Augsburgse Confessie 450jaar Brede coalitie CDA en PvdA noodzakelijk Herdenking Nederlandse lutheranen zondag in Amsterdam Zilveren priesterfeest van pastoor Schlatmann (Van c redactie geestelijk leven) olgende maand is het 450 jaar geleden dat het oudste belijdenisgeschrift van de Lutherse Kerk op de rijksdag van Augsburg werd voorgelezen en overhandigd. In Duitsland zijn er grote herdenkingsbijeenkomsten. De lutherse Synodale Commissie in ons land heeft een spe ciale dienst uitgeschreven, die zondagmiddag 1 juni om half 4 wordt gehouden in de Oude Lutherse Kerk aan het Spui te Amsterdam. De voorzitter van de synode, ds. W. Bley, en de lutherse hoogleraar dr. C. W. Mönnich zullen daar spreken. inds de kerkhervormer Maarten Luther in 1521 voor de rijksdag van Worms had gestaan en de ban over hem was uitgesproken, greep de door hem ontketende hervormingsbeweging verder om zich heen en groeide er in de Duitse landen tegenover de kerk van Rome een "evangelische kerk". Twee kerken naast elkaar was echter voor Karei V, die in 1530 door de paus tot keizer was gekroond, een onmogelijkheid. Hij stelde de hervormingsgezin- den in de gelegenheid hun over tuiging uit te spreken, en pro beerde zo de geschillen bij te leg gen en de kerkelijke eenheid te herstellen. De keizer wilde ieders gedachte en mening horen enoverwegen, om deze zo mo gelijk tot één christelijke waar heid on Voorzichtig Luthers vriend en maaste mede werker Melanchton stelde het belijdenisgeschrift op dat als "Augsburgse Confessie" bekend is geworden. De hervormer zelf had er een beperkte waardering voor. Vanuit zijn ballingsoord op de Coburg schreef hij, dat hij zelf "zulke voorzichtige pasjes" niet kon maken. Toen Melanchton hem vroeg, of hij op bepaalde punten nog méér kon toegeven, zei Luther: "Nee. Ik zie niet in, wat ik nog verder zou kunnen toegeven, tenzij zij duidelijker bewijzen en Schrift-plaatsen kunnen aandragen dan ik tot dusverre heb gezien". Maar ondanks de voorzichtigheid van Melanchton bleef de gehoop te verzoening uit. De keizer liet de lutherse belijdenis door zijn theologen weerleggen, waarop Melanchton nog een verdedi gingsgeschrift maakte. De Augs burgse Confessie werd het waarmerk van de Lutherse Kerk. Spreken Dr. P. C. Roodenburg, luthers pre dikant in Amsterdam, merkt in een herdenkingsuitgave van het veertiendaagse blad ELK (Evan- gelisch-Luthers Kerkblad) op, dat de Augsburgse Confessie - bindend voor ongeveer 70 mil joen lutheranen - niet het werk is geweest van mannen die nu eens haarfijn en triomfantelijk wilden vertellen hoe voortreffelijk hun geloof toch wel was. "Er is gesproken omdat er niet ge zwegen kon worden toen Karei V de rijksdag had uitgeschreven. De herdenking van 450 jaar lu therse geloofsbelijdenis kan ons erbij bepalen, dat de kerk slechts moet spreken opdat er niet ge zwegen zal worden. Alleen dan zal zij waarlijk het evangelie ver kondigen. Ongevraagde wel sprekendheid dient het evangelie niet. Dat het vandaag in het spre ken van de kerk om andere vra gen zal gaan dan in de zestiende eeuw, behoeft geen betoog". Met name in Duitsland is er de laat ste tijd veel contact tussen rooms-katholieken en luthersen over de Augsburgse belijdenis. Een gemengde commissie bracht