Titel Noordwijk fortuinlijk maar terecht Kampioenschap van herwonnen eenheid „We gooien ook tegen Xerxes alles uit kast" msmsaamim mztusmammi HARDERWIJK - De champag ne had het feestgezang en de juichkreten nog niet 'koud' weggespoeld, of de blikken werden alweer vooruit ge richt. Naar de confrontaties om het algeheel amateur kampioenschap van Neder land met Xerxes, waarvan het eerste deel op zaterdag (aanvang 16.00 uur) in Noord wijk wordt afgewerkt. Alle kreten als "schitterend, die zaterdagtitel", ten spijt, de heren van Noordwi jk azen op nóg meer roem. "Nu nóg heb ik er de pest over in, dat we uit het bekertoer nooi zijn geknikkerd", aldus John Manuputty, die niet van plan is de zegekar van Noordwijk te laten stoppen. "Nu we zover zijn gekomen moeten we alles uit de kast gooien om dat algemene landskampioenschap te pakken". "We zijn", vertolk te ook Ab Spaanderman het verlangen van de Noord- wijk-spelers, "erop gebrand om die wedstrijden tegen Xerxes tot een goed einde te brengen". Zelfs Frans van der Veen. een man, die zegt, "de betrekke lijkheid van het voetbal in te zien", denkt dan ook niet aan vakantie. "Zodra ik gras op snuif is er voor mij maar één ding belangrijk en dat is voetballen. Nu ik alle tenta mens achter de rug heb, sterf ik van de vrije tijdEn al leen daarom al heb ik best wel trek in die potten tegen Xerxes". Het zal voor scheidende coach John Eelman dan ook niet moeilijk zijn om "de accu van het elftal nog één keer op te laden". "Alleen als pu- bliektrekker zijn die wed strijden voor de club al be langrijk. Daarom gaan we er hard voor knokken. En mochten we eventueel ver liezen, dan gaan we in elk geval strijdend ten onder. Eervoller kan het niet met een zaterdagtitel in je hand".... ES33® WOENSDAG 4 JUNI 1980 Ruud Bröring: „Ik ben er nog niet uit" HARDERWIJK - Nu Ruud Bröring zo snel is terugge keerd van weggeweest is het allerminst zeker, dat hij zijn aangekondigde overgang naar SHO doorzet. Bröring: "De spelers en voorzitter Korbee hebben mij de raad gegeven geen overhaaste be slissing te nemen. Ik ben er voor mezelf nog niet hele maal uit. Maar nu alles is uitgesproken zal ik ér in elk geval goed over nadenken, wat ik ga doen". alleen hoezeer Noordwijk daar in Harderwijk had "gesloft". Want één ding stond overeind als een huis: hoe goed en geconcen treerd het nuchtere Noordwijk ook had verdedigd, de uiteinde lijke winst moest gisteravond zéér fortuinlijkworden genoemd. Al moet daar onmiddellijk aan worden toegevoegd dat de titel wél terecht kwam bij de juiste ploeg als de totale tweekamp in ogenschouw wordt genomen. Eén zwakke helft in de twee eer dere krachtmetingen (de tweede rondgang van de uitbeurt in As sen) had voorkomen dat de be slissing al eerder ten gunste van Noordwijk was uitgevallen. Nu dat gisteravond tegen de verhou dingen in werd rechtgezet, kon Eelman toch spreken van "ge rechtigheid". De vertrekkende trainer, die de overwinning zo emotioneel begroette dat hij na het laatste fluitsignaal een se rieuze poging leek te doen het wereldrecord hoogspringen te verbeteren ("de rem was er volle dig bij me af'): "Over drie wed strijden gezien is dit terecht, al zal ik niet ontkennen dat we hier goed zijn weggekomen. Want we hadden niets te zeggen gehad, als we voor rust op achterstand wa ren gezet". Overdonderend ACV was dan ook overdonderend van start gegaan. Met een aange paste rolverdeling op het mid denveld, waar "loper" Visscher de taak van technicus Manders had overgenomen om de gevaar lijke (maar ditmaal zwaar gebles seerde) John Manuptty af te stoppen, en een uiterst agressieve HARDERWIJK - Lang na het allesbeslissende treffen met ACV draaide Hans Westgeest de film nog even terug. Op weg naar de bus die de spelers van de nieuwe zaterdagkam pioen van Nederland na het bruisende feest koud opslokte voor de terugtocht naar Noordwijk, beleefde de nuchtere vleugelverdediger opnieuw dat éne, voor hem zo glo rieuze moment. In gedachten zag hij zichzelf vier minuten na de pauze van het zin derende duel weer staan op de elfmeterstip voor de Asser doelman Doede ter Veld, die in een allerlaatste poging om het noodlot af te wenden een in zulke gevallen vaker voorkomende sketch