Patiënt is soms met gebaat bij onderzoek" Bezetting levert bundeling Leidse onderwijsgroepen op de enigs echte nike ACADEMIEGEBOUW NA 30 UUR RUSTIG VERLATEN Uitje dankzij zegelverkoop LEIDSE ERE DOCTORATEN VANMIDDAG UITGEREIKT Rapenburgfeestkreeg sfeer nadat de regen was verdwenen nieuwe ryn42 Mden Leidse stadsrubri Pompeus Films over Leiden üljvRIJDAG 30 MEI 1980 rdat de bezetting (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - "In Nederland wordt ongeveer twee miljard gulden besteed aan laboratoriumonderzoek. Een niet on aanzienlijk deel van de testresultaten die uit dat bedrag worden betaald is slechts van zeer beperkte waarde voor de behandeling van de patiënt". Dat wordt volgens de Leidse rector magnificus prof. Kassenaar mede veroorzaakt door het feit dat de arts niet beschikt over een nauw keurig schema voor het aanvra gen van laboratoriumonderzoek. Daarvoor heeft hij in het alge meen slechts een aanvraagfor mulier waarop hij kan aankrui sen welke onderzoekingen die nen te geschieden. "Een logisch gevolg van dit sys teem is dat hierdoor eerder maximalisatie van de hoeveel heid laboratoriumonderzoek dan optimalisering daarvan wordt bereikt", zo zei hij in zijn rede "Van waterkijken tot klinische chemie". Hij schetste daarin de geschiedenis van het onderzoek van urine en bloed van patiënten. Artsen De artsen zijn voor deze* scheef groei in de gezondheidszorg niet verantwoordelijk te stellen, om dat deze ontwikkeling vanuit de laboratoria wordt gestimuleerd. "De laboratoria hanteren namelijk het principe "U vraagt en wij draaien" en zijn achtergebleven in het verschaffen van informatie over de waarde die de verschil lende testen hebben". Beter onderwijs, (zowel in de art senopleiding, de specialistenop leiding als postacademisch) zal er volgens de Leidse rector magni ficus voor moeten zorgen, dat het gebruik van laboratoriumgege- vens in het medisch handelen een betere theoretische onderbou wing krijgt en dat de arts in staat wordt gesteld tot kritische afwe ging van kosten en baten. agnificus prof. Kasse- „Tijd dringt" "De tijd dringt echter. Er zal op kor te termijn moeten worden be gonnen met een programma van onderzoek en onderwijsverbete ringen, dat duidelijk is gericht op een rationale en goede kostenbe heersing.Hiermee kan worden voorkomen dat de alternatieve '.'botte bijl" methode (hoe onge wenst ook) zal moeten worden gehanteerd Een verdere kwalitatieve groei van het dienstenpakket in de ge zondheidszorg is noodzakelijk en technisch mogelijk. Deze zal slechts kunnen geschieden door beperking in omvang van de dienstverlening zoals die nu plaatsvindt.Er zal niet langer moeten gelden: "Wat kan, moet, maan "Wat nuttig is en kan, moet", aldus prof. Kassenaar. LEIDEN - Een honderdtal patiën- de Zijldijk begon werd mede mo ten en leden an de Stichting In- gelijk gemaakt door een bijdrage ikte vandaag een van het Comité Zomerpostzegels boottocht ove r de Kagerplassen De tocht werd begeleid door wijk en het Braas emermeer. De tocht verpleegkundigen en ziekenner die vanochte id om half tien aan zorgenden LEIDEN - Tijdens de Academi sche Zitting vandaag in de Hooglandse Kerk in Leiden zijn vier eredoctoraten uitge reikt. Dat gebeurde ter gele genheid van het 81-ste lus trum van de Leidse universi teit. De ere-doctoraten in de rechts geleerdheid, de geneeskunde, de letteren en de sociale we tenschappen zijn resp. uitge reikt aan Wouter Snijders, Nicolaas G. M. Orie, Piet Creutzberg en Jean Rouch. Wouter Snijders, raadsheer in de Hoge Raad, kreeg de on derscheiding wegens zijn grensverleggend onderzoek op het gebied van het burgerlijk recht. Nicolaas G.M. Orie, hoogleraar in de leer der longziekten aan de universiteit van Gronin gen, wegens het fundamenteel en toegepaste onderzoek op het gebied van de chronische a-specifieke respiratoire aandoeningen en de implica ties daarvan voor de gezond heidszorg. Piet Creutzberg, wegens zijn verdiensten voor het histo risch onderzoek in de econo mische geschiedenis van Ne derlands Indië in de negen tiende en twintigste eeuw en de Franse ethnocinemato- graaf Jean Rouch, Directeur de Recherche aan het Centra National de la Recherche Scientifique, wegens zijn uit zonderlijk en baanbrekend werk op het gebied van de ethnocinematografie ofwel de volkenkundige film. LEIDEN - De bezetting van het Academiegebouw aan het Rapenburg is gister