Duitsers willen „offers" brengen voor Europa Wat gaat „links" doen in Italië? Ruzie in Zoid-Afrika om uitlating Veiligheidsraad veroordeelt aanslagen Israël LOOS ALARM IN VS Amerikanen praten met studenten Iran VS krijgen militaire faciliteiten in Oman VRIJDAG 6 JUNI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 KAAPSTAD (Reuter) - Premier Pieter Botha van Zuid-Afrika zal wellicht ingrijpen in een hevige ruzie die gisteren is ontstaan over de uitlating van een zijner ministers, dat zwar ten traag van begrip zijn. Leden van de parlementaire oppositie drongen er bij Bo tha op aan dat hij afstand zou nemen van het commentaar van minister van posterijen en telecommunicatie Hennie Smit, dat vooraanstaande zwarte leiders woedend heeft gemaakt en regeringsvoor nemens om wijzigingen in de grondwet aan te brengen in een ander licht heeft ge plaatst. De premier is tot dusver nog niet op de zaak ingegaan. Maar volgens kringen in de Nationalistische Regerings partij zou men er zich op het hoogste niveau mee bezig houden "om het vertrouwen in het grondwetsvormende proces te herstellen". Smit had zijn opmerking woensdagavond gemaakt tij dens een verdediging van het regeringsbesluit een presi dentiële raad in te stellen waarin alle rassen vertegen woordigd zullen zijn op het zwarte na. Smit zei tegen de parlementa riërs dat zwarten waren uitge sloten van rechtstreekse deelneming aan plannen voor een nieuwe grondwet "omdat zij trager van begrip zijn". Bij het groeien van de veront waardiging van de oppositie, verklaarde minister Smit dat hij voor niemand beledigend had willen zijn. Als zijn uitla ting zo was opgevat, zei hij, wilde hij haar aldus wijzigen: "Degenen wier vereenzelvi ging met het grondwettelijk gebeuren trager was dan met de meesten van ons hier het geval was". Leiders van Zuidafrikanen van gemengd bloed en van Indi sche afkomst reageerden woedend op Smits opmer king. Onder hen waren er die in twijfel trokken of de rege ring in staat zou zijn leiders van gekleurden en Indiërs te interesseren voor een presi dentiële raad binnen het ka der van de grondwetwij zi- gingsplannen. Opperhoofd Gatsha Buthelezi, politiek leider van 5 miljoen Zoeloes, zei dat iedereen die in de raad zou zitting nemen, Smits "belediging" van het zwarte volk zou onderschrij- De leider van de arbeidspartij van gekleurden, Alan Hen- drickse, zei: "als iets ooit een belediging was, dan dit wel". De zwarte bisschop Desmond Tutu verklaarde dat hij "boos en geraakt" was en Nthato Motlana, een voorman in de zwartenstad Soweto van Jo hannesburg, zei dat hij hoop te dat Smits wijze van denken niet karakteristiek zou zijn voor "mensen aan wie de zorg voor het welzijn van 25 mil joen mensen is toever trouwd". De Indische leider Cassim So- loojee, noemde het "moeilijk te zien hoe iemand van ge kleurd of Indisch ras zonder aan integriteit in te boeten zit ting kan nemen in de raad". Het soort opmerkingen als die van de minister, voegde hij eraan toe, "slaat boosheid en verbittering onder het zwarte volksdeel los". Het Zuidafrikaanse parlement debatteert nog steeds over- grondwetsveranderingen die zijn voorgesteld door een commissie onder voorzitter schap van minister van bin nenlandse zaken Alwyn Schlebush. Het kabinet heeft ze al goedgekeurd. De veranderingen voorzien in oprichting van een presiden tiële raad van advies van 60 leden van vertegenwoordi gers van blanken, Indiërs, Chinezen en gekleurden. Zwarten zullen een aparte raad hebben. e voornemens van de regering zijn erop gericht niet-stemge- j rechtigde niet-blanken een stem in het kapittel van de be- sluitvorming te geven. VS onthouden zich van stemming ADVERTENTIE Suzuki LJ 80 Terreinwagen Professionele terreinwagen, in- en uitschakelbare4-wielaandrijving, hoge en lage gearing, sterke motor, neemt hellingen tot 41°. robuust stalen chassis. Open met canvas SUZUKI NEW YORK (DPA/AFP/Reuter/UPI) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties heeft gisteren met overweldigende meerderheid een resolutie aangenomen, waarin de recente pogingen tot moord op Palestijnse burgemeesters