Richtlijnen voor de jaren tachtig Ultimatum Gadaffi loopt vandaag af Oude Testament in omgangstaal komt in '82 uit mzr'tw V/OENSDAG 11 JUNI 1980 Dr. A. de Kuiper, Dr. A. de Kuiper, algemeen s^wv- taris van het Nederlands Bijbel genootschap (NBG), deelde op de jaarvergadering van dit ge nootschap in Haarlem mee, dat het Oude Testament in de om gangstaal, waarmee het NBG en de Katholiekle Bijbelstichting volhardend bezig zijn, in 1982 zal kunnen verschijnen. Het Nieuwe Testament in de om gangstaal, getiteld: "Groot Nieuws voor U", bestaat al enige jaren. Over de zin van deze uitgave zei dr. De Kuiper, dat de tijd voorbij is dat met één enkele bijbelverta ling kan worden volstaan. "Naast een vertaling voor studie doeleinden en een voor gebruik in de kerkdiensten is er ook be hoefte aan een missionaire verta ling in de omgangstaal. Voor veel mensen betekent het begrip "zonde" alleen maar "jammer" en het woord "zalig" alleen maar "heerlijk". Ook voor hen moet er iets komen, opdat zij kunnen zeggen: God spreekt onze taal". Afgevaardigden op de jaarvergade ring vroegen het bestuur, niet al leen de hele bijbel in de omgangs taal te laten verschijnen, maar ook het Oude Testament afzon derlijk. Vier mensen werden benoemd tot "lid van verdienste" van het NBG: de Rotterdammer Bram Apon, die 50 jaar lid is geweest van plaatselijke besturen en nog altijd actief is, de Utrechtse ze nuwarts mevrouw L. Verhagen, onder wier leiding de commissie voor bijbeluitgaven voor geeste lijk gehandicapten de 28 deeltjes heeft uitgegeven van de serie "Wat de bijbel ons vertelt", de Amsterdammer C. P. Starreveld, jarenlang tweede penningmees ter van het NBG. en zijn stadge noot E. J. Brugman, die na een diensttijd van 40 jaar bij het ge nootschap nog tien jaar bijzonder vertegenwoordiger was van het hoofdbestuur Het Nederlands Bijbelgenoot schap zal dit jaar bijna 1 miljoen gulden extra bijdragen aan het "Wereldbijbelfonds", dat met een tekort van 14 miljoen gulden kampt. Ook werd besloten, an derhalf miljoen gulden rente loos te lenen aan het Britse bij belgenootschap. Dit om de eer ste bijbeluitgaven in Afrikaanse en Aziatische talen te kunnen bekostigen. Conferentie Wereldraad in Noordwij kerhout over racisme Een wereldomvattend be raad, dat volgende week een vervolg krijgt in Noordwij- kerhout, zal de kerken moeten helpen hun houding te bepalen tegenover het racisme. Door allerlei verschuivingen in de volkerenwereld is dat probleem dichtbij gekomen. Volgende week herbergt "De Leeuwenhorst" in Noord- wijkerhout een conferentie van de Wereldraad van Kerken over „racisme". Deze ontmoeting van mensen van alle continenten is het slot van een reeks beraadsla gingen die op initiatief van de Wereldraad in tal van landen aan dit onderwerp zijn gewijd. De conclusies en aanbevelingen van het wereldberaad in Noordwijker- hout zullen op de vergadering van het Centraal Comité (bestuur) van de Wereldraad in augustus (Genève) aan de orde komen. Daar wordt het beleid voor de jaren 80 verder uitgestippeld. Dat betreft hoofdzakelijk het veel gekritiseerde en ook fel bestreden anti-racismepro- gramma. De gift uit het anti-racismefonds van'de Wereldraad aan het Pa triottisch Front in Rhodesië - die uitdrukkelijk geen militaire maar een menslievende bestemming had - ontketende indertijd een storm van verontwaardiging in de kerken. Er was echter ook be grip en instemming en hardnek kige verdediging van de steun aan deze bevrijdingsbeweging. Maar velen zagen daarin het on omstotelijke bewijs dat de We reldraad openlijk voor het gewa pende conflict had gekozen en daarbij ook voor de revolutie en het communisme. De gift, waar over in de hele wereldkerk maandenlang zoveel te doen is geweest, was toch maar 200.000 groot. Gezien de omvang van de nood een druppel op een gloeiende plaat. Maar ook de druppel die de emmer deed overlopen. Want hoe onschuldig de bestemming ook was - voed sel, gezondheidszorg en onder wijs voor gevluchte en verdreven Rhodesiërs -, door deze steun kon het Patriottisch Front geld uit sparen en gebruiken voor militai re doeleinden. Bezinning Het lag voor de hand dat het Cen traal