Vrouwen willen praatochtenden vaker houden "Als ME slaat terwijl je zelf niets doet, word je emotioneel" f Bedenkingen tegen opzet welzijnsbeleid [Le/cfee agenda nr.rniii Van openbare geweldpleging verdachte onderwijzer: In Zoeterwoude Wassenaar geeft vrouwen uiteenlopende subsidies Tindemans spreekt in Leiden Automobilist mishandelt Inbraken in Y oorschoten DINSDAG 27 MEI 1 SASSENHEIM - "Mijn beroep als onderwij zer moet ik verder maar vergeten geen school wil mij, denk ik, meer hebben. Ik zal wel iets anders moeten gaan doen, maar eerlijk gezegd weet ik het nog niet precies. Ik voel me nu gewoon ontzettend rot". Voor Ed, de 21-jarige onder wijzer uit Sassenheim die wordt verdacht van openba- s re geweldpleging tijdens de rellen op 30 april in Amster dam ziet de toekomst er niet al te rooskleurig uit. Op de Christus Koningschool in Noordwijk, waar hij sedert enige tijd les gaf, hoeft hij zich niet meer te vertonen. Ofschoon hij, volgens zijn eigen zeggen, door zijn leer lingen op handen wordt ge dragen, wordt Ed na de ge beurtenissen in Amsterdam door het bestuur en ouder comité van de school als 'on gewenst persoon' be schouwd. Voorlopig is hij geschorst tot het eind van dit schooljaar. Zijn tijdelijke aanstelling wordt daarna niet verlengd. Voor Ed blijft dit een twijfelachtige zaak. "Ze koppelen wat ik in Am sterdam in mijn privétijd heb ge daan aan mijn werk als onderwij zer. Aan de manier waarop ik les gaf wordt niet meer gedacht. Dat vind ik ergens niet reëel". Ed werd door zijn leerlingen op de tv herkend. Ouders hebben daar op een aanklacht ingediend, en kele dagen later werd hij gearres teerd. Na twaalf dagen in voorar rest te hebben gezeten werd te gen Ed vorige week een gevan genisstraf van vijf maanden geëist wegens "een poging tot het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel aan één of meer leden van de Mobiele Eenheid" Emotioneel Wachtend op de uitspraak van de rechter in zijn nieuwe woning in Sassenheim erkent de onderwij zer op 30 april met stenen te hebben gegooid in de richting van de ME. Beseft hij dat hij zich dat, zeker als onderwijzer, nooit had kunnen veroorloven? Ed: "Ik geef toe dat ik dingen heb gedaan die ik beter niet had kun nen doen maar", zo stelt hij wel, "er zat natuurlijk veel meer ach ter dan het alleen maar het gooien van stenen in de richting van de politie". En hij verklaart: "Ik sta in principe volledig achter de kraakacties. Ik wilde in Amsterdam dan ook pro testeren tegen de woningnood. Maar als ie daar dan in de Kinker straat opeens politie met helikop ters, schilden en wapenstokken op je ziet afkomen; als ze op je inslaan terwijl je zelf niets doet, dan word je emotioneel. Alles overvalt je. Die onrechtgevoelens komen nog veel meer op. Je ziet ineens dat hele bestel achter die ME en dan begin je ook dingen te doen waar je later niet meer he lemaal achter kan staan". Die handelwijze werd volgens Ed nog versterkt door zijn eigen woonproblemen in het verleden. "Ik heb een tijdje in Alphen aan den Rijn gewoond op een klein kamertje voor 300 gulden. Je komt erachter dat mensen mis bruik van het gebrek aan woon ruimte maken. En al heb ik nooit een woning gekraakt, als je zelf moeite hebt met het vinden van Indoctrinatie Zoals vele anderen voor hem al hebben gezegd, is Ed er stellig van overtuigd dat de rellen in Amsterdam achterwege zouden zijn gebleven als de ME zich af zijdig had gehouden. Bovendien zegt hij: "Ze moeten inzien dat de ME ook fouten heeft gemaakt. Ook ME-ers gooiden met stenen. Ze hakten zomaar in op mensen, terwijl die niets deden. Maar daar hoor je ze niet meer over". Nadat Ed de dag na 30 april gewoon begon met lesgeven, raakte de zaak al snel in een stroomver snelling. Tijdens spoedoverleg diezelfde middag met andere leerkrachten van de school mocht Ed zijn beweegredenen uiteen zetten. Vastgesteld werd de zaak aan te houden. Na verder