Straks tunnel onder plein voor station? Buurtfeest in Noord Gastkolom Maredijkbuurt stiefkind plannenmakerij PAGINA 4 ST VRIJDAG 6 JUNI 1980 "jEIDEN - De buurtvereniging Ma- redijk heeft gisteravond een aan tal duidelijke wensen op tafel gelegd met betrekking tot de ontwikkeling van het Schutters veld. In een vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke or dening hielden woordvoerders van de buurtvereniging de raadsleden voor dat "de Mare dijkbuurt het stiefkind is van de plannenmakerij". Volgens de buurtbewoners moét op het Schuttersveld een normale leef bare woonwijk komen met alleen kantoren langs de spoorlijn. De bewoners eisen verder van de gemeente dat tenminste 1,5 hec tare groen aanwezig blijft voor de wijk. De buurtvereniging reken de voor dat 70% van de wijkbe woners geen eigen tuin heeft. De raadsleden in de commissie kregen gisteravond een complete maquette voorgeschoteld waar mee duidelijk werd gemaakt wat de plannenmakerij van de ge meente voor gevolgen zou heb ben voor de buurt. De buurtver eniging wil niet meer dan 300 tot 400 woningen op het Schutters veld. Men verschilt daarin van mening met het comité Schut tersveld dat met een nota op tafel is gekomen waarin de bouw van 800 tot 900 woningen wordt be pleit. Het comité en de buurtvereniging zijn het wel eens dat de gemeente te veel kantoren op het stuk grond wil neerzetten. Volgens een woordvoerder van het comité Schuttersveld, die gisteravond in de commissie gelegenheid kreeg de plannen toe te lichten, zet de gemeente de zaken volledig op zijn kop. "De gemeente rept in de nota van aanpak voor het Schut tersveld met geen woord over de behoefte aan woningen terwijl de vermeende behoefte aan kanto ren breed wordt uitgemeten", al dus het comité. Volgens de buurtvereniging Mare- dijk en het comité Schuttersveld kan de gemeente niet duidelijk maken dat er werkelijk behoefte bestaat aan kantoren. Het comité heeft aangetoond dat er in 1985 een overschot aan kantoorruimte zal bestaan van 25.000 vierkante meter zonder dat op het Schut tersveld ook maar één kantoor is gebouwd. Beide vinden dat er pas kantoren gebouwd mogen worden als de behoefte daaraan is aangetoond. De behoefte aan woningen is zo groot dat met de bouw daarvan snel begonnen kan worden, me nen de buurtvereniging en het comité. Met name van WD- en- CDA zijde kwamen nogal wat be zwaren tegen het zo snel mogelijk volbouwen van het Schutters veld met woningen. Van Duijn (WD) wees er op dat de raad heeft gekozen voor een in gedeel ten aanpakken van het Schut tersveld. Bleijie (CDA) betoogde dat de buurtvereniging en het comité te weinig oog hebben voor de toekomstige ontwikkeling van Wethouder Waal zei dat het college van B en W zich nog zal beraden over de toekomst van het Schut tersveld. Waal gaf te kennen in elk geval te willen wachten op een rapport van studenten van de Technische Hogeschool uit Delft die zich sinds een halfjaar bezig houden met de mogelijke ont wikkeling van het Schuttersveld vanuit uitgangspunten die door het comité Schuttersveld gro tendeels worden onderschreven. Over het voorlopige rapport van de studenten berichtte deze krant woensdag al uitvoerig. Het defi nitieve rapport verschijnt eind deze maand. Lezing In de Waalse Kerk wordt op dinsdag 10 juni een lezing- avond georganiseerd door de Vereniging Oud. Leiden. De heerH. J. de Jonge zal spreken over de geschiedenis van de Waalse Kerk in Leiden. De kerk ontstond in 1584 nadat er al zes jaar Franstalige dien sten werden gegeven in de sleutelstad. Tijdens de avond bespeelt de heerH. Kooiker het in 1748 herbouwde kerkorgel. Aanvang 20 uur. Verder organiseert de ging morgen een naar Noordwijk-Binnen. De tocht gaat per fiets en ver trekpunt is de NZH-garage aan de Rijnsburgerweg om kwart over een. Creatief Morgen wordt van 11 tot 16 uur de jaarlijkse expositie- en voorlichtingsdag gehouden in de cursuszalen van de Leidse Jeugd Actie aan het Noord einde 2a. Tevens is er gelegen heid om in te schrijven voor de lessen van het komende