LEIDSCH DAGBLAD EG komt zelf met vredesplan Midden-Oosten Regering: „Geen olieboycot Zuid-Afrika" vandaag Botha: „Zuid-Afrika nu in totale oorlog" Gijzelaars accepteren 37.000 dollar HAAGSE POLITIE SLORDIG MET PERSOONSGEGEVENS Van derKlaauw vindt geen steun bij EG-partners „CNV houdt zich niet aan afspraken' ZATERDAG 31 MEI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36178 Bureau: Witte Sing< Directeur G Koopman d DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voor COM 'aéLr weken lang het ^LEIDSCH DAGBLA ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst n voor hall geld en abonnee noteren in de eerste 2 weken Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een zonder postzegel opsturen naar leids Antwoordnummer 214. 2300 VB open envelop ch Dagblac JOHANNESBURG (GPD/UPI) - "Zuid-Afrika bevindt zich in een totale oorlog". Dit onderstreepte de Zuidafrikaanse premier Botha tijdens een rede voor de "Raad Afri kaanse Universiteit" ter gelegenheid van de republiekdag. Botha deed eveneens een scherpe aanval op de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, die onder leiding van bisschop Desmond Tutu staat. Hij beschuldigde de Raad ervan dat deze meer dan vijf miljoen gulden had ontvangen "om onrust te stoken". HONDURAS (AP) - De consul van Zweden in Honduras, is samen met zijn vrouw gedu rende vier uur gegijzeld ge houden in hun eigen huis, vermoedelijk door guerrille ro's afkomstig uit El Salva dor. Volgens de politie eisten deze 500.000 dollar maar zij namen tenslotte genoegen met onge veer 37.000, waarop zij het pand verlieten. De drie guerrillero's die gemas kerd en gewapend waren, zeiden het geld nodig te heb ben "voor de bevrijdingstrijd van het volk van El Salva dor". Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen zilveren voorwerpen. Aan huis te ontbieden. Breestr. 89. Leiden, tel. 123313 REGEN Het KNMI verwachi voor vandaag op komende bewolking, met in de middag regen vanuit het zuidwesten. Aan de kust tot krachtig toenemende wind. Middagtemperaturen: 13 graden in het zuidwesten, 17 graden in het noordwes ten van het land. 1 Juni Zon op: 5.23 uur; onder: 21.50 uur Hoogwater te Katwijk om 5.35 en 18.03 uur, laagwater om 1.31 en 13.49 uur. 2 Juni Zon op: 5.22 uur; onder: 21.51 uur Hoogwater te Katwijk om 6.11 en 18.40 uur, laagwater om 2.05 en 14.25 uur. Surinamers krijgen meer subsidie bij terugkeer DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering gaat het voor Surinamers financieel aantrekkelijker maken om naar hun eigen land terug te keren. Vanaf maandag wordt de bestaande subsidierege ling voor deze remigranten verruimd. In overleg met de Surinaamse regering heeft de Nederland se regering tot deze verrui ming besloten. Men wil er mee tegemoet komen aan de wens van de Surinaamse re gering om de terugkeer van Surinamers naar het eigen land aan te moedigen. De nieuwe regeling houdt in dat nu drie in plaats van één kubieke meter verhuisgoed vrij kan worden meegeno men als het om een gezins hoofd gaat. Voor elk van de eerste drie mee-remigreren- den van 12 jaar en ouder wordt de bagagevrijdom verruimd van een naar twee kubieke meter. Surinamers die naar hun va derland terugkeren, kunnen bovendien een bedrag van 1000 gulden krijgen om de kosten in Suriname gedu rende de eerste tijd te be strijden. Tot dusver was dit bedrag 300 gulden voor een gezinshoofd. Voor de eerste mee-remigrerende gaat het bedrag omhoog van 200 naar 600 gulden en voor elk van de volgende mee-remigreren- den van 100 naar 300 gul den. Het Zuidafrikaanse leger liet giste ren - aan de vooravond van de re publiekdag - duidelijk zijn sterk te zien en hield in vrijwel alle gro te steden van het land parades. Sommige van deze défilés met tanks en andere militaire voer tuigen waren meer dan twee ki lometer lang. Ook vlogen eenhe den van Zuidafrikaanse