportlieden heeft dat telegra fisch meegedeeld aan de voor zitter van de stichting "Wij ho ren erbij", Hans van Zijl. Menzo Barrish, de praeses van de Zuid afrikaanse organisatie is van mening dat leden van de ploeg gevaar lopen indien zij de Spe len, die volgende week begin nen, bezoeken. Barrish baseert zijn opvatting op publicaties in de Zuidafrikaan se pers. Daarin werd melding gemaakt van mogelijke geweld dadige demonstraties, indien Zuidafrikanen tijdens de Spelen aanwezig zouden zijn. Mr. Geertsema, commissaris van de koningin in de provincie Gel derland. had in een brief aan de Zuidafrikaanse ambassadeur in Den Haag op die mogelijkheid gestipuleerd. De stichting "Wij horen erbij", die vanaf haar oprichting in no vember 1979 vergeefs deelne ming van Zuid-Afrika aan de Spelen had bepleit en als "gast vrouw" voor de bezoekende ge handicapte sportploeg wilde optreden, kondigde gisteren aan zich op te heffen. Nu de Zuid afrikanen hebben besloten niet naar Nederland te komen, haar doelstelling niet meer te verwezenlijken. De Zuidafrikaanse delegatie zou bestaan uit tachtig personen en "multi-raciaal" samengesteld zijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15