in maart een rapport uit onder de titel "Allen onder de ene Chris tus", waarin de betekenis wordt onderstreept van de oecumeni sche dialoog voor de hereniging van de kerken. Volgens dit rap port was het doel van de lutherse geloofsbelijdenis - de Confessio Augustana -, het geloof van de ene, heilige, katholieke en apostolische kerk vast te leggen, en aan te tonen dat de aanhangers van de lutherse Reformatie geen eigen kerk wilden stichten. Vormingsleidster. Het Huma nistisch Verbond begint midden september in het Humanistisch Centrum te 'Rotterdam (Prove nierssingel 48) een regionale cur sus die opleidt tot vormingsleid- sterQeider). De cursus duurt twee jaar, waarvan één jaar praktijk. Voorwaarden zijn dat men goed met groepen kinderen kan om gaan en een opleiding heeft op middelbaar niveau. Humanistisch vormingsonderwijs wordt gegeven aan groepjes kin deren uit de hoogste klassen van de openbare basisscholen, één maal per week 45 minuten. Wie meer over de cursus wil weten, kan het centrum in Rotterdam bellen of schrijven (telefoon 010-650916). Ook mevrouw B.H.E. Nieuwenhuis-Houthoff, Lokhorst 11, Leiderdorp, tele foon 071-893557, kan er wat over vertellen. Theologische vorming. In ze ventien plaatsen in Nederland begint in september weer een cursus "Theologische vorming van gemeenteleden", georgani seerd door de Raad voor de Cate chese en de Centrale voor Vor mingswerk - Hervormde Vrou wendienst van de Hervormde Kerk. Vorig jaar - het eerste jaar van de cursus - hebben er 450 mensen aan deelgenomen. Hij is bedoeld voor ieder die belang stelling heeft voor theologie en er graag meer van wil weten. Een bepaalde vooropleiding is niet vereist. Een van de doelstellingen van de cursus is: helpen bij het opbou- Voorlezing van de lutherse geloofsbelijdenis op de rijksdag in Augsburg (1530). \^pj*doilk ill vacature-Strijd Opnieuw Er worden tegenwoordig pogingen ondernomen om de Confessio Augustana opnieuw te interpre teren. Dat is vooral nodig om de Rooms-Katholieke Kerk tot er kenning van deze belijdenis en zo tot verbetering van de verstand houding tussen beide kerken aan te sporen. Volgens sommigen is er reden, die erkenning binnen afzienbare tijd te verwachten. Een nieuwe interpretatie kan ech ter alleen betrekking hebben op de formele leerstellingen en niét op de betekenis van dit belijde nisgeschrift als uitdrukking van christelijke verantwoordelijk heid, zegt een door het blad ELK overgenomen lutherse beschou wing. "Theologische uitspraken, dogmatische opvattingen en leerstellige richtlijnen kunnen anders worden uitgelegd, maar aan de verantwoordelijkheid van ieder christen valt niet te tornen". "In de Confessio Augustana gaat het heel beslist niet om theologi sche muggezifterijen. Wel om heel concrete dingen, die zonder schroom tot de machthebbers in de wereld gezegd moeten wor den". De ondertekenaars van de belijdenis lieten zich door de in timidatie van de keizer niet van hun stuk brengen. Zorg Spanningen tussen de historische belijdenis en inzichten van de nieuwe tijd zijn ook in de lutherse geloofsgemeenschap voelbaar. Zo is dezer dagen in Heerlen de Vereniging tot bezinning op het lutherse Belijden opgericht. Zij wil bekendheid geven aan de in houd van de