overleg tussen het team van leer krachten, het schoolbestuur en het oudercomité (waarin toeval ligerwijs ook een ME-er zitting heeft) werd besloten om niet lan ger van Ed's diensten gebruik te maken. Ed: "Ouders zijn nu min of meer verantwoordelijk voor mijn ont slag, dat vind ik een enge gedach te. Goed, het woord kraken heeft in Amsterdam een heel andere betekenis dan in Noordwijk. Ik heb op twee scholen in Amster dam lesgegeven. Misschien had ik beter moet inzien dat ze in Noordwijk over dit soort dingen toch iets anders denken". Nog voor de 30ste waren er bij school al klachten binnengeki men over de wijze waarop Ed dl kinderen had voorbereid op di| dag. Hij zou aan indoctrinatij doen. Ed daarentegen: "Wat heb gedaan is koninginnedag de klas ter discussie stellen. II kreeg allemaal voorlichtingsm; teriaal van het ministerie binnen,! Heb toen zelf daarnaast en sten- ciltje gelegd van een artikel uit d« Volkskrant. Met opzet heb iH mijn persoonlijke mening tijden* dat gesprek in het midden gelai ten. Ik heb gewoon de zaak vaii twee kanten willen belichten* Maar dat is mij al kwalijk gen< Tv-beelden Ed werd na zijn arrestatie een week na koninginnedag een dag vast gehouden op het politiebureau Noordwijk, daarna nog drie da gen op het hoofdbureau van poli tie in Amsterdam, waarna hi| werd overgeplaatst naar de Bijl merbajes. Hij werd uiteindelijk gearresteerd naar aanleiding van de beelden! op de tv. Ed tot slot "Het is vreemd idee datje bent overgele-l verd aan de tv-beelden en de reacties daarop. Op die manier| ontstaat een zekere willekeur. Mensen worden er zomaar tus senuit gepikt. Een beleid is daar nooit in te herkennen. Het i tuurlijk vreemd dat mensen je kunnen gaan aangeven louter en alleen door die tv-beelden. Daar door krijg je iets van: de één wel en de ander niet". ZOETERWOUDE - De werkgroep 'Vrouwenhuis" in Zoe terwoude heeft dringend behoefte aan een eigen ruimte. Thans wordt er nog gebruik gemaakt van het gebouwtje van de padvinderij (achter het gemeentehuis) om de maandelijkse praatocht.enden te organiseren. In de toe komst wil de werkgroep echter meer ochtenden gaan houden en daarvoor is een eigen ruimte een eerste vereis te. De werkgroep "Vrouwenhuis'die nu al weer een halfjaar actief is, komt eigenlijk voort uit de stich ting Vrouwen Orienteren zich op de Samenleving", en beoogt ook dezelfde doelstellingen. De stichting VOS, in Zoeterwoude al twee jaar actief, wil de vrouw be wust maken van haarzelf en van haar plaats in de maatschappij. Per jaar worden er verschillende cursussen gegeven onder des kundige leiding. Vaak in spel vorm wordt er ingehaakt op problemen die speciaal de vrouw raken. Nadat de cursus, die twaalf ochtenden duurt en die in beide Zoeterwoudse dorpsker nen wordt gehouden, is afgelo pen, moet de cursist het eigenlijk verder maar zelf uitzoeken. Op dit punt springt de werKgroep "Vrouwenhuis in. Door praat- ochtenden, of thema-ochtenden, te houden kan de vrouw zich ver der ontplooien. Zoals eerder ge zegd is hiervoor een eigen ruimte noodzakelijk. Hoe moet een vrouwenhuis in Zoe- tenyoude er nu eigenlijk uitzien? Over deze vraag ontstaat onder de vrouwen een heftige discussie. Inzet hiervan is het feit dat men nogal eens vooroordelen heeft tegen een vrouwenhuis (mannen zeker niet in de laatste plaats). Een rokerig sfeertje waarin beha- loze vrouwen plannen tegen de maatschappij beramen schemert menigeen voor ogen. Niets is ech ter minder waar. Op papier ziet de werkgroep WASSENAAR - De ingediende be groting van de Wassenaarse Vrouwenraad en van Vrouwen Troef leidden in de Wassenaarse gemeentepolitiek tot een leven dige gedachten wisseling. Hoofdpunt vormde de vraag, of Vrouwen Troef als beginnende groeperings relatief een hogere subsidie verdiende te krijgen dan de Vrouwenraad. Voor 1980 voe- ren de beide instellingen als sub sidiebedrag op J 10.400 en J.2.800,-. Blijkens