actief in I vrije tijd I Wet verandert niet zo veel Verbeteren De Camp in "vergeet- Gezinsverzorging schreeuwt om mensen Pater Overeem: Allemaal aardige kinderenmaar ik snap ze niet meer Bewoners Pieterswijk tegen "wandelgebied Nieuwe opleidingen in bejaardensector voor Leidse regio B8BBBHHF PPR-bij eenkomst Ria Beckers, fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer spreekt vanavond over de politieke vooruitzich ten van de jaren tachtig. Dat gebeurt op een bijeenkomst die wordt georganiseerd door de PPR-regio Leiden en om streken in restaurant "Boer- haave" aan de Mariénpoel straat. Men begint om half ne gen. Fancy fair In en rond de kantine van hei volkstuinencomplex Ons Buiten" wordt op 13,14 en 15 juni een fancy fair en rom melmarkt gehouden met grabbelton, rad van avon tuur, en gelegenheid voor een hapje of drankje. De fancy fair wordt vrijdagavond om 7 uur geopend door de eigen majorettes. Verder is men de hele zaterdag en zondag tot vijf uur 's middags geopend. Het volkstuincomplex is gele gen tussen de Willem de Zwij gerlaan en de Merenwijk, langs het voetbalterrein van Roodenburg. Horrorfestival Het horrorfestival in het Kijk- huis aan de Vrouwenkerk koor straat 17 wordt van avond voortgezet met de ver toning van een film met Mia Farrow in de hoofdrol. In de film wordt zij achtervolgd door haar overleden dochter tje. De voorstellingen begin nen om 20 en 22.15 uur. Fellini-festival Het Fellini-filmfestival dat vanavond in het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66 be gint wordt morgenavond om negen uur voortgezet met de vertoning van een oude film van de Italiaanse regisseur "El Cheico Bianco". Het gaat over twee jongegehuwden die van hun huwelijksreis in Ro me terugkeren. De vrouw heeft het in haar hoofd gezet om de held van een fotoroman "de witte sjeik", te leren ken nen. Dit loopt allemaal mis. Ze doet een poging tot zelf moord, belandt in het gekken huis maar haar man vindt haar terug en het huwelijk is gered. Om half twaalf begint een van Fellini's beroemdste films 'La Dolce Vita" uit 1959. In de hoofdrollen Marcello Ma- stroianni en Anita Ekberg. Mastroianni speelt een eer zuchtige jongen afkomstig van het platteland, die het in Rome heeft gemaakt als socie ty-journalist. Zelf doet hij graag mee aan het "Zoete le ven". Zijn vriendin wil graag met hem trouwen. Als een vriend zelfmoord pleegt komt hij even tot bezinningmaar toch trekt het luxueuze leven teveel. LEIDEN - Bonaventura, wel de tweede stichter van de Franciscanen-orde genoemd hield zich omstreeks 1250 al bezig met het opstellen van een studieprogramma. Door de eeuwen heen stond het onderwijs bij de orde hoog in het vaandel. In Nederland werd bij het stichten van de katholieke scho len een beroep gedaan op de congregatie om de leiding van deze scholen op zich te nemen. In 1927 werd het Bonaventuracollege opgericht. De derde in de reeks Franciscanenrectoren pater drs. A.P.T. Overeem O.F.M. (Ordo Fractrum Minorum). Hij is echter ook de laatste. Pater Overeem maakt gebruik van de mogelijkheid met vervroegd pensioen te gaan, twee jaar voor het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Met ingang van 1 augustus 1980 zal hij zijn functie neerleg gen. Dit betekent tevens het einde voor het Bonaventura van het Franciscanentijdperk. De orde is anno 1980 niet meer in staat een nieuwe rector te leveren. Voor het eerst in de geschiedenis van het college zal een niet-Franciscaan dr. T.A. Pleij, vanaf 1960 leraar lichame lijke oefening aan het Bonaventura, de leiding over ne men. Een gesprek met pater Overeem, de huidige rector, over zijn verdere leven, het onderwijs en het katholiek blijven van het Bona. LEIDEN - De buurtvereniging Ma- redorp is verontrust over het lan ge uitblijven van een definitief verbeteringsplan voor De Camp(het gebied dat wordt om sloten door Apothekersdijk, Stille Rijn, Lange Mare, Oude Vest, Turfmarkt en Prinsesseka- de). In een brief aan de Leidse gemeenteraad schrijft de buurt vereniging