Regering wil opening giro naar bedrijven Autoritaire chef redt het niet in de toekomst Beurs Amsterdam MM kort zakelijk Voor het geven van kredieten Onrust op redactie Utrechts Nieuwsblad Professor Heertje: geen werk loosheid door 'chip' DONDERDAG 12 JUNI 1980 ECONOMIE PAGINA 23 Qao bankwezen C£ onderhandelingen over een jiieuwe cao voor het bankbedrijf 100.000 werknemers) verlopen «uiterst stroef. De zoveelste on derhandelingsronde gisteren |freeft nauwelijks iets opgeleverd idat wijstop een spoedig akkoord, •aldus buurder Henk Hofstee van «de Dienstenbonden FNV. De werkgevers hebben de bonden •laten weten dat er niet te praten .valt over verdere arbeidstijdver korting omdat de rendementspo- .sitie van het bankbedrijf dat niet itoe zou laten. Hofstee vindt dat ronzin. "Als er in het bijzonder 'bloeiende bankwezen helemaal niets zou kunnen dan kunnen we er als bonden net zo goed mee ophouden", zo zei hij. De dienstenbonden FNV hebben - naast de prijscompensatie - per 1 •Fjanauri 1981 een aanvullende koopkrachteis van twee procent ^op tafel gelegd maar ook daar zullen de bankwerkgevers niets - van weten omdat ze die twee pro- cent zien als een poging om het door de loonmaatregel geleden koopkrachtverlies weer goed te maken. De werkgevers verwijten de FNV dat ze met dit soort aan vullende eisen een nieuwe loon maatregel uitlokken. Een van de weinige toezeggingen van werkgeverskant is tot nu toe herstel van de prijscompensatie in 1981. Ook willen ze volgend jaar twee dagen meer vakantie geven en zijn ze bereid onaange name arbeid beter te betalen. Samenwerking DAF-trucks en Rijn-Schelde Ver- olme (RSV) hebben een samen werkingsverband gevormd om te dingen naar orders van de Ne derlandse regering voor de ver vanging van gevechts- en pant servoertuigen. Drs. P. J. G. van Doorne, president van DAF- trucks. en ingenieur H. A. Stik- ;ker, president van Rijn-Schelde ;iVerolme, hebben de overeen- jjkomst gisteren ondertekend. TDAF en RSV richten zich met name op de vervanging van de gevechtswagen YP 408 en op de -vervanging van pantservoertui gen van het type M 113. Met een eventuele order zijn vele honder den miljoenen guldens gemoeid. De YP 408 is in de jaren '60 door DAF ontwikkeld en gefabri ceerd. DAF heeft in de jaren 1963-1967 in totaal 750 van deze gevechtsvoertuigen geleverd aan de Koninklijke Landmacht. Verwacht wordt dat het ministe rie van defensie binnenkort een studie over de vervanging zal af ronden en een beslissing zal ne men. WEERRAPPORTEN i hedenmorgen 7 i Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder half bewolkt 18 11 Rotterdam onbewolkt 21 12 Twente half bewolkt 23 11 bew. regen 26 16 40 regen 22 16 18 Frankfort Genève Helsinki Irtnsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv "IXinis onbewolkt 19 10 onbewolkt 22 10 onbewolkt 24 10 zwaar bew. 26 12 02 onbewolkt 24 10 0 regenbui 26 13 01 zwaar bew. 22 13 1 licht bew. 24 11 0 zwaar bew. 19 11 0 onbewolkt 17 8 0 regen 28 15 5 geheel bew. 23 17 0 29 19 0 UTRECHT (ANP) - De autori taire chef die zich niet kan neerleggen by de voort schrijdende democratisering in het bedrijfsleven zal in de toekomst mislukken. Als hij niet wil samenwerken met zijn ondergeschikten en géén rekening houdt met wensen en verlangens die onder het personeel leven en als hij niet het creatieve vermogen bezit om naar oplossingen van problemen te zoeken en zijn beleid niet ter discussie wil stellen kan hij in de jaren tachtig minder