„Oeganda financieel en moreel bankroet" Militanten dreigen met meer geweld EG GAAT TOCH MET PLO PRATEN Amin: geen gruwelen onder mijn bewind" „Vrijlating gegijzelden in belang revolutie Onrust in Israël Uitwijzing van twee Nederlandse consuls in Baskenland geëist WOENSDAG 4 JUNI 1980 LONDEN (Reuter) - Idi Amin, de afgezette dictator van Oe ganda, wil naar zijn land te rugkeren maar heeft er geen behoefte aan om weer aan de macht te komen. Hij zegt dit in een interview dat gister avond door de BBC werd uit gezonden. Amin bevond zich tijdens het interview, dat ge filmd werd door het interna tionale televisieagentschap "visnews", "in een land in het Midden-Oosten". Amin stond erop dat zijn ver blijfplaats geheim zou wor den gehouden en stond niet toe dat zijn twee vrouwen en 24 kinderen zouden worden gefilmd. Volgens het Italiaanse blad L'Occhio bevindt hij zich ech ter in een hotel te Djeddah in Saoedi-Arabië. "Als het Oegandese volk mij weer terug wil hebben zal ik terugkeren", dit zei hij tegen Keith Barron ie het interview voor de BBC maakte. De ver dreven dictator zei verder dat hij bereid was met elke sta biele regering in Oeganda samen te werken om de een heid en de verzoening in het land te bevorderen. Hij voeg de er echter aan toe "Ik ben geen machtswellusteling". Amin zag er tijdens het inter view gezond en uitgerust uit en glimlachte voortdurend. Hij was bezorgd over de heer sende situatie in Oeganda die hij beschreef als chaotisch. Volgens hem was Oeganda nu een kolonie van Tanzania ge worden. Hij beschuldigde de Tanzanianen van diefstal van de Oegandese koffie- en ka- toenoogst. De Oegandese oud-president weigerde te zeggen hoe hij vo rig jaar naar Libië wist te ont komen, toen Tanzaniaanse troepen gesteund door Oe gandese ballingen hem ten val brachten. De berichten over de gruwel daden tijdens zijn achtjarig bewind in Oeganda bestem pelde hij als onwaar. Hij voegde er echter aan toe "als staatshoofd ben je niet altijd op de hoogte van wat er in elk departement precies ge beurt". Toen hem werd ge vraagd wat hij wist van Dora Bloch, de Engelse jodin die door' zijn veiligheidstroepen zou zijn vermoord nadat Is raël gegijzelden had bevrijd uit het gekaapte vliegtuig op Entebbe in 1976, zei Amin "Ik weet niets van een Dora Bloch". Idi Amin beschuldigde de Tan zaniaanse president Julius Nyerere, dat hij Milton Obote weer aan de macht probeerde te brengen. Milton Obote was president van Oeganda totdat hij door Amin werd afgezet. Amin zei dat hy in zijn land erg geliefd was. Ook ontkende hij geld uit het land te hebben gestolen. "Ik ben niet rijk, controleer alle banken in de wereld maar en je zult nooit een bankrekening op mijn naam vinden", zei hij. Hij was ook niet bang dat hij zou worden vermoord als hij weer naar Oeganda zou terugke ren. "Ik geloof in God en ik weet precies wanneer en hoe ik zal sterven en dit is een ge heim". Minister van wederopbouw: DEN HAAG (GPD) - „Oeganda is niet alleen financieel, maar ook moreel bankroet, na acht jaar Idi Amin. Tijdens zijn bewind had een mensenleven geen enkele waarde. De mensen konden aan niets anders meer denken dan: hoe blijf ik in leven? Hoe kom ik aan eten? Dat zijn nog steeds de leidende beginselen in Oeganda" Kefa Sempangi, minister van we deropbouw van het veelgeplaag de Oeganda, praat over de problemen van zijn land met een mengeling van nuchterheid en emotie. Hy is op bezoek in Ne derland voor gesprekken met ambtenaren van Ontwikkelings samenwerking en met de Evan gelische Omroep, die via de actie Metterdaad hulpprojecten in Oe ganda steunt. Het meest acute probleem in het Oeganda van vandaag, dat alweer bezig is zijn derde regering te ver slijten, na de val van Amin, is de honger. In het hele land, maar vooral in het noorden en noord oosten, zijn tijdens het schrikbe wind van Amin en vooral tijdens de oorlog