een medede ling van wethouder Dijkstal (VVD) visten de Rooie Vrouwen, die ook een aanvraag hadden in gediend, achter het net. Zij waren te laat met hun verzoek. LEIDEN - De voormalige eerste minister van België, prof. Leo Tindemans, komt morgen naar Leiden. In het kader van de lu strumviering van de Leidse uni versiteit houdt hij morgenmid dag een lezing in de Hooglandse Kerk. Tindemans, die buitengewoon hoogleraar is aan de Katholieke Universiteit van Leuven, spreekt over het onderwerp "Europese verstandhouding en hoger on derwijs". De bijeenkomst begint om drie uur. Mevrouw v.d. Heiden (Werkend Wassenaar) wilde argumenten voor het voornemen van het bur gemeester en wethouder om slechts 6.900 te vergoeden aan Vrouwen Troef. De wethouder verklaarde dit vanuit zijn wens. dat de deelneemsters aan de cur sussen een hogere eigen bijdrage verstrekken. Zeker zolang de bc- trokkennen er niet in zijn ge slaagd om een deskundige en niet gebonden emancipatie-commis sie te vormen. Nierwenhoven (D 66) vond dit beknibbelen op een eerste subsidie getuigen van krenterigheid Cocheret de la Morinière (VVD) zette een vraag teken bij onderdelen van de be groting van VT. Mevrouw v.d. Veen (VVD) had geen moeite met een sterk uiteenlopende subsi die, maar wilde wel een betere ar gumentatie daarbij. De wethou der bestreed de opvatting van mevrouw v.d. Heiden dat een iets hogere eigen bijdrage een drem pel zou opwerpen. Naar zijn me ning schuilde die drempel niet in de financiën, maar was die meer in sociale faktoren gelegen. Automatenkraker aangehouden LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft afgelopen weekein de een man aangehouden die be zig was de betaalautomaat te slo pen van een benzinepomp aan de Persant Snoepweg. Het betrof de Zoeterwoudenaar B.A.J.H. Hij werd na verhoor weer op vrije voeten gesteld. "Vrouwenhuisde gelegenheid als volgt: "Het vrouwenhuis is een plaats waar je als vrouw met andere vrouwen kan praten, waar je contacten kunt leggen en in formatie kunt halen. Een plaats - waar zoveel mogelijk vrouwen zich thuis voelen, waar je gewoon binnen kunt lopen om een kop koffie te drinken De nadruk moet daarbij vooral lig gen op het feit dat alle vrouwen welkom zijn. Van het vooroor deel dat het vrouwenhuis voor een bepaalde groep vrouwen zou zijn bedoeld, wil de werkgroep af. Toch kan men niét ontkennen dat een vrouwenhuis afwijkt van an dere meer traditionele vormen van vrouwenbewegingen. Corry Wouters, als een van de belang rijkste woordvoersters van de werkgroep, zegt hierover het vol gende: 'Het is inderdaad zo dat wij de za ken anders aanpakken dan bij voorbeeld een vrouwengilde. Dit soort bewegingen laat haar aan hangsters door voorlichtings avonden en lezingen passief in formatie tot zich nemen. Wij wil len juist dat er actief met informa tie moet worden gewerkt. Een voorbeeld hiervan hebben de vrouwen deze maand nog gege ven door het houden van een voorstelling van het Consumen tentoneel over voeding, met daarop aansluitend een discus sie. Al met al staat het beeld van een eigen Zoeterwoudse vrou wenhuis de werkgroep helder voor de ogen. Er resten slechts twee problemen: een ruimte en geld. Naar het eerste is men al een tijdje op zoek en voor het tweede heeft men bij de gemeente aangeklopt. Na de waarschijnlijke goedkeu ring- van ds raad kan de werk groep dit jaar op 1.100 gulden re kenen. OLAF HOENSON LEIDEN - Een 36 -jarige automo bilist uit Leiden is gisteren door een andere, totnogtoe ónbekend gebleven, automobilist mishan deld. De Leidenaar werd bij het verlaten van rijksweg (Amsterdam-Den Haag) op de afrit Voorschoten» Zoeterwoude Dorp door een per sonenauto gesneden en tot stop pen gedwongen. Uit deze auto kwam een man zetten die het por- tier van de auto van de Leidenaar opende om hem duidelijk te ma ken dat hij zich aan zijn rijgedrag had zitten ergeren. Je remt op de grote weg. Je