s; Hengelcompetitie wordt in ere hersteld ZATERDAG 7 JUNI 1980 "Vissen hebben ook gevoel". Onder dat motto heeft de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren ook dit jaar weer de opening van het nieuwe visseizoen aangegrepen om te wijzen op de schaduwkanten van de hengelsport. Zondagoch tend cirkelde boven het viswater in Leiden en wijde omgeving een sportvlieg tuigje met een reclamesleep waarop de in aanhef genoemde tekst was te lezen, de broeders in Petrus die zich met de wedstrijdsport bezig houden, maar het is juist in deze categorie van hengelaars dat er nog wel eens wat al te hardhandig met de vis wordt omgesprongen. Het meten en wegen van de vis na afloop van een concours strijkt me nog altijd tegen de haren in. Dat wetend vind ik het een juiste zaak dat de dierenbe- I scherming de hengelaar nog] eens attent maakt, h|j bezig is. Met de keuze voor de vliegtui greclame herhaalde de ver eniging haar actie van vorig jaar. Alleen werd die langs de waterkant nog eens onder streept met het aanbieden van kleine blokjes kaas aan sportvissers. Meegedeeld werd dat daarin een vishaakje was verstopt om de hengelaar te laten merken wat een vis voelt wanneer hij tof zij) aan de haak wordt geslagen. Dat de Dierenbescherming zich nu al enkele jaren opwerpt als het "geweten"' van het Ne derlandse visserslegioen is een goede zaak. Ik zal de laat ste zijn om te durven beweren dat elke sportvisser zijn ge schubde opponent altijd met evenveel respect behandelt. De gevangen vis krijgt niet bij alle sportvissers die aandacht die noodzakelijk is om het - hopenlijk korte - verblijf bo ven het wateroppervlak zo min mogelijk nadelig voor zijn gezondheid te laten zijn. En het spijt me geweldig Dat ik gevoelsmatig toch wat bezwaren tegen de activitei ten van de vereniging heb, komt doordat de acties mank v gaan aan een sterke neiging tot eenzijdigheid. Zonder enige nuancering aan te brengen komt men tot de slotsom dat het hengelaarsle- gioen niet veel meer is dan een club van dierenkwellers. Aan de hand van uitwassen dt gesuggereerd dat het gedrag van de hengelaar in zijn algemeenheid te laken is. Zo n stellingname is te vergelij ken met het verwijt dat elke pluimveehouder een schurk is omdat er legbatterijen be staan en dat elke boer een die- renmishandelaar is omdat er kistkalveren worden gefokt. Doorgeredeneerd deugt de hele mensheid niet, want er zijn nu eenmaal gevangenis sen, waarin criminelen zitten. Wat mij ook is opgevallen is dat de vereniging adviezen geeft aan sportvissers, alsof het om zaken gaat die in de hengel sportwereld volledig onbe kend zijn. En dat terwijl in de meeste hengelsportbladen en tientallen visboeken sinds jaar en dag een krachtig plei dooi wordt gehouden voor het weidelijke vissen. Waarin gépropögeerd wordt eerbied te hebben voor de tegenstan der in het water. En om de vis zo weinig mogelijk leed te be rokkenen. Een heet hangijzer in de discus sie tussen hengelsport en die renbescherming vormt al ja ren het vraagstuk van de pijn- ervaring bij de vis wanneer die aan de haak wordt gesla gen. Het televisieprogramma NOS-tribune onder leiding van Herman Wigbold heeft een paar jaar geleden een hele uitzending aan dit onderwerp gewijd. Daarin bleken de deskundigen lijnrecht tegen over elkaar te staan. De een beweerde dat vissen eenzelfde zenuwstelsel als de warmbloedige dieren hebben i dat v gene 1 °P r n goed reageren als de De andere deskundige hield het gehoor voor, dat de vis een pijnprikkel - zoals wij die kunnen hebben - in het geheel niet kent. Hy vond het een vreemde zaak dat die ren steeds worden "vermen selijkt". Resumerend: daar kom je niet zo erg ver mee. Om haring of kuit te krijgen op dit punt heeft de Dierenbe scherming nu bij het ministe rie van Landbouw en Visserij een concept op tafel gelegd voor het verrichten van een fundamenteel en weten schappelijk onderzoek naar de vraag: "Hoe pijnlijk is het voor een vis om te worden ge vangen aan een hengel?" Van de zijde van de Nederlandse Vereniging van Sportvissers- federaties (NWS) en de Or ganisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) is een reactie gekomen die niet afwijzend is. Ook het depar