«ftoa ii Bedrijf ontkent dumping van chemisch afval Alphense acht maanden journaliste in Suriname "Noordwijk moet meer toeristen gaan lokken VVV-DIRECTEUR ROVERS: Sp onsor voor Trotters DONDERDAG 12 JUNI ALPHEN AAN PEN RIJN - Stel je voor; je werkt op Hooge Burch en geeft les aan verpleegsters, terwijl je bovendien een studie dramatische vorming aan de theaterschool volgt. Omdat je toevallig wat Surinaamse vrienden hebt, ga je twee dagen na je eindexamen naar Suriname om daar zonder journalistieke vooropleiding of ervaring als verslaggeefster bij de op één na grootste Surinaamse krant te beginnen. Het lijkt een modern sprookje maar de 30-jarige Alphense Hermien Kamphuis is het overkomen. In de herfst van 1979 vertrok zij naar Paramaribo en na acht maanden werken, waarin zij tevens midde nin de staatsgreepperikelen be landde, kwam zij vorige week zondag terug. "Ik wilde gewoon even wat anders doen", zegt ze luchthartig over haar uitstapje. "Ik was al een paar keer op vakantie geweest in Su riname en ik heb er familie. Via de moeder van een leerling van me hoorde ik dat deze betrekking vrij was. Ik heb toen een kaartje gekocht en ben twee dagen na mijn examen dramatische vor ming op het vliegtuig gestapt. Toen ik daar was had ik nog het alternatief om als speltherapeute aan de slag te gaan maar het leek me leuk om bij de krant te wer ken om het contact dat je hebt met de mensen". Smakelijk vertelt Hermien Kamp huis hoe haar toekomstige hoofd redacteur als enige vereiste stel de dat ze kon typen. Dat kon ze niet maar met een type-machine omgaan zou wel lukken. Zo ging ze aan de slag bij "De West", met ongeveer 9000 lezers de tweede krant van Suriname. Ruzie Hermien Kamphuis: "Maar hoofd redacteur Findley was zo'n con servatieve en fascistisch den kende man, dat ik slaande ruzie met hem kreeg. Na twee weken bij "De West" ben ik via collega's bij "De Vrije Stem" terecht ge komen, een kritische krant waar je kon schrijven watje wilde. Als je een idee had dan was het ant woord "Doe maar". In haar hoedanigheid van Vrije Stern-reporter interviewde Her mien Kamphuis de Nederlandse minister Pais en De Koning, die in die tijd een bezoek aan Suri name hebben gebracht. Ook de leiders van de politieke partijen en de Surinaamse kabinetsleden moesten er, soms tegen wil en dank, aan geloven. In een extra dikke oudejaarseditie schreef Hermien Kamphuis ook een vin nige persiflage op het Surinaam se volkslied. "Ik kon daar echt doen wat me interesseerde". Staatsgreep Tot eind februari de staatsgreep werd gepleegd. Veel werk moest onder hoogspanning worden ver richt. Hermien: "Mijn collega, Chandra, zat op Cuba en ik moest in mijn eentje elke dag die acht pagina's vullen. De avond voor dat de coup werd gepleegd, had ik een gesprek gehad met militair attaché luitenant-kolonel Valk en die vertelde me dat er een gijze ling zou plaatsvinden." "e volgende ochtend om half vier werd ik gewekt. Ik ging naar bui ten om foto's te maken en toen zag ik de eerste pantserwagen schietend voorbij rijden. Twee mensen werden daarbij geraakt. Het publiek raakte direct in pa niek: Ze zagen mij foto's maken en ik val nogal op met mijn blon de haar. Toen begon er een man zo tegen me uit te varen en te schelden: "Jullie Nederlanders zijn er de schuld van dat het zo slecht met ons gaat". Hij was he- lemaal over zijn toeren". "Door de nieuwe regering werd toen de avondklok ingesteld dus moest alles helemaal snel gebeu ren. Suriname werd overstroomd door Nederlandse journalisten van allerlei bladen en omroepen. Ik hield bijna geen tijd meer over, want ik had alles van dichtbij meegemaakt en een pasje voor de avondklok. Wat Hermien Kamphuis hoog zit is het