Hillegom weer op bij huizenbouw draad Remtest Noordwijk Grote Kerk Noordwijk zonder klok Valkenburgers willen verkeerslichten Kwantumhal 111 Gemeente ten einde raad Versteegt opnieuw gekozen ZATERDAG 7 JUNI 1980 In Boskoop Auto te water na aansteken van sigaret BOSKOOP - De 32-jarige me vrouw G.A.S. uit Gouda is gistermorgen omstreeks 7.00 uur op de provinciale weg richting Boskoop met haar auto van de weg geraakt en in het water van de Gouwe beland. De bestuurster probeerde al rijdend een sigaret op te ste ken en verloor daarbij de macht over het stuur. De vrouw liep een nat pak op, maar kwam verder met de schrik vrij. Een hond, die in de auto zat, verdronk. De bestuurster bleek een gas pistool in haar handtasje te hebben, dat door de politie in beslag genomen is. Zij zou het gaspistool, dat een pa troon bevatte, bij zich heb ben als verdedigingswapen. Een kraanwagen haalde de auto later uit het water. De Grote Kerk in Noordwijk zit tijdelijk zonder klok. De wijzer platen zijn verwijderd voor een onderhouds beurt. Het verwijderen van de zware wijzerpla ten gebeurde gisteren met behulp van een zoge naamd bootsmansstoel tje. De klokkefronten zijn meegenomen naar Asten in Noord-Brabant waar ze opnieuw worden ver guld. Het karwei zal on geveer een maand duren. De opknapbeurt kost zou 16.000 gulden. "De drukte bij de Kwantumhallen leidt nog tot ongelukken", aldus verontruste Valkenburgers. HILLEGOM - 'Ten einde raad' gaat de gemeente Hillegom dan toch maar een complex huurhuizen (170 woning wetwoningen) in de nieuwe woonwijk 'Elsbroek' vol tooien. De bouw werd enkele maanden geleden noodge dwongen stilgelegd. "Langer ophouden van de woningbouw in Hillegom is onverant woord", zo wordt ge steld. "Ten einde raad pakt de gemeente daar om de draad weer op en de bouw van de goed kope huurwoningen wordt voortgezet Gemeente en rijk konden het niet eens worden hoeveel subsidie 'Den Haag' op de bouwkosten zou bijdragen. Hillegom vond de stéun van het rijk te gering. De huurprijs van de huizen kwam hierdoor aanzienlijk hoger te lig gen dan de bedoeling was. Daar om besloot het gemeentebestuur de bouw-activiteiten te staken. Nu, zeker twee maanden later, pakt men de draad weer op. Een op lossing is er echter nog niet ge vonden. Dezer dagen gaan bur gemeester en wethouders naar het ministerie van volkshuisves ting om daar de zaken eens op een rijtje te zetten. B en W hebben de cijfers nog eens een keer opnieuw onder elkaar gezet. Ze zijn er niet uitgekomen. Vandaar dat zij de situatie eens mondeling met de 'directie huis vesting Zuid-Holland' willen doornemen. Bouwstroom "We moeten nu met het plan door gaan. Langer ophouden is niet verantwoord", laat loco-secreta ris Nouwens weten. "Er moet een opening worden gevonden. Die huizen maken deel uit van een bouwstroom van 1250 woningen. Bovendien, we hebben een hele lange lijst met woningzoeken den. Juist in de goedkopere sec tor. Alleen daarom al moeten de ze "huizen zo snel mogelijk wor den afgebouwd." De achterstand die door de bouw- stop is opgelopen, zal niet ge makkelijk zijn in te halen, denkt Nouwens. Hij heeft toch goede hoop dat de eerste panden bin nen niet al te lange tijd zullen kunnen worden opgeleverd. "Zoiets als wij nu meemaken kan eigenlijk helemaal niet. En zeker niet in Hillegom", vertelt de loco secretaris. "Ons dorp heeft al een bouwachterstand van jaren. Een enorm probleem is dat. Nu we juist aardig op gang waren geko men, gebeurt er zoiets. Ja, dat is erg jammer." Klachten over het lange uitblijven van oplevering zijn er nog niet bij de gemeente binnengekomen. Ook niet van de politieke partij en. "De burgemeester heeft alle voorzitters ingelicht aldus Nouwens. "De gemeente Hille gom kan aan deze situatie hele maal niets doen." "We moeten die huren inderdaad proberen te beperken", reageert 'Nouwens. "Als de huur te hoog x wordt kunnen de mensen die hier straks gaan wonen, een beroep doen op subsidie. Ja, hoe hoger de huur, hoe meer geld het rijk zal moeten bijpassen." In het gesprek met het ministerie hoopt het gemeentebestuur een opening te kunnen forceren. Met welke argumenten burgemeester en wethouders de directie van volkshuisvesting zullen probe ren 'om te praten' wilde de loco secretaris niet kwijt. Dat men de ze situatie nu op hoog niveau gaat bespfeken komt omdat het amb telijk overleg praktisch niets heeft opgeleverd. Erg