dat de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening al in december 1978 De Camp aanwees als stadsvernieu wingsgebied. Bij die gelegenheid werd ook een bedrag van 6.5 miljoen gulden door het rijk ge reserveerd voor vérbeterings- plannen in deze buurt. Het plan zelf werd echter niet goedgekeurd omdat er nog aan vullende gegevens van de ge meente nodig waren en de opzet gewijzigd moest worden.Mare- dorp signaleert dat het daarna stil geworden is en de gemeente heeft verzuimd een verbete ringsplan op te stellen dat genade zou kunnen vinden in de ogen van de minister. De bewoners van de Camp, aldus de buurtvereniging, vrezen dat de in het vooruitzicht gestelde geld niet ten eeuwigen dage gere serveerd zal blijven en dat het ze ker door de inflatie wordt aange tast. De vrees bestaat dat het op knappen van De Camp wordt vertraagd. "En daar hebben we ervaring mee", aldus de Camp- bewoners. "Er gingen zestien jaar voorbij voordat het bestem mingsplan werd vastgesteld. Het Caeciliagasthuiscomplex wacht al een halve eeuw op herstel". LEIDEN - „Twee jaar geleden heb ik besloten om er mee op te houden. Ik voelde dat het contact met de leerlingen minder werd. Allemaal heel aardige kinderen, maar ik snap ze niet meer. Ook zal ik het klooster tegenover de school verlaten. Ik heb geen zin om mijn opvolger op de vingers te kijken. Bij toeval kom ik nu in België terecht. De orde heeft alleen huizen voor wat oudere mensen. Daar voel ik mij nog te goed voor. Een broer van mij vertelde dat in de grensstreek leuke bungalowtjes te koop waren. Binnen twee uur had ik beslist. Er zijn bossen en weilanden in de buurt. En aan mijn huis zit een mooie sèrre en grote tuin. Ik kan er lekker rommelen. Twintig jaar geleden was dit in de orde nog niet mogelijk. Ik heb er met de Provinciaal over gesproken. Hij keurde het goed. De band met de orde zal er ook beslist niet minder op worden". Na zijn hbs-b-periöde en priester wijding besloot pater Overeem op aandrang van de orde wis- en natuurkunde te studeren. In 1946 haalde hij zijn kandidaats en in 1948 stond hij als leraar natuur- kunde voor de klas aan het Fran- ciscuscollege in Rotterdam. Twee jaar later was hij helemaal met zijn studie klaar en in 1961 werd hij eigenlijk tegen zijn zin overgeplaatst naar Leiden. „Jaren geleden vonden ze me veel meer een echte pater. Toen liep ik nog in habijt. Dat baarde veel op zien. Ik ben ermee gestopt toen leerlingen pogingen ondernamen rotzooi te mikken in de kap. En eigenlijk vind ik zelf ook dat het niet meer past irrdeze tijd. Van de Geschrapt uit plannen 11 Eredoctoraten prof. Rood LEIDEN - De Leidse hoogleraar prof. dr. J. J. Rood krijgt twee Italiaanse eredoctoraten. Deze worden op 21 en 28 juni resp. aan de L'Aquila Universiteit in Rome en aan de universiteit in Turijn uitgereikt. De hoogleraar in de inwendige geneeskunde ont vangt deze eredoctoraten voor zijn baanbrekend wetk op het terrein van de orgaantransplanta ties. LEIDEN - Een groot aantal bewoners van de Pieterswijk heeft er bezwaar tegen dat de straten rond de Pieterskerk een voetgangers-voorrangge- bied worden waar het autoverkeer grotendeels wordt geweerd. In het ontwerp-bestemmingsplan voor de wijk, waarin wordt aangegeven wat er de komende jaren met de buurt kan gebeuren, staat dat de Pie terswijk het domein van de voetganger wordt. Eén en ander betekent niet dat straten en pleinen voor auto's onbereikbaar worden maar wel minder toegankelijk. Buurtbewoners voelen daar niets voor zodat de gemeente dit voornemen uit het ontwerp-bestemmingsplan heeft ge schrapt. Dit betekent dat ook het plan om van de marktenroute een voetgangers domein te maken voorlopig van de baan is. Pas als de kademuren langs de marktenroute zijn hersteld en de werkzaamheden in de Breestraat (de riolering moet daar nog vernieuwd worden) achter de rug zijn wordt gekozen voor een definitieve inrichting van dit gebied. De gemeente heeft een aantal andere voornemens uit het ontwerp-plan eveneens laten varen. Een