waardoor hij uiteinde lijk werd verdreven, de oogsten verwaarloosd, er is geen eten. Bovendien, zo vertelt Sempangi, zijn er tijdens het bewind van Amin naar schatting 500.000 mannen, broodwinners, ver moord. „Er zijn in Oeganda nu ongeveer 300.000 weduwen en naar schatting anderhalf miljoen kinderen zonder middelen van bestaan". Verder beginnen groe pen van duizenden Oegandezen, gevlucht naar Kenia en Soedan tijdens de periode-Amin, terug te keren naar huis - ook voor hen moet er eten komen. De honger en de schrikbarende inflatie, als gevolg van het voed seltekort (een kilo vlees kost de helft van het maandsalaris van een gemiddelde ambtenaar) zijn ook mede oorzaak van de misda digheid in het land, die voor veel hulporganisaties het werken vrijwel onmogelijk heeft ge maakt. Zo zijn de katholieke mis sionarissen, die vóór Amin tradi tioneel een belangrijke rol speel den in Oeganda, nog niet terug gekeerd op hun posten. Voor een minister van wederop bouw is dat een vicieuze cirkel. om wanhopig van te worden. „De hulporganisaties zeggen: wy willen jullie graag helpen, maar dan moet eerst de situatie wat ge stabiliseerd zijn. Maar wy hebben eerst hulp nodig, voedsel, voor dat we kunnen hopen dat de toe stand wat rustiger wordt." Er is trouwens ook een direct ver band: de Oegandese militie in ombouw, die wordt getraind door de Tanzanianen die begin vorig jaar hielpen Amin te verdrijven, heeft een nijpend gebrek aan voorraden, ook voedsel. Dat maakt dat de militie niet in staat is de veiligheid op het platteland te verzekeren, zodat nu opnieuw een plantseizoen verloren dreigt te gaan, waardoor de honger met weer een jaar dreigt te worden verlengd. Naar schatting anderhalf miljoen Oegandezen leven nu op de rand van de hongerdood. Voor hen is de strijd om het bestaan verloren. De strijd die, zoals Sempangi het uitlegt, wordt gestreden volgens de „magendo een soort wet van de handigste, van de sterkste. Vandaar dan ook het dringend beroep dat de Oegandese minis ter doet op het westen, ook Ne derland. om steun. „Zodra Amin weg was. viel Oegan da weg uit de publiciteit, uit de massamedia", zegt Sempangi bit ter. „Cambodja en Latyns-Ame- rika krygen nu alle aandacht. Ook by de hulporganisaties heb ben die gebieden een hogere prioriteit". De politieke onrust in Oeganda is overigens nog allerminst voorby. President Luie. de eerste leider na het verdry ven van Amin. moest het veld ruimen voor Bi- naisa en enkele weken geleden werd die weer afgezet door een groep militairen. Juist enkele da gen geleden arriveerde Amin 's voorganger, Milton Obote, in Oe ganda. Destijds, toen Amin hem in 1970 verdreef, werd Obote al lerminst beweend. Later, toen Amin's ware aard bleek, verlang den velen terug naar de „socia list Obote. In september hoopt Oeganda, voor het eerst sinds Amin s staats greep van eind 1970, weer demo cratische verkiezingen te hou den. deelnemers zyn in elk geval het UPC van Obote (United People's Congress), waarvan wellicht nog een anti-Obote- groep zich zal afsplitsen, het LC (Labour Congress), de party van protestanten en vakbonden, en de DP (Democratie Party), de rooms-katholieke party. Tenzy ontvredenheid, honger en mis dadigheid voor die tyd opnieuw een staatsgreep veroorzaken. JERUZALEM (DPA/Reuter) - De moordaanslagen op de Palestijnse burgemeesters van Hebron en Ramallah in het door Israël bezette deel van Jordanië "vormen slechts een begin", zo heeft gisteren de plaatsvervan gende leider van de militante organisatie 'Kach', Jossi Dajan, in Hebron verklaard. Intussen sprak de sterk anti-Arabi sche organisatie in Jeruzalem be- richten tegen uit Parijs, als zou zy van plan zijn de Al-Aksa-moskee in Oost-Jeruzalem op te blazen. De socialistische oppositiepartij Mapam maakte gisteren melding van berichten over een voorge nomen aanslag op de Al-Aksa- moskee, die na Mekka en