op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever van veroordeeld. Van de 15 leden van de raad stemden er 14 vóór de resolutie. De Verenigde Staten onthielden zich vun stemming. De aanslagen die maandag werden ge pleegd op drie burgemeesters in het be zette deel van Jordanië, zijn het werk van een groep van tien Israëliërs van wie het merendeel in het betrokken gebied woont. Dit is gisteren van welingelichte zijde in Jeruzalem Daaraan werd toegevoegd dat de betrok kenen, wier namen niet werden ge noemd, nog niet zijn aangeboden. De Is raëlische veiligheidsdienst zou tevoren hebben geweten, dat de groep van plan was tot gewelddaden over te gaan. Over eventuele banden tussen de daders en bekende politieke groeperingen werden geen aanwijzingen gegeven. De daders zouden, althans voor een deel, Israëli sche kolonisten zijn die een militaire opleiding hebben gehad. Naar voorts van welingelichte zijde werd vernomen, nemen ruim 100 mensen deel aan het onderzoek naar de aanslagen. De burgemeester van Nabloes, Bassam Sjakaa, verloor beide benen, terwijl zijn Overleg De Israëlische minister-president, Mena- chem Begin, heeft onthuld dat zijn rege ring met koning Hoessein van Jordanië heeft onderhandeld in een poging een regeling te bereiken voor de omstreden gebieden op de Westelijke Jordaanoe ver. Dit heeft het dagblad "Atlanta Con stitution" gisteren gemeld. In een bericht van de voor het blad wer kendejournalist Bill Shipp uit Tel Aviv werd Begin geciteerd, die ook zei dat de regering van plan is tien nieuwe neder zettingen op de Westelijke oever te ves tigen en de huidige nederzettingen te versterken. De tien nederzettingen zou den de laatste zijn die daar gevestigd zouden worden. Premier Begin baarde opzien by de jour nalisten en enkele leden van zijn eigen staf toen hij in een vraaggesprek bijzon derheden bekendmaakte van pogingen om met Hoessein over een vredesver drag te onderhandelen. Hij zei dat de on derhandelingen waren begonnen door de regering van de Arbeiderspartij en la ter waren gevoerd door zijn eigen minis ter van buitenlandse zaken, Mosje Da- jan. (Deze trad zeven maanden geleden af). "Ik kan u nu meedelen dat Dajan de ko ning ontmoette toen hij minister van buitenlandse zaken was en ik premier werd", aldus Begin. "Ik kan u niet ver tellen waar hij hem ontmoette, maar het was een mooie stad en het was ook een mooi hotel". De besprekingen leverden geen resultaat op omdat Hoessein de controle over de hele Westelijke oever en Oost-Jeruzalem opeiste. Er zijn reeds lang geruchten geweest over geheime onderhandelingen tussen Is raël en Hoessein maar de verklaring van Begin was de eerste officiële bevestiging daarvan door de premier. Begin zei te hopen dat zijn aankondiging dat de tien te bouwen nederzettingen de laatste waren, de Amerikanen genoegen zou doen. WASHINGTON (AP) - De Ver enigde Staten zijn gisteren tot overeenstemming gekomen met de strategisch aan de Perzische Golf gelegen oliestaat Oman over het verlenen van lucht- en zee macht faciliteiten. Op deze wijze wil Amerika weer stand bieden aan de Russische penetratie in het gebied rond de Perzische Golf. Een soortgelijk contract met Kenia ligt in het verschiet. Onenigheid met Somalië over de hoogte van de financiële tegemoetkoming staat voorlopig een derde over eenkomst in de weg. Deze contracten zijn erop gericht de Amerikaanse aanvalskracht te verhogen indien de Sowjets van uit Afghanistan de toevoer van Westerse olie bedreigen Oman ligt aan de opening van de Perzi sche Golf. Amerikaanse functionarissen deelden mee dat er geen troepen gestationeerd zullen worden in Oman, Kenia en Somalië en dat er ook geen Amerikaanse bases zullen worden gevestigd. