Suriname vraagt om uitlevering van ex-minister eigen land Veel Nederlanders GIFDUMPING BIJ TILBURG Rechercheur spoorde mij aan Utrechter van leven te beroven' 9 - rivellais vernieuwd Actie Greenpeace in Waalhaven beëindigd Uit UI Ir. Kasantaroeno in Nederland ondergedoken (Van onze correspondent Ruud de Wit) TILBURG (ANP) - Op een stortplaats ten zuid-oosten van Tilburg heeft een aanne mingsbedrijf het afgelopen jaar illegaal een aantal vaten chemisch afval gestort. Vol gens opgave van de gemeente Tilburg bevatten de vaten chloormethanen en andere, nog onbekende, chemische stoffen. De aannemer had vergunning van de provincie Noord-Bra bant om de zandput met bouwafval dicht te gooien. Het betreffende terrein is ei gendom van de gemeenten Hilvarenbeek, Berkel-En- schot en Tilburg. Al in december bracht de ge meente Tilburg de provin ciale milieu-inspectie op de hoogte van de vondst, maar die zag geen aanleiding om in actie te komen. De stortings vergunning werd zelfs ver lengd. Het recreatieschap Rotte Meren heeft unaniem besloten geen grond te accepteren, die vrij komt bij de afgravingen in Lekkerkerk-west. De helft van die grond, naar schatting 50.000 kubieke meter, zou gifvrij zijn. Om "psychologi sche redenen" wil Lekker- kerk van de grond af. Het re creatieschap stelt zich op' het standpunt, dat als de grond "psychologisch besmet" is, het schap ze ook niet wil heb ben voor een recreatiegebied waar 1 miljoen mensen per jaar komen. In het hoge Bergsche Bos, on derdeel van het recreatiepark "De Rotte Meren" is een heu vel gecreëerd van puin. Vol gens gedeputeerde J. Borg man, voorzitter van het re creatieschap, is het puinstor- ten constant door twee men sen gecontroleerd. "Wij wil len nu niet het risico nemen om de naam van gifberg op ons te laden". De grond uit Lekkerkerk had op de puin- heuvel moeten komen. Een mogelijke oplossing voor Lekkerkerk is volgens Borg man een aanbod van een grondeigenaar uit de Krim- penerwaard om de schone grond op ^ijn land te laten storten. De gemeente Deventer gaat een onderzoek instellen naar de mogelijke aanwezigheid van chemisch afval onder het re gionaal woonwagencentrum, als de milieu-inspectie dat zelf niet zal doen. De plaats waar ruim tien jaar geleden het woonwagencen trum werd gebouwd, is tot 1964 in gebruik geweest als vuilstortplaats. Volgens op bouwwerker Alsemgeest van het woonwagencentrum, staat het vrijwel vast dat des tijds chemisch afval op de stortplaats is gedumpt. DINSDAG 27 MSI 1980 AMSTERDAM (CPD) - De korps leiding van deUtrechtse politie overweegt wegens meineed maatregelen te nemen tegen de Zeister onro<rend-goedhande- laar W. F. M. (39, die vrijdag voor het gerechtshof in Amsterdam onder ede hetft verklaard dat twee Utrechte rechercheurs hem hebben aangespoord de Utrechter KeesC. (28) van het le ven te beroven. Vorig jaar mei was de Zeistenaar door Kees C. net de dood be dreigd. Een veizoek van M. om bescherming tigen het aange kondigde onhei had de Utrecht se politie afgewezen. Toen M. de politie meedeede, dat hij het recht in eigen haiden zou nemen, zouden de rechorcheurs De G. en P. hem hebben aangeraden daar bij geen vuurwapens te gebrui ken, maar met Kees C. op een manier af te rehënen die voor de politie gemaklelijk als een on geluk zou kunngn worden uitge legd. De beschuldigingen aan het adres van $e Utrechtse politie werden geuit in het hoger beroep dat Kees C. bij het Hof in Amsterdam had aangetekend tegen het von nis van de Utrechtse rechtbank. Vorig jaar december veroordeel de de rechtbank hem tot negen jaar gevangenisstraf wegens uit lokking van poging tot moord op de Turk Eskici. De beweringen van de Zeister