Japan is aan -SSSOB- door drs. Chriet Titulaer PAGINA 29 ;V De centrale voor een experimenteel kabel tv-riet. De abonnees kunnen kiezen uit liefst 29 kanalen Voor het personeel van Pen tax wordt goed gezorgd. Dit is dé slaapkamer van een werkneemster in het hotel op het fabrieks terrein. Japan is nu aan het jaar 55 bezig. Ook in offi ciële stukken, op het postkantoor en in ver gunningen treft men 55 aan als het jaar waarin men thans leeft. De jaartelling is begonnen met de kroning van de huidige keizer, die der halve al aan zijn 55ste ambtsjaar bezig is. (Als wij die traditie zouden overnemen zouden we met de kroning van Beatrix aan een nieuwe jaartelling voor Neder land zijn begon nen). Dit kleine voorbeeldje maakt duidelijk dat het belachelijk is aan een Japanner te vragen of zijn land ooit de voor ons onbegrijpelijke karakters zal vervangen door het bij ons gebruikte alfabet. De Japanse karakters zijn gebaseerd op een eeuwenoude traditie en geen enkele technologie kan daar wat aan veranderen. Een Europeaan die op reis gaat naar Japan neemt aan dat belangrijke zaken ook in het Engels staan aangekon digd. Vergeet het maar. Er zijn wel wat Engelse namen op weg wijzers te vinden, maar niet op alle wegwijzers. Het is ver draaid lastig voor te sorteren als er alleen borden met Ja panse karakters op en boven de weg staan. Neen, de be zoeker kan beter alles met taxi's doen. Hij moet er echter wel rekening mee houden dat hij geen enkele taxichauffeur zal treffen die Engels spreekt. Voor zijn vertrek uit het hotel moet hij een briefje laten schrijven waarop in Japanse lettertekens staat waar hij naar toe wil. Die dienst zal overigens elk hotel graag be wijzen. Japanners zijn vrien delijk en behulpzaam. Vakbonden Vakbonden, zoals wij die ken nen, zijn er niet in Japan. Er zijn wel organisaties van werknemers die belangen behartigen, maar die organi saties zijn gekoppeld aan een bepaald bedrijf. We zouden dus kunnen spreken over be- drijfsvakbonden, die met de directie onderhandelen over lonen en arbeidsvoorwaar den. Die onderhandelingen zijn minder hard dan bij ons, maar ook Japan kent wel stakin gen. Een staking in Japan duurt nooit erg lang, hoog stens een paar dagen. Als er langer wordt gestaakt daalt de produktiviteit en daarmee de winst van het bedrijf. Dat is niet alleen triest voor de werkgevers, maar ook voor de werknemers. De Japanner krijgt namelijk behalve een maandsalaris ook tweemaal per jaar een bonusuitkering. Die bonus kan in een jaar wel de helft van het jaarsalaris bedragen. De hoogte van de bonus is mede afhankelijk van de winst van het bedrijf. Japan heeft daarom al een winstdeling (VAD) en de werknemer is betrokken en gediend bij een hogere winst. Overigens is niet alleen de winstdeling een reden waar om een Japanner zich inzet voor zijn bedrijf. Hij voelt zich ook betrokken bij een bedrijf, hij is er trots op en verandert zelden van baas. Japanse be drijven doen er alles aan om die motivatie op peil te hou den. In Osaka maakte ik ken nis niet de heer Inöue, die ze venjaar geleden een bedrijfje in communicatieapparatuur begon, de ICOM. Thans wer ken er bij ICOM bijna 300 mensen en Inoue is nog steeds eigenaar-directeur. Ondanks de groei van zijn be drijf roept hij nog steeds elks maandagmorgen het voltalli ge personeel bijeen in de kan tine van het bedrijf. Hij spreekt zijn personeel bij het begin van de nieuwe week toe en hij bespreekt de bedrijfs resultaten met het perso neel. Bij de Pentax-camerafabriek mogen alle werknemers foto toestellen en lenzen lenen. De directie doet dit om het per soneel te