Oranje mag zich gaan herbezinnen Tsjechoslowakije IWen West-Duitsland: sfeerloze wSS mm mmm Sf Johan Neeskens moet Atletico "oppeppen Record Duitsers Griekse goalie trekt falende Zwartkruis-elf over streep Griekse coach: "Nanninga speelde komedie" DONDERDAG 12 JUNI 1980 Opstellingen voor vanavond MILAAN (ANP) - Vanavond gaat het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal in Italië verder met de wedstrijden Bel gië - Engeland in Turijn (scheids rechter Aldinger, Wdl.) en Span je - Italië in Milaan (scheidsrech ter Palotai, Hon.). De opstellin gen van de vier elftallen met de rugnummers zijn: België: Pfaff (1), Gerets (2), Meeuws (4), Millecamps (3), Renquin (5), Cools (6), Van dei\Eycken (7), Van Moer (8), Van der Eist (9), Vanden Bergh (10) en Ceulemans (11). Engeland: Clemence (1), Neal (2), Thompson (4), Watson (5), San son (3), Wilkins (6), Keegan (7), Brooking (10), Copell (8), Johns- son (9) en Woodcock (11). Spanje: Arconada 1Tendillo (20), Allessanco (2), Migueli (3), Gor- dillo (14), Zamora (21), Asensi (6), Quini (10), Saura (18), Sastrusegui (17) en Dani (7). Italië: Zoff (1), Gentile (7), Oriali (14), Collocati (6), Cabrini (5), Sci- rea (9), Tardelli (15), Antongnoni (10), Causio (19), Graziani (20) en Bettega (18). ROME - Het Europees kampioenschap begint pas als de Italiaanse ploeg voor de eerste maal opdraaft - het excuus van de organisatoren voor de sfeerloze opening die slechts een schamele 15.000 toeschouwers naar het Olympisch Stadion van Rome trok. Verontschuldigingen die door de voetbalploegen van Tsjechoslowakije en West-Duitsland verkeerd werden uitgelegd. f: v Het enige hoogtepunt uit het slaapverwekkende EK-op?ningsduel West-Duitsland-Tsjechoslowakije. Muller (uiterst rechts) heeft met onnavolgbaar voorbereidend werk Karl Heinz Rummenigge (wit shirt) ir. gesteld de 1-0 binnen te koppen. r>r> MADRID (GPD) - Het bestuur van de voetbalclub Atletico de Madrid wil Johan Neeskens aantrekken om het image van de vereniging op te peppen. De bedoeling is dat Johan Neeskens Pereira gaat vervangen. Als tweede buitenlander wil de Madrileense voetbalclub de Braziliaanse speler Zico contracteren, die in de plaats moet komen van Dirceu. Daar naast is Atletico van plan de spelers van FC Barcelona Artola en Olmo in te lijven. Madrileense voetbalkringen achten het echter onwaarschijnlijk dat Johan Neeskens zal ingaan op een aanbod van Atletico de Madrid. Neeskens tekende twee jaar geleden op aandringen van de Franse zakenman Mi chel Basilevitch, tevens manager van Johan Cruijff; een drie-jarig con tract met het Amerikaanse Cosmos. Johan Neeskens heeft sinds hij in de Verenigde Staten verblijft steeds beweerd dat hij, als hij weer naar Spanje zou gaan, alleen voor FC Barcelona wil spelen. Niet bekend is welk bedrag Atletico de Madrid heeft uitgetrokken om de Nederlandse voetbalster over te halen. Dan maken we er maar een voor wedstrijd van, een gedachte die beide ploegen de volle 90 minu ten uitstraalden. Niet om aan te zien, minder aantrekkelijk dan een partij tussen een stel oude he ren of 22 dartele pupillen, het normale voorafje bij een belang rijke voetbalpartij. West-Duitsland haalde de twee punten binnen, maar niet omdat het de beste was. De enige sterke actie van Hansi Müller bracht tien minuten na de pauze de bal bij Karl Heinz Rummenigge die van dichtbij raak kopte. Voor de zestiende keer mocht Jupp Der- wall als winnende coach de pers te woord staan, hij kon lachen, maar deed dat als een boer met kiespijn. „Op het Europees kam pioenschap zal de ware kracht van het Duitse voetbalteam blij ken", sprak de grijzende bonds coach vooraf, maar na het zien van de zwakke openingsset moet hij met het beantwoorden van die vraag niet veel opgeschoten zijn. Hoe sterk is de ploeg die door de 1-0-overwinning op de tegenval lende Tsjechen Oranjes belang rijkste opponent is' geworden. „Erg sterk", zegt KNVB-coach Ger Blok, in Rome aanwezig als spion voor Zwartkruis. „Deze Duitse ploeg is zestien keer onge slagen gebleven, je kunt een keer geluk