Heidemij is 'blij' met gifvondsten Leiden overweegt pand van rijk te vorderen Europa moet niet altijd wachten op instructies VS ENFB-vragen over weghalen fietsen Hamilton Jordan Een nieuw marktterrein wordt Carter's campapeleider Bouwconflict bedreigt verloop Paralympics Chin a Sen: "Regering regeert in Suriname" DONDERDAG 12 JUNI 1980 PAGINA 19 LEIDEN - Wordt het grote leeg staande pand aan de Papen gracht 30 in Leiden straks gevor derd ten behoede van woonruim te? Daarover moet de gemeente lijke vorderingscommissie, die gisteren voor het eerst in haar be staan in het openbaar vergader de, binnenkort advies uitbrengen aan B en W. Sinds enkele jaren is het betreffen de pand eigendom van de Rijks gebouwendienst (onderdeel van het ministerie van Volkshuisves ting), die het aankocht als opslag ruimte voor de Egyptische tem pel van Taffeh. Voor die tempel was elders geen plaats meer. Ook bestonden er plannen om in het pand een dependance van het museum voor Oudheden onder te brengen. Daarvoor was echter geen geld. Sinds de tempel is op gebouwd op de binnenplaats van het museum staat het pand leeg. Aangezien in het grote bedrijfs pand ook woonruimte zit, besloot de commissie begin dit jaar een vorderingsprocedure te begin nen. "Die woonruimte is mis- schien wel geschikt voor urgent woningzoekenden", was de re denering. De Rijksgebouwen dienst werd aangeschreven. "Wij wisten eerst niet eens dat er ook nog woonruimte in het pand zat", verklaarde een woordvoer der van de dienst gistermiddag. "Wij zijn daar pas later via het bu reau huisvesting achter geko men. Wij dachten dat het hele pand bedrijfsruimte was." "Hoogst merkwaardig", reageerde de voorzitter van de commissie, mevrouw Koning. Nog merk waardiger vond zij het dat begin dit jaar de vloer is weggesloopt. "Dat gebeurde twee dagen voor de landelijke kraakacties. Dat geeft toch te denken", aldus Ko ning. "Bovendien heeft de ge meente geen vergunning afgege ven voor de sloop." Volgens de Rijksgebouwendienst is angst voor kraakacties niet het belangrijkste motief geweest. "Het was een noodsloop. Het pand is zo slecht dat we wel tot slopen moesten overgaan." Een ambtenaar van Bouw en Woning toezicht zei dit niet te begrijpen. "Volgens mij maak je het pand alleen nog maar slechter als je de vloer wegsloopt", verklaarde hij. "Ik ben het er overigens wel mee eens dat het pand in zeer slechte staat verkeert." Volgens plaatsvervangend chef huisvesting Herman Amptmeijer is de woonruimte best nog op te knappen. "Het pand is er natuur lijk niet beter op geworden door die ingreep, maar we hebben zo veel woningzoekenden in Leiden dat we zelfs genoegen moeten nemen met woonruimte van iets mindere kwaliteit." "Dat vind ik ook", vulde mevrouw Koning. "Gezien de grote wo ningnood stelt u zich merkwaar dig op." Zij vond dat alsnog moet worden bekeken of tegen de Rijksgebouwendienst proces verbaal kan worden opgemaakt wegens slopen zonder vergun ning. Ook wethouder Waal (ruim telijke ordening) ontkent in een brief aan de commissie iets van een vergunning te weten. "Er zijn geruchten dat ik een vergunning zou hebben verleend, maar dat is niet waar. Ik weet van niets"; al dus de wethouder. De woordvoerder van de Rijksge bouwendienst maakte gister middag duidelijk dat de plannen voor een dependance nog steeds bestaan. Of daarvoor nu wel geld beschikbaar wordt gesteld is ove rigens-de vraag. Over de plannen wordt pas volgend jaar weer ge praat. Mocht de woonruimte worden gevorderd, dan zal het Rijk de opknapbeurt moeten fi- AMSTERDAM (GPD) - In een periode van bijna dagelijkse ontdekkin gen en meldingen van bodemverontreiniging, veroorzaakt door het storten van allerlei soorten giftige afvalstoffen, klinkt het ogenschijn