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de VS Oman anti-tankgeschut le veren en ander klein militair ma teriaal. Een gezamenlijke economische commissie zal gaan bekijken hoe het sultanaat gesteund kan wor den maar het werd niet duidelijk of Amerika ook geld zal betalen voor de militaire faciliteiten. Oman wordt beschouwd als het meest pro-Westerse land in deze streek. Het stond achter de Egyp tische president Anwar Sadat toen deze het vredesverdrag met Israël ondertekende ondanks de veroordeling van de overige Ara bische landen. Na de revolutie in Iran, die een ein de maakte aan het pro-Westerse bewind van de sjah, zag de rege ring-Carter zich genoodzaakt naar andere mogelijkheden te zoeken. De Russische inval in Afghanistan maakte het probleem voor de VS alleen nog maar knellenden BONN - De Westduitse regering heeft er een hele dag voor nodig gehad om het eens te worden óver de financiering van de 2,6 miljard mark, die de Bondsre publiek de komende twee jaar aan de Europese Gemeenschap moet betalen. De ministers van de beide rege ringspartijen SDP en FDP waren van mening dat het besluit van Brussel over de vermindering van de bijdrage van Engeland aan de Gemeenschap moest worden WASHINGTON (Reuter) - Onder delen van de Amerikaanse luchtmacht hebben deze week gedurende drie minuten in staat van alarm verkeerd doordat een defecte computer een veelvoudi ge Russische raketaanval op de Verenigde Staten aangaf. Dit is gisteren bekendgemaakt door het mininsterie van defensie in Washington. Het was de tweede keer in zeven maanden dat een computeron zuiverheid alarm sloeg in de Ver enigde Staten door aan te geven dat raketten op weg waren. Een woordvoerder van het Penta gon zei dat als gevolg van het vals alarm op dinsdag, een vliegtuig van de luchtmacht op Hawaii op steeg en enkele toestellen van het Strategie Air Command (SAC) gereed werden gemaakt voor op stijgen. Hij zei dat ook het Witte Huis werd gewaarschuwd, maar dat het alarm werd ingetrokken vóórdat informatie had kunnen worden overgebracht aan president Car ter of minister van defensie Ha rold Brown. Zoals op 9 november deed het computerprobleem zich voor bij het North American Defence Command (NORAD), onderge bracht in een berg van graniet bij Colorado Springs in Colorado. Er deed zich een technisch probleem voor in een computer van Norad, waardoor onjuiste gegevens werden uitgezonden", verklaarde het Pentagon. goedgekeurd. „De huidige situa tie in de wereld staat niet toe dat de Europese Gemeenschap lam Wordt gelegd", aldus regerings woordvoerder Klaus Bolling. De Duitsers vinden dat zij „offers" voor Europa moeten brengen. Die komen erop neer dat naar alle waarschijnlijkheid benzine en al cohol duurder worden. De minis ter van financiën, Matthöfer is namelijk niet bereid om de staatsschuld te verhogen of de toegezegde belastingverlagingen voor het volgende jaar ongedaan te maken. Dat betekent dat niet alleen de autorijders en alcohol drinkers, maar ook de Duitse boeren geld moeten inleveren. De laatsten wordt geen subsidie meer verleend op hun verbruik van olie en gas. Om aan de benodigde 2,6 miljard mark te komen, deed de minister van financiën een beroep op de Westduitse deelstaten. Hij wil dat de deelstaten een gedeelte van hun belastinginkomsten afdra gen aan Bonn. Doen zij dat niet, zo dreigde hij, dan is verhoging van een aantal directe belastin gen per 1 januari '81 onvermijde lijk. Het ziet ernaar uit dat de meeste deelstaten niet meedoen aan het plan van de minister. Bedrog Met name de door de CDU-CSU ge regeerde landen vinden dat Bonn zijn financiële moeilijkheden niet moet afwentelen. De Beierse mi- nister-president en kandidaat kanselier Franz Josef Strauss is van mening dat Bonn „nu echt moet sparen". Hij vindt het „on gehoord" dat Matthöfer de belas tingen op benzine en alcohol wil verhogen. „Dat is een net zo groot bedrog als in 1976 met de pen sioenen", aldus Strauss. Als de deelstaten zich niet schik ken, gaan de benzine- en alcohol- prijzen binnenkort omhoog met respectievelijk 3 en 11 procent. Het oorspronkelijke plan van de Bondsregering om de extra EG- bijdrage te financieren door rode strepen in de afzonderlijke be grotingen, is volgens Matthöfer niet meer mogelijk. Afghanistan heeft, aldus de minister van fi nanciën, zoveel geld gekost voor uitbreiding van defensie, dat er geen ruimte meer overblijft. Dat neemt niet weg dat het besluit van het Bonner kabinet ten aan zien van het compromis