hebben, tweemaal, drie maal, maar geen zestien keer". De zorgelijke rimpels in het gelaat van Derwall werden veroorzaakt door de vele zwakheden die hij binnen zijn elitekorps geconsta teerd moet hebben. Karl Heinz Rummenigge, Peter Briegel en in de eerste helft Manfred Kaltz haalden een voldoende, de rest kwam niet verder dan een scha mel vijfje. Slechte passes, weinig controle, geen overtuiging en geen durf. Allofs vormde met Rummenigge de aanval, beiden bevestigden hun reputatie. De Bayern-speler brengt grote klasse mee, de voetballer van Fortuna Düsseldorf bewaart zijn beste voetbalhoogstandjes voor de duels bij zijn club. Barcelona heeft op hem een bod gedaan van 2 miljoen marken met als ex traatje de Deen Allan Simonsen, een koopje dat na de matige pres tatie van Allofs wel niet meer gel dig zal zijn. Imponeren kon ook het midden veld van de Duitsers niet. Hansi Müller slaagde er geen enkele ROME - West-Duitsland heeft via de zwakke overwinning op de Tsjechen een histo risch record geëvenaard. In de periode tussen oktober 1936 en mei 1938 bleef het Duitse voetbalteam 16 wed strijden zonder nederlaag, een prestatie die nu door Derwall ook bereikt werd. Oktober 1978 startte hij zijn successerie met een 4-3- overwinning op Tsjecho slowakije, vervolgens werd niet verloren van Nederland, tweemaal Malta, tweemaal Turkije, Hongarije, twee maal Wales, Ierland, IJsland, Argentinië, Rusland, Oos tenrijk, Polen en ten slotte gisteravond Tsjechoslowa kije. Zaterdag kan het record van de Breslau-elf - zo genoemd omdat men tijdens de suc cesvolle serie in het Oost- duitse Breslau met 8-0 zege vierde - verbeterd worden maar dan moet een neder laag tegen Oranje voorko men worden. NAPELS (GPD) - Meer dan een uur lang tijdens het teleurstellende treffen met Grieken land lijkt Rome voor Nederland opnieuw onhaalbaar. En alleen dank zij een ongelooflij ke blunder van de Griekse doelman Konstantinou en de opmerkzaamheid van de arbiter Prokop zit Oranje nog in de race naar de Italiaanse hoofdstad. Maar daarmee zijn dan ook vrijwel alle positieve punten voor Krol en de zijnen over hun eerste optreden tijdens de EK-eindronden gememoreerd. De wijze waarop de winst (1-0 uit een strafschop van Kist) tegen de Grieken werd binnengesleept, NAPELS (GPD) - De ontgoo cheling droop van het ge zicht van .bondscoach Jan Zwartkruis. Niets had hij tijdens het duel tussen zijn keurkorps en de Grieken te ruggezien van zijn intensie ve arbeid in zowel Zeist als Oostenrijk. „Het was een povere wedstrijd, waarin wij te veel persoonlijke duels verloren, we te kort zijn geschoten op de punten circulatievoetbal en het spe len op balbezit en ons spel- patroon onherkenbaar was. Twee weken zijn we bezig geweest met de voorberei ding. Ik meende dat we iets goeds hadden neergezet en ik had dit team mijn vertrou wen gegeven. Ik moet de ko mende dagen eens goed na denken over de vraag of en hoe ik moet ingrijpen". Naast de wond van Schrijvers aan zijn ooglid („Er zitten drie hechtingen in, maar ik kan volgens de dokter zater dag wel weer spelen") raak ten ook Stevens en Hoven- kamp geblesseerd. Vooral de kwetsuur van Stevens aan zijn dijbeen kan nog voor problemen zorgen. Zonder debutant Vreijsen hard te vallen, sprak Zwart kruis vooral zijn teleurstel ling over het optreden van de aanval voor rust uit. „Met name in de lucht waren wij nergens. De Grieken waren ons daarin duidelijk de baas. En omdat ik koste wat kost wilde winnen, heb ik Nan- ninga in de tweede helft in het veld gebracht. Ik dacht dat ik daarmee een juiste be slissing had genomen". Zijn tegenstrever, Alketas Pa- nagoulias, wees de Roda- reus inderdaad als match winner aan, zij het met de nodige scepsis. „Ik wil en mag geen kritiek op de scheidsrechter leveren, maar ik ben er zeker van dat het geen strafschop was. Nanninga heeft bijzonder knap komedie gespeeld". geeft geen enkele reden om de rest van de Europese titelstrijd met vertrouwen tegemoet te zien. Van het buiten alle proporties ge groeide optimisme in het Oranje kamp kan dan ook geen sprake meer zijn. Het