Hoogoplopende spanningen in fractie PvdA „AZL gaat verspilling laboratoria aanpakken" LEZERS SCHRIJVEN NS wil toch ahob s bij overwegen in Haagweg en Morsweg ZATERDAG 7 JUNI 1980 UiLlüB LEIDEN - Het rommelt binnen de gelederen van de grootste socia listische raadsfractie, de Partij van de Arbeid. Meestal achter gesloten deuren maar ook tijdens openbare fractievergaderingen is het de laatste maanden tot botsingen gekomen waarbij de emoties hoog oplaaiden. Conflicten en persoonlijke tegenstellin gen lopen als een rode draad door de socialistische gelederen. Enkele raadsleden en een wethouder hebben mede als gevolg van de spanningen in de fractie het politieke strijdtoneel verla ten. Hoe functioneert de grootste partij in de Leidse gemeente raad? Een verhaal over de onderonsjes, de achterdocht, de ver gadertrucs en over hoe sterk moetje zijn om overeind te blijven in de socialistische raadsfractie "Je moet meedoen aan het politieke spel of opstappen, anders ga jeer aan kapot", zegt een oud-frac tielid. De problemen in de raadsfrac tie van de Partij van de Arbeid dateren niet van vandaag of gisteren. De spanningen zijn in feite al ingebouwd vóór de laatste raadsverkiezingen toen een aantal "oude zak ken" het veld moest ruimen en op een onverkiesbare "ereplaats" werden gezet. De daarop volgende verkie zingsnederlaag en de college vorming met de WD hebben de spanningen in de socialis tische raadsfractie in snel tempo doen oplopen. Het spektakel binnen de PvdA is in de eerste plaats het conflict tussen de bestuur ders (de PvdA-wethouders) en de a-bestuurlijken (som mige fractieleden). De kern van het probleem zit in het feit dat een aantal (nieuwe) fractieleden vaak onvoldoen de op de hoogte is van het be leid dat zes jaar geleden in gang is gezet door de hard werkende wethoudersploeg. De PvdA-wethouders Waal, Van Dam en Tesselaar, zijn steeds meer bestuurlijk gaan denken en lijden na zes jaar aan duidelijke vermoeid heidsverschijnselen. De daadkracht vermindert en een voor kritiek overgevoeli ge wethouder Waal, bijvoor beeld, reageert argwanend op elke noot van kritiek, elk voorstel uit de fractie, bang dat de continuiteit van het stadsvern ieu wingsproces wordt verstoord. De lichtgevoeligheid van de PvdA-wethouders en de ach terdocht van sommige frac tieleden bepalen voor een belangrijk deel de sfeer bin nen de raadsfractie van de Partij van de Arbeid. Daar naast zijn het vooral de enorm toegenomen contacten met de achterban die de wethou dersploeg hard heeft doen slijten. Als zjj niet op de nek worden gezeten door wan trouwende fractieleden zijn het wel actievoerende bur gers die eisen op hun wenken bediend te worden. Een minder aan het licht ko mend conflictpunt is de wijze waarop politiek wordt bedre ven. Om iets van de stadsbe stuurders gedaan te krijgen moetje meedraaien in het po litieke circuit. Wil een initia tief van een individueel frac tielid de eindstreep halen dan moet dat flink worden voor gekookt. Dat wil zeggen dat het mechanisme van opbel len, onderonsjes en geritsel in werking moet treden. Het be sluitvormingstoneel van de PvdA strekt zich uit van de wethouderskamers op het stadhuis (een half uurtje voor de vergadering) tot het etablissement "De Bonte koe" (een uurtje na de verga dering). Een fractielid dat niet meedraait in dat circuit en een voorstel rechtstreeks in een openbare vergadering poneert valt zich gegaran deerd een buil. Voor de doorgewinterde PvdA- politici is de wijze waarop aan politiek wordt gedaan ge meengoed geworden. De nieuwkomers in de fractie lo pen daartegen te hoop. "Die zijn^iiet loyaal", en "willen teveel in korte tijd", vinden de bestuurders. Lastige frac tieleden die in een openbare Jit Peters: geen vriendenclubje. fractievergadering (of partij genoten die in een ledenver gadering van de PvdA) het gevoerde beleid aan de kaak willen stellen worden daarom afgetroefd of onderuit ge haald. Daarvoor bestaat een beproefde tactiek. Onervaren raadsleden worden door er varen bestuurders gemakke lijk met vergadertrucs mond dood gemaakt. Bijvoorbeeld door een kwestie in een wet telijk/juridisch- of een finan cieel kader te trekken. Teke nend voor dat monddood maken is de vraag "Weet je wel wat dat kost?" wanneer een voorstel wordt gedaan. De spanningen in de