eigen belijdenisge schriften. Ook zal zij de ontwik- kelingen in de kerk die haar met. zorg vervullen gaan toet sen aan de bijbel en aan deze ge schriften. Op de oprichtingsvergadering werd gezegd, dat de lutherse kerk alleen dan de christenheid kan dienen en evangelische ka tholiciteit kan eisen, als zij zelf een duidelijk getuigenis van haar belijdenis laat horen. "Een algemeen en vrij lutherdom, dat geneigd is tot compromissen en bereid is tot het opgeven van zijn eigen identiteit, helpt nie mand", zei een spreker uit West- Duitsland. "Zulk een lutherdom zou men beter op de vuilnisbelt van de kerkgeschiedenis kun nen werpen". Hoe ook de Augsburgse Confessie van 1530 in het lutherse leven nog een rol speelt, de herdenking in Amsterdam wordt zondag, naar velen verwachten, een feestelijk gebeuren. Het feit dat dan ook de "Kerkkoren-dag" voor de 25ste keer wordt gevierd, zal daar zeker toe bijdragen. Na de herden kingsdienst kan men onder het genot van koffie en een broodje nog wat napraten. Ter herinne ring aan deze dag heeft de voor bereidingscommissie een fraaie kleurenafdruk laten maken van een zeer oude prent waarop de jubilerende confessie is te zien. LEIDEN - Dr. W. E. Verdonk (51) te Oegstgeest wordt voorgedragen ter vervulling van de vacature van prof. dr. K. Strijd aan de theologische faculteit van de Universiteit van Amsterdam. De faculteitsraad heeft gisteren de overeenstemming hierover tussen het faculteitsbestuur en de commissie Theologisch We tenschappelijk Onderwijs van de Hervormde Kerk bekrach tigd. Dr. Verdonk is nu wetenschappe lijk hoofdmedewerker vanwege de Hervormde Kerk in de christelijke ethiek en het apostolaat aan de theologische faculteit te Leiden. Van 1964 tot 1975 was hij predikant te Oegst geest. Hij gaat in Amsterdam onder meer christelijke ethiek en hervormd kerkrecht doceren. LEIDEN - ZOETERWOUDE - Pastoor J. M. Schlat mann van de Meerburg parochie in Zoeterwoude- Rijndijk, ook deken van Leiden, viert op 7, 8 en 11 juni zijn zilveren priester feest. De viering begint zaterdag 7 juni om 7 uur 's avonds met een feestelijke gezinsmis, georgani seerd door het personeel en de oudercommissies van de paro chiële scholen in samenwerking met de werkgroep "gezinsmis- Zondag 8 juni om 11 uur is er een feestelijke eucharistieviering, gevolgd door een receptie in de Eendenkooi aan het Kooikerspad in Zoeterwoude, waar ieder wel kom is. De receptie begint om 1 uur met een optreden van de Rijntamboers. Tijdens de recep tie zal het pas opgerichte jonge renkoor zich presenteren. Tegen 3 uur wordt het gezamenlijke ca deau van de parochie aangebo den. Pastoor Schlatmann viert op woensdag 11 juni om 10 uur de eucharistie - in de dan nog ver sierde kerk - met zieken en min- dervaliden. De parochiële afde ling van De Zonnebloem heeft de organisatie daarvan op zich ge nomen. Ook deken De jubilerende pastoor werd in 1930 te Rotterdam geboren. Hij studeerde filosofie en theologie in Warmond. In 1955 wijdde bis schop mgr. J. P. Huibers hem in de Bavo-kathedraal te Haarlem tot priester. Na kapelaan in Nootdorp en Rotterdam te zijn geweest, werd hij rector van hui ze Ursula (geestelijk gehandicap ten) te Nieuwveen. In 1967 kwam Schlatmann naar de Leidse regio. Daar