Oranje basisformatie is rond John van Xerxes wil echt alles Amateurteam: beter op dreef maar geen zege PSV GRIJPT NAAST WALTER SCHASHNER Zwartkruis na oefenwedstrijd tegen Kantern (3-0) DONDERDAG 5 JUNI 1980 Franz Hasil: geen werk, veel schuld KLAGENFURT (GPD) - In een voorwedstrijd van het Neder lands elftal tegen FC Karntern speelde een Oosteririjks journa listenteam tegen hun Nederland se collega's. De Oostenrijkers wonnen met 7-5, waarbij gast- speler Franz Hasil enkele treffers voor zijn rekening nam. De ex-Feyenoorder is overigens vo rige week ontslagen als oefen- meester van een tweede-divi sieclub uit Klagenfurt. Hasil is derhalve nu zonder werk en dat is voor hem een minder prettige zaak, omdat het in Oostenrijk een publiek geheim is dat hij het vele geld dat hij ooit in de gouden pe riode bij Feyenoord verdiende, allemaal vergokt heeft, momen teel in een eenvoudig flatje in Klagenfurt woont en een klein half miljoen gulden aan schulden heeft. mijn carrière zijn' KLAGENFURT (GPD) - Walter Schashner, rechterspits van kampioen Austria Wien eri het Oostenrijkse elftal, zal meer dan waarschijnlijk met ingang van het komende seizoen uitkomen voor Ittahd Jeddah uit Saoe- di-Arabië. gisteren bereikte Detmar Cramer, oefenmeester van Ittahd, in Wenen in principe overeenkomst met Schashner. De eventuele overgang van Schashher naar de club van Detmar Cramer houdt in dat zowel het Belgische Anderlecht als PSV, die beide in deze speler waren^geïnteresseerd, uit zullen moeten zien naar een alternatief voor Schashner, die deze week in Boedapest tijdens de interland tegen Hongarije (1-1) opnieuw bewees over grote voetbalkwaliteiten te be schikken. De Oostenrijkse bondscoach Karl Stotz houdt er voorts ook ernstig reke ning mee dat Hans Krankl opnieuw naar het buitenland zal vertrekken. Opnieuw naar Barcelona, waar de Oostenrijker halverwege vorig sei zoen op een zijspoor werd gearrangeerd. LEIDEN - Daags voor de confrontatie met Noord wijk ligt John van der Spek met zichzelf overhoop of hij "nu wel of niet" een vette punt achter zijn voetbalcarrière moet zet ten. De 30-jarige vleugelverdediger en aanvoerder van zondagkampioen Xerxes heeft al een betaalde loopbaan in de edele balsport achter de rug en diep in zijn hart vindt hij "het eigenlijk wel welletjes zo". gen met Noordwijk beschouwt Xerxes niet als een alledaags ge beuren. 'We zijn erg prestatief ingesteld", meent Van der Spek. "We willen gewoon alles winnen. Ik moet wel zeggen dat iedereen momenteel op z'n laatste tenen loopt. Het seizoen duurt veel te lang. De trainingsarbeid is tot een minimum teruggeschroefd om de krachten te sparen voor de wedstrijd tegen Noordwijk". John van der Spek, doctorandus, leerde bij Feyenoord de basi sprincipes van het balspel. Bij het Schiedamse SW werden daarna de lessen in praktijk gebracht. "Bij die club werd ik door de toenmalige trainer Bob Maaskant als rechtsback geprobeerd. Bij Feyenoord liep ik meestal rech terspits. Het ging eigenlijk nooit slecht op die plek". Overduidelijk bewijs daarvan was de overgang naar Excelsior. In De fiscaal adviseur bij tantsbureau spreekt daarover duidelijke taal: "Dit seizoen zou een prachtige afsluiting zijn". Maar John van der Spek laat de deur voor Xerxes op en kier staan. "Straks ga ik lekker op vakantie en kan ik er eens goed over nadenken". Menig supporter van de Rotter damse voetbalclub zal hopen dat de ex-speler van Excelsior, SVV en Feyenoord nog een jaartje aan zijn tweejarig verblijf bij Xeryes vastplakt. Binnen dat tijdsbestek is Van der Spek namelijk uitge groeid tot een nauwelijks te mis sen pion in de basiself van oe fenmeester Bart van der Heiden. Mede door de niet geringe