LEIDSCH DAGBLAD Uitloten studenten afgelopen Yier faillissementen in de Teekens-groep BELANGRIJK NIEUWS lilJ Het Motorhuis Ucte is: Giftig afval via Main in Rijn vandaag "Werkloosheid oplossen door solidariteit Gehandicapte sporters uit Zuid-Afrika "geschaduwd" Wellicht 16 miljoen Fords naar de garage Japanse premier overleden DONDERDAG 12 JUNI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36188 Directeur. G Koopman Hoofdredacteur: A A M Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R. D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon ARNHEM (GPD) - Leden van het comité 'Zuid-Afrika Nee' zullen Zuidafrikaanse ge handicapten-sportploegen, die zondag op Schiphol arri veren, tijdens hun verblijf in Nederland scherp in de gaten houden. Ook zal de Zuidafri kaanse sporters zondag op Schiphol worden duidelijk gemaakt dat hun aanwezig heid in Nederland niet ge wenst is. Dat hebben woordvoerders van het comité Zuid-Afrika Nee gisteren verklaard. Vanaf Schiphol zullen de Zuidafrikanen die hier ko men in verband met de Para lympics die op 21 juni begin nen overal worden achter volgd. Ook in de nabijheid van hun onderkomen, ergens op de Veluwe, zullen leden van het comité posten om de Zuidafrikanen te bespieden. Volgens het Arnhemse PvdA- raadslid G.H.L. Velthuizen, tevens lid van Zuid-Afrika Nee, zal het comité er alles aan doen om te voorkomen dat de Zuidafrikanen ergens in Nederland wedstrijden spelen. Voorzitter Hans van Zijl van de Stichting Wij Ho ren Er Bij, die het verblijf van de Zuidafrikaanse inva liden regelt, in een reactie: "Het is een afschuwelijke zaak dat er mensen met zulke plannen rondlopen. En dat ze ons vanaf Schiphol achtervolgen? Geen probleem, we zijn overal op voorbereid en schudden ze wel af'. (Van c irrespondent) BONN - Het afvalwater van de stad Frankfurt vormt een belangrijke bijdrage aan de vervuiling van de rivier de Main en daardoor van de Rijn. Uit een vertrouwelijk rapport is gebleken dat de rioolzuiverings installaties van Frankfurt al op zijn minst sinds tien jaar niet meer in staat zijn het giftige riool- afval adequaat te behandelen. Doordat de zuiveringsinstallaties verouderd zijn, wordt dagelijks 'meer dan 7200 kubieke meter gif tig drab in de Main gepompt. 1969 verscheen een rapport werd geëist dat aan deze "onwettige" toestand een eind zou worden gemaakt. In 1973 is er een justitieel onderzoek naar de afvalwate'rlozing van Frankfurt gehouden, maar daaruit vloeiden geen géi-echtelijke stappen voort. Sinds jaren zijn industriële bedrij ven in en om Frankfurt verplicht •hun afvalwater te behandelen volgens de zgn. afwateringswet. Dat betekent dat zij erop moeten letten dat de giftigheid van hun afval bepaalde waarden niet overschrijdt. De meeste bedrij ven hebben grote investeringen moeten doen om te bereiken dat de vervuiling van hun afvalwater niet te groot wordt. Nu blijkt dat juist de (gemeentelijke) overheid in gebreke blijft bij de bestrijding van de waterverontreiniging. Pas in de loop van het volgend jaar zal er enige verlichting in de si tuatie komen, wanneer een ver brandingsinstallatie de giftige overblijfselen uit het Frankfurter rioolwater zal gaan verwerken. Als tijdelijke maatregel wordt door het gemeentebestuur van Frankfurt nu gedacht aan het ge bruik van speciale centrifuges om de vaste giftige stoffen uit het afvalwater te verwijderen. Of dat inderdaad mogelijk en afdoende is, wordt door deskundigen voor alsnog betwijfeld. 28 PAGINA'S r de EG-leden vandaag en morgen een topconferentie Pleidooi voor vrijlating gegijzelden TEHERAN (UPI) - Een hoge Iraan- se regeringsfunctionaris heeft gepleit voor de vrijlating van de 53 Amerikaanse gegijzelden die sedert november 1979 in Iran worden vastgehouden. Volgens Sadeq Tabatabai, hoofd van het secretariaat van de premier en oud vice-premier in de regering Bazargan, kan die vrijlating bij dragen tot de verbreiding van Irans revolutionaire waarden op internationaal niveau. Tabatabai deed zijn uitlatingen in een interview met de Teheran Times. Franse politiemacht vertrekt weer van Nieuwe Hebriden PORT VILA (AFP) - De 55 Franse politie-agenten die in Port Vila .zijn gearriveerd om de orde op de Nieuwe Hebriden te herstellen, hebben instructies uit Parijs ge kregen om terug te keren naar hun basis in Nieuw Caledonië, zo heeft een Franse woordvoerder meegedeeld. Hij zei dat de situa tie nu rustig is en dat er geen be hoefte aan de politie-agenten be staat. De Franse politiemacht was ingeschakeld op vërzoek van premier Walter Lini, na de moord op een oppositiepoliticus, Alexis Youlou. Zomers Eerst zonnig, later op de dag meer be wolking en mogelijk een bui. Minimum temperatuur omstreeks II graden, middagtempcratuur van 20 tot 25 graden. Vannacht weinig wind, Zon op: 5.16 uur; onder: 22.