Schutterveld moet met woningen volgebouwd Breed Leids Woonberaad blijft actievoeren JB3QÜB Bewoners Houtmarkt eisen schadevergoeding Overdracht Slachthuis naar nieuwe bvopl juli Volgens comité in tegennota Bewoners weigeren verhoging Reddingsoperatie voor vissen PAGINA 4 WOENSDAG 4 JUNI 1980 LEIDEN - "Wij moeten acties blijven voeren om de gemeente Leiden dui delijk te maken dat er snel iets moet worden gedaan voor de één- en twee persoonshuishoudens. De huidige si tuatie is onaanvaardbaar en daarom is het ook goed om in september of augustus een grote actie te houden in Leiden." Dit is, kort samengevat, de conclusie van de vergadering van het Breed Leids Woonberaad, die gisteravond werd gehouden in het Breehuys. Ver schillende belangengroeperingen discussieerden in het centrum over de Leidse woningproblematiek. Leidraad voor de discussie was het stuk dat Het Komité Iedereen Wil Wonen, de overkoepelende organisatie van zo'n vijftig Leidse belangengroepen, heeft geschreven. In het discussiestuk worden de activi teiten van de afgelopen maanden (onder te verdelen in drie groepen) op een rijtje gezet. De organisatie heeft zich in de eerste plaats beziggehouden met sociale nieuwbouw. Het Schuttersveld is daar een voorbeeld van. Wim Entzin- ger van het KIWW: "De gemeente wil daar voornamelijk kantoren neerzet ten en wij vinden dat er meer huizen moeten worden gebouwd. En dat kan ook, zo blijkt uit een rapport van (i Delftse studenten." "Het is te gek dat daar zoveel kantoren worden gebouwd", riep iemand gis teravond uit. "Het lijkt wel of Leiden in de vaart der volkeren omhoog ge stuwd moet worden." Het tweede strijdpunt van het KIWW betreft de woonruimteverdeling. Entzinger. "Veel mensen komen door het huidige woonruimteverde- lings- en inschrijvingsbeleid van de gemeente slecht aan de bak. Wy wil len dat dat verandert. En dan moeten we het kraken natuurlijk niet verge ten. De kraakbeweging is niet alleen landelijk, maar ook in Leiden in een stroomversnelling terecht gekomen. Over kraken bestaan veel standen. Die moeten opgehelderd worden. Een goede samenwerking tussen het KIWW en de kraakbewe ging is daarom noodzakelijk." "Ik vind dat het kraken de drijvende motor van al onze acties moet wor den", zei iemand op de vergadering. Een andere bezoeker was het daar niet mee eens. "Volgens my is het strijden voor sociale nieuwbouw het allerbelangrijkste." De kerngroep bracht de "strijdende" partijen bij elkaar door te stellen dat zowel het kraken als de sociale nieuwbouw "speerpunten zullen zyn." "En dan moeten we natuurlijk ook nog op actuele zaken kunnen in spelen", zei Wim Entzinger. Op de vraag wat er in september precies moet gaan gebeuren, kwamen ver schillende antwoordén. De moge lijkheden varieerden van een tenten kamp tot het kraken van het bureau huisvesting. "We zien nog wel", zei Entzinger. "Ik schrijf in ieder geval alle mogelijkheden op." Polder fietstocht De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert op zaterdag 7 juni een polderfietstocht onder leiding van natuurgidsen. Deelne mers aan de tocht kunnen zich aanmelden bij A. Zivinkels, Tjalkenwerf 18, Leiden, tel. 071-125708. De fietstocht wordt gehouden in de omge ving van Leiderdorp en be gint om tien uur. De deelname is beperkt. Avondvierdaagse De Leidse wandelsportvereni ging "Zuid-West" organiseert voor de 23ste maal de avond vierdaagse in Leiden. Dat ge beurt op 9, 10, 11 en 12 juni. Deelnemers hebben de keuze uit de volgende afstanden per avond: 5, 10 en 15 kilometer. Deelnemers kunnen tussen 18 en 19 uur starten bij de kanti ne van de voetbalvereniging VTL aan de Voorschoterweg. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden bij voorinschrij ving. Aanmelden kan men zich op het adres Levendaal 29a. Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt morgen avond "The Whole Shootin' Match" van de Amerikaanse regisseur Eagle Pennell. De nieuwe film, die op het festi val van Berlijn veel succes oogstte, gaat over twee man nen die beiden hun grote kans gemist hebben maar deson danks nog altijd de illusie hebben dat het straks beter wordt. Ze proberen dat op allerlei ma nieren te doen, zoals het kwe ken van chinchilla's en het doen van allerlei uitvindin gen. Maar alles loopt mis. De voorstelling begint om 21 uur en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. LPMG-jubileum In het kader van het 60-jarig be staan van het Leidsch Politie Muziek Gezelschap wordt vrijdag een grote muzikale manifestatie gehouden in de Hooglandse Kerk in Leiden. Naast de brassband van het LPMG onder leiding van Cees Brugman nemen drie bekende Leidse koren aan dit concert deel. Het zijn: het Alma Mater Koor onder leiding van Louis van Wijngaarden. Rijnlands Christelijk Mannenkoor on der leiding van Sander van Marion en de Chr. zangver eniging Ex Animo onder lei ding van Wim de Ru. Orga nist Joop Brons. De toegangsprijs bedraagt f7.50. Kaarten kunnen onder meer worden gekocht bij het politiebureau aan de Zonne veldstraat 10 en op de avond zelf vanaf 19 uur in het kerk gebouw. LEIDEN - Op het Schuttersveld moeten zoveel mogelijk woningen worden gebouwd. In de behoefte aan kanto ren in Leiden wordt de komende vijf jaar ruimschoots voorzien door de nu op stapel staande bouwplannen. De komende vijf jaar wordt Leiden al opgescheept met een overschot aan kantoorruimte van tenminste 25.000 vierkante meter, nog afgezien van de kantoren die de gemeente op het Schuttersveld wil bouwen. Dit zijn de voornaamste conclusies uit de "tegennota van aanpak die het comité Schuttersveld de zer dagen presenteert aan de ge meente. Het comité heeft in haar nota gebruik gemaakt van een tussentijds rapport van project groep Schuttersveld van de Technische Hogeschool uit Delft. Deze projectgroep houdt zich sinds het najaar van 1979 bezig met de mogelijke ontwikkeling van het Schuttersveld vanuit uit gangspunten die door het comité grotendeels worden onderschre ven. Eind deze maand zal het de finitieve rapport van de project groep op tafel komen. Zoals bekend presenteerde de ge meente vorige maand een 'nota van aanpak" voor het Schutters veld. In de plannen van de ge meente wordt ervan uitgegaan dat het stuk grond de komende 10 jaar in gedeelten moet worden bebouwd. Volgens de nota is de bouw van 50.000 tot 75.000 vier kante meter kantoorruimte nodig en kunnen daarnaast zo'n 200 tot 300 woningen worden neergezet. Het comité Schuttersveld (be staande uit vertegenwoordigers van politieke partijen en belan gengroepen) veegt min of meel de vloer aan met de gemeentelij ke plannen. "In de nota van de gemeente is geen één cyfer te vinden over de behoefte aan be taalbare woningen, terwijl de be hoefte aan kantoren breed wordt uitgemeten. De gemeente is zo verstrikt geraakt in haar kantoor speculaties dat de behoefte aan woningen op het Schuttersveld geheel aan hun aandacht voor bijgaat Uit de tegennota blijkt dat wo- ningwetbouw op bijna het gehele Schuttersveld mogelijk is. Vol gens de projectgroep is er ruimte voor 800 a 900 woningen (afhan kelijk van de grootte van de wo ningen, bebouwingsdichtheid en het aantal woonlagen). Eén van de belangrijkste conclusies van de tegennota is ook dat financiële argumenten woningwetbouw op het Schuttersveld nooit kunnen dwarsbomen. De projectgroep