lijk wat wrang uit de mond van de voorzitter van de raad van bestuur van Heidemaatschappij (beheer) mr. H. J. Hellema, te vernemen dat het ontdekken van al die gifstortplaatsen voor zijn organisatie voor de komende jaren „een mooie markt" betekent, waarbij deze Heide- mij-topman direct aantekent dat dergelijke ontwikkelingen voor Ne derland vanzelf minder plezierig zijn. JOHANNESBURG - Een dagelijkse bezigheid i wonder, want haar ouders zijn allebei dompteur WASHINGTON AFP/Reuter) - De stafchef van het Witte Huis, Ha milton Jordan, zal zijn post bin nenkort verlaten en worden be last met de leiding van de herver kiezingscampagne van president Carter, zo is gisteren van de zijde van het Witte Huis vernomen. De 36-jarige Jordan is een van Car ters naaste vrienden en vertrou welingen. Hij was ook degene die de strategie uitstippelde voor de campagne die Carter in 1976 in staat stelde de zittende president Gerald Ford te verslaan. Op de benoeming is al herhaalde lijk aangedrongen door de voor zitter van het herverkiezingsco mité, Robert Strauss. De voor malige onderhandelaar voor het Midden-Oosten, Strauss, zal blij ven fungeren als woordvoerder van de campagne en contactman met de zakenwereld. Goede vangst AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft, in sa menwerking met de politie in Zwolle, vijf mensen uit Amster dam aangehouden, die ervan verdacht worden betrokken te zijn geweest bij drie overvallen waarbij in totaal 3,5 miljoen gul den werd buitgemaakt. De arrestanten worden onder meer verdacht van overvallen in Am sterdam en Zwolle op geldauto's. (Van onze correspondent) PARAMARIBO - Iff pas een half uur tevoren aangekondigde re devoering voor televisie en radio heeft minister-president Chin a Sen van Suriname dinsdagavond een duidelijke uitspraak gedaan over de plaats die de Nationale Militaire Raad inneemt ten op zichte van de regering. In de stu dio geflankeerd door de twee be langrijkste leden van de Natigk Militaire Raad, Sital en Bouterse, zei Chin a Sen „dat het de rege ring is die dit land regeert en dat beleidsdaden uitsluitend van de regering uitgaan en kunnen uit gaan". Na wekenlange besprekingen tus sen de regering en de NMR zijn beide partijen overeengekomen „dat eekv de hoofdtaken van de NMR zou zijn het regeringsbeleid te ondersteunen en er nauwlet tend op toe te zien dat dit beleid ook daadwerkelijk wordt uitge voerd". In ieder geval beschikt de Heidemij over het milieu-technische en technologische instrumentai^um mveral in het land bij het zoeken en langs verantwoorde weg op ruimen van chemische veront reiniging de helpende hand te bieden. De Heidemij pleit voor snelle maatregelen om afdoende op te treden. Desgevraagd zei de heer Hellema gisteren bij kesen- tatie van de jaarcijfers over 1979 „dat het mij, met mijn industriële ervaring, geenszins verbazing wekkend voorkomt dat de huidi ge gifvondsten worden gedaan". Een belangrijk punt van overwe ging bij het opstellen van deze verrassende verklaring moet zijn geweest het functioneren van de NMR-persdienst de afgelopen weken. Alom heersten er twijfels over deze dienst. Met name de positie van journalist-dagbla duitgever Josef Slagveer, sinds 25 februari perscoordinator van de NMR, was in het geding. Slag- veer voerde steeds meer een be leid dat erop gericht was de te genstelling tussen de regering en de NMR te vergroten. Over de NMR-persdienst verklaar de Chin a Sen „dat de persdienst van de NMR na nuttige diensten te hebben bewezen thans beter kan worden samengevoegd met de Voorlichtingsdienst Suriname tot één nieuwe diens .ie recht streeks zal ressorteren onder het ministerie van algemene en bui tenlandse zaken". Alleen al in de provincie Brabant zijn er nu al