voor één heer opvoerde op het VVOG-terrein in Harderwijk. Opnieuw zag Westgeest de sluit post op zich afkomen en nóg zag hij de handelingen en hoorde hij de woorden waarmee Ter Veld had geprobeerd hem "gek te ma ken" voor hij eindelijk had beslo- I ten zich neer te leggen bij het on vermijdelijke. De geroutineerde Westgeest had zich er niet door van de wijs laten brengen. Hij had zich geconcentreerd ("Die bal moet en gaat erin") vastgebeten in de pingel en had de klus naar behoren opgeknapt. Boekdelen Het was niet alleen hét beslissende moment van Noordwijk-ACV (1-0) geweest, maar ook het meest typerende, want het sprak boek delen over het verloop van het derde treffen. Terwijl Noordwijk de nuchterheid had bewaard door alle belegeringen heen, had ACV alles, maar dan ook alles ge daan om op winst te komen. De Asser ploeg had zich in de mid denveld-opstelling aangepast aan de tegenstander en was zelfs bereid geweest het eigen spel te verloochenen om de partner met diens eigen wapens (agressief en stijf op de man voetballen op een klein veld) te verslaan. ACV had het geprobeerd met pressievoet bal, met uitgekookt voetbal, met opportunisme en met een gok spelletje en ACV had zich op die manier ook de meeste en de beste kansen gecreeërd. Het bleek ten slotte allemaal tevergeefs, omdat ditmaal niet Noordwijk, maar ACV het liet afweten op de be langrijke ogenblikken. Kapot De uitgeputte Assenaren voelden naderhand dan ook exact wat Noordwijk na de tweekamp in 1978 had gevoeld: peilloos diepe teleurstelling. "Ik ben er kapot van", stamelde trainer Foppe de Haan, "vooral omdat we ze zo goed bestreden hebben". De complimenten die zijn collega John Eelman over ACV uit strooide, waren slechts een schrale troost en onderstreepten Alles was vergeven en vergeten. Ruud Bröring (links) i collectief met champagne wegspoelde. s als vanouds het naakte middelpunt bij Noordwijk, dat de titel van het instelling. In vergelijking met Vo rige week zaterdag was het team dan ook onherkenbaar. Vooral de toen sterk bekritiseerde Rolf Ve- neboer bleek uiterst geprikkeld en broedde voortdurend de plan nen uit voor inventieve aanval len. Hij kreeg daarbij hulp van laatste man Jack Soumeru, die geregeld opschoof. Met hem wist Noordwijk zich aanvankelijk geen raad. Wel had het team er al eerder blijk van gegeven de rijen in korte tyd te kunnen sluiten (het geval rond Bröring), in het veld lukte dat vooralsnog niet. Het sterk voetballende ACV maakte er goed gebruik van en regisseerde het felle, maar nooit echt gemene duel, waarin alleen de Asser voorstopper Deenen, geboekt na een felle charge op Bogers, en Sjaak Sluys de grens van het toelaatbare leken te gaan overschrijden. Sluys werd na een boeking en een direct daaropvol gende nieuwe overtreding te recht tegen zichzelf in bescher ming genomen en gewisseld voor Bröring, die in de spits ging lo pen. Boot liet zich terugzakken naar het middenveld en Van der Veen werd linksback. Ingrijpen de wijzigingen, die toch al nodig leken omdat Sluys (Eelman: "Hij is zo'n entourage niet gewend het erg moeilijk had gehad met zijn directe opponent Hooyer. Die vleugelspits was voordien immers mede betrokken geweest bij het scheppen van een paar riante ACV-mogelijkheden. Hij zelf mikte echter één keer voor langs, wat Manders (balverlies Boot) al eerder had gedaan en Veneboer speelde wel achter eenvolgens Westgeest, Van Be- veren, Spaanderman en doelman Dortmundt uit, maar stuurde de bal vervolgens (35ste minuut) op de paal aan. Stellingen Na zulke momenten krimpen alle stellingen rond het voetbal in tot simpele waarheden als "wie de goals niet maakt, krijgt ze zelf om de oren". In Assen ging dat een paar weken geleden op voor Noordwijk, in Harderwijk was het de beurt aan ACV om kennis te maken met dat door allerlei theorieën overwoekerde princi pe. Het Eelman-team, dat daar voor op de eigen helft was vastge zet (alleen Bogers was direct ge vaarlijk geweest met een fraai in draaiende vrije trap en indirect met een paar lange sprints), be nutte de pauze om op adem te komen en schoot daarna direct weg. Na een zwakke voorzet dwong Timo Gerlof de terugge komen Rolf Veneboer tot balver lies én een overtreding in