feit dat alleen als er echt iets bijzonders aan de hand is in Suri name er in de Nederlandse pers aandacht aan wordt geschonken. En dan nog op bagatelliserende wijze. Een term als "bananenre- volutie" irriteert haar bijzonden "Ik vind het stotend dat Surina me als een lachertje wordt afge daan terwijl er met beperkte middelen en veel inzet verhou dingsgewijs ontzettend veel wordt gedaan. "Om Suriname bestaat nog steeds een soort koloniale vrees. Heel Suriname is nog doordrongen van Nederland. Ik ga graag nog een keer in Suriname kijken. De mentaliteit is er veel warmer en hartelijker. En het mag er dan politiek gezien een puinhoop zijn met veel corruptie, ik hoop echt dat het de goede kant uitgaat met Suriname". mijn eentje elke dag acht pagina's LEIDEN - De Leidse basketbal vereniging Trotters heeft zich voor de komende driejaar verze kerd van financiële steun van de Leidse spaarbank. De opzet daarbij is het voortbestaan van de Leidse eerste divisieploeg te waarborgen. De bedoeling is dat Trotters gaat fungeren als opleidingsteam ach ter grote broer" Parker. Tot nu toe kwam daar nog weinig van te recht. Wanneer de Leidse eredi- visionist het echter op het inter nationale front wat rustiger aan gaat doen en de Nederlandse Amerikanen zullen zijn vertrok ken moet Trotters voor aanvul ling van voldoende niveau zorgen in de selectie van Han Wallaart. Trotters dat het afgelopen seizoen op het nippertje een play off posi tie miste werd met enige spelers versterkt. Frank Kales, vorig jaar afgekeurd voor basketbal, wil het komende seizoen toch gaan spe len, terwijl Peter Peulides, die aanvankelijk naar Leiden zou vertrekken toch blijft. Van de vi- ce-landskampioen kwam Joost Cornelissens, terwijl Eric-Paul van Weeren (BV Leiderdorp) en John Dawson (Tekkels Jumpers) de selectie completeren. Nog niet bekend is wie de trainers- vacature Van Cleef gaat opvullen. Er zijn inmiddels wel enkele con tacten, maar definitief is nog niets besloten. Peperdure schoorsteenveger HAARLEMMERMEER - Bewo- ners uit de Haarlemmermeer worden de laatste weken her haaldelijk geconfronteerd met personen die zich uitgeven als schoorsteenveger die de schoor stenen nauwelijks of geheel niet reinigen tegen zeer hoge prijzen. De politie van de Haarlemmermeer heeft inmiddels vastgesteld dat het hier om zogenaamde pseudo- schoonmakers gaat, die rekenin gen indienen met daaronder de naam van een niet bestaand be drijf. De politie raadt bewoners aan oplettend te zijn. Katwijkse watertoren krijgt dure opknapbeurt KATWIJK - De watertoren van de Leidsche Duinwater Maatschap pij krijgt een grote opknapbeurt, die naar schatting één miljoen gulden kost. .De toren dateert uit 1878, het jaar waarin de LDM is opgericht. Hij staat aan de Cantineweg onder de rook van Katwijk aan Zee. De grote opknapbeurt omvat de ver vanging van het dak en het op nieuw verven van het reservoir in het 40 meter hoge bouwwerk. Het werd gevaarlijk om op het dak te lopen omdat ijzeren onderdelen gingen roesten. Van tijd tot tijd was dat wel eens nodig om repa raties te Verrichten. De toren staat rondom in de stei gers. De stenen kolos wordt nu met staalgrit schoongemaakt en waar nodig wordt het aangetaste metselwerk hersteld. Het bouw werk werd voor het laatst grondig onder handen genomen in 1930. Ook toen werd het dak vervan gen. SKIËN - De Nederlandse, ski-ver eniging heeft Bob Boverman (35) voor twee jaar aangetrokken ten einde de conditietraining van de jeugd-langlaufers ter hand te nemen. Boverman zal zich ook bezighouden met de talent-scou ting. ■PWpfpiG Wk i - v £VV»A,;. ,.y,v r het afval zou zijn gestort •g&Wj - S Agrariër noemt aantal van 30-40 vaten ALPHEN AAN DEN RIJN - "Volgens mij zitten er wel 30 tot 40 vaten in de grond, zo'n 7 meter diep. Er is een stuk sloot mee gedempt. Ik begrijp niet waarom de gemeente dat nü aan de grote klok hangt, want ze wisten er acht jaar geleden van. Ook het polderbestuur trouwens. Er is toen besloten om de boel maar te laten zitten en af te dekken met aarde." Aldus het relaas van agrariër Teun de Lange, die in de Oudshoornse polder op de grens van Alphen en Ter Aar zijn bedrijf heeft. Zoals gisteren op de voorpagina werd gemeld, is de gemeente Alphen een week geleden door een parti culier schriftelijk op de hoogte gebracht van de dumping van de vatep. Ambtenaren van de ge meente, politie (bijzondere wet ten) en provinciale waterstaat hebben een bezoek gebracht aan het bedrijf van De Lange en een aantal mensen gehoord. Op grond van deze gegevens heeft de dienst openbare werken een rap port opgemaakt en naar B en W gestuurd. Burgemeester en wet houders hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op de hoogte gebracht van een en an der. Lijst Bij provinciale waterstaat bestaat een lijst met verdachte stort plaatsen. "Dit geval komt daar natuurlijk bij", aldus de heer Van Luik van waterstaat. Hij ver wacht dat binnenkort een onder zoek zal worden gehouden. Aan de hand van de analyse van grondmonsters zal beslist wor den wat de provincie te doen staat. Uit diverse verklaringen is ge concludeerd, dat het de firma Jannes Vos uit Alphen is, die in 1972 of 1973 vaten met chemisch afval van het Alphense bedrijf W. Biesterfeld Co aan de Eiken laan heeft gedumpt in de sloot van Teun de Lange. Voordat de beslissing genomen werd om de vaten maar in de grond te laten zitten acht jaar geleden, moest firma Biesterfeld schriftelijk verklaren wat er gedumpt was. De Lange: "Die brief heb ik ont vangen en daarin stond dat het spul in hoge concentraties ge vaarlijk was, maar in lagere con centraties niet en om dat laatste ging het in dit geval. Daarna is besloten het 7 meter diepe gat te dichten Desgevraagd kon De Lange de brief niet tonen: "Ik zal hem nog wel ergens hebben, maar ik heb geen zin om te zoe- Ontkend C.J. Blaauw, technisch-chemicus van de firma Biesterfeld, ontkent ten stelligste dat zijn bedrijf chemisch afval heeft gedumpt op het terrein van De Lange: "Che misch afval gaat al tien jaar naar de vuilverbranding en verpak kingsmateriaal, pallets, dozen leidingmateriaal, e.d. gaat naar de stortplaats in de Coupépolder. De gemeente weet ook van niets. "Uit het onderzoek dat wij heb ben ingesteld is niet gebleken, dat de gemeente Alphen acht jaar geleden op de hoogte is geweest van het begraven van chemisch afval", aldus adjunct-directeur J.J. de Back van de dienst open bare werken. Overigens bestaat er enige ondui delijkheid welk polderbestuur destijds bij de zaak was betrok ken. De gemeente spreekt van de polder Oudshoorn, terwijl agra riër De Lange zeker weet dat het de Vierambachtpolder was, die via een sloot door de Oudshoorn se polder uitwaterde op het Aarkanaal. Met betrekking tot het dumpen van vaten chemisch afval in de Ouds hoornse polder zegt directeur Vos van het Alphense container- bedrijf, dat hem niets over dum pingen bekend was. Hij sloot het tevens vrijwel uit dat het buiten zijn weten om was gebeurd. NOORDWIJK - Bloemen-badplaats Noordwijk heeft een "blikvanger" nodig. Een extra-attractie waarvan een bijzondere aantrekkingskracht moet uitgaan, zodat méér toeristen naar de kustplaats worden gelokt. Dat staat in het jaarverslag over 1979 van de Noordwijkse VVV. het jaarverslag, niet zo sterk. Rovers is van me ning dat wanneer men het seizoen op de een of ande re wijze wil verlengen het bezit van een "blikvan ger" noodzakelijk