zo'n 400 illegale stortplaatsen ontdekt. Heidemij's topman Hellema (hij is een zeer ervaren bestuurder in de chemische bedrijfssfeer, afkom stig van het Hoechst-concern), sprak van een beleid dat tot nu al te negatief is uitgevallen. Doorgaans is er sprake van „verbo den te storten", maar alternatie ven ontbreken ten enen male. De chemische industrie en alle ande re bedrijven die met gifstoffen in de afvalsfeer te maken hebben, zaten en zitten er danig mee in de maag. Inventarisatie van wat er (nog meer) aan gif of vervuilend afval in de vaderlandse bodem zit, Is dringend gewenst. En op dit terrein kan en wil de Heidemaat schappij provincies en lagere overheden van advies dienen en desgewenst zelf als speurder gaan fungeren. Een plan tot het creëren van lande lijke stortplaatsen voor indus trieel afval is helaas nooit van de grond gekomen, ook al had de overheid daar in het verleden wel oren naar. „Maar zodra een pro vincie met zo'n stortplaatsplan werd geconfronteerd, schreeuw de men al moord en brand", aldus mr. Hellema. Hij kan zich dé be narde situatie van bedrijven in de chemische sector - vooral - ten aanzien van giflozingen best voorstellen. De Heidemij heeft overigens ook beleidszorgen, gezien het voor het eerst verliesgevende resultaat over 1979: een verlies van 2.7 miljoen (na belastingen); een ach teruitgang ten opzichte van met 7,9 miljoen. In 1978 werd een winst gehaald van 5,2 miljoen. In de eerste 20 weken van 1980 is gebleken dat produktie en omzet van het binnenlandse bedrijf van Heidemij zich op veel hoger ni veau bewegen dan vorig jaar. Met name in de adviessector worden sterk verbeterde resltaten ver wacht. Alles bij elkaar moedge vend, aldus mr. Hellema, „maar het werkaanbod is relatief gerin ger en de concurrentie van ande re bedrijven is toegenomen". DEN HAAG (GPD) - Het aantal plezier vaartuigen is in de afgelopen twee jaar zeer snel gegroeid. In januari 1977 was het totale bo- tenbestand nog 163.000 en in 1979 was dat al 190.000. Bovendien heeft de zeilplank in deze jaren haar intrede gedaan in de water sport, waarvan er nu naar schat ting 20.000 op de Nederlandse meren en voor de kust varen. Het ministerie van verkeer en water staat schat het aantal waterspor ters óp ruim 750.000. De WD-fractie in de Tweede Ka mer wil daarom dat schepen, die langer zijn dan negen meter vaarbewijsplichtig zullen wor den. Momenteel is de grens vijf tien meter. De liberale fractie vindt dat het groeiende aantal plezierboten een gevaar oplevert PvdA: specialisten in dienstverband DEN HAAG - De Partij van de Ar beid wil dat medische specialis ten in dienstverband gaan wer ken, waardoor allerlei knelpun ten in de gezondheidszorg kun nen worden opgeheven. De rege ring wordt verzocht daartoe maatregelen te treffen in een mo tie, die een rol speelt in het debat over de Wet Tarieven Gezond heidszorg dat gisteren werd voortgezet. De socialisten vinden dat het hono reringsstelsel voor specialisten moeilijk past in de gewenste nieuwe opzet van de gezond heidszorg. Behalve dat het inge wikkeld is, leidt het tot het ver richten van meer handelingen, biedt het weinig mogelijkheden om de doelmatigheid te controle ren en is het huidige systeem te weinig gericht op begeleiding van de patiënten. De motie lijkt overigens weinig kans op aan vaarding te maken. Vaarbewijs ook voor kleinere plezierboten' voor de veiligheid van de Neder landse binnenwateren. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, mevrouw Smit- Kroes, heeft toegezegd met de watersportbonden te gaan praten over die negen-metergrens. De bewindsvrouwidt het van ggmbelang dat de bonden inge- LEIDEN - De Echte Nederlandse Fietsersbond, afdeling Leiden heeft in een~brief aan onder ande re de gemeente Leiden vragen gesteld over het meenemen van foutief geplaatste Fietsen. Volgens de bond heeft de politie onlangs fietsen die bij de bushal te aan de Rijksweg 44 te Oegst- geest en bij het NS-station te Leiden stonden, meegenomen naar het bureau. De bond wil dit niet afkeuren, maar vraagt zich wel af op welke wet telijke bevoegdheden de poiitie zich baseert. Bovendien wil zij weten of de eigenaar een boete moet betalen alvorens hij de weggesleepte fiets terugkrijgt. schakeld worden, omdat zij de examens voor de pleziervaart af zullen moeten nemen, wanneer een wettelijke maatregel tot stand komt. De PvdA wil dat beroepsmatig per sonenvervoer per boot eerder vaarbewijsplichtig wordt. De huidige regeling voert deze ver plichting pas in bij vervoer van meer dan twaalf personen en de socialisten willen deze grens verlagen. De staatssecretaris kan hiermee niet akkoord gaan, om dat zij vindt dat er weinig voor deel voor de veiligheid van de binnenscheepvaart zal zijn. Bo vendien brengt de maatregel vele lasten van r.nderzoek en toezicht op kleine vaartuigen met zich mee, aldus mevrouw Smit- Kroes. Het terughalen van de fiets kaï volgens de bond best nog wel eei probleem zijn. Want: "Hoe over tuigt de fietser de politie ervar dat hij inderdaad eigenaar is var de door hem aangewezen fiets?' Een ander probleem betreft moge lijke beschadigingen. "De fietsen moeten wel zo voorzichtig moge lijk worden weggesleept." De fietsersbond vindt dat de werk wijze die de politie gebruikt bij motorvoertuigen eigenlijk ook voor de fietsen moet worden in gevoerd. "Voordat ze weggesleept worden moeten de fietsen gefotografeerd worden. Achteraf bestaan er dan geen onduidelijkheden: het is makkelijk vast te stellen of de fiets beschadigd is." Of het fotograferen van fietsen kan worden betaald is natuurlijk nog maar de vraag. De bond: "Dat denken wij wel. En zelfs als het een paar gulden per fiets kost moet het worden gedaan. Stel je voor dat je dure fiets is bescha digd! Je moet dan toch bewijsma teriaal hebben." De Leidse politie twijfelt aan de practische haalbaarheid van het fotograferen van fietsen. "Je moet meer foto's nemen, omdat je schade aan een fiets niet mak kelijk ziet. Bij motorvoertuigenis dat veel duidelijker. Practisch is het dus waarschijnlijk niet mo gelijk: het duurt te lang en je moet teveel mensen inschake len." JEUGDBENDE - De Tilburgse politie heeft gisteren na een uit gebreid buurtonderzoek en tallo ze verhoren een 21 man tellende jeugdbende opgerold. De jonge ren pleegden de afgelopen zes maanden in hun eigen wijk Til- burg-noord een honderdtal grote en kleine inbraken in woningen, bergingen van flats, bedrijfskan tines, scholen en winkels, waarbij in totaal ruim 45.000 gulden aan geld en goederen werd buitge maakt. Daarnaast richten de jeugdige vandalen op hun stroop tochten aanzienlijke schade aan. CDA-kamerlid wil strengere controle op bagage van diplomaten DEN HAAG - "Hoe is die rotzooi ons land binnengekomen. Door deze man, ja of nee". Deze vraagt stelt het CD A-Tweede Kamerlid mr. J. S. L. Gualthérie van Weezei zich nadat een Pakistaanse di plomaat in Den Haag met een hoeveelheid heroine tegen de lamp was gelopen. Hij wil van de ministers van bui tenlandse zaken en van justitie hebben dat er strengere controle komt op de bagage van diploma ten. Met name bij diplomaten die uit "druggevoelige gebieden zo als Latijns-Amerika komen". Zoals wij gisteren meldden vlucht te dinsdag een lid van de Pakis taanse ambassade in Den Haag (vermoedelijk de tweede secreta ris) zijn ambassade binnen toen hij door Amsterdamse recher cheurs werd achtervolgd nadat hij ruim vier kilo heroïne had overhandigd aan een handlanger. Het Tweede Kamerlid zegt