in breng van de oud-profspeler is de maasstedelijke hoofdklasser tot een amateurtopper uitgegroeid. Een ploeg, die dit seizoen maar niet genoeg kan krijgen van het suc ces. Ook de krachtmeting mor- KLAGENFURT (GPD) - Zes dagen voor het eerste optreden van Oranje in Italië heeft J an Zwartkruis zijn sterkste basisformatie gevonden. Althans, dat stelt de bondscoach zelf en dat terwijl hij ook in de tweede oefenwedstrijd in Oostenrijk tegen FC Karntern, een combinatie van vijf tweede-divisieclubs in en om Klagenfurt, niet de gewenste antwoor den heeft gekregen op zijn vragen betreffende de bezetting van zijn middenveld en aanval. Weliswaar wonnen Krol en de zijnen het door 5000 toeschouwers bezochte duel met 3-0, maar echt overtuigend was het spel allerminst. Zwartkruis startte met een enigs- zins merkwaardige opstelling. Door in de defensie Zondérvan op de plaats van Hovenkamp te posteren, had Oranje aanvanke lijk geen enkele linksbenige speler. Na de hervatting was dat euvel verholpëfi doordat Zon dervan naar rechts was verplaatst en Hovenkamp op was gedraafd als vervanger van de matig opere rende Wijnstekers. Op het middenveld hadden Haan en Willy van de Kerkhof deze keer Stevens als achterste punt van het trio naast zich gekregen. Defensief gezien bètekende dat Feyenoord loopt in Aruba van het veld... ORANJESTAD (ANP) - Feye noord heeft de toernee door Suriname en de Nederlandse Antillen gisteren afgesloten met een overwinning van 1-0 op de Arubaansë club RCA. Het doelpunt in Oranjestad werd gescoord door Pierre Vermeulen uit een straf schop. Het duel tussen RCA en Féye- noord had een zeer grimmig karakter. Vooral in de eerste Vijfenveertig minuten beje genden de teams elkaar op zeer onvriendelijke wijze. René Notten werd in de 17e minuut uit het veld ge stuurd. De aanvoerder van Feyenoord ging te fef te keer tegen scheidsrechter Becker nadat deze Jan Peters de gele kaart had voorgehouden. Drie minuten later kwam de Rotterdamse vereniging op voorsprong, toen de arbiter een dubieuze handsbal be strafte met een strafschop. De sfeer bleef na die treffer vijandig. Tien minuten voor het rust- signaal verlieten de Feye- noordspelers het veld na een forse overtredirig tegen Ro ger Albertsen. Het bestuur Van Feyenoord móest tus senbeide komen om het duel te laten vervólgen. Na de pauze was er meer spra ke van een voetbalwedstrijd. Beide partijen waren enig zins afgekoeld en toonden meer ontzag voor eikaars le dematen. De voorsprong van Feyenoord kwam niet meer in gevaar. De toernee van Feyenoord le verde de Rotterdammers vier overwinningen en één gelijk spel op. ten opzichte van de wedstrijd van maandag in Graz beslist een ver betering, maar ondanks het feit dat Krol zich qog meer inscha kelde bij de opbouw van de of fensieve acties, kwamen er op nieuw veel te weinig initiatieven vanuit het middenrif. Er werd door Haan, Willy van de Kerkhof en Krol wel veel werk verzet, maar de beslissende pass bleef uit of was onnauwkeurig. Ook toen twaalf minuten na rust Nanninga in het veld werd ge bracht voor Van de Korput, ver anderde er weinig. De Roda-reus werd in de spits veel te weinig aangespeeld en liep er verloren bij. En de naar het middenveld teruggezakte Kist kon evenmin verbetering in de schakelende ac tiviteiten brengen. Achterin, waar Stevens na het vertrek van Van de Korput de zaken regelde, kende Oranje nauwelijks problemen, hetgeen in de eerste plaats het gevolg was van de ge ringe offensieve kracht van de gastheren. In Oranje's voorste linie voldeed eigenlijk alleen Kist. De AZ-spits nam twee_ van de drie treffers voor zijn rekening (het openings doelpunt was van Haan) en vormde, als hij werd aange speeld, een