Geen garantie koopkracht inkomens minimum DSmPP Olieboycot Z-Afrika bom onder het kabinet 'Uniek probleem' bij Limburgs ziekenhuis Kamer boos over aardgaswinning Ameland TERLOUW: „NIET D'66 MAAR PVDA IS ERG ONDUIDELIJK" Van Agt is niet graag in Tweede Kamer Minister Van der Stee in ombuigingsdebat Keukens van klasse. poggenpohl riveilais vernieuwd Nieuwe Bosch bougies. BOSCH VRIJDAG 6 JUNI 1980 MAARSSENBROEK (GPD) - Niet D'66, maar de PvdA maakt volstrekt niet duidelijk wat zij na de verkiezingen wil doen. Dat standpunt heeft D'66-fractieleider in de Tweede Kamer Terlouw gis teravond in Maarssenbroek verdedigd. Terlouw reageerde met zijn re de op uitspraken van het PvdA-Tweede-Kamerlid Van Thijn, die maandag tijdens een spreekbeurt D'66 het verwijt maakte een blanco volmacht aan de kiezers te vragen, en pas na de verkie zingen te doen wat de partij goeddunkt. „Die beschuldiging mist alle grond", aldus Terlouw. D'66 heeft volgens hem bij herha ling gezegd dat het laatste congres vóór de Tweede-Ka merverkiezingen zoveel mo gelijk helderheid zal ver schaffen. Dat congres zal een eerste wen selijkheid uitspreken en, als de daarin genoemde partijen niet tot overeenstemming kunnen komen, een volgen de. „Wat is daar onduidelijk aan? Dat is toch geen blanco volmacht',*, zo hield Terlouw zijn gehoor voor. „De PvdA is zelf onduidelijk", aldus Terlouw. „Niemand weet wat die partij wil doen. Een regering met CDA en D'66, een volksfront, een minderheidsregering van PvdA en D'66? Het blijft in het ongewisse", aldus de D'66-fractieleider in de Tweede Kamer. Terlouw herinnerde eraan hoe D'66 bij de voorlaatste verkie zingen PvdA en PPR ertoe wist te brengen samen die verkiezingen in te gaan, met als perspectief een progres sieve partij. „Dat veroorzaak te voor D'66 zware verliezen bij de verkiezingen. De belo ning was dat zowel PvdA als PPR na de verkiezingen op hun belofte een progressieve terugkwamen". „Met deze geschiedenis in het hoofd is het wel er raar dat nu, een jaar vóór de officiële ver kiezingsdatum, als eerste aan D'66 wordt gevraagd zich op nieuw voor de vorming van een progressieve combinatie uit te spreken", aldus Ter louw. De PvdA krijgt van D'66 tot nog toe een voorkeursbehande ling, maar D'66 laat zich onder geen voorwaarde blindelings de verkiezingsstrategie door die partij voorschrijven, zo vatte Terlouw zijn standpunt samen. DEN HAAG (ANP) - Minister president Van Agt vertoeft niet graag in de Tweede Ka mer. Hij schrijft dit in een brief aan de auteurs van het boek "Voor de duvel niet bang", dat gisteren is ver schenen. "Voor de duvel niet bang", een portret van Van Agt, is geschreven door Jan Tromp en Paul Witteman, beiden als parlementair re dacteur verbonden aan de VARA. Van Agt schrijft in de brief dat sinds zijn entree in de lands- politiek de debatten in de Tweede Kamer van aard zijn veranderd. "Het interruptie wezen heeft exotische vor men aangenomen. Daardoor wordt het voor een bewinds man soms heel moeilijk om met een sluitend betoog te komen", aldus Van Agt. Ver der schrijft hij van mening te zijn dat "de vergroving van de omgangsvormen die zich de laatste tientallen iaren heeft voorgedaan, niet halt heeft gehouden bij de toegangs deuren van de Tweede Ka- Van Agt schrijft dat het "aan zoek van de formateur" in 1971 (toen Van Agt minister van justitie werd in het kabi net Biesheuvel) min of meer als een verrassing was geko men. Weliswaar was de hui dige minister-president toen "beducht voor een taak in de politiekmaar ook 'gecoif- feerd> daarvoor toch in aan merking te worden ge bracht". "Na mijn deelname aan de equipe-Biesheuvel en aan de ploeg Den Uyl rijd ik nu mijn derde étappe. Telkens heb ik gedacht dat de koers uit was. Mijn Eugénie had dezelfde voorstelling van het koers verloop. Daarom zijn wij nooit uit Nijmegen verhuisd", zo schrijft Van Agt verder in bewoordingen die herinneren aan zijn grote belangstelling voor de wielersport. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet geeft geen waterdichte koopkrachtgarantie voor de minimum-inkomens. "Dat hebben we niet gedaan en dat kunnen we niet doen". Minister Van der Stee van Financiën heeft dat gister avond gezegd in de Tweede Kamer bij de behandeling van de ombuigingsnota van de regering. De voorgenomen belastingverlich- ting is bedoeld om de koopkracht voor minimum-inkomens zoveel mogelijk te handhaven. Maar het is niet de enige doelstelling van de regering en dient te worden afgewogen tegen andere, zwaar wegende doelstellingen, zoals het in de hand houden van het finan cieringstekort, zei de minister. Vooral de CDA'er Van Rooijen had er bij de minister nog eens op aangedrongen een koopkracht garantie te geven voor de minima als de prijzen extra zouden stij gen. Van der Stee gaf toe, dat een deel van de aangekondigde ombui gingen a drie miljard nog geen structureel karakter hebben. Maar hij wilde er geen twijfel over laten bestaan dat een volledige structurele doorwerking van de drie miljard ombuigingen zeker zal plaatsvinden. Vanuit de Kamer waren van alle kanten vraagtekens gezet over de omvang van de werkelijke om buigingen. Volgens de bereke ningen van' een aantal kamerle den zou die slechts anderhalf tot twee miljard bedragen. De kabinetsplannen voor een ver laging van de loon- en inkom stenbelasting op 1 juli en een ver hoging van de motorrijtuigen- Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 belasting werden door de Twee de Kamer aanvaard. Tegen stem den alleen de PvdA en de kleine linkse partijen. CDA en VVD wisten daarnaast nog een verruiming te bewerkstelli gen in de voorgestelde regeling met betrekking tot de zelfstandi genaftrek. Daardoor zullen nu zelfstandigen met een fiscale winst tot f30.000 dit jaar over 1980 f 400 meer mogen aftrekken. De afbouw van dit bedrag zal nu doorlopen tot een inkomen van f40.000. Het amendement hier toe, dat fel door staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) werd bestreden, was mede onderte kend door de SGP'er Van Dis. Minister Van der Stee (financiën) kondigde aan, dat de prijsstijging in de eerste helft van dit jaar zo n 0,5 tot 0,75 procent uit lijkt te gaan komen boven de schattin gen. Het definitieve cijfer zal ech ter pas omstreeks 12 juni bekend worden. Voor de beide regeringsfracties was dit voldoende reden scherp stelling te nemen tegen een pak ket wijzigingsvoorstellen van de PvdA. De socialist Kombrink had voorgesteld de belastingen voor de laagste inkomens op 1 ok tober nog eens sterk te verlagen, teneinde daarmee de koopkracht voor deze groep veilig te stellen. Volgens Van Rooyen was het ech ter nog te vroeg, om nu al derge lijke stappen te nemen. Zonodig kan de Kamer onmiddellijk na 12 juni eventuele aanvullende maat regelen bespreken, zei hij. Verder ontbrak in het plan van de PvdA de voorstellen om de begrotings gaten (voor 1981 geschat op f 400) te dichten. De CDA'er, die eerder in het debat ook een aanvullende belasting verlaging gesuggereerd had, dacht nu een oplossing voor de laagste inkomens te vinden door deze groep niet te korten in de prijscompensatie. 