Politie steeds meer betrokken in samenleving^ Inbrekers krijgen cel WASSENAARDERS WILLEN MEER VEILIGHEID OP PRINSENWEG Recordaantal deelnemers wandelt vier avonden in Voorschoten iLe/hfee agenda Wassenaarse commissaris Rijken: DEN HAAG-VOORSCHOTEN (GPD) - Officier van justitie mr. Den Os heeft bij de Haagse recht bank één jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk, geëist tegen de Voor schotenaar E. B. Tegen diens kameraad F. de L. eiste hy een jaar gevangenis, waarvan 230 da gen voorwaardelijk in welke pe riode hij zich tegen verslaving moet laten behandelen. Beiden hebben een aantal inbraken en diefstallen op hun geweten, die werden gepleegd onder in vloed van heroïne De L. zal deze maand - wanneer met het voorar rest mee het onvoorwaardelijke gedeelte van zijn straf erop zit - worden opgenomen in de Am sterdamse Jellinekkliniek, om af te kicken. Die kans is B. ook ge- Verslaafden in Leiden en Voorschoten actief boden, maar hij wil er niet aan. ook al wenst hij geen heroïne meer te gebruiken. „Als je stopt, dan stop je. Daar moet jezelf voor zorgen". De 23-jarige De L. en de 24-jarige B. werden in de nacht van 12 op 13 februari van dit jaar door de poli tie op heterdaad betrapt bij een poging om in te breken in het ge bouw van het Ziekenfonds Lei den en Omstreken aan de Witte de Withlaan in Voorschoten. Eenmaal gearresteerd, kwamen ook andere inbraken die de twee Voorschotenaren hebben ge pleegd, aan het licht. De L. brak in gezelschap van een andere kennis op 26 oktober van het vorig jaar in bij een boekwin kel aan de Voorstraat in Voor schoten. Hij brak de kassa open en nam 2000 gulden weg. Op de zevende van die maand belde hij bij een woning aan de Wijngaar denlaan aan om te vragen naar het adres van een vroegere lera res van hem. Niet met het doel om er eens op visite te gaan, maar om een inbraak te plegen. Dat lukte: de buit bedroeg 700 gulden. B. verschafte zich op 9 februari van dit jaar toegang tot een kantoor aan de Koningin Wilhelminalaan in Voorschoten om er een type machine en twee sloffen sigaret ten te stelen. Verder was hij voor al in Leiden actief met diefstallen bij onder meer V en D en het Academisch Ziekenhuis en van minstens vijftien fietsen. „Een ekster die alles rooft dat los en vast zit", zo omschreef de officier van justitie B. gisteren. De Voor schotenaar kan niet worden ge dwongen om zich tegen zijn ver slaving te laten behandelen; wel vroeg mr. Den Os naast de gevan genisstraf om hem onder toezicht te plaatsen van het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. Openbaarheid ook actueel in Wassenaar De onlangs in Wassenaar ver schenen gemeentelijke nota rond het politiebeleid is in houdelijk kenmerkend voor de snelle ontwikkeling in het denken over openbaarheid in deze gemeente. Voorheen waren de plaatselijke agenten weliswaar jarenlang ver trouwde gezichten in het dorp, het bureau zelf en het beleid daarbinnen ontrokken zich geheel aan een beoorde ling door de burgerij. Zo vonden er in 1979 ook nog enkele besloten vergaderin gen plaats met het politiebe leid als onderwerp, maar van meer zijden wordt dit nu als verouderd, overbodig en zelfs onwenselijk beschouwd. De raadsleden in Wassenaar leggen in toenemende mate belangstelling voor de politie aan de dag en ook de gemeen tewet vraagt sinds een aantal jaren van de burgemeester, dat deze het betreffende dien stonderdeel in de raad aan de orde stelt. De nota moet worden gelezen tegen de achtergrond van de rapportage van de landelijke projectgroep organisatie structuren (POS) aan de mi nister van binnenlandse za ken. Deze draagt tezamen met zijn collega van justitie de verantwoording voor de poli tie. De meest in het oog sprin gende uitgangspunten voor het plaatselijk beleid zoals in de nota zijn genoemd, zijn een goede en nauwe relatie met de burgers, onder meer door meer voorlichting, vestiging van politie-ambtenaren in de werkgemeente en door invoe ring van surveillance te voet en op de fiets. Een tweede belangrijk uitgangspunt is het zoveel mogelijk handha ven van het politiegezag op het gemeentelijk niveau en als derde uitschieter komt een modern personeelsbeleid naar voren bij de werving, opvang en bijscholing van politiemensen. WASSENAAR - "De politie wordt steeds meer betrokken in het krachtenspel binnen de sa menleving en ze