Jan Pronk: „Geen afscheid, ik kom terug in politiek" Het ongenoegen van Ton Planken ZATERDAG 7 JUNI 1980 Door Fred Sanders DEN HAAG - Onderhandelen om de internationale belangentegenstellin gen op te lossen. Onderhandelen, in plaats van vechten. Dat is, kort ge zegd, de doelstelling van UNCTAD, de VN-conferentie voor Handel en Ontwikkeling, waarvan de Nederlandse oud-minister Jan Pronk per 1 augustus adjunct secretaris-generaal wordt. Overleg in plaats van con frontatie, over de economische conflicten tussen, vooral, arm en rijk. En terwijl de grootste wereldmachten, de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten, in een nieuwe koude oorlog tegenover elkaar staan, en de kleine landen verlamd toekijken, moeten de ideeën komen uit de koker van de „neutrale" internationale organisaties, zoals UNCTAD. Pronk heeft deze dagen bijna dagwerk aan het opruimen van misverstanden over zijn motieven om, de functie in Genève te aanvaarden. Niet om het geld (maar dat kan ie dereen natuurlijk gemakke lijk beweren), niet omdat hij weg wil uit Nederland, niet omdat hij genoeg heeft van de Nederlandse politiek, zijn draai niet kan vinden in de Tweede Kamer, na een glo rieus ministerschap. „Nee hoor, ik wil helemaal niet weg uit de Nederlandse poli tiek. Ik heb ook duidelijk af gesproken, ook met Den Uyl, dat ik geen definitief afscheid neem. Ik ben voor deze func tie gevraagd, zonder dat ik ooit had gezegd dat ik weg zou willen. Ik heb er lang over nagedacht, met veel mensen over gepraat, en tenslotte ja gezegd." Een gesprek met Pronk, in het restaurant van de Tweede Kamer, wordt menigmaal onderbroken door Kamerleden, met name van CDA en VVD, die hem komen gelukwensen. „Ja de reacties hier in Den Haag zijn aardiger dan die in som mige krantenvindt Pronk. Hij citeert bladen die uit zijn ministersperiode niets anders wisten te releveren dan de fi guurlijke en letterlijke bot singen die hij had over de, hulp aan Cuba en met zijn au to. Pronk, die zeer velen in de Decde Wereld voor het eerst deed vernemen over Neder land, en wel in positieve zin, heeft waarachtig wel iets meer gepresteerd. In elk geval was hij, als minis ter, actiever dan menig ander, een voortdurende bron van initiatieven. Een tragische te genstelling, zo vindt hij zelf, met wat er uit het huidige ka binet komt. „We hebben toch een kabinet van zwijgers! Van der Klaauw en Van der Mei gaan naar conferenties, hou den daar hun mond, beginnen pas te praten na afloop, tegen de journalisten. Van Agt is helemaal een lacher, interna tionaal en De Koning is dan nog de beste, maar ook van hem komen geen grote initia tieven." „Nee, het Noord-Zuid-beleid is niet meer wat het een paar jaar geleden was. En datlieeft niets te maken met CDA- VVD of PvdA-CDA. Dat is puur een kwestie van de kwaliteit van de men- In Genève zal Pronk worden geconfronteerd met een we reldpolitieke situatie, en met een economische toestand die nauwelijks gunstig lijken vóórren verbetering van de positie van de arme landen. Economische teruggang maakt dat de rijken zo moge lijk nog fanatieker hun eigen rijkdom verdedigen tegen de oprukkende armen, de Oost- West-tegenstelling verlamt het overleg in menig fo- „Maar de koude oorlog is ook nooit afgelopen geweest. Het enige wat gebeurde was dat de Oost-West-tegenstelling in de Derde Wereld werd uitge vochten, Een strijd om in vloedssferen die zich niet in Europa afspeelde, maar ver werd weggedrukt in onze achtertuinen. Maar intussen is een ontspanningsbeleid hard nodig. Zonder ontspan ning kun je de Noord-Zuid problemen niet. oplos- Ondanks de tegenstellingen, ondanks Iran, dat wellicht navolging zal krijgen met zijn totale afwijzing van alles wat Westers is en wat het Westen met zijn mengeling van pa ternalisme en welbegrepen eigenbelang - aan de Derde Wereld, onder meer Iran, heeft willen opdringen, zijn er ook tekenen dat een toenade ring tussen Noord en Zuid mogelijk is. Het besef van onderlinge af hankelijkheid, de rode draad in het onlangs uitgebrachte rapport van de Commissie- Brandt (waarvan Pronk deel uitmaakte) en ook van het rapport Interfutures, van de organisatie van rijke westerse landen, de OECD, dringt steeds meer door in het Wes ten. Dat vfril zeggen: men be gint te begrijpen dat de eigen welvaart niet meer denkbaar is zonder dat ook de mensen in de arme landen hun deel krijgen. In dat kader, zo hoopt