'hierover houdt de Kamer volgende week een debat. Daarbij staat ter dis cussie het voorstel om sociale uitkeringen en minimumloon slechts een gedeeltelijke com pensatie te geven voor de geste gen prijzen. MAASTRICHT (GPD) - Indien het rijk niet tijdig in de - financiële - bres springt, zal het Maastrichtse ziekenhuis Sint-Annadal uiter lijk 1 juli surséance van betaling aanvragen en gedwongen wor den na 1 november ongeveer 160 full-time arbeidsplaatsen op te heffen. Dit in het Nederlandse, en wellicht zelfs Europese, ziekenhuiswezen hoogst unieke besluit is gisteren namens bestuur en directie mee gedeeld aan de ondernemings raad, de medische staf en de hoofden van dienst, het college van bestuur van de Rijksuniver siteit Limburg, het bestuur van de faculteit der geneeskunde alsmede de Inspectie voor de Volksgezondheid. De in Annadal verpleegde patiënten ontvangen vandaag de schriftelijke verzeke ring, dat hun verpleging en medi sche verzorging vooralsnog niet onder de dreigende ingrepen zullen lijden. Op de achtergrond van de naar een dramatisch hoogtepunt gestuw de ontwikkelingen staan een voor dit jaar becijferd structureel tekort van ongeveer 10 miljoen en een financieringstekort van 90 miljoen gulden. Dat laatste heeft de bank inmiddels doen beslui ten een aantal betalingsopdrach ten niet uit te voeren, met name vangrijk nieuwbouwcomplex met poliklinieken en twaalf ope ratiekamers. Op zijn beurt heeft de aannemer daarop werkonder breking in het vooruitzicht ge steld, eventueel vergezeld van in te dienen schadeclaims. Het bestuur van ziekenhuis Sint- Annadal en ziekenhuis Maas tricht zou vandaag aan staatsse cretaris mevrouw Veder-Smit van volksgezondheid en milieu hygiëne vragen op uiterst korte termijn een oplossing voor de ontstane problematiek te be werkstelligen. De in ziekenhuis Sint-Annadal ont stane exploitatieve zorgen zijn rechtstreeks af te leiden van een in gang gezet proces van acade- misering, dat van rijkswege niet of nauwelijks in financiële zin wordt begeleid. Toen de instel ling nog de status van „gewoon" ziekenhuis bezat en werd bege leid door het Centraal Orgaan Ziekenhuisvoorzieningen, had men niet met tekorten te kam pen. Over 1978 diende zich echter een eerste tekort aan van twee miljoen gulden, het jaar daarop gevolgd dooreen van zes miljoen. Bij een ongewijzigd beleid moet dit jaar worden gerekend op een negatief saldo van circa tien mil joen. Op aandrang van de gezamenlijk opererende kamerleden Dees (WD), Konings (PvdA) en Lan- sink (CDA) heeft minister Pais van onderwijs en wetenschappen zeer onlangs een financiële tege moetkoming van circa 4,5 mil joen toegezegd, bedoeld als voor schot in de verrekening van de over 1978 en 1979 geleden tekor ten. Gisteren liet de bewindsman aan drs. J. Verhey, voorzitter van de besturen van ziekenhuis Sint- Annadal en ziekenhuis Maas tricht, weten over 1980 een voor schot van acht miljoen te willen verlenen, onder voorwaarde dat voor 1 november kan worden aangetoond dat daarmee acade- miseringskosten worden gedekt. „Het is nu zeer de vraag welk zwaar bewijs de minister hier voor zal verlangen", oordeelde de heer Verhey gisteren op een in derhaast belegde persconferen- i de Tweede Kamer. Links minister Van der DEN HAAG (GPD) - Het gisteren door de CDA-fractie aangespan nen debat over een olieboycot te gen Zuid-Afrika. kan over twee weken leiden tot de val van het kabinet. Binnen het CDA wordt al gesproken van een situatie, die te vergelijken valt met het kern- wapendebat eind vorig jaar. Toen wist premier Van Agt slechts door uiterst behoedzaam te ope reren de coalitie in stand te hou den. Het debat over een eventuele eenzijdige olieboycot zou pas na de zomervakantie gehouden worden. De CD A-loyalist Jan Ni co Scholten stelde gisteren ech ter voor al op dinsdag 17 