Kamerbewoners betalen veel te veel huur 'Maar om dat dienstbare op te geven. Somberheid troef bij Leidse middenstander in binnenstad Inspraak in gedrang bij Schuttersveld Bloemstuk Prij svraag SCHOOLHOOFD PEDOLOGISCH INSTITUUT MET PENSIOEN Kleulerleid(st)er kan nieuwe vorm opleiding kiezen VOORLOPIG RESULTAAT ENQUÊTE PROF. KRAAL: DONDERDAG 5 JUNI 1980 Prof. dr. Kraal ...opvallend veel reacties.. LEIDEN - Het merendeel van de middenstanders in de Leidse binnenstad heeft voor de nabije toekomst geen hooggespannen verwachtingen over hun be drijfsresultaten. Dit is één van de belangrijkste conclusies, die getrokken kan worden uit een enquete, die werd opgezet door prof. dr. A. Kraal, voorzitter van de Stich ting Leidse Binnenstad. Het onderzoek was bedoeld om de stichting aan meer informatie te helpen zodat de belangen van de middenstand beter verdedigd kunnen worden bij de gemeente. Volgens een mededeling in het contactblad van het Leids City Centrum (overkoepelend or gaan Leidse middenstand! is de medewerking aan het speur werk van prof. Kraal opvallend groot geweest. In totaal zijn al meer dan 150 reacties binnen. Opmerkelijk was verder, dat er meer vertrouwelijke gegevens verstrekt werden dan bij derge lijke enquetes gebruikelijk is. Volgens prof. Kraal is het nog te vroeg om nu reeds verregaande conclusies te trekken. In juni moeten alle reacties binnen zijn. Een maand later kunnen de re sultaten worden bekend ge maakt. Overigens is inmiddels ook gebleken dat niet alle reac ties even somber van toon zijn. Er is ook gebleken dat het niet iedereen slecht gaat. LEIDEN - De Welzijnsraad meent dat de door de gemeente voorge stelde procedure voor de aanpak van het Schuttersveld in strijd is met de nota "afspraak over inspraak". In de vorige maand gepresenteerde nota van aanpak voor het Schuttersveld wordt voorgesteld om een aantal richtdoelen voor de bebouwing van het stuk grond verder te laten uitwerken door de projectgroep Schuttersveld (bestaande uit ambtenaren) met behulp van een aantal externe deskundigen. De Welzijnsraad wijst het voorstel voor een periode van 11 maand inspraak na uitwerking van die richtdoelen echter van de hand. Overleg Volgens de Welzijnsraad mag bij een voor Leiden zo belangrijke zaak als de bebouwing van het Schuttersveld de inspraak niet worden verwaarloosd. Men is voorstander van een inspraakpro cedure zoals gehanteerd bij het opstellen van het structuurplan voor de binnenstad of van een procedure zoals genoemd in de zogenaamde gatennota. De leden van de commissie voor ruimte lijke ordening wordt gevraagd overleg te plegen met de Welzijns raad over de wijze waarop de insnraak rond de bebouwing van het Schuttersveld geregeld kan worden. In een vergadering van de commissie, zal vanavond de verdere procedure voor de aan pak van het Schutterveld aan de orde komen. LEIDEN - De meeste kamerbewoners die in de afgelopen dagen door de Leidse rechtswinkel in het kader van een landelijke kamerhuuractie zijn ondervraagd, betalen gemiddeld twee-en- een-half keer zoveel huur als wettelijk is voor geschreven. De Leidse politie is deze week een kanjer van een bloemstuk rijker geworden. Dat heeft de politie te danken aan de inspanningen van Irene Luitz uit Almelo. Na de kroningsdag begon zij de actie "Goed dat er politie is". Een geldinzamelingsactie om aan de 110 politiemannen die in de Amsterdamse veldslag gewond raakten een bloemetje cadeau te doen. Irene kreeg een dikke zeventigduizend gulden op haar giro gestort, en "dat is griezelig veel", bekende ze. Maar wèl geld genoeg om behalve de gewonde ME-ers ook alle politiekorpsen die agenten naar Amsterdam stuurden in de bloemen te zetten. Zodoende heeft niet alleen die ene licht gewonde Leidse agent een bloemetje gehad, maar heeft het hele Leidse politiekorps een graantje meegepikt van de actie van Irene Luitz.Leiden zond veertien agenten naar Amsterdam van wie er enkelen bij de straatgevechten ingezet werden. Aangezien