Daniël Willems spelbreker 'Hollands feest' O]) FC Twente wil steun ran gemeente Indonesië laat Moluks voetbalelftal niet toe Keiler is bezorgd over toekomst O.S. Nog meer straffen in Italië OPNIEUW DOPING THURAU?, Tenniservaring van Hennie Koemans geeft de doorslag DONDERDAG 12 JUNI 1980 ROME (DPA) - Vlak na het begin van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap heeft de tuchtcummissie van de Italiaanse voetbalbond nog drie spelers ge schorst voor één ,tot anderhalf jaar. Inde derde en laatste ronde van het onderzoek met betrek king tot het omkoopschandaal waren drie spelers uit de tweede divisie betrokken. De namen zijn Merlo, Magherini en Massimelli. Voorts werden zes aangeklaagde spelers vrijgesproken. Ook de be trokken clubs kregen geen straf fen opgelegd. Het proces wordt morgen beëindigd. De rechtbank zal de straffen tegen in totaal 38 spelers, officials bevestigen. SPOftT l Willems (midden) kon gisteren lachen. In zijn eentje stopte de Belg in de proloog van de Zwitserse ronde dan ook geen lachje af, tei-wijl Joop Zoetemelk derden dan het Hollandse geweld' af. Bij Gerrie Knetemann (links) kon glimlachte als de bekende boer die kiespijn heeft JAKARTA (GPD) - Een groep In donesische Molukkers heeft ge protesteerd tegen de komst van een Moluks voetbalelftal met de Ajax-vedette Simon Tahamata. Op grond hiervan heeft de staats veiligheidsdienst (Bakin) deze groep toestemming geweigerd om naar Indonesië te komen. De nationale Indonesische voetbal bond PSSI heeft de KNVB een telegram .van deze strekking ge stuurd. PSSI-hoofdbestuurder Hans Pan- delaki meent dat de Molukkers om veiligheidsredenen niet wor den toegelaten. Bijzonderheden kon hij echter niet geven. „Het heeft in elk geval niets te maken met een andere groep Zuidrrio- lukse jongeren die op het ogenblik een oriëntatiebezoek brengt aan Indonesië en de Mo- lukken". De voetbalploeg zou 20 .juni in Ja karta moeten aankomen. Er zijn wedstrijden gepland in Jakarta, Soerabaja, Jogja. Medan en Ma kassar. Op Ambon krijgen zij de gelegenheid om familie op te zoeken. De reis van de voetbal ploeg wordt gesponsord door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en door het bedrijfsleven in Jakarta, dat 40.000 gulden in de organisatie heeft gestoken. i Tahc ükom in Hidonesië PSSI-functionarris Pandelaki heeft afgelopen maandag een tweede telegram naar de KNVB gestuurd en gevraagd of zij via haar kanalen alsnog kan probe ren om de voetbalploeg naar In donesië te krijgen. „Maar tot dus ver hebben we nog geen ant woord gekregen", aldus Pande laki. ENSCHEDE (ANP) - FC Twente heeft de hulp van de gemeente Enschede ingeroepen om daar mee te voorkomen dat de club in ernstige financiële moeilijkhe den raakt. De kern van het voor stel van Twente is, dat ze zo snel mogelijk afwil van de lasten die voortkomen uit de lening van één miljoen gulden. De gemeente Enschede heeft dit geld drie jaar geleden beschik baar gesteld. Enschede zou hiervan 250.000 gulden moeten betalen, zo vindt de FC Twente. De club zelf wil door middel van acties overigens eenzelfde be drag op tafel zien te brengen. Dan blijft er een half miljoen gulden over, waarvan de ge meente de aflossing en de rente )it zou betekenen dat Enschede de FC Twente vooralsnog met even veel geld blijft steunen als in de afgelopen jaren. B en W staan in principe positief tegenover het voorstel van de voetbalclub. Eind augustus zal de gemeente raad zijn standpunt bepalen. RHEINFELDEN (GPD) - Didi Thurau beweert nergens van af te weten, maar tijdens de proloog van de Ronde van Zwitserland was de Duitse wielrenner wel het middel punt van een