goed functio neren. Dit de sociaal directeur van de AMRO-bank mr. H. Vele- ma gisteren in Utrecht op een discussiebijeenkomst gde brochure „werkniet alleen geld" die is opgesteld door- fbedrijfsleKOEP VAN DE Dienstenbond CNV in het AMRO-concervolgens Vele- ma zijn chefs in het verleden vaak gekozen op bijvoorbeeld technische kwaliteiten, maar zal in de toekomst meer moe ten worden gekeken naar juist de leidinggevende capa citeiten. Volgens Velema be zetten chefs in een organisatie Met betrekking tot medezeg genschap en medeverant woordelijkheid vroeg Velema zich af of ieder personeelslid dat wel aankan. De auteurs van „werkniet alleen geld" stellen zich op het standpunt dat iedere werknemer in spraak en medeverantwoor- deijkheid moet kunnen heb ben. Velema wees erop dat opvattingen over arbeid zijn gewijzigd. Was het vroegerje leeft om te werken" nu hoor je steeds vaker ,je werkt om goed te kunnen leven". Hij gelooft er dan ook niet in dat iedere werknemer wel zo graag medezeggenschap en medeverantwoordelijkheid wi. Het beleid bij de AMRO- bank is er volgens Velema dan ook op gericht, degenen die dat wel willen, de moge lijkheid te bieden. Bevel-structuur mensen werken - ook over zijn sociale beleid mag den ken, de bedrijfsledengroep van de Dienstenbond CNV concludeert in zijn brochure dat er ten aanzien van de machts-- en krachtsverhou dingen bij de AMRO-bank nog steeds een bevel-struc tuur heerst. „De mening, het oordeel, van de hoger ge plaatste heeft een absolute waarde", zo staat in „Werk niet alleen geld". overzichtelijke organisatie structuur. waarbij ieders ver antwoordelijkheid duidelijk is aangegeven. Daarnaast moet er een open en doeltref fend communicatiekanaal van de werkvloer naar de top van het bedrijf worden ge schapen, waardoor wensen en verlangens van de mede werkers ook de top bereiken en andersom. „Het mag muzo zijn dat informatie van welke richting dan ook ergens wordt vervormd of geblok keerd", aldus de brochure. AMSTERDAM (ANP) - De regering denkt er aan de Postgi ro/Rij kspostspaarbank toe te staan kredieten te geven aan bedrijven. Dat bleek uit de redevoering van staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer en waterstaat, die ze uitsprak bij de officiële opening gistermorgen in Amsterdam van het hoofdkantoor van de combinatie Postgiro/RPS. Smit zei ook dat het hoofdkantoor van deze combinatie naar haar mening in Amsterdam moet blijven. AN STERDAM - Staatssecretaris Neelie Smit-Kroes herschrijft onder de ogen van PTT-directeur Leenman tr) en voorlichter De Voogd haar rede voor de officiële opening van het hoofdkantoor van de postgiro en ruksnost- spaarbank aan de Haarlemmerweg in Amsterdam. De kredietverlening door de giro aan particulieren moet worden uitgebreid. Datzelfde moet gel- s iliil s ral Sta onbewolkt 21 11 12 mist 22 10 06 zwaar bew. 23 11 0 mist 21 11 3 onbewolkt 22 11 0 UTRECHT (ANP)-De journalisten van het Utrechts Nieuwsblad, de Nieuwe Zeister Courant en het NZC-nieuwsblad hebben het ver trouwen in drie van de vijf com missarissen van de Holding Utrechts Nieuwsblad BV verlo- EG: prijs aardgas voor glastuinbouw in Nederland niet juist BRUSSEL (AFP) - De speciale ta rieven die in Nederland worden berekend voor de levering van aardgas aan de glastuinbouw geeft de kwekers in dat land ren en eisen hun aftreden. Volfde redacties handelen deze commis sarissen als certificaathouders uitsluitend uit persoonlijk belang door contact te zoeken