musku srat is j. i j m aan tocht Badplaats Katwijk mag niet achterblijven Talentvolle N. Kuyf zet Kortsjnoi mat „Rusland wil zijn orde overal gaan invoeren" "Geen sprake van verrotte in Katwijkse wijk Synthese" VW-DIRECTEUR HEEFT NOG TAL VAN WENSEN VRIJDAG 6 JUNI 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 21 ALPHEN AAN DEN RIJN - De gevaarlijke muskusrat is in aantocht. Voor de Alphense streek met z'n zachte veèngrond, veel dijken en waterver- schillen van soms enkele meters kan het beest grote schade aanrichten. De mensen van Faunabeheer, waterstaat en waterschappen zien de bui hangen en proberen hun maatregelen te nemen. Of het zal helpen is de vraag. De muskusrat doet het 1 tende werk voornamelijk in de schemering en 's nachts en dan nog onder water en onder de grond. Hy vermenigvuldigt zich razendsnel en verplaatst zich twee keer per jaar over soms gro te afstanden. Zo'n 100 muskus rattenvangers zijn over het hele land dagelijks in de weer. De strijd lijkt al by voorbaat in het voordeel van de muskusrat uit te vallen. Waarom is het knaagdier zo ge vaarlijk? De muskusrat wordt vooral gevreesd om zijn graverij in oevers en dijken waardoor ernstige verzakkingen optre den. Vanuit het water begint hij gangen te graven (pijpen ge noemd), die wel 10 tot 12 meter lang zijn. Aan het eind wordt, ook onder de grond, een nest uit gegraven. Hoe groter het gezin hoe groter het nest en hoe meer pijpen er komen. Het water spoelt de gangen in en verzak kingen zijn het gevolg. Als een pijp instort graaft de mus kusrat weer een nieuwe, zodat het kwaad zich herhaalt. Op de meest onverwachte momenten zakken landbouwmachines en vee plotseling weg, ontstaan ver zakkingen in verkeerswegen en worden netten en fuiken van binnenvissers kapot geknaagd. Jaarlijks worden miljoenen gul dens besteed aan de bestrijding van de muskusrat. Een groot deel daarvan is bestemd voor de sala rissen van de professionele van gers. Harry van Berne is één van hen. Hij heeft als standplaats Al phen aan den Rijn en werkt in een gebied dat wordt begrensd door Alphen, Bodegraven, Woerden, Uithoorn, Aalsmeer, Leimuiden, Alphen. In het gebied liggen de Nieuwkoopse Plassen en de We steinder Plas, een waar luilek kerland voor muskusratten. Eerste vangst Harry van Berne: "Tot nu toe zijn in mijn gebied twee muskusratten gevonden. Op 17 mei werd een dood beest aangetroffen in een palingfuik in de Slikkendamse Verlaat bij Woerden. Enkele da gen later werd, ook al in een pa lingfuik, in het water langs de Uitweg in Noorden een tweede dode exemplaar aangetroffen. We zijn intensief gaan speuren in die twee gebieden. Varend in een bootje in het riviertje de Grecht in Zegveld zagen we sporen van aangevreten riet en even later za gen we, midden op de dag, een muskusrat wegzwemmen". Volgens Harry van Berne wordt de muskusrat nogal eens verward met een bruine rat. "De muskus rat is het best te herkennen aan de zijdelings afgeplatte staart. De staart van een bruine rat is rond", aldus Van Berne. Verschillende aanwijzingen kunnen op de aan wezigheid van een muskusrat duiden: "In het water zie je vaak plantenresten drijven van aange vreten rietwortel, watergentiaan en kalmoes. Ook zyn er vaak BOSKOOP - De Internos schakers Nico Kuyf en Leen van Ofwegen zijn er gisteravond als enigen in geslaagd te winnen van de Russische schaak grootmeester Viktor Kortsjnoi. De wereldkampioen was gister avond in Boskoop op uitnodiging van de plaatselijke schaakver eniging Internos voor een simul taan over 40 borden. Hij was spe ciaal voor deze gelegenheid over gevlogen uit het Zwitserse Zü- rich, waar hij sinds september vorig jaar verblijft. De schaakgrootmeester behaalde 37 overwinningen. De 12-jarige Jan-Jaap Houser uit Zoeterwou- de forceerde remise. Overwin ningen werden geboekt door Leen van Ofwegen en de 15-jarige Nico Kuyf. De laatste werd later op de avond door Kortsjnoi als "zeer