gestuntel dat het KNVB-keurkorps de 15.000 toe schouwers, onder wie ruim 2500 Nederlandse fans, voorschotelde, geeft alle aanleiding voor een diepgaande herbezinning. De door velen zo positief beoordeel de voorbereiding in Zeist en Oos tenrijk bleek toch niet toereikend te zijn geweest om Oranje in Na pels echt optimaal aan de start te krijgen. En de tegenvallende prestatie kan beslist niet in de eerste plaats worden afgewenteld op de onverwachte tegenstand en de hardheid van de Grieken. Al leen door het eigen falen kreeg de formatie van de Griekse bonds coach Panagoulias de gelgenheid, te groeien. Herbezinning De herbezinning dient zich de ko mende dagen op twee hoofdpun ten te richten: het spelconcept en de samenstelling van het basis team. Met de tactische opdrach ten, die waren geënt op loopver mogen, concentratie en bijna per fecte balbehandeling, blijkt Zwartkruis voor het hem be schikbare spelersmateriaal dui delijk te hoog hebben gegrepen. Op het middenveld en meer nog in de voorste lijn ontbrak het voor topvoetbal vereiste combinatie vermogen. Doordat er ontzettend veel balverlies werd geleden, konden noch Stevens noch Krol, die keer op keer van positie wis selden, zich intensief met de op bouw bezig houden. Zij hadden hun handen vol aan hun defen sieve' taak. Haan zwoegde wel, maar wisselde te vaak sterke met zwakke momenten af, hetgeen mede het gevolg was van het feit dat Willy van de Kerkhof geen bal goed kon raken. En in de aanval faalde de debuterende Vreijsen, bleef Kist weer eens ver beneden zijn kunnen en demonstreerde René van de Kerkhof voor rust als linkerspits opnieuw niet tot grootse daden te kunnen ko- Na de hervatting ging er door de ingreep van de bondscoach (Vreijsen werd vervangen door Nanninga en Renè van de Kerk hof ging op de rechtervleugel opereren) wat meer dreiging van Oranje's aanvalslinie i ook toen slaagde men er slechts bij hoge uitzondering in de Griekse afweer aan het wankelen te brengen. De opponent kreeg daardoor de hele wedstrijd de mogelijkheid vanuit de defen snel en veelal goed combinerend over te schakelen op de aanval. „Een snel openingsdoelpunt had ons al deze moeilijkheden kun nen besparen", merkte Zwart kruis op. „En we hebben die kans gehad". De bondscoach bedoelde daarmee de mogelijkheid, die Hovenkamp op aangeven van Haan al in de 4e minuut kreeg. Zijn inzet werd echter door doelman Konstantinou tot hoek schop verwerkt. Drie minuten la ter werd duidelijk dat de met een tomeloze inzet spelende Grieken zich niet bij voorbaat gewonnen wensten te geven. De opgekomen vleugelverdediger Jossifidis (Vreijsen verzuimde zijn directe tegenstrever af te stoppen) kon doelman Schrijvers onder vuur De Ajacied kon het karwei toen nog gemakkelijk klaren, maar werd zes minuten later in grotere moeilijkheden gebracht. Aan valsleider Mavros dreigde door te breken en Schrijvers moest ver uit zijn doel komen. Bij zijn red dingspoging kwam hij in aanra king met de rechterhand van de Griek, .wiens ring het ooglid van de gdalie scheurde. Doesburg diende zijn college af te los- Nederland kwam daarna lange tijd niet meer tot offensieve acties van betekenis en had er alle moei te mee achterin de gelederen schoon te houden. Daarbij gooide Stevens er kort achter elkaar drie keer de beuk in, waarmee hij op dat ogenblik het aantal overtre dingen van Oranje op gelijke hoogte bracht (negen) met dat van Kapsis en de zijnen. Gele kaart De overigens sterk leidende Pro- kop slaagde er in de slotfase van het eerste bedrijf met De enige treffer, die het stuntelende Nederlands elftal gisteravond tegen de Grieken wist te produceren. Doelman Konstantinou heeft geheel onnodig Dick Nanninga binnen de beruchte lijnen onderuil gehaald. Van elf meter treft Kees Kist de roos. de zaak onder controle te houden. In de 43e minuut bestreed hij de ontvlambare situatie met een gele kaart voor Mavros, die bleef weigeren bij een vrije trap voor Nederland voldoende afstand te nemen. Direct na het ruftsignaal bleek hoe geprikkeld de sfeer was geworden toen een aantal