wandelroute die zou worden aangelegd van de Langebrug naar het Pieterskerkhof en de aanleg van winkelpassage tussen de Breestraat en de Aalmarkt zijn voorgoed van de baan. Het binnenterrein tussen de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt en het Cultureel Centrum aan de Breestraat is nu bestemd voor culturele manifestaties. De foyer van de Stadsgehoorzaal, die eveneens aan het binnenterrein grenst, mag worden uitgebreid met een overdekt terras. Het idee om de winkeltjes in de wijk te concentreren in bepaalde straten losgelaten. orde uit zal ik wel in pij begraven worden. Wat is het specifieke aan een ka tholieke school? Tja natuur lijk niet alleen de godsdienstles sen. Er is meer. De sfeer de hele entourage. Ik denk dat die zeker verschilt van een openbare school. Als natuurkundeleraar werkte ik vanuit een katholieke visie. Aan de wet van Archimedes kun je niet tornen, maar bij de schepping en bijvoorbeeld een onderwerp als atoomfysica kun je met de leerlingen wel Filosofe ren met in je achterhoofd het ka tholicisme. De schoolbevolking verandert. Het varieert van echt katholiek tot heel vrij. Dat maakt het niet makkelijker. Ik ben blij dat de heer Pleij mijn opvolger is. Hij heeft oog voor de katholici teit. En dan de hele catechese die in een stroomversnelling is geraakt. Een positieve zaak hoor! Dat is binnen de orde ook aan de gang. 20 jaar geleden zou het onmoge lijk zijn wat ik nu ga doen. Onderwijs Het onderwijs heeft ook niet stilge staan. Ik heb heel wat ontwikke lingen meegemaakt. De mam moetwet hebben we nu eigenlijk al achter ons gelaten. In onze school, heb ik, waar nodig ver nieuwingen ingevoerd, we heb ben echter beslist niet met het vaandel van revolutie voorop gelopen. Een enguéte binnen de school heefteen paar jaar geleden uitgewezen, dat 70% van de lera ren niets of niet veel vindt veran derd. Ik denk dat ik erin ben be- slaagd de veranderingen zo ge leidelijk mogelijk te laten lopen zodat er geen weerstanden zijn opgeroepen. Een keer heb ik iets helemaal verkeerd getaxeerd. Herkansingen bij de schoolon derzoeken. Ik dacht dat het een goede zaak zou zijn als die moge lijkheid ingevoerd zou worden. Dat pakte heel anders uit. Het do centenkorps vond dat de leerlin gen dan teveel op een tweede kans zouden gaan rekenen. Hij gniffelt een beetje. Wat zachter zegt hij: „Dit jaar is het toch inge voerd. De kinderen van de eerste en tweede klas zijn volgens mij weer van een heel ander slag. Ge brek aan concentratie. Oudere le raren hebben daar de grootste moeite mee. Als rector moet je daar ook zorg voor hebben. Dooi de aard van de kinderen is het denk ik ook onontkoombaar om een nieuw schooltype te begin nen zoals opvo (ontwikkelings plan voortgezet onderwijs) of middenschool. Toch moet de overheid het onderwijs een beetje meer aan de scholen over laten. Door een wet verandert er niet zoveel. Het moet komen van de man of vrouw voor de klas. Het verschil met vroeger is dat de school na het gezin niet meer op de tweede plaats komt. Er spelen nu heel andere problemen. De maatschappelijke onstandighe- den zijn zodanig dat men veel minder aan studeren toekomt. Drugs hebben hier gelukkig geen intrede gedaan. Een paar jaar ge leden hield ik mijn hart vast. Zo dra ik iets merkte van dealers aan de poort formeerde ik een ploeg stevige knapen, die bij school feesten moesten zorgen dat deze figuren buiten de poorten bleven. Daar komt bij dat wij veel kinde ren uit de dorpen Hazerswoude, Zoeterwoude, Alkemade heb ben. Die dorpen staan in ontwik keling piet stil, maar lopen toch iets achter bij Leiden. Moet zo'n kind dan onmiddelijk met dat soort zaken geconfronteerd wor den? Buiten het onderwijs heb ik mij veel bezig gehouden met sport- begeleiding. Het basketbal heb ik binnen de school groot zien wor den. Traditioneel kun je bijna zeggen worden we elk jaar kam pioen. Dit jaar heb ik van de jon gens vernomen dat er meer te genstand komt. Veel goede spor ters komen van deze school. Ik hoef alleen