De radeloosheid van de FNV en het optimisme in de PvdA Blik in de weekbladen MSEVIERS Maandag 2 juni 18.15 uur. Het parkeerterrein van het hoofdkantoor van de Federatie Nederlandse Vak beweging aan het Amsterdamse Plein 40-45 ligt er verlaten bij. Een enkele Opel Ascona verraadt de aanwezigheid van een handjevol bondsbestuur- ders. De vakbondstop beweegt zich immers in den lande voort in dezelfde vierwieler als Jan Modaal, aan wie een groot deel van de vergadertijd in het gebouw placht te worden besteed. Het kwartier daaróp krijgen de Ascona's gezelschap van een meer uiteenlopend wagenpark. De federatieraad, het hoogste be stuursorgaan van de FNV heeft die dag vergaderd. Een goede gelegenheid voor weer eens een ontmoeting met de heren so ciaal-economisch redacteuren van de media. In de lift naar boven viert meligheid in het gezelschap van opge trommelde journalisten de boventoon. "Wat zou er in vredesnaam nog te vertellen zijn" is de centrale vraag. Weinig nieuws zo wordt op voorhand vastgesteld. In de meeste bedrijven is nauwelijks een cao-gesprek gaande. Bij Hoogovens, Unilever en Vredestein ligt een aanbod van de direc tie op tafel, maar daar moeten de leden zich nog over uitspreken. Op centraal niveau wordt met de werkgevers niet gebabbeld en ook bij het overleg in de Sociaal Economische Raad staat de conversatie op wezenlijke punten op een laag pitje. Weinig te beleven dus. Afwachten maar. Een schokkend verhaal blijken de boven verzamelde heren Kok, Spit en Drabbe inderdaad niet kwijt te willen. Er is een reactie op minister De Ruiter's voorontwerp van wet op de rechtshulp, er wordt druk overlegd over een statuut voor de redactie van de vakbondsbladen en verder blijkt er die 'dag wat gepraat over vertegenwoordigingen van de FNV in de internationale vakbe weging. Natuurlijk is er ook uitvoerig gesproken over de econo- mendiscussie die op het ogenblik de federatie in haar ban houdt en standpunten formuleert over hete hangij zers als de keuze "behoud van koopkracht" of "behoud van werk". De gemoederen over dat onderwerp zijn intern echter nog dermate verhit, dat antwoorden van de top over die kwestie nog maar even uit moeten blijven. Zoals bij ❖eel van dat soort bij eenkomsten, wacht iedereen gespannen af wat de rond vraag zal brengen. En ver draaid, tijdens dat onderdeel blijkt een aantal opvallende uitspraken op te tekenen. Ten eerste is daar optimisme: met klem wijst voorzitter Wim Kok elke suggestie van de hand dat de werknemers bij de eerdergenoemde drie bedrijven het cao-aanbod zullen accepteren. Er is wel iswaar sprake van een volle dig herstel van de automati sche vergoeding voor geste gen prijzen, de prijscompen satie, er is hier en daar ook nog wat extra loonstijging, maar van verkorting van de werktijd is geen sprake. Géén rechtvaardiger verdeling van werk en dus geen solida riteit met de werklozen, zoals Kok het formuleert. Dat is onaanvaardbaar voor de FNV en niet alleen voor de top, maar ook voor de leden, daar is Kok zeker van. Spit, Kok en Drabbe: rammelende dialoog met achterban. Door Ton van Brussel Volgende wapenfeit: uit een moeizaam en omzichtig be toog van de FNV-voorzitter wordt duidelijk dat het mo gelijk zou moeten zijn dat de overheid gelden uit het werkloosheidsfonds aan wendt om minder draag krachtige bedrijven te helpen in hun eventuele streven naar die arbeidstijdverkorting. Korter werken, betekent bij een gelijkblijvende produk- tie, meer arbeidsplaatsen en dat betekent een groei van de personeelslasten voor het be drijf. "De meeste bedrijven kunnen dat best opbrengen", zo voegt Kok snel aan zijn verhaal toe, "maar er zijn ook bedrijven die dat niet kunnen betalen. De overheid kan dan bijspringen, met geld dat an ders aan werklozen moet worden betaald via een uitke ring". Handzaam De opvattingen van Kok over zijn overheidsbijdrage heb ben nog geen reactie uitge lokt in het onder de last van het bezuinigingsdebat voort sukkelende parlement. Alle tijd dus voor de FNV