fféiillêjk Willem van Delft heeft z'n eigen sterrewacht "Bsznis®- Weer duive nei in reclame letter Getuigen laten verstek gaan Victor Conselman, voor vragen over oude plaatopnamen VRIJDAG 6 JUNI 1980 PAGINA 17 u door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Utrechter Victor Conselman (tel. 030-513267), een wande lend geheugen op het gebied van historische plaat- en filmopnamen, heeft een briefje rondgestuurd, waarin hij het volgende schrijft: „Er bestaan vele honderden lang speelplaten met opnamen uit de jaren 1910-1955, met soms minimale ruis. Bijna alle gro te en minder grote namen uit bijna alle landen zijn verte genwoordigd. In alle denkba re genres ook: klassiek, opera, jazz, chansons, bioscoopor gel, orkesten, noem maar op. Mensen die zich afvragen of be paalde opnamen uit die jaren op elpee bestaan, wil ik graag antwoordenschrijft Con selman. „Ook kan men bij mij terecht met vragen over ge boorte- en sterfdata van Duit se filmacteurs- en actrices uit die periode. Daarover bestaat immers nauwelijks enige ac tuele documentatie". Schrij ven kan men Conselman ook: Smaragdplein 65, 3523 ED Utrecht. Wel een geadres seerde en gefrankeerde brief kaart bijsluiten, luidt zijn uit drukkelijk verzoekt Overdag heeft 33-jarige Willem van Delft z'n werk als machine bankwerker bij een scheepswerf in Leiden en 's avonds heeft hij z'n werk thuis in Voor schoten. Daar, in de fietsenschuur, heeft hij zijn eigen sterrewacht, bouwt hij sterrekij- kers en fotografeert hij de sterren: de Grote Beer, de Kleine Beer en al die andere objecten die zich daar hoog bo ven in het heelal moe ten bevinden. Thans is Van Delft bezig met de bouw van een grote sterrekij- ker, compleet met spiegelte- lescoop. „Kan ik straks ook de zwakkere hemelobjecten fotograferen", zegt hij. Die sterrefotografie staat bij hem nummer één. Daar ver kiest hij nog boven het ster- rekijken zelf. „Het kijken zelf begint te vervelen", vindt hij. „Met fotograferen heb je dat niet. Ik fotografeer objecten, die je eigenlijk niet kunt zien. Het is dus telkens weer een verrassing en het zyn vaak Strepen Trouwen in een Messerschmidt Dit plaatje schoot onze fotograaf gistermiddag toen hij langs het Leidse stadhuis kwam. Trouwen in Messerschmidtjes. Dat is weer eens iets anders dan de zwarte of witte limousine. Voor de brood nodige variatie, zal het kersverse echtpaar Hans van Leeuwen- Ella Veilbrief uit de sleutelstad hebben gedacht. De Messerschmidtjes waren ter beschikking gesteld door een Leide- naar, die er een sport van maakt deze driewielertjes van Duitse makelij her en der op de kop te tikken en in zijn schuur te stallen. Enkele jaren terug maakte Wil lem van Delft kennis met z'n liefhebberij. Voor de flauwe kul ging hij met z'n gewone cameraatje de sterren foto graferen, maar toen hij het filmpje had ontwikkeld, toonden de negatieven niks anders dan strepen. Barst, Van Delft in zijn sterrewacht dacht Willem, hoe kan dat Bekijks Aangezien hij per se foto's van de sterren zonder strepen wilde hebben, kocht hij een volgapparaat. „Daarmee kun je minutenlang belichten, zonder strepen te krijgen", vertelt Willem. Van lieverlee schafte hij zich nog fijnere apparatuur aan en richtte hij daar aan de Donk laan zijn eigen sterrewacht in. Veel