Kolonel Gaddafi wil einde aan moordaanslagen Dood premier Ohira stort Japanse liberalen in crisis VS: V-raad volgende week over gijzeling hijeen Sihanoek stapt uit de politiek Ook Brits contingent naarNieuwe Hebriden tl AL UW KLEURENFOTO'S ONTWIKKELD EN AFGEDRUKT Sipri-rapport: "Militaire uitgaven rijzen T BUITENLAND PAGINA 9 TOKIO (ANP) - De premier van Ja pan, Masajoshi Oh'ra, is gisteren in Tokio overleden. Ohira was 70 jaar. De onverwachte dood van Ohira, tien dagen voor de algemene ver kiezingen, heeft de regerende Li beraal-democratische Partij (LDP) in een leiderschapscrisis gestort. De partij beschikt niet over een onomstreden 'kroon prins' voor de opvolging van Ohi ra. Politieke waarnemers ver wachten nu een interne partij strijd tussen de verschillende fracties in de LDP om het leider schap. Ohira moest vorige maand ver vroegde verkiezingen uitschrij ven nadat zijn regering in het parlement een nederlaag had ge leden bij een vertrouwensvotum. De LDP, die een zware stembus- nederlaag heeft geleden in 1979, beschikt over 248 van 511 zetels in het Lagerhuis, en is afhanke lijk van de steun van onafhanke lijke conservatieve parlementa riërs. Binnen de partij werd Ohira's lei derschap betwist door de ex- premiers Takeo Fukuda en Ta- keo Miki. Niettemin wordt alge meen vei wacht dat de Liberaal Democratische Partij, die sinds de jaren vijftig aan de regering is, ook na de verkiezingen van 22 ju ni de grootste partij zal blijven. De andere politieke partijen zijn betrekkelijk klein. De grootste partij dient dan een kandidaat aan te wijzen voor het premier schap, en die keuze wordt ter goedkeuring voorgelegd aan bei de Kamers van het parlement. De secretaris van het kabinet, Ma sajoshi Ito, zal intussen optreden als waarnemend premier. De Amerikaanse president Jimmy Carter noemde de dood van Ohira niet alleen een verlies voor Japan, maar ook voor de Verenigde Sta ten. Hij prees Ohira als een groot staatsman en een zeer goede vriend de Verenigde Staten. Ohira behoorde al sinds de jaren vijftig tot de leidende politici van zijn land/ Hij is minister van bui tenlandse zaken, handel en fina- ciën geweest, voor hij in 1978 premier werd. Ohira werd geborevu boerenzoon op het eiland Shikoku, in het westen van Japan. Voor de oorlog werkte hij op het ministerie van financiën, en tijdens de Tweede Wereldoorlog was hi.i werkzaam bij een Japanse economische dienst in het bezette China. In 1952 werd Ohira in het Lagerhuis gekozen. Grote invloed verwierf hij als de rechterhand van pre mier Hajato Ikeda in de jaren vijf tig, de periode waarin de Japanse economie een spectaculaire groei doormaakte. Hij meende dat Ja pan een levenskrachtige, econo misch sterke democratie moest opbouwen om het te kunnen op nemen tegen de Chinese Volks republiek. Hij streefde daarom naar samenwerking met de so cialistische oppositie. Dat stre ven stuitte op verzet in de liberaal democratische partij, en -Ohira raakte tussen 1964 en 1967 op de achtergrond. Tegen het eind van de jaren zestig wist hij een poli tieke terugkeer te bewerkstelli gen. In 1972 werd hij minister van buitenlandse zaken in het KA BINET' Tanaka. In die functie werkte hij aan normalisering van de betrekkingen met China, wat hem opnieuw op de vijandschap van een fractie binnen de LDP kwam te staan. Tijdens Ohira's" ministerschap trok Tokio de er kenning van Taiwan in, en wer den diplomatieke betrekkingen met Peking aangeknoopt De handel tussen beide landen is sindsdien sterk toegenomen. Ohira heeft steeds consequent vastgehouden aan het bondge nootschap met de Verenigde Sta ten, maar dat belette hem niet voor Japan het recht op een eigen buitenlandse politiek op te eisen. Tijdens de oliecrisis van 1973 wekte hij irritaite in Washington door zijn pro-Arabische politiek. - Diezelfde afhankelijkheid van Japan van buitenlandse energie bronnen als in 1973 speelde Ohira parten toen de Verenigde Staten dit jaar aandrongen op sancties tegen Iran, Japans grootste olie leverancier. Hoewel hij altijd prioriteit heeft gegeven aan het bondgenootschap met Washing ton streefde Ohira ook naar goede betrekkingen met het andere machtige buurland, de