We moeten handen ineen slaan Studio Spoiü de chnch KNVB over hotel Vrij Sokkel KNVB-beker terug bij Feyertoord OmgeturndeVan der Veen hekelt sfeer bij Noordwijk I Killanin nu weer optimist WïïlT? A VRIJDAG 30 MEI 1980 Lotto en Toto DEN HAAG - De hoofdprijs in de lotto van week 21 moet door drie deelnemers worden gedeeld. Zij zullen elk bruto 215.047,70 ont vangen. Lotto 21: Eerste prijs: 3 winnaars, die elk bruto 215.047,70 ontvangen; Tweede prijs: 7 winnaars, elk bruto 22.119,60; Derde prijs: 384 winnaars, elk 604,80; Vierde prijs: 9.562 winnaars, elk 32,30; Vijfde prijs: 18.645 winnaars, elk 16,60. Toto 21: Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto 65.420,60 ontvangt; Tweede prijs: 59 winnaars, die elk J 481,80 ontvangen; Derde prijs: 650 win naars, elk 61,20. VOETBAL - Het tweede eittai van Ncordwijk maakt een goede kans om de finale van het Nederlands kampioenschap voor reserve teams te halen. De reservisten wonnen gisteravond door doel punten van Smits en Klinken berg met 2-0 bij Volendam. Daar was hij dan bedolven onder de vi weer, Ruud Krol, terug van even weggeweest. Op het KNVB-sportcentrum i ■rzoeken om een handtekening ZEIST - Er wordt weer gevloekt en getierd in de Zeister bossen. En organisatorisch is er ook weer een rel rondom Oranje ontstaan. Aan Jan Zwartkruis is duidelijk te zien en te merken, dat hij een geplaagd man is. Het zijn de gebruikelijke symptomen, die in het verleden de voorbe reiding van het Nederlands elftal op een belangrijk toer nooi kenmerkten en in twee van de drie gevallen ook voorboden waren van opmerkelijke prestaties. ROTTERDAM (ANP) - De sokkel, waarop de KNVB-beker - die dit jaar door Feyenoord werd gewonnen - prijkt, is terug. De op zaterdag 17 mei door Feyenoord in het eigen stadion op Ajax veroverde beker bleek na uitreiking zijn onderstuk kwijt te zijn. De sokkel en de beker zijn gemak kelijk van elkaar te scheiden. De onbekend gebleven dader heeft de sokkel waarschijnlijk in de nacht van woensdag op donderdag op de middenstip van één van de bijvelden van het stdion gedeponeerd. De beker staat nu weer compleet in de prijzen- kast in de koffiekamer van Feyenoord, naast de in 1969 gewonnen Èuro- pa-cup. Het Nederlandse militaire voetbalteam is gisteren in Ankara uitgescha keld voor de eindronden van het CISM-toernooi. De wedstrijd tegen de Turkse militairen werd met 2-6 verloren. De ruststand was 1-3. Ruud Kaiser en Guido Pen scoorden de Nederlandse goals. De weer in de Oranje-selectie te ruggekeerde Arie Haan is een uitgesproken voorstander van een strakke aanpak, omdat er nu niet, zoals destijds in West- Duitsland en Argentinië bij de wereldkampioenschappen het geval was, uitzonderlijke talen ten voorhanden zijn, die onder elke omstandigheid een team naar grote hoogten kunnen stu wen. Maar enkele andere spelers voelen niets voor een van boven af opgelegde ijzeren discipline. Zij menen als prof over voldoen de verantwoordelijkheidsgevoel te beschikken om in Italië goed voor de dag te kunnen ko- Bondscoach Zwartkruis deelt die mening, al wenst hij rondom zijn selectie wel een vlekkeloze orga nisatie. Maar daarover straks meer. De Soesterbergse oefen- meester hanteert slechts voor een deel de succesformule van Rinus Michels en Ernst Happel, die van de voorbereiding op de wereldti telstrijden van 1974 en 1978 een hel hadden gemaakt. Ook nu werden en worden de Oran jeklanten aan een bijzonder „Ik heb selecties gehad waarbij ik de kar moest trekken", legt de bondscoach uit. ..Maar de jon gens, die ik nu hier heb, leggen enorm veel spontaniteit en men taliteit vanuit hunzelf in de trai ningen. En het is natuurlijk ook nodig dat er pijn wordt geleden. Als straks onder de koperen ploert aan de Italiaanse hemel de conditie niet optimaal is, kunnen we het wel vergeten". De opvallende werklust van Krol en de zijnen is volgens Zwart kruis ook een gevolg van zijn be- NOORDWIJK - Als rechtgeaard onderwijzer grijpt Frans van der Veen in eerste instantie schertsend terug naar de op lagere scholen veelal voorge kookte