BH ZATERDAG 7 JUNI 1980 PAGINA 21 Het is goed mis in de autobranche. De verkopen van nieuwe auto's lopen schrikbarend terug en ook de vraag naar occasions is beduidend minder. Volgens de Bovag kan het niet anders of er gaan harde klappen vallen. Volvo en Ford hebben al werktijdverkorting aange vraagd om het produktieverlies te kunnen opvangen. Terwijl vanuit de autohandel een luide nood kreet door het land gaat, vergast minister Van Aardenne van economische zaken de Ne derlandse autorijder op de ene benzineprijs verhoging na de andere. De ene keer is het de gestegen olieprijs, de andere keer een extra heffing om onderzoek tegen geluidshinder te financieren. Intussen stijgt het water de han del naar de lippen. Een reportage over de kommer en kwel. ii'iiiTT „iffmtr-mrrmmrmiï "Mede gezien de te ver wachten inkomens ontwikkeling lijkt de veronderstelling ge rechtvaardigd dat de ontwikkeling van de aankopen van een auto in de toekomst zal ach terblijven bij de ont wikkeling in de achter ons liggende jaren". Staatssecretaris Haze- kamp van economische zaken maakte afgelo pen week zijn opwach ting in het Utrechtse J aarbeurscongrescen- trum voor de daar ver zamelde feestvierende autohandelaren. De Bond van Auto- en Garage bedrijven vierde het vijftigja rig jubileum en bij zo'n gele genheid is er altijd wel een bewindsman te strikken voor een babbeltje. Vroeger heette het dat de aan wezigheid van een minister extra cachet gaf aan een der gelijk samenzijn en daardoor de vereniging in kwestie ex tra aanzien. Tegenwoordig, nu beleidsvoornemens steeds vaker op spreekbeurten in den lande en niet in het par lement hun prirrieur beleven, is het handig om zo'n lands bestuurder in eigen kring voor een rede te ontvangen. Dat alles natuurlijk in de hoop dat de feestvreugde door een vriendelijke geste van de redenaar naar een wel gehoopt, maar niet verwacht niveau kan stijgen. Zo kwam het dat Hazekamp bij zijn aankomst in Hoog Catha- rijne een beleefd afwachtend doch kritisch luisterend ge hoor aantrof. De Bovag im mers heeft met zijn departe ment een flinke appel te schillen. Na een jaren door begrip gekenmerkte hou ding, barstte vorige maand bij wéér een verhoging van de benzineprijs in het hoofdkan toor in Rijswijk de bom. De leden werden opgeroepen tot actie: de verhoging moest aan de pomp maar niet worden doorberekend. Op het minis terie van economische zaken werd de Bovag intussen ont vangen voor een'ophelderend gesprek. Na afloop bleken de grieven allerminst verdwe nen. Toch werd kort na het gesprek de actie aan de pomp opgeheven. Noodkreet De noodkreet van de Bovag was zeker niet uit de lucht gegre- pen. Omzetcijfers leerden dat in de eerste vier maanden van dit jaar zo'n 50.000 nieuwe au to's minder werden verkocht en wezen voorts uit dat ook de handel in gebruikte auto's duidelijke tekenen van stag natie vertoonde. Alle reden dus om gespannen af te wachten of Hazekamp nog een bijdrage dacht te kunnen leveren aan de strijd om de rode cijfers uit de boekhou ding te houden. Niets daarvan echter. Met bovengeciteerde uitspraak, ingepakt in een verhaal over de historisch ge groeide belangrijke rol van de auto in de samenleving en de problemen rond de geluids hinder, mocht de autohandel het doen. Mede door de als 'vijandig' ge kenschetste houding van de overheid is er paniek in de au tohandel. Berichten over aanvragen tot uitstel van be taling en zelfs faillissementen vonden hun hoogtepunt in de sluiting van het Haagse au tomobiel-imperium Van der Gun, met verschillende vesti gingen in de residentie beho rend tot de grotere onderne mingen in de branche. Bij de Bovag is dit jaar een tiental meldingen van failliete bedrij ven binnengekomen, "maar", voegt een woordvoerder daar meteen aan toe: "dat getal moet niet al te serieus worden genomen. Het zijn er vrijwel zeker meer. Als een bedrijf failliet gaat, worden wij niet als eerste gebeld. Vaak mer ken we het pas veel later. Als de post onbezorgd