betrekken bij de produkten die het bedrijf maakt. Personeelsleden van Pentax kunnen op het fa brieksterrein een kamer krij gen (kost en inwoning zijn dan voor rekening van Pen tax). Het is mogelijk om via het bedrijf te sparen voor een eigen huis of om van het be drijf geld te lenen voor dat huis. Eén van de grootste Japanse te, zei hij al dat de werkne mers er niet, all een zijn voor het bedrijf, maar het bedrijf ook voor de werknemers. Matsushita was het eerste grote bedrijf dat in 1965 de vijfdaagse werkweek invoer de. (Die vijfdaagse werkweek is nu nog niet algemeen). Mat sushita vond echter dat er van de twee vrije dagen één ge bruikt moest worden om iets te leren en één om te onspan- Hoewel onderwijs op de vrije zaterdag niet verplicht is, wordt het wel sterk gestimu leerd. Goed onderwijs is ove rigens een van de belangrijk ste verklaringen voor het suc ces van de Japanse economie. Bijna iedereen heeft minstens twaalf jaar op school gezeten. Een Nederlandse metgezel op mijn Japanse reis merkte op: „Bij Pentax is er elk uur een koffiepauze van vijf tot tien minuten. Die pauze is er in mijn bedrijf ook, ik moet al leen de mensen nog bybren- gen dat ze tussen die pauzes moeten werken". Ook de te levisie biedt heel wat moge lijkheden voor de Japanner die wat wil leren. Televisie Japan is een land van grote ste den. Een heel hoog percenta ge van de bevolking woont in steden. Alleen al in Tokio en in het aangrenzende Yoko hama zitten veertien miljoen mensen op een heel klein kluitje bij elkaar. In de grote steden kan men tien televisie zenders ontvangen, twee van de nationale televisie NHK (zonder reclames, betaald door een kijkgeld) en acht commerciële zenders, die in handen van particulieren zijn. Televisie-uitzendingen be ginnen heel vroeg in de och tend en duren tot ongeveer middernacht. Eén van de twee NHK-kanalen wordt uitsluitend voor educatieve uitzendingen (van het type Teleac en Schooltelevisie) gebruikt. In die uitzendingen vinden we vooral veel talen cursussen. De cursusboeken bij die televisiecursussen zijn voor weinig geld in elke boekwinkel te koop. Bijna elk Japans gezin heeft kleurentelevisie en in veel ge zinnen staat een videorecor der. Net als alle elektronische zaken zijn kleurentelevisie toestellen in Japan naar onze begrippen goedkoop. (In 1980 worden er in Japan dan ook zes miljoen kleurentelevisies verkocht). In dc straten v^n de zakenstad Osaka zag ik al kleurentelevisies voor 500 huis. Hierdoor kunnen alle kykers echt in een program ma meepraten. Het is ook mogelijk om tussen twee ge zinnen contact te maken, zo dat een soort televisie-tele foongesprek worden ge voerd. In Hi-Ovis worden ook lokale televisie-uitzendingen vanuit scholen, het stadhuis, het zie kenhuis en de peuterspeel zaal verzorgd met behulp van kleine „televisiebussen", die naar die lokatie rijden en de camera's slechts in reeds aanwezige contactpunten hoeven in te pluggen. Met ex perimenten als Hi-Ovis voert Japan proeven uit die in Ne derland wettelyk niet moge lijk zijn. De Japanse regering vindt het echter zo belangrijk om ervaring op te doen voor de toekomst, dat wettelijke restricties opzij worden ge schoven. Hotel Een ander kabelexperiment is opgezet in hotel New Otani in Tokio. Het Japanse bedrijf Pioneer installeerde in dat In het experimentele Hi-Ovis kabeltelevisie systeem staat op elk tv-toestel een tv-camera. Rechts op het beeldscherm de schrijver van dit artikel, drs. Chriet Titulaer. bedrijven is Matsushita (in Nederland bekend van Na tional en Panasonic). Toen K. Matsushita het bedrijf sticht gulden en een goed