LEIDSCH DAGBLAD EG-crisis bezworen vandaag Leiderdorpse woning via „dure stunt" weer rechtop EUZIE CMOT Stenengooiende onderwijzer uit Noordwijk krijgt drie maanden KNIEVAL Rector magnificus Leiden: „Miljoenen verspild in gezondheidszorg" Steenkamp wellicht weg als voorzitter van CDA sS^anBiedin9 AMBTELIJK TOPSALARIS NOG NIET OMLAAG RIJDAG 30 MEI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36177 irecteur: G Koopman Dofdredacteur AAM Schuurmans d|.-hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon 30 PAGINA'S De secretaris-generaal van de NAVO, oud-minister Jo seph Luns, heeft gisteren verklaard over aanwijzin gen te beschikken dat de Sowjet-Unie binnen niet al te lange tijd bereid zal zijn met de NAVO-Ianden te on derhandelen over het terug dringen van kernwapens in Europa PAGINA 9 "Festival of Fools" is begon- P AG IN A 5 „Rusland wil praten over kernwapens" Lekkerkerkers krijgen alles vergoed PAGINA 7 Noordwijk moet handen in een slaan PAGINA 15 Korfballers van Zuider kwartier gaan aanval op we reldrecord doen PAGINA 19 Falend sociaal beleid van Rotterdamse sleepdiensten PAGINA 23 AMSTERDAM - De Amsterdamse politierechter heeft zowel de Noordwijkse onderwijzer O. als de Amster damse leerkracht G. die betrokken waren bij de rel len van 30 april, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf weken waarvan de helft voorwaardelijk. De officier van justitie had in de snelrechtprocedure vijf maanden geèist voor hun aandeel in het stenen gooien. Twee andere verdachten, H. en V., zijn op grond van openlijke geweldpleging tegen politiemateriaal ver oordeeld tot 30 dagen, waarvan 20 dagen voorwaar delijk. Hun onvoorwaardelijke straf staat gelijk aan de tijd die zij in voorarrest hebben gezeten. H. en V. hebben bovendien elk een geldboete van 300 gulden gekregen. In haar toelichting zei politierechter mevrouw Van Erp-Taalman Kip dat zij de massale openliike ge weldpleging ten opzichte van de politie onaanvaard baar acht en er net zo zwaar aan tilt als de officier van justitie. Zij achtte echter bij geen van vieren het vooropgezette doel om deel te nemen aan geweldda dige rellen bewezen. De eventueel aanwezige politieke motieven hebben geen rol gespeeld in de uitspraak. "U heeft gerea geerd op wat er om u heen gebeurde en verkeerd gereageerd", aldus de politierechter. Het noodweer dat de verdachte H. had aangevoerd, achtte de poli tierechter niet bewezen. "U had immers gewoon weg kunnen lopen". De Noordwijkse onderwijzer O., die door leerlingen en de directeur van de school was herkend op televisie beelden, krijgt geen definitieve aanstelling. De baan van de Amsterdamse leraar G. is door zijn deelname aan de rellen niet in gevaar gekomen. LEIDEN - Er wordt in de gezondheidszorg veel geld verspild. Met name bloed onderzoek en het maken van röntgenfoto's kost meer dan nodig is. Dat zegt de rector magnificus van de Leidse universiteit prof. dr. A. A. H. Kasse- naar. Het gaat hierbij om honderden miljoenen gul dens. Hij uitte deze kritiek vandaag tij dens de Academische Zitting in de Hooglandse Kerk ter gelegen heid van het 405-jarig bestaan van de Leidse universiteit.' Art- sen laten aanzienlijk meer bloed en urinemonsters in het laborato rium onderzoeken dan strikt noodzakelijk zou zijn voor een goede patiëntenzorg", zo zei hij vanmorgen. "In een groot aantal gevallen handelen zij onzorgvul dig met het aanvragen van labo ratorium-onderzoek, is bij hen het kostenbewustzijn niet groot en weegt het rendement van veel aangevraagd ondeizoek niet op tegen de kosten". De uitlatingen van Kassenaar kwamen bij de medische wereld min of meer onverwacht. Men vroeg zich bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden af waarom Kassenaar, die geruime tijd hoofd was van een laboratorium daar, nu met deze uitspraken