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.10 en 16.38 uur, laagwater te 0.05 en 12.28 uur. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse rechtbank heeft vier onderdelen van de Teekens-groep failliet verklaard. Deze onderdelen zijn Teekens beheer Maatschappij BV, Teekens Bouwpromoties BV en Consuplan BV te Am sterdam alsmede Warmolts BV te Bussum. Sinds 27 mei verkeerden deze maatschappijen in voorlopig uitstel van betaling. Twee andere maatschappijen die tot de Teekens-groep behoren - Dikker en Thijs BV en Vleeswarenfabriek H. Kips BV te Amsterdam - zijn buiten het faillissement gebleven. De aan deze maatschappijen verleen de voorlopige surséance van betaling blijft bestaan. Op 2 september zullen schuldeisers beslissen over een definitief uitstel van betaling. Geen ontslagen Volgens de bewindvoerders vloeien uit de faillissementsverklaringen nauwelijks ontslagen voort omdat het om beheersmaatschappijen gaat. Voor Warmolts, een wijn-, delicatessen- en horecabedrijf, wordt een koper gezocht. Onderhandelingen hierover verkeren in een vergevor derd stadium. Warmolts heeft vestigingen in Apeldoorn, Hilversum, Amsterdam en Bussurh. Indien de onderhandelingen tot resultaat lei den is het volgens bewindvoerders niet onmogelijk dat het faillissement wordt opgeheven. Een andere tak van Teekens-groep, De Vleeschmeesters waarin Teekens voor 15 pet deelneemt, valt geheel buiten faillissementen e aldus bewindvoerders. Vragen in raad over storten van vaten in Alphen (Van e r verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De PvdA-fractie van de gemeen teraad Alphen heeft aan het college van B en W ophelde ring gevraagd over het storten van vaten op de gemeentelij ke stortplaats in de Coupé polder. Vrachtwagens met deze vaten zouden bij de afvalverwer king Rijnmond geweigerd zijn en doorgestuurd naar Al phen, waar de vaten wel mochten worden gestort. Ook zou, aldus de PvdA-fractie, rechtstreeks vanuit het Rot terdamse havengebied op de Alphense stortplaats mate riaal zijn gedeponeerd. De raadsleden willen van B en W weten wat er is gestort en door wier Er zijn volgens de fractie ook aanwijzingen dat buiten de officiële openingstijden wordt gestort door mensen die kennelijk over een sleutel beschikken van het terrein. De PvdA wil over al deze zaken in de raadsvergadering van woensdag 25 juni een afdoend antwoord van B en W. Tiit Ik*»^iss ASCONA REKORD MANTA ft automatic met 1.200,- korting nog enkele zilveren Rekords Sena- met gasinstallatie 900,- korting tor met kortingen tot 1.400,- ft div. aantrekkelijke aanbiedingen div. aantrekkelijke aanbiedingen met extra kortingen met extra kortingen Alleen vrijdag en zaterdag. 2 dagen lang korting spektakel. Alleen op Ascona/Re- kord/Manta. Inruil van iedere auto of andere objekten mogelijk. Nu langskomen is geld verdienen. Let wel! Alleen vrijdag en zaterdag. Vondellaan 80, Leiden, t/o de Ton Menken IJshal, tel. 071-769313. DEN HAAG (GPD) - Minister Pais (onderwijs) heeft de ministerraad voorgesteld over te gaan tot afschaffing van het huidige lotingssysteem voor bepaalde studie richtingen. In plaats daarvan wil hij komen tot een nieuw toetsingssys teem. Hiermee moet onder meer de geschiktheid van de kandidaat-studenten voor het volgen van een weten schappelijke studie beoordeeld worden. De bewindsman heeft hierover een voorontwerp van wet ingediend, die mogelijk eind volgende week in de ministerraad besproken zal worden. Het is de bedoeling van de bewindsman dat het nieuwe systeem met ingang van het stu diejaar 1981-1982 in werking treedt. Zijn nu ingediende voor stel volgt in hoofdlijnen een hier over al in 1978 uitgebracht ad- Minister