het strafschopgebied en het beslis sende moment was aangebroken*. De Friese scheidsrechter Dolstra, niet foutloos, maar zeker niet on voldoende, wees naar de elfme terstip ("want die Noordwijker werd van achteren aangetikt. Geen twijfel mogelijk. Dit was er één uit het boekje"), en Westgeest liet zich niet afleiden: 1-0. Tien, vijftien minuten lang leek die morele dreun nauwelijks van in vloed op de voetballers van ACV. Ook in het gewijzigde team, Hoi- ting had zichzelf voor rust geblesseerd en was vervangen door Kuntz, bleven de combina ties flitsend. Met het collectief van Noordwijk groeide echter ook Dick Doitmundt mee naar grote hoogte. Hij voorkwam met' een flitsende reactie een "zekere" goal van Chris Visscher en ont zegde ook kopballen van Hooyer en Kenter de toegang tot zijn do mein. Slechts éénmaal moest hij zich gewonnen geven bij een in zet van Kenter, maar toen stond Albert Spaanderman klaar om reddend werk te verrichtten. Dat gebeurde in de periode dat ACV, via opportunistisch voetbal al was terecht gekomen in een al- les-of-niets-spelletje. Met Jan Schipper, van origine libero, in de spits en spelend zonder laatste man (Soumeru bivakkeerde doorlopend op het middenveld), gingen de Assenaren steeds ge- haaster jagen. De logische fouten, die in dat speltype besloten lig gen, maakten de weg vrij voor Noordwijk om van het treffen de finitief een "gelopen partij te maken. Bogers, maar vooral de nog onervaren Timo Gerlof (drie, vier keer) zagen op de momenten dat Bröring de tegenstoot had in geleid, de juiste voortzetting over het hoofd. Zoals "Bro" zelf ook eenmaal te gehaast schoot toen hij in buitenspelpositie vrij mocht doorgaan naar het doel van Ter Veld. en man die alles had geprobeerd om ook Westgeest uit zijn con centratie te halen bij de straf schop van vlak na de pauze. "Je maakt 'm toch niet", had hij ge roepen en hij had de bal naar een ongunstige plek verwezen: pre cies in een kuiltje. Westgeest had de oneffenheid met zijn schoen dichtgemaakt. Onverstoorbaar, uiterst nuchter. PAUL DE TOMBE HARDERWIJK - Met een uit bundige polonaise werd de titel van het collectief gevierd. Alsof ze zich ten overvloede wilden presenteren als een hernieuwde eenheid hosten de landskam pioenen van Noordwijk de laat ste sporen weg van de conflic ten, die het immer hechte team verband zo broos hadden ge maakt. "En dat is typisch Noordwijk", glimlachte John Manuputty, "want nadat we alle onenigheden van de afgelopen weken buiten het veld al hadden uitgevochten, hebben we nu er binnen als één man voor het landskampioenschap gestre den". Feitelijk werd de basis voorde hóógste eer, die de zaterdagafdeling van de KNVB heeft te vergeven, niet in Harderwijk, maar maandagavond in Noordwijk al gelegd. Daags voor het beslissende duel met ACV werd door de spelersgroep op één van de terreinen van het sportpark Duinwetering een 'veldconferentie' be legd. Ook aanwezig op die bijeenkomst was Ruud Bröring, die maar al te graag gehoor had gegeven aan de uitnodiging van zijn (bijna vroegere) ploegmaten "om naar het veld te komen en al het oude zeer weg te prossen". Na enig ge praat in de open lucht werd de kring weer gesloten; alles was vergeven en vergeten en de krachten werden gebun deld voor 'operatie Harderwijk'. En zo kon het gistermiddag gebeuren dat Ruud Bröring richting Amsterdam cros- ste om Frans van der Veen, met wie hij tot voor kort nog zo in onmin had ge leefd, van een tentamen weg te slepen en hem op tijd op het WOG-terrein te 'parkeren'. Het ging allemaal niet zonder moeite, want eenmaal bij het gebouw van de VU aangekomen, bleek het voor Bröring nog een hele toer "om die zwarte kop" te vinden. Collegezaal in liep 'de Bro', collegezaal uit. "En de wijzers van de klok draaiden maar door, het werd zes uur, kwart over zes, half zeven". Na lang zoeken had Bröring zijn "nieuwe kame raad" dan eindelijk te pakken. Zonder zich ook maar iets aan te trekken van de 100 zwoegers, die in die zaal over hun werk zaten gebogen, opende de Noord wijker de deur en sprak tot de gecommi- teerde: "Prof, die 'Sambo' moet mee, hij moet een belangrijke pot voetballen". "Ik schaamde me op dat moment rot, ie dereen lag meteen krom van het