Afvalstoffen nog onbekend Inzakkei i woningiru irkt: nieuwe t oewijzingsn orm BIJ VOORMALIGE VUILSTORTPLAATS ROOMBURG „We hebben heel erg moeten schipperen" WOENSDAG 4 JUNI 1980 LEIDEN Ik heb genoten i ADVERTENTIE - Klokken mm-. IN ALLE UITVOERINGEN Grote keuze in het betere genre INTERESSANTE PRIJZEN Uw vakspecialist V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 leiden Eigen ateliers LEIDEN - Het inzakken van de woningbouw in Leiden zal op korte termijn gevolgen moeten hebben voor de verdeling van de woonruimten door het gemeen telijk Bureau Huisvesting. Wet houder Tesselaar (volkshuisves ting) liet dit gisteravond weten in een vergadering van enkele raadscommissies. Het college van B en W zal binnenkort met een aantal concrete voorstellen op tafel zal komen met betrek king tot het toewijzingssysteem van Huisvesting. "In de nota over het volkshuisvestingsbeleid staat dat er weinig woningen zijn dus er is weinig te verdelen", aldus de wethouder. "De Leidse gemeen teraad moet daaruit de conse quenties trekken en aangeven waar de prioriteiten moeten ko men te liggen". Zoals bekend wordt in de volks huisvestingsnota, die de gemeen te vorige week presenteerde, een weinig rooskleurig beeld ge schetst van de woningbouwsi- tuatie in Leiden. De nota zal na de vakantie samen met de regeling voor de woonruimteverdeling in de Leidse gemeenteraad worden behandeld. Volgens wethouder Tesselaar moet de nota tevens gekoppeld worden aan een ur gentiesysteem voor de toewijzing van woningen. Ln een vergadering van de raads commissies voor volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, waar de nota gisteravond werd besproken, kwam naar voren dat de meeste raadsleden de bui al hadden zien hangen. Mevrouw Kokxhoorn noemde de nota vrij eerlijk. Het CDA-raadslid zei te hopen dat de raad nu heeft ge leerd dat het bebouwen van open gaten in de binnenstad niet kan zonder de bouw van woningen in de stadsuitbreidingsgebieden. Het PPR-raadslid Beijen hield een pleidooi voor een hogere bebou wingsdichtheid (meer woningen per hectare). Beijen noemde Boekhorst en Koppelstein (Morsk wartier) "toonbeelden van inefficiënt grondgebruik" en "mislukte wijken" Mevrouw Ponsen (PSP) zei "eigen lijk alleen maar cijfertjes, cijfer tjes en nog eens cijfertjes" gezien te hebben en noemde de nota één groot pleidooi voor het bebou wen van de Stevenshofjespolder. Het PSP-raadslid meent dat het volbouwen van de polder niet helpt de woningnood van de Leidse woningzoekenden op te lossen omdat er teveel vrije sec tor (duurdere) woningen worden gebouwd (10%). Mevrouw Pon sen meent dat het college van B en W dramatisch doet over de woningnood maar niet echt aan geeft wat voor oplossingen er zijn. Mevrouw Kessen (PvdA) verweet het PSP-raadslid bedrog. Vol gens mevrouw Kessen is het een onjuiste voorstelling van zaken dat er in de Stevenshofjespolder niet gebouwd zou worden voor de Leidse woningzoekenden. Mevrouw Koning (PvdA) zei ook wel 100% woningwetbouw te willen maar noemde dat niet haalbaar. Wethouder Tesselaar wees er op dat de gemeente het niet alleen voor het zeggen heeft en dat het een hele toer zal zijn om 90% sociale woningbouw in de Stevenshof voor elkaar te krij gen. Volgens de wethouder zal het rijk flink moeten "bijspek- ken". Het WD-raadslid Langerak liet weten dat als volgend jaar net zo weinig woningen worden opge leverd als in dit jaar dat voor hem persoonlijk aanleiding is het ver trouwen in het WD PvdA-col- lege op te zeggen. Het WD- raadslid riep op om de woning nood gezamenlijk, zonder partij politiek, op te lossen. Wat voor oplossing dat moest zijn kon het VVD-raadslid niet aangeven. "Als ik dat wist zou ik ambtenaar van de gemeente Leiden zijn",, aldus Langerak. Prof. dr. Verryn Stuart over lustrum LEIDEN - "Wat sommige studenten hebben gedaan was een beetje flauw. Het was aandacht trekken over de rug van het lustrum van de Leidse universiteit". Aan het woord is prof. dr. A. A. Verryn Stuart. In zijn werkkamer in het Centraal Reken Instituut (CRI) blikt hij terug op de viering van het 405-jarig bestaan van de Leidse universiteit, vorige week. Over de bezetting van het Academiegebouw (de grote trekpleister van het Rapenburgfeest) en