Duik nooit op eigen houtj Sowjet-renners laten slechts wat schamele kruimeltjes liggen... Gemoederen in Parijs verhit .door Sjak Jansen IN DE HERRIE GEBOREN Rijnsburgse Boys niet in halve finale bekerstrijd Record op 100 meter sneuvelt Battaelin WOENSDAG 4 JUNI 1980 VARIA PAGINA 21 Het is een gedoe de laatste dagen op de Ir. Driessen- straat in Leiden. Lawaai en stank van verkeer dat nauwelijks wil vlotten. Gebonk van een slopers hamer even verderop op de Uiterstegracht: het werkt een gewoon mens op de zenuwen. Maar kennelijk ondervindt het paard van orgelman J. van Putten er geen last van. Alsof er niks aan de hand is graast het op de kleine, weide, achter de woning van de orgelman aan de Middelstegracht. Sinds een week dartelt er ook een veulen, en dat lijkt er, evenals de kippen en herdershond van Van Putten, ook in te berus ten. Dat veulen weet niet beter: het is er vorige week dinsdag in die her rie geboren. Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt. tel. 071-344941. toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Diepzeeduikers nemen heel wat mee onder wa ter Diepzeeduiker Fik Meyer uit Zoeterwoude: Diepzeeduiken. Er zijn mensen die het niet kunnen laten. De Zoeterwoudse archeoloog Fik Meyer bijvoor beeld. Pas nog is hij met de Leidse on- derwateijagersclub Calypso een kijkje wezen nemen op de bodem van de Oos- terschelde, „voor Nederland het bit tere einde", zegt hij. Even daarvoor ver toefde hij nog met z'n echtgenote in Jordanië om kennis te nemen van het natuurschoon op de bodem van de Rode Zee. Diepzeeduiken. Het heeft iets avontuurlijks. Iets onheilspellends ook. Of vergis ik me, valt het met de gevaren wel mee? Fik Meyer (3<) knikt. „Mits je je aan de voorschriften houdt en niet alleen de diepte in gaat, is er wei nig kans op ongelukken verklaart hij. „Je moet minstens met z'n tweeèn duiken. Altijd!" Niet alleen voor liefhebberijook voor archeologisch onderzoek naar de zeebodem •k Onder water kijk je je ogen uit Fik Meyer duikt al zo n twintig jaar. Begonnen is het in de Wijde Aa. Met een eenvoudig snorkeltje, dat niks vergele ken is bij de uitrusting, waarmee Meyer vandaag de dag de diepte in gaat. Niet alleen persluchtflessen, een dieptemeter, duikbril, decompressiemeter en zwemvliezen neemt hij mee. maar ook een trim vest (heel belangrijk!, daarmee bewaar je je evenwicht) en een rubber pak. dat nauw om het lichaam sluit. „Telkens een heel ritu eel om dat aan te trekken verzucht Fik. Camera Dikwijls neemt de Zoeterwou- denaar een speciale camera mee naar beneden. Onderwa ter-fotografie is één van zijn liefhebberijen. Hij fotogra feert veel onder water, maar dat houdt mede verband met zyn speciale interesse voor onderwater-archeologie. Meyer maakte in 1974 deel uit van een wetenschappelijke expeditie naar een Romeins wrak, dat zich op 38 meter diepte in de Middellandse Zee, voor de kust van Turkije, moest bevinden. Vier maan den duurde die grap. maar het bleek niet voor niets. Men vond het wrak en haalde di verse kostbare amphoren uit de derde eeuw na Christus naar boven. Rotsbodem Fik Meyer zwemt het liefst in de buurt van een rotsbodem. Vandaar dat hij zo gesteld is op onze Oosterschelde. Is het water daar helder, dan heb een zicht tot vier meter. Is het water troebel, dan heeft de duiker altijd nog z'n lamp. In de Rode Zee heb je zo'n lamp niet zo rap nodig, want daar is Vereniging Fik Meyer wil maar zeg gen dat je je ogen uit