Apotheken worden beter beveiligd Thuisverkoop bij rijst de pan uit boer Groningen ontraadt uitdeling krant van "Sjaloom" Wkaromuvoor een woningkrediet beter naar een bank zoals deNMBkunt gaan. Midden- en kleinbedrijf wil af van oneerlijke concurrentie ARNHEM (GPD) - Steeds meer boeren gaan ertoe over hun landbouw- en zuivelproduk- ten rechtstreeks aan de con sument te slijten. En in een tijd, dat de huisvrouw door gaans nauwkeuriger dan voorheen op de kleintjes moet passen, is deze vorm van agrarische service-verlening leuk meegenomen. Per slot van rekening is het direct be- De thuisverkoop heeft in het boerenbedrijf binnen korte tijd een enorme vlucht ge nomen. Klanten vinden het „kopen bij de boer" een ge zellige en voordelig alterna tief voor de kilte van het su permarktwezen. De boer zelf ziet er een welkome aanvul ling in van zijn door geleide EG-prijzen vaak moeilijke inkomenspositie. De belas tingdienst in het midden- en kleinbedrijf krijgt echter steeds meer moeite met deze ongrijpbare handel. trekken van groente aard appelen, eieren, melk en wat al niet meer zij goedkoper dan via de groente- en melkboer, die om verwarring te voor komen tegenwoordig dan ook willen worden aangesproken met groente- en melkman. Goedkoper om de eenvoudi ge, doch prijsopdrijvende re den, dat de tussenhandel wordt kortgesloten. Minder gelukkig met deze si tuatie is men in kringen van het midden- en kleinbedrijf. Geregeld wordt deze ontwik keling gekritiseerd en on langs is dringend bij het mi nisterie van landbouw aan geklopt met het verzoek eens te onderzoeken hoe aan deze thuis-verkoop bij de boeren paal en perk -kan worden ge steld. Een niet al te eenvoudige kwes tie, omdat iedereen in Ne derland in principe vrij is te doen en laten wat hij wil. In elk geval hebben de boeren vanaf 1948 geen veilplicht meer. Zolang zij niet op con tract werken, behoeven zij dus niet per se hun produkten via de veiling af te zetten. Die veilplicht is tijdens de Twee de Wereldoorlog door de be zetters ingesteld, maar in 1948 weer keurig netjes afge schaft. Nu is het niet zo, dat het mid den- en kleinbedrijf zo kin derachtig is, dat het stampei maakt over de huisverkoop van een enkel eitje of een los se liter melk. Die miniatuur* handel op de boerenhoeven vormt bepaald geen doorn in het oog van de detaillis ten. ,Wij kunnen best begrijpen, dat stedelingen wel eens aan kloppen bij de boer met de vraag een paar eitjes te kun nen kopen of een kropje sla. Die boer wil dan uiteraard geen „nee" verkopen", aldus een woordvoerder uit de kringen van het midden- en kleinbedrijf. Nee, waar de moeilijkheden pas ontstaan, is bij de boer die destijds be gon met de verkoop van een mudje aardappelen en er nu bijkans een complete super markt op na houdt. Dat is een ontwikkeling die hand over hand toeneemt en o.amteweeg wordt gebracht door de stedebouwkundigc en planologische ontwikke ling van woonoorden, die steeds meer buitengebied op slobberen. Waardoor de bur gers steeds dichter tegen het boerenbedrijf komen te w.o- Het boertje In Zevenaar is „Het Boertje", zoals de prijsbewuste huis vrouwen landbouwer Gerrit Heinst allemaal kennen, een duidelijk voorbeeld van een uit de hand gelopen aan parti culieren verkopende boer. Gerrit Heinst, 63 jaar geleden geboren, runt het bedrijf sa men met zijn 27-jarige zoon, die om spraakverwarring te bevorderen zich van dezelfde voornaam als zijn vader be dient. In een oude boeren schuur drijven zij hun nering.' Vooral op de vrijdag en de za terdag puilt de schuur uit van de groente en van het koop grage publiek. „We hebben een, mag ik wel zeggen, zeer uitgebreide klan tenkring. De mensen komen niet alleen uit Zevenaar en omgeving, maar ook van ver daarbuiten", vertelt Heinst sr. Hij houdt van een gezellig babbeltje en dat is volgens hem ook mede de kracht van zijn „verkoop-aan-huis". Gerrit sr.: „In de supermarkten is het allemaal zo onpersoon lijk. Je pakt een karretje, pakt je spulletjes, rekent af aan de kassa en daarmee is de kous ook meteen af. Als je geluk hebt is het enige mondeling contact als ze je aan de kassa vertellen tot hoeveel het be drag is opgelopen". Om vijf uur 's morgens staan vader en zoon al naast hun bed om de groente van