talentvol" bestempeld. Tevredenheid na afloop bij Inter nos-secretaris Ch. E. Blaazer, die er na veel inspanningen in was geslaagd Kortsjnoi voor deze si multaan te strikken. De onder handelingen ervoor zijn direct na het Hoogovenschaaktoernooi begonnen- Kbrtsjnoi is één van de vele schaakcoryfeeën, die door Internos naar Boskoop zijn gehaald. Mannen als Böhm, So- sonko, Donner en Max Euwe gingen hem voor. In Boskoop ontbrak gisteravond de jeugdkampioen-schaken John van der Wiel. John van der Wiel zou volgens secretaris Blaazer- niet hebbeN willen meedoen "omdat hij als eens eerder van Kortsjnoi had gewonnen in een gewone partij en hij het de grootmeester niet wilde aandoen om tijdens de simultaan gewoon mee te spelen; gewoon uit spor tieve overwegingen dus". Aan het schaakevenement in hotel Florida namen spelers uit de hele streek, waaronder Gouda, Zoe- termeer, Leiden, Alphen aan den Rijn, Waddinxveen, Koudekerk en Moordrecht, deel. BOSKOOP - "lk kan niet eerder in vrede met Rusland le ven, voordat mijn familie weer bij elkaar is". Dat zei de Russische dissident en schaakgrootmeester Viktor Kortsjnoi gisteravond in Boskoop na afloop van een schaaksimultaan over veertig borden. Kortsjnoi, die in het Zwitserse Zürich by familie inwoont, was alléén voor deze simultaan naar Nederland overgekomen, omdat hij dit soort toernooien als een "propaganda voor het schaken" beschouwt. Kortsjnoi vertelde gisteravond dat zijn zoon in een werkkamp in Siberië verblijft. Officieel omdat hy dienst wiegerde, maar zijn vader gelooft dat de ware reden is, dat zyn zoon pogingen in het werk heeft gesteld om zich bij zijn vader in het vrije westen te voegen. De zoon van Kortsjnoi werkt nu al bijna driejaar in een zogenaamd "corrective labour camp", een soort heropvoedingskamp. "Onderdrukking vind je overal in de wereld, maar de USSR is werkelijk heel machtig op dit gebied; ze zijn vastbesloten om haar orde overal ter wereld in te voeren", aldus Kortsj noi gisteravond verbitterd. Zelf ondervindt Kortsjnoi, die vier jaar geleden uitweek, nog keer op keer de haatgevoelens die Rusland hem toedraagt. Twee jaar geleden werd hem het Russisch staatsburgerschap afgenomen. Dat had als enige voordeel dat Zwitserland hem toen politiek asiel wilde verlenen. Sindsdien werkt hij in Zürich aan een boek waarin absoluut geen schaak termen voorkomen. "Anti-Chess" is inmiddels in een aantal landen al uitgegeven, maar nog niet in Nederland. Naar Kortsjnoi vermoedt om dat het boek nogal scherp is gesteld: "Er worden nogal wat mensen in aangevallen, onder wie politici en journalisten. Als ik hier in Nederland geen uitgever kan vinden, publiceer ik het zelf. Ik heb echter goede hoop dat dat niet nodig zal zyn." HARRY SCHIPPER KATWIJK - Er is beslist geen sprake van ver rotte waterleidingen in de Katwijkse wijk Synthese. Aldus reageerden wethouder Bergman (openbare werken) en directeur Riezebosch van Gemeentebedrijven op het bericht in het Leidsch Dagblad van gisteren over de mogelijke aanwezigheid van gif in de bodem. Bergman liet weten dat er wel bodemmonsters worden ge nomen, maar dat hoeft op zich nog geen aanleiding te zyn voor een panieksituatie. Er zijn geen verrotte waterlei dingen, waarmee ook de theorie, vervalt dat de aantas ting iets te maken zou hebben met giftige stoffen, waarvan helemaal nog niet zeker is of dergelijke stoffen inderdaad in de wijk voorkomen. Over de doorgeroeste waterlei dingen werden mededelin gen gedaan door de voorlich tingsdienst van de provincie. Na het verschijnen van de krant gisteren in de namiddag werden deze mededelingen herroepen. Volgens Riezebosch zijn er en kele jaren geleden klachten vanuit drie huizen binnenge komen over de smaak van het drinkwater. Gemeentebe drijven heeft daarop de kunststof-leidingen die op 90 cm diepte in de grond liggen vervangen door koperen bui zen. Er bleek aanslag aan de binnenkant van de kunststof