kijkt onder water. Duur is zijn sport niet. Alleen de aanschaf van de uit rusting. „Maar", waarschuwt Meyer, „duik nooit op eigen houtje. Als je wilt duiken, meld je dan bij een vereniging. Daar word je kundig voorge licht en zo neem je geen onnodige risico's." het water „ongelooflijk hel- deialdus Mever. „Ais je daar langs het rif naar bene den gaat, is het net een tro pisch zeewateraquarium; zo mooi! Ook de koralen. Die zijn daar fantastisch. AMSTERDAM (GPD) - In de laatste tien, vijftien jaar heeft de gesloten gemeenschap van Olympia's Ronde van Ne derland het vaak betreurd dat buitenlandse bonden uit gewoonte een krakkemikkerige ploeg afvaardigden. Wanneer de eenzijdigheid in nationaal succes weer eens tot eentonigheid in deze enige grote Nederlandse etappe koers voor amateurs voerde, wezen grote groepen deel nemers, ploegleiders en vaste volgers, met enig gejammer op het gemis aan kwaliteit onder de internationalen in het peloton. Had daar maar eens wat behoorlijks bij gezeten... Nu het eindelijk zover was, dank zij het feit dat de Russische wieier- federatie zes topamateurs stuur de, kregen de Nederlanders er zo van langs, dat het ongetwijfeld lang zal duren voor zwakke bui tenlandse deelname door renners en hun bazen weer als groot ge mis wordt aangemerkt. „Moetje eens zien", zo sprak de al gemeen leider van de ronde Joop Middelink deze week over de ploegleiders, „hoe nerveus nu de i zijn die altijd geroepen RIJNSBURG - Rijnsburgse Boys is gisteravond in de kwartfinale van de zaterdagbeker uitgeschakeld door Bennekom. De enige vertegenwoor diger van de Afdeling Leiden in de bekerstrijd verzuimde in de eerste helft mede-eersteklassegenoot Bennekom de genadeklap uit te delen. Daaruit putten de Bennekommers de moed om een 1-0 ruststand om te buigen tot een 2-1 zege. Voor de pauze lieten de pupillen van Herman Wijnands legio mogelijkheden onbenut, terwijl op slag van de doelwis- seling Henk Merbis van elf meter faalde. Al na twaalf minuten leidde Cas Zwaan zijn club naar een 1-0 voorsprong. De ongeveer 1200 toeschouwers zagen daarna amateurinternational Martin Toet tegen de paal schieten, terwijl Cas Zwaan en Piet Haasnoot Bennekom een vriendendienst bewezen door beiden in kansrijke posi tie te missen. Nog voor de spelhervatting kreeg Merbis de fraaiste scoringsmogelijkheid aangereikt toen Cas Zwaan binnen het strafschopgebied onderuit werd gehaald. De jeugdige aanvaller miste echter de strafschop. In het tweede bedrijf maakte Bennekom zijn halve finaleplaats volledig waar. De Gelderlanders counterden bijzonder knap. De gelijkmaker die via Van Zwan uit een fraaie kopstoot werd bewerkstelligd was dan ook zeker verdiend te noemen. Rijnsburgse Boys-keeper Henk Postma werd later voor een tweede keer gepasseerd'door invaller Siebinga, die Bennekom met een frommelgoal naar de halve eindstrijd schoot. hebben dat het voor de wedstrijd goed zou zijn als er betere bui tenlanders kwamen". Maan de Russen drukten dan ook nogal rigoureus de Nederlandse presta ties weg in het grauw van de mid delmaat, wat commercieel beke ken voor de sponsors treurige ge volgen had. Natuurlijk past bij die voor de Ne derlandse coureurs beschamen de vaststelling dat ze er niet aan te pas kwamen, de belangrijke aan tekening dat zij het kregen op te nemen tegen een nationale selec tie van een voor staatsamateu- risme model staand land. Waar de Russische toprenners werden samengebundeld tot een