Winst Fokker 4,8 miljoen Grigorenko: „Partijboekje kent geen compromissen 4=x Strauss onthult namen van kandidaat-ministers Nee tegen de kernwapens Contract verlengd Tekort aan openbare aanklagers Waarom u vooreen persoonlijke leningbeter naar een bank zoalsdeNMB kunt gaan. WOENSDAG 4 JUNI 1980 Dissidente generaal op bezoek in Nederland Pjotr Grigorenko DEN HAAG (GPD) - „Het verhaal dat Brezjnjev het niet eens was met de inval in Afghanistan heeft het Kremlin zelf verzonnen om de indruk te wekken dat er over dergelijke zaken gediscussieerd wordt. In feite komt het woord compromis niet in het partij boekje voor en probeert alleen het Westen compromissen te vinden". Dat zegt de voormalige generaal van het Rode Leger, Pjotr Grigorenko, die voor enkele dagen op bezoek is in Neder land. Grigorenko spreekt met kennis van zaken: hij kent Brezjnjev nog persoonlijk uit de tijd dat ze in de 18e Russische divisie de Duitsers aan het Oostfront probeerden te gen te houden. „Brezjnjev is juist de meest heerszuchtige krijgs man die de Sowjet-Unie ooit heeft gekend", aldus de bejaarde dissident Op uitnodiging van de Stichting Jong Atlantisch Samenwerkings Orgaan Nederland (JASON) rs de Oekraiense dissident met zijn vrouw Zinaida in ons land om te spreken over de komende toet singsconferentie van het Verdrag van Helsinki, die dit najaar in Madrid wordt gehouden. Eerder bezocht hij Zweden, Noorwegen en Denemarken o/n te proberen de aandacht te vestigen op het volgens hem vergeten hoofdstuk uit het Helsmki-verdrag over veiligheid en samenwerking in Europa- de zogenaamde „vierde mand" over de mensenrech ten. Grigorenko vindt de hele gang van zaken rond „Madrid" nogal raad selachtig. „In de eerste plaats had de conferentie in november ge houden moeten worden en niet al in september. Het Westen is op het Russische verzoek ingegaan, terwijl de motieven volstrekt on bekend zijn. Ik kan me alleen maar indenken dat de Russische leiders de voorbereidingen van de „Helsinki-groepen" in de Sowjet-Unie in de war willen stu- Volgens de ex-generaal heeft de hele conferentie niet zoveel zin, omdat „Helsinki" voor de Russen toch allang heeft afgedaan. „De Sowjet-Unie heeft in Helsinki alles bereikt wat ze bereiken wil de, namelijk de erkenning van de bestaande grenzen in Europa, en daarmee de erkenning dat de Sowjet-Unie andere landen bezet houdt". Als tegenprestatie zijn dan wel en kele beloftes vastgelegd over het respecteren van de rechten van de mens, de vrijheid van informa tie en dergelijke, maar volgens Grigorenko voert de Sowjet-Unie geen enkele van deze beloftes uit en leeft Europa zodoende in een „illusie van veiligheid". De Helsinki-groepen in de Sowjet- Unie vinden dan ook dat het Wes ten dit keer niet toe mag geven en een resolutie aangenomen moet zien te krijgen die iedereen het recht geeft de naleving van „Hel sinki" te eisen. Grigorenko laat zich optimistisch uit over de kansen van een der gelijke eensgezinde actie van de Europese landen „Wij, de Hel sinki-groepen, denken dat Mos kou een dergelijke resolutie niet zal weigeren, want rust in Europa geeft de Russische leiders de mo gelijkheid zich meer te concen treren op andere gebieden in de wereld, zoals Afghanistan". „Ook de Olympische Zomerspelen in Moskou zijn voor de leiders in het Kremlin een test voor de eensgezindheid van de Europea nen. Wanneer West-Europa met één stem zou spreken, zou de Sowjet-Unie zeker overwegen zich uit Afghanistan terug te trekken. Maar zoals het nu gaat, vallen ze Pakistan misschien ook nog wel binnen". Sportlieden, journalisten en toeris ten die toch naar Moskou gaan, raadt Grigorenko aan literatuur mee te nemen voor de Russische bevolking. „Al is het maar één bijbel, want dat is iedere bezoe ker toegestaan", aldus Grigoren ko, die tenslotte