Partijen komen niet tot een ab ortus-akkoord Minister weigert informatie over geheime wapenvoorraad Oppositie wil beperking leden koninklijk huis M) Bang&Olufsen Commissie gaat dumping atoom- afval bekijken Over en weer beschuldigingen CDA-fractie verdeeld over motie olieboycot Uit in de Randstad DONDERDAG 12 JUNI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Minister Scholten van defensie moet alsnog voor de draad komen met mededelingen over een geheimzinnige wapenop slagplaats in een bos te Hey- thuysen (Limburg). Een mo tie van die strekking heeft het Tweede-Kame' id Van der Spek (PSP) gisteren inge diend. Van der-Spek noemde het tij dens een korte interpellatie over dit onderwerp „volstrekt onaanvaardbaar", dat de mi nister elke informatie weigert omdat het staatsbelang zich daartegen zou verzetten. Zelfs was Scholten niet be reid de vaste kamercommis sie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten vertrou welijk te informeren. Van der Spek voelde de be windsman aan de tand over de vondst van meer dan twin- tig kisten met gloednieuwe wapens en munitie in een voor het publiek toegankelijk stuk bos achter een bejaar dentehuis in Heythuysen. Met een metaaldetector had den enkele bewoners van het dorp de wapens ontdekt. Uit de stroom van speculaties, die na de vondst op gang kwam, viel af te leiden dat het om een geheim wapendepot zou gaan van militaire en civiele veilig heidsdiensten in binnen- en buitenland. Op schriftelijke vragen hierover van Van der Spek weigerde minister Scholten te antwoorden, Het PSP-kamerlid wees erop, dat het terrein waar de wa pens zijn gevonden, geen mi litair terrein was, dat het on bewaakt was en gemakkelijk toegankelijk. „Het is vol strekt onaanvaardbaar dat een dergelijke wapenvoor raad zomaar ergens onbe heerd in de grond gestopt wordt", zei hij. Het beroep van de minister op het staats belang noemde hij onge grond. „Zeker nu het door de minister beweerde staatsbe lang zo evident in strijd is met de belangen van de bevol king". Van der Spek waar schuwde dat de rond de vondst ontstane geheimzin nigheid voor detector-ama teurs een stimulans zal zijn om ook elders op zoek te gaan naar verborgen wapenvoor- raden. De motie die Van der Spek heeft ingediend, zal volgende week dinsdagmiddag in stemming komen. PvdA-ka- merlid Patijn steunde de PSP'er in zoverre, dat hij de minister vroeg om ten minste te verklaren waarom het staatsbelang zich verzet tegen het geven van informatie. Scholten was ook hiertoe gis teren niet bereid. „Dit is een minachting voor de democra tie die ik in dit huis nog niet in deze mate heb meegemaakt", oordeelde Van der Spek. DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid in de Tweede kamer lijkt, ondanks kritiek, akkoord te gaan met het wetsontwerp dat het lid maatschap van het Koninklijk Huis regelt. Enkele VVD'ers twij felen weliswaar nog en willen hun definitieve standpunt inne men nadat de regering heeft geantwoord. Kern van DE ON TEVREDENHEID is de omvang van het Koninklijk Huis. De linkse fracties en vermoedelijk vijf VVD'ers vinden dat de rege ring er teveel leden van de ko ninklijke familie bij wil betrek ken. Ze verschillen echter onder ling van mening over hoe klein het Koninklijk Huis dan wel moet zijn. De regering heeft een week de tijd gevraagd om zich op een antwoord te beraden. De regering wil het Koninklijk DEN HAAG (GPD) - De pogingen van de Tweede-Kamer fracties van PvdA, D'66 en VVD om gezamenlijk te ko men tot wijziging van het regeringsvoorstel over de abor tus zijn gistermiddag definitief vastgelopen. PvdA-D'66 