bekijks heeft hij er ech ter niet mee. Willem van Delft- „Komt omdat de mees ten het niet weten." Of het elk jaar dezelfde duif is,die op de reclameletter 'J' van de winkel van H. Planje aan het Noord einde in Katwijk z'n nest bouwt, weet men daar niet te vertellen. ,Jiet is wel erg leuk, elk jaar Planje. „Mijn schoonvader heeft er een plankje bevestigd, zodat het nest er niet lean afwaaien. Hij zit er al een week of vier en één eitje heeft-ie nu uitge broed." ,Jiij zal de gevel of die 'J' wel bevuilen jamaar dat is een zaak van mijn schoonvader. Die is ech ter nu op vakantie. Wij bemoeien ons niet met die duif. Wij laten hem daar rustig broeden." Nu het bijna zomer is verschij nen er weer meer filmproduk- ties op het scherm. Deze week is er verheugend veel aanbod, waarvan "Un Taxi mauve" en 'Cria Cuervos" de boeiendste onderdelen zijn. Yves Boisset, maker van kriti sche films "L'Attentat" en "Le juge Fayard dit le She riff', maakte in 1977 "Een paarse taxi" met in de hoofd rollen Charlotte Rampling en Philippe Noiret. De film speelt in Ierland en naast die paarse taxi, waarin Fred Astaire rondrijdt, spelen, zonderlinge individuen een belangrijke rol. De komst van een mysterieuze 'prinses' (Rampling) zal het leven van allen in de vreemde gemeen schap veranderen. Ook dat van de Franse journalist (Noi ret) die zich vrijwillig in een zaamheid had opgesloten.(za- terdag op Nederland 2). "Cria cuervos" van Carlos Sau- ra werd in 1976 in Cannes be kroond. Het is wellicht de be kendste film van deze Spaan se regisseur. Door de ogen van een klein meisje (Ana To rent) ziet de toeschouwer de Spaanse bourgeoisie ten tijde van het Franco-regime afge schilderd. Ana leeft in een schijnwereld, nadat zij al op jonge leeftijd haar moeder (Geraldine Cha plin) heeft verloren en later haar vader (Hector Alterio) heeft zien sterven in de armen van zijn minnares (Mirta Mil ler). Het achtjarige meisje wordt samen met twee zusjes opge voed door een onvriendelijke tante. De enige die haar nog genegen is, is haar oude grootmoeder. Deze kan ech ter niet spreken en is aan een rolstoel gekluisterd, als sym bool van de onmacht van de oudere Spaanse generatie tij dens het bewind van Fran- co.(maandag, Dtsl. 1). Het programma: ZATERDAG: Un taxi mauve; 20.52 uur; Ned. 2. Het lot van een mens; Ned. 1; 21.55 uur (regie en hoofdroL* Sergej Bondartsjoek). Fanfan la Tu- lipe; 20.15 uur; Dtsl. 2 (met Gérard Philippe). The last day; Dtsl. 1; 22.20 uur (met Richard Widmark en Loretta Swit). ZONDAG: Menschen am Sonntag; 16.15 uur, Dtsl. 2 (speelfilm uit 1929). De laat ste der Cheyennes; 19.05 uur; Ned. 1 (regie John Ford). Cowboy; 21.05 uur; Dtsl. 1. MAANDAG: The king of Mar vin Gardens; 21.45 uur, Dtsl. 3 (met Jack Nicholson); Cria cuervos; 23.00 uur; Dtsl. 1. DINSDAG: Een dag uit het le ven van Iwan Denisowitsj; 19.30 uur; Ned. 1 (naar het ge lijknamige boek van Alexan der Solzjenitsin). Tramlijn Begeerte; 21.25 uur, Belgie 2 (met Marlon Brando en Vi vien Leigh). Lissy; 22.35 uur; Dtsl. 3 (regie: Konrad Wolf). WOENSDAG: Butterfield 8; 20.40 uur; België 1 (met Liz Taylor). Spawn of the North; 22.10 uur. Dtsl. 3; VRIJDAG: For Pete's sake; 20.15 uur; Belgie 1 (regie: Pe ter Yates; met Barbra Strei sand); Magnificent Obses sion; 