meent dat sport in de Sowjet-Unie nooit is losge zien van politiek. Grootste omzet sinds jaren SCHIPHOL (GPD) - Bij een omzet van 965 miljoen gulden heeft Fokker over 1979 een brutowinst gemaakt van 6,774 miljoen gulden, waarover belasting moest worden be taald van 2 miljoen. De omzet is de hoogste die ooit is geboekt en de sinds 1976 neergaande lijn van omzetten is in positieve zin omgebogen. Over 1978 bedroeg de winst 0,2 miljoen gulden, 0,03 procent van de omzet van dat jaar. Over 1979 vormde de winst 0,5 procent van de omzet. Aldus blijkt uit het jaarverslag van de NV Koninklij ke Nederlandse Vliegtuigenfa- briek Fokker, da.t gisteren is ver schenen. Het boekjaar eindigde op 31 december. Sinds 21 maart dit jaar is Fokker weer een geheel Nederlands be drijf, zonder bindingen met Westduitse industrieën. Op die datum kwam de „ontvlechting met de Vereinigte Flugtechni- sche Werke (VFW) uit Bremen tot standdoor ruil van aandelen. Medio volgend jaar wil Fokker de beslissing nemen over de pro- duktie van de F-29, het nieuwe tweemotorige straalver- keersvliegtuig voor 132 passa giers. Er is tot 1990 een afzetmo gelijkheid voor circa 1500 van de ze toestellen, als opvolger van de DC-9 en de Boeing-737. In eerste' aanleg hoopt Fokker een 400 toe stellen te kunnen afzetten, voor namelijk in West-Europa, de VS en Japan. Nog steeds niet afgerond zijn de be sprekingen tussen Fokker en ADVERTENTIE /T TRESLONG festiviteiten-agenda muzikale omlijsting en gelegenheid om te dansen. U kunt deze avond a la carte eten of maak een keus uit een van onze feestelijke dagmenu's. En daarna met uw tafelgenoten naar de bowling! Want Treslong trakteert op een extra nagerecht: 1 SPEL GRATIS BOWLEN! Elke woensdag-avond: BOURGONDISCH BUFFET Een heerlijk kopje soep vooraf e opgemaakte salades en andere verruk kelijke schotels. Oaarbij vers stokbrood, geurige boter enz. Overvloed zonder einde voor slechts ft. 19.95 p.p. Onze pianist/ organist speelt en u kunt dus ook een deze avond e s mogelijk. ligt k Elke donderdag-avond: MUZIEK ALA CARTE Maak uw keuze maar uit onze menukaart en kies daarbij uw nuzikale favoriet uit onze speciale e"-kaart. de dans- e muzikale quiz. Elke vrijdag-avond: ROYAL-BUFFET FEEST-DANSANT Een hele avond (van 19.30-23.30 uur) genieten en dansen in de feestelijke Luna-zaal, waar bij n rijk opgemaakte r u staat opgesteld. Lion Combo of het tri Frans Landmeier. Couvert-prijs f 29.95 p Feestelijke kleding wordt c gesteld. Elke zaterdag-avond: FAMILIE PARTY-AVOND Een speciaal voor deze avond samengesteld KEUZE-MENU voor een prettige prijs. Ook nu: gelegen heid tot het maken van een dansje. s zondags geopend BEZOEK OOK ONZE GEZELLIGE BOWLING Nu van maandag t/m vrijdag Telefoon: 02520 -16214 TRESLONG HILLEGOM Telefoon: 02520 -15347 Kernwapens. Niet alleen het ge bruik maar ook bezit van kernwapens is echisch onaan vaardbaar. Met overgrot° meer derheid heeft de verbondsraad van het Humanistisch Verbond voor dit standpunt gekozen. Ge zien de onderling soms tegen strijdige reacties op de ontwerp- verklaring die tot deze conclusie leidde, stelde de verbondsraad ook een commissie in, die in sep tember een afgewogen toelich ting op dit standpunt moet leve- In de ontwerp-verklaring staat dat humanisten geweld kunnen er kennen als "het kleinere kwaad", om groter kwaad te vermijden. Gebruik van kernwapens echter wordt afgewezen, gezien de fata le, catastrofale en onherroepelij ke uitwerking ervan op de leef baarheid van de wereld en de le vensmogelijkheden van mens, plant en dier. Nog eens nee. Een absoluut dui delijk nee tegen kernwapens, tij dens stopzetting van de bouw van kerncentrales, een nieuwe aanpak van de milieuproblemen, een aanzet tot een nieuwe christelijke sociale ethiek en af spraken over regionale conferen