en VVD geven elkaar over en weer de schuld van deze mislukking. De gesprekken werden door de PvdA afgebroken, toen bleek dat de VVD-fractie niet de garantie wilde geven dat zij het regerings voorstel volledig zou verwerpen, indien daarop door de drie partij en niet gewenste veranderingen zouden worden aangebracht. Schip gezonken IJMUIDEN (ANP) - Een Britse kustvaarder, de Queenford (500 ton), is gisterochtend ten westen van IJmuiden op de Noordzee gezonken, na een aanvaring in de mist van het Griekse motorschip Irenes Sun (4.000 ton). Het licht beschadigde Griekse schip heeft direct na de aanvaring de drie bemanningsleden van de Brit aan boord genomen. Nadat de Nederlandse kustvaarder Boekanier het drietal overnam, is de Griek richting Kiel gevaren. De laatste dagen bleek al dat het overleg tussen de fractiedeskun digen uiterst moeizaam verliep. Gistermiddag werden de frac tieleiders Rietkerk (VVD), Ter louw (D'66) en Van Thijn (PvdA, vervanger van de afwezige Den Uyl) erbij gehaald. In dat gesprek bleek de VVD onvoldoende te gemoetkomend voor de twee an dere partijen en brak de PvdA daarop het gesprek af. PvdA en D'66 zullen nu vrijwel ze ker met een eigen initiatief-wets ontwerp komen. Volgende week al gaan zij daarover praten. Dat overleg zal met name gaan over de vraag of het ininitiatief-ont- werp nu al moet worden inge diend, of pas wanneer het rege ringsvoorstel mogelijk is ver worpen. Garanties De conflicten spitsen zich toe op de garanties die PvdA en D'66 van de VVD vroegen voor het onge- De Deense vormgevers van beeld engeluid. 3 jaar garantie Geautoriseerd B&O dealer: hinderd door het parlement lood sen van de wijzigingsvoorstellen, waarover de drie partijen het al voor een groot deel eens wa- Bovendien bleken er op enkele in houdelijke punten onoverbrug bare verschillen te bestaan, met name waar het gaat om de ver gunningen voor klinieken die langdurige zwangerschappen af breken, over de bedenktijd van enkele dagen en over de „betut telende" toon uit het wetsont werp. In kringen van PvdA en D'66 ver onderstelde men gisteren dat de VVD-fractie vanuit het kabinet (met name van WD-minister Ginjaar van volksgezondheid) een onaanvaardbaar te horen heeft gekregen over de door de drie partijen op deze punten ge wenste veranderingen. De WD zou daarom geweigerd hebben de gevraagde garanties te geven in de wetenschap dat dan het over leg zou stuklopen. De twee linkse partijen hadden er begrip voor dat de WD (immers regeringspartij) tegen de eigen wijzigingsvoorstellen zou stem men, indien de regering over zo'n voorstel het „onaanvaardbaar" zou uitspreken. Maar zij wilden dat de VVD dan wel tegen het hele - ten gunste van de regering gewijzigde - wetsvoorstel zou stemmen. Afspraken VAN 179 3 Dat kon de VVD doen, omdat daar over in het regeerakkoord tussen CDA en VVD afspraken zijn ge maakt. Verwerping van het rege ringsvoorstel is daarin uitdruk kelijk geen zaak voor een kabi netscrisis genoemd. Er staat zelfs dat in dat geval de weg voor alle partijen, dus ook de VVD, vrij is om een initiatief-voorstel in te dienen. De VVD weigerde in het overleg de garantie te geven dat zij het bij ongewenste veranderingen ook op die procedure zou laten aan komen. IJMUIDEN (ANP/Belga) - Na een dag van onderhandelen, bemid delen en veel verwarring heeft de milieuorganisatie Greenpeace gisteravond de blokkade van de Buitenspuihaven in IJmuiden opgeheven, waardoor het dump schip "Andrea Smits" met de la ding radio-actief afval naar het Belgische Zeebrugge kon afva ren. Behalve de toezegging van minister