met het uitgeversconcern Elsevier-NDU voor de verkoop van hun aande lenpakketten. Volgens een gisteravond door de journalisten uitgegeven commu niqué gaan de betreffende com missarissen en de certificaathou ders die hen steunen met hun handelwijze volkomen voorbij aan het feit dat de waarde van de aandelen vooral ook het resultaat is van tientallen jaren gezamen lijke inspanning van het hele per soneel. De journalisten willen te vens onderzocht zien of de ver kooppogingen niet in strijd zijn met de statuten van de vennoot schap of met de statuten van de stichting die de aandelen beheert en daarmee in strijd met de wet. De drie commissarissen zouden volgens de redacties fatsoenshal ve hun functies dienen neer te leggen. De redacteuren willen voor morgenochtend negen uur weten of gevolg wordt gegeven aan hun eis. Zo niet zullen de redacties zich volgens een woordvoerder beraden op even tueel te nemen stappen. De UN-groep is de grootste parti culiere uitgever van regionale dagbladen. Het concern heeft in totaal 650 man in dienst. Tot de groep behoren ook de Amers- foortse Courant, Het Veluws Dagblad en de Nieuwe Zeister Courant. Prof. Heertje AMSTERDAM (ANP) - De invoering van de micro-elekmvca in het „kantoor van de toekomst" zal niet leiden tot massale werkloos heid. Deze verwachting sprak prof. dr. A. Heertje, hoogleraar economie aan de universiteit van Amsterdam, gistudag uit op een spkdag vün de Koninklijke Akademie van Wetenschappen over „provincie en micro-elektronica in Amsterdam". Wel zullen er volgens de hoogleraar ingrijpende verschuivingen in het ar beidsproces plaats vinden: bepaalde soorten arbeid verdwijnen, andere zullen er bij komen. Maar wanneer tijdig op de nieuwe ontwikkelingen wordt inge speeld en de 'chip' niet alleen vanuit een oogpunt van financieel- economische doeltreffendheid wordt bekeken kunnen er ook gunstige mogelijkheden voor de samenleving ontstaan. Door het verdwijnen van routine-arbeid kan het werk worden vermense lijkt. Het zal mogelijk worden bepaalde werkzaamheden die nu op kan toor gebeuren thuis te doen, zodat minder mensen met hun auto tijd in files behoeven door te brengen. Micro-elektronica kan betekenen minder papier'gebruik, waardoor er minder bomen behoeven te worden gekapt, de natuur wordt beschermd en het milieu er dus profijt van trekt. Door de mogelijkheid van telefo nisch vergaderen, snel informatie ter beschikking hebben en dergelijke kan ook de democratisering van de besluitvorming er naar het oordeel van Heertje door worden bevorderd. Hij noemde ook nog andere voordelen van de invoering van de micro-elek tronica. den voor het dienstenpakket voor de bedrijven, aldus de staatssecretaris. Op dit punt zit ten zij en minister Van der Stee (financiën) op één lyn, vertelden ze desgevraagd. In haar toespraak noemde Smit de rekening-courantkredieten en de korte-termijn-deposito's als mo gelijke vormen van nieuwe fi nanciële dienstverlening aan be drijven door de giro. De uitbreiding van de financiële dienstverlening is nodig om de continuïteit van de gelddiensten van de giro-combinatie te waar borgen, aldus mevrouw Smit. "De gelddiensten verstaan de ei- Bijna akkoord over cao bij Philips UTRECHT (ANP) - De FNV-leden bij Philips gaan bij meerderheid akkoord met het onderhande lingsresultaat voor een nieuwe tweejarige cao mits de garantie op tafel komt dat op 1 januari 1981 een njpuw systeem bij het bedrijf wordtt ingevoerd voor de waardering