Iran hecht geen waarde aan uitspraak Hof TIEN MAANDEN RESPIJT PALESTIJNSE KWESTIE Arrestatie geestelijken in roerig weekeinde Zuid-Afrika Europese socialisten in Teheran De eigenheid van uw meubelwand Basken toegang tot Nederland geweigerd Egypte betreurt aftreden Weizman Bush trekt zich terug uit presidentsrace DINSDAG 27 MEI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Jaap van We- sel) CAïRO - Minister van buitenlandse za ken Kamel Hassan Ali van Egypte heeft voor het eerst gesproken over de mogelijkheid van een alternatief bui ten het kader van de Camp David- overeenkomst, als huidige onderhan delingen tussen Israël, Egypte en de VS over Palestijnse autonomie op niets uitlopen. Minister Ali deed dat in een vraaggesprek gisteren, op de dag dat de streefdatum voor de autonomie-on- derhandelingen afliep. Egypte is volgens Ali bereid de onder handelingen nog tien maanden respijt te geven. Vóór de Amerikaanse presi dentsverkiezingen, in november, ver wacht de Egyptische minister van bui tenlandse zaken geen concrete resulta ten, maar na de verkiezingen in Amen- ka moet er binnen drie tot vier maan den concreet resultaat zijn. "Als Israël blijft weigeren de akkoorden van Camp David uit te voeren, dan zullen we alternatieven moeten gaan zoe ken", aldus generaal Ali. "Het gevolg daarvan is dat dan ook de Palestijnse Bevrijdings Organisatie daaraan zal deelnemen." Het is de eerste keer dat door een Egypti sche minister de mogelijkheid wordt geopperd van een alternatief buiten het Camp David-kader. Egypte wil ook dat de landen van de Euronese Ge meenschap wachten tot na de presi dentsverkiezingen in de VS met een nieuw Midden-Oosten-initiatief. Maar direct na de verkiezingen zal Egypte zo'n initiatief wel ondersteunen. Het initiatief, waar de Europese Negen nu nog binnenskamers aan sleutelen, houdt een wijziging in van resolutie 242 van de Veiligheidsraad. Zodanig dat niet alleen Israël wordt gevraagd de bezette gebieden te verlaten, maar ook de rechten van de Palestijnen worden toegevoegd. In de huidige resolutie wordt de Palestijnse kwestie als een vluchtelingenprobleem aangeduid. De uitspraken van minister Ali vallen samen met geluiden uit Saoedi-Arabië, die wijzen op een mogelijke toenade ring tussen dat land en Egypfë. De Sa- oedische kroonprins Fahd zei dit weekeinde dat als Israël bereid is zich uit de bezette gebieden terug te trek ken, zijn land bereid is te bevorderen dat andere Arabische landen en de Palestijnen deelnemen aan een vre desverdrag in het Midden-Oosten. Mi nister Ali noemde de uitspraken van kroonprins Fahd een positieve ont wikkeling. De boodschap die generaal Ali Israël en Amerika geeft is: als Israël geen ernst maakt met de autonomie en Amerika geen efficiënte druk op Iraël uitoefent, dan gaat Egypte samen met Saoedi- Arabië naar een alternatief voor Camp David zoeken, waar dan ook de PLO aan kan deelnemen. De PLO komt op dit moment in het Egyptische politieke taalgebruik niet voor. Zowel Egypti sche als Amerikaanse bronnen in Cairo bevestigen dat de VS druk bezig zijn om de kloof tussen Saoedi-Arabië en Egypte te dichten. De toon van de Sa oedi's is veranderd. Er werd geen kwaad woord over president Sadat van Egypte gesproken, die de Saoedi's nog onlangs als een verrader van de Arabi sche zaak aan de kaak hebben gesteld. President Sadat zelfheeft vorige week in zijn rede voor het Egyptische parle ment een eerste stap gezet in de rich ting van een verzoening met Saoedi- Arabië toen hij een soort van verbale wapenstilstand aankondigde in de ru zie met de Arabische wereld over