Ginjaar om een com missie in te stellen die de dum ping moet gaan bekij ken, speelde een dreigend politieoptreden mee om de blokkade op te heffen. Tegelijkertijd met het opheffen van de blokkade in IJmuiden zijn echter acties in Zeebrugge uitge broken tegen het dumpen van het afval. Belgische milieugroepen, volksuniekamerleden en ge meenteraadsleden van Brugge verenigden zich gisteravond in de nationale werkgroep "Kernaf val" en kondigden aan het ver schepen van Belgisch en Zwit sers afval te zullen verhinderen. Greenpeace begon de blokkade in IJmuiden dinsdagochtend nadat eerder de actiegroep "Breek Atoomketen Nederland" (BAN) had getracht het aan boord bren gen van de 1.800 ton radio actief Nederlands afval, o.a. afkomstig van laboratoria, ziekenhuizen en Breestraat 109 - Leiden - Tel. 071 -120802 DEN HAAG (ANP) - De CDA-frac tie in de Tweede Kamer is er gis teren niet in geslaagd tot een een sluidend standpunt te komen over een mogelijke olie-boycot tegen Zuid-Afrika. In besloten overleg, dat volgende week dins dag wordt voortgezet, sprak de fractie zich vooralsnog verdeeld uit over een ontwerp-motie, af komstig van het CDA-kamerlid Jan Nico Scholten. In dit ontwerp vraagt Scholten over te gaan tot een eenzijdige olie boycot van Zuid-Afrika door ons land. Het overleg en de besluit vorming in de CDA-fractie wordt als 'zeer cruciaal' omschreven. Er is - zo is van politieke zijde verze kerd - sprake van een precaire si tuatie, temeer nu minister Van der Klaauw (van buitenlandse zaken) heeft laten weten niets te voelen voor een eenzijdige olie boycot tegen Zuid-Afrika. Een deel van de CDA-fractie steunt de minister, ondermeer op grond van de overweging dat een Ne derlands verzoek om steun van een eventuele boycot in de Euro pese Gemeenschap geen weerklank heeft gekregen. Een factor bij de beraadslagingen in de CDA-fractie is voorts het feit, dat ee.i steun aan de boycot-mo tie de afwijzing betekent van het door minister Van der Klaauw geformuleerde regeringsstand punt en tegelijkertijd een breuk betekent met de VVD-partner in de huidige regeringscoalitie. De moeilijke politieke situatie - omschreven als een tijdbom on der het kabinet -Van Agt leidde ertoe, dat CD A-fractievoorzitter Lubbers gisteren vervroegd te rugkeerde van een werkbezoek (in het kader van de ontwikke lingshulp) aan India er\ aan Sri Lanka (het vroegere Ceylon). Het vraagstuk van een eventeueel olie-embargo tegen Zuid-Afrika wordt komende week in de Tweede Kamer besproken als de brief van minister Van der Klaauw wordt behandeld. DRONTEN - Koningin Beatrix bijt in een Hollandse appel, haar aan geboden door fruittelers uit Flevoland. De koningin en prins Claus brach ten gisteren een oriënterend bezoek aan FlevolandEerder op de dag was het koninklijk paar op bezoek gegaan in de provincie GroningenRechts op de foto de burgemeester van Dronten, nir. Veldhuizen. het energie centrum Nederland in Petten, te verhinderen. Gisteren maakte burgemeester Molendijk van Velsen bekend dat Greenpeace de blokkade zou op heffen, omdat minister Ginjaar van volksgezondheid en milieu hygiëne de toezegging had ge daan dat een speciale commissie het verwijderen van atoomafval zou gaan bekijken. Daarna volgden enige uren verwar ring, omdat minister Ginjaar het niet eens was met die verklaring, hetgeen weer op verzet stuitte bij Greenpeace. Later op de avond verklaarde Ginjaar tijdens over leg met de vaste kamercommis sie voor kernenergie dat de oor spronkelijke verklaring voor hem onaanvaardbaar was, omdat daaruit zou kunnen worden op gemaakt dat hij was bezweken