Medina in Saoedi-Arabië de belangrijk ste plaats voor de islam is. De se cretaris-generaal van deze party. Meir Talmi, deed een beroep op premier Menachem Begin dat een dergelijke aanval met alle middelen moet worden verhin derd. Hij adviseerde de organisa tie Kach te verbieden. Tevens verlangde Talmi van de premier opheldering over de aanhouding van de rabbijn Meir Kahane, de leider van Kach. Deze werd midden mei opgepakt on der verdenking van het beramen van terroristische aanslagen in het bezette deel van Jordanië. Staking Israëlische militairen maakten gis teren met geweld een eind aan een staking van Arabische win keliers die protesteerden tegen de aanslagen. Nadat de leider van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie, Jasser Arafat, om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad had gevraagd, pleitte de voorzitter van van de Verenigde Naties voor de rechten van de Palestijnen, de Senegalees Felilou Kane, voor een speciale bijeenkomst van de algemene vergadering volgende maand. Ontslag De burgemeester en de gemeente raad van Bethlehem hebben gis termorgen hun ontslag aangebo den aan de militaire gouverneur van de westelijke Jordaanoever. Burgemeester Elias Freij wordt door de Israëlische autoriteiten beschouwd als een gematigd po liticus op de westelijke Jordaan oever. In een brief aan de militai re gouverneur veroordeelt het gemeentebestuur "de onmense lijke behandeling van de Pale stijnse bevolking en hun burge meesters door de "bezettings macht". Freij voegde daar via de Israëlische radio aan toe zich ge dwongen te voelen ontslag te nemen wegens de wantrouwende houding van de Israëlische auto riteiten tegenover gekozen lei ders in het bezette gebied en we gens de aanslagen maandag op de burgemeesters van Nabloes en Ramallah. Burgemeester en gemeenteraad van Bethlehem volgen met hun aftreden het voorbeeld van het stadsbestuur van Gaza dat maandag aftrad. Ramsay Clark, oud-minister VS: 11 Gewapende vrienden van ét maand geleden bij een aanslag i zijn graf. De extremisten onder hen kondigden gisteren mee burgemeesters aan, uit wraak voor de aanslag i TEHERAN (AFP) - Ramsay Clark, de Amerikaanse oud-minister van justitie, heeft gistern in Tehe ran verklaard dat het noodzake lijk is voor de Iraanse revolutie dat de Amerikaanse gegijzelden zeer snel in vrijheid worden ge steld. De oud-minister neemt in Teheran deel aan de maandag begonnen "internationale confe rentie over de Amerikaanse in menging in Iran. Kamsey Clark verklaarde verder dat hij bereid is de plaats van ie dere willekeurige gegijzelde in te nemen, als dat de "tragische" gij zelingsaffaire zou kunnen beëin digen. Over de houding van Was hington in deze zaak zei hij: "De Amerikaanse regering drijft de spot met de gegijzelden, want zy zijn gewone mensen, en gewone mensen zyn van geen belang voor de Amerikaanse regering". De Amerikaan is voorts de mening toegedaan dat de ex-sjah van Iran terecht moet staan, omdat "een mens niet aan de wet mag ont snappen". Ramsay Clark zei tenslotte ook nog dat hij ervan overtuigd is, dat de Amerikanen een nieuwe poging zullen doen om de gegijzelden te bevrijden. De deelnemers aan de internatio nale conferentie werden van morgen ontvangen door de aja- tollah Chomeini. Chomeini geeft zodoende zijn fiat aan de confe rentie waarvan de organisatoren allen president Bani-Sadr zijn toegedaan en hij neemt er afstand mee van de radicale religieuze oppositie. Pers De Iraanse minister van buiten landse zaken, Ghotbzadeh, heeft gisteren gezegd dat de beperken de maatregelen die Iran heeft op gelegd aan de buitenlandse cor respondenten "een fascistische geest en denkwijze" weerspie gelen. De minister zei- "Alle dictaturen in de wereld begonnen zo. Wij kun nen er slechts stelling tegen ne men". Hij sprak op een perscon ferentie die voor een groot deel was gewijd