de Camp David-akkoorden. Alhoewel de uitspraken van kroonprins Fahd geen verandering in de Saoedi- sche politiek betekenen - generaal Ali bevestigde dat - is het Egypte uiterma te welkom dat juist 26e mei de toon van de Saoedi's veranderde. Kroonprins Fahd noemt Sadat geen verrader. Met andere woorden: Egypte is niet langer een verrader van de Arabische zaak. Dat is voor de president te meer wel kom omdat juist de 26e mei de datum was waarop een Arabische reactie van: "zie je wel" voor de hand had gelegen. De geloofwaardigheid van de Egypti sche politiek stond op het spel en Sa oedi-Arabië heeft Egypte de helpende hand toegestoken. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN, DEN HAAG, WASHINGTON - De Verenigde Staten overwegen een speciale zitting aan te vragen van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, als Iran wei gert te gehoorzamen aan de opdracht van het Internatio naal Hof van justitie de 50 Amerikaanse gegijzelden on middellijk vrij te laten. In het Vredespaleis in Den Haag gelastte het Hof Iran zaterdag an dermaal een einde te maken aan de gijzeling. Bovendien moet Iran de VS financieel schadeloos stellen. Een delegatie van de So cialistische Internationale heeft gisteren in de Iraanse hoofdstad Teheran besprekingen gevoerd met president Bani-Sadr van Iran en diens minister van buiten landse zaken Ghotbzadeh. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken. Warren Christopher, zei gisteren in Ge- nève dat de uitspraak van het Hof de situatie voor de gegijzelden - die al vanaf 4 november vorig jaar worden vastgehouden - „drama tisch heeft veranderd". Juist om dat alle 15 leden van het Hof, inclusief de Russische en Poolse rechters, unaniem tot hun vonnis zijn gekomen, kunnen de VS nu naar middelen grijpen, die voor heen nog niet voorhanden waren, aldus Christopher. Sancties De onderminister liet doorscheme ren dat hij daarbij dacht aan ver dere sancties tegen Iran. En dan niet, zoals tot dusver, op basis van acties van individuele regerin gen, maar als zgn. „mandatoire sancties onder het handvest van de VN. Op die manier kan geen enkele lidstaat zich aan eeh boy cot onttrekken. Christopher wees er veelbetekenend op dat de sta tuten van het Hof (zelf een VN- orgaan, red.) de Veiligheidsraad van de VN de mogelijkheid bie den naleving van de uitspraken af te dwingen. I Christopher zei te verwachten dat Washington de regering van Iran „waarschijnlijk een paar weken" zal geven om de opdracht van het Internationaal Hof na te ko men Teheran staat evenwel op het standpunt dat de uitspraak van het Hol' „zonder enige betekenis is". Dat zei ajatollah Adebili, lid van de Revolutionaire Raad, het hoogste gezagsorgaan in Iran. De ajatollah benadrukte dat alleen de VS, slechts één van de twee partijen in het conflict, de uit spraak van het Hof erkende. Iran heeft voortdurend geweigerd voor het Hof te verschijnen om dat, liet men tweemaal per tele gram weten, de gijzeling niet los kan worden gezien van 25 jaar Amerikaanse onderdrukking van Iran door de VS. Opvallend is dat het Hof in de uit spraak met geen woord rept van de mislukte Amerikaanse red dingsoperatie op 25 april. Wel zei de president van het Hof, de Brit Sir Humphrey Waldock, in zijn mondelinge toelichting op het vonnis dat de Amerikaanse mili taire actie „het respect aantast voor de juridische procesgang in internationale betrekkingen, maar dat de bevindingen van het Hof daardoor niet zijn beïnvloed, omdat het erom ging het gedrag van Iran op 4 november 1979. de dag van de gijzeling, te beoorde len. ADVERTENTIE