Parkeerdek onder school "Eerst waarborgen dan pas onderzoek .Echte, springlevende fotomodellen gezocht (m/v) Wo èx- /urn/o Zestig procent meer Om verlies parkeerplaatsen Kaasmarkt op te vangen dief- stallen "Ouders op herhaling" jaar gered LEDEN DIERENBESCHERMING Leidse stadsrubriek LEIDEN - In een vergadering van de verkeerscommissie is gister middag het idee geopperd om voetgangerstunneltjes aan te leg gen onder de spoorwegover- ganvkn de Haagweg en de Mors- weg wanneer de spoorwegbomen worden vervangen door zoge naamde ahob's (automatische halve overwegbomen). Zoals bekend heeft de Nederlandse Spoorwegen in een brief aan de gemeente opnieuw aangedron gen de nu bediende spoorbomen te vervangen. De NS is teleurgesteld dat een eer der verzoek daartoe door het college van B en W is afgewezen. Men wijst ondermeer op de zeer gunstige ongevalscijfers van de overwegen in de Herenstraat en de Telderskade. "In de afgelopen 22 jaar hebben zich op deze van ahob overwegen geen botsingen tus sen treinen en weggebruikers voorgedaan", aldus de NS. Volgens buurtbewoners is de kans op ongelukken in de Haagweg en de Morsweg veel groter dan el ders. Bij bewoners van de Trans- vaalbuurt en het Morskwartier bestaat vooral ongerustheid om dat veel kinderen de overgangen oversteken. Bij de leden van de verkeerscom missie bestaat de indruk dat de minister van verkeer en water staat zich weinig zal aantrekken van de bezwaren uit de buurt wanneer hij een besluit neemt over de spoorwegbeveiliging. Mochten de ahob's er komen dan lijkt het wethouder Waal zinnig om te bekijken of er voetganger stunneltje» onder de overgangen kunnen worden aangelegd. De Kaasmarkt wordt nu nog volledig gebruikt voor het parke ren. In het verbeteringsplan voorde wijk Pancras-West wordt rekening gehouden met de bouw van een nieuwe binnenstadsschool De parkeergelegenheid die daar door verloren gaat kan volgens het plan worden teruggewonnen met de aanleg van een dubbel parkeerdek onder de school. LEIDEN - Parkeergelegen heid, die op de Kaasmarkt verloren gaat door de bouw van scholen kan waarschijnlijk worden opgevangen door de aan leg van een dubbel par keerdek onder het scho lencomplex. Wordt voor de parkeerproblemen op de Kaasmarkt zelf geen oplossing gevonden, dan zal toch de scholenbouw voorrang krijgen. niet elders opgevangen kunnen worden, moet de bouw van het complex doorgaan, vindt de ge meente. Een ander belangrijk punt is de bouw van gezinswoningen in de sociale sector (woningwet- en premiekoopwoningen) langs de Oude Rijn. Ook hier parkeer problemen. Van Gelder. "In de bouwplannen moeten we daar ook goed rekening mee houden. De meeste bewoners zijn voor bebouwing, maar vinden ook dat de parkeerproblemen niet uit het oog moeten worden verloren. Het is overigens nog maar de vraag of die bouwplannen ooit van de grond komen." LEIDEN - Ouders op herhaling, het project voor volwassenon- derwijs, in Leiden-noord is voorlopig gered. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft positief beschikt over een deel van de begroting, die na herhaalde pro testacties enkele weken geleden is ingediend. Dit houdt in dat er vooralsnog geen ontslagen hoe ven te vallen. Wel is er uitdruk kelijk bij vermeld dat na een jaar opnieuw zal worden beke ken - in het kader van de hele volwasseneducatie - hoe het verder zal moeten met ouders op herhaling. Het wachten is nu nog op het mi nisterie van CRM, die de subsi die regelt wat betreft de pro jectaanvragen: culturele min derheden en alfabetisering. De medewerkers zien dat echter ook zonnig tegemoet. "Anders geven ze toch geen geld uit om het personeel te behouden", stelt staflid Virginia Guillen. Een en ander staat in het deze week verschenen verbeteringsplan Pancras-West. (omsloten