geruchten stroom over een dopingaf- faire. Tijdens de onlangs verreden Dauphiné Libéré, waarin Johan van de Velde op zo'n eclatante wijze de eindoverwinning behaalde, zou Thurau positief bevon den zijn bij een van de dage lijkse controles op het ge bruik van verboden stimule rende middelen. Als de geruchtenstroom in derdaad bewaarheid wordt en als ook een eventuele con tra-expertise, waarop Didi Thurau recht heeft, uitwijst dat er sprake is van overtre ding, dan heeft dit voor de Duitser ernstige gevol gen. Het zou namelijk betekenen dat Thurau (die in de proloog van de Zwitserse ronde gis teravond als zesde- finishte) voor de tweede keer dit sei zoen betrokken is geraakt bij een dopingaffaire. Twee maanden geleden verscheen hij immers na afloop van de klassieker Gent-Wevelgem niet op de controle, waar voor hij bij lottrekking was aangewezen. De als gevolg hiervan opgelegde schorsing van één maand voorwaarde lijk, wordt bij de tweede overtreding omgezet in een onvoorwaardelijke straf van vier maanden, plus een - voor de gefortuneerde Thu rau minder belangrijke - geldboete. Het zou inhouden dat hij over twee weken niet kan starten in de Tour de France, die op een steenworp afstand van zijn woning in Frankfurt donderdag 26 juni wordt ge reden. De rest van het weg- seizoen, inclusief het we reldkampioenschap, kan hij dan eveneens vergeten. RHEINFELDEN (GPD) - Het Holland-festival in de pro loog van de Ronde van Zwitserland ging niet door. Daniel Willems toonde zich op het traject van 3500 meter in de straten van het feestvierende Rheinfelden sneller dan de Nederlandse cracks. Met het fabelachtige gemiddelde van 52,128 km per uur verbrijzelde het Belgische talent de hoop van Knetemann, Zoetemelk en Lammertink, die in deze volgorde achter Willems uit de explosieve start van de tot volgende week vrijdag durende wedstrijd kwa men. „Verdomme zei Knetemann te leurgesteld, toen hij hoorde dat hij er niet in geslaagd was de tijd van Willems te verbeteren. De ontgoocheling van de „koning" in het proloogwerk maakte niet temin weer snel plaats voor het realiteitsgevoel, dat de mini-tijd rit uiteindelijk een secondenspel chef d équipe Peter Post, nadat ook hij de teleurstelling van het niet-winnen had verwerkt. Bernaudeau wint proloog Midi Libre BAGNOLES-SUR-ceze (ANP) - De Jonge Fransman Jean-René Ber naudeau is in uitstekende condi tie uit de Ronde van Italië geko men. De "luitenant" van Bernard Hinault zegevierde gistermiddag in Bagnoles-sur-Ceze in de pro loog van de 32ste Midi Libre, een pittige etappekoers in het zuiden van Frankrijk, die tot zondag duurt. De winnaar van de etappe over de Stelvio,. de hoogste top in de Ronde van Italië, verklaarde na zijn overwinning in Bagnoles: "Ik ben naar deze wedstrijd ge komen om hem te winnen' In de proloog over 3.7 kilometer nam hij de leiderstrui in bezit met twee seconden voorsprong op Johan van de Velde, onlangs nog winnaar van de Dauphine Libere en drie seconden op wereldkam pioen Jan Raas. De eerste etappe van de Midi Libre gaat vandaag over 185 kilometer naar Mende. Onderweg moeten vijf bergtop pen beklommen worden. Hinault start niet in deze wedstrijd. De Girowinnaar neemt, een week rust. De uitslag van de proloog van de Midi Libre is: 1. Jean-René Bernaudeau (Fra) 3,7 km in 4.41.09 (gem. 47.234 km/u); 2. Johan van de Velde (Ned) 4.43.08; 3. Jan Raas (Ned) 4.44.09; 4. Roger de Vlaeminck (Bel) 4.44.09; 5. Yves Hezard (Fra) 4.46.01; 6. Bert Oosterbosch (Ned) 4.4601; 7. Patrick Bonnet (Fra) 4.46.05; 8. Michel Laurent (Fra) en Jacques Bossis (Fra) 4.46.07; 10. Maurice le Guilloux (Fra) 4.46.08; Bob van Bohemen naar Telstar