komt. Kassenaar: "De tijd is er rijp voor. Het moet nu eenmaal gebeuren. De groei is echt afgelopen. Als je nieuwe dingen wilt doen moetje andere dingen afstoten. We moe ten nu kiezen wat we gaan doen. Met het geld dat hiermee vrij komt kunnen we ruimte creëren om nieuwe zaken aan te pakken. Zoals onderzoek naar genees middelen-concentraties in het bloed. Je moetje realiseren dat er zon drie tot vierhonderd miljoen gulden rondgaat waaraan heel wat valt te vertimmeren. Dat is geen kleinigheid. We moeten de hele zaak goed gaan analyseren en moeten daarbij oppassen dat we niet zelf de botte bijl gaan han teren", aldus Kassenaar. DEN HAAG (GPD) - CDA-voorzit- ter prof. Piet Steenkamp legt mogelijk dit najaar, na de CDA- fusie op 11 oktober, zijn functie neer. Het CDA-voorzitterschap wordt zo zwaar, dat het voor hem nauwelijks meer te combi neren is met zijn baan als hoog leraar aan de Eindhovense TH. Als meest serieuze opvolger voor Steenkamp wordt in Den Haag AR-voorzitter Hans de Boer genoemd. In het overleg van de voorzitters van de CD A-partijen wordt al enige tijd gepraat over de vraag hoe het voorzitterschap van de nieuwe partij na de fusie moet worden vervuld. Binnen twee weken wordt een standpunt van de voorzitters verwacht. Op 27 juni neemt het dagelijks bestuur van het CDA een beslissing over het voorzit terschap. „Ik sta voor de keuze: ga ik door of niet. Ik heb gezegd dat ik eventu eel nog wel bereid ben voorzitter te blijven, maar dan onder voor waarden", zei prof. Steenkamp ons vanmorgen. „Ik heb ook een verantwoording tegenover de TH. Die vindt dat ik aan het voor zitterschap niet meer tijd mag be steden dan nu". Overigens heeft AR-voorzitter de Boer twee weken geleden over wogen het voorzitterschap van de ARP neer te leggen. Dat gebeur de nadat de AR-kiesverenigingen hem van de eerste naar de vierde plaats op de kandidatenlijst had den gedrukt. De Boer beschouwde dat als een motie van wantrouwen aan zijn adres. Dat hij uiteindelijk toch is aangebleven, komt omdat de AR nog maar vier maanden bestaat. Op 11 oktober gaat de partij op in het CDA en wordt opgeheven. "Dat is mijn enige overweging geweest om het niet te doen", al dus De Boer. "Ik had er geen zin in de AR voor zo'n korte tijd nog in een chaos te storten". Het huis aan het Jaagpad dat gisteren werd opgevijzeldDoor de slechte grond was het pand achterover gaan hellen. LEIDERDORP - Negen centimeter ging een huis aan het Leider- dorpse Jaagpad gistermiddag de lucht in. Het langzame opstij gen werd begeleid door fluitsignalen. Deze wat vreemd aan doende operatie was noodzakelijk geworden omdat het pand vanaf de Rijnkant door de slechte grond achterover was gaan hellen. Met behulp van fluitsignalen werden balken in dertig "stappen" precies op de juiste hoogte onder het huis aangebracht. Daartoe waren speciale bouten bevestigd, die het huis geleidelijk omhoog duwden. Dit gigantische karwei was noodzakelijk geworden om het huis te kunnen behouden. Wanneer het moest worden gesloopt zou vol gens de gemeente alleen nog maar een groenvoorziening op die plek toegestaan zijn. Dan maar de lucht in om het huis weer een vaste bodem te geven, zo heeft aannemer Zitman uit Leiden, die- het huis voor zijn dochter aan het opknappen is, gedacht. "Zo slopen we het huis niet en ik raak mijn plekkie niet kwijt. Van daar deze dure stunt", aldus de eigenaar. Balken ondersteunen het hele pand en met behulp van speciale bouten wordt het pand geleidelijk omhoog geduwd. Fluitsignalen begeleidden het werk om de balken op precies de juiste hoogte te brengen. (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - De EG-part.ners nemen twee derde over van de bijdrage die Londen in 1980 en 1981 aan de Europese Gemeenschap moet betalen. Dit komt neer op een bedrag van bijna zeven miljard gulden. Daarvan