Schuttersveld he-, kelt de in de gemeentelijke nota gesignaleerde behoeften aan kantoren op het Schuttersveld. Volgens de projectgroep heeft de gemeente het niet aangedurfd cij fers over de verwachte kantoor behoefte en de geplande kan toorbouw naast elkaai te leggen om dat daaruit duidelijk zou blij ken hoe groot het overschot aan kantoorruimte zal zijn in 1985. De plannen van de gemeente verto- Fabel Dat de bouw van kantoren leidt tot meer werkgelegenheid wordt in de tegennota naar het rijk der fa belen verwezen. "Ook als de gebouwde kantoren vol zouden komen is het onwaar schijnlijk dat dat veel effect heeft op de Leidse werkgelegenheid. Alles bij elkaar blijkt dat het bouwen van 50.000 tot 75.000 vierkante meter kantoorruimte op het Schuttersveld, in de hoop er de Leidse werkgelegenheid mee op te lossen, een volstrekt speculatieve bezigheid is die vermoedelijk alleen leidt tot leegstand van kantoren". Het comité en de projectgroep Schuttersveld menen dat een ho tel zeker in de behoefte zal voor zien maar dat een gevolg daarvan zal zijn dat een aantal hotels die minder ideaal zijn gelegen in de problemen komt. De behoefte aan grond voor binnenstadsge bonden bedrijven noemt men onduidelijk. Het comité voorziet verder dat de parkeer- en ver keersproblemen nog erger zullen worden als de plannen van de gemeente doorgaan. Volgens het comité moeten de plannen voor het Schuttersveld financieel los gekoppeld worden van de plan nen voor het Stationsplein. Een bijkomend voordeel van zo veel mogelijk woningbouw is volgens het rapport dat daarvoor geen gefaseerde aanpak nodig is: de behoefte aan woningen is groot genoeg. De grond langs de spoorlijn (eigendom van de NS) acht men uit stedebouwkundige overwegingen (geluidshinder) minder geschikt voor woping- bouw. Die grond blijft beschik baar voor andere doeleinden wanneer daaraan concreet be hoefte. Volgens een woordvoerder van de Projectgroep Schuttersveld ko men de plannen in de tegennota dicht in de buurt bij de wensen die zijn geuit door de PvdA-frac tie in de gemeenteraad. Volgens de PvdA moeten meer woningen worden gebouwd dan staat aan gegeven in de nota van aanpak van de gemeente. Ook zouden de plannen tegemoet komen aan de wens van het CPN-raadslid Hoe ven die vindt dat er snel een begi n moet worden gemaakt met de bouw van woningen op het Schuttersveld. Volgens de pro jectgroep kan de woningbouw snel worden aangepakt. JAN RIJSDAM Veel klachten PCW-flats Merenwijk LEIDEN - Behalve de verhoging van de stookkosten zal een aantal bewoners van de PCW-flats in de Merenwijk nu ook de verhoging van de servicekosten (15 wei geren te betalen. Dit bleek gister avond op een buurtvergadering, georganiseerd door de hulp- en informatiedienst van de Socialis tische Party. De stookkosten zijn erg hoog, zo betogen de actievoerders, omdat de isolatie erg slecht is. Bij een eerste weigering van de betaling voor de stookkostenverhoging (begin dit jaar) deden ongeveer 175 bewoners mee. Hoeveel er dat nu worden is nog niet zeker. Bo vendien gaat men nu ook de ser vicekosten verhoging weigeren. Sinds 13 maart is de huismeester geschorst, omdat hij "zich in woord en geschrift had uitgelaten over de stichting(de Protestants Christelijke Woningbouwver eniging). Toch betalen de bewo ners van de bijna 500 PCW flats nog elke maand servicekosten. Klachten van de bewoners zijn er al jaren, maar pas sinds het begin van het jaar hebben zij een actie comité gevormd. De klachten zijn veelvuldig en van uiteenlo pende aard. Het gebrekkige on derhoud, tocht, geluidsoverlast, vocht- en schimmelplekken, ho ge stookkosten enz. Ook zit het de bewoners dwars dat de flat Kie kendiefhorst 131 al bijna een jaar leeg staat. Deze flat is door de woningbouwvereniging "onbe woonbaar verklaard vanwege waterschade. Nog steeds is daar niets aan gedaan. Krakers verlieten na korte tijd zelfs de flat. Maar ook de omliggende flats hebben last van de water schade. 