Wandsyslemen moeien haarlijn passen. Bij uw wandruimle. En bi) u. Ban*-Bord en Omnia doen dal. Ze onderstrepen de eigenheid van interieur. Woon-dorado voor de eigenheid van uw interieur. de gijzelingskwestie zal behan delen is echter in het gesprek met de drie socialisten niet aan de or de geweest, brunu Kreisky heeft herhaaldelijk verklaard dat zijn delegatie niet naar Iran was gekomen om te bemiddelen in de gijzelingszaak, maar om informatie te verzame len. s hun gesprek met de Iraanse De president van het Internatio nale Hof van JustitieSir Humph rey Waldock, leest de uitspraak van het Hof voor. Het vonnis van het Internationaal Hof was in feite een bevestiging van een voorlopige uitspraak, die al was gedaan op 15 december vo rig jaar. In een tweeëneenhalf uur durende toelichting op het von nis stelde Sir Humphrey Wal dock vast dat de Iraanse regering de volledige verantwoordelijk heid voor de gijzeling op zich heeft genomen, door die herhaal delijk goed te keuren. Als gevolg van aanmoedigingen van Irans sterke man, ajatollah Chomeini en verschillende andere topfigu ren "zijn de militanten die de Amerikaanse ambassade bin nendrongen en de gegijzelden gevangen houden, vertegen woordigers geworden van de Iraanse staat en is die staat zelf verantwoordelijk voor hun da den", aldus Sir Humphrey. Socialisten De delegatie van de Socialistische Internationale, die een bezoek aan Iran bracht, bestond uit de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky, de Zweedse ex-premier Olof Palme en Felipe Gonzalez, de leider van de Spaanse socialis tische partij. Het drietal heeft gis teren uitvoerige besprekingen gevoerd met de Iraanse president Bani-Sadr en minister van bui tenlandse zaken Ghotbzadeh. Na afloop van de besprekingen werden nauwelijks mededelin gen gedaan over de inhoud. Pal- me verklaarde slechts dat de be sprekingen zeer positief waren verlopen omdat wij de Iraanse opvattingen nu beter kennen Een woordvoerder van Ghotbza deh zei dat zijn chef de positie van Iran tussen de grote mogendhe den uitvoerig had toegelicht. De gijzeling was met geen woord ter sprake gekomen, zei hij. Daarentegen is het lot van de gegij zelden wel besproken met de or thodoxe islamitische leider aja tollah Beheshti, wiens partij gro te invloed heeft in het onlangs gekozen Iraanse parlement. Het parlement zal in een later sta dium beslissen over vrijlating of berechting van de gegijzelden. De vraag wanneer het parlement JOHANNESBURG - De arrestatie van vijftig "naar hun kleding te oordelen" geestelijk leiders op pinkstermaandag in Johannes burg, hervatting van de zwarte schoolboycot in verschillende gebieden, massale vechtpartijen tussen zwaarbewapende poli tiemannen en meer dan 3000 zwarte schoolkinderen in het centrum van Kaapstad, een razzia door 1700 politieagenten en ar restatie van bijna tweeduizend mensen in Johannesburg. Enkele macabere hoogtepunten van een Zuidafrikaans weekeinde vol so ciale en politieke onrust. Het pinksterfeest werd gisteren in Johannesburg beëindigd met een vreedzame demonstratie van meer dan vijftig blanke zowel als zwarte geestelijken die hiermee wilden protesteren tegen de ar restatie op zaterdag van John Thorne van de Congregationele Kerk. Deze had zich eerder soli dair verklaard met de zwarte boycotactie voor beter onderwijs. Onder de arrestanten bevinden zich de secretaris-generaal van de MADRID - De vier Basken die donderdag op de luchthaven Schiphol de toegang tot Neder land is geweigerd, zijn niet uit geleverd of uitgewezen aan Spanje door de Nederlandse au toriteiten. Zij beschikten