van Brussel met veel kritiek gepaard gaat. De Westduitse regering heeft een beroep op de Europese Gemeenschap gedaan om maat regelen te nemen teneinde de landbouwoverschotten in de EG te verminderen. Verder heeft Bonn duidelijk gemaakt dat er van Westduitse kant veel kritiek is op de prijspolitiek van de Brit ten bij olie en aardgas. Kennedy: „Ik blijf streven naar de kandidatuur WASHINGTON (Reuter/UPI) - Edward Kennedy stond gis teren, na zijn onderhoud met president Carter de pers te- woord. Hij verklaarde te zul len blijven streven naar de kandidatuur van de Demo cratische Partij bij de aan staande presidentsverkiezin gen. Kennedy liet er geen twijfel over bestaan dat hij op de conventie van de Democrati sche partij in augustus zal proberen de kandidaatstel ling in de wacht te slepen, hoewel president Carter bij de voorverkiezingen binnen de partij ruimschoots de meerderheid van de gedele geerden die naar de conventie komen achter zich heeft ge kregen. Na afloop van zijn onderhoud met Carter zei Kennedy dat hij de president had uitge daagd direct met hem in de bat te treden. Op de vraag of hij dacht dat Carter hiermee zou instemmen, antwoordde hij grinnikend dat dat "on waarschijnlijk leek". Het was gisteren voor het eerst sinds het begin van de verkie zingscampagne dat Carter en Kennedy elkaar spraken. Carter verklaarde niet van plan te zijn met Kennedy in een openbaar debat te treden. Wij verschillen hierover nog steeds van mening, aldus de president na afloop van zijn gesprek met Kennedy. Carter verklaarde van mening te zijn dat de juiste plaats voor Ken nedy om zijn standpunten duidelijk te maken niet een televisiedebat is maar de commissie die het verkie zingsprogram ontwerpt. De president zei Kennedy niet gevraagd te hebben zijn kan didatuur in te trekken. Hij meende dat het onderhoud tussen hen de eenheid van de partij had gediend omdat het had aangetoond dat zij over veel dingep hetzelfde denken. TEHERAN (UPI/Reuter/AFP/ DPA) - Enige leden van de Ame rikaanse delegatie op de in Tehe ran aan de gang zijnde interna tionale conferentie over de Ame rikaanse inmening in Iran heb ben gisteren in de zuidelijke stad Isfahan een ontmoeting gehad met een aantal militante studen ten die sinds vorig jaar 53 Ameri kanen gijzelden. Het lid van de delegatie dat dit bekendmaakte, de advocaat Weinglass- liet ook weten dat het initiatief van de Iraanse president Bani-Sadr tot de oprichting van een speciale Weer bemand ruimteschip BERLIJN (DPA) - De Sowjet-Unie heeft gisteren een bemand ruim teschip van het type Sojoez T-2 gelanceerd. Aan boord zijn de Russische kosmonauten luite nant-kolonel Joeri Malitsjev en boordwerktuigkundige Wladi- mir Axionov, aldus het Oostduit- se persbureau ADN. Het ruimteschip is er een van de modernste Sojoez-T-soort, be richtte het Russische persbureau Tass. De 38-jarige Malitsjev en de 45-ja- rige Axionov zullen een koppe ling tot stand brengen met de Saljoet-6. Pas dinsdag waren de kosmonau ten Koebassov (Sowjet-Unie) en Farkas (Hongarije) met de So- joez-35 uit de ruimte op aarde te ruggekeerd. In de ruimte bevin den zich nog sinds april de kos monauten Popov en Rjoemin. ROME - Komende zondag en maandag worden 43 miljoen Ita lianen verondersteld naar de stembus te gaan. Het draait deze keer om lokale verkiezingen: op de eerste plaats wordt er gestemd voor de raden van 15 gewesten en verder voor provinciale en ge meenteraden. Hieronder vallen ook bijna alle grote steden.'zoals Venetië, Milaan, Turijn, Genua, Bologna, Florence en Napels, die bij de vorige verkiezingen linkse stadsbesturen kregen, waarvan verschillende met communisti sche burgemeesters. Rome, dat eveneens een links ge meentebestuur heeft met een communistische burgemeester, was door tussentijdse verkiezin gen uit de pas geraakt en heeft pas volgend jaar nieuwe gemeen teraadsverkiezingen. De vorige regionale verkiezingen van 1975 werden gekenmerkt door een reusachtige sprong voorwaarts van de communisti sche partij (PCI), die van 27,2 procent (1972) op 33,4 procent kwam, en daarmee de christen democraten (die in dezelfde