gevaar voor de defen sie van FC Karntern. Hij kreeg echter veel te weinig steun van Vreijsen, die 11a zijn opvallende verrichtingen van maandag, nu een serieuze kans kreeg van Zwartkruis. Alleen in de beginfa se lukte het de Bredanaar enkele keren los te komen van zijn direc te tegenstrever, maar al snel zakte hij terug naar de middelmaat, op welk niveau ook linkerspits Renè van de Kerkhof acteerde. Jan Zwartkruis vond dat hij deson danks een aantal positieve ont wikkelingen had kunnenv waar nemen. „Ik heb met name geno ten van de wisselwerking tussen Krol en Stevens, die zo goed was, dat Krol voortdurend naar het middenveld kon opschuiven. En na vanavond is mijn basisforma tie toch wel zo goed als rond. In de verdediging zijn Wijnstekers, Van de Korput, Krol en Hoven kamp zeker van een plaats, al thans als er geen blessures meer optreden. Hetzelfde ^eldt voor de aanvallers Renè van de Kerkhof, Kist en Vreijsen". „Met name voor Vreijsen heb ik veel bewondering. Hij verdient alle eer, omdat hij de instap naar het Nederlands elftal goed heeft gemaakt. En op het middenveld heeft Haan de concurrentiestrijd met Thijssen op dit moment in zijn voordeel beslist. Vooral om dat Haan. de grote lijnen van het spel beter kan neerzetten dan Thijssen, die van station naar sta tion speelt, geef ik aan hem de voorkeur. Bovendien heeft Haan een goed séhot". Oostenrijk zo opmerkelijk VEENENDAAL (ANP) - Op de tweede dag van het vierlanden- toernooi in Veenendaal heeft het Nederlands amateurelftal het ook tegen Italië niet tot een over winning kunnen brengen. De equipe van trainer Arie de Vroet, die veel beter op dreef was dan dinsdag, zag vlak voor het einde een verdiende voorsprong dooi de Italianen genivelleerd. Er kwam overigens een strafschop aan te pas om oranje van zijn eer ste overwinning af te houden. Bij Nederland waren ditmaal Rolf Veneboer (AVC) en Martin Toet (Rijnsburgse Boys) die dinsdag op het appèl ontbraken, weer van de partij. Zij vormden een ge duchte versterking. Er zat nu ook meer vaart in de aanvalsaktiés en reeds na twaalf minuten zette Jaap Schuurmans met een hard en laag schot Nederland op een voorsprong. Vier minuten later kwamen de Ita lianen op gelijke hoogte door een treffer van Crialesi, die in duide lijke buitenspelpositie de bal langs doelman Spiel ings knalde. Toen de oranjè-amateurs in ,de tweede helft door Steef van de Oosterkamp andermaal de lei ding namen leek niets een zege meer in de weg te staan. Drie mi nuten voor het einde bracht voor stopper Harry de Haas zijn tegen stander Novellino ten val en de zwak leidende arbiter Corver zag daar een strafschop in. Crialesi maakte vanaf elfmeter geen fout. Nederland speelde in de volgende opstelling: Spielings (BVV). Krul (EHC), Marsman (Rohda), De Haas (Geldrop) en Van Blanke (FC Amsterdam), Hakkens (Van Hapert, vervangen door Meije- rink van Emmen), Toet (Rijns burgse Boys) en Veneboer (ACV), Schuurmans (Hubert Sneek). Van de Oosterkamp (DOVO) en Scheepers (Geldrop). Schotland verwierf in het andere 4-2 duel tegen Engeland door e overwinning een goede uit gangspositie voor de «indzegi van dit vierlandentoernooi. De stand na twee speeldagen is: Schotland Engeland Nederland Italië 2 2 0 0 4 6-2 0 12 4-4 2 0 111 2-4 Zaterdag wordt de laatste ronde gespeeld. Op het programma staan de wedstrijden: Italië- Schotland en Nederland-Enge- land. dat elftal werd Van der Spek ech ter op meerdere posities gepro beerd. "Dat kwam voornamelijk door het gebrekkig functioneren van de voorhoede. Ik moest veel assistentie verlenen en werd dan weer als aanvaller, dan weer als middenvelder opgesteld. Kiezen Door zéér drukke werkzaamheden moest John van der Spek het