maar de naam Bertine Vriesekoop te laten vallen, maar zo zijn er meer. Ik denk dat dat komt door de blokuren. Lessen duren bij ons 100 minuten, wat toch betekent minder vakken en minder huiswerk op een dag. Er blijft meer tijd over voor hobby's. Aan dit systeem kleven ook wel bezwaren hoor. Met name de be ginnende leraren klagen er over. En met die minder geconcen treerde leerling wordt het ook steeds moeilijker. Maar ja, je moet kiezen. Hij duikt in de kast en komt met een dik plakboek tevoorschijn. Alles is er in terug te vinden, wat er tijdens zijn 13 jaar durende rec torschap met Bonaventura is ge beurd. „Krantenknipsels en fo to's blijven mijn getuigen zegt hij schertsend. „32 jaar heb ik dit werk met plezier gedaan. Altijd een prettig contact met de leerlingen gehad. Eigen lijk ben ik een rector geweest die maar niet kon vergeten dat hij ook eens leraar was". SASKIA STOELINGA LEIDEN - Drie verschillende opleidingen voor vrouwen die werkzaam (willen) zijn in het bejaardenwerk gaan in september in Leiden begin nen. Het gaat om de officieel erkende opleidingen tot be jaardenhelpster en -verzorg ster. De cursus is speciaal bedoeld voor vrouwen die al langer niet meer hebben geleerd. Naast het bejaardenwerk kunnen zij een. beroepsoplei ding volgen. De verschillende cursussen worden juist in Leiden gege ven omdat er volgens initia tiefnemer Frits van Oosten in deze regio grote vraag naar is. Bovendien wil men inspelen op de grote vraag naar ar beidskrachten bij de Stich ting Gezinsverzorging. De cursus bejaardenhelpster kan onderdak vinden in de huis houdschool aan de Boshui- zerlaan. De andere opleiding wordt in het centrum van Leiden gegeven. De cursussen, onder auspiciën van de Landelijke Stichting Opleidingen Bejaardenwerk (LSOB) staan open voor vrouwen van 27 jaar en ouder. Deelneemsters moeten mi nimaal een jaar vervolg-on- derwijs hebben gevolgd na de lagere school. De opleiding duurt twee jaar. In die tijd moet men werkzaam zijn in de gezinsverzorging bij be jaarden of in een bejaarden tehuis voor minimaal 12 uur per week. De opleiding tot bejaard en ver zorgende is bedoeld voor vrouwen met minimaal drie jaar vervolg-onderwijs. Ook deze opleiding duurt twee jaar. In die tijd moet men voor 20 uur per week in het bejaar denwerk werkzaam zijn. Het theoretische deel van beide cursussen omvat respectie velijk een halve en een hele dag per week. Lesgegeven wordt o.m. in gezondheids- kunde, ziekenverzorging, maatschappelijk inzicht en studie-ondersteuning. Naast de tweejarige opleiding tot bejaardenhelpende be staat de mogelijkheid voor vrouwen die in een bejaar dentehuis werken de oplei ding een jaar te volgen. Toela tingseisen: men moet een toets maken en 16 uur per week in de bejaardenzorg te werken. Verdere informatie over de cursussen is verkrijg- baar bij cursusleider Frits van Oosten, postbus 11178 Leiden of bij het Gewestelijk Ar beidsbureau. LEIDEN - "We zitten te schreeu wen om mensen." Korten bondig formuleert directeur Van der Meij de personeelssituatie bij de Stichting Gezinsverzorging aan de Rembrandtstraat. Doordat de Stichting veel te weinig perso neel heeft kan een aantal urgente gevallen momenteel niet worden geholpen. Zo goed en zo kwaad als het kan probeert zij via de Dienstencentra een beroep te doen op vrijwilligers. Het sys teem werkt echter lang niet feil loos - vrijwilligers doen het werk 'vrijblijvender', van een vaste hulp waar de bejaarde in het al gemeen naar uitkijkt kan geen sprake zijn. Met niet-begrijpende verbazing vernam Van der Meij de uitslag van het onderzoek naar verbor gen werkloosheid onder vrou wen. In Leiden zouden, zo blijkt uit dat onderzoek van de Wel- zijnsraad, ongeveer 1600 vrou wen zijn die niet ingeschreven staan bij het Arbeidsbureau maar wel (part-time) werk zoeken. Met name in de administratieve, maatschappelijke en sociaal-cul turele sector. En daar zit 'm waar schijnlijk dë kneep, want de Ge zinsverzorging zoekt mensen die als 'helpster' bij voornamelijk