PvdA- fractie bereikten een voorlo pig hoogtepunt, een paar maanden geleden, tijdens het zogenaamde fractieweekend in het landelijke Bergen. Het bezinningsweekend van de Leidse socialisten pleegt ge woonlijk in emotionele sfeer te verlopen. Zo ook dit jaar. Het slaan met deuren, blazen en weglopen was niet van de lucht. Het raadslid Joyce Hes kondigde haar vertrek aan. Zij is het zesde raadslid dat tussentijds de fractie verlaat. Een slechte zaak voor de PvdA en voor het reilen en zeilen van de gemeentelijke democratie omdat daarmee opnieuw een stuk ervaring aan de toch al moeizaam ploe terende ploeg komt te ont vallen. Het meest opmerkelijk in het functioneren van de PvdA- fractie is wel het ontbreken van zakelijke meningsver schillen. Politieke (links/ rechts) tegenstellingen spe len een ondergeschikte rol. Hete hangijzers binnen het PvdA/VVD-college worden op de lange baan geschoven. Duidelijk is wel dat het aan gaan van de links/liberale coalitie, en de breuk met de linkse fracties, een steeds te rugkerende tegenstelling in de fractie en de afdeling tot gevolg heeft. Toen de zittende wethouders twee jaar geleden een links college onmogelijk maakten, door zich op een voudigweg niet beschikbaar te stellen, werd niet alleen de weg naar een coalitie met de WD vrijgemaakt maar ook Joyce Hes vertrek de weg naar interne conflic ten in de partij. De gecamoufleerde tegenstel lingen in de coalitie, komen tot uiting in emotionele uit barstingen zoals enkele we ken geleden in een confronta tie tussen wethouder Waal en het PvdA-raadslid Henriëtte van Dongen. Waal verweet zijn fractiegenote, in het openbaar, de kantjes er af te lopen ("Je leest je stukken niet"). Henriëtte van Dongen (tegen de samenwerking met de VVD en voorstandster van "de feminisering van de poli tiek") spreekt van manipula tie en maakte het verwijt dat er informatie wordt achter gehouden. De wethouders zijn steeds bestuurlijker gaan denken. In de ledenvergadering van de Partij van de Arbeid voert een wisselende minderheid (rooie vrouwen, jonge socialisten en anderen) de achterhoedege vechten. Meestal gevechten die door een minderheid in de fractie of in het PvdA-be- stuur al zijn verloren. De on vrede over de gang van zaken binnen de fractie is groot. Joyce Hes heeft de kat in feite de bel aangeboden en de wet houders een te grote mate van bestuurlijk denken verweten. Een partijgenoot spreekt van "goed betaalde politieke ambtenaren" en van "de ver- rechtsing" van de partij. Wet houder Verboom maakte bij zijn vertrek het verwijt dat de wethoudersploeg te weinig steun krijgt uit de fractie. Met de laatste verkiezingsne derlaag nog vers in het ge heugen maakt een aantal PvdA-ers zich zorgen over de achterban. "De volgende raadsverkiezingen zijn al verloren", wordt wel gezegd. Er is een commissie ingesteld om het functioneren van de fractie te onderzoeken. Een clubje verontruste leden is (in het geheim) bijeengekomen om te bezien hoe men veran deringen kan bewerkstelli gen. Het bestuurlijk kader toont echter weinig bereid heid tot schikken omdat men in ledenvergaderingen (nog) steeds kan rekenen op de tra- dionele aanhang. De PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad verkeert twee jaar voor de verkiezingen in een impasse. Fractievoorzit ter Jit Peters heeft in een be sloten vergadering gezegd dat het nu maar afgelopen moet zijn met de "navelstaarderij", maar de onderlinge ver deeldheid over met wie er in de toekomst politiek moet worden samengewerkt laaide vorige week alweer op. De breuk tussen bestuurders en a-bestuurlijken is het duide lijkst herkenbaar aan de btf- elkaar geschoven tafeltjes tij dens de ledenvergaderingen. Er is weinig kameraadschap in de fractie. Jit Peters leidl zijn club op zakelijke wijze: "Er valt veel te verbeteren in het persoonlijke vlak", zegt hij. "Maar waar het in de eer ste plaats omgaat is dat we zoveel mogelijk van ons pro gram realiseren. We zijn niet gekozen om een vrien denclubje te worden". JAN RIJSDAM Dongen: fem LEIDEN - Momenteel verrijst op de hoek Oude Singel /Pelikaan straat een gezinsvervangend te huis voor geestelijk gehandicap ten. De vervangende nieuwbouw komt in de plaats van het oude "De Ankerplaats''Het oude ge bouw kon niet meer worden opge knapt. De stichting voorzieningen