door de Hoogstraat, Hooigracht, de Oude Rijn en de Nieuwe Rijn) "Uniek is het natuurlijk wel: een parkeer dek onder een school. Toch denk ik dat het een zinnige oplossing is"; aldus wethouder Waal (ruim telijke ordening) tijdens de pre sentatie van de plannen voor de oude stadswijk. Hij kon niet pre cies zeggen wanneer met de bouw wordt begonnen. "Dat hangt vooral af van de toestem ming van het Rijk." Zoals bekend is de bouw van een gecombineerde school (open- baar-neutraal en protestant- Volgenshetverbeteringsplan christelijk kleuter en lager on derwijs) op de Kaasmarkt al een hele tijd een heet hangijzer. Een aantal buurtbewoners wil op het terrein liever geen complex, om dat de gebouwen teveel ruimte in beslag zullen nemen. Zij vrezen dat daardoor de parkeerproble men op het toch al drukke terrein alleen nog maar groter worden. De gemeente wil de plannen door- omdat volgens haar een binnenstadsschool hard nodig is. "Het is geen overbodige luxe. De huidige schoolgebou wen zijn sterk verouderd." Inmiddels is een aantal oplossin gen voor het parkeerprobleem gevonden. De gemeente heeft voorgesteld om onder de school een parkeerdek van twee lagen op te nemen, die plaats kunnen bieden aan ongeveer tweehon derd auto's. Een tweede mogelijkheid betreft de parkeergarage op het Ir. Driessenplein. In het ontwerp- bestemmingsplan voor Pancras- Oost is voor het Ir. Driessenplein Kolders aan de Hooigracht een parkeer- opgenomen, die plaats zal Economisch gezien V oetgangersbruggen 5 het wenselijk om in Pancras-West twee voetgangersbruggen aan te leggen om de wijk beter toegan kelijk te maken. "Dit is zeker een voordeel op de marktdagen. Er is dan vaak geen doorkomen aan", aldus het plan. Er moet een brug ter hoogte van de Beschuitsteeg over de Nieuwe Rijn worden ge bouwd en één ter hoogte van de Dullebakkersteeg over de Oude Rijn. Deze zaak ligt echter wel moeilijk in de buurt. De buurt vindt dat de bruggen niet nodig zijn en afbreuk doen aan het stadsgezicht. In verband met de toegankelijk heid van het gebied zal een wan delpad van de Nieuwstraat rond om de Burcht naar de Oude Rijn worden aangelegd. "In overleg met de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg is bepaald dat het pad langs de achterzijde van het museum voor Geologie en Mine ralogie aan de Hooglandse Kerk- gracht komt te lopen." Ria Beckers (PPR) contra Buikhuisen bieden aan maximaal 350 gens. Volgens Hans van Gelder, die na mens de Welzijnsraad in de pro jectgroep zit, zijn de meeste be woners voor de aanleg van een dubbel parkeerdek. "Er zal ook wel enig verzet tegen komen, maar ik denk dat de meesten het een goed plan vinden. Er zijn mensen, die vrezen dat het aan- en afrijden van auto's niet bevor derlijk is voor een rustig onder wijsklimaat. Wij kunnen daar waarschijnlijk wel een mouw aan passen. We proberen gewoon door een technische ingreep de "scholierenstroom" gescheiden te houden van de verkeers stroom. Zeker is dat de gemeente desnoods voorrang verleent aan scholen bouw boven parkeergelegen heid. Zelfs als de parkeerplaatsen het niet mo gelijk om van de kelders onder de Hoogstraat boutique-achtige winkels zoals in Utrecht te ma ken. Volgens het plan is het beter om de kelderruimten te koppelen aan ruimten op de begane grond, die goed vanaf de Hoogstraat be reikbaar zijn. Wat voor veel kelders geldt, gaat ook op voor walmuren langs de Oude en de Nieuwe Rijn: ze ver keren in slechte staat. "Opknap pen" verbeteringsplan. Op dit moment is een gedeelte van de walmuren langs de Nieuwe Rijn al opge knapt. "Het is wel zaak om de walmuren goed te restaureren. Het stadsgezicht moet tenslotte beschermd blijven." LEIDEN - Het aantal diefstallen in Leiden is het afgelopen jaar met bijna zestig