zwart-wit toestel voor 150 gulden. Televisie-uitzendingen zijn in Japan nu al in stereo. Het ste reokanaal wordt soms ge bruikt om een programma in het Engels en in het Japans uit te zenden, de kijker kan dan zelf beslissen welke taal hij wil horen. Bij andere uit zendingen is het geluid in ste reo en wordt er een verbin ding gemaakt met de hifi-in- stallatie, die ook zelden in het Japanse huis ontbreekt. In Nederland is er nog steeds veel gekrakeel over de komst van de televisiesatelliet. In Japan is die er al. De BSE-1 satelliet, in de wandeling Yuri genaamd, verzorgt al twee jaar experimentele uitzen dingen. Japan wil met de te- levisiesateïliet vooral pro gramma's brengen naar ge bieden waar nu nog geen te levisie is. Het klinkt wat gek, maar toch is het waan in het technologisch hoogontwik kelde Japan kan nog lang niet iedereen televisie kijken. Vooral in bergachtige gebie den en op kleine afgelegen eilanden kan nog geen enkel programma worden ontvan gen. De televisiesatellieten moeten die plooi in de tech nologische samenleving rechtstrijken. Toen ik eind mei in Japan was, viel juist één van de twee zen ders van Yuri uit. Dit incident geeft nog eens aan hoe kwetsbaar die satellieten zijn. Desondanks besloot Japan om acht televisiesatellieten in gebruik te gaan nemen. De experimentele Yuri zal wor den opgevolgd door twee operationele televisiesatellie ten, die in 1984 en in 1985 (in de Japanse verklaring stond in het jaar 59 en 60) worden gelanceerd. Kabeltelevisie Nog opmerkelijker is het feit dat kabeltelevisie in Japan nauwelijks bestaat. De grote steden vormen een oerwoud van antennes, die een chaoti sche aanblik bieden. Het is duidelijk dat kabeltelevisie, met een groeiend aantal ka nalen en met een sterker wor dende wens naar goede beeldkwaliteit in het land van de rijzende zon onontkoom baar is. De Japanse regering heeft daarom besloten flink te investeren in een aantal proe ven op het gebied van kabel televisie. Het grootste expe riment, Hi-Ovis, vormde het hoofddoel van mijn reis. Hi-Ovis is een proef in een klei ne stad m de buurt van Osaka, waarbij 164 gezinnen zijn be trokken. Die gezinnen heb ben allemaal een door de re gering betaalde aansluiting op het experimentele kabel net gekregen. Alle verbindin gen zijn gemaakt met dunne glasvezeltjes, die in de toe komst de koperen kabel eventueel kunnen vervangen. Elk aangesloten gezin kan kiezen uit 29 kanalen. Op die kanalen worden de tien ge wone NHK en commerciële zenders aangeboden, lokale televisie, drie kanalen met ex tra films (van videobandjes), vier kanalen waarop men ex tra films naar keuze kan be stellen en de rest zijninforma- tiekanalen (met bijvoorbeeld dienstregelingen van trein en bus, medische informatie, het weer, het laatste nieuws. De informatiekanalen vormen een kruising tussen de twee nieuwe systemen, teletekst en viditel, die thans door res pectievelijk de omroep en de PTT in ons land worden ge test. Alle aangesloten gezin nen hebben een televisieca mera en een microfoon in Op dit bushaltepaaltje is te de bus zich precies Service voor het publiek Assemblagelijn van video recorders in de Matsushita fa briek. hotel voor eigen rekening in alle 2057 kamers een kabel aansluiting. De hotelgasten kunnen kiezen uit acht gewo ne televisiezenders, acht ka nalen met hotelinformatie en acht kanalen met extra films waarvoor betaald moet wor den. Het kost ongeveer een tienfje om zon film in je ka mer te bekijken. Met die tien tjes wil Pioneer de investe ring terugverdienen. De nieuwe kabeltelevisie in het hotel New Otani is in mei van dit jaar in gebruik