prestaties in Moskou 'Masterstoernooi' weer van start Annelies Maas is belust op Schnlting en Wielart in Leiden JUNI 1980 Geen kwaad woord over Voetbal In ternational natuurlijk, het is een „onafhankelijk voetbal weekblad", wordt dus noch door Feyenoord, noch door Cor Coster, noch door de KNVB, noch door Philips gesponsord, en het beleeft al zijn vijftiende jaargang. Ik herinner me nog goed dat in sportjournalistieke kringen met de nodige scepsis tegen het nieu we blad werd aangekeken, vijf tien jaar geleden. Een weekblad geheel en uitsluitend aan voetbal gewijd, dat dan ook nog niet eens meteen maandagochtend, direct na de voetbalzondag, op de sta tions verkrijgbaar was, dat kon nooit goed gaan. Dat was, als zo veel van zijn kortstondige voor gangers, tot mislukken ge doemd! Maar zie, het formaat werd na een jaar of tien wat kleiner, het pa pier werd gladder, de foto's wer den scherper en kleuriger, en Voetbal International bestaat nog steeds. Dat is dus mooi. Min der mooi is de balans, die elk jaar wordt opgemaakt van het Ster renelftal in de eredivisie. Voetbal International geeft iedere week cijfers van O tot 10 aan de spelers, de scheidsrechter en de amuse mentswaarde, het teamtotaal en het gemiddelde worden vermeld, en de spelers met de hoogste cijfers vormen het Elftal van de Week. Dat is aardig. Ik lees die cijfers elke week na, te beginnen bij de wedstrijd die ik zelf gezien heb natuurlijk, maar ook de andere wedstrijden vereer ik toch met een vluchtige blik. Ik zoek het rap portcijfer op van enige favoriete spelers en scheidsrechters, kort om: allemaal leuk en aardig. Al ben ik het vaak niet eens met de puntenverdeling Noodgedwongen Dat komt natuurlijk omdat ik noodgedwongen meestal naar Ajax ga. Ik beschik namelijk over een auto die, op bevel van hoger hand in verband met de oliesitua tie op zondagen en zaterdag- avonden, niet verder dan een ki lometer of vijftien mag rijden, en weliswaar ontduik ik die strenge maatregel wel eens, maar dat neemt niet weg dat ik nogal eens tegen Ajax zit aan te kijken. En Ajax komt er doorgaans bekaaid af in de becijferingen van Voetbal International. Neem nu het afgelopen seizoen. Ajax werd kampioen met 3 pun ten voorsprong op AZ'67, met 6 punten voorsprong op PSV, met 7 punten voorsprong op Feyenoord, en met 11 punten voorsprong op FC Utrecht en FC Twente. De VI- eindstand per club luidde deson danks als volgt: 1. FC Twente, gemiddeld rapport cijfer 629,2. PSV -629,3. Ajax - 634 4. Go Ahead Eagles - 634,5. Excel sior - 623. 6. MW - 6,ijg, 7. FC Utrecht - 632,2- AZ'67 - 631, 9. Feyenoord - 629, 10. Willem II - 620.11.NEC-626,12.RodaJC- 624.12. PEC Zwolle623 14. Vitesse - 6,18 15. FC Den Haag - 6,18 16. Haarlem - 6,15 17. NAC - 6,15 18. Sparta - 6,13. We zien dus dat Ajax, dat kam~f pioen werd, op de derde plaats staat, dat FC Twente, dat als zes de eindigde, op de eerste plaats staat, en dat Sparta, dat op de zesde plaats van onderen de com petitie beëindigde, op de laatste plaats staat, vlak achter NAC, dat ook niet degradeerde. Als ik, in navolging van Piet Wolf- fenbuttel die al deze cijfers voor Voetbal International stelde en rangschikte, ook eens ga cijferen, en de echte ranglijst en de 623, in zes mootjes van drie clubs verdeel, dan blijkt dat, ver geleken met de eindstand van de competitie, alleen Ajax en PSV, PEC Zwolle, en aarlem en NAC in hun