cur susjaar. Er zullen examen werkstukken te bezichtigen zijn van cursisten van de op leidingen creatieve handvaardigheid en creatie ve bezigheidstherapie. In verband met de ontbinding van de UA if in overleg met bestuur en docenten besloten de cursussen voort te zetten onder de inmiddels opgerich te Stichting Kadercursussen Leiden. Voor nadere informa tie: tel. 071-130615. Sporttoernooi De dienst voor buitenlandse studerende in Nederland, Fo reign Student Service, orga niseert vandaag en morgen een sporttoernooi in samen werking met de sportwerk- groep van Leiden Internatio nal Students' Club. Het toer nooi wordt gehouden in het LISC-gebouw aan de lste Binnenvestgracht en in de Universitaire Sporthal aan de Wassenaarseweg 74. Onder meer worden de krachten ge meten op de volgende onder delen: schaak, domino, sjoe len, basketbal, volleybal, zaalvoetbal, badminton, judo en karate. Vossejacht Op zondag 8 juni wordt een vos sejacht georganiseerd door de pas opgerichte Algemene Communicatie Vereniging Leiden. Deze vereniging is opgericht om het radioverkeer van de 27mc te bevorderen. Voor de vereniging hebben inmiddels een honderdtal personen belangstelling ge toond. Voor de vossejacht kan men morgen tussen 13 en 14 uur inschrijven op het Groenoordhalterrein. Lustrumtocht De wielervereniging Swifttoer bestaat vijfjaar. Ter gelegen heid daarvan wordt zondag een een lustrumfietstocht georganiseerd voor het hele gezin. Men kan een keuze ma ken uit twee afstanden: 30 of 60 kilometer. De startplaats is het clubhuis van Swifttoer aan de Admiraal Banckert- weg. De inschrijving skosten bedragen vier gulden. Wie de tocht uitrijdt krijgt een fraaie herinnering. LEIDEN - De gemeente heeft gisteren een ambi tieus plan gepresenteerd voor een ophoging van het Stationsplein tot het niveau van de stationshal met daaronder een tunnel voor het doorgaand ver keer in de richting van de Plesmanlaan en de Oest- geesterweg. Het plan, ontworpen door de Dienst Gemeentewerken, ver keert nog in een zeer vroeg sta dium. Het gaat om voorlopige schetsen die inspelen op een op lossing voor de huidige en toe komstige verkeersproblemen van het Stationsplein. De bedoe ling van het plan is om de door stroming van het openbaar ver voer en de afwikkeling van het langzaam verkeer te verbeteren waardoor het station beter be reikbaar wordt en het verblijf op het Stationsplein aangenamer. Het destijds geopperde idee om het verkeer van de Oestgeesterweg naar de rotonde voor het belas tingkantoor te leiden via een weg met een verhoogde ligging, een zogenaamde "fly-over", is verla ten. De gemeente meent echter dat de verkeersproblemen van het Stationsplein alleen oplos baar zijn via ongelijkvloerse kruisingen. Vandaar dat nu wordt gedacht aan een onder tunneling van het plein. Volgens de schetsen, die gister avond werden gepresenteerd in een vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke or dening, wordt het Stationsplein met 1.10 meter verhoogd tot de hoogte van de stationshal. Het autoverkeer, komend uit de rich ting van de Plesmanlaan of de Oestgeesterweg gaat onder het plein door. Het hoger gelegen wegdek zal alleen zijn bestemd voor verkeer dat de bestemming station heeft en voor bussen en taxi's. Er komt geen auto meer op het Stationsplein die er niet moet wezen. Door het autoluw worden van het plein ontstaat een veiliger situatie voor fietsers en voetgan gers. Het doorgaand autoverkeer komt ter hoogte van het NZH- gebouw en op de Oestgeesterweg weer bovengronds. De gemeente presenteerde gisteren verschillende ontwerpen voor de toekomstige verkeersoplossing. Leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening spra ken zich gisteravond unaniem uit voor bovengenoemde variant. Andere oplossingen, waarbij bij voorbeeld het gehele kruispunt Als de plannen doorgaan krijgt het Stationsplein geheel ander aanzicht. Oestgeesterweg/Schuttersveld- weg ondergronds komt te liggen lijken technisch en financieel niet haalbaar. De realisatie van het plan staat of valt met de financiële steun die de gemeente krijgt van het rijk. Hoeveel de uitvoering van het plan precies gaat kosten is nog niet bekend. Duidelijk is wel dat het in de tientallen miljoenen gaat lopen. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) zei gis termiddag tijdens een persconfe rentie dat het plan voor het Sta tionsplein financieel niet gekop peld moet worden aan de plan nen voor het Schuttersveld (wo ningen en kantoren). Ook het PPR-raadslid Beijen benadruk te, gisteravond in de commissie, dat de verkeersplannen los moe ten worden gezien van de be bouwing van het Schuttersveld. Voltooiing nieuwbouw „platte daken" wordt gevierd LEIDEN - De bewoners van de voormalige "platte-daken-wo- ningen" in de wijk Noorderkwar tier vieren morgen feest pmdat er een eind is gekomen aan de nieuwbouw in hun straten. Zoals bekend heeft de stadsver nieuwing in Leiden-noord heel wat voeten in de aarde gehad. De oude platte-daken-woningen in de Beatrixstraat, Bernhardkade, Dillenburgerstraat, Prinsen straat en de Alexanderstraat werden gesloopt en vérvangen door 92 nieuwe woningen. Dat ging niet van een leien dakje. De bewonerscommissie van de "platte-daken" heeft zich vier jaar lang ingespannen om het proces van afbraak en nieuw bouw zo voorspoedig mogelijk te laten verlopen. De heer Holswilder, mevrouw Kershof, de heer en mevrouw Keijzer, de heren Fucks, De Haas en Van de Wiel en Martine Bron- meijer (opbouwwerkster in Noord) zijn van de eerste penne- streek tot aan de laatste steen in de weer geweest om de stadsver nieuwing in hun straten te bege leiden. De strijd om de huren, de trage sloop van de oude wonin gen, de ellende rond de wissel woningen en de wateroverlast heeft de bewonerscommissie heel wat energie gekost. De gemeente werd vaak bestookt met harde kritiek. "We hebben weieens op de tafel moeten springen om onze.zin te krijgen en om de voortgang van het werk te bespoedigen", vertelt Martine Bronmeijer. "Het viel vaak niet mee", vertelt mevrouw Kershof. "Het vergaderen met de gemeen te-ambtenaren, dat waren we niet gewend. Wij zijn maar gewo ne mensen en die ambtenaren die gebruiken zoveel moeilijke Wouterenbrug afgesloten LEIDEN - De Wouterenbrug, de verbinding tussen de Rijn en Schiekade en de Jan van Goyen- kade, is vanmorgen vrij onver wacht weer afgesloten voor au toverkeer. Verzakking van het wegdek is de reden. Vorige week werden de kuilen in de Rijn en Schiekade al "weggewerkt". Het bleef niet lang goed, want de straat is nu weer aan het verzakken. "We moeten de brug wel afsluiten, want de situatie is te gevaarlijk", aldus een gemeentewoordvoer der. Zo snel mogelijk zal worden be gonnen met de bestratingswerk zaamheden. Leden van de bewonerscommissie Bronmeijer, Kershof en Keijser de-platte-daken"Van links naar rechts de heer Holswilder en de dames woorden". Holswilder "Maar we zijn nooit met knikkende knieën naar het stadhuis gegaan. Andere mensen durven vaak hun klep niet open te trekken, maar wij wel. We zijn naar elke vergade ring gegaan en hebben steeds ge zegd waar het op staat. En als ze moeilijk deden dan zeiden we gewoon: hé joh, kun je dat niet in gewoon Hollands zeggen. Vier jaar terug waren die ambtena ren ook nog niet gewend om met bewoners te vergaderen. Ze had den er eigenlijk niet veel zin in", meent Holswilder. "In het begin hebben we de kat wel uit de boom gekeken maar later belegden wij gewoon zelf een vergadering in de Zevensprong en dan kwamen ze allemaal hoor, die top-arties- ten". De leden van de bewoners commissie zijn vooral te spreken over het duo Akse (ambtenaar bij volkshuisvesting) en oud-wet houder Verboom. Martine Bronmeijer "Die hebben veel voor ons gedaan. We kregen niet altijd onze zin maar we wisten met die twee wel waar we aan toe waren. Er is heel wat gebakke leid. Ze werden wel eens beroerd van ons maar dan hebben wij ze gewoon beroerd laten worden. Nu alles voorbij is is het weer koek en ei. We hopen dat Ver boom en Akse en andere ambte naren zaterdag ook naar het feest komen". Met