on- roerend-goedhandelaar kwamen door een toeval aan het licht. Kees C. en de Zeistenaar zaten in hetzelfde huis van bewaring in Utrecht (M. moet nog terecht staan wegens verduistering en malversaties in onroerend goed). M. lichtte Kees C. over de sugges ties van de rechercheurs in en zet te die op papier. Mr. G. Bots, raadsman van Kees C., wilde dat M. zijn beschuldigin gen onder ede bij het Hof waar zou maken. Aanvankelijk wei gerde M. dat, maar de president van het Hof, mr. Cohen Tervaart, liet de getuige door de politie op halen. De Zeistenaar herhaalde voor het hof wat hij al eerder op schrift had gesteld. Hij was door Kees C. bedreigd, omdat hij had verhin derd dat de dochter (15) van zijn huishoudster voor Kees C. als prostitueé zou werken. Het meisje was van huis weggelopen en had bij de familie C. gewoond, maar was weer naar haar moeder teruggekeerd. Toen M. de Utrechtse politie om bescher ming had gevraagd en dat ver volgens was geweigerd, hadden volgens M. de rechercheurs De G. en B. laten doorschemeren dat ze er niet zoveel bezwaar tegen had den dat M. zichzelf tegen de drei gementen van Kees zou wape nen. „Ze adviseerden me geen vuurwa pens te gebruiken. Kogels, zeiden de rechercheurs, zijn zo gemak kelijk te achterhalen. Ik moest maar iets bedenken dat op een ongeluk zou lijken. Ze zouden de zaak dan wel in de doofpot stop pen", aldus M. Verder getuigde hij dat rechercheur De G. hem het kenteken van de auto van Kees had doorgebeld. Een tweede getuige, een lijfwacht van M. uit Leerdam, bevestigde de lezing van de Zeistenaar. Hij had het telefonisch gesprek tus sen M. en de rechercheurs via een afluisterapparaatje in de woning van M. gehoord. De betrokken rechercheurs, die ook als getuige waren opgeroe pen, gaven schoorvoetend toe dat ze contact met M. over de drei gementen van Kees C. hadden gehad. Maar beiden ontkenden dat ze M. hadden geadviseerd de Utrechter om zeep te helpen door een ongeluk in scène te zetten. „We hebben gezegd", aldus de rechercheurs, „datM. bij de even tuele zelfverdediging tpf*en ppri aanslag van Kees C. beter geen schietpartij kon veroorzaken. We wisten dat M. over gewapende bijstand uit Zuidmolukse kring kon beschikken. Vandaar het ad vies". Wel erkenden beiden dat ze het kenteken hadden doorgege ven. Maar dat was gedaan om M. tijdig in de gelegenheid te stellen de Zeister politie te waarschu wen, mocht Kees C. zich met zijn Jaguar rond de villa van*M. op houden, aldus de recher cheurs. In een verklaring op de beschuldi gingen zegt hoofdcommissaris van de Utrechtse politie, C. S. van Doesburg, dat het verhaal van de Zeister onroerend-goedhande- laar volledig ongegrond is. Wel iswaar zullen de details nog in tern moeten worden onderzocht, aldus de korpschef, maar het lijkt uitgesloten dat de beweringen van M. op waarheid berusten. „We zijn niet van plan M. te laten zeggen wat hij in het eigen belang dienstig acht en in het bijzonder niet wat ten nadele van ter goeder naam en faam bekendstaande politiemannen zou uitvallen. We zullen onderzoeken of M. bewijs baar meineed heeft gepleegd", aldus de verklaring van de poli tiechef. ROTTERDAM (ANP) - De milieu organisatie Greenpeace heeft haar blokkade van enkele sche pen met chemisch afval zaterdag Engelsman in broodjeszaak doodgestoken BREDA (ANP) - Een steekpartij in de nacht van zaterdag op zondag in een broodjeszaak aan de Rei gerstraat in Breda heeft het leven gekost aan de 28-jarige Engels man P. J. Kaene. De man werd in het hart gestoken. Korte tijd latei- hield de politie, afgaande op sig nalementen verstrekt door getui gen van de steekpartij, twee mannen aan. Ze hebben inmid dels toegegeven de steken te hebben toegebracht, maar de toedracht van de aan de steken voorafgaande ruzie is nog niet duidelijk. Zondagmorgen is op de Grote Markt in Breda een bebloed mes aangetroffen. Een recherchegroep van tien man van de Bredase politie onder zoekt de zaak verder. Het slacht offer en de daders, twee jonge mannen van respectievelijk 17 en 18 jaar. kenden elkaar niet. Beide verdachten zijn geen onbeken den van de Bredase politie. De Engelsman werkte als uitzend kracht in Breda. ADVERTENTIE Veranderde samenstelling méér smaak, minder kalorieen. Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank rond één uur in de Rotterdamse Waalhaven opgeheven. Green peace zegt hiertoe te hebben be sloten nadat het Westduitse che mische concern Bayer, eigenaar van het afval, een kort geding te gen haar had aangespannen. Op initiatief van burgemeester Van der Louw van Rotterdam heeft zaterdagmorgen tussen de be trokken partijen een gesprek plaats gehad. De milieu-organisa tie zei bereid te zijn de blokkade te beëindigen als Bayer van zijn kant besloot alle juridische acties in te trekken. Het Westduitse be drijf ging hiermee akkoord aldus de verklaring van Greenpeace. De organisatie zegt met de actie haar doel te hebben bereikt. Dat was zo lang mogelijk proberen te voorkomen dat het afval in de Noordzee zou worden gestort en de aandacht te vestigen op het probleem van de lozing van che mische stoffen in zee. Dansgroep van Bart Stuijff gedupeerd door brand AMSTERDAM (ANP) - Een felle brand, die vermoedelijk is aange stoken heeft in de nacht van zon dag op maandag op het voorma lige ADM-terrein in Amsterdam- Noord een loods gedeeltelijk verwoest. De brand betekent een gevoelige strop voor het Festival of Fools, dat van 29 mei tot en met 15 juni op het terrein wordt ge houden. De brandweer, die met groot mate rieel uitrukte, had het vuur na ongeveer één uur onder controle Dat brandstichting in het spel is leidt men af uit het feit dat er drie brandhaarden zijn aangetroffen. Het danstheater van Bart Stuijff en de Amerikaanse theatergroep People Show, die in de loods hun voorstellingen zouden geven, zijn door de brand het grootste deel van hun requisieten kwijtge raakt. De schade is aanzienlijk, omdat ook veel kostbare geluids apparatuur in de vlammen is op gegaan. Dat heeft tot gevolg dJt Bart Stuijffs nieuwe produktie "Grey" van het festival-programma is ge schrapt. De première zal nu in september in het Shaffy-theater plaats hebben. De voorstellingen van "Spiegels", een ander project van de dansgroep, gaan wel door. zij het op andere tijdstippen dan in het festivalprogramma staat aangekondigd. Hetzelfde geldt voor het optreden van de People AMSTERDAM - De krakers van het complex De Groote Keyser aan de Amsterdamse Keizersgracht hebben zondagmiddag met honderden sympathisanten hel feit gevierd dat zij .ondanks een gerechtelijk bevel tot ontrui ming van zes maanden geleden, de panden nog steeds bezet houden. Muziekbandjes luisterden het feest op. PARAMARIBO - Suriname heeft Nederland ge vraagd om de uitlevering van ex-minister van landbouw Kasantaroeno, die onder meer wordt verdacht van corruptie. Dit is bekend gemaakt door ser geant Chas Mijnals, lid van de Su rinaamse NMR (Rationale Mili taire Raad), tijdëns een lezing voor studenten valn de juridische faculteit van de universiteit van Suriname. Uit vrees voor gijze ling van de Nederlandse ambas sadeur in Paramaribo, om de uitlevering van Kasantaroeno af te dwingen, wordt de Nederland se ambassade in de Surinaamse hoofdstad verscherpt bewaakt. Ir. Johan Kasantaroeno is de enige minister uit de door de militaire staatsgreep van 25 februari om ver geworpen regering Arron, die