reële mootje terecht zijn ge komen. Ik vind dat geen hoge sco re, gelet op het feit dat elke club drie kansen had om in zijn goede mootje te belanden. Van niet èèn club immers, correspondeert de plaats in de VI-rangschikking met de plaats in de eindstand van de competitie. Maar in feite nog schrijnender ts de cijferlijst van de spelers afzon derlijk. Zoals gebruikelijk wer den de keepers weer eens zwaar overschat. Hoewel er in elk elftal, bij mijn beste weten, maar een van de elf spelers als keeper mag fungeren, staan bij de eerste elf in VI's ranglijst liefst zeven keepers opgesteld: Van Beveren (1), Jongbloed (2), Schellekens (5), Van Breukelen (6), Schrijvers (7), Vermunt (8), Van Gerven (9). Hoewel Piet Schrijvers 33 van de, 34 wedstrijden meespeelde, en 3 doelpunten minder doorliet dan Jan van Beveren die ook 33 wed strijden meespeelde, werd hij dus ruimschoots geklopt door Van Beveren. U zult zeggen: dat kan toch, als je een slechtere achterhoede tegen over je hebt kun je wel meer doel punten doorlaten maar toch beter hebben gekeept dan een doelman met een betere achterhoede voor zich! Inderdaad. Maar was de Ajax-achterhoe de dan beter dan die van PSV? Als we als meest ge bruikelijke PSV-achterhoede Poortvliet, Stevens, Brandts en Wildschut nemen, en als meest ge bruikelijke Ajax-achterhoede Meutstege, Krol, Zwamborn (Wijnberg) en Boeve, dan zien we dat alleen Krol een hogere waar dering van VI heeft gekregen dan enige PSV-achterhoedespeler, en dat de andere drie-vier A jax-ach- terspeler s beduidend lagere cij fers kregen dan hun PSV-colle ga's. Rara hoe dan dat dus? En hoe kan Ajax kampioen worden, de finale van de bekerstrijd be reiken en de halve finale van de Europa-Cup met een elftal waar in Piet Schrijvers op de 7e plaats de eerste Ajacied is, Lerby op de 21e plaats de tweede Ajacied, Schoenaker op de 33e plaats de derde Ajacied, Krol op de 44e plaats 'de vierde Ajacied, Ar- nesen op de 50e plaats de vijfde Ajacied, Ling op de 64e plaats de zesde Ajacied. Jensen op de 91e plaats de zevende Ajacied, Ta- hamüta op de 105e plaats de acht ste Ajacied, Bonsink op de 133e plaats de negende AjaciedMeut stege op de 140e plaats de tiende Ajacied en Boeve op de 159e plaats de elfde Ajacied? Moeten we nu werkelijk geloven dat Ruud Krol kwalitatief dit seizoen ruimschoots voorbij werd ge streefd door Van de Korput (3), Busk (4), Balkestein (15), Mulde- rij (15), Schneider (24), Metgod (27),Pattinama(32),Spelbos(33), Israël (36), Marijt (38), Mansveld (41- om me te bepalen tot de spe lers die als voorstopper of ausput- zer vóór hem geëindigd zijn? De Vl-lijst is, zoals ieder jaar trou wens, absurd en abstract. Bonds coach Jan Zwartkruis gaat in Italië voetballen met een stel bre kebenen, en laat zijn beste spelers thuis. Ik noem de spelers waar mee hij zich moet behelpen op, met achter hun naam het rangnum mer op de VI-eindlijst: Schrijvers (7), Wijnstekers (44), Krol (ook 44), Van de Korput (3), Hoven- kamp (20). Willy van de Kerkhof (10),ArieHaan(-),Stevens(76)of Poortvliet (84) of Thijssen (-), Koster (129, maar met 13 wed strijden te weinig gespeeld om op de VI-ranglijst te komen). Kist (69$ of Nanninga (113), en Renè van de Kerkhof (61) of Johnny Rep (-). Voor het merendeel dus vierde- en vijfderangs voetballers. Het vat me nu trouwens opeens op dat middenvoors in Nederland blijk baar altijd heel