LEIDEN - Het kwartet voetballers uit de Leidse regio, dat het ko mende seizoen voor de eerste di visievereniging Telstar uitkomt, is uitgebreid met Bob van Bohe men. De 17-jarige Leiderdorper kwam het afgelopen jaar uit voor Roodenburg, waar hij in het hoogste juniorenteam speelde. Daarvoor verdedigde Van Bo hemen de kleuren van RCL. De eerstejaars VHBO zou aanvan kelijk op amateurbasis naar Tel star verhuizen. "Maar dat was te magertjes". Van Bohemen be reikte nu mondeling overeen stemming over een één-jarige verbintenis met Telstar-voorzit ter Groen. Eerder tekenden John Verschoor, Theo van Seggelen en Bennie Heemskerk voor één jaar. Sjoerd Boot vertrekt, zoals be kend op 'amateurbasis' naar Vel- Telstar-trainer Joop Brand heeft de Roodenburg-jeugdspeler voorts beloofd contact op te zullen ne men met bondscoach Ger Blok over een mogelijke opname van Van Bohemen in de UEFA-selee- tie. Het nationale jeugdteam voor 17- en 18-jarigen heeft zich al ge kwalificeerd voor de wereld kampioenschappen, die volgend jaar oktober worden gehouden. Beslissingsduel bij Quick Boys LEIDEN - Mocht de strijd om de algehele amateurtitel op een derde wedstrijd uit draaien dan zal deze op het terrein van Quick Boys in Katwijk worden gespeeld. De zaterdag eersteklasser Noordwijk won het eerste duel thuis met 3-2 van Xerxes. De Rotterdamse hoofdklasser moet zaterdag winnen (doel- gemiddelde telt niet) wil de ploeg een beslissingsduel op maandagavond (aanvang: 19.30 uur) afdwingen. Henk Jukkema Jukkema achterop VLISSINGEN (GPD) - Zeiler Henk van de Weg uit Oost- Kapelle doet het tot dusver uitstekend in de zesde Transatlantische solozeilra ce (Ostar). Gistermorgen lag hij op de tweede plaats in het klassement van de Jester- klasse (schepen met een maximum lengte van 9.754 meter) en was hij 35ste in het totaelklassement. Daarmee lag hij met zijn ruim 9 meter lange Tjisje voor op aanzien lijk grotere schepen. De Fries Henk Jukkema, die zoals bekend ruim 36 uur op zijn concurrenten verloor door pech met zijn zelfstuur- inrichting, lag op de 22ste plaats in de Jesterklasse en op de 81ste in het totaalklas sement. Zijn achterstand was aanzienlijk. De Fransman Eugène Riguidel in zijn trimaran VSD ligt inmiddels in de race naar Newport op de eerste plaats. Hij wordt gevolgd door zijn landgenoot Eric Loizeau met de trimaran Gauloises IV en de Amerikaan Phillip Weld in de trimaran Moxie. LAUSANNE (ANP) - De tweedaagse conferentie van het bestuur van het In ternationaal Olympisch Comité (IOC) is geëindigd met een gevoel van zorg en pessimisme en een waar schuwing van de interna tionale sportfederaties dat hun geduld ten opzichte van het IOC opraakt. Het acht leden tellende bestuur van het IOC heeft de scheuren, die de afgelopen maanden in het ge bouw van de Olympische bewe ging zijn ontstaan, niet kunnen dichten en het maakt zich nu op teneinde het hoofd te bieden aan Het belangrijkste besluit van het IOC-bestuur was geen toestem ming te geven voor individuele deelneming van sportlieden uit de landen die de Olympische Spelen van Moskou boycotten. Het was een onaangename be slissing voor het IOC, dat de sportlieden uit de landen die in Moskou verstek laten gaan echt wel wil helpen. Het bestuur van het IOC liet echter het argument, dat individuele deelneming zou leiden tot een breuk met de nationale Olympi sche comités van de landen die tot een boycot besloten, zwaarder wegen. Ironisch genoeg heeft de oproep tot boycot van de Spelen door de Amerikaanse president Carter- die in West-Europa weinig weerklank vond. nu veel meer invloed in het IOC-bestuur zelf. Tijdens de bijeenkomst in Lau sanne