was hij achter eenvolgens moderator van het Agnes-lyceum (toen nog alleen meisjes), kapelaan van de Lei- derdorpse parochie De Mens wording en pastor van de Anto- nius-parochie in Leiden-Zuid- west. Sinds 1 januari 1974 werkt hij in Zoeterwoude-Rijndijk. Met pa ter C. van Vliet te Leiden en de Wassenaarse pastoor M. Oomens maakt pastoor Schlatmann sinds 1976 deel uit van het dekenale team. Het dekenaat Leiden om vat zeventien parochies, in Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Wassenaar en Zoe terwoude-Rijndijk. wen van de christelijke gemeen te. Daarom zal er ook geoefend worden in het voeren van ge sprekken met een pastoraal tin tje, het leiding geven aan ge- sprekskringen, het meewerken aan team-catechese en de voor bereiding en uitvoering van de li turgie in de kerkdienst of kinder- nevendienst. De cursus duurt drie jaar, maar al leen het eerste jaar volgen kan ook. Er wordt geen strak pro gramma gehanteerd. De voor de Leidse regio dichtstbijzijnde cur susplaats is Den Haag. Voor meer inlichtingen: Centrale voor Vormingswerk in Drieber gen, postbus 1100, telefoon 03438-18334. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Nootdorp J.L. Keyzer Dongen, te Dubbeldam A. Jonkers Ens- Kraggenburg; aangenomen naar Werkendam P.J. Droogers Bode graven; bedankt voor Nieuw- Loosdrecht J.T.W. Quak Vianen, voor Klundert J.C. van der Vlist Vroomshoop. Gereformeerde Kerken: beroepen te Apeldoorn C.J. van der Drift Alblasserdam; aangenomen naar Hallum (Fr.) W. Praamsma Nieuweroord. Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Urk A. van der Dussen Hardinxveld-Giessen- dam. Saldo. Over 1979 heeft de Her vormde Kerk voor haar algemene werk een tekort geboekt van f151.332. Een niet ongunstig re sultaat, zegt de Generale Finan ciële Raad van deze kerk in zijn jaarverslag, dat de synode vol gende maand in Doom zal be handelen. Het bleef namelijk binnen het geraamde begrotings tekort. De begrotingen voor het landelijke hervormde kerkewerk belopen een bedrag van 38 miljoen gul den. De opbrengst van het collec teplan steeg vorig jaar met onge veer 5 procent, tot 4,3 miljoen gulden. Intrede. Ds. P. Schalk (nu leraar) te Delft, hoopt op 10 augustus in trede te doen in de hervormde gemeente te Leimuiden. KerkconcerC - Het Wassenaarse Kamerkoor en -Orkest onder lei ding van Jan van Biezen geven zondagavond om 7 uur een con cert in de Dorpskerk aldaar, met medewerking van vocale en in strumentale solisten. Uitgevoerd worden werken van J.S. Bach, Vivaldi en Mahaut (fluitconcert) Hoekendijk Voor het eerst sinds jaren is de be kende evangelist Karei Hoeken dijk (75) voor een serie evangeli- satiebijeenkomsten weer in Ne derland. Van 5 tot en met 7 juni houdt hy een campagne in de kerk van de Vrije Evangelische Gemeente te Utrecht (Booth- straat 7). elke avond om 8 uur. Hoekendijk heeft de laatste jaren vrijwel voortdurend in het bui tenland gewerkt. Hij organiseer de campagnes in Afrika. Indone sië, Amerika, Japan en Australië en op Ceylon. In 1953 stichtte hij de beweging "Stromen van Kracht", waaruit vele gemeenten zijn voortgeko men die tot de Pinksterbeweging gerekend kunnen worden. Karei Hoekendijk is een zoon van wijlen de vrije evangelische zen dingspredikant