het bloemstuk tal van vaste planten bevat, zal het stuk nog wel een tijdje meegaan op de trap in het politiebureau. Inmiddels komen er stemmen los die het optreden van de ME de betekenis van een rode lap toekennen waarop onlustgevoelens over het maatschappelijk systeem afgereageerd worden. Een vakantie in Spanje leerde ons dat de toreador met de rode lap er veelal genadiger af komt dan de stier. Kunnen we binnenkort nog een Irene verwachten die onder het motto "ME weg ermee" geld gaat inzamelen voor gewond geraakte of terecht staande demonstran ten? Het oude karakteristieke hoek pand aan de Janvossensteeg/ Clarensteeg gaat plat om plaats te maken voor wo ningbouw. De Welstands commissie wil een prijsvraag uitschrijven om te bepalen wat er het best op die hoek kan komen. Alles ter gele genheid van het 25-jarig be staan van de Welstandscom missie, precies op 15 maart van dit jaar. Er komt een prijsvraag voor be roeps (architecten) en voor niet-beroeps. De beroeps moeten aan alle geldende ei sen voldoen, zoals aan de be stemming die op het oude pand van de Gebroeders Palm rust. Het pand is ge meente-eigendom en moet volgens de bestemming het veld ruimen voor "goedkope" woningwetbouw. De niet-beroeps mogen in het wilde weg denken. Of de ideeënschets op een prachti ge kaart staat of op een wc- rolletje, dat maakt niet uit. ,Het gaat puur om het idee. De winnaars van de prijsvraag krijgen een geldbedrag. Eventueel is het mogelijk dat zij bij de uitvoering van hun plan betrokken worden. Dan krijgen zij alle hulp van men sen uit de bouwwereld voor de realisering van het plan. Het uitschrijven van een prijs vraag om (nieuwe) open gaten in de binnenstad op te vullen is uniek voor Leiden. De Wel standscommissie heeft daar om poolshoogte genomen in het noorden van het land waar vaker met prijsvragen gewerkt wordt. De architecten in de Welstands commissie zullen de inzen dingen mettertijd jureren. De bestaat behalve uit architecten uit Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp uit twee ambtenaren en de voor- zitter ir. M. Houtman, het vroegere gemeenteraadslid voor de SGP/GPV. De prijsvraag moet de kroon vormen op het 25-jarig werk van de Welstandscommissie: het erop toezien dat nieuw- bouwplannen "mooi genoeg" zijn. Dat is lang niet altijd ge lukt. Een willekeurige toerist die in Leiden uit de trein stapt wordt meteen geconfron teerd met kolossen van ge bouwen, die door de vingers van de welstandscommissie geglipt zijn. Of wat te denken van die mastodont van een Pelikaanflat, of het gedrocht van een Zoölogisch Labora torium, of "dat ding" tegen over het politiebureau. Overigens moet de welstands commissie opschieten wil zij met de prijsvraag het huidige jubileum nog vieren.... Het 'Droevige gegevens stelt een woordvoerder van de rechtswin kel. "Maar het viel natuurlijk te voorspellen. Je kunt natuurlijk niet zeggen dat onze gegevens voor alle Leidse kamerbewoners gelden, maar velen zullen er niet veel beter aan toe zijn." In het verslag wordt gesteld dat dé gegevens voor een gedeelte wor den ondersteund door de uit komsten van een onderzoek dooi de Projectgroep Woontoestand (subfaculteit psychologie). De Leidse rechtswinkel heeft haar enquête een aantal weken gele den voorbereid. Na raadpleging van de Kamer van Koophandel werd een aantal panden bezocht. Voorwaarde was dat het geen huizen van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting betrof. De minister schrijft namelijk de huurprijzen en verhogingen van die kamers voor. Op de uitgebreide enquêtelijst stonden meer andere vragen over de werkelijke kale huur van de kamer, de bijkomende service kosten, het netto-inkomen per maand en de gebreken aan pand en kamer. Volgens een woordvoerder van de rechtswinkel blijven de huren vaak hoog, omdat veel kamer bewoners niets tegen de huur prijs durven te ondernemen. Slechts vijf procent bleek bereid te zijn om huurverlaging aan te vragen. Angst voor represailles en pesterijen van de eigenaar worden vaak als redenen opge geven. De rechtswinkel: "En we moeten de éénjaarstermijn na tuurlijk niet vergeten. Je moet één jaar op een kamer wonen om huurverlaging aan te kunnen vragen. Als je veel huur moet be talen, zorg je wel dat je eerder weg bent. Daardoor worden die extreem hoge huren haast nooit aangepakt." Wel blijkt uit de enquête dat som mige kamerbewoners toekom stige huurverhoging zullen wei geren. De rechtswinkel verbindt daaraan de conclusie "dat veel kamerbewoners het eindelijk niet langer wensen te pikken." 