vallen en opstaan is er veel be reikt in de wijk. Op veel plaatsen in de buurt wordt nog keihard gewerkt aan de stadsvernieu wing, maar de nieuwe huizen in de Beatrixstraat, Bernhardkade, Dillenburgerstraat, Prinsen straat en Alexanderstraat zijn na genoeg gereed. De straten wor den zaterdag afgesloten voor au toverkeer. Samen met de winke liersvereniging van de Beatrix straat heeft de bewonerscommis sie een groot buurtfeest georga niseerd. Er is de hele dag van alles te doen. Om negen uur, morgen ochtend, begint in de Beatrix straat een braderie en 's middags zijn er in de andere straten allerlei activiteiten zoals: touwtrekken, ballen gooien, grabbelen, sjoelen en zaklopen. In het nieuwe buurthuis 't Spoortje draaien films en is een klaveijastoernooi georganiseerd. Door E. Meelis, lid van de Werkgroep M ilieubeheer Leiden "Wal is jullie doelstelling nu ei genlijk?", dat is één van de vragen, die men ons nog al stelt. Misschien kan ik dat het beste duidelijk maken aan de hand van een voorbeeld. Maar eerst in het algemeen. We proberen de openbare be sluitvorming met betrekking tot het oplossen van allerlei maatschappelijke problemen te beïnvloeden voorzover deze besluitvorming gevolgen heeft voor de natuur, het landschap en het leefmilieu en wel zó dat de aantasting zo veel mogelijk wordt beperkt en dat waar mogelijk een herstel van na tuur, stad en landschap plaatsvindt. Een hele mond vol en waar komt dat nu op neerNeem die wegenplan nen tussen Leiden en Alphen. Al jaren bestonden er plannen voor twee nieuwe autosnel wegen: een enorme aantas ting van het fraaie polder landschap. 'Ts dat allemaal wel nodig?,', vroegen we ons in 1973 in een dikke nota of. Wat is het probleem eigenlijk? Op welke verkeersprognoses zijn de plannen gebaseerd? Lossen deze wegen de problemen ook op? Ontstaan er geen nieuwe problemen? Provincie en Rijk gingen er op studeren en ja wel, één nieuwe weg rijksweg 11) was v.oldoendevonden zij Om de aantasting van het land schap te beperken zou deze zo dicht mogelijk langs de spoorlijn moeten komen. Nou ja, op 200 meter en altijd nog een weg van 100 meter breed. Inmiddels is de minister al zo ver dat hij voorlopig "slechts" een autoweg wil met twee rij stroken en gelijkvloerse krui singen: Ook volgens hem zijn de problemen veel minder groot dan destijds werd ge dacht. De Provincie wil voorlopig al leen een omleiding bij Alphen en bij Zoeterwoude, evenals een groot deel van.de Tweede Kamer. Oké, maar wat zijn die proble men nu? Dat zijn vooral de files, de ongelukken, de ge luidshinder, de bus zit vast, enz. Lost rijksweg 11 dat op? Maar zeer gedeeltelijk. Ja, als je van Leiden naar Utrecht moet, dan hoef je niet meer in defile te staan. Alleen, in het spitsuur zijn er niet zoveel au to's die zo ver moeten. Neem Alphen, slechts 36% is door gaand verkeer, de rest moet er gewoon cïjn en zal dus door Alphen blijven rijden, ook als rijksweg 11 er zou zijn. Bere keningen tonen aan dat de geluidshinder daardoor nauwelijks merkbaar ver mindert. En de ongelukken? Op een nieuwe rijksweg gebeuren er niet veel ongelukken. Maar dat is niet het enige dat telt. Door de nieuwe weg gaan er minder mensen met de trein, is het ook gemakkelijker om even op en neer te gaan, dat geeft naar schatting 30% ex tra verkeer, ook in de stad en het is zeer de vraag of het to taal dan veiliger wordt. Ei genlijk wordt er dus niet zo veel opgelost voor al dat (lo kale) verkeer. Helft studenten naar de stembus LEIDEN - Bijna de helft van de studenten in Leiden heeft deze week gestemd voor de universi teitsraad. Dat is iets minder dan vorig jaar. Vandaag is de uitslag van de verkiezingen bekend ge maakt. In totaal hebben 7340 van de 16127 studenten in Leiden hun stem uitgebracht. Dat is 45.5 procent. Vorig jaar was dat iets meer dan 46 procent. De grote winnaar is de Centrum Groepering Leiden die van vier naar vijf zetels ging. De uitslag gaf verder weinig verschuivingen te zien. De Progressieve Partij (PP) blijft drie zetels houden. De Leidse