is gebleken dat het bestuur van het IOC zelf verdeeld is. Vol gens mededelingen van be stuursleden zijn enkele leden niet meer bereid het bestuur volledig te steunen. Deze splitsing van het IOC-bestuur, waarin graaf Jean de Beaumont en Maurice Herzog (beiden Frankrijk) en Kevan Gosper (Au stralië) zich openlijk hebben uit gesproken voor een boycot van de Spelen in "Moskou, begint de internationale sportfederaties die tot nu toe het IOC-bestuur volle dig hebben gesteund te irriteren. De ernst van de situatie werd ver woord door Thomas Keiler, de Zwitserse voorzitter van de asso ciatie van internationale sport bonden. die tijdens de conferen tie van het IOC-bestuur voortdu rend in- en uitliep. 'Ik ben ernstig bezorgd over de toekomst van de Olympische Spelen aldus Keiler. "Ik vind dat wij als internationale sport bonden de manier waarop wij behandeld worden, niet langer kunnen accepteren. Wij hebben tot nu toe volledig samengewerkt met het IOC maar nu worden er beslissingen wel of niet geno men, waardoor de Olympische Spelen op een geweldige manier lijden. De Spelen zijn niet meer wat zij zouden moeten zijn. En wij hebben er totaal geen invloed op. Dit is een stand van zaken, die voor zover wij daarbij betrokken zijn, niet meer te verdragen is." was waaruit geen conclusies voor het verdere verloop van de wed strijd getrokken hoeven te wor den. Het resultaat van de krachtmeting in Rheinfelden, dat de Ronde van Zwitserland binnen zijn muren had gehaald vanwege de viering van het 850-jarig bestaan van de ze stad, was precies omgekeerd aan de volgorde van vorig jaar. Het verschil tussen de toen win nende Knetemann en de als tweede geklasseerde Willems bedroeg in de proloog van 1979 minder dan 1 seconde. Dit keer was de marge precies 1 seconde. Het verschil tussen Knetemann en de als derde finishende Zoe- terrfelk moest in honderdsten van seconden worden uitgedrukt. „We hebben in ieder geval een goede uitgangspositie", lachte Zeker zo opvallend als de strijd tus sen de grote drie van gisteren, was in de schaduw daarvan het optreden van twee eerstejaars profs uit Nederland: Jos Lam mertink en Theo de Rooy. Zij legden respectievelijk beslag op de vierde en negende plaats, met welke klasseringen ze een andere jonge belofte, de Maastrichtenaar Ad Wijnands, royaal de baas ble ven. Hij werd 51e. „En dan te we ten dat ik pas na ruim een kilome ter echt goed begon te rijden", zei Lammertink. „Ik mopper niet", vertelde Theo de Rooy op zijn beurt. Commentaar van Ad Wij nands na zijn derde optreden als beroepsrenner: „Ik vond het een erg bochtig traject". De uitslag van de proloog van de ronde van Zwitserland is: 1. Daniel Willems (Bel) 3,5 km in 4.01.71 (gem. 52.128 km/u); 2. Ger rie Knetemann (Ned) 4.02.78; 3. Joop Zoetemelk (Ned) 4.02.96; 4. Jos Lammertink (Ned) 4.06.05; 5. Daniel Gisiger (Zwi) 4.07.69; 6. Dietrich Thurau (Wdl) 4.08.10; 7. Wilfried Wesemael (Bel) 4.08.15; 8. Ludo Peeters (Bel) 4.08.19; 9. Theo de Rooy (ned) 4.08.58; 10. Hans-Peter Jakst (Wdl) 4.09.50. LEIDERDORP - Het is er dan toch nog van gekomen. Al dagen hin gen er boven de tennisparken van TC. Lisse en T.C. de Munnik dreigende wolken. Gisteren beslo ten de weergoden om het de wed strijdleiders dan nog maar eens een stukje moeilijker te maken en lieten 's middags complete wolk breuken ontstaan. De geplande schema's konden daardoor niet worden afge speeld. Vandaag zullen de meeste partijen wel worden ingehaald. Toch werd er nog een flink aantal partijen gespeeld; dat kwam vooral doordat de meeste deelne mers „besloten" om slechts twee sets te spelen Zo versloeg op Lisse in het H.EB.A. J. van der Meer P. Kolenberg met 6-2. 