genomen. Het was juist dit nieuwe ka belnet dat mij deed besluiten in dat hotel een kamer te ne men. Ik denk dat Pioneer weinig moeite zal hebben de investering terug te krijgen. Na een dag slenteren in Tokio blijf je graag even op je kamer en bij de acht films zit er altijd wel één die je wilt zien. Bo vendien is in Japan om tien uur 's avonds alles dicht, als westerling rest je dan weinig anders dan het bekijken van een film in je hotelkamer. De eigen hotel-kanalen gaan wat langer door. Met de ka beltelevisie in hotel New Ota ni kan de kijker ook antwoor den geven in kwisprogram- ma's, hij kan reageren en wensen kenbaar maken. Dit soort gesloten kabelnetten met extra betaal-tv-kanalen en met tweerichtingsverkeer zal er in Nederland in de grote hotels ook wel komen. Snufjes Een van de redenen voor my om een studiereis door Japan te maken was om te kijken hoe ver men in Japan met bepaal de ontwikkelingen was gevorderd. Ik keek vooral naar (kabeltelevisie, de beeldplaat en de ruimtevaart. Natuurlijk kwam ik ook veel andere zaken tegen die de moeite van het vermelden waar zijn. Een greep daaruit in Tokio kun je bij een bushalte vaak zien hoe laat de bus van de vorige halte is weggereden en dus hoe laat je de bus kunt ver wachten. Dit meldingssys teem voor de aankomst van bussen doet erg plezierig aan, de passagier weet dan hoe lang hij nog moet wachten en ook of hij beter een taxi kan nemen. Het aardige is nu dat sedert het invoeren van het aankomstmeldingssysteem by de bussen het aantal pas sagiers is toegenomen! In het algemeen heeft Japan veel belangstelling voor het openbaar vervoer. In de grote steden worden de stoplichten allemaal geregeld aan de hand van tellingen in de ver keersstroom (via ultrasone detectoren boven de weg ge registreerd), die in een com puter worden verwerkt. Met tellingen, stoplichten en computers alleen voorkom je by een groot verkeersaanbod geen files. Daarom werden er boven het bestaande wegen net (tol)autowegen gecon strueerd. Het openbaar ver voer werd bevorderd door de aanleg van snelle verbindin gen, vooral de bullettrain (ko- geltrein), die 300 kilometer per uur haalt, is bekend. Het meest opmerkelijke is dat alle treinen precies op tijd rij den! We kunnen op veel terreinen wat leren van de Japanners. In de eerste plaats beleefd heid. Gedurende mijn hele trip heb ik geen enkele onbe leefde Japanner gezien. Inte gendeel. het dienstbetoon kwam me steeds byna over dreven voor. Nu ik terug ben in Nederland besef ik pas goed wat inzet, motivatie en hoffelijkheid betekenen. Goede klant De Japanner weet waar Neder land ligt en hy weet vaak veel over ons land. De Japanse camera- en elektronicabe drijven houden ook rekening met de Nederlandse klant die ze een kritische consument noemen. De vertegenwoordi ger van de Akai-fabrieken vertelde dat Akai geen enkel nieuw produkt uitbrengt zonder in Nederland te polsen hoe men het beoordeelt. Ons land is een goede klant van Japan. Enkele tienduizenden camera's van de één miljoen die Pentax per jaar maakt, worden in ons land ver kocht. Japan heefi een hoog econo misch peil bereikt, dank zij inzet en dank zy visie. Die vi sie wordt onderstreept door te investeren in de toekomst. Dit jaar, het jaar 55, geeft Ja pan weer 40 miljard gulden uit aan onderzoek op het ge bied van wetenschapnen technologie. De enige goede raad die je na een reis naar Ja pan aan Nederland kunt ge ven is, om het Japanse voor beeld goed te bekijken. In het jaar één van de regering van koningin Beatrix moeten we daarmee beginnen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29