erin is geslaagd de wijk te nemen naar het buitenland. Hij is in Ne derland ondergedoken. Kasanta roeno wordt beschuldigd van be trokkenheid bij de mislukte te- gen-coup van adjudant Fred Ormskerk. Ook zou -hij zich tij dens zijn ministerschap schuldig hebben gemaakt aan corruptie. Volgens Mijnals zou hij zich heb ben laten omkopen bij grond- transacties. Op initiatief van 'een onderdirec teur is eind vorige week op de Al gemene Middelbare School (AMS) in Paramaribo klassikaal gediscussieerdiover een gijzeling van de Nederlandse ambassa deur in Iraansè stijl. De vraag, in Ormskerk in alle stilte begraven ERMELO (GPD) - In alle stilte is zaterdagmorgen de uit Ermelo afkomstige Fred Ormskerk (57) begraven. Ormskerk kwam om het leven bij zijn poging in Suri name een staatgreep te plegen. Tijdens de rouwdienst, bijge woond door circa honderd fami lieleden en belangstellenden, werd op verzoek van de weduwe van Ormskerk een brief voorge lezen van een aantal militairen die onder Ormskerk in Suriname dienst hebben gedaan. Ormskerk wordt in die brief geprezen als een standvastig man met een gro te liefde voor zijn vaderland. Het is nog steeds niet precies be kend onder welke omstandighe den Ormskerk overleed. De juiste toedracht van zijn poging om de macht in Suriname te grijpen is evenmin bekend. De gepensio neerde adjudant Ormskerk werd de ochtend na zijn verhoor door de huidige militaire machtsheb bers in Suriname dood in zijn cel aangetroffen. De uitslag van de sectie op het lichaam van Orms kerk is nog niet bekend. De bliksemactie van de Surinaam se sergeanten, die op 25 februari de macht in Suriname overna men, had tot gevolg dat Orms kerk zijn plannen tót overname van de macht noodgedwongen in de ijskast stopte. Begin dez? maand wilde hij alsnog toeslaan. Deze mislukte actie werd hem noodlottig. dat het het enige land ter wereld is dat ontwikkelingshulp kan- verschaffen". De Surinaamse regering Chin a sen en de nationale militaire raad hebben gisteren geprotesteerd tegen de Nederlandse berichtge ving over Suriname. "Het blijkt nogal wat voor te komen dat correspondenten van Neder landse publiciteitsmedia berich ten doorgeven over de situatie in Suriname, die niet alleen een verkeerde indruk geven van de actuele ontwikkelingen in ons land, maar die bovendien de in druk wekken sensatie te verkie zen boven objectiviteit". Aanhouding na dodelijk schot DEN HAAG (ANP) - De politie van Den Haag heeft in het pinkster- weekeinde een 28-jarige man uit die stad aangehouden die ervan wordt verdacht in de. nacht van vrijdag op zaterdag zijn 26-jarige stadgenoot G.M. Mutsaers te hebben doodgeschoten. Mutsaers kwam in een café aan de Hengelolaan om het leven door Schoten die van buitenaf werden afgevuurd. Verdachte ontkent te hebben geschoten, wel zou hij hebben gezien dat iemand anders de fatale schoten heeft afge vuurd. DEN HAAG (GPD) Tijdens het pinksterweekeinde hebben on geveer 600.000 buitenlanders een bezoek gebracht aan ons land. Volgens cijfers van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) wa ren dat er 100.000 minder dan tij dens de pinksterdagen van vorig jaar. Deze terugval werd echter volgens het NBT gecompenseerd door het grotere aantal Neder landers dat gedurende het week einde er op uit trok. Dat was bij voorbeeld goed te merken aan de genoteerde bezoekcijfers aan at- tractiepunten, die met name op tweede pinksterdag een flinke drukte te verwerken kregen. De oorzaak voor het wat tegenval lende buitenlands bezoek ligt volgens het NBT in de elkaar snel opvolgende (korte) vakantiepe rioden: Pasen; het lange week einde na 1 mei; Pinksteren. Naast de kampeerterreinen in het binnenland werden