Mirage- straaljagers en gevechtshelikop ters over boven de paraderende militairen. Pas dezer dagen stelde het instituut voor Strategische Studies (ISS) in de Britse hoofdstad Londen vast, dat Zuid-Afrika in staat is om in geval van een mobilisatie 404.500 man op de been te bren gen. Een vierde van de tegen woordige Zuidafrikaanse troe pen bestaat uit zwarte vrijwilli gers. Premier Botha beschuldigde in zijn rede ook sommige massamedia ervan dat zij onruststokers on dersteunen. Volgens Botha doet de verboden ANC (African Na tional Congress) pogingen om de Zuidafrikaanse massamedia binnen te dringen. "Wij worden geconfronteerd aldus Botha, "met een totale aanslag, die zich niet alleen tegen militaire doel einden richt. Er is ook een ideo logische, psychologische en eco nomische oorlog tegen ons aan de gang. Men wil onze maatschappij vernietigen en onze wil om weer stand te bieden breken". De politie van Kaapstad is versterkt met eenheden oproerpolitie uit het gehele land. Het is een poging van de autoriteiten het hoofd te bieden aan de opstandige kleur- DEN HAAG (ANP) - Een Haagse chauffeur is deze week in het be zit gekomen van enkele dossiers van tal van persoonsgegevens. Ze waren eigendom van de Haagse politie en zijn waarschijnlijk zoekgeraakt in verband met een aanstaande verhuizing naar het nieuwe politiebureau. De chauffeur vond de dossiers toen hij een vuilcontainer naar de ge meentelijke stortplaats bracht. Het ging om processen-verbaal lingen in de buitenwijken van de stad. Volgens een woordvoerder van de politie zijn met militaire vliegtui gen 250 geoefende manschappen van de oproerpolitie uit ver schillende delen van het land naar Kaapstad gestuurd om het contingent daar te versterken. Ook in andere belangrijke stede lijke gebieden in Zuid-Afrika zal de oproerpolitie extra diensten moeten gaan doen. mensen, die in 1975 en" 1976 we gens het rijden onder invloed van alcohol waren veroordeeld. De man heeft de papieren inmiddels overhandigd aan het D 66 ge meenteraadslid mevrouw Gel derblom, die de politie onmid dellijk heeft ingelicht. De Haagse politie betreurt het gebeuren en stelt intern een onderzoek in. D 66 heeft het college van B en W in Den Haag om opheldering over deze kv/estie gevraagd. DEN HAAG (GPD) - De regering voelt niets voor een eenzijdige olieboycot tegen Zuid-Afrika. Raadpleging van de EG-partners de afgelopen maanden heeft ge leerd dat de andere acht landen van de Europese Gemeenschap geen heil zien in een olieboycot, als pressiemiddel tegen het Zuidafrikaanse apartheidsbe wind. Ook de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft tot nu toe geen bindende olieboycot afgekondigd, zodat een verbod op de verkoop van olie aan Zuid- Afrika geen enkele zin zou heb ben. Deze afwijzing van een olieboycot tegen Zuid-Afrika gaf minister Chris Van der Klaauw (buiten landse zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Om deze brief was in november door de Kamer gevraagd, na een fel debat waarin met name de christen-democraat Jan Nico Scholten een eenzijdige Nederlandse olieboycot had geëist, als „wapen' tegen de Zuidafrikaanse apartheidpoli- tiek. Eerder al was uitgelekt dat de ge sprekken van minister Van der Klaauw en de zijnen met de EG- partners hadden uitgewezen dat bij hen geen enkele steun te vin den was voor een dergelijk ge baar tegen Zuid-Afrika. Minister Van der Klaauw had steeds ge steld dat een olieboycot alleen zin zou hebben wanneer het zou gaan om een door de Veiligheidsraad van de VN opgelegde sanctie of in elk geval om een maatregel sa men met de EG-partners. Bovendien zouden maatregelen vanuit Europa tegen Zuid-Afrika, zo heeft minister Van der Klaauw ook beluisterd bij de EG-part ners, de ontwikkelingen binnen Zuid-Afrika, die gaan in de rich ting van een liberalisatie, kunnen frustreien. Intussen is minister