Comité van de Wereldraad zich in januari 1979 op Jamaica met deze woelige zaak diepgaand zou bezighouden. Besloten werd toen, een proces van bezinning op gang brengen, waarbij zoveel mogelijk leden- kerken zouden worden betrok ken. Dat leidde tot „consultaties" in een groot aantal landen. Zo hield de Raad van Kerken in ons land vorig jaar in Hierden (bij Harderwijk) een gesprek van en kele dagen hierover. Een Euro pees beraad is er in maart van dit jaar in Stockholm geweest. Uit al deze raadplegingen bleek duidelijk, dat de kerken in eigen samenleving en ook in eigen kring waakzaam worden ten aan zien van het racismevraagstuk. Dat probleem is door de grondige veranderingen in de samenle ving, onder andere de verschui vingen in de bevolkingen, veel dichterbij gekomen. Buitenland se werknemers, vluchtelingen en bewoners van vroegere koloniën proberen soms ver van eigen land een nieuw bestaan op te bouwen. In Stockholm werd uitgespro ken, dat het racisme in Europa hierdoor sterk is toegenomen. Mevrouw Wil de Ru-Schouten, di recteur van het hervormde pers bureau, schreef deze week in het blad "Woord en Dienst", dat "Noordwijkerhout" richtlijnen zal moeten geven voor de hou ding van de kerken in de jaren 80 tegenover deze zaken. Zonde Waaróm de Wereldraad van Kerken het racisme bestrijdt, heeft de al gemene vergadering in 1975 zo onder woorden gebracht: "Racisme is zonde tegen God en de medemens. Het gaat in tegen ge rechtigheid en de liefde van God, zoals die in Jezus Christus zijn geopenbaard. Het vernietigt de menselijke waardigheid, zowel van de racist zelf als van zijn slachtoffer. Wanneer christenen racisme bedrijven, doen zij het geloof dat zij belijden zelf teniet en ontkrachten zij de geloof waardigheid van de kerk en van haar getuige-zijn van Christus. Daarom veroordelen wij racisme in al zijn vormen, zowel binnen als buiten de kerk". Het anti-racismeprogramma, schrijft de directeur van het her vormde persbureau, is feitelijk een vanzelfsprekend onderdeel van een veel meer omvattende worsteling van de Wereldraad om een samenleving die rechtvaar dig en houdbaar is en die ieder een een volwaardig deelgenoot zijn garandeert. Daarom is de Wereldraad bezig met boven-nationale instellingen, we tenschap en technologie, milita risme en energie. Kortom, met tal van dingen in de tegenwoordige samenleving waarin elementen zitten die de menselijke waarde aantasten. Libiërs in paniek ROME - Tweeduizend Libiërs in Italië leven in paniek: vandaag loopt het ultimatum af dat kolo nel Gadaffi, hoofd van de Libi sche volksregering, hen heeft ge steld. Of zij keren terug naar hun vaderland heeft hij eind maart gezegd, óf zij worden onherroe pelijk uit de weg geruimd (zoals al vier van hun landgenoten in Italië en vijf anderen in Londen, Bonn, Athene en Beiroet is over komen). In een interview aan het Italiaanse weekblad Panorama herhaalde hij deze week zijn dreigement: "De datum van 11 juni heb ik vastgesteld om deze lieden nog de kans te geven te ontkomen aan de Wxaak van de revolutionaire krachten. Na die datum kan ik niemand meer verzekeren dat hij ongedeerd zal blijven". Niet alle Libiërs worden verplicht naar hun land terug te keren, maar alleen degenen die na Ga- daffi's machtsovername in 1969 zijn vertrokken met meeneming van hun kapitaal. „Dergelijke in dividuen zijn de overblijfselen van de maatschappij van de uit buiting, van de corruptie, van de slavernij". Om te weten of zij tot deze vijandige klasse worden ge rekend, dienen alle Libische staatsburgers zich aan te geven bij de ambassade, waar tegen woordig een "revolutionair comi té" zetelt. Als zij daar de opdracht krijgen huiswaarts te keren, die nen zij daar onmiddellijk gevolg aan te geven. "Worden zij anders allemaal ver moord?", werd Gadaffi gevraagd. Zijn antwoord luidde: "Wat kan ik eraan doen? Toen ik deze lie den uitnodigde heb ik duidelijk genoeg gesproken: kom terug voor de 1 le, anders worden jullie een voor een uitgeroeid. De re volutionaire comité's zullen hun programma uitvoeren: zij zullen ze allemaal opsporen en liquide ren. En als ze naar Libië terugke ren, dan kan ik ze nog bescher- In