20.15 uur; Dtsl. 1; Crazy Mama; 23.15 uur; Dtsl. 3. Slechte dag voor Menten ROTTERDAM (GPD) - Het onver wachte wegblijven van twee be langrijke getuigen van de verde diging heeft de van oorlogsmis drijven verdachte Pieter Menten (81) gisteren een slechte dag be zorgd. Het ging om moeder en dochter Fogelberg die in april door Pieter Menten werden aan gekondigd als „sensationele" ge tuigen in zijn voordeel. Toen de twee gistermiddag zouden wor den gehoord over hun verklarin gen dat niet Pieter Menten maar diens broer Dirk aanwezig zou zijn geweest bij executies die in 1941 in het door de Duitsers be- zette Poolse dorp Podhorodce zijn gepleegd, kwamen ze echter niet opdagen. De zitting was gistermiddag vroeg afgelopen door het uitblijven van de twee getuigen. Daardoor kon de bewering van Pieter Menten dat zijn broer Dirk bij de execu ties in Podhorodce is geweest niet verder worden onderbouwd. Mevrouw Fogelberg uit Ham burg en haar dochter zouden na melijk ooit foto's hebben gezien die Dirk Menten zou hebben ge maakt van de executies op 7 juli 1941 in Podhorodce. Hij zou daar toevallig bij verzeild zijn geraakt en zich niet aan de executies zelf schuldig hebben gemaakt. Dirk Menten zelf heeft deze bewe ringen onlangs, toen hij als getui ge in het proces tegen zijn broer optrad, met kracht van de hand gewezen. Hij zei toen te kunnen bewijzen dat hij ten tijde van de executies in Brussel was. De verdediger van Menten, mr. De Liagre Bohl, heeft gisteren aan gedrongen op verandering van het tijdschema. Hij wil zijn plei dooi niet houden voor het rapport binnen is dat de Nijmeegse hoogleraar Slavische talen prof. Veder voor 20 juni moet hebben gemaakt, van zijn onderzoek in Russische archieven.- Daarbij gaat het om verslagen van verho ren die de Russen in 1944 hebben afgenomen over door de Duitsers gepleegde oorlogsmisdrij- „Ik kan me niet voorstellen dat de rechtbank rustig zou kunnen sla pen als prof. Veder op 20 juni meldt dat de stukken niet in Moskou maar elders liggen. Dan kan de rechtbank toch geen von nis wijzen? Tenslotte gaat het hier om de laatste instantie die over de feiten beslist. De zaak loopt toch al zo lang. Waarom zouden we, als het nodig is, niet nog een week op het rapport kunnen wachten?" De rechtbank ging op het verzoek van de raadsman tot uitstel ech ter niet in, aangezien het er nu naar uit ziet dat het rapport uit Rusland tijdig binnen zal zijn. Dat maakt het volgens de recht bank mogelijk dat geheel volgens de planning de officier van justi tie donderdag zijn eis bekend maakt. Een dag later moet dan het pleidooi van de verdediger volgen, waarna de rechtbank twee weken later uitspraak doet. Het proces voor de Rotterdamse rechtbank is vandaag voortgezet met het voorlezen van stukken uit het Amsterdamse proces dat in 1977 is gevoerd. De rechtbank wilde van Menten weten hoe nu zijn reactie op die stukken is. NEW YORK - Actrice Lauren Bacall oefent een dansnummer voor de film "The Fan vjaarin zij de rol van een Broadwaij-ster vertolkt. Haar tegenspelers zijn Tim Rice en Marvin Hamlisch. Blijvers "Kramer versus Kramer" - Ontroe rende film over de ellende van een scheiding. Met Dustin Hoffman en Meryl Streep, Camera, Leiden. "The Fog" - Ouderwets spannende thriller, Lido 1, Leiden. "Silver