over onvoldoende middelen van be staan om het verblijf in Neder land te bekostigen. De vier ble ken slechts over een enkele reis Aden-Amsterdam te beschikken. Aardbevingen in Californië MAMMOTH LAKES, CALIFOR- NIË (UPI) - Vrijwel heel Califor- nië en delen van Nevada zijn zon dag opgeschrikt door twee krach tige aardbevingen die aardver schuivingen tot gevolg hadden en het vallen van rotsblokken op wegen. De schokken hadden een sterkte van 6.0 en 6.0/6.5 volgens de schaal van Richter en volgden el kaar met een tussenpoze van vier uur op. Volgens een woordvoerder van het seismografisch instituut van de universiteit van Californië m Berkeley stonden de aardbevin gen niet in verband met de uit barsting van de vulkaan de St. Helens in de staat Washington. De vulkaan is zondag opnieuw stoom en vulkanische as gaan spuwen. Een reusachtige zwarte wolk steeg tot 12.000 meter hoog en dreef af naar de stad Chehaiis op 145 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Seattle. Kelso, een stadje op 50 kilometer ten westen van de berg werd be dekt met een mengsel van as en regen dat veranderde in modder. De uitbarsting van zondag ging ge paard met talrijke aardbevinkjes rondom Mount St. Helens. Na overleg met het ministerie van justitie werd besloten de Span jaarden niet toe te laten. Aldus een woordvoerder van het minis terie vanmorgen. De Basken kwamen donderdag met Koeweit-Airways vanuit Aden op Schiphol aan. De lucht vaartmaatschappij is in dergelij ke gevallen volgens internatio nale afspraken verplicht de pas sagiers weer mee terug te nemen. Koeweit-Airways had niet de garantie dat Zuid-Jemen de Spanjaarden zou toelaten en heeft hen derhalve naar het land van herkomst, Spanje, gevlo gen. Nederlandse medewerkers van In terpol verrasten de Spaanse auto riteiten vrijdag volkomen door op het vliegveld van Madrid de vier Basken aan de Spaanse poli tie uit te leveren. Het Spaanse ministerie van binnenlandse za ken, dat niet op de hoogte was van de komst van de vier Basken, in gezelschap van de Nederland se rechercheurs, bevestigde gis teren dat de uitgeleverde Basken lid zijn van de radicale afschei dingsbeweging ETA-militar en dat zij zich de afgelopen twee jaar herhaaldelijk schuldig hebben gemaakt aan het plegen van aan slagen in het Spaanse Basken land. In veroand met mogelijke repre sailles van ETA-militar tegen dit onverwachte Nederlandse poli tieoptreden. geniet het personeel van de Nederlandse ambassade in Madrid sinds gisterochtend politiebescherming. De vier Basken hebben samen met acht andere leden van ETA-mili tar en met enkele dissidenten van de Palestijnse bevrijdingsbewe ging PLO in Zuid-Jemen een cursus gevolgd in wapenkennis, het omgaan met explosieven en in stadsguerrillatechnieken. De terroristen wilden na een kort verblijf in Amsterdam terugke ren naar Spanje voor het uitvoe ren van acties in Madrid en in het Baskenland. Zuidafrikaanse Raad van Ker ken, Desmond Tutu en de angli caanse bisschop van Johannes burg, Timothy Bavin. De vijftig hadden deelgenomen aan een gebedsdienst voor John Thorne en trokken onder leiding van Desmond Tutu zingend door de stad in de richting van het hoofdbureau van politie. Voor het gebouw werden ze omsingeld door een zwaar bewapende poli tiemacht onder leiding van bri gadier Swanepoel en in arrestan tenwagens afgevoerd. Brigadier Theun Swanepoel - in de volksmond bekend als „Rooie Rus" - probeerde met zijn luid spreker harder te schreeuwen dan de kerkleiders konden zin gen. Bij hun arrestatie boden de laatsten geen enkele weerstand. De vijftig - onder