moet een juist antwoord weten te vinden op nieuwe vormen van sociale conflic ten en afwijkend gedrag." De nog jonge ontwerper van de Wassenaarse politienota, commissaris A. Rijken, beantwoordt daarmee een deel van de vraag wat nu ei genlijk het bijzondere aan de nieuwe ontwikkelingen rond het politiebeleid is. Anderzijds is hij zelf van mening dat het bijzondere schuilt in de sterk gestegen aandacht voor de plitie bij £E? r^ssenaarse leven per slot van rekening niet meer in de Koude Oorlog, toen er veel meer werk werd gemaakt van het politieke inlichtingen werk. Wat de vreemdelingen be treft worden er steekproeven ge houden en verblijfsvergunnin gen verstrekt. Aan dit alles zit erg veel administratief werk vast. Voor de kinderpolitie werkt er één ambtenares, die weliswaar geen normale politie-opleiding heeft gehad, maar wel opspo- ngsbevoegdheid bezit.' Rijken: "Antwoord geven op en afwijkend gedrag". sociale conflicten Voorschoten king, hetgeen volgens hem tot uitdrukking komt in de programma's van politieke partijen. Rijden vindt de situatie in Wasse naar op bepaalde onderdelen wel enigszins afwijkend van die in vergelijkbare gemeenten, "want wij hebben nu eenmaal veel te maken met buitenlandse ambas- Algemene Politie Verordening duidelijk aan een herziening toe iA7"il (rpplo tpvo is, met als leidraad het model dat 11 nCC 1LC1 is opgesteld door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. "Zo'n herziening vraagt echter zoveel manuren, dat ik haar op korte termijn niet realiseerbaar acht. De politieman dient uiter aard nog steeds kennis te nemen belangrijke stukken eruit. Politiemannen gewond op weg naar ongeluk LEIDEN - Twee politie-agenten raakten gistermorgen om kwart over tien licht gewond op weg naar een auto-ongeluk. Met loeiende sirene en laaiende lichten joeg het politie-busje gis termorgen langs de propvolle Zijlsingel. Op de Willem de Zwij gerlaan zou een ongeluk met ge wonden gebeurd zijn. Op de Zijlsingel was er byna geen doorkomen aan. De politieagen ten probeerden het toch en raak ten in een bocht van de Zijlsingel in de slip. Zij knalden bovenop een aanhangwagen van een vrachtwagen. Een politie-agent hield er een lichte hersenschudding aan over, de ander kreeg letsel aan de knie en pink. De voorzijde van de poli tiewagen is geheel vernield. Achteraf bleek het ongeluk op de Willem de Zwijgerlaan nogal mee te vallen. Twee personenauto's waren tegen elkaar gebotst. Ge wonden waren er niet. De inzit tenden klaagden over wat hoofd pijn. sades en met talloze buitenlan- De relatie politie-burgerij laat vol ders die hier werken." "Maar die vormen wel een geheel andere categorie dan wat we doorgaans onder buitenlandse werknemers verstaan. Verder is het zo, dat Wassenaar een typi sche forensengemeente is, met (seizoengebonden) toerisme en een image van rijkdom. Het korps is ook van grotere omvang dan in vergelijkbare gemeenten, al vormt de feitelijke bezetting van vacatures een doorlopend probleem. Dat geldt in het bij zonder voor de inspecteursrang. Grotere afstand Het streven naar regionalisatie is één van de landelijke voorstellen die Rijken minder aanspreekt: "De gemeentelijke binding wordt verlegd en er ontstaat een grotere afstand tussen bestuur en burgers en tussen korpsleiding en uitvoerend personeel. Juist op politioneel terrein beschouw ik dat als minder wenselijk, al is het op specifieke onderdelen onont koombaar geworden vanwege een effectief optreden en een ver antwoord gebruik van moderne apparatuur." "Het benoemingsbeleid is natuur lijk ook een cruciaal punt als we het hebben over vermindering van de gemeentelijke invloed op het beleid. Denk tevens aan de mogelijkheid, dat personeel bin nen een regionaal verband in tel kens andere gemeenten kan worden ingezet als de Haaglan den werkelijkheid worden.' Rijken vertelt dat de Wassenaarse politie, tenminste geografisch gezien, grensoverschrijdend be zig is bij de zogenaamde crime- prevention (voorkoming van misdaad) en bij inzet voor de Mo- gens Rijken weinig te over. "Tot voor kort was er re gelmatig samenspraak binnen de commissie Burgerij-Politie. Maar je raakt natuurlijk eens uit gepraat over de meest voor de hand liggende thema's. Boven dien besteedt de gemeenteraad nu ook veel meer tijd aan deze problematiek. Maar misschien duiken er nieuwe onderwerpen, op