vooral de campings aan de kust goed be zocht. In de kuststrook waren de campings dan ook vol tot overvol. Niet alleen met buitenlanders - waarvan 90 procent uit West- Duitsland afkomstig was - maar ook met Nederlanders die in de richting van de Noordzeestran den waren getrokken. Op de luxe-klasse na waren ook de ho tels langs de kust vrijwel volge boekt. De hotelhouders door het gehele land spraken trouwens van een goede bezetting. De WV-kantoren konden de grote toeloop goed verwerken. Zater dag was de drukste dag omdat door de volle campings en hotels veel informatie over logies moest worden gegeven. De toeristen behoefden over het algemeen niet ver uit te wijken. Binnen een straal van ongeveer tien km kon onderdak worden gevonden. Bij de attractiepunten noteerde an dermaal Ponypark Slagharen de meeste bezoekers (56.000), ge volgd door De Efteling (55.000), de Beekse Bergen (49.000) en Madurodam (40.000). De diverse dierentuinen trokken meer be zoekers dan tijdens de voorbije paasdagen en het eerste week einde van mei. Maar ook de mu sea trokken over het algemeen meer bezoekers dan vorig jaar. Omdat het weer dit pinkster- weekeinde minder goed was dan vorig jaar, zochten veel mensen de bekende toeristische trek pleisters op. De Efteling en Ma durodam ontvingen ieder bijna 20.000 bezoekers meer dan vorig jaar. En het Rijksmuseum in Am sterdam trok 5000 mensen meer. De verkeersdrukte viel over het al gemeen mee. De verkeerscen- trale van d«_- rijkspolitie in Drie bergen had de indruk dat veel Westduitsers gisteren al vroeg naar huis gingen. Toch kwam het gisteravond rond acht uur tot een aantal files. Op de.weg Utrecht- Duitse grens voor het verkeers plein Velperbroek ontstond een File van tien kilometer. Ook voor de IJsselbrug bij Kampen groei de de file tot tien kilometer aan. Voorts kwamen files van enkele kilometers lengte voor bij het verkeersplein Heerenveen en op de weg Ómmen-Hoogeveen. Het vele verkeer heeft, op enkele kop- staart botsingen na, nergens tot problemen geleid. alle ernst opgeworpen, was of door gijzeling van de ambassa deur, jhr. mr. M. M. Vegelin van Claersbergen, de uitlevering van Kasantaroeno kon worden afge dwongen. Een meerderheid van de schoolbevolking bleek even wel niet voor een dergelijke actie te voelen. Omdat het niet uitge sloten wordt geacht dat een aan tal jongeren desondanks een po ging tot gijzeling zal wagen, wordt de ambassade verscherpt bewaakt. Mijnals herhaalde dat ex-premier Arron en andere vanwege cor ruptie gearresteerden een eerlijk proces zullen krijgen. Hiervoor zal een speciale rechtbank in het leven worden geroepen. Voorlopig zal er bovendien geen sprake zijn van verkiezingen in Suriname. Mijnals: "Pas wanneer de structuren zodanig veranderd zijn dat de totale bevolking opti maal kan deelnemen aan de be leidsbepaling van het sociaal- economisch leven, zullen er ver kiezingen worden gehouden". Sergeant Mijnals verklaarde verder dat de militaire raad de uitlatin gen van Nederlandse politici over schending van de mensenrech ten en de democratie in Suriname "letterlijk aan de laars lapt". Hij doelde hiermee op de uitspraken van premier Van Agt 'dat de de mocratie in Suriname aan erosie onderhevig is' en van het kamer lid Pronk "dat de NMR het niet zo nauw neemt met de mensenrech ten". Over de ontwikkelingssa menwerking zei sergeant Mijnals "dat Nederland niet moet denken SCHIERMONNIKOOG - Koningin Beatrix en kroonprins Willem-Alexander maken een fietstocht op Schier monnikoog. De koninklijke familie bracht dé pinksterdagen op het Waddeneiland door. Hrisop z'n Zwitsers, lekkpr zonder suiker

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7