Studenten Bond (LSB) blijft eveneens op drie zetels staan. De winst van de Centrum Groepe ring ging ten koste van de Onaf hankelijke Studenten Federatie. Die partij verloor de enige zetel en keert niet meer terug in de universiteitsraad. Wat zijn de gevolgen van de eventuele aanleg? Die 30 pro cent extra verkeer komt wel allemaal Leiden binnen. Dus de mensen langs bijvoorbeeld de Lammenschanswegde Hooigracht en de Churchill- laan staat wat te wachten. Waar gaan ze allemaal par keren? In het Verkeerscircula tieplan wordt er geen reke ning gehouden met zo'n forse groei van het autoverkeer. Aanleg van rijksweg 11 bete kent ook dat de meeste boeren niet meer langs de Hoge Rijn dijk kunnen blijven zitten. Die zouden moeten verplaat sen en dat betekent, dat deze mensen zeer tegen hun zin middenin de polder met een enorme hypotheek een nieuw bestaan zouden moeten op bouwen. De zwakke bedrijven blijven achter en het eind van het liedje zal zijn dat het groene hart tussen Leiden en Alphen verrommélt tot "re creatiepark" en industriege bied, waardoor de Hoge Rijn dijk weer even druk wordt als die nu is. Een ander effekt hebben we al genoemd: de trein zou een kwart van zijn passagiers verliezen, 't Rijk - past wel bij! Maar een rijksweg leggen ze toch niet zo maar aan, zult u zeggen. Nee, dat is gebaseerd op voorspellingen over hoe druk het in 1980 zal zijn. Daarbij is veronderstelt, dat dan bijna iedereen die dat kan met de auto gaat, dat ons inkomen jaarlijks met 1 of meer procent stijgt en dat de prijs van benzine niet sneller stijgt dan die van brood. Dat is tegenwoordig wel anders. Zulke voorspellingen hebben maar betrekkelijke waarde: in 1971 zei Gedeputeerde Ey- sink dat het verkeer tussen Leiden en Den Haag in 1980 muurvast zou komen te zitten als de Leidse Baan niet i worden aangelegd....! Maar hebben jullie dan een be tere oplossing? Ja sterker nog, een heleboel maatregelen moeten toch worden genomen, want voorlopig kan men toch nog niet beginnen. De weg staat nog in geen enkel be stemmingsplan en voor het laatste Kroonsberoep is be handeld en de laatste onwilli ge boer is gedwongen zijn be drijf te verplaatsen zijn we 5 of 10 jaar verder. Wat moet er allemaal gebeuren? Een greep: 1) Twee maal zo veel treinen naar Utrecht, dus 4 per u De NS wil wel, maar er zijn problemen met de boeren. Die krijgen hun vee dan niet snel genoeg over het spoor. De op lossing is veetunneltjes te bouwen: de totale kosten be draagt niet meer dan enkele honderden meters autosnel weg. 2) Meer stadsbussen in Alphen, de plannen liggen al klaar. 3) Aanleg van stukken busbaan. 4) Fietstunneltjes bij de Leider- dorpse en de Koudekerkse brug en misschien nog enkele plaatsen. 5) Beveiliging van het kruis punt bij Gouwsluis (ondanks dat het één van de gevaarlijk ste kruispunten is in Zuid Holland, vertikt Rijkswater staat daar geld voor beschik baar te stellen, dan vraag je je wél af of ze de verkeersveilig heid daar echt werkelijk be langrijk vinden). Maar ondanks deze en nog zo'n stel maatregelen blijven de files toch nodig? Dat is niet helemaal waar. Voor het lan ge afstandsverkeer is het bin nenkort aantrekkelijker via het nieuwe kruispunt bij Leidschendam, en dan af slaan naar Utrecht, te rijden. En ja, een beetje file buiten de stad is nog altijd veel beter dan files in de stad. Want die komen er, als er echt 7000 au to's extra de stad in komen. Over een paar weken beslist de Tweede Kamer of rijksweg 11 nog wel in de plannen ge handhaafd blijft. Zoals ik hier boven al heb aangegeven, is het hoe dan ook van belang ook als de Kamer de weg nog niet wil schrappen, dat er o oplossingen wordt gewerkt, zoals wij hebben voorgesteld. Over 5 of 10 jaar, blijkt dan wel wie er gelijk heeft, de computermodellen of wij. Toen Gallas als burgemsster van Alphen naar Delft trok beloofde hij, dat hij nog wel eens langs zou komen: over rijksweg 11Als het c ons ligt hoeft hij zijn auto nog niet in de was te zetten t deze rit.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4