aan de persvrijheid in Iran. Opperbevelhebber De opperbevelhebber van de Iraanse luchtmacht, generaal- majoor Amir Bahman Bagheri, heeft gisteren zijn ontslag aange boden aan de Iraanse president Bani-Sadr. Dit zegt het dagblad Kaynan te hebben vernomen van het bureau van de president. Er werd geen reden gegeven voor het ontslag van de luchtmacht- generaal. Bagheri is drie maan den geleden benoemd tot opper bevelhebber van de luchtmacht. ONDERWIJSSTAKING IN EL SALVADOR SAN SALVADOR (UPI) - In El Salvador zijn gisteren 10.000 leerkrachten voor twee dagen in staking gegaan om de vrijlating te eisen van een minister van on derwijs die guerrillero werd en vorige week werd gearresteerd. Aan de justitie is opgedragen te on derzoeken of er voldoende bewij zen tegen de 32-jarige oud-minis ter Salvador Samayoa zijn om tot strafvervolging over te gaan. Samayoa, die in januari als minister van onderwijs aftrad en bekend maakte dat hij zich aansloot bij het volksbevrijdingsleger, werd donderdag gearresteerd. "In El Salvador heerst een oorlogs situatie tussen het hele volk ener zijds en de burgerlijk-militaire junta anderzijds. De enige steun waarop de regering kan bugen is die van de Verenigde Staten. Een massale opstand zal dan ook niet lang meer uitblijven Aldus een vertegenwoordiger van het Salvadoriaanse bevrijdings front FDR (Frente Democratico Revolucionario) die deze week met een vijf man sterke delegatie een bezoek aan Nederland brengt. De delegatie maakt op het ogenblik een rondreis door Eu ropa om steun te verwerven in de stryd van het FDR voor de om verwerping van de dictatuur in El Salvador. Carters oproep aan landen Europese Gemeenschap tevergeefs BRUSSEL (GPD) - De pogingen van de Amerikaanse president Carter een ophanden zijnd Euro pees initiatief inzake het Midden- Oosten bij voorbaat een halt toe te roepen, lijkt het omgekeerde effect te sorteren. EG-landen, met Frankrijk voorop, zyn nu zelfs geneigd een stapje verder te gaan dan oorspronkelijk de be doeling was en de mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten dat Europe se ministers van buitenlandse zaken dit jaar nog met Jasser Ara fat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, aan tafel zullen zitten. Dit zou gebeuren in het kader van de Euro-Arabische dialoog waar aan tot nog toe uitsluitend door hoge ambtenaren van de EG en de Arabische Liga werd deelge nomen. Mede als gevolg van de irritatie over Jimmy Carters re cente uitspraken zijn er nu plan nen om de Euro-Arabische dia loog op ministerieel niveau te gaan voeren. Deze plannen zou den door regeringsleiders van de Negen tijdens de bijeenkomst in Venetië eind volgende week offi cieel bekend kunnen worden gemaakt. Hoewel de Palestijnen al geruime tijd actief deelnemen aan de Eu ro-Arabische dialoog, die zich tot op heden vooral bezig hield met samenwerking op technisch en handelsgebied, is de PLO als zo danig nooit officieel erkend door de Europese Gemeenschap. Maar een ministeriële bijeenkomst die hoofdzakelijk aan het Midden- Oostenconflict is gewijd en waarbij de Palestijnen vertegenwoordigd zyn, kan als nauwelijks minder dan een offi ciële erkenning worden bestem peld. Daar komt dan nog bij dat Jasser Arafat vanaf september het voor zitterschap van de Arabische Li ga zal overnemen, waardoor zijn aanwezigheid op Euro-Arabische ministerraden niet kan worden vermeden. Op een eventuele bij eenkomst voor die datum zal de PLO waarschijnlijk worden ver tegenwoordigd door haar waar nemend minister van buiten landse zaken, Farouk Kaddou- Het vooroverleg over het Europese vredesinitiatief over het Midden- Oosten werd tot nog toe gevoerd op basis van een Franse tekst die met name wilde sleutelen aan re solutie 242 van de Verenigde Na ties. De Fransen willen dat het Palestijnse vraagstuk niet langer wordt afgedaan als een vluchte- lingehprobleem. Ook