te ver moeden dat er steeds meer van diplomatieke diensten gebruik wordt gemaakt om drugs over de grens te krijgen. Daarbij komt nog dat er een totaal nieuwe stroom van dat goedje is gesig naleerd uit Latijns-Amerika. "Ik acht het niet uitgesloten dat ambassadepersoneel uit die lan den met name cocaïne naar hier smokkeltVolgens Gualthérie van Weezei is de diplomatieke status aan inflatie onderhevig. "Het aantal mensen dat zonder controle van de bagage het land binnenkomt is daardoor aan zienlijk vergroot". ARNHEM (GPD) - De speciaal voor de Olympische Spelen voor Gehandicapten aange- levkqe toegangsweg naar het nationaal sportcentrum Pa pendal dreigt nog voor het begin van de Spelen - vol gende week zaterdag - te worden afgesloten. Deze voor een goed verloop van het sportevenement onontbeer lijke weg is de belangrijkste troef in een bikkelhard po- kerspel tussen de eigenaar van de weg en de gemeente Arnhem. De gloednieuwe weg, die vol gende week woensdag door Arnhems burgemeester mr. J. Drijber (wellicht) wordt ge opend. is eigendom van het motelconcern Van der Valk, tevens eigenaar van het aan de nieuwe weg naar Papendal gelegen motel West-End. 1 Zonder bouwvergunning is Van der Valk enkele weken geleden begonnen met een forse uitbreiding van dit mo tel. Twee weken geleden som meerde de gemeente het mo telconcern deze illegale uit breiding af te breken. Van der Valk reageerde met een wei gering en liet in de reactie verder blijken dat het con cern niet zal schromen sanc ties te nemen - afsluiten van de weg - indien de gemeente voet bij stuk zal houden. B en W van Arnhem hebben giste ren echter besloten niet te zullen zwichten voor de drei gementen van het motelcon- en W stellen zich op het standpunt dat de inmiddels vrijwel gereedgekomen uit breiding van het restaurant gedeelte van West-End zon der vergunning is gebouwd. fVan onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - Na het dreigement van de Amerikaanse president Carter elk Eu ropees initiatief inzake het vredespro ces in het Midden-Oosten in de Veilig heidsraad met een veto te zullen tref fen, werd de Europese diplomatieke taal steeds minder gespierd. Van een officiële erkenning van de Palestijnse Bevrijdings Beweging PLO bleef aan de vooravond van de ontmoeting van de negen regeringsleiders, vandaag in Venetië, niet meer over dan een waar schijnlijke erkenning van de PLO als „belanghebbende partij" in het Mid den-Oosten. PLO-woordvoerder Mahmoud Labadi gaf gisteren lucht aan zijn teleurstelling. „We hebben reden om teleurgesteld te zijn, want nu blijkt dat Europa niet in staat is een eigen, onafhankelijk standpunt in te nemen inzake het Mid den-Oosten, los van de Verenigde Sta ten". - Maar wat kan Europa doen als presi dent Carter toch al gedreigd heeft een Amerikaans veto te gebruiken tegen een eventueel Europees initiatief om „Europa moet eerst een duidelijke posi tie innemen. Jullie zouden niet altijd eerst moeten wachten op Amerikaanse instructies". - Maar ik dacht dat de PLO al blij was .et het feit dat het Palestijnse zelfbeschik kingsrecht door de Europeanen werd onderstreept, hetzij in een losstaande verklaring, hetzij in de Veiligheids raad? „Wij vragen echt niet te veel van Europa. Wij vragen om erkenning van onze rechten, meer niet. Europa zal Palesti na niet voor ons bevrijden. Een duide lijke Europese stellingname zal ons evenwel helpen om op internationaal niveau nog- meer erkend te worden. Daarnaast kan Europa druk uitoefenen op Israël opdat Israël niet meer door kan gaan met haar arrogante, onbuig zame en agressieve terreur-politiek ten opzichte van de Palestijnen, bijvoor beeld in de bezette gebieden. Europa's standpunt is daarom erg belangrijk voor ons' - De