spreuk 'verstand komt met de jaren' om zijn opvallend brave voetbalgedrag van de laatste maanden te verklaren. De oorzaak, oordeelt hij ook zelf na enig nadenken, ligt evenwel dieper. Niet een plotseling gevoel van rijpheid als voetballer, maar de bijtende kritiek op zijn 'botte bijlwerk' als deelnemer aan de ontmoeting Noordwijk-RCL noodde hem tot een indringend zelfonderzoek. rr Naar zijn zeggen onbewust ("Soms heb ik wel gedacht 'Van der Veen, je bent een boef, maar na RCLging dat niet door mij heen") overschreed de 25-jarige Noord- wijker in dat streekgevecht meerdere malen de grens van het toelaatbare. Een spoor van ver nielde Leiderdorpers liet hij toen achter zich. De toch al dikwijls weinig vleiende beoordelingen van zijn spelop vatting werden tijdens én na dat treffen met RCL gevolgd door DUBLIN (ANP) - Lord Killanin heeft tijdens een persconfe rentie in Dublin verklaard dat hij niet inziet waarom de Olympische Zomerspelen van 1980 geen succes zullen worden. "Het aantal landen dat ingeschreven heeft is groter dan ik voorzien had," zei de president van het In ternationaal Olympisch Comité. Hij merkte op dat het IOC alles doet om te voorkomen dat de Spelen worden gebruikt door de politiek. Hij bena drukte dat de Spelen niet worden gegeven aan een po litiek systeem doch "aan een land of een stad welke in staat is de Spelen te organi- Het Frans Olympisch Comité heeft besloten niet in te gaan op het verzoek om de natio nale herenbasketbalploeg alsnog aan te melden voor het Olympisch toernooi in Moskou. De Franse basket- balbond heeft woedend ge reageerd op dit besluit en overweegt de banden met het Comité te verbreken. De beslissing van de Australi sche Olympische Federatie om tegen de wil van de rege ring een ploeg naar de Olym pische Spelen van Moskou te sturen, komt de Federatie duur te staan. Een van de sponsors die voor ruim een ton in de kosten van deelne ming zou bijdragen, heeft zich teruggetrokken. De sponsor, de wijnfirma Thomas Hardy en zonen, bleek wel bereid dat bedrag voor de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles uit te keren. een salvo van met veel ongenoe gen geladen kreten, die waren bedoeld als een scherpe motie van afkeuring ten aanzien van de voetbalhouding van Van der Veen. Als 'schopper' en 'slager' werd hij die zaterdagmiddag door tegenspelers, maar ook door ploegmaten betiteld. De 'nastoot' werd hem de daaropvolgende maandag in deze krant gegeven door schrijver dezes, die zijn ar- beidsmethode vergeleek met die van een eenmansdestructiebe- drijf. "Al die kritiek heeft mij ont zettend veel gedaan bekent hij. "Blijkbaar was ik dus te ver ge gaan en daarom heb ik maai' be sloten bij mezelf te rade te gaan". Constant In alle rust bezon Van der Veen zich, woog af wat hem te doen stond ("Kan ik niet beter gaan tennissen of pingpongen?") en besloot vervolgens, met het oog op de topper tegen DO VO, tot een privéstoomcursus "hoe gedraag ik mij op het voetbalveld". "Van der Veen", heb ik mezelf voorge houden, "jij mag tegen DOVO op zijn hoogst twee overtredinkjes maken en daarmee moet het uit zijn". Hij slaagde in Veenendaal volledig in zijn opzet en snoerde met zijn prestatie de monden van de critici. "En dat was nodig", verzucht hij, "want het heeft mij gestoord, dat ik door collega's op school en door mensen in het dorp werd aangesproken over datgene, wat ik tegen RCL zou hebben gedaan". Als middenvelder ("Ik werd daar tegen RCL plompverloren neer gezet, dacht nog "je bent nu op weg naar het tweede") bouwde Van der Veen aan een competi tie-einde, waarin hij naar een constant, hoog niveau reikte. Aanslagen op ledenmaten van tegenstanders, hij liet ze achter wege, het mes behoefde niet lan ger geslepen te worden om zich als voetballer te kunnen handha ven. Vorige week, in Assen, werkte Van der Veen zich tegen ACV zelfs op tot de beste pion van de Noordwijkse strijders. Toch laat de omgeturnde Noordwijker na te beweren dat hij met zijn verleden heeft afge rekend. "Ik zou dan erkennen, dat ik tot voor kort een schopper was. Ik