hoog Ambtenaar Plukkel van volkshuis vesting weet dat Hillegom de plannen opnieuw heeft inge diend. De huurprijs van de wo ningwetwoningen blijft echter té hoog. Daarnaast is men het in 'Den Haag' ook niet eens met de bouwkosten van het plan. Ook daarover verschillen rijk en ge meente van mening. Het rijk vindt dat de huizen best voor wat minder kunnen worden ge bouwd. "Eigenlijk is het niet ons probleem", beweert Plukkel, maar dat van Hillegom. We hoe ven er niet omheen te draaien: die huurprijs is gewoon veel te hoog. Ik geloof wel honderd gulden meer dan is toegestaan. Dan kun je je inderdaad afvragen of de gemeente wel goed bezig is." Waarom het karwei is stilgelegd, weet Plukkel niet precies. "Ik denk niet dat die subsidie een hoofdrol speelt. Vermoedelijk raakt men de premie-huizen in hetzelfde plan niet kwijt. En, voorzover mij bekend, is er nog niet eens een vergunning afgege ven dat die woningen mochten worden gebouwd. Met andere woorden: men is hoogstwaar schijnlijk illegaal bezig geweest. Waarschijnlijk met in het acher- hoofd de gedachte we komen er wel uit Lang De zaak sleept al 'heel lang'. In ja nuari van dit jaar werden de problemen voor de eerste keer in Den Haag aan de orde gesteld. Nu, ruim een half jkaar later, is men er nog niet uit. Ziet Plukkel een oplossing voor de gemeente Hillegom? "Ach, mis schien zullen we voor dit dorp voor één keer een uitzondering moeten maken en die extra kos ten voor rekening van het rijk moeten nemen. Wij zijn natuur lijk altijd in om goedkope huizen te bouwen. Zeker als een ge meente kan aantonen dat er veel woningzoekenden zijn. De dupe Zyn straks de huurders niet de du pe? Zeker als die woningen wor den gebouwd voor mensen met een smalle beurs. Niet alleen de te hoge huurprijs waarmee men nu te kampen heeft, maar ook de stagnatie zal die huur kunnen opdrijven. LISSE-Het cent rum van Lisse geeft deze dagen een wat rommelig beeld. Oorzaak: de Grachtweg krijgt een opknapbeurt en dat geeft hier en 'duo r in het dorp een wat onoverzichtelijk verkeersbeeld. De werkzaamheden aan de Grachtweg maken deel uit van een plan waarbij een aantal straten in net centrum worden aangepakt NOORDWIJK - Op dondèrdag 12 en vrijdag 13 juni a.s. van 10 tot 19.30 stelt de ANWB de au tomobilisten in Noordwijk in de gelegenheid om gratis de remmen van hun auto's te la ten testen. Dit gebeurt in een zogenaamde technomobiel, die op hét plein naast het raadhuis wordt opgesteld. Het is een vijftien meter lange oplegger-cmombinatie, waarvan het oplegger-gedeel te in een handomdraai kan worden omgebouwd tot een werkplaats, waar auto-tech nische onderzoeken kunnen worden verricht. De zijwan den van de oplegger zijn uit klapbaar. Daardoor kunnen de te onderzoeken auto s dwars door de oplegger rij den. Zij passeren daarbij de remmentestbank, die in de vloer is ingebouwd. Hoe nodig een dergelijke test is, blijkt uit de resultaten van een eerdere aktie van de A.N.W.B. in 24 plaatsen in Nederland. In de twee beschikbare tech- nomobielen testte het A.N.W.B.-personeel toen 12.139 auto s. Van de onder zochte wagens bleek 30 pro cent een verschil in rem- kracht te hebben van 20 pro cent of meer tussen wielen op dezelfde as bij gebruik van de voetrem; bij gebruik van de handrem was dit percentage 39 procent. Er moest boven dien aan 8 procent van de be zitters van de geteste auto's het dringend advies worden gegeven om de auto direct naar een garage te brengen, omdat ernstige mankemen ten aan het remsysteem wa ren ontdekt. De A.N.W-.B. heeft de indruk, dat de automobilist zich meer bewust wordt van de nood zaak van een goede controle. Zij leidt dit af uit de enorme belangstelling, die de gratis- aktie van de A.N.W.B. tot nu toe heeft gekregen. VALKENBURG - Er moeten snel maatregelen worden genomen om de verkeersdrukte bij de Kwantumhallen aan de Voor- schoterweg in Valkenburg in te dammen. Daar zijn zowel het ge meentebestuur en de gemeente raadsleden van Valkenburg als de directie van de Kwantumhal len het over eens. Welke maatre gelen moeten worden genomen, daarover bestaat nog onvoldoen de duidelijkheid. De verkeerschaos aan de Voor- schoterweg bereikte vorige week zaterdag een hoogtepunt. De drukte was zo groot dat de politie besloot de weg af te zetten en ie dereen die langs de hallen wilde rijden terugstuurde met de me dedeling om maar om te