sterk collectief, versnipperde de Ne derlandse kracht van de leden d ie de nationale kern vormen, zich over de verschillende sponsors- ploegen. De overmacht van de Russen was te groot en dat kwam tot uiting toen dinsdag aan het eind van de trip in Amsterdam, de balans werd opgemaakt: Oleg Logvin ronde winnaar; Aavo Pikkoes eerste in het punten- en combinatieklas sement; in totaal vijf etappezeges en winnaar van het ploegenklas- sement. Tegen die overmacht kwamen de Nederlanders te kort. Bondscoach Rini Wagtmans mocht dan aan het begin en het eind van de ronde wel stellen: „Deze wed strijd vind ik helemaal niet zo belangrijk; in de opbouw naar de Olympische Spelen beschouw ik het als een rustpunt", het zou al te onnozel zijn het tegenvallende koersverloop daaraan toe te schrij ven. Zoals het ook niet rele vant is het gemis aan wind op te voeren, omdat op de dagen dat die er wél was, de Nederlanders grotere verliezen leden dan de Russen, van wie met spanning werd afgewacht hoe die zich bij het waaierrijden hielden. „Wat me opviel'sprak Aavo Pik koes laconiek, „was, dat die Ne derlandse ploegen zo hard werk ten. Van het begin tot het eind. En: het ging in verschrikkelijk hoog tempo. Daar stond ik van te kijken". Bondscoach Victor Ka- pitanov: „Mij verbaasde dat nauwelijks. Ik wist ervan en daarom ook besloot ik om hier te starten. Deze ronde leek me een ideale voorbereiding op de Olympische Spelen, en achtera! bekeken kan ik vaststellen dat ik me niet vergiste oppermachtig. Het feit dat enkele jonge amateurs zoals Hans Vonk, Theo van Pol, Mario van Vlimmeren en Rene Koppert verdienstelijk voor de dag kwamen, kon niet verhinde ren dat het totaalbeeld van de ne- derlandse prestaties opviel door matigheid. Daar veranderde in de slotetappe een overwinning van Ad Prinsen (ontsnapt uit een kopgroep van zeven die kort voor de finish in Amsterdam was ont staan) niets aan. PARIJS - Manuel Orantes is giste ren gediskwalificeerd omdat hij zich tijdens de open Franse ten niskampioenschappen in Parijs aan de regels heeft gehouden. De Spanjaard stond volledig in zijn recht toen hij maandag de winst opeiste ten koste van Guillermo Vilas, die een uur uitstel vroeg en kreeg omdat hij gehinderd werd door buikklachten. De reglemen ten schrijven evenwel voor dat een speler tot een kwartier, na het moment waarop zijn partij had moeten aanvangen, de tijd heeft om zich te melden. Is hij dan nog niet verschenen of niet in staat om te spelen, dan moet hij wor den gediskwalificeerd. De organisatoren voelden er echter niets voor om de als vierde ge plaatste Vilas op die manier uit te schakelen en boden hem dinsdag een herkansing aan. De Argentijn greep die mogelijkheid met beide handen aan. Hij verscheen wel op de baan. in tegenstelling tot Orantes, zodat de Zuidamerikaan alsnog als „winnaar" de kwartfi nale kon binnenstappen. Orantes: „Tevoren heb ik tegen de organisatie gezegd dat ik alleen nog zou spelen als men mij van mijn ongelijk zou kunnen over tuigen. Dat is niet gebeurd. Als ik tijdig op de hoogte was gesteld van de problemen van Vilas dan had ik er geen bezwaar tegen ge had dat de wedstrijd zou zijn uit gesteld. Nu hoorde ik het pas toen ik op het punt stond om de baan op te gaan. We zijn profes sionals die ook als zodanig be handeld willen worden. Nergens wordt je gevraagd hoe je je voelt en of je wel kunt spelen. Je moet de baan op en als je daar niet toe in staat bent, ligt je