ties over geloof en wetenschap pen, dat zijn de voornaamste punten van de commissie "Kerk en samenleving" van de Wereld raad van Kerken. Ze zijn vastge steld op een vergadering in Stuttgart, waaraan ook dr. H. M. de Lange, voorzitter van de sectie "Sociale vragen" van de Raad Airbus Industrie over Fokkers deelneming in de A-310, het tweemotorige breedrompvlieg- tuig voor korte en middellange afstanden. Hiervan heeft de KLM er tien besteld met een optie op nog tien, en Martin Air drie met een optie op een. Eind vorig jaar waren er 63 van deze vliegtuigen besteld en waren er opties geno men op 66. AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van het academisch zie kenhuis by de universiteit van Amsterdam heeft besloten het tijdelijk dienstverband met de Italiaanse kinder-hartchirurg dr. Marceletti te verlengen. De kin- der-hartchirurgie wordt als on derafdeling van de algemene heelkunde gevestigd in het Bin nengasthuis. Wilhelmina-gast- huis en Binnengasthuis vormen samen het academisch zieken huis by de universiteit van Am sterdam. Door de afdeling kinder-hartchi- rurgie te verplaatsen van Wil- helmina-gasthuis naar Binnen gasthuis hoopt het bestuur te be reiken, dat op korte termijn weer operaties zullen plaatsvinden. Deze waren sedert 1 januari ge staakt door een conflict tussen dr. Marceletti en de overige hartchi rurgen in het WG. Ongerustheid na valse melding van kerntransport NIJMEGEN (ANP) - Vele tien tallen inwoners van Nijme gen hebben gisteren veront rust bij politie en gemeente geïnformeerd naar aanleiding van een valse circulaire, waarin wordt gewaarschuwd voor een militair nucleair transport, vanavond, door de stad. Onbekenden hebben de afgelopen nacht honderden van deze valse circulaires in Nijmegen verspreid. De brieven hebben het brief hoofd van de gemeente Nij megen en zijn voorzien van een handtekening van oud burgmeester De Graaf. De circulaires waarschuwen voor de radio-actieve straling van het convooi. Zwangere vrouwen wordt bijvoorbeeld aangeraden binnen te blijven. De valse brieven hadden ook een beschrijving van de kilo meters lange route. De Nijmeegse politie weet niet wie of welke organisatie ach ter deze circulaire staat. Twee ziekenhuizen langs de be schreven route zijn door haar uit voorzorg op de hoogte ge bracht van de valsheid van de circulaires. Een uniek beeld van "National Airport'" de luchthaven van Washington. De speedboot lijkt in de race met een landende jet van National Airlines. BONN - Drie dagen voor de offi ciële bekendmaking, vrijdag, is in Bonn bekend geworden met welke CDU- en CSU-politici kandidaat-kanselier Franz Josef Strauss in eerste instantie de ver kiezingscampagne wil voeren. Als Strauss bondskanselier wordt, dan kunnen Alfred Dreg- ger (CDU-voorzitter in Hessen), Walther Leisier Kiep minister van financiën in Neder-Saksen). Manfred Worner, Heiner Geissler (CDU-secretaris-generaal) en Helga Wex (voorzitter CDU- VNO wil gesprek met vakbeweging HILVERSUM (ANP) - Het ver- bond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) is bereid om de uitnodiging van minister Albeda van sociale zaken in te gaan om met de regering en de vakbewe ging te praten over de „ernstige economische situatie" dat zei VNO-voorzitter Van Veen giste ren voor de AVRO-radio. Minister Albeda zei maandagavond op een bijeenkomst in Em- meloord, dat met een dergelijk gesprek eventueel een nieuwe loonmaatregel kan worden voor komen. Hij noemde geen termijn maar riep op tot overleg zodra er „meer inzicht is in sche vooruitzichten' FNV-voorzitter Kok 'zei gisteroch tend voor de AVRO-radio, dat hij overleg wel zinvol vindt maar dat dan eerst de dreiging van een nieuwe loonmaatregel moet ver dwijnen. „Onderhandelen met het mes op tafel is er voor ons niet bij", aldus Kok. van