het land te halen. Heinst sr.: „Want alles wat we hier ver kopen - naast onze leveran ties aan de veiling - is vers. Ik geloof dat dit ook de mensen erg aantrekt. Die willen dat De "boerenwinkel" is doorgaans uitstekend gesorteerd verpakte spul niet meer zo". Luizen „We bespuiten onze groente wel, want anders komt er niets van terecht. Als je niet spuit, lopen de luizen straks met je sla wegir plaats van de klanten". Een blik in de win kel leert snel. dat „Het Boer tje" niet louter en alleen eigen teeltprodukten verkoopt. Zoon Gerrit „We hebben ons assortiment wat uitgebreid, want als de mensen hier toch zijn, is het gemakkelijk ook wat nevenprodukten mee te nemen". En dat is nu jyist zo'n ontwikkeling, waarover het midden- en kleinbedrijf zich zo nerveus maakt. „Die sinaasappels komen hier ook niet vandaan", biecht Heist sr. op. „Die kunnen we hier niet verbouwen. Alleen opeten, dat kunnen we hier wel". Volgens zijn zeggen, hebben zij zich voor de ver koop aan particulieren laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vroeger verkochten ze zon der vergunning. Maar de con currentie begon daar al spoe dig over te jammeren, want d voelde zich aardig onder d duiven geschoten. Dat is er waarschijnlijk ook de oorzaak van, dat niet alle aan particu lieren verkopende boeren even openhartig zijn. Welis waar „lokken" zij hun klanten via bordjes met opschriften als „Eieren te koop" en „Ver se melk te koop" hun erf op. Maar ze verkopen kennelijk liever dan dat ze erover pra ten. Wildgroei „Versenmelk te koop", luidt een bord in onder andere Laag-Soeren. Maar de boerin heeft weinig behoefte aan een uitgebreide babbel erover. Per slot van rekening leest de inspecteur van de belastingen ook de krant, lijkt de achter liggende gedachte. „Nee, geen naam in de krant", ver langt ze dan ook uitdrukke lijk. „Het is bij ons heel verschil lend. Rerfc'matig komen de mensen hier een paar litertjes van onder de koe halen. Ja, iedereen moet tegenwoordig op de kleintje passen. En ze betalen bij ons minder dan in de winkel. Ik vertel ze dan hoe ze er bovendien Bulgaarse yoghurt en karnemelk van kunnen maken". Volgens het midden- en klein bedrijf zal het geen eenvoudi ge zaak zijn om via het te hulp geroepen ministerie van landbouw enigszins orde op zaken te stellen in deze wat genoemd wprdt wildgroei op het boerenerf. Er zijn volgens een zegsman voorbeelden te over van ver kopen aan huis, die niéts meer te maken hebben met een incidentele gebeurtenis, maar wel alles weghebben van een compleet winkeltje. Met andere woorden, aldus een woordvoerder, is het moeilijk - om in landbouw termen te blijven - het kaf van het koren te scheiden... ROB HIRDES Toenemend aantal diefstallen door drugs verslaafden Apothekers en hun assistenten voelen zich nog niet direct bedreigd n zijn wel ongerust over de ontwikkelingen in hun vakwereld. overvallers GRONINGEN (GPD) - Apotheker, worden minder toegankelijk voor het publiek. Het toenemen de aantal diefstallen door drugs verslaafden van opiaten en amfe taminen heeft ertoe geleid dat steeds meer apothekers hun za ken beter beveiligen. Niet alleen tegen inbraak, ook tegen over vallen. De beroepsorganisatie van de apothekers, de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie (KNMP), legt de laatste tijd grote nadruk op het beveiligingsaspect van zowel apothekers als apothe kersassistenten. Gesproken wordt daarbij over het maken van'„sluizen" in de entree van apotheken en het aanbren gen van kogelvrij glas aan de ba lie zodat kwaadwillenden hoe langer hoe minder kans krijgen door bedreiging bij de aparte kas ten met opiaten en amfetaminen te komen. Dat is onder meer het geval in de Alphense apotheek-Allart. Even als bij banken wordt hier met het eerder aangehaalde 'sluis-sys- teem' gewerkt. Een woordvoer ster van de apotheek zegt overi gens weinig te hebben gemerkt van toenemende onveiligheid en agressie. „Dat is meer een probleem van de apothekers in de grote steden zoals Amster dam, Rotterdam en Den Haag". Ook in Leiden lijkt het totnutoe nog wel mee te vallen met de onvei ligheid al zijn er in het verleden wel gevallen van inbraak gemeld, onder meer bij de Zuider-apo- theek aan de Lammenschans- weg. Van de zijde