voor de druk van de actievoer ders. Tot de instelling van de commissie, waarin Greenpeace, en vertegenwoordigers van de vereniging van Nederlandse ge meenten zitting krijgen, had hij al drie weken geleden besloten, verklaarde hij. Ook ontkende hij dat binnen drie jaar het dumpen van het afval in zee moet zijn af gelopen. Hij behield zich het recht voor de dumpingen in zee te laten doorgaan als er geen betere oplossing wordt gevonden. Politie kent identiteit 'diplomaat'' DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie is inmiddels achter de identiteit gekomen van de chauf feur van de CD-auto, die gisteren na een achtervolging door de Amsterdamse recherche op de Pakistaanse ambassade in Den Haag kon ontkomen. De politie wilde gisteren noch bevestigen noch ontkennen dat de man een diplomatieke status heeft. „We moeten ruimte hebben voor het onderzoek", aldus de toelichting van een voordvoerder van de politie. Ook over de wijze waarop de politie achter de identiteit van deze man is gekomen, wil zi j geen uitsluitsel geven. Duidelijk is geworden, dat de Haagse politie pas zeer laat op de hoogte is ge bracht van deze affaire. Tijdens de achtervolging van Amsterdam naar Den Haag is wel getracht contact met de Haagse collega's te krijgen. „Dat schijnt niet ge lukt te zijn", aldus de woord voerder. De bewaking van de Pa kistaanse ambassade is inmid dels gestaakt. ..We weten de iden titeit vke chauffeur, dus is pa trouille niet meer nodig zo werd gezegd. Vrouw vraagt smartegeld: f 2V2 miljoen HEERLEN (ANP De uit de Zuidlimburgse gemeente Wittem afkomstige mevrouw E. Habets (49) die momenteel in België verblijft heeft bij de justitie in Maastricht een klacht ingediend tegen drie specialisten van het De We ver-ziekenhuis in Heerlen. Tevens eist zij een smartegeld van tweeënhalf miljoen gu' Volgens haar zijn bij drie Opera tie0 grove fouten gemaakt. Dr wering, zo verklaarde zij gisteren, kan zij staven met verklaringen van Oostenrijk se en Belgische specialisten, die zij op aanraden van haar Oostenrijkse vriend, een mu sicus uit Wenen heeft gecon sulteerd. Omdat de klachten van me vrouw Habets worden onder zocht door de inspecteur voor de volksgezondheid in Lim burg, wilde het Heerlense ziekenhuis gisteren geen commentaar geven. Volgens mevrouw Habets zou zij aan borstkanker zijn geopereerd, terwijl zij niet aan die ziekte geleden zou hebben. Na die operatie, ondergaan in 1975, leed zij enorm veel pijn. Re den waarom zij een zenuw operatie in de rug onderging, waarvan buitenlandse spe cialisten volgens haar bewe ren, dat die operatie volslagen onnodig zou zijn geweest. Evenals een buikoperatie waarvan zij een ettergezwel zou hebben overhouden. Zij zegt rech> hebben op twee ëneenhalf miljoen gulden smartegeld. Vanwege de ja renlange pijnen en het feit dat zij in het buitenland dure be handelingen moet onder gaan. „Ik voel me een wrak en ben bang dat ik als zwaar ge handicapte door het leven zal moeten gaan". Huis laten bestaan uit leden van de koninklijke familie tot in de derde graad. Dat betekent dat ook de kleinkinderen van de vorst ertoe gaan behoren, mits zij in aanmerking kunnen komen voor de troonopvolging. In de huidige situatie maken der halve de gezinnen van koningin Beatrix en prinses Margriet deel uit van het Koninklijk Huis. Bo vendien zijn de afgetreden ko ningin en haar echtgenoot ook lid, daar is iedereen het over eens. Sedert 30 april zijn dat dus prin ses Juliana en prins Bernhard. De prinsessen Irene en Christina en hun gezinnen kunnen niet meer tot het Koninklijk Huis behoren. Zij