is. Zo'n blikvanger is volgens VVV-directeur Wim Rovers vooral nodig om Noordwijk enkele treden hoger te doen stijgen op de ladder van toeristen plaatsen aan de Neder landse kust. Het zou ook een attractie moeten zijn waar men terecht kan als de zon het laat afweten. Het pakket aan slecht- weervoorzieningen in Noordwijk is, zo staat in leg nodig met instanties en orga nisaties in Noordwijk. Ik heb de aanbeveling voor een blikvanger in het jaarverslag gedaan om het gemeentebestuur en het be drijfsleven aan het denken te zet- Nieuwe stijl "Ik heb natuurlijk wel bepaalde ideeën over hoe zo'n extra attrac tie eruit moet zien", zegt dirpc- teur Rovers, "maar daarover laat ik liever niets los. Het is voor mij wat té gemakkelijk om vanaf de ze plaats te zeggen: dit of dat moet er komen. Er is eerst over- Noordwijk "nieuwe stijl" heeft zijn tijd nodig, maar zal als moderne badplaats zeker terugkomen. Dat is de belangrijkste verwachting die de VVV-directeur in het jaar verslag uitspreekt. "De opknap beurt van enkele middenklasse hotels zal daar in belangrijke ma te aan bijdragen", aldus het jaar verslag. Noordwijk zit duidelijk in een overgangsfase. Dat maakt de promotie (de reclame) voor de badplaats zowel in eigen land als in het buitenland moeilijk. Niet temin is de tijd dat Noordwijk een badplaats was voor de 'up per-ten' definitief voorbij. Nu kan iedereen in Noordwijk te recht en dat is een goede ontwik keling", zegt Rovers. "Noordwijk is gelukkig geen sjieke badplaats meer". Een zorg bij uitstek voor de VW is de "inrichting" van de Koningin Wilhelminu Boulevard. Die bou levard is tenslotte het visitekaar tje van de badplaats. Volgens Rovers is het van het grootste belang dat het toeristische karak tervan deze boulevard behouden .blijft. "Terrassen, winkeltjes, res taurants en dergelijke zullen een hernieuwde opleving kunnen be tekenen", zo staat in het jaarver slag. Rovers is gematigd optimistisch over de "aankleding" van de KW- Boulevard: Het is toch een posi tieve ontwikkeling dat op veel plaatsen waar vroeger hotel-ter rassen waren nu nieuwe terras sen zijn gekomen". De WV-di- recteur toont begrip voor het standpunt van de vereniging "Kritisch Noordwijk" dat het gemeentebestuur té weinig stu rend optreedt. Hij verwacht ech ter dat het rapport dat de Delftse professor Van Tol over het func tioneren van de badplaats schrijft, mogelijk een handlei ding zal geven om in de toekomst meer sturend te gaan optreden. Trekkers Rovers betreurt het in zijn jaarver slag dat juist in het fraaie duinge bied in het noordelijk deel van de badplaats zo weinig plaats is voor kampeerders. Ook constateert hij een groot tekort aan terreinen voor zomerhuisjes die kunnen worden verhuurd aan toeristen. De vraag naar gemeubileerde vakantiehuisjes stijgt namelijk jaarlijks. Om dat laatste tekort zoveel moge- 1 nk te beperken deed de WV de afgelopen jaren een beroep op inwoners van Noordwijk om hun woning tijdens hun vakantiepe riode beschikbaar te stellen voor verhuur. "Op die manier snijdt het mes aan twee kanten", zegt Rovers. "De bewoners van de woning stellen anderen in staat hun vakantie in Noordwijk door te brengen en krijgen daar nog geld voor ook". Verder heeft de eigenaar van het zomerhuisjescomplex "Solassi" (nabij Noordwijkerhout)plannen om het aantal zomerhuisjes uit te breiden. De Noordwijkse WV moet nogal eens kampeerders afwijzen. Vol gen Rovers is -»i een nijpend te kort aan kampeerplaatsen. Dat tekort betreft niet zozeer de jaar plaatsen, als wel de plaatsen voor trekkers. 'Uitbreiding zou het toerisme in Noordwijk beslist ten goede komen", aldus de WV-di- recteur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21