tement staat er in principe positief tegenover. Pogingen om tot een gezamen lijke voorlichtingscampagne te komen zijn tot dusver niet succesvol afgesloten. Als eer ste aanzet om te komen tot een bestrijding van de exces sen ziet de dierenbescher ming wel iets in een "ge dragscode" met achter grondinformatie, dat gekop peld zou moeten worden aan de visvergunning. Ik ben daar niet op tegen, z|j het dat ik betwijfel of het erg veel nut afwerpt. Men kent derge lijke codes in verschillende landen, bijvoorbeeld in West- Duitsland. Maar als ik zie hoe de Duitsers zich over het al- i de waterkant ge- i met welke mate- 'issen, dan weet ik er nog heel wat te van de gemiddelde Nederlandse hengelaar. Nee, dan zie ik meer het initia tief dat Teleac heeft genomen om in het najaar van 1981 te beginnen met een televisie cursus sportvissen. In die cursus, zo verzekert Teleac, zal meer de nadruk worden gelegd op de sportiviteit aan de waterkant dan op "veel vangen". Enkele maanden geleden werden voor de cur sus de eerste opnamen ge maakt rond de Reeuwijkse Plassen. De cursus bestaat uit twaalf te- levisielessen en voor de cur sisten komt er een speciaal boek uit. In de lessen wordt zowel aandacht besteed aan de vismogelijkheden op het zilte nat als aan de visserij op en aan rivieren, kanalen en meren. Daarbij komen niet alleen de vissoorten en hun levenswijze aan bod, maar wordt ook aandacht besteed aan de karakteristieke le vensvormen in en rond de verschillende watertypen die Nederland kent. Zondag wordt een oude Leidse hengelsporttraditie in ere hersteld. Dan wordt namelijk in het Aarkanaal de eerste wedstrijd van de Leidse Hen gel Competitie vervist. Deze competitie vormde vele jaren het hoogtepunt voor de wed strijdvissers in Leiden en om geving Vele clubvissers zullen zich de spannende finale-och tenden aan de oevers van de Vliet herinneren. De Leidse Hengel Competitie werd rond 1950 opgericht om via een aantal wedstrijden tussen clubteams uiteindelijk de hengelkampioen van Lei den en omstreken aan te wij zen. In 1977 kwam er plotse ling een einde aan, door ver schillende oorzaken. Een van de strijdpunten was bijvoor beeld of er ook clubs aan kon den meedoen waarvan de le den geen lid waren van de Hengelaarsbond van Leiden en omstreken. De bond hechtte daar sterk aan omdat de wedstrijden werden vervist in water van de bond en omdat er bovendien een De subsidie voor de competitie werd gegeven. Ander probleem dat zich in het ver leden voordeed was de discus sie met welk aas er gevist zou mogen worden. De een wilde het helemaal vrijlaten, de an der wilde per se het gebruik van ver de vase verbieden in verband met de beperkte ver krijgbaarheid en verder wa ren er voor- en tegenstanders van de rode made. Daar kwam nog bij dat het onder ling tussen diverse personen ook niet erg boterde. hengelsportvereniging 'Zuid-West'' heeft de afgelo pen maanden gepoogd de im passe te doorbreken. Medio april werd een vergadering uitgeschreven, waarin ge poogd zou worden de hengel competitie weer nieuw leven in te blazen. Het lukte uitein delijk om dertien korpsen uit Leiden, Ter Aar, Voorschoten en Alphen aan den Rijn zover te krijgen om de oude vis- strijdbijl weer op te graven. Te betreuren valt dat enkele ge renommeerde clubs het nog hebben laten afweten. Bij voorbeeld de hengelsportver eniging "Sportvrienden'' die in het verleden meerdere ma len kampioen werd. Dat geldt ook voor de hsv "Hengel sport". Het nieuwe bestuur van de L.H.C. hoopt dat deze verenigingen de komende ja ren ook weer van de partij zullen zijn. Voor geïnteresseerden en be langstellenden tenslotte de wedstrijddata: 8 juni mor gen dus): Aarkanaal. 