Paus moet als Christus komen Zomaar wat ideetjes om gastvrij te zijn Open paus Daling misbezoek niet alleen hier HET KOPEREN BED. Pander Zweedse volksdansers bij Leidse luthersen VRIJDAG 6 JUNI 1980 LEIDEN - Een Zweedse volks dansgroep (37 leden) zal zondag morgen gast zijn van de evange- lisch-lutherse gemeente in Lei den. De groep, die in ons land is ter gelegenheid van het 70- jarig bestaan van de Vereniging Zwe- den-Nederland en afkomstig is uit de stad Jönköping, woont in traditionele kerk-klederdracht de dienst bij. Die begint om kwart over 10 en de plaatselijke predi kant, ds. J. Happee, gaat daarin voor. De voorzitter van de Ver eniging Zweden-Nederland, me vrouw J. Vreeken uit Amster dam, zal in de dienst een korte samenvatting van de preek in het Zweeds geven. Na afloop is er gelegenheid met de gasten nader kennis te maken. Buiten de kerk geeft de groep dan een demonstratie van Zweedse volksdans. Kinderen die onder kerktijd de kinderkerk bijwonen zullen ook een eenvoudig volks dansje leren. -<l<<jHIJIII JI4U1! „Toeristenkerk" in de vakantiegebieden Als op een camping de belang stelling voor kerkelijk recrea- tiewerk minder wordt of zelfs helemaal wegvalt, denken veel kerkmensen dat de kerk voor mensen-op-vakantie geen betekenis meer heeft. De predikant J. Hengeveld (50) te Ede is het daarmee niet eens. Er zijn nog genoeg andere mogelijkheden voor kerken in de vakantiegebieden om gas ten van dienst te zijn. En ze hoeven niet eens veel tijd en geld te kosten. In het blad "In formatie" van de Gerefor meerde Kerken noemt ds. Hengeveld - evangelisatie predikant in de regio's Ede en 'Arnhem en lid van de syno dale werkgroep "Kerk en re creatie" - er eert. naar. Hoofdzaak is wél dat de plaat selijke kerk een goede gast vrouw is. Ze moet niet alleen met de gasten rekenen, maar hen zelfs laten vóórgaan. Plaats en tijd van de kerkdien sten zullen zoveel mogelijk en duidelijk moeten worden be kendgemaakt. Bij de VW, in de plaatselijke pers, hotels, pensions en winkels en van zelfsprekend ook op cam pings. Een kerk die veel gasten ver wacht kan in de zomermaan den de kinderoppas niet stop zetten. Die moet, evenals de kindernevendiensten en het koffiedrinken na afloop, steedsbij de kerkdiensten worden vermeld. Ds. Hengeveld adviseert, gast vrouwen en gastheren aan te stellen. Als affiches zeggen dat gasten welkom zijn, dan moet dat ook concreet worden in de ontvangst. Het eventueel aanwijzen van een plaats in de kerk en het aanbieden van een liedboek horen daarbij. Ook de voorganger moet reke ning houden met de vakan tiegangers. Hij zou zich aan het begin van de dienst even kunnen voorstellen. In elk ge val zal hij hen speciaal groe ten en hun iets zeggen over de plaatselijke situatie en het verloop van de dienst. Dat laatste kan nog beter op een stencil, zoals ook een lectuur- en informatietafel goede diensten bewijst. Een gast- dominee moet weten wat er van hem wordt verwacht. Omdat in de vakantie vaak veel kinderen naar de kerk mee komen, zal de viering van de dienst "speelser" kunnen zijn dan gewoonlijk. Bij de voor bereiding zouden ook gasten betrokken kunnen worden die er al wat langer zijn. Zorg Vakantiegangers hebben soms behoefte aan pastorale zorg. De ervaring leert dat juist in die tijd vragen en problemen soms gemakkelijk de kop op steken. Er zijn mensen die daarover liever praten met een pastor die "niet alles weet". Ds. Hengeveld ziet het als een taak van de plaatse lijke kerk, de mogelijkheden van het pastoraat duidelijk bekend te maken. Hij ervoer zelf, hoe plezierig het is om na afloop