komt ruim 650 miljoen gulen voor rekening van Nederland. Dit is het belangrijkste onderdeel van een akkoord dat zich vanochtend na een dag en een nacht onder handelen tussen de EG-ministers afteken de. Het akkoord moet nog vooi keuring aan de regeringen van de Negen worden voorgelegd. Het Franse kabinet kwam vanoch tend bijeen om het resultaat van de Brusselse onderhandelings slag te bespreken. De ministers van buitenlandse zaken werkten ook nog aan een verklaring over het EG-visserijbeleid, maar ook daarover leek overeenstemming in zicht. In het spel van loven en bieden, dat twee Europese topconferenties en een eindeloos aantal andere besprekingen voortduurde, be reikten de Britten afgelopen nacht een doorbraak. De andere acht EG-landen kwamen Londen voor twee derde tegemoet: in plaats van 10,5 miljard behoeft de Britse regering in 1980 en '81 maar 3,6 miljard gulden te beta len. Voor het jaar 1982 is slechts over eengekomen dat de Britse bij drage aan de EG-begroting ver minderd zal worden, overeen komstig de lijnen van de oplos sing die voor beide voorafgaande jaren is gevonden. Anderzijds zullen de Britten dit en volgende jaren toch hun aandeel moeten leveren in de financiering van de stijgende uitgaven van de EG. Compromis Het compromis waarover de Negen het eens werden, is ook een evenwichtig vergelijk tussen de meer fundamentele opvattingen van enerzijds Engeland en ander zijds de andere acht over het Brit se budgetprobleem. Voor 1980 wordt de Britse EG-bijdrage van 1784 tot 609 miljoen rekeneenhe- den (1,6 miljard gulden) vermin derd. Maar voor 1981 kregen de Britten niet het door hen gewen ste plafond aan hun EG-contribu- tie. VARA wordt niet vervolgd HILVERSUM (GPD) - Er komt geen strafrechtelijke vervolging van de VARAv naar aanleiding van de omstreden radioreporta ges op 30 april. Volgens het par ket van de officier van justitie in Amsterdam is na het beluisteren van de geluidsbanden niet aan te tonen dat er sprake is geweest van belediging en opruiing. Het gerechtelijk vooronderzoek richtte zich met name op deze twee punten. goed- De Brit: bijdrage in 1981 wordt miljoen rekeneenheden tot 730 miljoen rekeneenheden (bijna twee miljard gulden) te ruggebracht. Maar afgesproken is dat Londen en de Acht samen zullen meebetalen als de Britse bijdrage - door stijging van de EG-uitgaven - feitelijk hoger uit komt dan nu is voorzien. Dit gaat volgens een verdeelsleutel die voorziet in een groter Brits aan deel naarmate de uiteindelijke stijging hoger uitkomt. Als het akkoord over de Britse bij drage door alle negen hoofdste den wordt aanvaard - dat zou nog vandaag een feit kunnen zijn - dan wordt ook de verhoging van de Europese landbouwprijzen per 1 juni van kracht. Tot nu toe wilde Londen niet meewerken aan een prijsbesluit, zolang er geen oplossing was voor het bud getprobleem. De landbouwmi nisters van de Negen maakten hun prijsbesluit donderdag tot in de laatste details rond. DAMESMODE SCHOONHEIDSALON (SjU Binnen de Europese Gemeenschap is van ochtend dan eindelijk Sak een akkoord bereikt over het probleem van de Britse bijdrage aan de gezamenlijke be groting. De regering Thatcher kan tot en met 1981 bijna zeven miljard in eigen zak houden; dat bedrag wordt nu door de acht partners op tafel ge legd. De zonder twijfel belangrijkste crisis in de geschiedenis van de EG is daarmee voorlopig bezworen. Het akkoord over de landbouwprijzen kan nu onverkort worden uitge voerd. Voorkomen is dat Frankrijk op eigen houtje en geheel tegen de regels in, dit weekeinde zou overgaan tot het doorvoeren van de overeengekomen vijf procent prijsverhoging. Was dat gebeurd, dan was een nieuw conflict, met vérstrekkende gevolgen, niet te voorkomen geweest. Groot-Brittannië is in Brussel na een strijd van maanden de grote winnaar geworden. De