die in zo'n kring zinvol kun nen worden belicht. We streven er nog altijd naar goede contacten te houden met niet-ambtelijke instanties. Zo zou de baldadig heid kunnen worden benaderd via bijvoorbeeld de scholen en de jeugdorganisaties. Klachten over het optreden van het politieper soneel komen sporadisch voor en zinken in elk geval in het niet bij talloze blijken van erkentelijk heid voor bewezen diensten." biele Eenheid. Wat de misdaad- VOORSCHOTEN - Een recordaan- voorkoming betreft wordt sa mengewerkt met het Haagse korps. Verdei worden man schappen ingezet voor de ME. Ie dere jonge agent krijgt daartoe een speciale opleiding van zes weken. De Wassenaarse politiecommissa ris is van mening dat de maat schappelijke hulpverlening op de tweede plaats moet komen. "De politieman wordt daarvoor nu eenmaal niet opgeleid. En er zijn verschillende andere instanties op dit gebied werkzaam. Je houdt vooral in de nachtelijke uren na tuurlijk toch dat de burgers bij de politie aankloppen." Koude Oorlog Hij vertelt dat de vreemdelingen en inlichtingendiensteen minder bijzondere taak heeft dan wel licht wordt verondersteld. "We VOS-cursussen niet belonen VOORSCHOTEN - De Stichting VOS-Voorschoten (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenle ving) heeft bij de gemeente Voor schoten subsidie gevraagd voor het organiseren van twee cursus sen in het schooljaar 1980/1981. Per cursus wordt ook een bedrag van ruim 2000 gulden gevraagd voor een vergoeding voor de cur sus begeleidster en 360 gulden voor een crècheleidster. Volgens het bestuur van VOS voorkomen deze vergoedingen dat alleen de financieel onafhan kelijke vrouwen zich kunnen veroorloven een cursus te leiden. De zogenaamde Culturele Raad, waarbij de begeleidsters een cur sus hebben gevolgd, stelt voor om de vrouwen een vergoeding te geven van 60 gulden oer ochtend. De gemeente Voorschoten kan hier niet helemaal mee instemmen. De gemeente vindt niet dat het werk van vrijwilligers in aan merking kan komen voor een gemeentelijke subsidie. Boven dien hebben de leidsters vorig seizoen al een vergoeding gekre gen via een rijksbijdrageregeling. Voor het volgend seizoen is deze weer aangevraagd. Het is echter nog niet bekend of deze vergoe ding opnieuw wordt toegekend aan de Voorschotense VOS- vrouwen. In elk geval zal de ge meente niet meer dan een atten tie aan de begeleidsters toeken nen. Voor de cursussen zelf stel len burgemeester en wethouders de gemeenteraad voor een be drag van 4.450 gulden subsidie te geven. WASSENAAR - De bewoners van de Prinsenweg in Wassenaar willen dat de gemeente ver- keersremmende maatregelen neemt om een veilige straat te krijgen. Zij geven zelf als suggesties, het in stellen van een inhaalverbod, het versmallen van de rijweg, het aanbrengen van verkeerslichten op het kruispunt Lange Kerk- laan/Prinsenweg, het verbieden van vrachtverkeer 's nachts en meer snelheidscontrole in de weekeinden en de avonduren. De gemeente heeft inmiddels geantwoord de aanvraag in de komende vergadering van de raadscommissie voor verkeer- en welzijnsoverleg te behandelen. De bewoners van de Prinsenweg beklagen zich met name over de zeer hoge snelheden van het au to- en vrachtverkeer en de daar mee samenhangende risico's en geluidshinder. Veel geluid soverlast wordt volgens de be woners ook veroorzaakt door mo toren en bromfietsen met slechte Uitstel van verbreding Leiderdorpse brug LEIDERDORP - Er is pas over twee jaar geld en mankracht voor de verbreding van de Leider- dorpse brug. Maar dat het ge beurt staat vast volgens de vast gelegde lijst van projecten in de Leiderdorpse gemeenteraad. De raad stelde een verlanglijstje op van zaken die nodig moeten ge beuren. Het ligt in de bedoeling dat deze projecten worden opge nomen in het beleidsplan dat Leiderdorp voor de komende vijf jaar heeft uitgestippeld. Aan allerlei zaken, variërend van het organiseren van buurtavon- den tot en met de aanleg van de laatste fase van het bospark "De Houtkamp", moeten tezijnertijd raadsleden punten naar belang rijkheid geven. Zo wordt het standpunt van ieder raadslid duidelijk. Al deze zaken, evenals trouwens de gegevens omtrent financiële en personele mogelijkheden van Leiderdorp, gaan in de computer. Die berekent in hoeverre bepaal de projecten eerder kunnen wor den uitgevoerd volgens