Sowjet- Unie. Óhira, die de bijnaam 'Otoh-Chan' (papa) had gekregen, stond be kend als een goedlachs man, en als een tegelijkertijd flexibel en taai politicus, die met veel geduld wist te manoeuvreren. Ohira's ei gen visie op de politiek: Een staatsman moet een hart hebben als Boeddha en handen als de duivel". Oslo met leden i OSLO - De Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh sprak gisteren i Socialistische Internationale, onder wie PvdA-fractievoorzitter Joop den Uyl. NEW YORK (AFP) - De Verenigde Staten overwegen volgende week een bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de kwestie PEKING (AFP) Prins Norodom Sihanoek heeft gisteren in een telegram uit Pjongjang (Noord- Korea) aan het kantoor van het Franse persbureau AFP in Pe king gezegd, dat hij alle politieke activiteit zal staken. Hgewezen staatshoman Cambodja ijverde de laatste'tijd voor neu tralisatie van Cambodja. Hij heeft daarvoor onder meer Amerika en Frankrijk bezocht, maar onvol doende concrete steun gekregen. Sihanoek werd in 1941, toen hij on geveer twintig jaar was, koning van Cambodja. In 1953 trad hij af ten gunste van zijn vader, koning Norodom Soeramarit. Sihanoek bleeff-egeringsleider, eerst als premier, daarna als staatshoofd. In 1970 viel zijn regering door een staatsgreep door generaal Lon Nol, die met steun van Amerika de republiek uitriep. Sihanoek vestigde zich in Peking. Na de val van het regime van Lon Nol, in 1975, keerde de prins met de Rode Khmers naar Phnom Penh terug. Hij had als staats hoofd echter totaal geen macht meer en na een jaar trad hij af. ARRESTATIEBEVEL - In Turijn is een nieuw aanhoudingsbevel uitgevaardigd tegen Marco Do- nat-Cattin, een zoon van Carlo Donat-Cattin die inmiddels ont slag heeft genomen als onder-se cretaris-generaal van de Chris ten-Democratische partij. Dit is gisteren in justitiële kringen ver- De rechter van instructie zou tot overtuiging zijn gekomen dat de 27-jarige Marco heeft deelgeno men aan de moord op de Milane se rechter Emilio Alessandrini, die op 29 januari 1979 werd vef- moord. van de gegijzelden in Iran te vra gen. Dit is gisteren in Ameri kaanse kringen vernomen. De Amerikaanse gedelegeerde bij de Verenigde Naties verzocht gis teren de voorzitter van de Veilig heidsraad aan het Iran-dossier van de raad de uitspraak van 24 mei van het Internationaal Ge$ rechtshof toe te voegen. Het hof gelastte daarin ten tweede male de vrijlating van de gegijzelden. In kringen van de Amerikaanse delegatie is vernomen dat deze stap de inleiding kan betekenen voor een verzoek om een nieuwe bijeenkomst van de Veiligheids raad over de Iraanse crisis. Deze kwestie was voor het laatst op 13 januari in de raad aan de orde. Ds eerste dag van het verblijf van de Iraanse minister van buiten landse zaken Ghotbzadeh in Oslo heeft gisteren geen spectaculaire ontwikkelingen te zien gegeven in de kwestie van de Amerikaan se gegijzelden. De minister heeft gesprekken ge had met Willy Brandt, voorzitter van de Socialistische Internatio nale Socialistischelnternationa- le, en verscheidene andere ver- scheideneandere socialistische leiders. Het bureau van de Socia listische Internationale vergadert vandaag en morgen in de Noorse hoofdstad. Ghotbzadeh zou te verstaan heb ben gegeven, dat de gijzelings kwestie alleen in groter verband kan worden opgelost. De vroegere Amerikaanse minister van justitie Ramsey Clark heeft president Carter er gisteren van beschuldigd te pogen een soort "Big-Brother" regering te creë ren door zijn voorkeur te geven aan gerechtelijke vervolging van Amerikanen, die zijn verbod op reizen naar Iran negeren. "Het spijt mij werkelijk te verne men, dat Carter tot vervolging zou kunnen willen overgaan", zo zei Clark. "De president begrijpt de eigen aard van het recht niet. Hij poogt het te politiseren". De ex-minister, die een der eersten was die het nieuwe Iraanse be wind na de val van de sjah steun den, zei dat het reisverbod van Carter naar zijn oordeel verkeerd is. "Amerikanen verwachten vrijheid", zo zei Clark. "Welke vrije mensen zullen een regering steunen, die ze laat weten, dat je niet vrij kunt spreken, anderen niet