'Sommige mensen waren wel. mismoedig. Ze legden zich bij de situatie neer, maar aan de andere kant heerst er een enorme strijdvaardigheid. "Een ander opmerkelijk gegeven uit het ver slag: "Een evenwichtige verhou ding tussen woonkosten en net to-inkomen is in het geval van kamerhuur volkomen zoek. Vooral mensen met een inkomen van rond de duizend gulden per maand betaalden vaak 40% van hun inkomen aan kamerhuur. De service-kosten bleken vrij laag te zijn." Volgens de rechtswinkel zoii het goed zijn om een systeem van werkelijk bindende huurprijzen in te stellen. "En ook huursubsi die voor kamerbewoners zou uit komst bieden." "Het gevaar van bindende huur prijzen is natuurlijk wel dat ver huren minder lucratief wordt", stelt Wim Entzinger van de rechtswinkel. "Maar dat is wel weer te ondervangen door ver huurders minder vermogensbe lasting te laten betalen. En de overheid kan natuurlijk ook de verhuurders subsidie geven." Zwartboek Deze week worden er op verschil lende plaatsen in Nederland en quêtes afgenomen. De uitkom sten worden gebundeld in een zwartboek dat staatssecretaris Brokx nog deze week krijgt aan geboden. Zaterdag wordt er in het Rothaan- huis aan de Rozengracht te Am sterdam een afsluitende manifes tatie gehouden. Aanvangstijd: half twee. Dil oude pand van de Gebroeders Palm op de hoek va n de Jou vossensteeg, gaat tegen de vlakte. Er komen woningen voor in de plaats. Wat voor'.' Dat mag ook proberen uit te maken. opstellen van de prijsvraag blijkt heel wat voeten in aarde te hebben. En burgemeester en wethouders moeten hun licht ook nog eens over de op zet laten schijnen. LEIDEN - Als 'kwekeling met acte' startte hij voor de oolog op een lagere school in zijn geboorteplaats Oos terbeek. In een vernielde omgeving werd hij in 1946 benoemd tot hoofd van een lagere school in Doorwerth. Tien jaar later sloeg hij zijn wieken uit en zocht zijn heil in het hoge noorden. Na een jaar de leiding te hebben gehad op een buiten school in Groningen werd hij in 1957 gevraagd enige orde te scheppen in een pas opgerichte school voor woonwagenkinderen in dezelfde plaats. Zestien jaar heeft hij dat volgehouden. Het bloed kroop weer, waar het niet gaan kon. In 1973 werd Leiden zijn volgende bestemming en te vens eindpunt. De schoolloopbaan van de heer G. W. van Ginkel, hoofd van de school die valt onder het Pedolo gisch Instituut van de universi teit. De pensioengerechtigde leeftijd is bereikt. Vrijdag 6 juni zal hij worden uitgeluid. Veertig jaar arbeid in het onderwijs lig gen dan achter hem. En met ge mengde gevoelens gaat hij de tijd die nog voor hem ligt tegemoet. "Niet dat ik me zal vervelen. Hob by's genoeg. Maar om dat dienst bare op te gevenHij inha leert zijn sigaretterook diep. Meer voor zichzelf vraagt hij zich af: "Hoe zou ik mij verdienstelijk kunnen maken? Ik heb wel legen de mensen van Humanitas ge zegd dat ik na mijn pensioenering voor de landelijke commissie woonwagenwerk - waar ik zeifin zit - werk wil en kan verzetten. Ook het schilderen en tekenen moet weer eens aan bod komen. In deze laatste drukke jaren heb ik daar nauwelijks tijd vóór ge had". Zijn bruine, getaande hoofd, bor stelige wenkbrauwen en grijze haren doen eerder denken aan een kapitein op de grote vaart dan aan een hoofdonderwijzer. Het klopt een klein beetje. Hij is een fervent zeiler. Vaak is hij te vin den bij zijn boot. En een beetje goed