regering Thatcher is met haar eisen voor een verminderde bij drage een grote mate van onre delijkheid verweten. Met haar be kwaam bespelen van nationalisti sche sentimenten wist zij in het Britse Lagerhuis zelfs haar socia listische opponenten voor een aanpak van "buigen of barsten" te winnen. Haar campagne vond een hoogtepunt in een enquête, waarin een meerderheid van de Britten zich uitsprak voor het ver laten van de Europese Gemeen schap en een terugkeer naar het isolement van voor de toetreding nu zeven jaar geleden. De onvrede bij de overige partners over de halsstarrige houding van mevrouw Thatcher heeft hier en daar wel tot gevolg gehad dat ook voor de principiële noodzaak om de positie van dat land te verbe teren. weinig sympathie meer be stond. Die noodzaak is er wel de gelijk. De onevenwichtige positie van het pond en de inflatie die vo rige maand naar de recordhoogte van 28% steeg, zijn belangrijke symptonen van de doodzieke economie van het eiland. Landen als Italië en Ierland bevin den zich in een soortgelijke arm lastige positie en hebben om die reden een belangrijk financieel voordeel van hun EG-lidmaat- schap. Zo krijgt Italië 2.1 miljard per jaar méér van de EG dan het land aan de begroting bijdraagt Voor Ierland en zelfs ook voor Nederland en België geldt een kleiner financieel voordeel. Groot-Brittannie echter betaalde veel meer dan het terug kreeg en herziening van het bijdragesys- teem was om die reden voor dit land zeer op zijn plaats. De knieval voor de Britse eis. die overigens nog door de regeringen van de betrokken landen moet worden goedgekeurd, biedt een tijdelijke oplossing, maar zeker geen garanties voor het Britse lidmaatschap op langere termijn. Het compromis draagt eerder spo ren van de Franse druk om de landbouwprijsverhoging uit te voeren, dan van een onverdeeld begrip voor de Britse situatie Tot eind 1981 is de stoom van de ke tel Die tijd zullen de EG-leiders hard nodig hebben voor een af weging van alle voor-en nadelen die Thatcher's opvatting van Eu ropese samenwerking en loyali teit met zich meebrengen. Koude nacht Koude nacht met minimumtempera tuur rond 3 graden en op sommige plaatsen nachtvorst. Overdag perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 13 graden aan zee tot 18 graden in het oosten van het land. Matige wind uit noordwest tot zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) 31 MEI Zon op 5.23 uur, onder 21.49 uur. Maan op 23.09 uur, onder 6.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.C3 en 17.28 uur, laagwater te 0.56 en 13.14 uur. DEN HAAG (GPD) - De salarissen van top ambtenaren en politieke ambtsdragers zul len niet per 1 juli fors worden gematigd. Het overleg over deze matiging met de betrokke nen is, zo heeft minister Van der Stee (finan ciën) de Tweede Kamer laten weten, nog niet afgerond. De PvdA zal minister Wiegel als eerstverantwoordelijke voor deze inkomens, volgende week daarover aan de tand voe len. Minister Wiegel heeft hiermee een nadrukke lijke wens van de Tweede Kamer niet uitge voerd. In het debat over de loonmaatregel, eind maart, aanvaardde de Kamer een motie van de CDA'er Weijers, waarin op de extra matiging van de topinkomens werd aange drongen. De Kamer vond het toen onjuist dat de regering wel de gewone looninkomens aanpakt, maai de salarissen van topambtenaren en mensen als burgemeesters van grote steden en com- de koningin ongemoeid Wiegel heeft laten weten dat de matiging voor alsnog overigens slechts beperkt blijft tot het bevriezen van de arbeidsvoorwaarden en de loonmatiging die deze functionarissen toch al, via andere kanalen, ondergaan. Hij zegt ook niet wanneer de loonmatiging wèl kan worden bewerkstelligd. Daarvoor moet eerst het overleg worden afgerond.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1