van een dienst in een "toeristenkerk" onder het .genot van een kopje koffie, even te kunnen napraten met andere gasten of gemeentele den. De laatsten kunnen vakantiegangers natuurlijk ook zelf uitnodigen. "Een dankbare gelegenheid voor een echte ontmoeting en voor (Uit "Lachen in de kerk") het uitwisselen van gen' Voor mensen die de drempel van het kerkgebouw toch te hoog vinden kan op een andere plaats eens een dienst worden belegd, misschien wel ergens buiten. Ook in de week zal de kerk de gasten niet vergeten. Ds. Hen geveld geeft zomaar wat ideeën, die hier en daar ook al worden toegepast. Bij slecht weer kan de kerk ruimte - en misschien wel een paar vrijwilligers - beschik baar stellen voor gezelschaps spelletjes, pingpongen, biljar ten en meer van die activitei ten. Een lectuurhoek vindt meestal gretig aftrek. Voor zangavondenorgelconcerten en films bestaat ook veel be langstelling. Het succes van het NCRV-pro- gramma "Kerkepad" bracht ds. Hengeveld op het idee, in samenwerking met de VW regionale kerketochten te or ganiseren. Die kunnen uiter aard ook langs "minder ge wijde" bezienswaardigheden gaan. De predikant beveelt tenslotte een proef aan met een "open kerk als stiltecentrum", als het even kan met een bemande lectuurtafel. In het buiten land kunnen vakantiegasten zich gemakkelijk in een kerk terugtrekken voor bezinning of gebed. Bij ons is dat niet de gewoonte. "Waarom zouden we het hier niet eens probe- Conclusie: "Naast het belang rijke campingwerk zijn er nog volop kansen om een gastvrije gemeente van de Heer te zijn". Braziliaanse basisgemeenten in open brief: "Ik geloof dat deze paus zijn mening best wil veranderen, als je hem maar met de juiste argumenten tegemoet treedt". Dat zegt de 85-jarige Franse theoloog Marie-Do- minique Chenu in een com mentaar op de Franse reis van Johannes Paulus 2. Chenu deelt mee, dat er de laatste maanden intensieve contacten waren geweest tussen de Franse bisschop pen en de paus. Zij hebben hem duidelijk willen maken, dat er in plaats van een kerk als een "burcht" een kerk moet komen die ruimte geeft. "In Frankrijk houdt men niet zo van structuren en zeker niet van kerkelijke. Men wil een zekere vrijheid, waar het evangelie toch de mogelijkheid toe biedt. Ve len wijzen de kerk af, maar willen wel het evangelie aanvaarden". Volgens Che nu hebben de bisschoppen de paus ook kunnen overtuigen van het belang van het werk der 700 priester-arbeiders. Fierre-Luc Séguillon, hoofd redacteur van een gezagheb bend katholiek weekblad, concludeert, dat de paus geen veroordelingen heeft uitgesproken. "De ontwikke ling van de kerk in Frankrijk is niet geblokkeerd en we kunnen op de ingeslagen weg verder. En dat terwijl juist het vermoeden bestond dat de paus eens orde op zaken zou komen stellen. De paus kan straks beter niet als staatshoofd naar Brazi lië komen, want dan wordt hij toch maar met officiële eer door de machthebbers ontvangen en schudt hij de handen van degenen die de mensen uitbuiten, het volk laten verhongeren, mensen arresteren en martelen, de werkelijke leiders van het volk neerslaan en de kreten van de onderdrukten verstikken. Nee, de paus moet eenvoudig komen als bisschop, als een broeder naar zijn broeders en zusters, een arme tot de armen, teneinde de armen de hoop van het evangelie te verkondigen, de God van de verdrukten te brengen, de bevrijding der slaven, de nieuwe wereld van gelijkheid en broeder schap, die hiér en nü moet beginnen. De priesters, zusters en leken die verantwoordelijkheid dragen voor de zielzorg in de basisge meenten