om het idee daartoe wat nader uit te werken en in de handzame vorm van een afgewogen voorstel te presenteren. Een aardig voorstel blijft het. No dig ook, zoals uit de minder voorzichtige uitlatingen van FNV-bestuurder Cees Schel ling in een later stadium blijkt; "zo rooskleurig is de winstpositie van de Neder landse bedrijven nou ook weer niet". Het optimisme van Kok over de houding van de achterban blijkt inmiddels zonder grond. Bij Hoogovens is een cao goedgekeurd, zonder zicht op de fel begeerde en door tal van medici en ge dragswetenschappers be pleitte vijfploegendienst. Po pulair gezegd willen de leden daar "poen zien" en de gebo den prijscompensatie bleek een ruimschoots voldoende kolfje naar hun hand. In andere bedrijfstakken dreigt de "prijscompensatiefuik" van de werkgevers al even zeer succesvol. Een aanmer kelijk goedkoper en makke lijker uit te voeren aanbod dan die lastige arbeidstijd verkorting. En bovendien: als het even meezit is er straks in 1981 toch weer een loonmaat regel om de grootste klappen op te vangen. Portemonnee Als zo veel eerder faalt weder om het in het federatiebe stuur uitgedokterde arbeids voorwaardenbeleid. Solidari teit best, maar niet via de por temonnee, lijkt het credo bij de leden. De aanslag van het boodschappenkarretje op de huishoudportemonnee valt de laatste tijd per slot van re kening fors uit. Daar moet eerst maar eens wat aan ge beuren. Voor de zoveelste keer spreekt de FNV top een taal waarin de achterban zich niet kan virt- den. Zijn de bondsbestuur- ders hun tijd in theorie na tuurlijk helemaal niet ver vooruit, in de praktijk blijkt dat wel het geval. Werkloos heid blijft iets wat alleen de buurman overkomt. De slecht uitgelegde loonmaat regel, maakt het de leden moeilijk veel verder te kijken dan hun neus lang is. Maar minister Albeda heeft er al tegen gewaarschuwd.. Wordt het beeld van het cao-overleg in de bedrijven al te veel be paald door afspraken die voorzien in grote Joonstijgin gen, dan is aan een nieuwe loonmaatregel niet te ontko men. Die waarschuwing van de minister en ook van de FNV-top wordt nu in de wind geslagen. Het FNV-kader ziet noodgedwongen toe, hoe de leden zichzelf buiten spel zet ten. Klappen In politiek Den Haag vallen in middels rake klappen. De handhaving van de koop kracht is nog niet gesneuveld of een dag later gaat het mes in de zo zorgvuldig bewaakte sociale uitkering. Uitlatingen van de financiële bewinds man Van der Stee en van teamleider Van Agt laten aan duidelijkheid weinig te wen sen over. Het is geen kwestie meer van een stapje terug, het is achteruit hollen geblazen; waarheen is onduidelijk. In zo'n klimaat van crisissferen rond uiteenlopende agenda punten in het kabinetsberaad (aardgas, rente-aftrek, voor jaarsnota over de stand van zaken rond de lopende begro eting, wel of niet korten op de uitkeringen) van verdeeld heid binnen de FNV-top en een rammelende dialoog met de achterban, in dat klimaat heeft de PvdA deze week het ontwerp verkiezingsprogram uitgebracht. Levert dat stuk nu nog iets op dat lijkt op een ei van Colum bus? Het ziet er niet naar uit. Een ambitieus plan voor werkgelegenheid. Uitgangs punt is het handhaven van koopkracht voor sociale uit keringen en inkomens tot het veelbesproken modale ni veau (f32.000). Kosten vijf miljard in de periode tot 1985. Dat geld moet op tafel komen door alle inkomens boven die f 32.000 bij elkaar 3,8% te laten zakken. En dat natuurlijk volgens het socialistische verdeelprincipe van wie het meest heeft, levert het meest Op de departementen wordt in die zelfde periode nog eens 7,5 miljard bezuinigd, want niet alleen de inkomensposi tie van de laagstbetaalden moet veilig gesteld," maar er moeten ook nog eens 300.000 nieuwe banen bijkomen. De helft om precies te zijn, moet komen bij de overheid of aan verwante diensten. En die uitbreiding levert dan in een andere sector nog eens veer tigduizend arbeidsplaatsen op. Om dat alles te laten lukken, moet nic+ alleen aan voor noemde factoren worden voldaan. Nee, er is dan ook nog een groei van de econo mie van twee procent nodig. Over die voorwaarde kan alleen heel pessimistisch worden gedaan. In de ook deze week beschikbaar gekomen, door-, gaans betrouwbare cijfers van de Europese Commissie, het bestuur van de EG, is voor dit jaar een economische groei van maximaal 0,6% voorzien. En die schatting ligt echt aan de hoge kant, want laten we wel wezen, met veel bedrijven gaat het verre van goed. Gekrakeel van olie producerendé landen niet vergeten worden. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat tot 1985 niet op nieuw forse stijgingen van de olieprijzen aan de orde zullen zijn. En die verhogingen be tekenen een aanzienlijke aan slag op juist die in de visie van de PvdA zo gewenste econo mische groei. Wellicht kan het binnenlands verbruik van olie wat verder worden terug gedrongen. Het partijpro gram lijkt een lans te breken voor het recente advies van de OESO om het aardgas sneller op te maken. Of dut allemaal lukt moet afgewacht worden. Het terugdringen van de werk loosheid tot 150.000 in 1985. Een nobel streven dat sterk doet denken aan de wensen van het met Bestek'81 aange treden kabinet Van Agt. Juist het falen van dat Bestekbe- leid betekent een niet te on derschatten bedreiging voor het PvdA-plan. Mocht dat plan ooit doordringen tot een regeringsverklaring van een nieuw kabinet, dan is er de grote kans dat de op te vangen erfenis van het zittende kabi net, een snelle uitvoering in de weg staat. Van der Stee wil tenslotte vol gendjaar zes miljard bezuini gen, maar heeft nog geen idee hoe dat moet. Van Andriessen kan veel gezegd worden, maar hij had die ideeën wel en moest desalniettemin mis lukken. Een volgend kabinet zou wel, eens met een forse re kening van Van Agt kunnen komen te zitten, en voor dat zo'n last is afbetaald, heeft Nederland er ongetwijfeld al weer heel wat werklozen bij. De bomen groeien dus toch niet tot in de hemel, zo weten we al enige tijd. Maar hoe ze het beste gesnoeid moeten wor den om weer levensvatbaar te worden; wie dat weet moet het maar eens gauw komen vertellen. Voetbalen Italië. Voetbal in de opi niebladen. Ruud Krol poseert in het shirtje van zijn nieuwe club Vancouver Whitecaps voor de Haagse Post, terwijl de gebroe ders Van de Kerkhof ons op de omslag van De Tijd toelachen. Volgens het blad is de beroemd ste voetbaltweeling buiten Eind hoven weinig populair, maar eenmaal in het oranje tricot zijn alle zonden vergeven. "Haze windhonden", zegt bondscoach Zwartkruis en Van Hanegem vraagt zich af: "Irriteren ze? Maar dan moet je wel afvragen waardóór. Ze irriteren vooral omdat ze de ander de baas zijn". Uit de extreem-rechtse Nationale Centrum Partij, waar Vrij Ne derland enkele maanden geleden uitgebreid over berichtte, blijkt nu de Centrum Partij te zijn ont staan. zelfverzekerdheid valt voorman Hans Janmaat (politi coloog) niet te ontzeggen. Staats secretaris Haars is de club vol gens hem "méér dan dankbaar". Want "onze opstelling heeft het Haars mogelijk gemaakt de wetswijzigingen met betrek king tot de illegalen die in de kerken verblijven, door te drukken". Stokpaardjes zijn de gastarbeiders en misbruik van de sociale voorzieningen. Niets 5 dus. renWij willen ook inzicht krijgen in de problemen van de maatschappij", zeggen de stu denten aan de landbouwhoge school, aldaar. Ter linkerzijde signaleert De Tijd dat de studenten zich weer roe ren. "De jongens uit de provincie lopen voorop", had het Amster damse studentenblad Folia Civi- tatis gemeld en De Tijd reisde dan ook af naar Wageningen. "Onze docenten zouden eens moeten begrijpen dat wij met onze studie niet alleen techni sche vaardigheden willen le 'De laatste der Ajacieden' is de wei nig originele titel die de Haagse Post voor het interview met de vertrekkende Ruud Krol heeft bedacht. Over dat vertrek: "Ik moest gewoon iets anders, naar een andere club, om weer een bepaalde kick te krijgen". HP geeft ook