streak expresse" - Span nende komedie, Lido 2, Leiden. "Lieve jongens" - De Lussanet doet Gerard Reve tekort met poëtische film, Lido 3, Leiden. "The Muppet movie" - Ontroerende en komische avonturen van beken de televisiefiguren. Studio, Leiden. "The Rose" - Bette Midler als pop zangeres, gesloopt door drank en pepmiddelen, Euro 4, Alphen. (Op)nieuw Nachtfilms "Lenny" - Camera, Leiden. "Sex movie special" - Rex, Leiden. "Play misty for me" - Euro 1, Al- phen. "Dead race 2000" - Euro 2, Alphen. "Rocky II" - Euro 3, Alphen. "De amou.euze orgiën" - Euro 4, Alphen. Taxi driver" - Bijou (461177), 16 jr. "American gigolo" - Calypso (463502), 16 jr. 'Kramer versus Kramer" - Babylon Hitchcockfilms: "Tom curtain"(do. tm. za.) en "Topaz" (zo. tm. woe.) - Babylon 3, 12 en 16 jr. "Een vrouw aan de top"- Camera (467200), 16 jr. "De Peetvader I" - Cineac 1 (630637), 12 jr. "Ten" - Cineac 2, 16 jr. "One flew over the cuckoo's nest" - Cineac 3, 16 jr. "Martin" - Corso (467200), 16jr. "Manhattan" - Du Midi (855770), al. "Als adelaars vielen ze aan" - Euro (667066), 12 jr. "The fog" - Metropole 1 (456756), 16 "Zo safe/zeef als de bank" - Metro pole 2, al. "Lieve jongens" - Metropole 3,16 jr. "The Rose" - Metropole 4, 12 jr. "Die Blechtrommel" - Metropole 5. 16 jr. "Vrouwen van Parijs" - Odeon 1 (462400), 16 jr. "Hang 'em high" - Odeon 2, 16 jr. [[De Muppet film" - Odeon 3, al. "Een uur tot de ondergang" - Odeon 4. 12 jr. The spy who loved me" - Odeon 5, 'Le bouche trou" - Le Pans 1 (656402). 18 jr. "In de greep van de boogschutter" - Le Paris 2, 18 jr. 'Onverzadigbare wellust" - Le Raris 'Silver dream r '160977), 16 jr. 'Het laatste ultir 2000 (542288). 12 jr. "De val van Rome" - Bellevue Cine rama (234876), 12 jr. "Kramer versus Kramer" - Calypso 1 (266227), al. "Het laatste ultimatum" - Calypso 2, 12 jr. "Cactus Jack" - Calypso 3, al. "Gloeiende huid" - Centraal (248933), 18 jr. "Zombies" - Cineac Damrak 1 (245648), 16 jr. "Operatie Fox bat" - Cineac Damrak 2, 16 jr. "One flew over the cuckoo's nest" - Cineac (243639), J 6 jr. "Mama cumple 100 anos" - Cinecen- ter (236615), 16 jr. [Touch of class" - Cinecenter, 16 jr. "Die dritte Generation" - Cinecen ter. 16 jr. "De vijf avonden" -Cinecenter, 16 jr. "Joe Kidd" - Cinema International" (151243), 16 jr. "Vrouwen van Parijs" - City 1 (234579), 16 jr. "The Rose"-City 2. 12 jr. "Een uur tot de ondergang" - City 3, 12 j Ten" - City 5, 16 jr. "Die Blechtrommel" - City 6, 16 jr. "De Muppet film" - City 7, al. "Where eagles dare" - Du Midi (723653), 12 jr. "Superster Goofy" - Flora Disney (235909), i "Lieve jongens" - Noggerath (230566), 16 jr. "Pornohuis 'Weltevree' - Parisien (248933). 18 jr. "Silver dream racer" - Rem brand t- pleintheater 1 (223542), 16 jr. "The spy who loved me" - Rem- brandtpleintheater 2, 12 jr. "Azen zijn troef' - Rialto (723488), 12 Amsterdam Den Haag 'Het monster van Peking" - Apollo 1 :460340), al. [Azen zijn troef' - Apollo 2, 12 jr. 'Gejaagd door de wind" - Asta (463500). 12 jr. 16 j.. "The riddle of the sands" - Tu schmski 2, 16 jr. "The electric horseman" - Tu schinski 3, al. Ten" - Tuschinski 4. 16 jr. "Yanks" - Tuschinski 5, 12 jr. "Clair de femme" - De Uitkijk, 16 jr.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17