'We blijven doorgaan", aldus een woordvoerder van het actiecomi té. 'De bewoners zijn gerechtigd de verhogingen te weigeren als er niets aan hun klachten wordt ge daan. Voorlopig moeten we een uitspraak van de huurcommissie afwachten over onze eerste wei gering. En nu we eenmaal een vergadering hebben gehad over de stookkosten, blijken er nog veel meer klachten te zyn. Die gaan we allemaal bekijken en zo veel mogelyk als een geheel doorspelen naar de PCW.' LEIDEN - Bewoners rond het ter rein van de voormalige Zoutkeet aan de Houtmarkt in de Noord- vest hebben een lange lyst ge maakt van de schade die hun panden vorig jaar hebben opge lopen door sloop- en heiwerk zaamheden van de exploitatie maatschappij Frefido BV. Zij ei sen een schadevergoeding van de eigenaar, de projectontwikkelaar Korswagen. "Maar helaas zit er weinig schot in de zaak", stelt een aantal buurtbewoners somber vast. "De schade is beslist niet klein", zegt buurtbewoner Jan Scharloo. "En het wordt steeds erger: vochtplekken worden groter en scheuren breder." Zoals bekend werd de Zoutkeet vo rig jaar zomer gesloopt om plaats te maken voor huizen. De exploi tatie-maatschappij Frefido had plannen om 80 woningen'te bou wen. De eigenaar voerde de plan nen echter niet verder uit. Hij verkocht de grond door aan een Amsterdamse collega, Banero BV. Het stuk grond ligt nu nog braak. "Maar Banero heeft mij la ten weten dat ze eind dit jaar be ginnen", zegt Scharloo. "Toen ze begonnen te slopen begon de ellende", vertelt hij. "Het ge dreun drong overal doorheen. Rustig zitten was er niet meer bij. Planten vjelen door de trillingen op de grond. Zo erg was het. Bo vendien &eeg een aantal bewo ners last j^an lekkages." Volgens Scharloo heeft de project ontwikkelaar niet voldoende voorzorgsmaatregelen genomen. De huizen zijn niet goed geïso leerd Ja, ze hebben een soort bo terhamzakjes tegen de gevels ge plakt." De bewoners gingen niet bij de pakken neerzitten: zij maakten een lijst waarop de opgelopen schade stond. Met die lijst kwa men ze via de wetswinkel bij het bureau voor rechtshulp terecht. Scharloo: "Bij het bureau voor rechtshulp hebben ze ons goed geholpen. Zij vertelden ons wie we aansprakelijk konden stellen voor de schade. Wij hebben Korswagen en Banero BV aange schreven: zij moesten pinnen acht dagen reageren. We hoorden echter een tijd niets meer. We hebben de zaak in behandeling genomen kregen we te horen als we ze weer eens opbelden. De buurt schreef ook een brief naar de gemeente. Volgens Korswa gen had de gemeente namelijk ook klussen uitgevoerd in het ge bied. Scharloo: "We hebben dat gecontroleerd. De gemeente heeft inderdaad wat gedaan, maar die werkzaamheden mogen geen naam hebben. Korswagen, delegeert het probleem gewoon. Hij wil anderen voor de schade op laten draaien." "De schade neemt nog steeds toe", vervolgt hij. "Het plastic op de wanden van de huizen is er afge waaid. En laatst nog waaide er een nieuwe muur om. De hele boel kwam op het dak van de wo- LEIDEN - Een inderhaast opge zette reddingsoperatie moest er gistermiddag aan te pas komen om de visstandvan de vijver aan de Julianakade het leven te red den. In overleg met de Plantsoe nendienst was besloten de vijver te laten leeglopen. Dat was nood zakelijk in verband met de uit voering van grondwerkzaamhe den door de Gasunie