C.J. Hoekendijk en de vader van evangelist Ben. LEIDEN - Aan de Louise de Colig- ny-scholengemeenschap in Lei den slaagden de volgende leer lingen: Mavo-3 M. Alban, R. Apon, L. Asruf, L. Be- zemer, H. Bosman, A. Box, F. de Bruyn, P. Chaudron, N. Hemmes, F. Houttuin, L. Kruit, M. Kok, I. Lammers v. Toorenberg, B. Mer- kelbach, R. v.d. Mey, F. Muller, J. de Vos, A. de Water, P. Wittekoek. Mavo-4 K. Amrneraal, G. Angela, E. Berbee, A. v.d. Berg, K. v.d. Berg, C. Bles, H. Bodrij, R. Boesaard, M. Bra- kema, E. Brinks, P. Burger, J. Cohn, M. Cosijn, W. Crama, D. la Croix, M. Dietz, G-J. Dokter, H. Dolman, R. v. Donkelaar, C. Duyndam, I. v. Dijk, R. Fernan dez, S. Filemon, M. de Geus, R. Giessen, C. v. Giessen, G. Guérin, A. Guth, D. de Haan, M. Heijns, E. den Hoed, I. de Jonge, F. Kasper, I. Klijn, E. de Koning, M. Kooi, A. Korenhof, E. Kotte, N. Kramers, A. Kücuksen, R. Kuhn, M. Kwaad, J. v.d. Luyt, A. Meijers, C. de Mooy, A. Mouton, E. Muller, M. v. Muyen, R. Nagel, P. Netto, D. v.d. Niet, K. v. koordennen, T. Piekaar, P. Roetman, N. de Ro- mijn, M. Ronchetti, K. Rijk, D. v. Schie, M. Schwindling, J. Speel man, H. Spuyman, F. Tas, J. Tdlohreg, C. Trischberger, P. Tu- rion, U. v.d. Valk, P. Veltena. H. Verdooren, M. Verloop, A. Ver mond, E. Vijlbrief, A-J. van Wan- rooy, A. de Wekker, H. v.d. Wiel, H. v. Woudenberg, R. Zandvliet, R. v.d. Zwan, R. v.d. Berg. Havo W. Bekooy, T. Boelsma, H. Boe- zwinkel, P. de Bruin, L. Crom- bag, J. v. Dalen, J. Distelvelt, R. v.d. Drift, R. v. Duyvenbode, S. Eichhorn, S. Faber, T. Ganga, A. Gouka, E. de Gunst, A. Harmsen, R. v. Helden, J. v.d. Heuvel, G.-J. Huurman, H. de Jong, M. v.d. Kamp, H. de Kok, R. Kooi, J. Kreuze, R. Krumperman, C. Kui per, M. Langereis, M. v.d. Lee, A. Lepelaar, E. Lepelaar, S. Leue- ring, L. Lever, F. Ligtvoet, C. v.d. Linde, J. v.d. Linde, K. v. 't Loo, P. v.d. Lucht, J. Lunsingh Thonckens, A. v. Meijgaard, H. de Mooy, M. v. Mourik, J. Nooter, T. v. Orssagen, M. Plaizie'r, S. Po wer, F. Prager, E. Rood, Z. v. Schie, C. Schwebke, G. Smant, K. Smant, B. Snijder, H. v.d. Spek, C. v.d. Steen, J. Tebeest, B. Tes- ke, M. Veldt, R. Vincourt, G. v.d. Vosse, K. de Vries, B. v. Wanrooy, D. v. Waveren, M. Worron, S. Kam Wu, E. Ypma, I. Yspeert. Atheneum C. Akkerman, R. Amesz, E. Arentz, Joyce Barrau, B. Bernini, M. Bernini, J. de Beste, A. Betting, B. v.d. Bos, L. Brandwijk, H. Braxhoven, C. Broekhof, C. de Bruyn, K. Buis, R. Buis, G. Da- broek, X. Duys, M. v. Es, L. Ger ritsen, E. de Haan, W. de Haan, E. Haasnoot, H. H. Hartgrink, M. Heikoop, R. v. Heukelom,. A. Hooier, H. v.d. Horst, R. Jans, K. Jansen, Carla de Jong, L. Klomp, E. Koomen, H. Kooreman, A. Kuiper, H. Langereis, K. Lau, H. Nierop, M. Nieuwenhuys, P. Oemrawsingh, M. v. Oorschot, I. Paling, W. Planjer, K. v.d. Ploeg, E. Plomp, J. Rigter, W. J. Rikkers, P. Romijn, E. de Romijn, Y. Schipaanboord, M. Schuller, A. Sloos, R. Sluys, H. Snaterse, D. Soesbergen, K. v.d. Spek, H. v. Staden, R. Tichler, B. Tilanus, H. Tilanus, A. Tuinhof de Moed, W. Uljé, C. Vaneveld, J. Veefkind, P.' Veffer, E. Velders, N. Vermond, Y. Vet, S. Why te, H. Wolda, S. Ho Wu, E. Yspeert, E. Zegwaart, L. Zuiddam, R. Zwaan. LEIDEN - Voor het eindexamen MBO-IW (middelbaar beroeps onderwijs