Pais heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij vooral nadelen ziet kleven aan het huidige gewogen lotingssys teem. Al bij zijn aantreden als minister kondigde hij aan te zul len streven naar een soort toela tingsexamen voor studierichtin gen waar te veel aanmeldingen voor binnenkomen. Op zijn ver zoek bracht een commissie onder leiding van professor Wiegersma in juli 1978 advies uit over een mogelijk nieuw systeem. De voorstellen van deze commissie worden nu in grote lijnen door de bewindsman gevolgd. Dit bete kent dat naast het lotingssysteem studenten in sommige studie richtingen (geneeskunde, tand heelkunde, enz.) ook een toets zullen moeten afleggen. Daar naast gaat ook het gemiddelde van hun eindexamencijfers van de middelbare school een rol meespelen bij de toelating tot de studie. Het nieuwe systeem is er vooral op gericht een eind te maken aan de grote toeloop van aankomende studenten naar de faculteiten van de geneeskunde en tandheel kunde. Dit jaar, bijvoorbeeld, hebben zich meer dan 5000 kan didaten aangemeld voor de 1960 beschikbare plaatsen bij genees- In Amerika WASHINGTON (Reuter) - Er be staat een kans dat zestien miljoen Fords die zijn gebouwd tussen 1972 en 1979 terug naar de garage moeten. Het Amerikaanse bu reau voor verkeersveiligheid heeft bekendgemaakt dat veel automatische-versnellingsbak- ken van de Fords ongemerkt van de parkeerstand in de achteruit schakelen. Er wordt een officieel onderzoek ingesteld. Als Ford in het onge lijk wordt gesteld moeten er zes tien miljoen auto's terug naar de garage, wat nog nooit eerder is voorgekomen. Auto's van het bouwjaar 1980 vallen er buiten doordat de versnellingsbakken zijn gewijzigd. De Fordfabrieken hebben nog geen reactie laten ho- kunde. Van de ruim 1200 kandi daat-tandartsen kunnen er slechts 465 een plaats krijgen. De Japanse premier Ohira is gisteren aan een hartaanval overleden. De bewindsman was al enige tijd ziek. Zijn dood zal een crisis om het leiderschap in de Liberaal- Democratische Partij te weeg brengen. De staatsbegrafenis van de overleden Japanse premier zal volgens een bericht van het Japanse persbureau Kyodo pas na de algemene verkiezingen van 22 juni plaatsvinden. PAGINA 9 Politieke partijen geven el kaar de schuld van abortus misère. PAGINA 7 Nederlands elftal moet zich herbezinnen na de benau wende zege op Griekenland. PAGINA 13 Willems verstoort Hollands fietsfeestje. PAGINA 15 Thuisverkoop bij boeren dreigt uit de hand te lopen. PAGINA 17 "Chip leidt niet tot werk loosheid", zegt prof. Heertje PAGINA 7 Minister Albeda: GENÈVE (ANP) - Voor het oplossen van de interna tionale werkgelegen heidsproblemen is niet alleen een toekomstvisie nodig, maar ook solidari teit. Solidariteit van de ontwikkelde landen met de arme landen, maar ook solidariteit tussen de ver schillende groepen in de rijke landen. Dit zei minister Albeda van sociale zaken vandaag op de conferentie van de internationale arbeidsor ganisatie ILO in Genève. Volgens minister Albeda moet er voor gewaakt worden dat landen hun arbeidsproblemen zodanig te lijf gaan, dat ze in feite op de nek van anderen terecht komen. Hij betoogde dat dan ook moet worden gewaakt voor bescher mende tendensen, waarbij lan den de grenzen gaan sluiten voor produkten van anderen. Be scherming verhindert eerder economische vooruitgang dan dat de economie er door wordt gestimuleerd, aldus de Neder landse minister. Pogingen tot het bereiken van vol ledige werkgelegenheid mogen volgens Albeda niet overboord worden gezet, omdat de geloof waardigheid van elke maat schappij hiermee staat of valt. Er zal evenwel rekening mee moe ten worden gehouden dat in de ontwikkelde landen de werkge legenheid in de industrie af blijft nemen. Een oplossing voor dit probleem ziet Albeda in de mo gelijkheid om de vrijgekomen arbeidskracht meer dan tot nu toe te benutten voor tal van acti viteiten die in sociaal opzicht nut tig worden geacht. 4 weken lang JLEIDSCH DAGBLAD r kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht i|S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mi| m i v. heden als de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop ider postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1