6-2. Van der Meer schijnt net zoals voorgaande jaren weer in vorm te zijn op het toernooi van T.C. Lisse. F. Liefbroer maakte eveneens in H.E.B. een einde aan de aspiraties van R. Mooyman. 6-3, 6-0. In het H.E.C. van T.C. Lisse speelde de jonge F. Grimbergen weer een uitstekende wedstrijd door met 6-0.6-1 van C. Fehling te winnen Op hettoernooi van T.C. de Munnik, bewees R. Drost zijn plaatsing in het HEB. weer door met 6-0. 6-2 P. Vroegop aan de kant te zetten. Bub van de Zee deed zijn plicht MALMÖ HELSINKI (UPI) - De 5-4. De ervaring van Koemans gaf echter weer de doorslag en de tennisser pakte alsnog de tweede set met 7-5. In het H.E.C. viel het spel van de ongeplaatste P. Bauw op. Hij ivon met 6-0, 6-1 van S. van de Mark. Bauw zou wel eens in de finale kunnen komen. Gietman, die eveneens ongeplaatst was in het HE.C. zou ook voor verrassingen kunnen zorgen maandag won hij al van de derde geplaatste R. Stam en gisteren speelde hij een goede partij tegen M. Ekker. 6-2, 6-3. Uitslagen: Lisse: H.E.B. Kokkeel-van Dop 6-4, Vollebregts treden niet op voorgrond door B. van de Velde met 6-3,6-4 te verslaan. Ook Herman van de Capellen was uitstekend op dreef tegen P. Pruyn. 6-2. 6-1. De enige B-speler die een beetje in de problemen kwam was Henny Koemans, die in de Limburger Egelie een goede tegenstander had De eerste set was met 6-1 voor Koemans, maar in de tweede set kwam de Lim burger terug en leidde zelfs met Gerechtelijke stappen KNAU DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek-Unie (KNAU) wil probe ren via een gerechtelijke proce dure Raymond Heerenveen naar de Olympische Spelen in Moskou te krijgen. Heerenveen, die kan didaat is voor de Nederlandse 4x400 meter-ploeg, is in 1976 tij dens de Olympische Spelen uit gekomen voor de Nederlandse Antillen. Volgens de reglementen van het In ternationaal Olympische Comité mag een atleet, die op de Olympi sche Spelen voor een bepaald land is uitgekomen, op volgende Spelen niet starten voor een an der land. Reglementen van de in ternationale amateur atletiek fe deratie (IAAF) staan zulks wel toe. Het KNAU-bestuur heeft zijn juri dische adviseur opdracht gege ven te onderzoeken welke moge lijkheden er binnen het regle ment van het internationale Kiss. Olympische comité zijn teneinde In de t\feed< alsnog te bereiken dat Raymond Sowjet-Ur Heerenveen in Moskou voor Ne- de periode derland kan uitkomen. 3-3. gebroeders Eric en Sjoerd Volle bregt zijn in de vierde race van de strijd om het wereldkampioen schap Flying Dutchman-klasse niet bij de eerste vijftien geëin digd. In het algemeen klassement bezetten zij de zevende plaats De gebroeders Dieschuit uit West- Duitsland zegevierden gisteren voor de kust van Malmo. In di' vierde RACE vooi hi t Euro pees kampioenschap Soling kwam de Wai mondei Geert Bak- t bij de eerste twintig aan- De race leverde in Helsinki een zege op voor de Deen Hoej-Jensen. Na vier races heeft de Brit Crebbin de leiding. Waterpoloërs kopje onder BOGLIASCO (ANP) - Het Neder lands waterpoloteam heeft giste ren ook de tweede wedstrijd tij dens het vierlandentoernooi in Boghasc-o (Italië) verloren. Tegen Hongarije werd het 5-6. De pe riodestanden waren 1-1, 2-3, 1-1 i 1-1. eds ijd. tegen Italië, ging dinsdag met 7-8 verloren. Het was tegen de Hongaren een ge- lijkopgaande strijd, waarin Ne- teeds een achter- nd moest wegwerken. De Ne- landse doelpunten werden naakt door Van Mil, Buunk. den. Van Belkum en Kooie- Honganje scoorden Farago, Muller en rijd versloeg de ie met 11-8 via n 2-1,5-2,1-2 en derland endas

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15