Van der Klaauw van mening dat na nieu we negatieve ontwikkelingen in zake Namibië, waar naar het schijnt Zuid-Afrika opnieuw be zig is de door de Verenigde Naties voorgeschreven overgang naar onafhankelijkheid te frustreren, „het treffen van bijzondere maat regelen ernstig zou moeten wor den overwogen". In elk geval gelooft de regering dat ontwikkelingen in Zimbabwe en in Namibië ook in Zuid-Afrika weerklank zullen vinden, waar door het voor de Zuidafrikaanse regering-Botha steeds moeilijker zal worden aan de eis tot gelijkge rechtigdheid weerstand te bie den. „Het zal van Zuid-Afrika zelf afhangen of uiteindelijk in inter nationaal verband alsnog naar het middel van een olieembargo zal worden gegrepen", zo besluit de brief van minister Van der Klaauw. De toevoeging „in internationaal verband" maakt dat, zo wordt in Den Haag verwacht, minister Van der Klaauw over de kwestie- Zuid-Afrika opnieuw met de meerderheid in de Tweede Ka mer zal botsen. Een belangrijk deel van het CDA, aangevoerd door de onlangs door de AR- kieskringen drastisch op de kies lijst omlaag gebrachte Jan Nico Scholten, is met de linkse opposi tie van mening dat Nederland eenzijdig de olie-export naar Zuid-Afrika moet verbieden, desnoods zonder medewerking van de rest van de wereld. Eindelijk is het zover: er mag sinds middernacht weer een hengeltje worden uitge worpen. Reden voor deze twee vissers langs de Am sterdamse Bosbaan om al vast een pilsje op een goede vangst te nemen. En 's nachts vissen mag nu ook PAGINA 31 WD: niet meer de enige li berale partij PAGINA 7 verder aanmoedigen en dat "zal een groot probleem in het gebied nog verder aanmoedigen en dat "zal een groot probleem voor ons allemaal worden". Poncet zei dat huidige moeilijkeden in de Egyp- tische-Israëlische onderhande lingen "niet onverwacht" zijn. "Die moeilijkheden maken het voor Europa noodzakelijk in de zaak betrokken te worden". Op het State Departement in Was hington zei een vooraanstaand functionaris dat de Europeanen fout zitten als zij denken dat het Camp David-proces dood is en dat de Verenigde Staten het niet als een zekerheid aanvaarden dat het Europese initiatief op tafel zal komen. Hij zei dat de Verenigde Staten zich tijdens de besprekin gen in Venetië met de Europese leiders tegen het Europese idee zullen verzetten. Kritiek van het Amerikaan se ministerie van defensie (Pentagon) op de actie in Iran PAGINA 9 "Russen gaan Olympic's ronden winnen" PAGINA 11 De Sint BAVO verwarmen met een windmolen? Dan kan volgens Douwes Idema PAGINA 23 Burgemeester Hak wil met Van Agt praten over de on aanvaardbaar hoge woning nood in Amsterdam PAGINA 25 Lekkerkerk: "Benzenidorm" PAGINA 19 en 21 "Conflict om Indiè" PAGINA 27 WASHINGTON - De Europese gemeenschap vindt dat het vredesproces in het Midden-Oosten wat betreft de ak koorden van Camp David is mislukt. De EG komt daarom binnen een paar weken met een eigen "evenwichtig" plan om vrede in dat gebied te bereiken. bedoeld is om bezorgdheid bij Arabische landen weg te nemen, antwoordde hij: "Het is niet be doeld om iemand om te kopen". Dit heeft de Franse minister van buitenlandse zaken Jean Fran- cois-Poncet gisteravond in Was hington aangekondigd. "De kwestie zal door de Europeanen worden aangesneden op de ko mende economische top in Vene- tie (volgende maand)", zo ver- kLaarde Poncet tijdeps een pers conferentie, nadat hij vier uur lang had gesproken met zijn Amerikaanse collega Edmund Muskie. Volgens Poncet had Muskie zijn bezorgdheid geuit dat de Euro pese benadering het Camp Da vid-proces niet zou mogen scha den. Hij had zijn Amerikaanse gesprekspartner verzekerd dat dat niet de bedoeling is. De Franse bewindsman zei niet de juiste aard van het Europese plan te kennen, "maar dat zal in de komende weken duidelijk wor den. Het moet een evenwichtige benadering worden en dat