de ongeregeldheden bij het bezoek van Pais zater dag aan Leiden zegt hij: "De bezetting in de lustrumweek vind ik haast een pluim op onze hoed, omdat het lustrum het vehicel moest worden om hun grieven naar voren te trekken. Ik bedoel daarmee dat de bezetters geen andere manier dan het lustrum vonden om hun ideeën onder de aandacht te brengen van de mensen" Gestoken in een lichtblauwe lustrumtrui ("ze zijn allemaal uitverkocht") laat Verryn Stuart de activiteiten van de Leidse universiteit tijdens de lustrumweek nog eens de revue passeren. Hij was als voorzitter van de lustrumcommissie de man die de touwtjes in handen had. Over de rellen rond Pais, die zoals bekend afgelopen zaterdag in de Gor- laeuslaboratoria plaatsvonden zegt hij: "Ik heb genoten dat zon fel debat kan plaatsvinden en heb bewondering voor de manier waarop de bewindsman de zaak oploste. Ik vind het ook prettig dat het uiteindelijk in een rustige sfeer is afgesloten". Het is moeilijk om Verryn Stuart over de lustrumweek zelf uitspraken te ontlokken. Maar tegen het eind van het gesprek komt de aap toch uit de mouw. "Het bezoek is wel wat tegengevallen". In september vorig jaar werd Verryn Stuart door de voorzitter van het college van bestuur van de universiteit, mr. Cath, benaderd om het lustrum te LEIDEN - Niemand weet op dit ogenblik welke stof fen er in het verleden ge stort zijn op de voormalige vuilstortplaats aan de Roomburgerweg. Zelfs bij de gemeente Leiden die verantwoordelijk was voör het toezicht bij de stortingen weet men het niet precies. Vandaar dat opdracht is gegeven voor een globaal watermon- steronderzoek in de direc te omgeving van de in middels gesloten stort plaats. De eerste resultaten zijn volgens de heer Barendregt, adjunct-direc teur van de dienst Gemeente werken niet alarmerend. Maar alle resultaten zijn op dit ogenblik nog niet bekend. En zelfs wanneer dat wel het geval is, zal het geen pasklaar antwoord geven op de vraag wat er precies ligt. Daarvoor is het onderzoek te oppervlakkig. De Werkgroep Milieubeheer Lei den signaleert in het gisteren aan de Leidse raad gestuurde be zwaarschrift voor het ontwerp- bestemmingsplan Roomburg dat geruchten de ronde doen dat tenminste twee bedrijven chemi sche afvalstoffen in Roomburg hebben gestort. De werkgroep vindt dat daarover absolute dui delijkheid moet komen. Zowel in het belang van de huidige als die van de toekomstige bewoners. "De gemeente zal enerzijds de offi ciële boeken waarin de stortin gen zijn geregistreerd moeten nakijken. Verder moeten de be heerders worden gehoord en moet ter plaatse onderzoek wor den verricht. Met name waar het gaat om de verontreiniging van het oppervlaktewater rondom de puinstort". De Leidse werkgroep vindt het noodzakelijk dat het onderzoek zich uitstrekt tot in de verre toe komst, omdat lekkages in de ver pakking van eventueel aanwezig chemisch afval ook na vele jaren nog altijd kunnen optreden. In dat verband zegt de werkgroep het uitermate onverstandig te vinden om een insteekhaven aan te leggen vlak bij de vuilstort plaats. "Eventuele giftige chemi- calieën kunnen daardoor alleen nog maar gemakkelijker uit de 10 a 20 meter diepe voormalige zandwinningsput in het op pervlaktewater terecht komen", aldus de Werkgroep Milieube heer. Adjunct-directeur Barendregt van Gemeentewerken onderschrijft de conclusies van de werkgroep. Na de meldingen over talloze il legale stortingen in de provincie Zuid-Holland is dan ook op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de samenstelling van de Leidse vuilstortplaats in Roomburg. In de onmiddellijke omgeving van de inmiddels af gedekte en aangeplante vuilstort werden watermonsters genomen die voor onderzoek werden opge stuurd. Wat betreft het zuurstofgehalte en de aanwezigheid van zware me talen kwamen er volgens ad junct-directeur Barendregt geen alarmerende zaken tevoorschijn. Van de eventuele aanwezigheid van chemische stoffen als bij voorbeeld pesticiden is op dit ogenblik nog niets bekend. Niet zinvol De suggestie van de werkgroep om de stortingsregisters zorgvuldig na te lopen acht Barendregt niet erg zinvol. "We weten dat er de afgelopen jaren af- en aangere- Een periode voor de sluiting van