geef toe, dat ik soms pitti ge wedstrijden heb gespeeld. Maar er waren toch ook partijen bij, waarin ik me rustig heb ge dragen en waarin ik als voetballer goed uit de bus kwam". Nóg laat Van der Veen in het mid den of het commentaar op zijn spel terecht was. hij heeft het slechts als verschijnsel erkend en zegt voornamelijk op een andere speltrant te zijn overgeschakeld "om van al dat gezeur af te zijn". "Bovendien, benadrukt Van der Veen, "was ik voorheen een pure NOORDWIJK - Na het vertrek van Sjoerd Boot naar Telstar, ver liest Noordwijk andermaal een speler aan het betaalde voetbal. De 17-jarige jeugdvoetballer Gert Jan Bakker verkast naar AZ'67. De aanvaller gaat in Alkmaar voorlopig op amateur- basis spelen. Intussen heeft Jack Manuputty overschrijving aan gevraagd naar Noordwijk. De broer van middenvelder John is afkomstig van Rijnsburgse Boys en trad daar sporadisch in het eerste elftal op. verdediger. Ik wilde als voor stopper wel meevoetballen, maar ging ik dan een keer over de mid dellijn, dan kwam er vanaf de kant meteen een brul uit de mond van Eelman. Ik moest hoe dan ook in de buurt van mijn spits blijven en als zon vent dan voortdurend tegen mij aanhing, ja, daii deelde ik er ook wele ns één uit. Als middenvelder ga je anders in de tackle, je hoeft niet bovenop een kerel te gaan staan, zodat je al gauw minder overtre dingen maakt. Je kan het spel wat meer op je af laten komen en dan is het een kwestie van timen om te kunnen ingrijpen. En al heb ik nog teveel moeite met het pass- werk, de kunst om er op tijd tus sen te springen heb ik nu redelijk onder de knie". Ook ACV's-spelmaker Rolf Vene- boer ondervond dat afgelopen za terdag in Assen. De amateur-in ternational, die vlak voor rust geblesseerd uitviel, kreeg van Van der Veen nauwelijks de ge legenheid zijn opbouwende kwaliteiten te ontplooien, terwijl die laatste ook nog de tijd vond om als mede-aanjager van de Noordwijk-pressie op de ACV- veste te fungeren. Hij zegt, dat ACV weinig indruk op hem heeft gemaakt. Althans, de ploeg heeft ondanks de 3-0 winst niet aan zijn F rans Door alle kritiek op mijn spel ben ik bij mezelf te rade gegaan' verwachtingen beantwoord. "Vooraf heb ik gedacht, we moe ten er het beste van maken. Maar in de praktijk bleek dat die ploeg te pakken was. We hebben alleen nagelaten om ze voor rust op een 0-2 achterstand te zetten. En ja, toen maakte Hooyer vlak na de pauze die goal en schoot vervol gens Sjaak Sluys tegen de krui sing. We klapten meteen in el kaar". Angst Frans van der Veen bekent angst te hebben voor de return, die mor genmiddag voor zijn ploeg het karakter zal moeten diagen van een inhaalrace. Hij heeft eenzelf de situatie immers al eens eerder meegemaakt. Enkele jaren ge leden speelden we in Spaken burg IJsselmeervogels ook van de mat. We verloren toch met 1-0, maar geen nood, zeiden we toen. we knappen die gasten wel in Noordwijk wel op. Nou, daar kwam niets van, we gingen als verlamd over het veld en IJssel- meervogels won zonder moeite". Het gebrek aan saamhorigheid binnen de groep zou, filosofeert hij, zich wellicht in het tweede duel met ACV als extra-tegen stander voor Noordwijk kunnen opwerpen. "Ik zou liegen", zegt hij eerlijk, "dat de sfeer bij ons optimaal is. Er is sprake van kliekjesvorming. Indertijd, toen Cees Spaanderman en Jaap van Kesteren op de nominatie ston den om buiten de selectie te val len, viel de goede stemming niet weg. Die jongens accepteerden zonder morren, dat ze op lager ni veau moesten gaan voetballen. Maar nu, nu zijn er een paar, die dat kennelijk niet zo goed kun nen aanvaarden. Als bijvoor beeld Ruud Bröring denkt een jongere speler als Timo Gerlof goed op te vangen door hem een draaitol te noemen, nou, dan is hij volgens mij wel op de verkeerde weg. En ik geloof ook, dat een wisselspeler als Kees Karstens niet op de juiste manier bezig is, als hij inplaats van zijn clubgeno ten te stimuleren, op de bank met een scorekaart gaat zitten spelen. Als zulke dingen gebeuren, moet je dan nog over een kampioen schap