avond in alle rust opge heven. Ruim dertig uur nadat de bezetters woensdagavond het ge bouw in bezit namen, trok de laatste actievoerder de zijdeur van het Acade miegebouw in de Non nensteeg achter zich dicht. Het universiteitsbestuur had eer der op de avond het hek van het Academiegebouw aan de Rapen burgkant laten sluiten om een eventuele confrontatie tussen bezetters en feestvierders, die aan het Rapenburgfeest deelna men, te voorkomen. Het kwam echter niet tot ongere geldheden, want tegen de tijd dat het Rapenburg volstroomde met feestvierders was de bezetting opgeheven. Vals beeld Doel van de bezetting was onder meer het aan de kaak stellen van het volgens de actievoerende studenten "hypocriete karakter van de lustrumweek van de Leid se universiteit". Volgens de be zetters wordt tijdens dat lustrum een "vals optimistisch beeld van de universiteit en de relatie tot de Leidse samenleving geschetst". Een aantal lezingen dat gisteren in het kader van een faculteitendag onder meer in het Academiege bouw zou worden gehouden, kon door de acties van de studenten niet doorgaan. De bezetting was verder gericht te gen de plannen van onderwijs minister Pais. De bewindsman wil een aantal hervormingen in het onderwijs doorvoeren waar mee de bezetters het niet eens zijn. Zij vinden de plannen, waaronder de twee-fasen-struc tuur, de wet wetenschappelijk onderwijs '81 en de bezuinigin gen, een "aantasting van onder wijs en werkgelegenheid". Ludieke acties Eén van de resulaten van de bezet ting is een bundeling van een aantal onderwijsgroepen in Lei den zoals ABOP, Ouders op Her haling en Open School project. Deze organisaties hebben samen met de studenten besloten in de komende periode "gezamenlijk te laten zien wat zij onder maat schappelijk relevant onderwijs en onderzoek verstaan". Zaterdag zullen de organisaties voor de eerste keer met elkaar ac tievoeren, als minister Pais in het kader van het 81-ste lustrum van de universiteit een bezoek aan Leiden brengt. "Wij zullen hem met ludieke acties verwelko men", zo liet men gisteren bij de bezetters weten. Als in augustus de plannen van mi nister Pais werkelijkheid worden tLen openluchtfeest op het Rapenburg kan gezellig zijn. Maar dan moet het wel droog zijn LEIDEN - Het Rapenburgfeest is gisteravond net niet in het water gevallen. Het is gered door de bezetters van het Academiegebouw. Zij waren de trekpleister van het feestelijke lustrumgebeuren aan het Rapenburg. Tussen de Doelensteeg en de Nonnensteeg was het Rapenburg gisteravond afgesloten voor het verkeer. Er waren terrastafeltjes langs het water en men kon zich laven aan zeven tappunten. Eén van de mooiste grachten van Leiden bood in het begin van de avond echter nog een troosteloze indruk. Een koude regen zorgde ervoor dat er na het avondmaal nog maar weinig belangstellenden De avond bereikte een dieptepunt toen aan de „goede" kant van het hek van het Academiegebouw de ene helft van de plaatselijke pers stond en aan de andere kant de rest. Verder waren er in geen velden of wegen bezetters of feestvierders te vinden.Pas tegen tien uur, toen het weer opklaarde, liep het Rapenburg vol en kwam de sfeer. De viering van het 405-jarig bestaan van de Leidse universiteit zal morgen worden beëindigd met een groots opgezet, voor iedereen toegankelijk slotfeest in de Stadsgehoorzaal aan de Brecstraat. Hoogtepunt op deze avond vormt volgens het lustrumcomite het optreden van de Steelshowband "High Chaparrel". Verder zullen er attracties zijn zoals ballengooien en flipperkasten. Tevens is er in de Stadsgehoorzaal een "bruin cafe" ingericht. zal Ouders op Herhaling in de vorm die het nu heeft ophouden te bestaan. Deze instelling in Lei- den-Noord, krijgt geen subsidie meer voor het werk wat nu wordt gedaan. De vaste medewerkers worden ontslagen en het werk zal verder moeten worden voortge zet door vrijwilligers. De medewerkers van Ouders op Herhaling vrezen dan dat het hele volwassenenonderwijs snel ach teruit zal gaan. Bij het kleuter- en lager onderwijs spelen nog ande re problemen.Naast de 590 mil joen die de minister wil bezuini gen op deze vorm van onderwijs, is er een grote werkloosheid. Ruim 30.000 onderwijsgevenden dreigen de komende tien jaar hun baan kwijt te raken. Er zijn op dit moment al 16.000 werkzoeken den. „De bezuinigingsoperatie betekent alleen maar dat minder onderwijskrachten