de vuilstortplaats Roomburg kwam het nogal e afvalstoffen. Diverse malen moest de brandweer in actie komen (Archieffoto). r dat er brand ontstond i den is bij de vuilstortplaats. Er zijn daar bijvoorbeeld containers vol afvalstoffen neergegooid. Wie zegt dat daartussen niet een vat met gevaarlijk spul heeft gezeten. Dat is niet na te gaan. Ook niet aan de hand van de registers". De put in Roomburg is destijds ontstaan als gevolg van de zand winning. Plaatselijk stond er tien tot twintig meter water. Na en kelejaren is de put tot een diepte van rond drie meter gedempt met slappe grond afkomstig van de plek waar de rijksweg 4 werd aangelegd. Daarna heeft de ge meente de plas aangewezen als vuilstortplaats. Jarenlang zijn er door vele bedrij ven afvalstoffen afgeleverd en volgens bewoners van de aan grenzende Rivierenbuurt was het toezicht er zeker niet optimaal. Dat signaleerde onlangs ook het PvdA-raadslid mevrouw Ko ning. Zo kwam het kort voor de sluiting van de stortplaats nogal eens voor dat er brand ontstond in het pas gestorte afval. De Leid se brandweer moest daarvoor enkele malen in actie komen. Adjunct-directeur Barendregt "Wat er precies ligt, daar kunnen we slechts naar gissen. De werk groep heeft gelijk dat daarover opheldering moet komen. Als de woningen of bedrijven in de buurt komen zal er zeker een diepgaander onderzoek moeten komen." Hij denkt daarbij aan een grond waterstrom ïngsonder- zoek. Het nu verrichtte onder zoek was bedoeld om na tegaan of er a la minute alarmerende ver schijnselen konden worden ge registreerd. De eerste resultaten wijzen niet in die richting. "Maar", herhaalt Barendregt nog eens, "het bewijst natuurlijk nog niets". /er gepraat, maar of n het Residentie-or de solistenrol heeft getrokken "Ik vond het een enorme uitdaging en heb de uitnodiging direct aangeno men. Je komt met zoveel mensen in aanraking. Soms met mensen waar van het het bestaan niet weet, zoals ambtenaren bij de gemeente en de politie". Prof. Verryn Stuart had dankzij zijn lustrumactiviteiten veel contacten met mensen van buiten de universiteit. Was dit ook het geval met de universiteit zelf? Verryn Stuart: "Er is door enkelingen enthousiast het werkelijk is gebeurd weet ik niet. Het concert kest met de Leidse hoogleraar Van Gunsteren i volgens mij behoorlijk wat niet-universitaire Over het bezoekersaantal zoals dat van de Open Huizen kan Verryn Stuart geen cijfers geven, "maar ik heb de indruk dat de mensen niet erg hard liepen". Het niet doorgaan van het Van der Werfparkfeest was voor de lustrum commissie ook een domper op de feestvreugde. "Er is misschien te lang gewacht met de vergunningen. Er zijn vorig jaar vervelende toestanden geweest met een studentenvereniging (Minerva, red.) die daar een feest had. We waren ook vergeten dat er tijdens de lustrumweek veel tentamens en dergelijke werden gehouden. Die gingen gewoon door. De studenten konden daardoor niet erg actief zijn. Mede door die gebrekkige steun hebben we dat feest niet meer voor elkaar gekregen. Wantzegt Verryn Stuart, "een slecht georganiseerd feest is erger dan het niet laten doorgaan". Het hele lustrum van de Leidse universiteit heeft overigens niet veel gekost, zegt Verryn Stuart. "Ik had nul gulden van de universiteit gekre gen. We zijn er van uitgegaan dat de zaak zich zelf moet bedruipen. Dankzij de lustrumwijn hebben we de kosten aardig gedrukt. Er zijn in ieder geval meer dan veertienduizend flessen verkocht". Tenslotte zegt hij: Het is misschien allemaal wat anders gelopen dan we hadden gedacht. Door de veelheid van activiteiten heb ik het niet alle maal meer in de hand kunnen houden. En de weken die aan het lustrum vooraf gingen leverden nogal wat problemen op. Je had pasen, goede vrijdag, dertig april, vijf mei en hemelvaartsdag, met daarbij pinksteren in het vooruitzicht. Je kon mede daardoor niet altijd op je medewerkers rekenen omdat er regelmatig een aantal met vakantie was. We hebben ongelooflijk moeten schipperen, maar ik heb echt plezier gehad van het werk dat het lustrum met zich meebracht". THIJS JANSEN LEIDEN - Een vijftienjarige fiet ser uit Leiderdorp werd gister morgen op de Burggravenlaan geschept door een bestelauto. Fietser