procent gestegen ten opzichte van het voorgaande jaar. In 1979 werden bij de Leidse poli tie 1182 aangiften gedaan. Dat waren er 427 meer dan het jaar daarvoor. Weliswaar werden er ook meer gevallen opgelost - 338 tegenover ?1ü - maar het bete kende toch een daling in percen tage van 31.7 naar 28.5. De cijfers staan in het vandaag ge publiceerde jaarverslag van de politie. Diefstallen van porte- monnaies uit jassen, tassen, in kleedlokalen, winkels en op stiaat bleef ongeveer op hetzelfde niveau. Ruim 260 maal kwamen benadeelden aangiften doen op het bureau aan de Zonneveld straat. Wat wel flink toenam was de dief stal van fietsen en bromfietsen. In het afgelopen jaar verdwenen er 1024 fietsen en 329 bromfiet sen. Het jaar daarvoor waren het er respectievelijk 747 en 249. Opmerkelijk was wel dat er veel meer fietsen en bromfietsen later werden teruggevonden. Waren het in 1978 maar 33 fietsen en 47 bromfietsen, afgelopen jaar kre gen 118 fietsbezitters en 123 bromfietseigenaren hun ver voermiddel na korte of langere tijd terug. Wat de agressieve delicten betreft, zoals doodslag, openlijke ge weldpleging en mishandeling: niet alleen liep het aantal terug van 212 naar 168, maar ook het aantal "daders" dat werd gepakt nam toe. Het oplossingspercen tage steeg van 62 naar 79. Wegens vernieling werd in 1979 in 558 ge vallen aangifte gedaan bij de poli tie. Daarvan werden 129 gevallen of 23 procent opgelost. In verband met overtreding van de Opiumwet werden vorig jaar 57 verdachten aangehouden. Dat waren er ruim dertig minder dan het jaar daarvoor. Acht personen bleken te handelen in harddrugs. LEIDEN - De PPR-fractie in de Tweede Kamer wil niet dat de Leidse prof. dr. W. Buikhuisen onderzoek gaat verrichten naar agfessief gedrag bij kinde ren van tien tot achttien jaar. siecme siaai. vpKiiap- T het motto volgens het vragen heeft het PPR-kamerlid Ria Beckers de minister van justitie gevraagd eerst waarborgen te scheppen vooraleer toestemming wordt verleend. Zij wijst er in de vragen onder r op dat het waarborgen van de rechtspositie van minderjarigen extra zorgvuldigheid vereist. Zoals wij gisteren meldden is de Leidse hoogleraar van plan jon geren in kindertehuizen te on derzoeken op crimineel gedrag. Volgens prof. Buikhuisen is aan alle voorwaarden voldaan. "De plannen zijn goedgekeurd door de ethische commissie, die zich over dit onderzoek buigt en door de vakgroep. Mocht er ook maar de geringste bedenking van die kant komen, dan stop ik on middellijk met mijn onderzoek", aldus prof. Buikhuisen gisteren tegen deze krant. ADVERTENTIE LEIDEN E.O. Namens het nieuwe interim-bestuur hartelijk dank voor uw steun tijdens de vergadering. ADVERTENTIE Met enige regelmaat hebben wij behoefte aan mensen. Gezellige types, eigenlijk van alle leeftijden. I Wij willen een bestand opbouwen van mensen die wij kunnen bellen wanneer wij behoefte hebben j aan fotomodellen. Geen vast werk dus, op zijn best een bijverdienste. Snel rijk worden kun je niet bij ons, dat is ons ook niet gelukt. Geen filmsterren, en geen glamour-achtige toestanden. Je poseert, in verschillende situaties. Je foto komt in de krant, of in brochures, folders, of hoekjes. Niet meer, en niet minder. Nou, wie durft? Schrijf even een briefje met een foto er in naar: erkend reklamebureau B.V., Weversbaan 25,2352 BZ Leiderdorp door René van der Velden Jaap Visser Beestenboel De Dierenhulpdienst wil niets te maken hebben met de ru zies in de gelederen van de Dierenbescherming. Of lie ver: hééft er niets mee van doen. Verscheidene mensen hebben het telefoonnummer 125141 van de Dierenhulpdienst de afgelopen dagen gebeld met de verontruste vraag: "Wat gebeurt er nu met de dieren? Worden de zwervers nog wel geholpen?". Hans Raymaekers