eruit. Hier in Parijs worden andere maatstaven gehanteerd, waardoor de sport vandaag neeit verloren Duidelijk bleek op de banen van Roland Garros weer eens dat de organisatoren zich achter de top- spelers opstellen, zodra die in het nauw komen. Zoals vorig jaar Björn Borg in Rotterdam in be scherming werd genomen toen hij op de openingsdag nog niet in actie wenste te komen, zo werd nu Vilas de hand boven het hoofd gehouden. Bij de sterren behoren met Connors, McEnroe en Geru- laitis tot het selecte groepje top- spelers die de dienst in het pro fessionele tennis uitmaakt en niets moet hebben van de spe- lersvakbond ATP. Dinsdag laaide de „klassestrijd" tussen de leden en met-leden van ATP weer flink op. Zodanig zelfs dat een boycot werd overwogen. Harold Solomon die in de kwart finale de volgende tegenstander LENINGRAD - Bij atletiekwed strijden in Leningrad heeft Loedmilla Kondratewa gisteren het wereldrecord op de 100 meter met l/100e seconde verbeterd en gebracht op 10.87 seconden. Het oude record stond sedert 1 juli 1977 op naam van de Oostduitse Marlies Göhr met 10.88. De ontwikkeling van het wereldre cord op de 100 meter ziet er als volgt uit 11.00 Wyoma Tyus (VS), 11.00 Sji Sjeng (Chi), 11.00 Renate Mess- ner (DDR), 11.00 Renate Messner (DDR), 11.00 Ellen Strophal (DDR), 11.00 Irena Szewinska (Pol) (15.06.1972), 11.00 Eva Gles- kova (Tsj11.00 Renate Messner (DDR), 11.00 Renate Messner (DDR). 10.9 Renate Messner (DDR), 10.9 Renafe Messner (DDR). 10.8 Renate Messner (DDR). Dit waren alle handge- klokte tijden. Elektronisc h gemeten: 11.04 Inge Heiten (Wdl), 11.01 An- negret Richter (Wdl) (24.07.1976), 10.88 Marlies Gohr (DDR). 10.87 Loedmilla Kondratewa (Sow) (03.06.1980). klimt op volging van Orantes eveneens voor de eer te bedanken en niet te komen opdagen. In Parijs komen in het herenenkel spel nog twee spelers in aanmer king om aan zo'n actie deel te nemen: Solomon en Barazzutti. De overige spelers die nog in de strijd zijn, zijn de ongebondenen, van wie Gerulaitis en Connors gisteren al wisten door te dringen tot de halve finale. Gerulaitis had daarvoor vijf sets nodig tegen Fi- bak (6-3. 5-7, 6-4, 3-6, 6-3) en Con nors ontdeed zich in drie sets van Gildemeister. In eerste instantie zorgde de Chileen met zijn harde slagen voor de nodige problemm en een doorbraak, daarna was hy met 6-4, 6-0, 6-0 alsnog kans loos. Bij de dames won Chris Lloyd- Evert simpel met 6-2. 6-0 van Jor dan en klopte Mandlikova met 6-2, 6-3 Mad ruga. PECOL VALZOLDANA (ANP) - De achttiende etappe van de Ronde van Italiè. van Sirmione naar Pecol Valzoldana over 239 kilometer, heeft gisteren een zege opgeleverd voor de Italiaan Gio vanni Panizza, die tweede werd; aan de streep. Derde, in dezelfde tijd als Panizza. werd de Zweed Tommy Prim. Als vierde kwam Bernard Hinault aan. de Frans man had enkele seconden ach terstand op Panizza en Pnm. In het algemeen klassement be hield Panizza de leiderstrui. Hi nault neemt de tweede plaats in en Battaglin schoof door zijn zege op naar de derde plaats. VOETBAL - Real Madrid-speler Del Bosque is door de UEFA voor vier Europese bekerwedstrijden geschorst naar aanleiding van zyn rode kaart in de tweede wed strijd tegen HSV. VOETBAL - De Engelse bonds coach Greenwood heeft gisteren alsnog een beroep gedaan op Nottingham-aanvaller Birtles. Vleugelspelers Cunningham en Barnes vielen definitief af.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21