geeste lijk gehandicapten noordelijk Zuid-Holland, opdrachtgeefster voor de bouw, denkt de nieuw bouw in oktober voltooid te heb ben. Het is de bedoeling dat de Nieuw tehuis geestelijk gehandicapten indeling van het gezinsvervan gend tehuis anders wordt dan in andere, oudere huizen. In plaats van één centrale woonkamer is men bij de nieuwe Ankerplaats van een zogenaamde drie-deling uitgegaan: drie kleine groepjes bewoners hebben ieder hun eigen woonkamer en daarnaast heeft iedere bewoner een zit/slaapka mer. De stichtingskosten bedra gen ongeveer twee miljoen gul- den. Voor dat bedrag is door de stichting een lening gesloten; de exploitatiekosten worden door de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten betaald. De 26 toekomstige bewoners zijn tijdelijk onderge bracht in een huis aan de Leidse Straatweg in Oegstgeest. Strippenkaart Om het de buschauffeur wat te ver gemakkelijken en omdat ik "in" ben voor vernieuwingen had ik besloten een strippenkaart vijf gulden te nemen. Mijn vriendin en ik hadden plan nen om naar Rotterdam te gaan met de bus. Dus ik dacht dat is een mooie gelegenheid om de strippenkaart eens uit te probe- Ik was op de hoogte van het nog steeds geldende tarief van een re tourtje Zoeterwoude-Rotterdam, namelijk vijf gulden. Wie schetst mijn verbazing toen ik aan het einde van mijn dagje uit geen vijf gulden moest betalen (zoals mijn vriendin met een gewoon bus kaartje) maar vijf gulden en 52 cent. Daar zit de volgende berekening achten Bij het instappen worden er acht zones afgestempeld (acht keer 34 cent is twee gulden 72). Ik was in het bezit van slechts één strippenkaart met vijftien zones. Voor de terugreis kwam ik dus een zone tekort. Bijbetalen kan niet. Zodoende was ik verplicht een "enkeltje" te nemen van twee gulden en tachtig cent- Mijn ervarig met de strippenkaart is: "Wie wil strippen moet dit wel extra betalen". C. H. Laterveer-Burgerhout, Ambachtsherenweg 48, Zoeterwoude. Kamerverhuur Naar aanleiding van het artikel over kamerverhuur in het Leidsch Dagblad van 29 mei het volgende: J 300,- noemt men woekerhuur!!! De schrijvers in dit geval L.O.H.B. hebben zelf nimmer een student op kamer gehad. De da mes en heren studenten hebben apparaten die een normaal gezin ook gebruikt, onder andere tele visie, koelkast, strijkijzer, platen speler, radio, elektrische koffie zetapparaten, elektrisch kook- plaatje en nemen elke dag een douche. Tot in de nacht moet de centrale verwarming aanblijven. Ze bezitten soms ook een was machine, zijn ook royaal met gas, licht en water. Nachtelijk bezoek moet men tole reren. Men verhuurt aan één per soon, maar dikwijls blijft vriend of vriendin ook logeren. Allemaal dubbele kosten! Wilt u mij eens zeggen wat wij van driehonderd gulden per maand overhouden? De dames en heren studenten hebben zelf in de hand gewerkt dat de mensen geen kamers meer willen verhuren. De goeden niet te na gespróken. Mevrouw Spaargaren, ex-kamerverhuurster, Lijsterstraat 4 Leiden. LEIDEN - Volgende week woens dag komt in de verkeerscommis- sie opnieuw de afsluiting van de spoorwegovergangen in de Haagweg en de Morsweg aan de orde. Aanleiding is een brief van de Nederlandse Spoorwegen waarin er weer op wordt aange drongen de nu bediende spoor wegbomen te vervangen door zo genaamde ahob*s(automatische half overweg bomen). NS zeggen ernstig teleurgesteld te zijn dat een vorig verzoek is af gewezen. Men wijst daarbij nog eens op de zeer gunstige onge- valscijfers van de overwegen in de Herenstraat en de Telderska- de. "In de afgelopen 22 jaar heb ben zich op deze, van ahob voor ziene, overwegen geen botsingen tussen treinen en weggebruikers voorgedaan", aldus de Spoorwe gen. Opgemerkt wordt dat een vergelij king met de overwegen in de Haagweg en in de Morsweg kan worden gemaakt omdat deze overwegen alle vier in hetzelfde baanvak liggen. Men verwijst verder naar een brief van de voor zitter van de Stichting Leidse Binnenstad, die opmerkte dat de doorstroming voor het verkeer van en naar de binnenstad wordt bemoeilijkt door de lange tijd dat de overwegen zijn gesloten. Bij handhaving van de bediende overwegbomen zal de situatie volgens de stichting nog slechter worden wanneer over enige jaren de spoorverdubbeling tussen Leiden en Hazerswoude is gerea