slecht spelen: Kist (69), Nanninga (113), Geels (ong. 129), Kleton (157). Peters (181). Bleyenberg (ong. 129). Janssen (136),Was lander (54), Schoenma ker (92), Sprangers (140), Van Rooy (138), Bonsink (133), Van Veen (121). Van Kooten (130), Gritterf 136) .Lubse 161,Van der Hengst (133), Schapendonk (66). Dat waren ze alle achttien. De grootste stoethaspel, de stomste voetballer, de ergste brekebeen wordt dus blijkbaar altijd mid- voor gezet, want daar kan hij het minste kwaad! Zou iemand de VI-medewerkers op een voorzich tige manier kunnen uitleggen dat doelverdedigen wel eens makke lijker zou kunnen zijn dan mid- voor spelen? NICO SCHEEPMAKER WARENDORF (GPD) - Michael Kraus, derdejaars student medicijnen, Europees kampioen op de 200 meter vlinder slag en vriend van Annelies Maas, voelt zich, als Duitser, niet in de steek gelaten door zijn Europese sportbroeders. „Wij hebben", stelt hy eenzijdig, „een grote fout gemaakt door te geloven wat politici ons voor spelden. Dat, als wij als Duitsers tot een bbycot van de Spelen in Moskou zouden besluiten, ons voorbeeld door tal van andere belangrijke Westeuropese landen zou worden gevolgd. En wat is het resultaat? Dat we ons zelf in een isolement hebben gema noeuvreerd. Niet alleen de actie ve sporters zullen daar de ko mende jaren hinder van onder vinden, ook de bestuurders en of ficials zullen op het internatio nale vlak ervaren dat hun invloed op het sportgebeuren tot een mi nimum daalt. En wat dat bete kent weet iedereen die ook maar iets met sport heeft te ma ken". Zo teleurgesteld Michael Kraus reageert op de beslissing van het Duitse NOK, zo verbaasd was Annelies Maas toen zij de beslis sing uit Nederland vernam om wel naar Moskou af te reizen. Een besluit, dat een splitsing teweeg bracht in de kleine gezellige leef gemeenschap die dit zwemduo het afgelopen jaar in het Duitse Warendorf had opgebouwd. Half juli reist Annelies Maas met de Oranje-équipe naar de Russische U gebruikt de postcode héél goed als u de vier cijfers en twee letters zó voor de plaatsnaam zet: H. Meerveld Graaf Adolfstraat 4 2713 EK ZOETERMEER Gebruik'm goed. pttpost hoofdstad, terwijl Michael Kraus zich tevreden moet stellen met enkele door de staat gefinancier de troostprijzen in de vorm van een tiendaagse reis naar Canada en een drieweekse trip naar Thailand en China. „Natuurlijk best aardig", beaamt de West- duitse vlinderslagspecialist, „maar het zijn toch geen Olympi sche Spelen. Die gaan onze neus voorbij". Annelies Maas, een talent dat ei genlijk nimmer tot volle wasdom is gekomen. In Nederland bereik te zij weliswaar het voorste plan, maar internationaal voltooide zij niet de glanzende carrière die haar een aantal jaren geleden door insiders was voorspeld: Studiezorgen, moeilijke trai- ningsomsta ndigheden en bles sures zijn de voornaamste rede nen dat haar kwaliteiten wat on der de oppervlakte verborgen bleven. De inzet «kreeg nauwe lijks een beloning en vandaar dat zij vorig jaar zomer nadrukkelijk Annelies Maas en haar vriend Michael Kraas poseren. De zwemster wil straks in Moskou snelle tijden neerzet ten. Uitspraak Op die uitspraak is de 20-jarige zwemster inmiddels weer terug gekomen. „Ik zag het toen alle maal wat somber in en baalde van het zwemmen in zijn totaliteit. Ach, ik had het in die tijd razend druk met mijn examen, het werd me gewoon allemaal wat te