Pronk, zal de komende conferentie, de Nieuwe Wereldwijde On derhandelingsronde, waar aan alle VN-leden zullen deelnemen, wellicht door braken kunnen brengen in de economische verhoudingen tussen de belangrijkste groe pen landen: het Westen, het Oosten en de arme lan den. Ditjaar wordt in New York on derhandeld over de agenda voor die conferentie, nadat vórig jaar op voorstel van Al gerije werd besloten tot het houden van deze bijeen komst, waar voor het eerst ook energievraagstukken zullen worden bespro ken. Op die manier zal de Derde We reld niet alleen vragende par-- 1, u: tijg zyn, r ook iets te bie den hebben: de olie, die in zo grote hoeveelheden in bezit is van deze landen. Overleg in plaats van confrontatie, om de trendmatige ontwikkeling, die schijnt te leiden naar vele revoluties naar het Iraanse model, te keren. Het Caribisch gebied - Jamaica bijvoorbeeld --is volgens de schatting van Pronk kandi daat om het toneel te worden van een volgende radicale re volutie. En zuidelijk Afrika, wanneer de hardhoofdige Zuidafrikanen de les van Zimbabwe niet verstaan en er niet naar handelen. Nieuw is ook, dat het Westen nu de kans krijgt tegelijk te on derhandelen, over handels kwesties, met het Zuiden en het Oosten, een onderhande ling die de onderlinge afhan kelijkheid des te duidelijker kan demonstreren. „Het Westen kan niet alles op lossen met conflicten", vindt Pronk. „Het Westen heeft steeds zijn eigen machtsposi tie overschat. Economisch en politiek. Maar de westerse landen kunnen hun eigen problemen niet meer op eigen kracht oplossen. Ze hebben daar het Zuiden bü nodig, en het Oosten." Terwijl ook het Oosten afhan kelijk is. naar een energiete kort toe gaat, in de verleiding kan komen de handen uit te strekken naar het Midden- Oosten, waarvan ook vele westerse landen afhankelijk zijn voor hun energievoorzie ning. „Maar in plaats van door een conflict kan een dergelijke tegenstelling ook door over leg worden aangepakt", meent Pronk. Het Westen kan bijvoorbeeld technologiè le veren, waardoor het Oosten zijn eigen energiebronnen be ter kan benutten." Jan Pronk, in eigen land om streden en voor „rechts" soms een symbool van al wat verwerpelijk rood is, zal als adjunct secretaris-generaal een rol spelen bij de voorbe reiding van de globale onder handelingsronde. Als con tactman van UNCTAD met de vertegenwoordigers van de rijke landen, uit welke kring er overigens wel wat bezwaren zijn vernomen te gen zijn benoeming, juist vanwege dat „rode" ima ge. Maar die discussie, zo wordt aangenomen, is nu vergeten. Pronk gaat, als politicus, wat hij uitdrukkelijk wil blijven, zijn rol spelen in het interna tionaal overleg, in de top van de belangrijkste wereldwijde economische organisatie. En over drie jaar, of over zes jaar, komt hij terug in de Neder landse politiek. Want conser vatief Nederland is nog niet van Jan Pronk af. Tien jaar lang, tussen 1970 en 1980, was Ton Planken eindredacteur en presen tator van het politieke NOS-programma „Den Haag Vandaag". Hij bot ste menigmaal met de NOS-leiding, die hij een organisatorische chaos en een hekel aan kwali teit verweet, en hij zag hoe de steeds moeilijker problemen het -bevat tingsvermogen van veel politici en journalisten op het Binnenhof te bo ven gingen. Het zijn twee thema's uit zijn boek „Den Haag Vandaag, en de zekerheid van een scheef beeld", uitgeverij Bert Bakker, 25 gulden, dat woensdag 11 juni in de boekhandel komt. Zelden is een weinig hartelijke verhouding tussen een rrieer- dere en zijn ondergeschikten zo concreet per televisie aan geduid als toen Ton Planken, als eindredacteur en presen tator van het politieke NOS- programma Den Haag Van daag, de werking van de neu tronenbom uitlegde aan de hand van karakter en han delwijze van zijn baas, NOS- televisiehoofd Carel Enke laar. Die twee hebben gemeen, zo legde hij uit, dat zij de mensen kapot maken, maar de ge bouwen laten staan. Een bij zonder beeld dat aangeeft hoe moeilijk hij het bij de NOS had en hoe makkelijk hij din gen kan uitleggen. Den Haag Vandaag is een half jaar geleden in andere handen overgegaan en Ton Planken heeft nu een boek geschre ven, waarin hij grondig af kickt van tien jaar geploeter om met hangen en wurgen een helder programma over politiek op het scherm te zet ten. Hij houdt een vurig plei dooi voor het vervangen van de gehele televisieleiding van de NOS, waarmee