lachen", grinnikte Frans van der Veen uren later nog na. "Goed, Bröring die zaal weer uit, want ik was nog volop bezig aan dat ten tamen. Een ander zou dan rustig wach ten tot alles achter de rug is. Maar nee, even later ging opnieuw die deur open en stond die rooie kop daar weer. Ik had dat kunnen weten, want hoe je het ook bekijkt, Bröring is en blijft een uniek fi guur, diézich nergens wat van aan trekt En maar roepen tegen die gecommiteer- de, "meneer, die 'Sambo' moet mee, die moet een belangrijke pot spelen. Nou. toen ben ik maar meegegaan en we zijn met een gang van 190 kilometer per uur naar Harderwijk gevlogen. Het bestuur van Noordwijk kan dus wel de nodige prenten verwachten". Vlak voor het begin van de strijd vielen Van der Veen en Bröring de kleedkamer binnen. Aan een gedegen 'warming up' kwamen de heren duidelijk niet toe. En al leverde Bröring later als invaller voor Sjaak Sluys gedegen werk af, dat gebrek aan voorbereiding bleek voor hem toch een handicap, "omdat ik zo gevoelig ben voor spierblessures". "Onmiddellijk, nadat ik voor de eerste de beste bal de lucht in was gaan, knapte er dan ook iets in mijn dijbeen. Daardoor kon ik alleen nog maar passes geven, schieten ging b^jna niet meer". Zodat Noordwijk met nóg een geblesseer de speler werd opgezadeld. Want eerder had het heel wat hoofdbrekens gekost om John Manuputty speelklaar te krij gen of zoals hij het uitdrukte "tot een half uur voor het begin was het een heet hangijzer of ik zou spelen". "Uiteindelijk hakte clubarts Har Meyer de knoop door, "nadat de fysiotherapeut had ge zegd, "dit red je niet" en ook de masseur mij had laten weten "het niet te zien zit ten". Maar Meyer heeft me helemaal on derzocht, zei "als je wilt spelen, dan kan je spelen" en riep vervolgens "ga je maar warm lopen". "Ik heb", sprak Manuputty, "me door de pijn heen moeten bijten. Gelukkig had die trainer van ACV de stomme zet uit gehaald om niet Manders. maar Visscher op mij te zetten. Uit angst waarschijnlijk, omdat ik gewend ben veel diep te gaan. Maar ik kon dat helemaal niet en vond het allang best dat die Visscher ook niet zoveel liep". "Maar toch", haakte Albert Spaanderman in. "kreeg ACV veel kan sen, die ze op het middenveld konden creëren, omdat vooral John kunstmatig speelde. Gelukkig misten zij nu de mo gelijkheden, die wij in Assen en Noord wijk hadden gemist". En al werd daarover aan ACV-zijde ge treurd, invaller Jan Schipper, Bert Hooyer en Rolf Veneboer moesten bij het opmaken van de balans toegeven, "dat het kampioenschap over drie wed strijden bezien bij de juiste ploeg was terechtgekomen". "De situatie was ei genlijk te vergelijken met die van twee jaar geledenherinnerde John van Dijk zich. Alleen vielen wij toen aan en schopte ACV ze erin. Nu waren wij de mindere ploeg en kregen wij die penal- "Als ik scheidsrechter was geweest had ik die niet gegeven, want het was geen sco ringskans", probeerde veroorzaker Ve neboer in eerste instantie de terechte be slissing van spelleider Dolstra met een niet steekhoudende verklaring aan te vechten. "Maar", erkende hy later, "na dat de bal van mijn voet was gesprongen, maakte Gerlof er zich meester van en haakte ik hem". De elfmeterdreun van Hans Westgeest bleek goed voor de landstitel bij de za terdagamateurs. Het kampioenschap van de herwonnen eenheid. Ruud Brö ring symboliseerde dat direct, nadat Westgeest het vonnis over ACV had ge veld. Want terwijl de overige Noordwij- kers de maker van de gouden goal beju belden. sjokte 'Bro' in de richting van Frans van der Veen. Met een als felicita tie bedoeld 'handklapje' gaven ze aan "uit het diepe dal te zijn gekomen, waar we zo lang hebben ingezeten "Vandaag is gebleken dat ik meer vrienden heb, dan ik ooit heb gedacht stelde Ruud Bröring vast in de laatste uren van die voor hem zo bewogen derde juni 1980, waarin de gebeurtenissen elkaar in snel treinvaart opvolgden. Want wie maakt het mee, dat hij in een tijdsbestek van 24 uur een landskampioenschap, een ver jaardag en 'grote verzoendag met een voormalige vijand mag vieren? Juist, Ruud Bronng En alleen daarom al is hij. om Frans van der Veen na te spreken,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17