veel. Maar zoals ik het laatste jaar heb getraind is het me best bevallen. Ik Heb er weer zin in gekregen en daarom ga ik voorlopig door. Ook na de Spelen blijf ik beschikbaar voor de Nederlandse ploeg, al zal ik dan vermoedelijk niet meer vier a vijf uur per dag in het water liggen". Die ommezwaai van de Nederland se zwemster is niet geheel onbe grijpelijk, want na haar examen vorig jaar is haar leven toch wel ingrijpend veranderd. Gedreven door de olympische aantrek kingskracht vestigde zij zich in Duitsland bij haar zwemmende vriend Michael Kraus, die even eens do blik op Moskou had ge richt. Van de Duitse autoriteiten kreeg zij toestemming om mee te trainen met de militaire selectie- ploeg, die zich op het schitteren de sportcomplex in Warendorf voorbereidde op grote sporteve nementen. Als enig meisje tussen tientallen getalenteerde jonge mannen trok zij daar dagelijks haar baantjes, die werden uitge stippeld door de Duitse trainer Kruschinski en, in een wat later stadium, de Nederlandse bonds coach van de Duitse herenzwem ploeg, Niels Bouws. UitlevenIdeaIe omstandighe. den dus waarin zij zich op zwem- gebied volledig heeft kunnen uitleven. Alleen de studie is er wel een beetje bij ingeschoten, maar dat ligt niet zozeer aan An nelies Maas, dan wel aan het feit dat het in Duitsland even moei lijk is om plekje aan een universi teit te veroveren als in Neder land. „Welke studie je ook begint, je moet als buitenlander altijd eerst een proef van je Duitse taalvaardig heid afleggen. Daarop heb ik me dit jaar maar geconcentreerd. Aanvankelijk had ik ook medi cijnen willen studeren, maar de kans dat ik aan bod kom is maar erg klein. Wat ik nu ga doen is mede afhankelijk van de plannen van Michael. Hij wilde zijn studie voortzetten aan de universiteit van Munster. Dan hadden we in Warendorf kunnen blijven wo nen. Maar in Munster is voor hem geen plaats. Nu moet hij naar Es sen voor het vervolg van zijn stu die en dat is vanuit Warendorf geen doen. We zullen dus moeten verhuizen, maar wanneer dat gaat gebeuren is nog een vraag waarop we na de zomer een ant woord hopen te vinden. Als de plannen allemaal doorgaan wil ik architectuur gaan studeren. Dat trekt me enorm en dat kan ook in Essen gebeuren". Uitkering Zo wil Annelies Maas het nuttige met het aangename verenigen, want zolang zij studeert en zwemt krijgt zij, als haar prestaties vol doen, een uitkering van de Ne derlandse Sportfederatie die haar in staat stelt een zelfstandig leven te leiden. Van die zelfstan digheid heeft zij nu een jaar ge proefd en dat is haar uitstekend bevallen. Een eerste indicatie over de vorm waarin Annelies Maas verkeert zal dit weekeinde merkbaar moe ten zijn in Rotterdam, waar de Nederlandse zwemselectie de door de zwembond en het NOC gestelde limieten voor Moskou op de klokken dient te brengen. Scherpe eisen die overigens voor de Nederlandse zwemster geen hinderpaal mogen vormen. „Ik heb mij gericht op de tijden.die ik van de winter in een 25-meterbad heb gezwommen. Die moeten nu haalbaar zijn in het 50-meterbad en ik dacht dat ik daar niet ver van af zal zitten. Die tijden liggen ruim onder de limieten, waarbij ik dan vooral denk aan de 400 en 800 meter". Estafette „Daarnaast hoop ik ook op de 200 meter vrije slag te kunnen starten en als het nodig is, natuurlijk in de estafette. Dat zijn de nummers waar mijn voorkeur naar