weer betekent: het kattegat Op de school van het Pedologisch Instituut komen kinderen die bij een andere vorm van onderwijs niet geholpen kunnen worden. Deze kinderen vinden hier extra hulpverlening in de vorm van speltherapie, gedragstherapie, bewegingstherapie, logopedie. Ook wordt er aan ouderbegelei ding gedaan. Zowel medewer kers van het instituut als de des kundige onderwijskrachten hel pen de kinderen om weer op het juiste spoor te komen. De gemid delde verbl'ifsduur is 2 a 3 jaar. Daarna wordt er voor een school gekozen die het beste bij het kind past. Dat varieert van gewoon la ger onderwijs tot LOM (leer en opvoedingsmoeilijkheden) on derwijs. De school telt op dit moment 63 kinderen. Van Ginkel: Ik heb hier een am bulante functie. Ik sta niet meer voor de klas. Mijn voornaamste krachten liggen op het organisa torische vlak. Coördineren van taken. Het instituut heeft drie po ten. Ten eerste de hulpverlening, ten tweede het wetenschappelijk onderzoek en op de derde plaats komt het toetsen van kennis. Waarom ik iLt soort onderwijs ambieer? Ik denk om de meer in dividuele benadering. Hier heb ben we echt de tijd voor begelei ding en het werken op verschil lende niveau s. En als je dan merkt dat ondanks handicaps en tekorten de kinderen de moge lijkheden hebben om straks in de maatschappij op een goede ma nier te functioneren geeft je dat een enorme voldoening. Bij het woonwagenonderwijs was ook steeds die uitdaging aanwezig "In die Groningse tijd is ook mijn belangstelling gewekt voor pe dagogiek. Als 'ouwe knar' heb ik mij toen gestort op een mo-stu- die. Nog niet eens zo lang geleden heb ik dat examen gehaald Hij staat op. Verontschuldigt zich dat moeder van één van de leerlingen te feliciteren met haar baby Ais hij weer terug is in zijn stoel ko men we op het onderwerp litera tuur en lezen. Ik vind het een beetje knullig om te zeggen, maar filosofische werken spreken mij erg aan. Niet dat ik nu zo n hoog dravend figuur ben hoor. Toch trekken de levenswerken van Camus en Sartre mij erg. Wat be weegt de mens om er zulke theo- rieen op na te houden? Het leven is uitgebreid en de mogelijkhe den zo groot. Je moetje daai wel in verdiepen. Ik ben bang dat je anders inslaapt. Jadat zou ik heel erg vinden". Even is het stil. Zonder verdere vragen mijmert hij dan verder "Ik ben blij dat ik zoveel ver schillende soorten onderwijs heb mogen geven en tevens de kaart van Nederland rond ben gegaan. De Veluwezoom met z n mooie natuur. Het vlakke noordenen de bedrijvige randstad. Ik ben geen echte stedeling. Ik hou van hetj buitenleven. Misschien dat ik te rugga naar mijn geboorteplaats". SASKIA STOELINGA LEIDEN Voor kleuterlei ders(sters) wordt het in augustus mogelijk om in éen jaar tijd twee diploma's te behalen: de acte van bekwaamheid als hoofd leid(st)cr in het kleuteronderwijs én de volledige bevoegdheid als on derwijsgevende in het basison derwijs (de applicatiecursus). Dit wordt een nieuwe opleidings vorm, die stalt aan de Haanstra Kweekschool in Leiden. Direc teur Bert Erades is tevreden met deze nieuwe opleiding: "Dit biedt de mogelijkheid om jongens en meisjes in vier jaar tijd na hun mavo-diploma op te leiden voor het gehele basisonderwijs. Dege nen met een havo-, atheneum- of gymnasiumdiploma kunnen dat in drie jaar doen. Dus net als op de pedagogische akademic. maai nu vanuit het jonge kind Erades merkt hierbij op. dat deze nieuwe opleiding een overgangsregeling! is; over een paar jaar is de kans voor mavo-leerlingen verkeken. Hond 1983 zal de Haanstra Kweekschool opgaan in een Le i aienopleiding Basisonderwijs Dan kunnen alleen jongens en| meisjes van de havo worden toe gelaten havo-leerlingen hebben dan de keus om op een pedagogi sche academic of op een oplei ding kleutcrleid(st)cr hun be voegdheid te gaan halen; in het basisonderwijs geldt sUaks een bevoegdheid. G.W. van Gin kei: Inzetten voor woonwagenwerk

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3