en auto reden in dezelfde richting naar de Sitterlaan. Het fietspad heeft ter plaatse sugges tiestroken. Bij deze stroken schepte de 21-jarige Leidke be stuurder van de bestelauto dQ fietser. De laatste werd met een gebroken hand en pols naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Circulatie "Ter hoogte van Oude Rijn staat een file van drie kilometer lang". Even dachten we giste ren dat dit radiobericht op de Leidse Oude Rijn sloeg. Want het was me een puinhoop Ir. Driessenstraat, Middelste gracht, Oude Rijn en Heren gracht propvol auto's die geen kant uitkonden. De reden hiervan is de afslui ting van de Hooigracht voor auto's die vanaf de Ir. Dries senstraat naar de Pelikaan straat willen. De werkzaam heden aan dat stukje Hooi gracht zijn pas 16 juni klaar. Autoverkeer rijdt steeds vanaf de Zijlsingel langs de Meelfa briek over de smalle Kerk- pleinbrug naar de Ir. Dries senstraat. Daar aangekomen kan het geen kant op. Dus: de Middelstegracht op langs het Ir. Driessenplein. Dan moet het langs de normaal zo rusti ge Oude Rijn en Herengracht weer terug naar de Zijlsingel. Zelfs het woonerf de Uiter- stegracht barstte van het snelverkeer. Bij de Zijlsingel is overigens een verkeersbord geplaatst dat het doorgaande autover keer aanraadt om de Ooster kerkstraat en de Ir. Driessen- n te rijden, omdat cht afgesloten is. orteerde geen ef- straat niet de Hooigr Dat bord fect Is dat keerscirculatie": autoverkeer dat doelloos in een cirkel heen en weer rijdt.... Wat ons betreft liever in een grote boog rond de binnenstad heen. Vrouwen vrij! uitgekozen dag fakkelop tochten tegen sexueel ge weld. Dit jaar gebeurt dat op 7 juni onder het motto vrou wen vrij". Zijn vrouwen dan niet vrij? Zij hebben het in onze mannen maatschappij maar voor het kiezen ze mogen vertroe telen, verzorgen, altijd klaar staan voor de man geen grote mond opzetten en beetje sexy uitzien (niet "te" sexy natuurlijk, anders lokt een vrouw uit dat ze gepakt" wordt...). Vrije keuze? Nee toch. Welke vrouw kiest ervoor om puur als lustobject behandeld te worden (nafluiten, billen en borstenknijperij of onge wenste vragen in de trant Hé lekker stuk, ga je mee rij den Welke vrouw loopt s avonds zo graag met bonzend hart over de lange Haarlemmerstraat of de donkere steegjes rond de HooglandsekerkV Bang om lastiggevallen of aangerand te worden. Bang voor de die steeds maar op een af standje achter je blijft lopen. De Leidse actiegrot wen tegen sexueel geweld heeft nog voorbeelden ge noeg in huis om de onvrijheid van vrouwen aan te klagen: "Als je je anders opstelt dan wat mannen van je verwach ten, dus als je niet het verzor gende, bedeesde en beetje sexy vrouwtje speelt, dan moet je eens meemaken wat voor reactie je krijgtEn: "Hoe vaak hebben vrouwen géén zin om te vrijen maar doen het toch maar om de an der niet teleur te stellen. Of doen zij net alsof zij klaarko- Redenen genoeg voor een vlammend vrouwenprotest, denken wij dan. Maar nee, al thans niet in Leiden. Leidse vrouwen die zaterdag aan de grote klok willen hangen dat zij het niet meer pikken kunnen zich aansluiten bij de fakkeloptocht in Den Haag In Leiden gebeurt ook dit jaar niets. Het is al weer twee jaui geleden dat zori driehonderd vrouwen tegen sexueel ge weld in optocht de Leidse straten doortrokken Dat was de eerste en voorlopig de laat ste keer. In andere vei gelijk bare steden kwan rten na de mee willen doen kunnen za eerste heksennacht honder terdagavond om acht uur ver den of zelfs meer d; un duizend zamelen voor het Leidse sta- vrouwen op de been om te protesteren tegen het dage- huis aan de Anna Pauwlona- hik.se sexueel gew eld. straat wordt om negen uur Waarom niet in Leiden? Dat een film gedraaid. Om elf uur blijft voorlopig v< _>or ons in start de fakkeloptocht dooi het duister gehuld Het eniRe de Haagse binnenstad. De dat we op konden i zangen wa Haagse vrouwen houden s ren opmei kingen in de trant middags overigens reeds een tratie slaat manifestatie Vrouwen vuj op het buitenhof. Leiden is moge zit- daar in elk geval vertegen ten: Leidse vrouw en die aan woordigd door het vrouwen de fakkeloptocht ii i Den Haag koor De Sirenes.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3