uitgaat, al heb ik daar met Bert Sitters, de Nederlandse bondscoach, nog net over gesproken", zo ver woordt de vroegere Wageningse haar sollicitatie voor de kleine zwemafvaardiging naar Moskou, die, schat zij, toch wel uit zo n 15 man zal bestaan. Moskou, een naam die ook haar in een aantal opzichten met zorg vervuld. Volmondig erkent zy dat, evenals in een enkele andere tak van sport, de devaluatie van het zwemtoernooi door het weg blijven van Amerika en Canada aardig heeft huisgehouden. .Stel", zo relativeert zij, „dat ik een medaille haal. Dan besef ik echt wel dat ik bij een normale bezetting al blij had mogen zijn met een finaleplaats. Maar kan ik het helpen dat het allemaal zo is gelopen? Ik heb er hard voor ge werkt en ik hoop dat die inspan ning in mijn tijden merkbaar zal zijn .LEIDEN - Harry Schulting en Ruud Wielart en vele andere nationale topatleten zijn morgen present in de Leidse Hout tijdens de tweede ronde van de landelijke atletiek- competitie. Op de Leidse kunststofbaan treden de twaalf sterkste clubteams van Nederland (bij de heren) aan waartoe ook De Spartaan uit Lisse en het organiserende Leidse AV Holland behoren. Overigens zullen de Holland atleten 'in eigen huis' hard moeten knokken voor be houd van hun hoofdklasse plaats. De eerste competitie ronde, ruim een maand gele den in Nijmegen, verliep niet al te best. De vooruitzichten voor de Leidenaars lijken nu wat gunstiger wanneer al thans niet net als de vorige keer op het laatste moment ziekte en blessures roet in het eten gooien. Op de loop nummers mag Holland reke nen op puntenhalers als sprinter Fred Thijs en stee- ple-loprr Martien van de Hoorn. Bij de springnum- mers komen o.a. Mark van Vliet (polshoog), Udo Al- brecht (hoog) en de terugge keerde Dick van de Vijver (ver) in actie terwijl Kees Riemens een troef is bij het speerwerpen. De Spartaan dat er beter voor staat dan Holland maar in de eerste ronde toch ook niet overtuigend draaide komt met het ijzersterke werpduo Nico en Peter van Noort voor de dag (resp. kogel/discus en kogelslingeren). Bij de loop nummers zullen Piet Waa ning (5 km). Ad van Doorn 110m horden) en Martien van Rijssel (800m) voor aanspre kende prestaties moeten zor gen. Van de overige teams zullen veelvoudig landskampioen AAC uit Amsterdani, de ver rassende debutant AV Nij megen, het Haagse Sparta en de AV Haarlem ongetwijfeld strijden om de bovenste plaatsen. In deze ploegen hui zen veel nationale kampioe nen en recordhouders die er in Leiden met volle inzet te genaan zullen gaan. Behalve hordenloper Harry Schulting en hoogspringer Ruud Wiel art zullen o.a. aantreden: de sprinters Sammy Monsels en Mario Westbroek, steeple-lo- per Hans Koeleman, pols- hoogspringer Eltjo Schutter, hinkstapspringers Roy Sedoc en Peter van Leeuwen en ko gelstoter Sjaak Ruhl. De wedstrijden beginnen mor genochtend om 11.00 uur met het kogelslingeren. Het loop programma gaat om 12.30 uur niet de 110 meter horden van start. De hoofdklassestrijd is omstreeks vijf uur 's middags afgelopen. Lugdunum hield gisteravond een receptie ter gelegenheid van het Jeit dat het eerste elftal dit seizoen promoveerde una r de eet -te kUw e Dit en e sprekers kwamen aan het woord om zowel het bestuur en de spelers te feliciteren met deze prestatie. Op de foto overhandigt de voorzitter van de KNVB afdeling Leiden Ad Dusee een wedstrijbal aan