juni te debatteren en de schriftelijke voorbereiding te laten vallen. Reeds de volgende dag zouden dan de stemmingen moeten plaatsvinden, in plaats van de traditionele dinsdag er opvol gend. Door deze snellere procedure heeft het kabinet de gelegenheid nog vóór het reces een standpunt over eventuele moties in te ne men. Zou het kabinet weigeren in te stemmen met een boycot, dan kan zij nog voor de zomervakan tie hiervoor ter verantwoording worden geroepen. Eind vorige week maakte minis ter Van der Klaauw (buitenland se zaken) bekend dat het kabinet niets voor een eenzijdige boycot voelt. Hy deed dit na een onder zoek naar de opvattingen van de andere EG-landen. De oppositie en een deel van het CDA zijn des alniettemin voor een boycot. De WD en de rechtervleugel van het CDA even fel tegen. Scholten wyst erop dat het CDA vrijwel unaniem eerder dit jaar zijn motie had gesteund waarin de Kamer opriep tot een boycot, zonodig eenzijdig. Wel wijst hy erop dat zijn fractie nog geen standpunt heeft ingenomen over de laatste brief van Van der Klaauw. Bekend is dat fractieleider Lub bers, die momenteel in India rondreist, al geruime tijd tracht een debat over deze zaak zolang mogelijk uit te stellen. Vanuit het CDA valt ook te beluisteren dat Lubbers, die de motie-Scholten wat anders uitlegt, zeker geen eenzijdige boycot van Zuid-Afri ka wil. In de motie sprak de Kamer uit dat een boycot bij voorkeur in Europees verband moet gebeu ren, of anders met zoveel moge lijk andere landen. Ontbreekt die steun, dan moet Nederland alleen een dergelyke boycot begin- Volgens Scholten is er echter ze ker geen sprake van dat Neder land alleen zou optreden. De OPEC-landen kennen al een vrijwillige boycot, terwijl ook de algemene vergadering van de Verenigde Naties oproepen in die richting heeft gedaan. dige boycot van Zuid-Afrika heeft besloten. Dat gebeurde met het wapenembargo, waar ons land eveneens alle andere Euro pese landen voor was. ADVERTENTIE Veranderde samenstelling méér smaalt, minder kalorieén. Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank cFris°p S3 z'n Zwitsers, jl /e/cfer Bm\ zonder suiker Hij wijst er eveneens op dat sinds het eerdere debat de argumenten voor een boycot slechts sterker geworden zijn. In Zuid-Afrika dreigt volgens hem een bloedig conflict. „Men wil er kennelijk niet horen. Dan blijft alleen nog maar een boycot over," zegt hy. $an het kabinet, dat zich tot nu toe tegen een boycot heeft verklaard, verwacht hij geen machtswoord „zoals in het kernwapendebat Het gaat om een zaak van de mensenrechten, vindt hij, en verwijst daarbij naar de eenzijdi ge boycotacties die Nederland heeft afgekondigd tegen Rusland vanwege diens inval in Afghanis tan en Iran, inzake de acties rond de Amerikaanse ambassade. Scholten wijst er ook op, dat Ne derland al eerder tot een eenzij- Dood in gierkelder BAKEL (ANP) - De 2-jarige Chan- tal van Horssel uit.het Brabantse Bakel is gisteren verdronken in de gierkelder van een kippenbe- drijf in Bakel. Het ongeluk ge beurde toen het meisje met haar moeder over het deksel van de gierkelder liep. Het deksel kan telde en beiden vielen in de kel der. De moeder kon door haar broer, die ook op het bedrijl werkte, uit de kelder worden ge red. Eis vier jaar voor wurcen echtgenote HAARLEM (ANP) - De officier van justitie bij de Haarlemse recht bank heeft gisteren vier jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 44- jarige Pedro C. uit Budel wegens doodslag op diens echtgenote. C. bracht in maart zijn 30-jarige echtgenote van wie hij al enige tijd gescheiden leefde, in een au to op Schiphol om het leven. Op zijn