leidingen te zitten. Aanslag De provincie is nu van plan om samen met de gemeente Kat wijk nog één van de waterlei dingen van kunststof open te breken. Als er aanslag wordt gevonden zal dit in een labo ratorium worden onderzocht. Een werkgroep die bestaat uit vertegenwoordigers van het Rijksinstituut voor de drink watervoorziening, provin ciale waterstaat en de inspec tie voor de volksgezondheid zal dan een rapport opstellen. Van de zijde van de provincie ziet men nog geen aanleiding een grondboring in de Syn these te verrichten. KATWIJK - De VVV in Katwijk onderzoekt samen met de Noordwijkse WV of de mogelijkheid bestaat om met een helikopter rondvluchten te maken langs de kust. De bedoeling is dat wordt gezocht naar startplek die centraal ligt tussen beide badplaatsen. WV-directeur Verplancke ziet de helikoptervluchten, die uitge voerd zouden moeten worden door de KLM, als een welkome aanvulling op de overdekte "slecht-weer-recreatie", die in Katwijk best kan worden uitge breid Beide VW's zijn al op zoek ge weest naar een plek voor een he lihaven. "We hebben een aan vraag ingediend bij het mari nevliegkamp, maar die is afgewe zen. Ook hebben we de gemeente Katwijk gevraagd of het parkeer terrein in de Noordduinen kan worden gebruikt", aldus Ver plancke. De WV in Noordwyk heeft nul op het request gekregen toen zij vroeg om gebruikmaking van het gemeentelijk sportterrein. De grasmat zou te veel schade oplo pen. Ook het gemeentebestuur in Kat wijk wijst de aanvraag van de Katwijkse WV af. De parkeer plaats in de Noordduinen kan niet voor de helikopters worden gereserveerd, omdat de strand- bezoekers dan hun auto niet kwijt kunnen. Dus lykt het plan van de Katwijkse kust-VW.s vooralsnog weinig kans van sla gen te hebben, al wordt het zoe ken naar een helihaven niet op gegeven. Wensen Lukt het niet om helikoptervluch ten te organiseren, dan heeft Verplancke nog diverse wensen achter de hand om het de toerist nog meer naar de zin te maken. Als hij om zich heen kijkt en ziet dat allerlei plaatsen aantrekker- lyker worden gemaakt, dan vindt hij niet dat Katwijk moet ach terblijven. Speeltuin Verplancke begrijpt best dat er tus sen willen en kunnen een groot verschil zit. "Maar als er géén mogelijkheden zijn om de ver- blijfsrecreatie uit te breiden, dan moet er worden gekeken of er wat aan verbetering van de dagre creatie kan worden gedaan Verplancke trekt zyn la met ideeën open. Daar komen uit tevoor schijn: dagwinkels op de boule vard, een grote speeltuin ~f pret park en een overdekt vermaak- centrum' met automaten, mini- racebanen enzovoorts. "Willen we pretenderen een familiebad plaats te zijn, dan is er toch een speeltuin nodig", merkt de WV- directeur op. "Ook moet er een crèche zijn". Verplancke wijst ook op een aan vraag van de-Nederlandse Smal- spoorweg stichting, die zoveel materiaal heeft dat zij er een mu seum mee kan vullen, maar er lijkt in Katwyk nog geen ruimte gevonden te zijn. Kritiek Kritiek heeft hy op de bewegwijze ring. De WV heeft zelfs een keer een actie gehouden waarbij bor den op de rijksweg Amsterdam- Den Haag werden geplaatst, maar de ANWB haalde ze weg. "Een plaats met bijna 40.000 in woners mag toch in wijde omtrek op de borden aangegeven staan. Ik heb wel eens Duitsers gehad die een hele tijd in Den Haag rondreden omdat zij Katwyk niet kunnen vinden. Wel staan Noordwyk en Haarlem vermeld. Waarom Katwijk niet. Gouden bed Hij kan nog niet zeggen, of er een extra stroom toeristen naar Kat wijk komt als gevolg van het te ruglopen van het aantal vlieg vakanties. Zegt Verplancke: "Dat is afhankelijk van het weer. Slaat het weer om, dan kun je een gou den bed aanbieden maar dan komen zij niet. Door het weer be sluiten de mensen ook later of zy naar Katwijk komen". Hy constateert by de badgasten ook de behoefte om ook zondag inkopen te doen of een fiets te hu ren. "Niet alle winkels hoeven open te zijn. Ik