van die apo theek meldt men inmiddels wel enige beveiligingsmaatregelen te hebben getroffen (alarm-appara- tuur, rolluiken) maar „er zijn de afgelopen tijd toch maar weinig onplezierige dingen gebeurd. Toch juichen we het initiatief van de KNMP wel toe want gevaarlij ke situaties kunnen zich natuur lijk best voordoen, zeker bij de avonddiensten". Onlangs heeft de politie in Heeren veen twee drugsverslaafden aan gehouden die bekenden ruim 32 inbraken in apotheken verspreid door het hele land te hebben ge pleegd. Ze namen opiaten en am fetaminen mee voor eigen ge bruik en voor de handel die veel geld biedt voor deze prepara ten. Secretaris mr. E. D. Harderwijk van de KNMP meent dat de apothe kers en hun personeel zich nog niet direct bedreigd voelen maar toch wel ongerust zijn over de ontwikkelingen in hun vakwe reld. „Het gevolg is - en wij wijzen onze leden daar ook op - dat de apo thekers erg attent zijn geworden op de wijze waarop zij hun zaken tegen ongewenste bezoekers kunnen beschermen. In de eerste plaats zijn de meeste apotheken in ons land thans via een alarm systeem beveiligd en verder gaan hoe langer hoe meer apothekers ertoe over om de toegwnkelijk- heid te beperken. Dit punt speelt vooral bij apotheken die in de avond en nacht open zijn (dienst doen). In bouwkundige voor schriften wordt de laatste tijd nauwkeurig aangegeven (voor geschreven) op welke manier de ze beveiliging het best kan ge beuren. In veel zaken kan het publiek niet meer in de apothe kersruimte zelf komen", aldus mr. Harderwijk. Een apotheker in Groningen, die zijn naam liever niet genoemd wil hebben, merkt op dat hoe goed een zaak ook tegen inbraak is be veiligd vrijwel nooit kan worden verkomen dat een drugverslaaf de een greep doet in de kast met opiaten en amfetaminen. Hij licht toe: „Vaak hangen ze eindeloos rond bij een apotheek of hebben van een huisarts een receptje voor een dosis methadon waar door ze aan de weet kunnen ko men waar deze speciale kast zich bevindt. De meeste apotheken hebben weliswaar een alarme ringssysteem maar voordat kan worden ingegrepen is zo'n inbre ker er al met de buit van door". Naar de mening van deze Gronin ger apotheker, die zegt ook na mens collega's te kunnen spre ken, gaat het hierbij echter altijd om kleine hoeveelheden. De re den hiervan is dat de apothekers „slechts over mondjesmaat van deze bij drugsverslaafden gewil de artikelen" kunnen beschik ken. Artsen schrijven ze steeds minder voor en de farmaceuti sche inspectie ziet er scherp op toe dat apotheken geen omvang rijke voorraad in huis heb ben. Hetzelfde geldt voor het drugsver vangingsmiddel methadon dat sommige verslaafden op recept bij de apotheek kunnen verkrij gen. „De hoeveelheid die de apo thekers hiervan hebben loont ei genlijk amper de moeite van het stelen, maar het is nu eenmaal zo dat een verslaafde op zeker mo ment tot alles in staat is om maar een beetje van dit spul te kunnen bemachtigen", aldus de Gronin ger apotheker. Hij merkt op dat het met de dief stallen van opiaten en amfetami nen in de stad overigens nogal meevalt en dat er overdag nog nooit moeilijkheden op dit ge bied zijn geweest. Geen stil alarm De landelijke beroepsorganisatie van de apothekers heeft in het verleden al wel eens geprobeerd om apothekers een zogeheten stil alarm bij de politie te geven maar deze pogingen zijn vruchteloos gebleven. Voornaamste reden hiervoor was (en is) dat de politie al veel andere bedrijven (banken, overheidsinstellingen enz.) op „de kast" heeft staan. De speciale kasten met opiaten en amfetaminen en vergiften in de apotheken hebben nu vaak een extra beveiliging in de vorm van lichtstralen of luidrinkelende bellen wanneer onbevoegden aan de kastdeuren komen. In kringen van de farmaceutische groothandel wil men niets kwijt over de manier waarop de soms grote voorraden opiaten en amfe taminen tegen diefstal zijn be veiligd. „Deze beveiliging is voldoende. Het kan niet voorkomen dat ze zomaar door de een of ander wor den meegenomen...!", zegt een woordvoerder van deze groot handel. Het sticht grote verwarring in de kerkelijke gemeenten als in de Vredesweek naast de krant van het Interkerkelijk Vredes beraad (IKV) ook de alternatie ve "Sjaloom"-krant