willen zij de Europese Gemeenschap uit drukkelijk doen verklaren dat de Palestijnen actief moeten deel nemen aan het internationale vredesoverleg. Sommige landen, waaronder Ne derland, West-Duitsland en het Verenigd Koninkrijk willen ei genlijk nog niet zo ver gaan. Zy willen eerst nog een kans geven aan het Camp-David-akkoord waarby Israël en Egypte, onder auspiciën van de Verenigde Sta ten, de hoofdrol spelen. De opwaardering van de Euro- Arabische dialoog is echter een achterdeurtje via welk de Euro pese Gemeenschap nog veel ver der zou kunnen gaan. Ameri kaanse tegenwerpingen kunnen van de hand worden gewezen met het argument dat de dialoog tussen Europa en de Arabische Liga immc rs al zes jaar functio neert. Niets is normaler, zo vindt men, dan dat men hier wat meer inhoud aan geeft. Europese kringen zijn vooral ge belgd over de vroegtijdige in menging van president Carter, die zij voornamelijk als verkie zingspropaganda met het oog op de stemmen van Joodse kiezers in Amerika beschouwen. De door de Amerikaanse president ge maakte ophef vinden zij zeer misplaatst; te meer daar de V er enigde Staten via diplomatieke kanalen steeds op de hoogte zijn gehouden van de Europese voor nemens ten aanzien van het Mid den-Oosten. (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - De gemeenteraad van het Baskische dorp Bermeo heeft een motie aangenomen, waarin de twee Nederland.se consuls in het Baskenlans als ongewenst persoon worden verklaard en men eist dat zij worden uitgewezen uit het Baskenland. Voorts besloot men in deze motie, die werd ingediend door de extreem-linkse Baskische coalitie Herrie Batasuna, de politieke vleugel van ETA-Militar, een telegram te sturen naar het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken uit protest tegen de uitlevering van de vier Basken aan de Spaanse autoriteiten. In verband met mogelijke represailles door ETA-Mihtar staan het Nederlandse consulaat in Bilbao en in San Sebastian onder strenge politiebewaking. Beide honoraire consuls in het Bas kenland genieten, evenals het personeel van de Nederlandse am bassade in Madrid, sinds Pinksteren politiebescherming In de afgelopen week zijn zowel het Nederlandse consulaat in Bilbao als in San Sebastian door pro-ETA-demonstranten met stenen bekogeld. De vier Basken, die in de week voor Pinksteren uit Zuid-Jemcn zonder financiële middelen op Schiphol aankwamen zijn vrydag 23 mei als ongewenste vreemdeling door de Nederlandse autori teiten op een vliegveld naar Madrid gezet. Het Nederlandse mi nisterie van justitie en de Nederlandse ambassade in Madrid verklaarden bij die gelegenheid dat deze uitwyzing een routine zaak betrok, die geldt voor alle buitenlanders, die zonder midde len van bestaan Nederland binnenkomen. Achteraf bleek dat de uitgewezen Basken lid waren van ETA-Mili- tar en in Zuid-Jemen gedurende vier maanden een training had den gevolgd in stadsguerrillatechnieken, wapens en explosic- Twee leden van ETA-Militar hebben gisteren in Bilbao de bankbe diende Tomas Sulibarria met pistoolschoten gedood. Sulibarria, die enige tyd geleden zich als politieke vluchteling in Zuid- Frankrijk vestigde, raakte eerder by een ontvoering door de Bas kische radicale afscheidingsbeweging gewond Naar aanleiding van deze ontvoering verklaarde ETA-Militar later dat Tomas Su libarria een vertrouwensman was van de Spaanse politie, die trachtte te infiltreren in de afscheidingsbeweging ADVERTENTIE Fijne schotel gebakken eis met gember S".,d i ;00gqfMMKJ»vn .n stuk, 1 en bah te m we-n.g o'ie Fruil in apa I 1 gesnipperde ui. 1 teentie Imoflool 1 appel en 3 gembernooties Bc.uc vervolgens mot wat herrie 1 flinke een gebonden massa ontstaat G'Ct c vis en laat het geheel enheiemmut stoven. Garnccn mol s'a en scny. Doe meer met vis omdat 't

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9