van de verschillende functies. Volgens bestuurder A. van der Veen van de Industriebofnv wordt er al jaren bij Philips over de zogenaamde functieclassifica tie gepraat zonder concrete resul taten. „De mensen zijn al dat ge praat en guxeer beu. Hun geduld is op en dat is begrijpelijk". Van der Veen wilde niet zeggen wat er gaat gebeuren als Philips geen concrete toezeggingen wil doen. Dan zal de bond de leden op nieuw moeten raadplegen. Niet uitgesloten is dat de leden dan het cao-resultaat alsnog pen. sen van de tijd, maar moeten daar wel de kans toe krijgen". De staatssecretaris liet blijken de discussie over de postbank min der belangrijk te vinden van de continuïteit van de gelddiensten. "De postbank op zich is geen doel", zei ze. De postgiro/spaarbank schrijft niet af van een rekening, wanneer het saldo onvoldoende is. Dat is voor met name bedrijven nogal hin derlijk, omdat die een verander lijk betalingsverkeer hebben. "Rood staan" is bij de banken wel mogelijk. Daarom zijn de laatste tien jaar veel bedrijven met een girorekening naar de bank ge stapt, ook in verband met de veel ruimere mogelijkheden daar voor het krijgen van rente over geld, dat op een betalingsreke ning overblijft. Twintig leden van de ambtenaren bonden ABVA en KABO demon streerden bij de ingang van het hoofdkantoor met een spandoek waarop de komst van een vol waardige postbank (met het hoofdkantoor in Amsterdam) werd gevraagd. De actie toont de ongerustheid die onder het per soneel is ontstaan door berichten dat het hoofdkantoor misschien naar Leeuwarden zou gaan. Smit- Kroes zei desgevraagd, dat alleen nieuwe diensten van de postgiro/ spaarbank in de Friese hoofdstad worden gevestigd. De gelddien sten van de combinatie horen daar volgens haar niet bij. De fusie van de Amsterdamse ge meentegiro en de postgiro zou niet tot stand zijn gekomen, als niet zwart op wit was bevestigd, dat het hoofdkantoor van de giroI spaarbank in de hoofdstad zou komen, zei burgemeester Polak bij de opening. Hij zei ervan uit te gaan dat de afspraak wordt nage komen. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: andijvie 0.14-0.54. tuinbonen 1.10. spitskool 0.52-0.56. boUMS II 0.76-1.54. waspeen AI 29,20-29.60. All 13,-36,40. BI 24,70-30.- per kist. Aanvoer 45 ton. sla (natuur) I 0.10-0.14. spinazie 0.72-0.75. uien per kg 0.19-0,39. bloem- kool 6 per bak I 1.42-1.87.6II 0.35-0.86 81' 1,25-1,62, 10 I 0,95. 10 II 0.21. 12 I 0.44 GOl D KN 7.11.VU: Goud ZUvor Z5.Sf.mm BUITENLANDS GELD lu! Vin- fiooeui 22W 2 x00 rr.r,ft ft to*V-I (linm I "1 AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse effectenbeurs waren vandaag weinig veranderingen te bespeuren bij de doorlopend ge noteerde fondsen. Ook op de obligatie-markt was het erg rustig. De staatsfondsen noteerden eveneens onveranderd. Bij de internationals Kon. Konink lijke Olie- zestig cent aantrekken tot 166,90 en bleef hiermee in de pas met de koersvorming van in New York. Ook Unilever ging wat omhoog en wel veertig cent op 113.20. KLM stond rond het vytig cent op f 63.50 De handel nam een afwachtende houding de voorlopige resultaten be kendgemaakt. Hoogovens en Philips zakten beide een duL bei tje op respectievelijk 16,90 en J 17.90. De banken waren nagenoeg onver anderd. De hypotheekbanken echter waren flauw. De FGH aak- te 1.60 op 66. terwijl WUH op i op f 136.50. Bu de I s en uitgevers bleef even« 1 bij het oude.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23