wordt uit gedeeld. Het mededelingenblad "Kontakt" van de hervormde provinciale kerkvergadering van Groningen - waarin dit staat - constateert, dat overleg tussen het IKV en de Sjaloom-redactie tot nu toe vol strekt onmogelijk is geweest.De beide kranten zijn dan ook in het geheel niet op elkaar afgestemd. De redactie van het mededelin genblad wijst erop, dat het IKV een officieel door de kerken inge stelde werkgroep is, wier werk zaamheden op synodevergade ringen worden besproken. Na mens de kerken heeft het de op dracht zich met de problemen van oorlog en bewapening bezig te houden. "Het verschaft infor matie van een zo hoog gehalte dat men er ook in andere landen graag gebruik van maakt". Vol gens "Kontakt" ligt het voor de hand. dat in de gemeente het ma teriaal wordt bestudeerd dat op zo kundige en grondige wijze wordt samengesteld. "Men moet zich niet van de wijs laten bren gen door boze tongen die bewe ren dat het IKV alleen maar een zijdige ontwapening wil dat het de Russen in de kaart speelt. Het probeert in de uiterst moeilijke problematiek van onze mensen wereld zowel de situatie als het evangelie ernstig te nemen". Zondebokken De groep Midden-Zeeland van de Dienst in de industriële sa menleving vanwege de Kerken (DISK) zegt in een verklaring dat de kerk in haar pastorale zorg rekening moet houden met de gevoelens en ervaringen van de werkers in de kerncentrales. "Het is niet juist, deze werkers te gebruiken als zondebokken voor de maatschappelijke problemen waarvoor wij allen verantwoor delijk zijn". De Zeeuwse kerken stellen in dit verband de vraag, of de verkwisting van energie juist niet drijft in de richting van te grote risico's. "De bezinning op en de discussie over deze zaken kunnen worden geblokkeerd door een te snelle veroordeling van bepaalde groepen mensen," meent de werkgroep Midden- Zeeland. Gebleken is dat door de discussie de werkers in de centrales geïso leerd dreigen te raken. Het zou, volgens de werkgroep, zeer te be treuren zijn als zij het lieten afwe ten omdat zij steeds maar weer hun werk moeten verdedigen en zich "besmet verklaard" voelen. In dat geval vergroten de tegen standers van kernenergie juist het risico waartegen zij stelling Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Rijssen P. Koeman Oene, te Hei en Boeicop H.F. Klok Melissant, te Surhuisterveen-Boelenslaan (Fr i I Bonman WVhl, teTietjcrk, in samenwerking met de gere formeerde kerk. G. Wiltink Spannum-Cubaard (Fr.); aange nomen de benoeming tot gewoon hoogleraar aan d<- protestantse theologische faculteit te Brussel dr. N.T. Bakker, studentenpredi kant Eindhoven. Gereformeerde Kerken: beroepen te Zoetermeer M. Spriensma Arum (Fr te Winnipeg-Trans- cona (Manitoba. Canada) J. Ha- negraaff Puttershoek; aangeno men naar Lippenhuizen-Hemrik (in tijdelijke dienst) I. van Til Herwijnen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Elburg P. Beekhuis Noordeloos. Ds. Poort. De fcderatieraad van de Reformatoris \he Politieke Federatie (RPF) heeft de keuze van de lijsttrekker voor de vol gend jaar te houden kamerver kiezingen tot september uitge steld. Het bestuur heeft de be kende oud-legerpredikant J.J. Poort voorgedragen maar die heeft uitstel van beslissing ge vraagd omdat hij nog niet goed weet, of hy het veelomvattende kamerwerk - misschien op z'n eentje - wel kan gaan doen. Geld lenen lijkt zo gemakkelijk. Toch is het beslist geen een voudige zaak. Bij een bank zoals de NMB denken de mensen daad werkelijk met u mee. Bijvoorbeeld wanneer u geld nodig heeft voor verbouwing; verbetering of onder houd van uw woning. De aanschaf van een nieuwe keuken of bad kamer, centrale verwarming, isola tie: u weet dat het om grote be dragen gaat. En als het even kan, dan moeten uw maandelijkse lasten er niet al te zeer door worden ver zwaard. Met een NMB woningkrediet weet u zeker dat u een lening heeft die past binnen uw financiële moge lijkheden. Door de lange looptijd (bijvoorbeeld 96 maanden; zijn de aflossingen zo laag mogelijk. Zodat uw vakantie er straks niet bij in hoeft te schieten. Folders bij elk NMB kantoor. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt niet u mee.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17