pe riode van 38,8 op 35,3 procent te rugvielen) bijna inhaalde. Deze tendens werd gedeeltelijk ge corrigeerd door de parlements verkiezingen van 1976, toen de PCI ongeveer gelijk bleef (33,8 procent) en de christen-democra ten terugkwamen op 38,9 procent van de stemmen. Deze verkiezin gen werden gevolgd door een pe riode van „nationale eenheid waarin de communisten de op eenvolgende christen-democra tische kabinetten van Andreotti van buitenaf gedoogden, zonder zelf tot regeringsposten te wor den toegelaten. De gevolgen van deze tweeslachti ge houding bleven'niet uit: bij de vervroegde verkiezingen van vo rig jaar verloren de communisten ongeveer 1,5 miljoen stemmen en eindigden met 30,4 procent. Het was hun eerste stemmenverlies sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. Het spreekt vanzelf, dat er deze keer met spanning naar wordt uitgezien of deze tendens zich ook nu zal voortzetten. Dat zou praktisch het einde betekenen van de „historische compro mis-politiek van Enrico Berlin- guer, die streeft naar het geza menlijk regeren van christen democraten en communisten, en vermoedelijk ook het min of meer spoedige einde van Berlin- guer zelf als leider van de com munistische partij. Hierdoor komt het ook, dat de plaatselijke problemen in de hui dige verkiezingscampagne gro tendeels naar het tweede plan zijn verdwenen en plaats hebben moeten maken voor algemene vraagstukken van binnen- en buitenlandse politiek. Dit alles neemt niet weg, dat er uit de verkiezingen niet meer kan komen dan nieuwe gewestelijke, provinciale en gemeentelijke be sturen (al hebben met name de regio's op veel gebieden, zoals volksgezondheid, landbouwbe leid en ruimtelijke ordening een groot aantal taken van de centrale regering overgenomen). commissie van onderzoek naar het optreden van de Verenigde Staten in Iran wellicht een "deli cate" opening kan zijn tot een hervatting van de dialoog met Washington. Onder de Amerikanen die gisteren in Isfahan militante studenten spraken, bevonden zich twee geestelijken, John Walsh en Charles Kimball, die in december van het vorig jaar ook al deel uit maakten van een groep geestelij ken die een bezoek bracht aan Iran. Walsh en Kimball hadden toen ook een onderhoud met mi litante studenten. SLOTVERKLARING De internationale conferentie inza ke de immenging van de VER ENIGDE Staten in Iran heeft gis teravond een 'slotverklaring' aanvaard, waarin het recht van het Iraanse volk wordt erkend om de uitlevering van de sjah te vragen en de teruggave van "zijn vermogen en de rijkdommen die de dynastie van de Pavlevi's in Iran heeft geroofd". Volgens de verklaring die de onge veer 300 deelnemers aan de con ferentie goedkeurden, zal een speciale commissie worden ge vormd om de contacten tussen de deelnemers te handhaven en "imperialistische provocaties te gen de Iraanse revolutie te voor komen". Met kracht worden de inmengingen van de VS in Iran in de afgelopen 27 jaar veroordeeld, terwijl voorts afkeuring wordt uitgesproken over de recente "flagrante agressie van de VS te gen Iran, het bevriezen van de Iraanse tegoeden in de VS en de discriminatie waarvan de Ira- niërs in de VS het slachtoffer zijn". Voorts wordt gezegd dat alle conflicten tussen Iran en de VS zo spoedig mogelijk langs vreed zame weg moeten worden opge lost Hiertoe is ook de speciale commissie van onderzoeken op gericht. Tenslotte wordt het recht erkend van het Iraanse volk op schadeloosstelling voor "de enorme verliezen die Iran als ge volg van de Amerikaanse inter venties heeft geleden". De Iraanse minister van buiten landse zaken, Sadegh Ghotbza- deh, sprak op de conferentie een slotwoord. "Het probleem van de gegijzelden", zo zei hij, "zal zijn opgelost wanneer de hele wereld zal hebben begrepen wat de V.S. in Iran hebben gedaan. Wij heb ben nooit gezegd dat het nemen van de gegijzelden een juiste daad was en wij weten dat het tekent" In zyn slotrede sprak de minister ook over de kwestie-Afghanistan. Hij eiste de terugtrekking van de Russische soldaten uit dit land.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9