zal het ook zijn". Op de vraag of het plan Het plan van Europa zal zijn geba seerd op veiligheid voor Israël en zelfbeschikking voor de Palestij- nen. Volgens Poncet is het Fran se standpunt dat zelfbeschikking "uiteindelijk een Palestijnse staat niet uitsluit, maar die be slissing moet door de Palestijnen zelf worden genomen". De be windsman weigerde in eerste in stantie commentaar op de vraag of het plan is voortgevloeid uit de overtuiging dut het vredesproces volgens de akkkoorden van Camp David is mislukt. Na her haald aandringen meende hij dat "het er niet op lijkt dat veel voortgang wordt geboekt naar een algehele vrede in het Midden- Oosten". Het niet op tafel leggen van een nieuw plan op dit mo ment, zou, naar zijn zeggen, het radicalisme in het gebied nog KOPENHAGEN (ANP) - Voorzit ter A. Groenevelt van de Indus triebond FNV vindt dat de indus triebond CNV zich in zijn werk- tijdverkortingsbeleid niet houdt aan de afspraken zoals die hier over in Europees vakbondsver- band zijn gemaakt. Volgens Groenevelt gaat het CNV akkoord met cao's waarin niets terug te vinden is over de op Eu ropees niveau afgesproken ar beidstijdverkorting van tien pro cent in vier jaar, bijvoorbeeld door invoering van het vijfploe- gensysteem in continu-bedi ij- ven. Op deze manier holt het CNV het gezamenlijk vastgestel de beleid uit. Als deze vakcen trale hiermee doorgaat zal dit ge volgen moeten hebben voor haar positie in de Europese vak bondsorganisaties, aldus Groe nevelt. De voorzitter van de Industriebond FNV sprak deze beschuldiging vandaag uit op het congres van de Europese metaalwerknemers bond EMB in de Deense hoofd stad Kopenhagen. Volgens Groenevelt is het voor de veiWe- zenlijking van de internationale doelstellingen hard nodig, dat de cao-onderhandelingen in de di verse landen worden gevoerd op basis van de Europese afspi aken Hij deed daarom een beroep op de EMB om op korte termijn met voorstellen te komen voor een coördinatie van de cao-onder handelingen in de verschillende landen ter versterking van het Europese vakbondsverband. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Drie jonge Hongaren hebben geprobeerd in een gestolen Turkse vrachtwagen bij het Oostenrijkse grensplaatsje Klingenbach met geweld over de Hongaarse grens naar Oostenrijk te vluchten. Op Oostenrijks grondgebied sloeg de vrachtwagen om'(foto boven). Een van de drie mannen, de 20-jarige doofstomme vrachtwagenchauffeur Gabor Bakza, bleef gewond op straat liggen. De andere twee, de 20-jarige vrachtwagen chauffeur Peter Ozsvath, en de 19-jarige student TVIihaly Rudi werden volgens ooggetuigen door Hongaarse grenswachten met machinegeweren gedwongen terug te keren naar Hongarije. De doofstomme Gabor Bakza werd naar het ziekenhuis in Eisenstadt gebracht waar hij schriftelij k meedeelde dat hij en zijn beide vrienden de Turkse vrachtwagen in Boedapest hadden gestolen met de opzet om naar Oostenrijk uit te wijken. Alle drie, zo schreef hij, zijn geen vriend van het communistische regime in Hongarije en hebben daarom ook geen kans toestemming te krijgen naar het buitenland te reizen. De Oostenrijks-Hongaarse grenscommissie die dergelijke incidenten moet onderzoeken is in spoedzitting bij eengekomen. De commissie moet nauwkeurig vaststellen onder welke omstandigheden de twee mannen van Oostenrijk naar Hongarije zijn teruggekeerd en of de grenswachten de Hongaars-Oostenrijkse grens hebben overschreden en over de Oostenrijkse grens hebben geschoten. Grens-incidenten langs de Oostenrijks-Hongaarse grens zijn betrekkelijk zeldzaam. Sinds het begin van dit jaar kunnen Oostenrijkers zonder visum van en naar Hongarije reizen. Hongaren hebben een visum nodig van Oostenrijk, maar moeten van de Hongaarse autoriteiten toestemming hebben Hongarije te verlaten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1