22 juni: Rijn, 7 september: Ringvaart en 21 september: Vliet. Mediterranee, zo blauw, zo blauw. Toon Hermans zong het een jaar of tien geleden. De Middellandse Zee is nog wel blauw maar daar is dan ook zo onge veer alles mee gezegd. De azuur-blauwe, zo oneindig vaak bezongen zee is ziek, doodziek. De tientallen miljoenen toeristen die behalve zon ook een verfris sende duik in het zilte nat zoeken, lopen de kans met de meest verschrikkelijke ziekten thuis te komen. Paratyphus, dysenterie, geelzucht en cholera als sou venir van een drieweekse vakantie aan de stranden van de Middellandse Zee. Al jarenlang komen er alarmerende verhalen over de kwaliteit van het zeewater, maar de toeristenstroom nam eerder toe dan af/Toch heeft zich nu een lichte onrust meester gemaakt van de politici in de landen die op de inkomsten uit dit massatoerisme zijn aangewezen. Experts van 15 Middellandse Zeelanden zijn onlangs in Athene rond de tafel gaan zitten. Conclusie: er moet nu iets worden gedaan. Het probleem is: "al leen": welke maatregelen moeten er precies genomen worden, welke sancties staan er op het niet nakomen en vooral wie betaalt. Over deze vragen lopen de meningen nog ver uiteen. Zon, strand en helder blauw water. Jaar na jaar hopen de toeristen dit te vinden aan de Middellandse Zee. Zon vinden ze er wel, maar aan het strand en aan het water kunnen ze allerlei ziekten overhouden. De meeste kuststeden laten hun afvalwater ongezuiverd de zee in lopen, industrieën lo zen vrijwel onbeperkt giftig afval, olietankers spoelen hun tanks schoon en tientallen stranden moeten worden ge sloten. Maar de toeristen blij ven komen. Ook dit jaar zullen v miljoen zonzoekers gepakt en gezakt een plaatsje aan de kust zoeken. Van Haifa tot Malaga, van Genua tot Korfu. Campings en hotels zullen weer afgeladen zijn. Alleen al naar schatting 25 miljoen Westduitsers en Nederlan ders vluchten over de Alpen naar het zuiden. Een vlucht voor de lagedrukgebieden bij IJsland en de storingen rond de Azoren. Bijna een derde van het totale grensoverschrijdend wereld- toeristen verkeer balt zich in een periode van hooguit twee maanden samen rond de Middellandse Zee. Bomaan slagen door Basken in Spanje en Rode-Gardisten in Italië, brutale roofovervallen, sme rig sanitair op miserabele campings, stakende vuil nisophalers en horeca-men- sen... Het kan de pret niet drukken. Massaal op weg naar de zonnige stranden, waar op veel plaatsen de gul den of mark inderdaad hog een daalder waard is. Beheersing van het Spaans, Italiaans, Grieks of van een van de Slavische talen is niet nodig. Dankzij onze ooster buren kan meestal worden Hans Hoogendijk volstaan met een mondvol Duits. En als daar dan nog bij wordt gezegd dat de nationa liteit Nederlands is, gaan vaak de poorten nog gastvrij open ook. Patat met mayonaise is in de meeste badplaatsen vol op te krijgen. Ook de opmars van het bier is nauwelijks meer te stuiten. Nederlandse artiestengezelschappen zor gen indien gewenst voor het nodige vermaak. Ver van huis en toch een beetje „ei gen". Romantisch is het wel geble ven. Avontuurlijk ook. Je weet immers maar nooit in die zuidelijke staten. Auto op slot, portefeuille onder het kussen, hóewei ook dat niet meer helemaal safe is. Maar het verhoogt natuurlijk wej de spanning. Zeker als je nog in het bezit van alle spullen na een paar weken bakken weer richting depressies rijdt. Bruin en vol leedvermaak over de vele hagelbuien en depressies die het thuisfront hebben getroffen en die de zonzoeker via Pelleboer en de Wereldomroep hebben be reikt. Verhalen over vuil, om niet te zeggen smerig water, worden niet geloofd. En dat is ook niet zo verwonderlijk, want wie na een lange stoffige reis een eerste blik werpt op de Mid dellandse Zee ziet alleen maar blauw water. Blauw, zo ver het oog reikt. En dat terwijl wij aan onze stranden slechts grauwe golven zien met een meestal ronduit gore schuimkraag. Zulk blauw wa ter kan toch niet vervuild zijn. Maar zoals zo vaak: de schijn bedriegt. De Middellandse Zee is doodziek. Alleen aan de zuidzijde, in de buurt van Li bië, is de zee nog echt schoon. Maar wie wil er nu zijn vakan tie doorbrengen in het land van kolonel Kadhaffl? Daar red je het niet met een mond vol Duits, daar zie je geen pa tat en bier in blik. Hooguit een verdwaalde nomade op een aftandse kameel. Verreweg de meeste mensen zoeken hun toevlucht aan de noord en westzijde van de zee. De ANWB heeft geprobeerd een inventarisatie te maken van die plaatsen waar het zwemmen zonder meer ge vaarlijk is. De meeste betrok ken landen weigeren mede werking: de gegevens ont breken of ze worden niet ver strekt. Kwaadwilligheid of niet, èèn ding