bejaarden willen werken. Voor een groot deel huishoudelijk werk, daarnaast is het contact met de bejaarde belangrijk. Het is werk dat volgens sommigen wei nig 'status' geniet. Volgens Van der Meij zijn de per soneelsproblemen voor een deel terug te draaien naar de daling van de bejaardentehuizen-norm. In Leiden kon tot voor kort 8V2 procent van de bejaarden in te huizen terecht. Volgens de lan delijke richtlijnen mag dat maar 7 procent zijn. Bovendien is Lei den, met name in de wijken Tuin- stadwijk, Oost en Meerburg, sterk aan het vergrijzen. Van der Meij: "Een groot aantal bejaarden die anders in bejaardentehuizen terecht zouden komen is nu aan gewezen op onze hulp." Pijnlijk is voor de Stichting het feit dat men in de jaren 1974 tot en met 1977 zoveel personeelsaan- bod kfeeg dat met wachtlijsten moest worden gewerkt. Van der Meij: "Daar stonden mensen soms wel een jaar op. Eind 1978 kwam het keerpunt. En toen we begin 1979 een uitbreiding van het aantal formatie-uren (uren hulp die CRM uitbetaalt, red.) kregen was het hek helemaal van de dam." Volgens personeelsconsulente Ly- dia van Dokkum zijn er deze maand al 25 mensen aangeno men, maar dat aantal is lang niet toereikend. "Ik zou er zo 100 bij kunnen hebben, en als je de mu taties van de vakantie meerekent 150." Het gaat de Stichting vooral om part-timers, vrouwen die drie, vier ochtenden in de week willen werken. En wat de Alpha-hulp- verlening (directe hulp, zonder tussenkomst van de Stichting, de hulpkrijger is werkgever) betreft moet men minimaal drie uur per week werken. Momenteel heeft de Stichting zo'n 700 part-timers in dienst in de sectoren bejaar den-en gezinshulp. Bij de Alpha- hulpverlening zijn 170 vrouwen werkzaam. Dat de meeste sollici tanten in hun eigen wijk willen werken vormt voor de Stichting nog eens een extra moeilijke fac tor. Zo is er uit de Merenwijk aanbod genoeg, maar in die wijk is juist het aantal bejaarden (nog) laag. Wijken als Zuid-West, Tuin- stadwijk en Meerburg hebben weinig aanbod maar daarentegen veel vraag. Omdat ook regelmatig adverteren niet mocht baten is de Stichting voorlopig nog bezig met het wer ven van vakantiekrachten. Niet dat zij een oplossing op lange termijn een oplossing kunnen bieden; de vakantiekrachten werken maximaal zes weken. "En daar kun je geen hulpverle ning mee beginnen" zegt Lydia van Dokkum. De helpsters wor den daarom zo 'uitgesplitst' dat ieder gezin of iedere bejaarde in elk geval nog een paar uur hulp per week krijgt. Drs. A. van der Meij LEIDEN - Uit een aan de Cru- quiuslaan geparkeerde auto is vannacht voor 1900 gulden aan góederen gestolen. De achterrqit werd eruit gehaald om een radio-cassetterecorder, een leren jasje, een vispak en een viskoffer met hengelartikelen te kunnen roven. Geen aparte registratie woonwagen bewoners LEIDEN - Woonwagenbewoners in Leiden worden niet apart ge registreerd in het bevolkingsre gister. Dat heeft de chef van de afdeling bevolking A. Hilgeman meegedeeld in antwoord op vra gen van het PSP-raadslid J. v.d. Putten. "In het persoonsregister zijn alle inwoners, met inbegrip van de woonwagenbewoners, opgenomen in alfabetisch-lexi- cografische volgorde van hun ge slachtsnaam en voornamen", al dus de heer Hilgeman. In het woningregister, dat ook deel uitmaakt van het bevolkingsre gister zijn de woonwagenbewo ners evenals alle overige inwo ners geregistreerd op het adres waar zij wonen. De heer Hilge man zegt dat voor 1977 de bena ming "woonwagenkamp" of "woonwagencentrum" wordt gebruikt, wat zijns inziens te recht als discriminerend werd ervaren. Daarom besloot het ge meentebestuur destijds om de straatnaamgeving "Trekvaart plein" in te voeren. PSP-er Van der Putten stelde de vragen naar aanleiding van de televisie-uitzending "Oten hoe zit het nou met Sien?". Daarin zei een bewoonster van het regionale woonwagenkamp aan het Leidse Trekvaartplein dat de gemeente woonwagenbe- l woners wel apart registreert.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4