Kerken in Nederland, deel- De commissie "Kerk en samenle ving" heeft in Stuttgart adviezen opgesteld voor het Centrale Co mité van de Wereldraad, dat in augustus in Genève bijeenkomt. De adviezen zijn gebaseerd op de resultaten van de Werelraad-con - ferentie over geloof, wetenschap en toekomst, vorig jaar in Hous ton gehouden. Beroepen Hervormde Kerk: Beroepen te Giessendam-Hardinxveld W. Verboom Waddinxveen. te Ber- gentheim G. Bouman Wehl, te Woubrugge D. Driebergen Enter, te Kootwijk J. Olie Linschoten, te Bergambacht C. van den Bergh Rotterdam-Zuid; aangenomen naar Boskoop W. A. Vlasblom De Bilt, naar Scharnegoutum-Lut- kewierum (Fr.) S. van der Zee, le- gerpredikant, Andel: bedankt voor Rijssen G. Vos Amsterdam, voor Genemuiden G. Hendriks Zuilichem (Geld.). Gereformeerde Kerken: beroepen te Rijsoord H. Peper Renkum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Enschede- Noord C. Bijl Groningen-Noord. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Rotterdam- West A. K. Wallet Ouderkerk aan de Amstel. Overleden. Op de leeftijd van 65 jaar is gisteravond plotseling overleden dr. H. H. Grosheide, wetenschappelijk hoofdmede werker in de oud-testamentische vakken aan de theologische ho geschool van de Gereformeerde Kerken in Kampen. De Johannes Calvijn-academie, die aan deze school is verbonden, verleende dr. Grosheide vorig jaar het t doctoraat in de theologie. Ontmoeting Naar Lourdes. Van 5 tot 12 juni komen in Lourdes 17.000 militai ren uit Navo-landen en andere landen bijeen voor een religieuze en vriendschappelijke ontmoe ting. Onder hen zijn 250 Neder landers. Legerbisschop kardi naal Willebrands en oud-leger bisschop kardinaal Alfink zullen er ook zijn, alsmede minister van defensie mr. Scholten. De minis ter zal zaterdagavond een krans leggen bij een monument voor gevallenen. Eenheid. De Orthodoxe kerken en de Rooms-Katholieke kerk zijn het erover eens dat zij het gemeenschappelijke doel heb ben, de opbloeiende islam en de crisis in de wereld van vandaag het hoofd te bieden. De eenheid van de kerken uit het Oosten en de kerk uit het Westén is gebo den. Dat is een tussenstand van de be sprekingen die een orthodox-ka tholieke theologencommissie op Rhodos voert over verregaande samenwerking. De bijeenkomst is op 29 mei begonnen. Kardinaal Willebrands, hoofd van het Se cretariaat voor de Eenheid (Vati- caan), is er ook by. vrouwenvereniging), alsmede CSU-vice-voorzitter Friedrich Zimmermann en de Beierse mi nister van cultuur Hans Maier er op rekenen dat zij een minister spost krijgen in de eventueel door Strauss te vormen nieuwe regering. Tot veler verrassing wordt ook de minister-president van Slees- wyk-Holstein, Gerhard Stolten- berg, genoemd. Hij zou vice-kan- selier onder Strauss moeten wor den. De huidige CDU-voorzitter Helmut Kohl behoort niet tot het "schaduwkabinet", omdat hij liever fractievoorzitter in de Bondsdag wil blijven Stoltenberg is de enige van het zo- genoemd^ verkiezingsteam van Strauss die een politiek risico loopt. Tot nu toe heeft de finan- cieel-economische expert van de oppositie altijd gezegd dat hy minister-president in de meest noordelijke Duitse deelstaat wil blyven. Hij zou in Kiel niet kun nen worden gemist, omdat de CDU daar slechts over een uiterst krappe meerderheid van één ze tel beschikt. Aan de andere kant is Stoltenberg, die al eens minister van onder zoek en technologie in Bonn was, representant van het meer libe rale kiezersvolk van de CDU- CSU. Dat is een van de redenen waarom Strauss denkt hem no dig te hebben om stemmen te winnen. De minister-president is er echter niet afkerig van om in 1984 een gooi te doen naar het hoogste ambt binnen de Union. Als hij zich geheel achter Strauss schaart en deze de verkiezingen in oktober verliest, dan zou