inrichtingswerk) van de driejarige dagopleiding van de school voor sociaal agogische be roepen De Lok te Leiden slaag den: H. Adriaanzs, J. van Bemmel, C. Bosman M. Bouman, P. Busker- molen, H. den Duik, C. Dijkgraaf, A. van Eekeren, H. van Egmond, C. Eikelboom, J. Groen, M. van Grondelle, M. de Groot, M. de Groot, M. de Haas, A. van der Ham, N. Henkelman, M. Holtslag, M. de Jong, M. Kok, H. Kranen donk, N. Kroon, M. Lots, A. Ma- dern, K. Mesters, B. van der Mo len. M. Rutjes, L. de Rijk, G. van Schaik, E. Scholten, R. Smoren- burg, R. Veel, A. Velthuis, M. Verkerk, M. Verkley, M. Verzijl- bergen, R. van der Vet, M. Vole- ring, C. van Wayenburg. Voor het eindexamen MBO-KW (middelbaar beroepsonderwijs kultureel werk) van de driejarige dagopleding van de school voor sociaal-agogische beroepen "De Lok" te Leiden slaagden: E. Bakker, D. Beentjes, J. v.d. Berg, A. Broekhuizen, C. Fransen, R. Glasstra, A. Goedhart, M. de Haan, D. Haank, S. Havermans, L. v. Hazebroek, G. Hoek, P. Hornstra, H. ter Horst, R. Izaaks, A. v.d. Knaap, C. Koolhof, I. Ko per, W. Licht, M. Louw, F. Meer- veld, L. Mennega, M. Meyer, A. v. Noordennen, J. Nijssen, W. v.d. Plas, T. v.d. Reep, S. Rees, M. de Ridder, L. v. Roozendaal, A. v. Ruler, M. Sickenga, H. Vente, A. Verwest, P. v.d. Vijver, A. Witte. LEIDEN - Aan de Rembrandt Scholengemeenschap zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het eindexamen: Atheneum M. Barendregt, S. Beijne, A. Bies heuvel, F. Boogert, C. Boulonois, M. v.d. Burg, J. van Dam, M. van Dijk, R. Ernens, T. Gratama, H. Hengsdijk, K. Heykoop, L. Janse, R. Kaasschieter, G. Kelder, O. Kloek, R. Kooien, P. Korbee, F. v.d. Krogt, F. Lepelaar, E. v.d Linden, P. Nijssen, M. B. Opdam, J. L. Oprei, A. Peters, M. Pool, E. van Schuijlenburg, A. Schüller, S. Starre, H.J. Teerink, L. v.d. Veld, L.v.d. Voorn, E. Vos, H. Voskuil, M. Wafelbakker, V. Wie- demeijer, J. Zuiderduin. Havo A. Adolf, F. Arbouw, O. Azier, C. v. Berge Henegouwen, M. v.d. Broek, Y. Broers, M. Brusche, M. van Dam, M. Deierkauf, H. Dis telvelt, P. Dreef, M. de Graaf, I. Harteveld, C. van Hoewijk, F. den Hollander, J. ten Hoorn, H E. Iken, F. de Jager, E. Jansen, R. de Jong, I. Kok, Y. Kramp, R. Kruit hof, S. Lasschuijt, M. Leijzers Vis, P. Logemann, D. Loriaux, F. van Manen, C. Opdam, A. Pelt, M. Poelman, N. v.d. Poll, M. van Riet, A. v. Rosendaal, A. Ruyten- beek, F. van Schooten, M. Schreuder, F. Schüller, R. Selier, M. Slingerland, K. Sloos, J. v. Steenbergen, R. Tegelaar, A. Vas Dias, Y. v.d. Veer, J. van Velzen, Y. de Vroede, J. Wigt, S. Wort- man, D. van Zanten, P. v.d. Zeeuw, R. Zwager. Mavo 4 J. Blikman, A. Blok, L. Boere, S. Bouman, R. Bouwmeester, A. van Brink, F. Broeders, C. de Bruin, A. Bink, S. Buis, I. Cau- dron, S. Dubbelaar, S. van Eg- mond, I. Feenstra, S. Ganga, R. Gertenaar, J.P. v. Groeningen, Y. den Hollander, M. Holverda, H. Koet, M. Krijgsman, K. Ladan, W. van Leeuwen, H. Lensveldt, D. ter Lingen, W. Messerschmidt, R. Meijer, T. Mossel, J. Neijman, P. van Noort, F. Ouwerkerk, S. Par don, M. Ramgolam, P. van Reek, R. Regeer, C. Richards, R. Rooyakkers, M. Rosheuvel, M. Ruijtenbeek, Y. Seriier, M. da Silva Curiël, P. Snik, J. Souhoka, K. Swanenburg, K. van Veen, J. Vilders, M. Vos, A. de