ryden. "Eenvoudigweg-omdat er geen doorkomen aan was", aldus de politie. De drukte ontstaat omdat de auto's niet snel het parkeerterrein te genover de hallen kunnen verla ten, terwijl de mensen niet zon der gevaav moeten oversteken. Volgens de heer Giessen, plaats vervangend groepscommandant van de rijkspolitie in Rijnsburg, waaronder Valkenburg resor- teert, is de huidige situatie "on houdbaar". Hij zegt "Als we op zaterdagen niet aanwezig zijn met vier man dan is de kans groot dat er ongelukken gebeuren De drukte aan de Voorschoterweg leidde er toe dat afgelopen dins dag tijdens de gemeenteraads vergadering van Valkenburg vragen werden gesteld. Burge meester en wethouders lieten toen weten de zaak eerst nog en tijdje aan te zien alvorens maat regelen te nemen. Snelheid Mizee (WD) vindt dat niet langer mag worden gewacht. Hij vertelt nu: "De Voorschotei-weg is pas opgeknapt en nodigt uit tot het rijden met hoge snelheden. Een ongeluk is snel gebeurt. Fietsers en voetgangers moeten worden beschermd'Aan zijn zijde vindt hij mevrouw Van den Broek (PvdA). "Het college van B en W praat er over, maar aarzelt te lang. Als er slachtoffers vallen is het te laat". Zowel Mizee als Van den Broek to nen zich voorstander voor het plaatsen van verkeerslichten. Burgemeester N. van t Wout wijst dat voorlopig nog van de hand. Stoplichten leiden alleen maar tot filevorming. Het probleem van de doorstroming wordt dan nog groter", aldus Van 't Wout. Mizee ontkent dat. Hij meent: Er moet een installatie komen die reageert op het ver keersaanbod. Dan los je het probleem dacht ik grotendeels op". Ook de politie zou blij zyn met verkeerslichten. "Dat bete kent een hele verbetering en zou ons van veel problemen verlos sen reageert Giessen. Vragen over reclame bij Kwantum VALKENBURG - Behalve de proble men met de verkeerssituatie, zijn er ook nog andere bezwaren tegen de Kwantumhallen. Mevrouw van de Broek (PvdA) vindt de reclame langs de openbare weg storend. "Die win kel hoort niet thuis in het landelijk gebied, maar die staat er nu eenmaal en daar kunnen we dan ook niets aan doen. Maar al die reclameborden langs de Voorschoterweg, die zicht baar zijn vanaf de rijksweg, passen helemaal niet in het landschap. Ik probeer dan ook een paar gedepu teerden naar Valkenburg te halen om zelf de situatie eens te bekijken. Zij moeten dan maar rapport uitbren gen aan Provinciale Staten, zodat die er wat aan kunnen doen", aldus me vrouw van den Broek. Overleg De Kwantumhallen moeten wel licht meebetalen in de kosten die de maatregelen met zich mee brengen. Scherpenzeel, woord voerder van de Kwantum zegt daarover. 'Wy zyn geen mensen die direct zeggen dat betalen wij niet'. In overleg met de gemeente moeten we probreen tot een op lossing te komen. Op dit moment zetten wij zelf ook mensen in om de veiligeheid van de klant te ga randeren bij het oversteken, dat gaat natuurlijk boven alles". Burgemeester Van t Wout blijft van mening dat die oplossing n i< -t één, twee drie te vinden is. 'Wy onderzoeken de zaak. Wanneer dat onderzoek is afgesloten durf ik nog niet te zeggen aldus de burgemeestei KATWIJK - De leden van de wo ningbouwvereniging De Brit tenburg hebben secretaris C.P. Versteegt opnieuw gekozen in het bestuur. Hij had enige 'con currentie' van Th. Janssens. die zich ook kandidaat had gesteld. Evenals vorig jaar kreeg Jans sens niet genoeg stemmen. In de verkiezingsstrijd werd hy met 65 stemmen tegen en 23 voor versla gen. De vergadering stemde ermee in dat er een lening wordt gesloten voor de renovatie van 96 BMB (baksteen en montagebouw) -wonmgen aan de Hoomeslaan. Diverse leden grepen de ledenver gadering die deze week in Tripo dia werd gehouden aan om klach ten te spuien. De behandeling daarvan laat volgens sommigen LEIDSCH JÖ. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIOEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28864 Kwartaalabonnement (46,30 per post f 66.40 Jaarabonnement 1173.70 per post 1254.10 Losse nummers f 0.65 overschrijving geen B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) PC I (radio e Aangesloten bn de Gemeenschappelijke Persdienst mei eigen correspondenten o a in: Bonn Brussel. Londen Panis Washington Cairo 2225 BL - Badstraat 9 2220 AD - Postbus 184 Telefoon 01718-16151 Redactie kust- en bolen- I Post 071-766251.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3