denk alleen aan een supermarkt, een fotohandel of een rijwielzaak. Ik geloof dat het ook voor de winkeliers aan trekkelijk is, omdat er in het weekend veel drukte is in Kat wijk". Om de kerken niet in de wielen te rijden denkt Verplanc ke aan een openstelling geduren de een aantal uren in de middag. Zondag Bijval voor dit idee lykt hy niet te vinden. Welke middenstander je ook spreekt, de zondag willen ze voor zichzelf houden. Voor my hoeft het niet U kent Katwyk toch wel. Nee daar hoeven we niet aan te beginnen. De gemeen te staat het ook niet toe", aldus een bedrijfsleider van een su permarkt. Ook Verdoes van de Meeuwenlaan die een kampwin kel gaat runnen op de nieuwe camping Noordduinen voelt er niets voor om 's zondags open te zyn. Het is trouwens nog onzeker of denkel dit seizoen oDeneaat Camping Bij de gemeentelijke camping Noordduinen aangekomen zit het echtpaar Beugelink gebogen over de lijsten met reserveringen. Het is dit jaar voor het eerst mo gelijk om vooruit te bespreken. "Ik verwacht zonder meer een volle bak als het mooi weer is", zegt Beugelink. Een vak met 98 plaatsen is voor de periode eind juni tot half augus tus al helemaal volgeboekt. Er zijn 200 seizoenplaatsen bezet. Daartussen worden wat plaatsen, een kleine honderd, vastgehou den voor passanten. Reclame De camping Noordduinen heeft van de ANWB dril gen. Dat is voor een kustcamping een hoge klassering. Beugelink leidt ons over de camping met zyn vier terrassen (vakken). De hygiëne en netheid staan voorop. Ais hy de deur van een toilet met een brede zwaai open doet zegt hy: "Dit is mijn reklamc"! Dit (opgezette) exemplaar was nog niet geheel volwassen. De staart is zijdelings afgeplat. Daaraan valt de muskusrat te onderschei den van een bruine rat (Foto's Wim Dijkman). platgelopen paadjes van circa 12 cm breedte te ontdekken, die naar de waterkant lopen. Een deskundige bespeurt ook nog wel eens muskusolie op het wa ter, die vooral in de paartijd wordt afgescheiden. Verder zetten we bij duikers fui ken. Van staal wel te verstaan, want al het andere materiaal knaagt demuskusrat kapit", al dus Van Berne. Soms worden ook drijvende vangkooien ge bruikt. De ingang onder water van een py p is zo groot als een konijnehol. De CijfGFS muskusrattenvanger vindt de in- gang door met lieslaarzen aan door de sloot te waden en met zijn voet de kanten af te tasten. "Als we beet hebben plaatsen we klemmen voor de ingangen en hopen zo het hele nest te vangen. Enige cijgers: in 1978 werden in Zuid-Holland 800 muskusratten gevangen, in 1979 waren het er al 1516. In het hele land werden in 1978 ruim 100.000 exemplaren verschalkt, over vorig jaar zyn de landelijke cijfers nog met be kend, maar dat zou wel eens op het dubbele kunnen uitkomen. "Eigenlijk is het een mooi diertje", vindt Harry van Bernq. "Een volwassen exemplaar wordt inclusief staart ongeveer 60 cm. Het brengt geen ziektes over, zo als de rat. Het dier is afkomstig uit Noord-Amerika en vermoe delijk voor de pels door een Joe goslavische graaf naar Europa overgebracht. Een muskusrat die in april wordt geboren kan zelf in het najaar alweer circa 6 jongen ter wereld brengen. Reken maar uit hoe snel dat kan gaan". Premie Alle zeilen zullen moeten worden bijgezet om de muskusrat te be strijden. Daarbij is de hulp nodig van vissers, rietmaaiers, ingelan den, tuinders, sportvissers, ie dereen. Ook het waterschap De Aarlanden is waakzaam. Er staat een premie op een gevangen muskusrat van f 5. De provinciale waterstaat doet een dringend be roep op een ieder die iets van de muskusrat bepeurt, dit onmid dellijk te melden: telefoon 01720-73045. HENK HOUTMAN Schaakgrootmeester Viktor Kortsjnoi trad gisteren voor een simujUa^nwedstrijd op in Boskoop. Schaakvereniging Internos was erin geslaagd de schaker speciaal voor die gelegenheid uit Zwitserland te laten overkomen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21