het. nooit meer iets zal worden („De NOS is desorganiseerde on verschilligheid ten opzichte van goede politieke informa tie „Gouden motto is: over u, zonder u, liefst tegen u"). Daarnaast geeft hij aan op wat voor enorme problemen je in Den Haag stuit als je „alleen maar" duidelijk wilt aange ven waar politici voor kiezen en waar niet voo* en wat de gevolgen voor de samenle ving zijn van. alle politieke drukte. De pakken papier die wekelijks door Den Haag dwarrelen zijn niet meer te verhapstukken, terwijl op momenten dat het er echt om gaat de serieuze in formatie niet te krijgen is. Er zijn uitzonderingen: „Toen het kabinet-Van Agt besloot een mesje in de doorgaans aantrekkelijke inkomens van ambtenaren te zetten, lekten de beleidsambtenaren als be zetenen. Het Binnenhof leek geplaveid met notities en ka binetsstukken. De oogmer ken waren duidelijk, name lijk de volkomen gewettigde plannen van het kabinet doorkruisen. Hoe vaak zal het in subtieler vorm zijn ge beurd?" Hoewel er hier en daar wat te 1 lachen valt, want Ton Plan ken kan het mooi opschrij ven, is „Den Haag Vandaag, televisie en de zekerheid van een scheef beeld eigenlijk een heel treurig stemmend boek. Het is het beeld van een Door Tony v. d. Meulen parlementaire democratie waarbij belangrijke beslis singen over zulke moeilijke dingen genomen moeten worden, dat veel politici en veel journalisten er niet meer tegen zijn opgewassen. Journalisten niet omdatzij vaak over te weinig achtergrondin- forma tie en vakbekwaam heid beschikken om de zaken nog een beetje op een rijtje te houden, „stromen van losse berichten met een sterk wis selende maar te vaak-buiten gewoon geringe informatieve waarde klotsen het Tweede- Kamergebouw uit". En de politici niet omdat zij, terwille van de publiciteit veel tijd ve'doen aan korte termijn sprintjes en snelle succes- jes. De onderlinge verhouding die boven een borrel doorgaans uitstekend is. wordt bepaald door het punt dat de door snee-verslaggever de door snee-politicus ongeloofwaar dig vindt. „Er is wellicht geen werkvloer waar je sneller van idealisme en geloof in men sen wordt afgeholpen dan de ruimten op en om het Bin nenhof - hoewel de Hilver- sumse vergaderruimten ook een eind komen". Politici proberen van hun kant journalisten in de maling te nemen met halve waarheden waarmee ze nun politieke voordeel menen te kunnen doen. Eén boze Ton Planken: „Wat blijft is het ongemakke lijke gevoel dat een journalist kennelijk een groter verant woordelijkheidsbesef moet opbrengen dan sommige huf- ters, die ten onrechte de sta tus van politicus hebben ver worven en met dikkere loon- zakjes naar huis gaan". beeld van een zaak die politici en journalisten con sequent boven de j?et is ge gaan, noemt hij de besluit vorming rond de verrijking van uranium volgens de Kis- temakei-methode: „Alles wat er binnen een glad ogende democratie kan misgaan is daar misgelopen. Ministers hebben vitale inlichtingen voor de Tweede Kamer ach tergehouden... Zij hebben zich soms beroepen op stuk ken die niet bestonden... On Als r Ton Planken der hun verantwoordelijk heid hebben ze diplomaten misleid... Hun ambtenaren hebben geheim te houden telegrammen laten uitlekken waardoor de besluitvorming in een bepaalde richting ging. Etcetera". In dat informatielabyrint is Ton Planken tien jaar lang op pad geweest voor de NOS, waar van de top zijn boek geboeid zal doorbladeren. De heien worden neergezet als machtsbeluste en gul decla rerende leiders van een vol slagen chaos, waarbij de natte vinger het voor het zegg™ heeft er denken lis en geschoold bedreiging vor- „Uit alle macht is geprobeerd het enige speciaal op het par lement gerichte programma (Den Haag Vandaag) te hou den beneden de kwaliteit die het had kunnen hebben Uitvoerig schetst Ton Planken wat het op technisch gebied allemaal niet deed en wat or- ganisatoi isch allemaal niet klopte. De beslissing om met het hele team van Den Haag Vandaag langzaam maar ze ker naar een andere werkge- ver uit te zien, viel na chaoti sche taferelen bij de televisie- uitzendingen rond it valan het kabinet-De? Uyl. Daar kwam bij dat Ton Planken bij zichzelf enkele zorgelijke vervormingen waarnam: wijsheid in pacht en hei dium tei beschikking, i grijpt de afloop". Ton Planken ontkwam nai wetenschap. NOS nenhof draaien verd „De Bin-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31