wie een zwarte en een blanke vrouw - zijn van ochtend in Johannesburg voor geleid. Zij dienen zich te verant woorden voor overtreding van de wet op verboden bijeenkom sten. Duidelijk zichtbaar was dat de poli tie, die was uitgerust met traan gasmaskers, automatische gewe ren en pistolen, bij de arrestatie verscheidene keren gewelddadig optrad. Onschuldige voorbijgan gers werden meermalen met stokken geslagen omdat zij zich niet snel genoeg verwijder den. De politionele activiteiten in Zuid- Afrika begonnen feitelijk al vrij dagmiddag om zes uur met een razzia door 1700 politiemannen, geüniformeerd en in burger, eveneens onder leiding van Swa nepoel. De actie duurde precies 24 uur en was volgens een poli tiewoordvoerder bedoeld om „statistisch materiaal te verza melen over misdadigheid in Jo hannesburg en omgeving. Twee honderd arrestanten verschenen pinkstermaandag, die in Zuid- Afrika niet wordt gevierd, voor de rechter. Wie schuld bekende, werd onmiddellijk veroordeeld tot geldstraffen tussen 25 en 75 gulden. De minister voor politiezaken, Louis le Grange, heeft gewaar schuwd dat het geduld van de re gering op begint te raken en dat degenen die een schoolboycot willen gebruiken als politieke confrontatie wel moeten beseffen dat er grenzen zijn. Le Grange doelde hiermee op plunderingen door zwarte schoolkinderen van winkelbedrijven in Kaapstad. Ook hier volgden honderden ar restaties. Aan de universiteit van Zululand probeerden demonstranten te verhinderen dat Gatsha Buthele- zi, leider van de Inkatha-bewe- ging, aan een plechtigheid aldaar zou kunnen deelnemen. De Zoe loeleider werd echter door zijn eigen mensen beschermd. Eerder hadden de studenten brand ge sticht in een laboratorium en een keuken. Buthelezi verklaarde gisteren dat de meeste studenten blijkbaar geen belangstelling hebben. Hij zei het te betreuren dat geld dat voor betere doelein den is zou kunnen worden, nu nodig voor herstelwerk. Intussen lijkt het enthousiasme voor een schoolboycot af te ne men, hoewel inmiddels ook de zwarte universiteiten hebben ge protesteerd tegen de acties van de regering en het minderwaar dige onderwijs voor zwarten en kleurlingen. TEL AVIV/CAiRO (Reuter/AFP/ UPI DPA) - De Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Kaman Hassan Ali. heeft zondag het vertrek van de Israëlische minister van defensie Ezer Weizman betreurd en een teken van aanzienlijke meningsver schillen in het Israëlische kabinet genoemd. Premier Begin zal naar alle waar schijnlijkheid morgen in het Is raëlische parlement meedelen dat hij voorlopig de functie van minister van defensie op zich zal nemen tot Weizman's opvolger is benoemd. Het vertrek van Weiz man kwam niet als een verras sing. Hij had al herhaaldelijk met ontslag gedreigd en nam binnen de Israëlische regering een geï soleerde positie in. Directe aan leiding voor het vertrek van de minister van defensie zou een meningsverschil zijn met de mi nister van financien Horowitz. De laatste zou ongeveer 500 miljoen gulden willen bezuinigen op de fensie. Weizman verzette zich hiertegen, maar kreeg binnen de regering zo goed als geen steun voor zijn standpunt. Verder was Weizman één van de tegenstan ders van het nederzettingenbe- leid van de regering Begin. Ook vond hij dat de Israëlische hou ding in onderhandelingen met Egypte en de Verenigde Staten over Palestijns zelfbestuur veel te star. In zijn ontslagbrief had Weizman Israël als de schuldige aangewe zen voor het vastgelopen auto- nomieoverleg. Premier Begin heeft gisteren in antwoord op de brief van Weizman deze beschul diging