de kans dat hij CDU-voorzitter en dus kandidaat - kanselier wordt, ongetwijfeld zijn afgenomen. Behalve het uit acht leden bestaan de "schaduwkabinet" heeft Strauss ook nog 20 andere Union- politici uitgekozen, die hem ty- dens de verkiezingsstrijd terzijde moeten staan. Zij komen uit "alle lagen van de CDU en CSU DEN HAAG (GPD) - Het Open baar Ministerie kampt al jaren lang met een tekort aan officieren van justitie in verscheidene ste den. Elk jaar opnieuw staan deze problemen op de begroting van het ministerie van justitie ver meld. De moeilijkheden zyn vol gens een woordvoerder van het ministerie van justitie ontstaan, doordat er in het verleden te wei nig animo bestond een loopbaan bij het Openbaar Ministerie te kiezen. Als voorbeelden van ste den, die niet aan de normbezet ting kunnen voldoen zijn Maas tricht, Middelburg, Leeuwarden en de grote steden Rotterdam en Amsterdam. Door het tekort aan officieren is een maandenlange achterstand ont staan bij rechtszaken. Een gevolg hiervan is dat gevallen, die wel worden behandeld, haastig en slordig worden afgewerkt, aldus de Rotterdamse hoofdofficier van justitie, mr. J. D. de Jong. De grote processen, zoals het Men- tenproces, en de snelrechtproce dures leggen daarnaast beslag op een grote hoeveelheid personeel, waardoor andere zaken weer verder in het gedrang komen, vervolgt de hoofdofficier. De situatie bij het OM wordt wel steeds beter, aldus de woord voerder van het ministerie van justitie, mr. W. H. M. van Leeu wen. Tegenwoordig kiezen steeds meer afgestudeerde RAIO's (Rechtelijk Ambtenaar In Opleiding) en andere juristen, die aanvankelijk een functie in de advocatuur uitoefenden, voor een loopbaan als officier van jus titie. Wanneer echter op deze manier langzaam het tekort aan officie ren wordt opgeheven, zal het mi nisterie nog niet uit de proble men zijn. De nu geldige normale bezetting is momenteel aan dis cussie onderhevig, omdat de ta ken van de officieren zo zyn uit gebreid dat een verhoging van de norm onontkoombaar zal zijn, al dus Van Leeuwen. Een commis sie van ambtenaren is nu bezig met een studie over een mogelijk hernieuwde bezetting van het OM. Fraudeur bij toeval gepakt ZAANSTAD (ANP) De 33-jarige J.B., een voormalig classificeer der uit Amsterdam, is in de hoofdstad aangehouden, omdat hij als directeur van een in Zaan dam gevestigde nep-bv ongeveer dertig bedrijven voor een totaal bedrag van 350.000 gulden zou hebben benadeeld. Dit heeft de Zaanse politie gisteren meege deeld. In januari van het vorig iaar kocht B. voor zijn "Elmido bv" grote hoeveelheden uiteenlopende goederen zonder ervoor te beta len. Hij kon dit duen dooi 661 t kleine proefzendingen te laten komen, die hij wel betaalde. Na twee maanden deed B. de goede ren van de hand, doekte zijn be drijf op en verdween. Hij werd bij toeval aangehouden, toen hij tij dens een verkeerscontrole zijn rybewys niet by zich had. ADVERTENTIE Geld lenen lijkt zo gemakkelijk. Toch is het beslist geen een voudige zaak. Bij een bank zoals de NMB denken de mensen daad werkelijk met u mee. Zodat u ver zekerd bent van een persoonlijke lening die past binnen uw financiële mogelijkheden. Heel belangrijk, want een té zware verplichting is niet bepaald plezierig. Met een persoonlijke lening van de NMB kunt uover voldoende geld beschikken voor duurzame aan schaffingen zoals nieuw meubilair, een boot, een caravan of een auto. U betaalt vaste maandtermij- nen bijvoorbeeld24,36of48),zodat u precies weet waar u aan toe bent. U kunt het bijvoorbeeld zo uit rekenen dat de lening is afgelost op het moment dat uw auto aan ver vanging toe is. Een geruststellend idee. Folders bij elk NMB kantoor. NEDERLANDSCHE MIDOENSTANOSBANK De NMB denkt met u mee.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13