aanwijzingen werd de vrouw later door de pólitie aangetroffen in de auto op het parkeerterrein van de luchthaven. Voor C. was het de tweede maal dat hij in het huwelijk trad toen hy met de vrouw trouwde. Dit twee de huwelyk leek ook te zullen stranden, want zijn vrouw verliet hem in 1978 en vertrok naar Sas- senheim. Toch bleven de twee el kaar ontmoeten en zelfs gingen zy samen nog met vakantie. Na enige tijd liet de vrouw hem een verklaring tekenen waarin hij af stand deed van hun huis en siera- derv Op 9 maart voerden beiden een gesprek, waarin C. nog hoop te op verzoening, maar de vrouw bleek een echtscheiding te willen doorzetten. Het gesprek vond plaats in de auto van de vrouw op het parkeerterrein van Schiphol. Er ontstond een woordenwisse ling en daarbij greep C. zyn vrouw naar de keel. volgens de officier met de bedoeling te do den. C. was toerekeningsvatbaar op het moment van de wurging, aldus een psychiatrisch rapport. Raadsman mr. J. Homan achtte op zet echter niet bewezen en pleitte voor een lichte straf, omdat C. voor de derde keer een nieuw le ven moet beginnen. Uitspraak 19 juni. ADVERTENTIE Betere prestaties, zuiniger niet benzine. Op bougies geld uitspat dure zaak Oude bougie de prestaties van dc mol kostbare benzine Vcrn a regel utig ir ieder type auto zijn er Boss pies Dc Bosch thcrmo-eUsti er bougie bijvoorbeeld e heeft dank zij de koperen i een hetere armtegcleiding uitstek geschikt voor auto's tl DEN HAAG (GPD) - Regering en Tweede Kamer zijn gisteren in een levensgroot conflict geraakt om de aardgaswinning op Ame land. Terwijl de Tweede Kamer steeds dacht dat de winning op het eiland nog beperkt zou kun nen worden als er schade voor de natuur zou ontstaan, blijkt de re gering inmiddels al veel verder te denken. Minister Van Aardenne (economische zaken) liet weten dat alle gas onder het eiland van daag mag worden gehaald. Het winnen van gas door middel van een locatie in de branding ot op het strand zal alleen worden toegestaan als alle vijf tot zes miljard kubieke meter kan wor den gewonnen. Lukt dat niet, dan wil de regering alsnog toestaan dat er in een natuurgebied ge boord wordt. De mededelingen van de regering zijn bij diverse fracties in de Tweede Kamer in het verkeerde keelgat geschoten. Zo verweet de PvdA de regering dat een motie van vorig jaar die schuin boren vanuit zee bepleitte, niet wordt nagekomen. Ook D'66 was woe dend op de regering die gewoon gas wil winnen zonder aan de wensen van de Tweede Kamer tegemoet te komen. En het CDA was allerminst te spreken over de houding van het kabinet. Ik voel me hoogst belazerd'aldus CDA- woordvoerder Coupi ie na afloop van het gesprek met Van Aar denne. Waddenzee, namens deze com missie vragen om een verslag an het gesprek met de regering bin nenkort op de agenda van de Tweede Kamer te zetten. Dan volgt er een debat over het conflict en de kans is nu groot dat de Tweede Kamer een scherpere houding tegen het kabinet zal E?n groot deel van de Tweede Ka nier wil dat de ambtenaren c gaswinning op schadelyki pecten bekijken, ook moge werken aan een model de xiit vanuit zee zou moeten worden geboord. Als die manier van bo ren zou betekenen dat niet alle Amelander gas uit de grond kan worden gehaald, dan moet dit maar voorlopig blyven zitten, zo redeneren de kamerleden, tfaar de ministers van economi sche zaken en ruimtelijke orde ning hielden gisteren vol dat de gaswinning op het eiland niet meer ter discussie staat. Dat mag nu eenmaal concludeerden ze. na procedures over een bestem mingsplan tot voor de Kroon. oplimak prestaties

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7