de wen sen van alle raadsleden en welke andere projecten daarvoor moe ten wijken. Ook over deze gegevens zal de raad nog een beslissing nemen. Dan zal blijken welke partij niet alleen iets erg raars wil laten doen maar tevens wórdt duidelijk wat zij daarvoor wil inleveren. Zo zal el ke partij proberen haar partijpro gramma zo goed mogelijk uit te voeren, maar nu met verplichte duidelijkheid welke zaken ze in volgorde van belangrijkheid wil doordrukken. i2304 i avond de ee maakt in een serie van vier die samen de Voorschotense avond vierdaagse vormen. Dit grote Grote drukte gisteravond bij het Cultureel Centrum waar de deelnemers aa wandelgebeuren duurt tot en met daagse zich voor de eerste wandeling verzamelden. De organisatie meldde vrijdagavond. De deelnemers kunnen kiezen tussen de afstan den 5, 10 en 15 kilometer. De grootste groep wandelaars was afkomstig van de Voorschotense geluiddemping. Een ander probleem dat de briefschrijvers zorgen baart, is de toeneming van het verkeer in het algemeen in hun straat. Inhaalverbod Omdat het rijden met een te hoge snelheid vaak gepaard gaat met het onderling inhalen van motor voertuigen komen de fietsers, bromfietsers en voetgangers he lemaal in het gedrang. In het be lang van de veiligheid is het in stellen van een inhaalverbod noodzakelijk, zo vinden de be- Een andere suggestie is het ver plaatsen van het fietspad naar de huidige parkeerstrook. Het par keren zou dan moeten worden verplaatst naar het huidige fiets pad. Op die manier zou een ver smalling ontstaan van de rijweg waardoor de snelheid lager wordt en inhalen vrijwel onmogelijk. Fietsers krijgen dan volgens de bewoners een veilige eigen strook weg, vrij van het snelver keer. Een derde voorstel is het plaatsen van bomen in de groenstrook waardoor een visuele versmal ling ontstaat. Dit zou echter niet moeten plaatsvinden bij kruis punten en oversteekplaatsen daar anders het uitzicht helemaal wordt belemmerd. Naast het aanbrengen van ver keerslichten op het punt Lange Kerklaan/Prinsenweg en het plaatsen van borden waardoor vrachtverkeer verboden wordt tussen 22.00 en 6.00 uur in de och tend, willen de bewoners ook nog meer snelheidscontroles in de weekeinden en de avonduren. Woensdag adviescentrum, 10-12 130893. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 211 Wassenaar - bij I ven, rommelmarkt De Deylknotsen, de hele dag. Benthuizen - 14 uur, kinderfestival in Dorpshuis D'e Tas. Voorschoten - 20 uur, commissie wel- Donderdag Leiden Stadhuis - zaken, 20 i Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, film: "The Shootin Match", 21 uur. Vrywilligers-centrale - Lange Gracht 246a, informatie-avond voor vrywilli- 8£ 20 l Rijn 2.0a - werkgroep homofilie, open café-avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidse weg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vry advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof-18, yry advies, 20-21 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren ook tel: 140866. Femke - ontmoetingsavond voor vrou- openbare wer- Vrijdag Leiden Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen adviescentrum, 214-16 uur, tel. 130893. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door Haven apotheek Leiden, Haven 18, tel 120085 en Apo theek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel: 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel: t/m Emmausschool die met liefst 168 mensen aan de start kwamen. Voor het eerst liep ook een school uit Leiden mee. 120 kinderen van de Koningin Julia- nuschool wandelden gisteravond als Leidse vertegenwoordigers mee in Voorschoten. Verder was de deelname van de kleuter school Bisschop Beckers uit Voorschoten een primeur. Tot nu toe heeft nog nooit een kleuter school aan de Voorschotense Avondvierdaagse deelgenomen. LEIDSCH tSk DAGBLAD Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 071-211515/210221/144941 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en Kwartaalabonnement f46,30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254,10 Losse nummers f 0,65. Persdienst met eigen Rubriekchefs: A van Leeuwen (stad) J P Westertaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Privé C Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-89084/ Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2