Vos, A. Voshol, P. Vroom, H. Waals, I. v. Welzenis, M. Wilbers, D. Wine- kens, J. Zuurmond, H. Zwaan, K. Zwaan. LEIDEN - Aan de Prins Willem- Alexanderschool voor Chr. ma vo, Diepenbrocklaan 1 te Leiden slaagden de volgende kandidaten voor het examen mav9*4: R. Bakker, M. Barthen, A. Beek man, D. Bergman, A. Bezuyen, W. Brakhoven, D. Denis, R. Denis, M. Diek, E. de Graaff, M. Haas broek, Y. Haasbroek, R. ten Have, M. Heemkerk, Y. Helmink, C. Hermsen, A. Hillebrand, T. de Hoo, A. Jong-A-Tai, H. van der Keur, P. de Keyzer, M. Kluivers, A. Kwestro, C. Lacourt, M. Leu- ne, F. van der Lubbè, E. Mol, R. Neuteboom. P. Planjer, P. Quist, F. Reibel, J. Robbers, C. Sieval. C. Stam, G.-J. Stroo, M. van Valde- ren, I. Veldkamp, A. Vermeulen, W. Vis, R. van Vliet, C. Volkers, G. de Vos. EXPLOSIE - De 31-jarige W. van de Wielen uit Eindhoven is gis termiddag overleden aan de ge volgen van de verwondingen die hij een dag tevoren had opgelo pen bij een explosie in de gasfa briek van Philips. Het slachtof fer, dat als operator in die fabriek werkte, wilde samen met twee collega's enkele flessen vullen met een mengsel van stikstof en waterstof, toen door nog onbe kende oorzaak een explosie plaatsvond. INBREKER GEPAKT - De politie van Hoogezand heeft een 40-jari- ge Westduitser aangehouden die wordt verdacht van het plegen van inbraken in banken in Fra- ncker, Zuidhorn, Uithuizermee- den en Borger. De man werd door de Bondsrepubliek gezocht. GRONINGEN (ANP) - "Een brede coalitie tussen PvdA en CDA is noodzakelijk. Met alle waarde ring die men voor het huidige kabinet kan hebben, moet ik zeggen, dat het de politieke kracht mist om besluiten te ne men. die in voldoende mate door de meerderheid van het Neder landse volk worden gewenst". Dit zei het CDA-kamerlid J.N. Scholten gisteren in Haren op de noordelijke volkshuisvestings dag van de gewesten Groningen, Friesland en Drente van de na tionale woningraad. "Om uit de economische proble men te raken zullen de lonen krachtig moeten worden be heerst. Daarvoor is de nullijn zonder meer noodzakelijk voor mensen met een minimuminko men. Mensen met een modaal in komen zullen moeten inleveren en zij die meer dan gemiddeld va-dienen zullen zelfs drastisch moeten inleveren anders komen we niet uit de problemen", aldus Scholten. Hij betoogde verder, dat de loon matiging bereikt moet worden op basis van vrijwilligheid. "Dat zal alleen lukken onder een nieuwe coalitie met de PvdA en met Opvangcafés verslaafden gehandhaafd AMSTERDAM (ANP) - Burge meester en wethouders Van Am sterdam zyn van plan de zes op vangcafés voor heroïne verslaaf den voorlopig te handhaven. Dit schrijven zij in een nota over drugshulpverlening voor de ja ren 1980-1984. In hun oorspron kelijke opzet zouden de opvang cafés slechts een jaar functione- Volgens B en W is in de café-achtige ruimten het georganiseerd han delen in hard drugs drastisch te- ruivi drongen. Het aantal bezoe kers van de zes cafes tezamen be draagt op vrijwel alle uren van de dag tuisen de 150 en 200. Hulp verleners hebben er ten alle tijde toegang, wat volgens B en W tot gevolg heeft gehad, dat verschil lende verslaafden opgenomen zijn in hulpverleningsprogram-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11