Lugdunum-voorzit- ter Phil Verstraaten. Oude tenniscoryfeeën in Oegstgeest actief Henhy Koeman vorig jaar LEIDEN - Met het tennistoernooi van het Leiderdorpse De Munnik ontbrandt maandag tevens de strijd om de Masterstitel. Dit evenement werd vorig jaar door de organisatoren Arnold van der Capellen, Rob Poelman en Wim van Dilst opgezet en bleek vooral in de beslissende fase een groot succes. De tennistoernooien in de omtrek trokken veel publiek terwijl het gebodene in veel ge vallen van betere kwaliteit was dan vorige jaren. "Dat is ook vol ledig de bedoeling geweest", zegt Rob Poelman. "De toernooien in de Leidse regio hingen als los zand aan elkaar vast en dreigden daardoor een beetje te verwate ren. Door het Masterstoernooi in het leven te roepen, wilden we de onderlinge stryd verhogen. Vol gens de mening van de organisa toren is dat inderdaad gebeurd. Veel sterke spelers van buitenaf mengden zich ook in de strijd, omdat spelen in een circuit erg aantrekkelijk is". Bij de finalestrijd in september vo rig jaar, Henny Koemans en Hennie Fehling waren toen de winnaars, op het park van Uni cum kwamen zo n 600 toeschou wers kyken. Voor een B toernooi een behoorlijk aantal. Dit jaar is de puntentelling enigszins aan gepast. Poelman: "We hebben onder de spelers en speelsters een enquête gehouden. Daaruit bleek dat de sterk bezette toer nooien hoger gewaardeerd moes ten worden. Dat gaan we dan ook doen. Per gewonnen ronde wor den vier punten toegekend. Dus als een speler ver komt in een sterk toernooi, verdient hij meer punten omdat er meer rondes worden gespeeld. De waardering van de herendubbels wordt ge halveerd: van vier naar twee pun ten". Volkomen nieuw is het Masters toernooi voor jeugdspelers. In samenwerking met districtstrai ner Peter Klein wordt een pun tentelling bijgehouden van de re sultaten van jeugdspelers en speelsters in de leeftijdscategorie t/m 12, t/m 14 en t/m 16. De besten komen in september, wanneer eveneens de 'grote' eindstrijd voor de geldprijzen wordt geor ganiseerd, tegen elkaar uit. LEIDEN - Op de tennisbanen van OLTC Oegstgeest wordt rxindaag en morgen een tweedaags toer nooi gespeeld, waaraan oud cracks deelnemen. Bij de dames participeren beken den uit het naaste verleden als Els Veentjer-Spruijt, Madeleine Hemmes-Weurman, Ada de Lai- ve-Bakker, Elly Blomberg-Kroc- kè, Jenny Ridderhof-Seven, Tru dy Walhof-GroenmanTxne Zwaan en Patricie Blaas-v.d. Heuvel. Bij de heren geven acte de presence: Jaap Arends, Jan Bijker. Evert Schneider, Henk Goris. Ab Kloe- LEIDEN - De Leidse derdeklasser LFC wil een goede basis leggen voor de toekomst. Het bestuur heeft met het oog daarop dc voormalige trainer van Kat wijk, Frans van der Zeeuw, als jeugdtrainer gecontracteerd. zen, Peter Scholtz, Piet Veentjer en Peter Blaas. Op beide dagen wordt om 11.00 uur aangevangen. Arbiters in finale LEIDEN - De (voetbal) scheids rechters uit de afdeling Leiden kunnen niet alleen redelijk op het fluitje blazen, maar blijken ook aardig met een bal overweg te kunnen. In het onderlinge toer nooi zijn de fluitisten uit deze re gio nu doorgedrongen tot de fi nales, die dit weekeinde in Am sterdam worden afgewerkt Op weg naar deze eindstrijd werden Vlaardingen, Schiedam, Rotter dam en Gouda aan de zegekar gebonden. Vriend Michael Kraus moet thuisblijven

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13