van het bisdom van aartsbisschop Dom Helder Ca- mara (Olinda en Recife) schrijven dat in een open brief aan bis schop Ivo Lorscheider, voorzitter van de Braziliaanse bisschop penconferentie, naar aanleiding van het komende bezoek van paus Johannes Paulus 2 aan dit land. Beloofde land Dat bezoek moet er, zo menen de briefschrijvers, toe bijdragen dat het Braziliaanse volk op weg kan gaan naai- het Beloofde Land, "waar de melk van gerechtigheid en de honing van vrijheid en vre de rijkelijk vloeien". De paus zou er goed aan doen als hij naar de gevangenis ging om daar vakbondsleider Lula en diens kameraden te bezoeken. Hü zou ook naar de landarbeiders van Alagamar moeten gaan, naar de rechteloze pachters en Indianen. Hij zou de tijd moeten nemen om te luisteren naar de noodkreten van de armen in de ontelbare fa- vela's (krottenwijken), waar soms een kwart van de stadsbevolking woont. Als de paus komt, moet hij zeggen dat het privé eigendom aan grond, fabrieken en produktie- middelen, wanneer het alleen maar in dienst staat van het kapi taal, immoreel is, want het ont neemt het volk de meest elemen taire mogelijkheden om mens waardig te leven. Hij moet het kapitalisme veroordelen, dat monster dat op het ogenblik de kinderen Góds dreigt te verslin den. In 13 jaar bijna 38 procent minder In 1966 ging nog 64,4 procent van de rooms-katholieken van 7 jaar en ouder in het weekeinde naar de mis. Vorig jaar was dat 26,6 procent. De daling was het grootst in de periode 1968-1973: gemiddeld 4 pro cent per jaar. Een katholiek rapport over het misbezoek in de jaren 1966 tot 1979, dat deze cijfers publiceert, zoekt de oorzaak van de teruggang vooral in de maatschappelijke veranderingen, niet in de kwaliteit van het pastorale aanbod. - de kerk, 15 twee keer De rooms-katholieke kerk in Brazilië is groot en invloedrijk. Dat kan heilzaam zijn, als ze de rijken en machtigen maar niet naar de mond praat. in Jeruzalem en diens onmiddel lijk daarop volgende optreden tegen de handelaars in de tempel. De paus, schrijven zij, moet als Christus naar Brazilië komen om daar de mensen dezelfde blijde boodschap te brengen. Hij kan er dan zeker van zijn dat de miljoe nen armen naar hem toe zullen stromen, "want zij hebben nie mand anders". De priesters, zusters en leken heb ben zich voor deze open brief aan DuistCHliS de bisschoppenconferentie laten inspireren door het verhaal in het evangelie naar Mattheüs over Christus' triomfantelijke intocht dat al zo wordt bedrogen - nog meer rook in de ogen te blazen". De briefschrijvers noemen de rij ken en machtigen van Brazilië "handelaren, die de levende tem pel van onze God verkopen, die hoogstgevaarlijke roversholen vormen, die niet alleen het volk op allerlei manieren uitbuiten maar het land ook nog verkopen aan de hebzucht van machtige buitenlandse "Voorkomen moet worden dat de kinderen van de duisternis zijn bezoek misbruiken om het volk - De paus moet helemaal de kant van de armen kiezen. "De kleine mensen moeten kunnen zingen en schreeuwen: Gezegend is hij die komt in de naam des Heren". Zulke cijfers geven nogal wat pas tores een zeker schuldgevoel. Het lijkt erop alsof de priesters het hebben laten afweten, wordt dan gesuggereerd. Het rapport vindt dat niet terecht. Het probleem ligt veel ingewikkelder. In andere kerken en over de grenzen doen zich soortgelijke ontwikkelingen voor. De daling bij de Nederland se rooms-katholieken is wel gro ter, maar dat komt omdat het misbezoek in ons land in het be gin van de jaren 60 nog opvallend hoog was. Zo lag het in 1965 in de Bondsrepubliek