deze bescherming hebben maar weinig Libiërs vertrouwen, maar ook van de Italiaanse regering hebben zij niet veel te verwach ten. Op het ministerie van bin nenlandse zaken verklaart men zich niet bij machte alle in Italië woonachtige Libiërs te laten be waken; buitenlandse zaken wijst op de moeilijkheden om langs normale wegen met de Libische regering in contact te komen. "Revolutionaire comités zijn voor ons geen gesprekspartners. En voor de rest hebben wij ook rekening te houden met de 16.000 Italianen die in Libië werkzaam zijn". Om maar niet te spreken van de olieleveranties (15 miljoen ton per jaar), de Libische investe ringen in Italië (o.a. in het Fiat concern), die van Italië en Libië, de Libische leningen, de aan Ita liaanse firma's uitbestede wer ken, de wapenleveranties. Toen in Rome een employé van de Libische luchtvaartmaatschappij werd gearresteerd als moorde naar van één van de Libische slachtoffers, arresteerde de poli tie in Tripoli op 27 april Franco GROENGEBEUREN - Op de Fle- vohof in de Oostelijke Flevopol- der wordt het komende week einde voor het eerst op nationale schaal de Game Fair georgani seerd. Het is een manifestatie over wat de stichting Game Fair noemt "het totale groengebeuren in Nederland". Buitensporten, jacht, natuurbescherming, maar ook bosbeheer en landbouw worden op de Flevohof belicht door een combinatie van een reeks demonstraties en een soort groene recreatiebeurs. Pilar Wayne, weduwe van John Wayne, ontving uit handen van president Carter van de Ver. Staten de 'Medal of Freedom', die postuum aan de vorig jaar overleden Jilm- ster is toegekend. Corsi, station-manager van Ali talia. Het is de Italiaanse ambas sade nog niet gelukt met hem in contact te komen en een brief van buitenlandse zaken, met het ver zoek althans te laten weten op grond van welke beschuldiging hij wordt vastgehouden, bleef tot nu toe onbeantwoord. Uit het interview met Gadaffi blijkt duidelijk welke weg de Libische regering wenst te bewandelen: de heilige oorlog tegen de tegen standers van het regime wordt tot in het buitenland uitgevochten. De buitenlandse regeringen die zich daartegen verweren door ar restaties of veroordelingen, die nen te rekenen op represailles. Advocaat wil vrijlating Rudolf Hess MUNGHEN Reuter) - De advocaat van Rudolf Hess, de tot levens lang veroordeelde vroegere plaatsvervanger van Adolf Hitier, heeft bij het Westduitse constitu tionele hof een aanklacht inge diend tegen de voortdurende hechtenis van zijn cliënt. Hess zit sinds 1946 in Berlijn gevangen. Volgens de advocaat van Hess, dr. Alfred Seidl, is zijn cliënt door het Neurenberg-tribunaal ver oordeeld wegens het voorberei den en uitvoeren van een aan valsoorlog. Maar er bestond in dertijd geen wet die dit verbood, zodat, aldus Seidl, Hess' gevan genisstraf onwettig is. Seidl diende overigens niet alleen een aanklacht in, maar deed te vens een beroep op alle betrok kenen de 86-jarige Hess op men selijke gronden vrij te laten, erop wijzend dat de man vrijwel blind is en ieder moment kan sterven. Vredeskrant "Shalom". De stichting "Bijbel en vredesvraag stukken" zal dit jaar opnieuw een "alternatieve vredeskrant" uit geven, en wel in een oplage van 300.000 exemplaren. Vorig jaar, toen deze krant voor het eerst op de markt werd gebracht, was de oplage 235.000 exemplaren. De verspreiding is weer gratis. In het komende nummer komen deze onderwerpen aan de orde: de oorlog van Israël en de bete kenis daarvan voor vandaag, vre de in het Nieuwe Testament, de communistische visie cp oorlog en vrede, christen zijn in militaire dienst, leven onder een commu nistische dictatuur en een dis cussie over christelijk geloof en kernbewapening. Tot de mede werkers aan "Shalom '80" beho ren Floris Bakels, schrijver van "Nacht und Nebel", ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gere formeerde Bond in de Hervorm de Kerk, dr. J. P. Versteeg, christelijk gereformeerd hoogle raar in Apeldoorn, dr. ir. E. Schuurman, hoogleraar in de re formatorische wijsbegeerte, en een in West-Duitsland wonende Russische christen. Kernwapens Brief aan Wereldraad. Het In-, terkerkelijk