terugkomt of als betalingen voor het lidmaatschap uitblijven". Om gegevens te verzamelen die de ontevredenheid over het overheidshandelen moesten illustreren gaf de Bovag het bureau Intomart recentelijk de opdracht tot een enquête onder automobilisten. De re sultaten logen er niet om. Bij na negentig procent van de ondervraagden bleek zich geheel of in elk geval in rede lijk mate te kunnen vinden in de opvatting dat de regering de autorijder te veel laat op draaien voor het begrotings tekort dat op het ministerie van financiën moet worden teruggedrongen. Eenzelfde percentage vond dat autorij den zeker niet duurder mag worden gemaakt en kon zich bovendien scharen achter de stelling: "alles wordt duur der, maar autorijden wel ex tra duur". Zeven procent was het daar niet mee eens. Iets meer dan de helft van de on dervraagden vond- tenslotte dat politieke partijen voor de autorijder te weinig onder- De Nederlandse automobilist spreekt klare taal en toont zich opvallend eensgezind. Dat kan ook nauwelijks an ders als we eens op een rijtje zetten wat de overheid jaar lijks in deze sector'weghaalt'. Middenklasser Om te beginnen is daar de aan schaf van een nieuwe auto. Uit de keur van prijzen, ma ken we een keus voor een po pulaire middenklasser - van f 17.000. Ruim vijfduizend gulden van de aanschafprijs verdwijnt in de staatskas door het BTW-tarief van 18% en het tarief voor de bijzondere verbruikersbelasting van 19%. Daarbij komt dan een -wegenbelasting van rond de f 400 per jaar. Dat alles is ie dere automobilist sowieso kwijt, ook al blijft de wagen voor de deur staan. Aan de poryip echter, slaat de fiscus wederom meedogenloos toe. Van elke liter superbenzine van f 1,48 gaat f0,52 naar de belasting. Vorig jaar werd de schatkist daar f7,5 miljard wijzer van en dan vergeten we nog maar even de baten van dat door de vorige minister van verkeer en waterstaat Tjerk Westerterp ingevoerde merkwaardige deel 3. Ook al zou al dat geld aan het autoverkeer ten goede ko men, bij voorbeeld door het uit te geven aan het wegwer ken van verkeersknelpunten, het nemen van maatregelen om geluidshinder tegen -te gaan en het ontwikkelen van zuinige en geluidsarme moto ren, dan nog vinden de belan genorganisaties de last die de fiscus op de schouders van de automobilist legt een "ondra gelijke". Het blijven verho gen van die lasten in een tijd dat het loonzakje geen verras singen meer te bieden heeft, blijft voor de automobilist en handelaar niet zonder ingrij pende gevolgen. Geheel onverwacht komt het instorten van de automarkt echter niet. Schoot Neder land anderhalf jaar geleden nog en masse in de lach bij de suggestie van de toenmalige minister van financiën Frans Andriessen om het saldo van de betalingsbalans positief te stemmen door in eigen land op vakantie te gaan, vandaag weten we dat er een nood is, waar veel Nederlanders dan maar een deugd van proberen te maken. Vliegvakanties naar verre oorden en zelfs naar het zo populaire Spanje genieten dit jaar een duidelijk geslonken populariteit. Eer der al was er sprake van een instorting van de markt in de meubel- en woninginrich tingsbranche. In een onder zoeksrapport in die sector werd het gedaalde resultaat nog toegeschreven aan de voorrang die de consument zou willen verlenen aan juist die buitenlandse vakantie. De kommer en kwel in de sector wonen mag genoegzaam be kend worden verondersteld. Nu Torremolinos, het audio- rack en de eethoek van massief geloogd eiken er aan hebben moeten geloven, de kruide nier op de hoek zijn laatste klanten heeft verloren aan de profimarkt en het geld toch al maar eerder blijkt uitgegeven dan het is verdiend, is de slachting van de nationale melkkoe het volgende bedrijf in het besparingsdrama. Een consumptief kredietje zit er bij de geldende hoge rente voor de doorsnee landgenoot ook al lang niet meer in. Hoewel Andriessen zijn minis tersbaantje in de bezuini gingsslag verloor, geeft zijn martelaarsschap hem in