meer werk zullen moeten opknappen". Een greep uit de actieplannen van de onderwijsgevenden: vrijwillig vervroegd pensioen, verlaging groepsgrootte, ontlasten van schoolleiding, meer aandacht voor het anderstaligenbeleid (gastarbeiders) en buitengewoon onderwijs. Hiermee wil men druk uitoefenen ADVERTENTIE op Pais, die dez onderwijs- nden de i begroting voorbereidt door voor allerlei beslissingen staat. Binnenhof Om deze beslissingen van de be windsman te kunnen beïnvloe den hebben de studenten in het Academiegebouw met de on derwijsgroepen afgesproken volgende week donderdag naar Den Haag te gaan om op het Bin nenhof minister Pais tot andere gedachten zien te brengen. "In de komende periode zal ge meenschappelijk overleg uit monden in gemeenschappelijke actie", aldus de bezetters in een slotverklaring. door René van der Velden Ja Met goed fatsoen kunnen we binnenkort weer naar de pomp lopen op de Garen- markt. Nog even een sierbe strating en de bekende paal tjes waar Leiden in grossiert eromheen en de restauratie van de historische pomp is helemaal af. Water hoeven we er niet te zoe ken. Directeur L. van Gorkum van aannemersbedrijf Burgy legt uit waarom niet: "We hebben de pomp helemaal uit elkaar gehad. Ónder de pomp zitten twee loden zuigbuizen. Waar die naar toelopen is de vraag. We hebben geen tekeningen eiwan, dus we wisten ook niet of er nog een pompput is of niet. De zuigbuizen zijn kort om weggehaald. We hadden anders heel de Garenmarkt moeten opengraven om te Er moet een centraal coördinatiepunt komen voor net beheren en uitlenen van filmmateriaal over Leiden. Dat is de stellige mening van Reinout van Gulick en Virginia en Bernardo Guillèn, de due leden van de filmgroep Team, Leo Meijer van Bureau Voorlichting en Maria Vos en Joop Kamphuis van de Welzijnsraad. Dit zestal is vast van plan om een stichting in het leven te roepen die moet voorkomen dat filmmateriaal over Leiden verloren gaat. "Het aantal documentaire films over Leiden is de laatste jaren sterk toegenomen. Op dit moment bestaat er evenwel geen overzicht wat er met die films gebeurt. Over het noodzakelijke onderhoud is niets geregeld. De kans is groot dat er materiaal ten onrechte verloren gaat", zo redeneert het zestal. Volgens de zes initiatiefnemers is het zeer belangrijk dat er een stichting met bijvoorbeeld de naam "Centrum Leidse Stadsfilm komt omdat films over de eigen omgeving gewilde ontspannings artikelen voor bejaardensociëteiten en clubhuizen zijn. Bovendien kunnen dergelijke films een belangrijke rol spelen in het bespie- ken van buurtproblematiek, in het onderwijs en bij het uitwisselen van ideeën en ervaringen met andere steden. De bedoeling is nu dat er een college van advies in het leven wordt geroepen met daarin mensen van Bureau Voorlichting, VVV, Ge meentearchief, Welzijnsraad, Bibliotheek, Schooladviesdienst en filmgroepen. De stichtingoprichters zijn momenteel hard aan het werk om te kijken hoe één en ander (financieel) haalbaar is. Maandagavond 9 juni is er in elk geval een informatieve bijeenkomst inde Vroolijc- ke Arke", Pieterskerkchooi steeg 15. ontdekken waar het water precies naar toestroomt. Dat was een kostbare zaak ge worden". Dat is het toch. Want 32.000 gul den voor een pomp is niet niks. De beheerder van de gemeentepotjes mag biij zijn dat het rijk en de provincie de nodige duiten op tafel hebben gelegd. Bovendien had de Westland-Utrecht-hypo- theekbank bij de opening van haar kantoor in Leiden 5000 gulden aan de gemeente ge geven om te besteden aan een kleine restauratie. Dat werd dus de pomp. Het bedrag heeft inmiddels 1600 gulden rente opgeleverd. Al met al is de gemeente slechts een paar lappen van honderd kwijt aan de restauratie. De httiende eeuwse hardste nen en houten onderbouw van de pomp en de zeven tiende eeuwse zandstenen ga- renklos zijn zorgvuldig geres taureerd. Hoe de twee pomp zwengels er vroeger uitgezien hebben was echter niet be kend. Smederij Breedveld heeft twee rechte, eenvoudige zwengels gemaakt als recon- )e pomp aan de Garenmarkt is in de zeventiende eeuw ge bouwd op de fundamenten vaneen aamtoren .Despits hiervan is destijds op de toren van de saaihal de huidige Lodewijkskerk. aan de Steenschuur geplaatst. de leiding, had adsdeel zijn eigen wi □rrp. Tcgenwooi diy mo. e het doen met twee p elk

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3