van de Die renhulpdienst wil er geen en kel misverstand over laten bestaan dat de Dierenhulp dienst helemaal onafhanke lijk staat van de Dierenbe scherming: "Met grote koeieletters staat er op onze twee wagens, "DIEREN HULPDIENST"; wij zijn een aparte organisatie. Wij wer ken elkaar niet tegen, maar hebben anderzijds niks met elkaar te maken". Dus ook het brengen van zwerfdieren naar het Diere nasiel of het vangen van wilde katten gaat gewoon door. Raymaekers vertelt dat deze taken er van lieverlee bijge komen zijn. "Eerst waren wij puur voor hulpverlening aan dieren zoals de Eerste Hulp dienst voor mensen. Toen de Dierenbescherming in het verleden moeilijk telefonisch bereikbaar bleek voor bij voorbeeld het ophalen van zwerfdieren, zijn we dat er bij gaan doen. Onze wagens rij den toch rond. Bij dat onge luk met die veewagen op de Kooilaan vorige week waren wij er natuurlijk ook als de kippen bij. Voor een kleine Hans Raymaeke Dierenbescherming vergoeding is de sterilisatie of castratie van zwerfkatten ook al in het takenpakket van de Dierenhulpdienst opgeno- De Dierenhulpdienst wordt draaiende gehouden door het echtpaar Raymaekers en het echtpaar Polak (de Polaks puur als vrijwilligers). De rijde De i zitte l de l lefoon om oproepen door te geven aan de chauffeurs. De organisatie houdt het hoofd financieel boven water dank zij de bijdragen van 2100 do nateurs in Leiden en directe omgeving. Zij betalen vijftien gulden of meer per jaar. Het werk binnen de Leidse Die renbescherming (1300 leden in de Leifkegio) wordt ernstig belemmerd door de be stuurscrisis in de afdeling Allerlei persoonlijke ver dachtmakingen Waar is die 70.000 gulden gebleven die de Dierenbescherming de afge lopen jaren aan het Dierena siel geschonken heeft.) ma ken er het werk niet prettiger op. Het voortdurend dreggen naar ouwe koeien in de sloot verpest de sfeer. De financiële begroting moest op de leden vergadering van afgelopen maandag zelfs teruggenomen worden. Daarop stonden onder meer 35.000 gulden voor nieuwe quarantaine-hokken voor katten in het Leidse dierena siel, 10.000 gulden voor een nieuw asiel voor de Vógel- wacht Rijnland en 10.000 gul den voor een sterilisatie- en castratie-actie. "In het belang van het dier" wil de Dierenbescherming zo snel mogelijk een nieuw be stuur. Over hoe dat belang het best gediend kan worden ver schillen de meningen he melsbreed binnen de Leidse Dierenbescherming. Het heeft er alle schijn van dat en kele dierenbeschermers vin den dat het alleen goed kan gaan, als zij in het bestuur zit- Geschrokken De advertenties zijn nog niet geplaatst, maar toch heeft de gemeentelijke actie om eige naren van "'llegaal grazend vee op te sporen al succes gehad. Geschrokken door krantefoto's meldde de eigenaar van een "stiekem gebouwde" paar denstal in het Cronensteyn- bos zich bij de gemeente. De man had de stal zonder toe- stemfmng op gemeentegrond gebouwd, omdat hij niet wist waar hij met z'n paarden naar toe moest. "Om zijn doel te bei eiken heeft hij zelfs enkele bomen omgehakt'verklaart hoofd grondzaken, Schaap. Gistermorgen had hij een ge sprek met de eigenaar. "Of dat onderhoud resultaat heeft gehad? Zeker. Binnen een week wordt de schuur afge broken. Waar die man nu naar toemoet? Ach, we hakken na tuurlijk niet met de botte bijl. We vinden wel een tijdelyke oplossing." Waarschijnlijk zal de ex-stal houder voor korte tijd een in- scharingscontract krijgen. Dat betekent dat hij z'n paar den tegen een vergoeding i tijd o pgemcento- ond Schaap: "Na de zomer komi hij natuurlijk wel in de moge lijkheden, als hij niet oppast Hij heeft dan tenslotte geer stal meer." Binnenkort zuller Mger grazend vant het kost i

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3