hebben voor hun huwelijk geen toestemming aan de Staten- Generaal gevraagd. Het CDA en de meeste VVD'ers steunen de regering voor hon derd procent. De christen-demo craten wijzen op een artikel uit de Grondwet dat zegt dat de Koning zelf zijn Huis mag inrichten. De WD is tegen de willekeur die on tstaat bij het eventueel verklei nen van de kring van het Ko ninklijk Huis. Het standpunt van de twijfelende liberalen komt echter dicht bij dat van D'66 dat een Koninklijk Huis van beperkter omvang voorstaat. De democraat Brink horst diende gisteren bij de be handeling van het wetsontwerp een amendement in, waaruit blijkt dat de kinderen van de broers en zusters van de koning niet meer tot het Koninklijk Huis worden gerekend. De PvdA wil veel verder gaan dan D'66. De socialisten vinden een Koninklijk Huis dat uit prinses Juliana en prins Bernhard, de Koningin en prins Claus en de troonopvolger prins Willem Alexander plus zijn eventuele echtgenote groot genoeg. De wens om het aantal leden van het Koninklijk Huis zoveel mo gelijk te beperken, hangt vooral samen met de ministeriële ver antwoordelijkheid voor hun doen en laten. Wie lid is van het Koninklijk Huis. wordt in zijn persoonlijke vrijheid beknot. Hij mag het functioneren van het staatshoofd door zijn handelen niet belemmeren. Nederlandse militairen toch niet naar Haddad DEN HAAG (ANP) - De twee Ne derlandse oud-Unifil-militairen M. Kroes en R. Mulder, die 27 mei j.l. naar Libanon waren gereisd om zich aan te sluiten bij de mili- tie's van Haddad, zijn gistermid dag vrijwillig naar het Neder landse d ^an het Unifil-gebied ge komen. Zij zullen naar verwach ting vandaag via Beiroet naar Nederland terugreizen. Dit heeft een woordvoerder van het minis terie van defensie meegedeeld. Tijdens een ontmoeting met een Nederlandse officier nabij het hoofdkwartier van de vredes macht in Nakoera hadden de bei de mannen te kennen gegeven dat zij het niet naar hun zin had den in de door Haddad gecon troleerde zone in Zuid-Libanon. Het is op dit moment nog ondui delijk of zij werkelijk waren toe getreden tot de mihtie's. Zodra Kroes en Mulder bij het Ne derlandse bataljon waren gearri veerd heeft het hoofdkwartier van Unifil de Israëlische officier die het contact met de vredes macht onderhoudt ingelicht over de aankomst van de beide Ne derlanders. Daarbij is gevraagd Haddad in te lichten over het feit dat zij uit eigen wil uit diens ge bied zijn vertrokken. ROTTERDAM De Doelen-Holland Festival: do 12, 20.15 uur. Ensemble Hoketus. Vrij 13, 20.15 uur. Krishnattam-muziektheater. Za 14. 20.15 uur Yo Kagura. rituele-gemaskerde dans Zo 15. 21 uur Le Testa ment de Villon, olv Reinbert de Leeuw. Di 17, 20.15 uur: het Nederlands Kamerorkest, olv Antoni Ros-Mai ba. AMSTERDAM Concertgebouw - Holland Festival: za 14, grote zaal: Radio Phil- 'rkest, Omroepkoor olv Peter Serpenti. Ma 16, grote r: Philharmonisch orkest uit Mexico, olv Fernando 20.15l Centrum Bellev ASKO-ensemt Stadsschouwburg Holland Fi Nederlandse Operastichting 13.za 14, ma 16endi 17,20.15 met "Boven Drijven". Holland Festival: do 12, grote zaal, 22 uur. ASKO-koor, olv Jo.s Leussink. al: do 12 en zo 15. 19.30 uur de Th ij 1 van Jan van Gilso Vrij het Willem Breuker Kollektief DEN HAAG burg -Hoiiand Festival: do 12. vrij 13. Koninklijke Scho di 17 Zomergi Hot-theater Holland Festival: do 12, 20.30 uur: Werkcentrum Dans. Vlij 13. 20.30 uur Tanzania Za 14. 14 uur: Spaghetti mit Ketchup Dl 17. 20.30 uur Die schonste Zeit im Lcben Woe 18. 20.30 uur Jozef van den Berg

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7