Duitsland op 51 procent (in 1975 op 39), in België op 44 (31 procent in 1973) en in Frankrijk al in 1960 op 35 procent (12 procent vorig jaar). Verschuiving In de grote steden en de grote paro chies is het kerkbezoek het laagst. Volgens de samenstellers is niet het pastorale aanbod daar van de oorzaak, maar de groot schaligheid. Het rapport consta teert een verschuiving van waar den in de richting van een groter individualisme, meer persoonlij ke vrqheid, meer tolerantie te genover andere levensbeschou welijke zienswijzen en een afne mende waardering van de tradi tionele instituten. De geestelijke gevolgen blijven overigens niet uit. Onderzoek in verscheidene landen maakt duidelijk, dat bij de meeste mensen die niet meer naar de kerk gaan het geloof in de bood schap van het evangelie van Christus op de achtergrond raakt en dat alleen een vage, al gemene godsdienstigheid over blijft, zo meldt het rapport. Van de 100 kerkgangers gaan er, volgens een reële schatting van de onderzoekers, nog 75 elke week i per maand en 10 éénmaal per maand of minder. Met Kerstmis en Pasen is het misbezoek het dubbele van normaal. Beroepingen. Hervormde Kerk: beroepen te Reeuwijk en te Zet- ten-Andelst kandidaat A. van Vuuren Amsterdam, te Beemster A. de Vos Berkenwoude; aange nomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Hoog- made J. van de Hoek, emeritus predikant te Buurmalsen; toe gelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar gesteld G.C. Klok Barneveld (per 1 oktober), C. Stelwagen Veenendaal en A. van Vuuren Amsterdam; toegela ten tot de evangeliebediening B.J. Damman Enschede. Gereformeerde Kerken: aange nomen de benoeming tot kader vormingspredikant te Soemba (Indonesië) J.G. Luinstra Soes- terberg. Remonstrantse Broederschap: benoemd tot voorganger van de Ned. Protestantenbond te Har- dinxveld-Giessendam (deel werk) E.H. Cossee Dordrecht. Meren wijk. De werkgroep "Stil tecentrum" van de oecumeni sche kerkgemeenschap in de Me- renwijk te Leiden is tot de conclusie gekomen dat het stilte centrum van het kerkgebouw "De Regenboog" in zijn huidige vorm niet voldoet. In afwachting van een mogelijk nieuwe opzet is het centrum doordeweeks voor lopig gesloten. WASSENAAR - Aan de H.N.O.-school "De spinbaan,' in Wassenaar slaagden voor het diploma 4-jarig L.H.N.O. A. Abma, K. Angevaren, S. van Bie zen, I. Boonk, S. Enklaar, M. Ha- mersma, A. Herr, C. Hollander, S. Kennedie, Y. Knijnenburg, A. de Koning, K. Konings, J. Koreman, M. Laarey, F. de Leeuw, C. van der Marei, J. Mooijman, A. Pen- nock, C. Perez, L. Ruijgrok, A. van Santen, A. Schrama, M. Al kemade, J. van Benthem, S. van der Bilt, C. van Brecht, K. van Breda, I. Drenth, B. Feijnenbuik, I. Fix, M. van der Gugten, M. Huininga, S. van Iperen, D. Kla verveld, M. Koot, J. Lakkerwa, A. van Leusden, S. van der Meer, E. Meerts, E. Ruitenbeek, J. Seijse- ner, T. Vriend, M. Zwanenburg, M. van der Zwart, M. Zuijder- duin, C. van der Bent, R. van den Berg, J. Compeer, A. van Duijn- hoven, M. van Eeden, A. Hoog- teijling, M. Kamberg, J. Karman, M. van Klaveren, G. Looijestijn, D. van Manen, C. van der Peet, D. Remmerswaal, K. van Schaik, P. Stijnman, A. Teeling, M. van Trierum, I. Weber, V. Zoetemelk, H. Zwaving Voor het diploma Interim Alge mene Schakelopleiding (M.H.N.O.) slaagden: J. Barnhoorn, H. van den Berg, H. Brandsma, M. van der Geest. E. Gruwel, E. van Hemert, E. den Hollander, I. Koper, L. Kuipers, W. Schaap, D. Smits, E. Snelder- waard, J. Thierry, A. Verhaegen, D. Zwanenburg, P. Bakker, B. Bloot. M. van Doorn, J. van Eg- mond, B. van