Vredesberaad (IKV) en de afdeling theologische stu dies van de Bond van Evangeli sche Kerken in Oost-Duitsland zijn tot de gemeenschappelijke overtuiging gekomen "dat wij ons openlijk moeten afkeren van het nucleaire afschrikkingssys teem en van het politieke en mili taire gebruik van kernwapens en andere middelen tot massaver nietiging". Zij schrijven dat in een brief aan secretaris-generaal dr. Philip Potter van de Wereld raad van Kerken. "Wij verklaren, dat wij aan een met zulke wapens Walen tegen kernrapport De vijftien Waalse gemeenten bin nen de Hervormde Kerk - zij vormen in de kerkelijke organi satie een afzonderlijke classis - hebben het hervormde kernwa penrapport afgewezen. Zij vin den het "onevenwichtig" en "aanvechtbaar". De oordeels vorming is, volgens deze groep gemeenten, niet onbevooroor deeld tot stand gekomen. De Commissie tot de Zaken der Waalse Kerken (Waalse Reünie) heeft de synode, die deze week opnieuw de kernwapenkwestie in behandeling neemt, aangera den, het vraagstuk van de l^rn- bewapening nog nader te (laten) bestuderen. De Waalse gemeenten vragen zich verder af, of de Hervormde Kerk naast een secretaris algemene za ken - op het ogenblik dr. R. J. Mooi te Den Haag - wel een secre taris-generaal (vacature dr. Al- bert van den Heuvel) nodig heeft. Als dat zo is, wensen zij deze be noeming wel aan een termijn te verbinden, bijvoorbeeld van ze ven jaar. gevoerde oorlog niet zullen deel nemen". Beide zien deze uit spraak als een gevolg van het ge tuigen van vrede, dat wortelt in het evangelie van Christus". Ondanks verschillen van inzicht tussen het IKV en de afdeling theologische studies van de Oostduitse kerkenbond bleek een eensluidende verklaring toch mogelijk te zijn. Zij achten een analyse door beide machtsblok ken van de wederzijdse veilig heidsbehoeften en strategieën van het grootste belang. Op basis hiervan zou een alternatief vei ligheidssysteem kunnen worden ontworpen, puur defensief, niet- nucleair en niet aanzettend tot een nieuwe wapenwedloop. Beide groepen vragen om opschor ting van het NAVO-rakettenbe- sluit en om een onderzoek naar mogelijke maatregelen voor poli tieke en militaire ontspanning. Daarbij moeten eenzijdige stap pen niet bij voorbaat worden uit gesloten. Het IKV en de afdeling theologische studies gaan samen een rondreizende tentoonstelling inrichten rond het thema bewa pening-ontwapening. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Nijverdal W. I. Doude van Troostwijk Eerbeek, te Bant- Rutten (Noordoostpolder) kan didaat E. van der Sluis Gronin gen; aangenomen naar Velp Ph. L. Krijger Den Haag-Loosdui nen, naar Westerlee-Heiligerlee (Gr.) hulpprediker J. Verdijk Ab- benbroek; bedankt voor Noot dorp J. L. Keijzer Dongen. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Castrolanda (Brazi lië) M. Mellema Dieren. Onderscheiding. Bij de herden king van het 50-jarig bestaan van de Bond van christelijke gere formeerde zondagsscholen in Nederland, te Utrecht, werd de secretaris, de heer P. Middelkoop uit Zwijndrecht, onderscheiden met de gouden medaille van de Orde van Oranje-Nassau. Hij is al bijna veertig jaar actief in het zondagsschoolwerk en is boven dien zestien jaar secretaris van de bond geweest. Definitief Uit de Wereldraad. De Presbyte riaanse Kerk van Ierland heeft nu definitief haar lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken beëindigd. Vorig jaar besloot zij al tot een opschorting daarvan. Volgens deze kerk - 400.000 leden - staat de Wereldraad niet meer op de grondslag van de Reforma tie. De voornaamste reden tot uit treding was de gift van de We reldraad aan het Patriottisch Front van Rhodesië (het tegen woordige Zimbabwe). Gevangenis. De militaire recht bank in Taipeh heeft de secreta ris-generaal van de Presbyte riaanse Kerk in Taiwan (nationa listisch China), Chun Ming-Kao (51), veroordeeld tot een gevan genisstraf van zeven jaar. De kerkleider werd ten laste gelegd, dat hij samen met andere presby terianen de revolutionair Shih Ming-Teh, die tot levenslang was veroordeeld, heeft helpen ont vluchten. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21