kunt ontmoeten, je kunt niet Clark is van plan zaterdag naar de Verenigde Staten terug te keren. Onbekenden hebben de ohe-op- slagplaats opgeblazen van een spoorwegstation in de Iraanse plaats Salmas, dicht bij de grens met Turkije. De Iraanse radio maakte geen melding van slacht offers. PARIJS (ANP) - De Libi sche leider, kolonel Gad dafi, heeft de "revolutio naire comité's" gisteren gevraagd alle "comman do-operaties" in de wereld te beëindigen. Gaddafi deed de oproep in een uit zending van radio Tripoli die in Parijs werd opge vangen. Enkele uren eerder was het ultima tum van de Libische leider afge lopen tot terugkeer van Libiërs uit het buitenland naar het land. Gaddafi had gedreigd allen die niet op het ultimatum reageerden te laten elimineren. Gaddafi riep de revolutionaire co mité's op "slechts die verraders om te brengen wier schuld door een revolutionair tribunaal is vastgesteld". "De geëmigreerde Libiërs van wie zelfs zonder re volutionair tribunaal is vastge steld dat zij hebben samenge werkt met Israëlische, Egypti sche en Amerikaanse autoritei ten zijn schuldig aan hoogver raad en verdienen te worden ge dood daar waar zij zich bevin den", zo voegde Gaddafi eraan toe. aantal van de daders is niets be kend. Enige uren eerder was een andere Libiër, de 33-jarige zakenman Mohammed Bygte in Rome ge wond door twee revolverschoten van zijn 25-jarige landgenoot Abdel Naby Shouti. Shouti pleegde de aanslag toen hij in de flat van het slachtoffer de maal tijd met hem gebruikte. Bygte verklaarde tegenover de politie dat Shouti, die kort na zijn daad werd gearresteerd, hem had ge vraagd naar Libië terug te keren en vervolgens was gaan schieten. De aanslagen in Rome en Milaan vonden plaats enkele uren na af loop van het ultimatum van Gad dafi tot terugkeer van Libiërs in het buitenland naar hun land. Zogenaamde "revolutionaire comi té's" hadden al eerder de jacht geopend op buiten hun vader land levende Libiërs. Intussen zijn in Rome, Bonn, Londen, Athene en Beiroet al negen Li biërs door aanslagen om het le ven gekomen. In de meeste ge vallen gaat het om zakenlieden. Bescherming In Italië woont vermoedelijk de grootste kolonie Libiërs. Zo'n drieduizend Libische staatsbur gers hebben zich in dat land ge vestigd. Alleen al in Rome zijn er 830 officieel geregistreerd. Veel Libiërs hebben al om politiebe scherming gevraagd, maar de Italiaanse politie heeft verklaard die niet te kunnen garanderen in verband met hun grote aantal. Velen zijn uit angst voor aansla gen ondergedoken. De Britse politie heeft intussen maatregelen genomen ter be scherming van in het verenigd koninkrijk levende Libiërs, zo is gisteren van de zijde van Scot land Yard meegedeeld. De maat regelen waren genomen in ver band met het aflopende ultima tum van de Libische leider, aldus de Britse politie, die geen nadere bijzonderheden wilde geven. In Londen hebben gisteren veertig gemaskerde mensen voor het Li bische Volk^bureau (ambassade) tegen het bewind van kolonel Gaddafi gedemonstreerd. Aanslagen zetsstrijders. Deze vernielden In het station van Milaan is gister- onlangs een deel van het traject. De verbinding is belangrijk voor Iran, dat bezig is nieuwe aan voerlijnen voor zijn import te zoeken in het licht van de econo mische sancties door het Westen. middag een Libische zakenman doodgeschoten, zo heeft de poli tie bekendgemaakt. Het slachtof fer, de 56-jarige Azedin Lahderi, werd getroffen door vijf revolver schoten. Over de identiteit en het LONDEN (DPA/Reuter) - De Brit se regering heeft gistermiddag in het Lagerhuis bekendgemaakt ADVERTENTIE GIMTIS! Het duurste van fotograferen is ontwikkelen en afdrukken. Voor 12 kleurenfoto's-betaalt u al gauw f 15,- en voor 24 kleurenfoto's zo'n f 24,-. Uitgerekend die kosten neemt Scottex nu voor z'n rekening. Let op de Scottex fotozegels en informatie op de volgende verpakkingen: Scottex tissue toiletpapier. Fnsgeurend, sterk en zacht in wit en fraaie kleuren. Scottex tissue huishoudrollen decor. Sterk, super-absorberend, met rode of groene appeltjes decoratie. Scottex tissue zakdoekjes. 