Gent, J. Gillissen, J. van Kuijen, N. van Leeuwen, E de GESLAAGD Lozanne, M. Messemaker, S. Nij- enhuis, M. Oosterling, C. van der Plas, C. van der Plas, A. Reedijk, A. Schuitemaker, G. Zwaan. LEIDEN - Aarf de leao-school De Nieuwe Vaart in Leiden slaagden voor het eindexamen LEAO-4: C. de Boer, A. Cramer, H. Glasber gen, M. Hart, M. v.d. Knijff, B. Nijland, J. Otter, R. v. Valderen, F. Zirkzee, F. Zwaan, J. Been, J. v. Elten, C. Fakkel, A. v. Hemert, S. Janssen, M. Kikkert, P. Moe- rer, N. de Nies, C. van Steijn, A. Veelwaard, F. Veldhoven, J. Vos- se, F. Samallo. P. v. Beelen, T. Bodenstaff, W. Dijk, P. Hartevelt, J. Hogenboom, D. Mulders, G. v. Oevern, R. Visser, I. Bakker, J. Bey, W. Blok, M. Cicutini, W. de Frétes, H. de Haas, J. Jansen, G. Nachtegaal, L. Reumerman, A. Schaart, A. Schuurman, J. Ver baan, C. Vermeer, A. Wortman, R. Braun, R. Cardinaal, M. Harte velt, R. Jansen, P. Kling, A. Lan- cel, H. v. Leeuwen, G. Linger, R. Vermeulen, J. Aartman, B. Bak ker, Gabr. Beekman Lapré, T. Bergman, S. Bodijn, J. Broers, M. Brouwer, C. v. Fulpen, I. v. Kes- sel, M. de Koning, M. Ruhulessin, Y. Tijs, M. dé Wispelaare, N. Zwanenbuig, M. Burggraaf, D. Hillebrand, B. Delfos. J. Diepen- bach, R. v. Houten, W. Klinken- berg, P. v. Leeuwen, E. v. d. Lin den. P. Pols. R. Sterk. J. Tak, C. Brussé, Y. Hunink, N. Iterson, B. Kardjani, M. Klevering, C. v. d. Mey, L. Mulder. L. v. d. Oever, S. Remond, S. Rietkerken. N. Bos, E. Schut, P. Spierenburg, S. Tdloreg, D. Zirkzee, M. de Bruin, H. v. d. Burg, A. v. Duin, M. de Groot, G. Halvemaan, P. Jawala- persad, A. v. Leeuwen, S. Ardjun, M. v. Bohemen, S. Broekhof, C. Florijn, S. de Grauw, A. Keere- weer, I. Koster, D. Kranenburg, A. v. d. Poel, E. Ravensbergen, I. Redel, J. Ruwaard, J. Varkevis- ser, E. Vreeken, H. v.d. Zwam, C. Bakker, R. Fasseur, R. Gottmer, R. Hannaart, M. Hoogenes, A. Lo- riaux, J. Meinders, J. van der Nat, J. Schaap, D. Sijmonsa, E. de Vet, M. de Winter, M. v.d. Zeijden, P. Bot, J. Diseraad, A. Kleefstra, K. v.d. Mey, I. Mud, A. M. Overdijk, J. Philippo, I. Simmerman, W. Turk, L. v. d. Wolk, J. v.d. Zwet. J. Bakker, W. v. Engelen, F. Harte- veld, C. Meeuwis, P. Splinter, E. Stekelenburg, J. Uittenbogaart, E. Westplat, M. Brussé, J. van Egmond, M. v. Egmond, M. Era dus, A. Flaman, M. Gijsman, Y. Hemmes, R. Kuyvenhoven, A. Peet, C. Saveur, E. Saveur, J. Se- gijn, E. Spaans, A. Tazelaar, S. Veefkind, M. Vogelenzang, H. Al- j stede, A. Butzelaar, R. Huisman, J. Moleveld, P. v. Sandqk, E. Wit- teman, T. v. Brakel, B. Hewitt, S. Kluivers, M. Langman, M. v. Leeuwen, H. v. Poelgeest, M. v. Polanen, C. Spierenburg, S. Stouten, A. Tolboom. T. v. Ton geren, J. v.d. Visch, M. Wallaart, C. v. Westbroek, S. v. Haaren, N. Berg, B. Durieux, S. Filippo, W. Overduin, P. Plomp, G. Rem, O. v. Stal, S. Stokkel, E. Zandstra, D. v. Zuylen, A. Disseveld, K. de Ja ger, J. Lam, S. Latumanuwy, J. Litaay, Y. Neuteboon. K. Onos, Y. Peters. I. Ravensbergen, L. Ro denburg, E. Roeleveld. G. Sloos, L J. Spaanderman, B. de Mos. DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE Messing staat nu weer volop in de belangstelling. Het afgebeelde bed, klassiek van stijl, kost 899,- (160x200) of935,- (180x200). Het is direct leverbaar. Een eenpersoons bed is er al vOor 425,-. Prijzen van bijpassende nachttafeltjes: i79,- en 264,-. Pander's bed- en badshop biedt 'n kleurrijk beeld van dekbedovertrekken, dekens en lakensets. Wie wat meer om wonen geeft, voelt zich thuis bij Pander. Leiden: Brcestraat 146 Botermarkt 21-22

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19