wordt na vele vergeefse pogingen tot inven tarisatie wel duidelijk: de toe ristenstroom mag niet in ge vaar worden gebracht. De Nederlandse toeristenbond heeft wel een aantal gebieden gelokaliseerd waar zwemmen gevaarlijk is. Algemene vui stregel is dat vrijwel overal waar veel mensen langs de kust wonen, industrieën zijn gevestigd, havens liggen of rivieren in zee uitmonden, het water smerig is. Ook veel wetenschappelijke onderzoekers hebben pogin gen gedaan de situatie in kaart te brengen, maar veel verder dan incidentele aan wijzingen zijn zij ook niet ge komen. Wel zijn de weten schappers het erover eens dat de zee naar schatting 45 pro cent van zijn levensvatbaar heid heeft verloren. Een an der hard gegeven is dat het 60 jaar duurt voordat via de smalle Straat van Gibraltar de hele zaak is ververst. Volgens een Westduits rapport wordt er jaarlijks ongeveer 430 miljard ton vuil in de Middellandse Zee geloosd. Daarvan is 85 procent van het land afkomstig. Onder die gi gantische hoeveelheid ook 100 ton kwik, 4000 ton lood, 2500 ton chroom en 21.000 ton zink. Metalen die de volksge zondheid beslist niet bevor deren. Daarnaast komen er nog eens miljoenen tonnen olie in zee terecht. Deels als gevolg van scheepsrampen, deels door dat supertankers nog altijd in volle zee de olieresten uit hun tanks mogen spoelen. Voor de toeristen is die olie wel hinderlijk, maar niet gevaar lijk. Een paar klonten teer kr|jg je er met een schelp nog wel af. Voor de visstand is deze ont wikkeling daarentegen wel schadelijk. Door de grote hoeveelheid kwik en lood wordt de visstand echter in nog veel ernstiger mate be dreigd. Deskundigen hebben berekend dat in tonijn uit de Middellandse Zee driemaal zo veel kwik zit als in ton|jn uit de Atlantische Oceaan. Veel van de zo lyrisch aange prezen visgerechten uit de duizenden restaurantjes zijn pure gifmaaltijden. In Sardinië wordt gemiddeld 2,1 kilo vis per week gecon sumeerd. Daarmee krijgt de consument 2500 microgram kwik naar binnen. En dat is maar liefst zevenmaal zo veel als door de wereldgezondhei dsdienst als de absoluut maximaal toelaatbare grens is vastgesteld. De gevaren voor de volksgezondheid door het eten van vis, z|jn volgens een woordvoerder van de Unep, de VN-organisatie voor de reiniging van de Middelland se Zee, veel groter dan door het vuile water. De zee moet ook nog de gewel dige hoeveelheid ongezui verde menselijke uitwerpse len verwerken, die de 100 miljoen vaste bewoners en de 100 miljoen gasten produce ren. In de buurt van Marseille werd vorig jaar bij een water- onderzoek geconstateerd dat er in 100 millimeter water maar liefst 900.000 uit faeca- liën stammende kolie-bacte- riën zaten, de hoogste con centratie ooit gevonden. En dan zijn er nog de stranden als bron voor allerlei ziekten. Gevaarlijke bacteriën tieren er welig en er wordt niets aan gedaan. In tegenstelling tot onze stranden brengt de na tuur hier geen uitkomst. Onze stranden worden regelmatig b|j zware stormen schoonge spoeld. In de Middellandse Zee kan het best spoken, maar door het vrijwel ontbre ken van eb en vloed is er van een totaal schoongespoeld strand vrijwel nooit spra ke. Het vuil blijft, sterker nog: er komt steeds meer bij, alle goede bedoelingen van de Middellandse-Zeestaten ten spijt. De vijftien landen, Egypte, Syrië en Albanië doen niet mee, hebben nu grootse plannen om de zee weer gezond te maken. Kos ten: zeker 30 miljard. Waar dat geld vandaan moet komen is nog niet duidelijk. Over con trole en straf is slechts in de marge gesproken. Het meest positieve element van de laatste bijeenkomst is misschien wel, dat die landen die de gemaakte afspraken schenden publiekelijk aan de kaak zullen worden gesteld. En dat is een stok achter de deur. Want zeker in t|jden van economische teruggang, die by deze toch al niet zo rijke landen hard aankomt, kun nen de miljarden kronen, guldens, marken en noem maar op, niet worden ge mist. Het heeft lang geduurd, maar de verantwoordelijke politici beginnen eindelijk in te zien dat zij bezig zijn de toeristen kip, die al zo veel gouden eie ren heeft gelegd, te slach ten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27