liseerd en er meer treinen gaan rijden. De enig afdoende oplossing voor dit probleem zou zijn het omhoog brengen van de spoorlijn tussen Leiden Centraal en Leiden Lammenschans. Die wens heeft de gemeente al tientallen jaren, maar volgens NS is de kans dat het ooit zal gebeuren erg klein. Rijkswaterstaat blijkt onlangs ADVERTENTIE Een aparte koïlektie w« devolle en mooie sieraden koopt u bij ons ondanks deze dure tijden tegen de scherpste prijzen. „WAAR VOOR UW GELD" Juwelier V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden MMM^Eigen ateliers een negatief advies te hebben uitgebracht over het omhoog brengen van de spoorlijn aan de interdepartementale commissie die zich bezig houdt met stedelij ke werken. NS verwachten dat de commissie in gelijke zin zal advi seren aèn de minister van verkeer en waterstaat- Bovendien is de basis aan het hoog- spoorplan van Leiden naar het oordeel van NS ontvallen met de aanleg van 'de nieuv^e spoorbrug over het Galgewater. Gaf gemeente terecht bouw vergunning Ravelstraat? DEN HAAG/LEIDEN - De Raad van State werd gisteren geconfronteerd met de vraag of B en W van Leiden in 1978 terecht een bouwvergunning hebben gegeven aan een aan tal bewoners van de Ravel straat voor de bouw van een zolderverdieping op hun wo ning. De zolders zijn inmiddels ge bouwd. B en W waren van mening dat zij wel een bouw vergunning moesten geven. De woningen in de Ravel straat zijn in 1961/1962 welis waar met een plat dak ge bouwd, maar in het bestem mingsplan staat voorge schreven dat er een schuine kap op moet. Elf andere bewoners van de Ra velstraat waren desiijds ge kant tegen de bouw van de zolders, omdat zij vreesden dan hun woningen daarbij schade zouden kunnen oplo pen. Zij gingen in beroep bij de Raad van State. Volgens B en W is mogelijke schade geen reden cm een bouwver gunning te weigeren. Wie schade als gevolg van de bouw oploopt, moet daarvoor de vergunninghouder (dege ne die de zolder heeft laten bouwen) aanspreken, aldus B en W. De uitspraak van de Raad van State wordt over een week of zes verwacht. LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis Leiden wil eind dit jaar met een advies komen om de ver spilling by de laboratoria in te dammen. Voor dat doel is een werkgroep in het leven geroepen met de naam "Reductie Overbo dige Diagnostiek' De werkgroep moet nagaan waar overbodig onderzoek naar ziek tebeelden wordt verricht en moet daarbij aangeven hoe dat kan Prof. A. T. Schweizer. worden verminderd. Tevens moet de werkgroep een beeld ge ven van de gevolgen van te ne men maatregelen voor het zie kenhuis. "We verwachten dat het ziekenhuis na vijf jaar ongeveer vijf tot zes miljoen gulden op dat gebied kan bezuinigen", zegt prof. dr. A.Th. Schweizer, directeur van het zie kenhuis en voorzitter van de werkgroep. "Dat geld zou moeten worden gebruikt voor onder- zoekdoeleinden binnen het zie kenhuis". Vorige week joeg de rector magni ficus van de Leidse universiteit prof. dr. A.A.H. Kassenaar de ko gel door de Hooglandse kerk toen hij daar ter gelegenheid van het 405-jarig bestaan van de Leidse universiteit zei dat "er miljoenen guldens worden verspild in ge zondheidszorg". Tijdens de Academische Zitting in de Hooglandse kerk zei Kasse naar dat artsen aanzienlijk meer bloed- en urinemonsters laten onderzoeken dan strikt noodza- kelijk zou zijn voor een goede pa tiëntenzorg". Prof. Schweizer is het met Kasse naar oneens. "Je hebt nog geen normen waaraan een dergelijk onderzoek moet voldoen. Het is dus arbitrair, het kan niet door één man worden vastgesteld". Schweizer is het wel met Kassenaar eens dat er een sterke stijging is waar te nemen van het aantal diagnostische onderzoekingen (met name laboratoria, radiolo gie, consulten). Deze toename vindt plaats zonder dat er een duidelijke relatie be staat met een toename van het aantal patiënten of een verande ring in het beleid van de patiën tenzorg. "Men kan zich afvragen of met deze ontwikkeling de kwaliteit van de patiëntenzorg, het onderwijs en dé opleiding is gediend", aldus de directie van het ziekenhuis, die zich verder afvraagt of er sprakle is van overbodige diagnostiek en in welke mate dit een extra belas ting, gevaar, betekent voor de ziekenhuispatiënt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2