4-Lagen zachtheid. In handige 10x10 verpakking. Let dus op Scottex.Mct fotozcgcls! een compagnie mariniers 1 de hoofdstad Villa van de Nieuwe Hebriden, een eilanden groep in de Stille Oceaan, zal worden gezonden. Frankrijk, dat samen met Engeland de verant woordelijkheid draagt voor dit enige land onder gezamenlijk beheer ter wereld, heeft al een contingent politie naar villa ge stuurd. Me eilanden dreigt een burgeroor log omdat opstandige inboorlin gen van het grootste en rijkste eiland van het gebied, Espiritu Santo, de macht hebben gegre pen. De onrust is inmiddels naar het eiland Tanna overgeslagen. Daar werd dinsdagavond een po liticus van de oppositie, Alexia Yolou, gedood. Franse functionarissen hebben gis teren in Parijs verklaard dat de twee pelotons oproerpolitie die vanuit Nieuw Caledonië naar de onrustige Nieuwe Hebriden zijn overgevlogen, daar de taken moeten overnemen van de plaat selijke politie die de dinsdag uit gebroken opstand op Tanna moet neerslaan. Een poging van de opstandelingen om het vliegveld onbruikbaar te maken door de landingsbaan op te blazen, werd verijdeld door re geringsgezinde burgers. Veel opstandelingen op Tanna zijn lid van de Kapiel-beweging, een organisatie die streeft naar af scheiding van het eiland bij de onafhankelijkheid van de Nieu we Hebriden, die op 30 juli ingaat. DEN HAAG (ANP) - De wereld heeft in 1979 bijna 950 miljard gulden uitgegeven aan wa pens en de begrotingscijfers duiden op een versnelde stij ging in de nabije toekomst. De politiek van de Verenigde Naties om van de jaren zeven tig het ontwapeningsdecen- nium te maken en daaruit vrijkomende gelden aan ont wikkelingshulp te besteden is op totaal niets uitgelopen. De stijging van de militaire uit gaven heeft zich versneld voortgezet en de besnoeiin gen op ontwikkelingshulp zijn onheilspellend. Voorts is de wapenhandel, vooral met de derde wereld, explosief toegenomen in de afgelopen tien jaar. Dit zijn de voornaamste vast stellingen in het Sipri-jaar- j boek 1980 dat vandaag is uit gekomen. Sipri, het Interna tionaal Instituut voor Vre desonderzoek in Stockholm, geeft jaarlijks een xuit met gegevens over militaire uit gaven in de wereld. Het Ne derlands instituut voor v desvraagstukken (NIW) maakte van dit jongste Sipri- jaarboek een verkorte Ne derlandse versie onder de ti tel "Wapenfeiten 1980". In veel gevallen wordt volgens Sipri besloten tot een verho ging van de militaire uitgaven zonder dat eerst is onderzocht waaraan het geld moet wor den besteed. En dat terwijl soms het antwoord op een vergroting van de dreiging goedkoper is dan die vergro ting zelf. Als voorbeeld noemt Sipri het anti-tankwapen dat veel goedkoper is dan een tank. Bij het beslissen over een verhoging wordt vaak met cijfers geschermd die moeilijk zijn te beoordelen wegens de verschillende prijsstructuren in landen. Zo berekent de Amerikaanse in lichtingendienst CIA de de fensie-uitgaven van de Sow- jet-Unie met Amerikaanse kostencijfers in Amerikaanse dollars. Volgens Sipri zijn de ze schattingen veel te hoog, maar het onderzoeksinstituut gelooft evenmin dat de offi ciële - aanzienlijk lagere - Russische gegevens juist zijn. Sipri zegt dat de ontwikkeling van de arme landen ernstig wordt vertraagd door de grote bedragen die aan wapens worden uitgegeven. Om een verandering in de huidige in ternationale economische or de te verwezenlijken - een grote wens van de Derde We reld - is ook ontwapening no dig. De Verenigde Staten zijn met een aandeel van 43 procent de grootste exporteur van zware wapens naar de Derde We reld. De Sowjet-Unie neemt 27 procent voor haar reke ning. Frankrijks aandeel in de wapenhandel is in de jaren zeventig flink toegenomen en met een aandeel van 10 pro cent is het de derde wapen exporteur geworden. Nederland neemt op de lijst van exporteurs van zware wapens naar de Derde tyeréT NE GENDE PLAATS Ih Dez hoge plaats is te wijten aan de export van Fokker F-27 en F 28 vliegtuigen. De Neder landse overheid zegt dat dit niet uitvoer van dodelijk r teriaal is, maar Sipri vindt dat deze uitvoer r.et als die var Canada, Zwitserland ei Zweden bijdraagt tot de we reldomvattende militarise ring.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9