elk geval de voldoening van het gelijk op korte termijn. Ne derland matigt als nimmer tevoren, zo lijkt het. Nodig Is dat wel nodig?, zo vraagt di recteur A. Kamsteeg van het in de Leidse regio gevestigde gelijknamige filiaalbedrijf in auto's zich af. "Ik heb de in druk", zo zegt hij, "dat er op het ogenblik veel meer wordt bezuinigd dan nodig is. De sfeer van paniek die door uit spraken van deze regering is ontstaan, heeft een duidelijk nadelig gevolg op het gedrag van de consument. U begrjpt dat wij daar niet blij mee zijn. Ik denk dat het op het ogenblik het belangrijkste is dat die paniek wordt wegge nomen. Daarnaast is er na tuurlijk ook de onvrede over de zware lasten op het auto rijden. Er wordt misbruik gemaakt van het feit dat hier vier miljoen auto's rond rij den. het merkwaardige aan de zaak blijft dat over een Verho ging van de brood- of melk prijs kennelijk dagen moet worden gepraat.' Voor duur dere benzine schijnt dat alle maal niet nodig te zijn. Wij hebben de eerste vier maanden van dit jaar nog een groei gehad. Dat voordeel heeft duidelijk te maken met ons merk. De Volkswagen Jetta heeft goed gelopen en er is veel vraag naar de Golf Die sel. Je moet als bedrijf elas tisch kunnen zijn. De problemen gaan ook aan ons niet voorbij. Er zijn heel dui delijk concessies gedaan. We geven meer geld voor een in- ruilwagen. Zeventig procent van de nieuwaankopen brengt inruil met zich mee. Eenzelfde percentage geldt ook voor aankoop van een oc casion. We hebben in Katwijk een nieuw filiaal geopend. Een investering van acht ton. Kijk, de importeur had wel meer gewild, maar ik vind acht ton onder de gegeven omstandigheden een maxi mum. Wat er de komende maanden gaat gebeuren weet niemand. Ik heb de verwach ting dat de zaak zich voor het einde van het jaar herstelt. Maar wij houden er wel reke ning mee dat voor de conti- nüiteit van het bedrijf, dit jaar een winstoffer van zo'n dertig procent nodig is. Die keuze hebben we gemaakt, om er voor te zorgen dat de zaak niet misloopt". Kamsteegs rechterhand A. Via- nen wijst er nog op dat de vraag zal moeten herleven op de vervangingsmarkt. Per jaar verdwijnen 450.000 auto's op de schroothoop en in krin gen van de autohandel wordt er van uitgegaan dat die vroeg of laat door andere auto's worden vervangen. Het kwartaaloverzicht van de RAI over de verkoop van nieuwe auto's bevestigt het beeld van een sterk ach terblijvende vraag. Alle wa gens van Japanse makelij doen het beter dan VQrig jaar, maar daarnaast zijn het ei genlijk alleen Volkswagen en BMW die gelijk blijven of een tiende procentje groeien. Een lichte achteruitgang is er voor Opel, Ford, Citroën, Alfa en Volvo. Flink inleveren is aan de orde bij Fiat, Peugeot, Britsh Leyland en Talbot. Japanners Honda-dealer Van Haasteren schrijft het voortbestaan van zijn nog jonge bedrijf voor een belangrijk deel toe aan het succes van de Japanners. Van Haasteren is een wegge saneerde kolenhandelaar die tien jaar geleden een gokje waagde m de autohandel. Twee jaar geleden betrok hij een splinternieuw bedrijfs pand aan de rand van Leiden. Inmiddels werken daar zo'n 35 man. Wacht hem na de ko len een nieuw debacle? "De enorme vraag naar Honda is voor ons een heel positief punt. Bij een jong bedrijf, dat zo'n snelle groei heeft door gemaakt, zit je altijd met de nadelen van een schoksge wijs opgebouwde organistie. Die nadelen ervaar je in een tijd als deze extra. Ik wil ook- best toegeven dat als ik nu niet een succesvol merk zou kunnen leveren, mijn bedrijf' al weg was geweest. De lasten zijn enorm. Er is natuurlijk geïnvesteerd op grond van een bepaalde verwachting". Hoewel enkele jaren geleden al in een structuurrapport van de Bovag werd aangegeven dat aan het begin van de jaren tachtig rekening moest wor den gehouden met een verza diging van de markt, leefde bij de handel toch de overtui ging dat een groei in de ver koop van nieuwe auto's de jaarscore nog behoorlijk in de richting van de