in de Willem Het Schuttersveld, nog altijd een groene plek midden in de stad. Het comité Schuttersveld concludeert nu dat er in Leiden meer dan genoeg kantoren zijn en. het tijd wordt om er wonin gen te bouwen. Met name be taalbare woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens ning ernaast terecht. De bewo ners waren gelukkig niet thuis. Aan drie van de elf panden is iets gedaan. De aannemer, de Delft- landsé Bouwmaatschappij, heeft scheuren dichtgesmeerd." Volgens Scharloo zijn de buurtbe woners het wachten beu. Hun advocaat hebben ze nog eens aangespoord om haast achter 'de - zaak te zetten. "En we hebben Banero BV ook nog een brief geschreven", zegt Scharloo. "Ik vind dat zij goede voorzorgsmaatregelen moeten nemen voordat ze beginnen met bouwen. Wij willen die ellende niet nog een keer meemaken." de Zwijgerlaan. Al vorige week liet men het water uit de aangrenzende vijver in de Juliana van Stolberghof leeglo pen. Dat gebeurde in verband met een lekkage in de verbinding tus sen beide vijvers. Dat karwei is inmiddels geklaard. Bij werk zaamheden aan de gastrans- portleiding bleek men nog te kampen met een zodanige wate- LEIDEN - Niets lijkt de overdracht van het Openbaar Slachthuis in Leiden aan een particuliere BV, opgericht door slachters, meer in de weg te staan. Drie gemeente lijke commissies spraken zich gisteravond uit voor die over dracht op 1 juli aanstaande. Slechts één lid, CDA-er Vink wilde zijn stem nog voorbehou den. WD-raadslid Van Duijn bracht aan het slot van de besprekingen hulde aan de onderhandelaars die erin geslaagd zijn het slacht huis voor Leiden te behouden en bovendien nog een stukje extra werkgelegenheid hebben weten te creëren. Enkele jaren geleden zag het er nog naar uit dat het slachthuis in Leiden gesloten zou moeten worden omdat de her keuring bij vervoer van de ene vleeskeuringskring naar de an dere wegviel en men in de rode cijfers terecht kwam. Op dit ogenblik werken er veertig man op het slachthuis in gemeen tedienst. Na de overdracht zal ongeveer de helft van het perso neel zich met de vleeskeuring gaan bezighouden. De andere helft - 22 man om precies te zyn - gaat werken voor de nieuwe BV. Om hun rechtspositie te waar borgen wordt er tussen de ge meente en de BV een dienstver- leningsovereenkomst gesloten. Die houdt in dat de BV zich ver plicht het gemeentepersoneel in dienst te houden. Slechts wan neer iemand uit" eigen vrije wil vertrekt is de BV gerechtigd zelf een nieuw personeelslid aan te trekken. In de onderhandelingen tussen gemeente en slachters heeft men ook overeenstemming bereikt over tarieven die zullen worden geheven. Wel krijgt de nieuwe BV een speelruimte van vijf pro cent per jaar naast de gebruike lijke stijgingen in verband met gestegen kosten van personeel en apparatuur. LEIDEN - Terwijl de bewoners rustig sliepen drongen inbrekers hun woning aan de Schouwen- werf 6 en 11 de afgelopen nacht binnen. De inbrekers roofden uit de Schouwenwerf 6 een polstasje met geld. Voorts namen zij een diplomatenkoffertje met onder andere verzekeringspapieren Het koffertje met inhoud werd later teruggevonden' in het struikge was bij de Schouwenwerf. Het polstasje lag er leeg naast. In de Schouwenwerf 11 stalen de inbrekers in totaal 155 gulden uit de woonkamer. roverlast dat overwogen werd de vijver aan de Julianakade droog te zetten. Gisteren ging men daartoe over. Volgens een woordvoerder van de Plantsoenendienst was bij het droogvallen van de vijver perso neel van de dienst aanwezig om de vis direct naar de vijver aan de Bernhardkade over te bren gen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4