negen EG-tanden aenicen nogal i eenlopend over het Midden-Oosten en de Palestijnse kwestie. Nog niet zo lang 'geleden meende de PLO een zekere ver betering in het Nederlandse standpunt ten opzichte van de Palestijnen te be speuren. Hoe ziet u de Nederlandse po sitie op dit momentvlak na het bezoek van de Israëlische minister van bui tenlandse zaken aan Den Haag? „Er is nog steeds geen duidelijke Neder landse positiebepaling ten opzichte van de Palestijnen. Natuurlijk, er is vooruitgang: we hebben de uitspraken van uw minister van buitenlandse za ken Van der Klaauw gehoord en die waren positiever dan bijvoorbeeld 1 of 2 jaar geleden. Maar Nederland zou duidelijker moeten zijn, meer uitge sproken in z'n steun voor de Palestijn se rechten, ons recht op nationale zelf beschikking, en vooral wat betreft ons recht om een onafhankelijke Palestijn se staat te stichten. En daarmee vragen wij niet te veel van jullie. Wat wij vra gen, is geheel in overeenstemming met het Handvest en met alle resoluties van de Verenigde Naties. Zolang Neder land dit niet erkent, steunen jullie in Congres Fatah -Een aantal mensen in Europa zegt dat de resoluties van het recente Fatah- congres in Damascus bepaald geen uitnodiging waren voor Europa om meer begrip te gaan tonen voor het Pa lestijnse standpunt? „Daar ben ik het niet mee eens. Wij zijn niet bereid terwille van Europa nog meer concessies inzake onze elemen taire legitieme rechten, ons recht op te rugkeer en dergelijke, te doen. Wij kunnen niet iets geven voor niets. ^Vij hebben heel ons land al moeten opoffe ren. Heel ons land is bezet door de Is raëli's. Wat kunnen we meer geven? Maar de Europeanen wachten nog steeds. Eerst maken ze bezwaar tegen ons (PLO-)Handvest, dan weer tegen de resoluties van het Fatah-congres. Wij geloven dat de Europese bezwaren tegen ons op dit punt alleen maar een aanmoediging zijn voor Israël om door te gaan met de joodse kolonisatie in de bezette Arabische gebieden, met de - De Amerikanen zijn, kennelijk met het oog op de Europese top in Venetie. erg hard bezig met het weer op getng bren gen van de vastgelopen Amenkaans- Egyptisch-Israelische onderhandelin gen over de zogenaamde Palestijnse autonomie? „Die onderhandelingen zullen nooit op iets uitlopen. Er is geen Palestijn te vinden die een dergelijke autonomie wil accepteren. Geen enkele bespre king over een Palestijnse aangelegen heid zal ooit succes hebben zonder deelname van de Palestijnen zélf. Het is toch werkelijk belachelijk dat de Amerikanen. Israeli's en Egyptenarcn over Palestijnse autonomie willen blij ven praten zonder dat de Palestijnen zelf er bij betrokken worden. Een Pale stijnse autonomie zonder Palestijnen zal falen". -r-Ziet u een verband met de jongste ont- „Natuurlijk. De Palestijnen in de door Israel bezette gebieden komen nu werkelijk in verzet. Behalve met jood se kolonisatie wordt ons volk daar nu ook geconfronteerd met joods terro risme, getuige de recente aanslagen op locale Palestijnse burgemeesters. Wat ons opvalt, is dat over de Israëlische onderdrukkingspraktijken wel veel wordt geschreven, maar dat het Wes ten, Europa niet op de laatste plaats, ei politiek gesproken zo weinig aan doet. Waarom eist Europa niet onmiddellij ke terugtrekking van de Israëlische bezettingstroepen? Waarom eist Euro pa niet keihard de stopzetting van hel vestigen van nieu' /e joodse nederzet tingen in de bezette Arabische gebie den? Deze twee zaken zouden op z'r minst in de resoluties van de Venetie- top genoemd moeten worden. Als jul lie Europeanen hierover geen glashel der standpunt innemen, dan zien wij Palestijnen dat als het ZOVEELSTE STAALTJE van Europese hypocri-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19