pro- favontuur vaarwel zeggen. "Ik kon het op een gegeven moment niet meer maken om m'n klanten weg te sturen omdat ik in de mid dag moest trainen. Ik moest kie zen. Ik heb uiteindelijk voor m'n baan gekozen omdat het soort hobby van me is. Daar heb ik nog steeds geen spijt van, hoewel ik in het begin bij Xerxes erg heb moe ten wennen. Niet aan htet voetbal, dat verschil is zo groot niet. Al leen het tempo ligt wat lager. De lege tribunus spraken me niet zo aan. Bij Excelsior waren er toch gauw zo n 4000 belangstellenden terwijl bij Xerxes gemiddeld 500 man komen kijken. Als er veel publiek is, voel ik me lekker. Vandaar dat ik de wedstrijden om het zondagkampioenschap erg aardig vond. Die werden door veel toeschouwers bezocht". "Xerxes heeft dit seizoen bewust naar het kampioenschap toege- leefd. In eerste instantie leek RVC weliswaar als eerste te ein digen maar ik heb altijd volge houden dat die ploeg op het laatst in elkaar zou storten. Dat is ge beurd. Zij spelen namelijk louter op kracht terwijl wij de techniek als belangrijkste wapen hante ren. Xerxes heeft een uitgebalan ceerd elftal. Veel goede voetbal- Iers en een paar brekers in de ge lederen. Dip heb je gewoon no dig. We zijn daarom terecht kam pioen van de hoofdklasse A ge erden. Om eerlijk te zijn heb ben we bij de strijd om de alge hele zondagtitel een tikkie geluk gehad. Rohda had namelijk een erg ongunstig programma. Dat moest tweemaal twee wedstrij den in drie dagen afwerken, ter wijl wij telkens een week rust hadden. Die jongens waren niets minder dan ons. Wij scoorden in de beslissende wedstrijd alleen". Of er morgen in de eerste kracht meting om het amateurkam pioenschap gewonnen gaat wor den, laat John van der Spek in het midden. Hij weet namelijk hele maal niets van Noordwijk af en kan zich dus onmogelijk aan een voorspelling wagen. "Van,ACV kende ik er wel een paar. |£k heb met Veneboer, Hooyer en Kenter in het amateurelftal gespeeld. Maar Noordwijk heeft van ACV gewonnen en dan moet het wel een goede ploeg zijn". ROB ONDERWATER Yenglos: Duitsland favoriet KLAGENFURT (GPD) - Josef Venglos, oefenmeester van het Tsjechische elftal, kent slechts één kandidaat om de Europese titel van de Tsje chen over te nemen: West- Duitsland. De Tsjechische doktor in de fi losofie: „Derwall heeft op dit moment weer een groot aan tal sterke spelers tot zijn be schikking, waaruit hij een team kan formeren dat tot de allersterksten van dit mo ment gerekend moet wor den". „Defensief was West-Duits- land met Cullmann in het centrum kwetsbaar in de verschillende oefenwed strijden. Nu echt^- Stielike als laatste man ingezet kan worden, heeft het Westduitse elftal geen zwakke plaatsen meer. Bonhoff mag dan wel op het middenveld wegge vallen zijn, maar met Ma- gath, Karl-Heinz Forster en Schuster heeft Derwall vol doende kwaliteiten achter de hand om dat te compense- Lotto en Toto DEN HAAG - Lotto 22 heeft slechts één winnaar opgeleverd. Hij/zij ontvangt ruim een half miljoen gulden. Lotto 22 Eerste prijs 1 winnaar, bruto 519.490,80; tweede prijs 5 winnaars, elk bruto ƒ29.685,10; derde prijs 134 winnaars, elk bruto 1.661,40; vierde prijs 7.851 winnaars, elk 37,80; vijfde prijs 20.795 winnaars, elk 14,20. Toto-normaal Eerste prijs 8 winnaars, elk bruto 5.132,70; tweede prijs 184 winnaars, elk 139,40; dérdé prijs 1920 win naars, elk 18,70. AF 7%4/S /V££>££//l//£> &?/£K£A/ZAV£ (1-0) MfST &//TS/AV0 (S. O) £rf TSS££W- (3-0) l££/?££A/ "OA6£V/&7£A/" ZMtS A4/e£>/<5sr évwrr £/r <ss?s- r/C£ W £A <sAZ£T7?a, Q£//.0 SAO&r JA, HAAI? £££ST N06 EVEN DE V£SÜV/IU& OP, OM OVM? gOVEM ZUUP6TOP TE "1ANKEM dóste 7£(2*7v' /ni/e!

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13