een analyse rond de gang van zaken in de PvdA bij het vaststellen van het verkiezings program. Jqop den Uyl heeft ge wonnen en voorzitter Max van den Berg wil hem wel steunen, "maar dat mag niet ten koste gaan van zijn radicale image". Hij beseft bovendien dat zijn po litieke carrière niet alleen afhan kelijk kan zijn van het 'basisti- sche' element in de PvdA, maar ook van het respect bij zijn aan vankelijke politieke tegenstan ders in het 'Haagse circuit'. Eén van de vertegenwoordigers uit die eerste groep, Piet Reckman zegt in HP's Weekboek dat Max het door hem gewenste afschud van de NAVO "als voorzitter misschien harder had moeten verdedigen". Volgens Reckman rekent Van den Berg er echter ook op dat de partij dit op het komende congres wel voor hem zal klaren. Post was verder vol ver wachting naar het congres van de CPN getogen omdat het met die stromen kritiek wel spannend zou worden. Maar dat viel tegen. un VRU NEDERLAND Behalve veel aandacht voor de Par tij van de Arbeid ook een verhaal in Vrij Nederland over de problemen in de Engelse zuster partij. De angsten van de rech tervleugel voor een coup van links onder aanvoering van Net als de Haagse Post was Vrij Nederland aanwezig op het con gres van de CPN. In tegenstelling tot HP merkte het blad wel iets "van de ontworsteling aan de politieke ijstijd". Met kamera den uit Cuba en de Sowjet-Unie op de tribune vroegen homosek suelen aandacht voor hun dis criminatie. Vrij Nederland noemt dat heel bijzonder. Lezenswaardig is het interview dat Bibeb had met de professor Henk van Maarseveen, die "anarchis me hartstikke leuk" vindt. De enige beweging van de laatste ja ren die hij echt belangrijk acht is het feminisme. "Dat het steeds vaker voorkomt dat vrouwen een briefje achterlaten; ik ben er van door met de kinderen. Ik vind dat fantastisch. Vroeger deden de kerels dat." hervormd nederlahd Sacharov dat boycot van de Olympische Spelen een vereiste is. 'Tedere toeschouwer of atleet die naar de Olympische Spelen komt, steunt indirect het mili- tairistische beleid van de Sow- jets". Het anti-Amerikani-.me bij sommige West-Europese intelli gentsia acht hij "schadelijk". De Telegraaf lijkt dan df jacht op PvdA-politicus Jan Pronk voor lopig' gesloten te hebben. Else vier neemt nu het heft in handen. Met zijn baan bij de Unctad gaat Pronk volgens EM een slordige 140.000 dollar per jaar (belasting vrij) verdienen. "Voor socialisti sche normen asociaal", meent het blad. 'Arme landen maken Jan Pronk rijk', luidt de kop bo ven het artikel dan ook. Tot een regeringscrisis zal het abor tuswetsontwerp niet leiden, maar de Tweede Kamer zal het niet ac cepteren. vermoedt Elsevier. Noch de WD BOCh het CDA /iin onverdeeld enthousiast. Liberaal Dees: "Aan het sluiten van com promissen kan je niet ontkomen. Maar we hebben principes". Peter Meijer (aftredend voorzitter van het Palestina Comité) en de heer Levisson (voormalig hoofd van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israi-1) praten met elkaar over de proolemen m het Midden-Oosten. Een uit zichtloze discussie of zoals Levis son het formuleert "Het probleem is niet wie gelijk heeft, maar dat beiden gelijk hebben." Hij verwijt de PLO nooit in de richting van een compromis te hebben gezocht. Meijer is het daarmee niet eens. Ons aller welzijn wordt zoals altijd weer breed uitgemeten in de ko lommen van Hervormd Neder land. Zo mag Ria van Pelt van dc stichting Los Vast praten over dc voordelen van het alleen-zijn. "Je kunt je eigen tijd indelen, je hebt je eigen geld, er is de moge lijkheid veelsoortige relaties aan te knopen". Publiciste Jo hanna Fortuin heift haar artike len over onder meer sterven ge bundeld en praat naar aanleiding daarvan met HN. Ook de dood heeft zijn voordelen: Als nabe staande ga je intensiever leven. Landschappen en muziek maak ten meer indruk op me en je kunt zelfs ervaringen krijgen die grenzen aan mystiek". Tel uit je BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11