spelers zeer dreigend tegenover elkaar optraden. Ook hieraan bood de Oostduitse arbiter op gepaste wijze het hoofd. Na de hervatting had het Neder landse elftal enige tijd nodig zich aan te passen aan de door Zwart kruis aangebracht wijzigingen. In die periode was Mavros op aangeven van Kirastas dicht bij de openingstreffer en versperde Willy van de Kerkhof buiten de regels om Ardizoglou de door gang, hetgeen hem terecht de gele kaart opleverde. Hem wacht te ook nog een wraakactie van Terzanidis, maar de nekslag ont ging Prokop. die echter zijn waakzaamheid nog verhoogde toen hij de Nederlander op de grond z^g liggen. En dat werd de Grieken fataal. Geheel onnodig haalde doelman Konstantinou in de 18e minuut bij de achterlijn de jagende Nan ninga onderuit. Prokop aarzelde geen moment en bood Kist de gelegenheid om Oranje vanaf de stip aan de (naar later bleek), winnende treffer te helpen. De aangeslagen Grieken, met Anas- topoulos en Galakos voor respec tievelijk Ardizoglou en Kostikos, zaten daarna lange tijd stuk, maar Kist verzuimde elf minuten voor tijd nadat hij door een slim kop balletje van Nanninga in de ideale positie was gemanoeu vreerd de strijd te beslis- Daardoor diende Doesburg aan de andere kant, twee minuten voor het eindsignaal, de winst voor Nederland te redden. Met een fa belachtige reactie tikte hij de uit een hoekschop van Anastopou- los knap ingekopte bal van Gala kos tegen de lat. Dat moment il lustreerde ten overvloede hoe moeizaam Oranje aan een afgang had weten te onkomen. maal in een gerichte dieptepass te versturen, Ulli Stielike verdient een ruime voldoende voor zijn zwoegen, maar kreeg de bal geen enkele keer op de gewenste plaats. Bernd Fórster is een spe ler waarvan er velen in een dozijn gaan. Ook Kaltz verbleef de ope ningspartijen op het middenveld omdat de Tsjechen met vier man in de achterste lijn voetbal den. Rest Derwalls defensie. De grote leider ontbreekt daar sinds Franz Beckenbauer zijn bankrekening spekte bij de Cosmos in New York. Kaltz werd op de positie van libero geposteerd, Zewe kreeg zijn kans en nu de be schermeling van Jupp Derwall, Köln-speler Bernd Cullmann. Conclusie: de leider in de defen sie ontbreekt nog steeds. Er is geen man die de ploeg draagt. En toch staan daar de cijfers: 16 keer ongeslagen. Blok heeft gelijk als hij zegt dat je niet zestien maal geluk kunt hebben. Waarschuwing Blok: „Aan het spel van de Duitsers heeft veel gemankeerd vandaag. Voor Nederland moet dat een waarschuwing zijn. Er zal veel gepraat worden en dat betekent dat de tegenstander zaterdag te gen ons extra gemotiveerd zal aantreden". De openingswedstrijd van het Eu ropees voetbalkampioenschap maakt overigens geen uitzonde ring op eerdere startpunten van grote toernooien. Het voorkomen van doelpunten stond voorop. Verlies je de eerste wedstrijd dan kun je de tickets voor de terugreis alvast bestellen. De sfeer komt op laag pitje, de teleurgestelde spelers gaan staan mokken. West- Duitsland-Tsjechoslowakije werd door die gedachte een pure schaakmatch. Een zet werd met een tegenzet beantwoord. Blok: „Voor een trainer leuk om te zien, maar voor het publiek vreselijk vervelend". De thuisblijvers kregen in Romë dus weer eens .gelijk. De eerste helft hoefden de beide doelver- dedigers nauwelijks in actie te komen en ook na de pauze bleven hun activiteiten beperkt tot het oprapen van een spaarzame bal. Tsjechoslowakije kon geen mo ment de herinnering wakker roe pen aan de ploeg die vier jaar te rug Europees kampioen werd. Jezek voorspelde het: „De ploeg moet het te veel hebben van sco ren uit stilstaande situaties". Die mogelijkheden kreeg men, maar Panenka leek minder op dreef dan vier jaar terug bij het nemen van strafschoppen aan het einde van finale. Een tweede Tsjechisch wapen, de counter, kon niet in stelling gebracht wor den omdat de Duitsers zeer veel mankracht in eigen linie hielden. Wat daardoor aan voetbalgerecht geserveerd werd was een Euro pees voetbalkampioenschap on waardig.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13