praten?" Hij hoopt er maar op, dat "Eelman de zaak nog kan inspireren". De handen moeten volgens hem in eengeslagen worden. "En dan", weet hij zeker, "kan met dit mate riaal voor spektakel worden ge zorgd. Dan is dat kampioenschap voor ons, daar ben ik van over tuigd. Maar als de koppen voor deze gelegenheid niet bij elkaar worden gestoken en de irritaties blijven, dan kunnen we die titel wol veraten" GERARD VAN PUTTEN ZEIST - Feyenoord-speler Jan van Deinsen is gisteren afgeval len als lid van de selectie voor het EK-voetbal in Italië. Van Deinsen moest vanwege een sle pende knieblessure 'de pijp aan Maarten' geven. Nu Van Deinsen niet langer be schikbaar is, zal AZ-speler Johnny Metgod worden ge vraagd om zich in Nederland als beschikbaar te houden. nadering van de spelers. „Achter deze selectie hier in Zeist staat nog een selectie. Daarom kan ik zoveel eisen van de spelers. Zij weten dat zij hun uitverkiezing tegenover de spelers, die in de wachtkamer zitten, moeten waarmaken. Ze weten ook dat er veel van ze wordt verwacht". Hooggespannen Toch hooggespannen verwachtin gen dus by Zwartkruis en dat on danks het feit, dat hy de laatste maanden aan de hand van teleur stellende competitietoppers in het openbaar concludeerde dat het peil van het Nederlands voet bal ernstig is gedaald. „Er is in derdaad sprake van een enorme nivellering. En dat vind ik een slechte zaak. Vooral ook omdat er internationaal niet zo n nivelle ring heeft plaatsgevonden. Ande re landen zijn naar het niveau van West-Duitsïand en Nederland toegekropen". „Omdat Orarye nu een individueel talent mist, dat de ploeg boven zyn kunnen kan uittillen, dreigen we in de wedloop van het interna tionale voetbal achterop te raken. 'We voelen de adem van anderen al in dé nek of, nog erger, we zijn zelfs al voorbij gestreefd. Maar dit alles-wil niet zeggen, dat ik met angst in mijn hart naar Italië ga." Zorgen maakt de bondscoach zich inmiddels wel over de dreigende verstoring van de rust binnen zijn selectie tijdens het verblijf in Na pels. Tegen zijn wens in logeren er namelijk in het door de KNVB besproken hotel ook enkele jour nalisten. En dat is, volgens Her man Choufoer, lid van het sectie- bestuur betaald voetbal, in strijd met de gemaakte afspraken. Geschonden Vooral de NOS-televisie moest het ontgelden. Choufoer daarover „We hadden met de NOS-radio en de NOS-televisie afgesproken dat alleen enkele technici in het Oranje-hotel zouden verblijven. We hadden die afspi aak gemaakt, omdat er tijdens de WK in Argen tinië een rel was ontstaan betref fende de huisvesting van journa listen. De NOS-televisie heeft de gemaakte afspraken geschon den. Zij hebben niet éen maar drie kamers in ons hotel bespro ken. Daarna hebben ook andere journalisten daaraan het recht ontleend naar ons hotel te kun nen overboeken. Het sectiebe- stuur is daarover zeer teleurge steld en neemt deze zaak ook hoog op". Verslaggever Kees Jansma ont kende namens Studio Sport dat er afspraken waren geschonden. Alleen als de KN VB een hotel to taal zou hebben afgehuurd, zou den er slechts technici in dat ho tel worden ondergebracht. Nu de voetbalbond slechts twee etages heeft gereserveerd, ziet Studio Sport er geen enkel bezwaar in ook de verslaggevers in dat hotel te laten logeren. Studio Sport peir het tek van de KNVB om alsnog een ander onderkomen te zoe ken, te honoreren. Vanzelfsprekend wensen nu vrij wel alle verslaggevers, die Oranje in Italië zullen volgen, naar het hotel te worden overgeboekt waarin de selectie is onderge bracht. En dat is voor Zwartkruis een onaanvaardbare zaak. Van daar dat Choufoer alsnog gaat proberen Studio Sport op andci e gedachten te brengen. Mocht hij niet slagen, dan overweegt de KNVB de mogelijkheid naar een ander hotel te vei huizen. Volgens sectievoorzitter Eric Vile heeft de voetbalbond een alternatief ach ter de hand. VZ/F5T A/FT /VFD A/FT F AC. /A/ AF I F7^/~?AI/SVO A/ET &FZ4M5 /s\ A//FT vzyv OF I /OA/AFF//V OF A/jF&FA/ (FFF/FM S Vooe/A/

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15