zeshonderd duizend zou voeren. Voor die verwachting is weinig reële grond meer te vinden. De maanden mei en juni leveren traditioneel de beste ver koopcijfers op, daarnaast is er nog een kleine piek in het na jaar. Volgens de Bovag zal in die periode de malaise het duidelijkst naar voren ko men. Woordvoerder Boon: "de meeste bedrijven zijn goed in staat om tijdelijk klappen op te vangen. Finan cieringsproblemen worden daardoor wat naar voren ge schoven, maar als de zaken blijven zoals ze er nu voor staan, krijgen we tegen het einde van het jaar op behoor lijke schaal te maken met faillissementen". Directeur Schumacher van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden kan geen concrete cijfers geven over de werk gelegenheidssituatie in de au tobranche. Het GAB deelt cij fers over ontslagen niet naar branche in. Zijn indruk is echter wel "dat er de laatste tijd sprake is van een tendens van verlies van werk in deze sector", zo zei hij desge vraagd. Zyn veel bedrijven via een re geling met de importeur in staat om een beperkte voor raad van nieuwe auto's in ei gen huis aan te houden, bij de handel in twedehands auto's ligt dat heel anders. Een dea ler van enige omvang heeft doorgaans al gauw zo'n hon derdvijftig occasions in de ga rage staan. Gemiddelde prijs zo'n f6.500. Zo'n auto staat door de bank genomen een dag of zestig, voordat een ko per zich aandient. Honderd vijftig maal f6.500 dat is een behoorlijke investering van kapitaal, zeker in een tijd dat banken een procent of zestien aan rente in rekening brengen. Bedrijven die wei nig kapitaalkrachtig zijn zit ten op stevige lasten en wor den daar kosten van huisves ting en personeel bij opge teld, dan hoeft het nauwelijks nader betoog dat in zo'n on derneming een hoop moet gebeuren, voor de eerste bo terham zich laat verdienen. De klant wacht overigens niet alleen met de aanschaf van een andere auto, ook in het onderhoud wordt bezuinigd, met alle gevolgen voor de veiligheid op de weg van dien. Kamsteeg daarover "U moet eens opletten hoeveel men sen 's avonds op de weg met één koplamp aan rijden. En als die verlichting niet in orde is, dan weet ik bijna zeker dat er meer dingen niet kloppen en dat het bij voorbeeld met de remmen ook niet goed ge steld is. Maar dat blijkt ook allemaal te kunnen. Ik ben er zeker van dat je in dit land 40.000 km per jaar kunt rijden zonder ooit in een verkeers controle te belanden". De uit spraak van Kamsteeg wordt bevestigd in de enquete van Intomart. Ruim zeventig pro cent van de ondervraagden was er van overtuigd dat het dure autorijden uitstel van onderhoud tot gevolg heeft. Levensgevaarlijk "Een levensgevaarlijke situa tie", vindt Kamsteeg, die er schertsend bij vertelt dat au tohandelaren bij alle narig heid ook nog "als onbezol digd belastingambtenaaar moeten functioneren". "De papierwinkel die alle BTW- tarieven, de verbruikersbe lasting en de kentekenregi stratie met zich meebrengen De malaise in de handel heeft de concurrentie in de toch al harde autobusiness aanzien lijk verscherpt. Op tal van manieren wordt de koper' door listige reclamecampag nes naar de auto gelokt. Prijs verlagingen van duizend gul den, duizend kilometer gratis benzine, gratis zonnedak, "bij uw Peugeot-dealer is uw Volvo meer geld waard", de radeloosheid ten top. Harde campagnes zijn er altijd geweest", zegt een handelaar, "het is tenslotte niet meer zo als in de jaren vijftig toen mensen in de rij voor een auto stonden'. Op weg naar huis leert de om roeper van de radio-nieuws dienst via de autoradio dat die tijd als voorgoed voorbij moet worden beschouwd. Met de bekende neutrale stem: "de Tweede Kamer is vandaag akkoord gegaan met een ver hoging van de benzineprijs van 0,47 cent per 1 juli als ex tra heffing om geluidshinder tegen te gaan. Op die datum gaat overigens ook de motor rijtuigenbelasting met 17,5 procent omhoog, zo was al eerder besloten

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21