ontkend. De premier deed dit evenwel op ongebruikelijke wijze namelijk door nog vóórdat hij een formeel antwoord aan Weizman schreef de telefoon te pakken en Israëlische journalis ten op te bellen. "Het is zonne klaar. dat er geen greintje waar heid zit in deze verklaring, want onze onderhandelingsdelegatie heeft niet afgelaten te proberen overeenstemming te bereiken", aldus Begin. Naast Egypte hebben Arabische leiders op de westelijke Jordaan- oever en in Gaza hun spijt uitge drukt over het heengaan van Weizman als minister. Zij zeiden te vrezen dat de Israëlische rege ring nu een extremistischer koers zal inslaan. Zegslieden die in nauwe relatie staan met Weiz man, verklaarden dat deze nu een strategie zal gaan uitwerken om een einde te maken aan de rege ring van Begin. Weizman zelf heeft gezegd dat hij trouw blijft aan de coalitie. "Ik stap niet uit de politiek. Dit is slechts een moment van rust om bij te tanken en mij uit te rusten met nieuwe wapens". WASHINGTON - George Bush heeft zich teruggetrokken uit de strijd om de Republikeinse presidentskandidatuur. Hij gaf maandag in zijn woon plaats Houston toe dat hij geen schijn van kans meer had om Ronald Reagan van de nominatie af te houden. Enige dagen geleden reeds had zijn organisatie besloten in Californië geen verdere ac tie te voeren, omdat de fond sen voor een effectieve actie niet meer binnen kwa men. Ronald Reagan is nu als de enig overgebleven republikeinse kandidaat zeker van een overwinning tijdens het par tijcongres in Detroit, begin juli. Andere tegenstanders, zoals Conally. Baker, Crane en Dole haakten eerder af, terwijl John Anderson zich losmaakte uit de partijstruc tuur voor een onafhankelijke kandidatuur. Vanuit de Republikeinse Partij, waar met name de wat meer gematigden niet erg tevreden zi;n met kandidaat Reagan, zal op de nieuwe partijleider ongetwijfeld sterke druk worden uitgeoefend Bush nu aan te wijzen voor het even tuele vice-presidentschap Weliswaar heeft Reagan bij herhaling verklaard een plaatsvervanger te willen die net als hij voorstander is van een voorstel om de belastin gen aanmerkelijk te verlich ten, en Bush is dat niet, maar te rechtse lijsttrekkers zou den zeer snel hun aantrek kingskracht op de kiezers kunnen verliezen wanneer te enigertijd moet worden ge formuleerd welk beleid aan de eindeloze stroom van ge makkelijke slagzinnen van de afgelopen maanden kan wor den ontleend. George Bush heeft twee jaar geijverd voor zijn kandida tuur en daarbij 15 miljoen dollar uitgegeven. De gedele geerden die Bush bij de voor verkiezingen achter zich heeft gekregen, heeft hij aan bevolen Reagan te steunen. De Democraten zien een con frontatie met een duo Rea- gan-Bush vol zorgen tege moet. Reagan ligt al voor op Carter in de openbare mening en George Bush, een man van onbesproken reputatie, grote eruditie en ruime ervaring, gevat in kreukvrij fatsoen, straalt matiging uit. Bush wijkt in zijn opvatting overi gens niet doorslaggevend al van Reagans filosofieën om trent „de mouwen opstropen en beginnen Amerika op te kalefateren". Gegegeven Reagans leeftijd (hy zal net 70 zyn als volgend jaar januari de nieuwe president wordt ingehuldigd) ligt het voor de hand dat de keuze van een vice-president in zijn ge val meer dan gewone aan dacht krijgt. Hoe fit Reagan ook mag zijn (voor zijn leef tijd), het is zeer de vraag of de last van het presidentschap in de wereld van vandaag hem niet te zwaar zal blijken. De zoveel jongere Carter is in het Witte Huis aangrijpend ver ouderd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9