spot met mensenlevens riep de heetgebakerde automobilist de Leidenaar toe om hem vervol gens enkele keren in het gezicht te stompen. Daarna maakte de man zich uit de voeten. De mis handelde automobilist heeft het kenteken van de auto van zijn belager opgenomen en bij de po litie aangifte gedaan. De man is nog niet opgespoord. r Zoeterwoudse i huiskamer. Aan een eigen ruimte is nog c WASSENAAR - Er zijn nogal wat bedenkingen gerezen bij de voorgestelde eerste etappe naar het opzetten van een Wassenaars welzijnsbeleid. viteiten. Mevrouw v.d. Heiden wierp tegen, dat het gemeentebe stuur een eigen beleid kan vol gen, mét financiering. n een vergadering sprak wethou der Dijkstal onlangs van "een voorlopige opzet, met globale uitgangspunten en doeleinden, ter discussie en aanvulling aan te bieden aan de verschillende overleggroepen Hij betitelde deze activiteit als een eerste in- VOORSCHOTEN - Bij een inbraak in een pand aan de Handellaan in Voorschoten is dit weekeinde 1100 dollar, 85 gulden en wat Roemeense munten ontvreemd. De dader(s) is via de brandgang het huis binnen gedrongen. Een anders diefstal heeft de Voor- schotense politie in de nacht van vrijdag op zaterdag kunnen voorkomen. In een woning aan het J. den Haenplantsoen, waar van de bewoners niet aanwezig waren, werd door buren een in breker gesignaleerd. Toen de po litie op onderzoek ging, trof zij op de zolder van het huis een man aan die in een hoekje zat te sla pen. De man had een bult op zijn hoofd en was onder invloed van alchohol. Enkele waardevolle voorwerpen van de bewoners had hij zich al eigen gemaakt. Na verhoor is de man weer op vrije voeten gesteld. ventarisatie van hetgeen er wordt gedaan en nog braak ligt op het brede terrein van het welzijn in Wassenaar. Zonder overigens daaraan onmiddellijk de gevolg trekking te verbinden dat inge brachte verlangens in subsidie zouden moeten worden vertaald. Greep (PvdA) wenste nadrukkelijk aandacht voor die welzijnsaspek- ten die geen geld kosten maar wel van het grootste belang zijn voor het levensgeluk van mensen. Speelman (CDA) en Goulooze (PvdA) vond hij het ontbreken van een definitieve procedure- verordening een misser. Deze zal pas rond oktober vei schijnen, madv blijkt nu al niet geheel te rijmen met de aanzet die nu is voorgelegd. De Korte (VVD) deed nogal somber over de toekomstige financiering door het Rijk van dergelijke acti- Verandering Wethouder Dijkstal meende nog dat een procedure-verordening nodig is om in moeilijke situaties op terug te kunnen vallen. Hij zou zorgen dat er geen verdere ver traging zou optreden in het ver schijnen ervan. Tevens was hij bereid op dringend verzoek van mevrouw v.d. Heiden om het ge heel een aantal weken op te schuiven. Anders zouden de di verse deelnemers aan het overleg gedurende de vakantieperiode geen kans krijgen een verant woorde inbreng te leveren. meester en wethouders om eens wat aan het personeelstekort te doen. Zeker voor het nu begon nen welzijnsproject zal veel amb telijke werktijd nodig zijn. Afscheid dominee Meijering VOORSCHOTEN - In verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd gaat dominee W.G. Meijering per 1 juni met emiritaat. Donderdagavond biedt de Hervormde Kerk van Voorschoten en Veur de scheidende dominee en zijn echtgenote een afscheidsreceptie aan in de hei-vormde Dorpskerk om 8 uur. Tijdens de avonddienst in de her vormde dorpskerk om 8 uur. Tijdens de avonddienst in de hervormde dorpskerk zondag zal de dominee officieel afscheid nemen van zijn gemeenteleden. Ds. Meijering kwam 28 jaar geleden naar Voorschoten als wijkpredikant voor het noordelijk deel van de plaats. Hij heeft de grote groei van Voorschoten meegemaakt met o.m. de oprichting van de wijkgemeente Noord-Hofland, waar een intensieve samenwerking be staat tussen hervormde en gereformeerde christenen. Ds. Meijering is ook bekend als amateurfotograaf. Dinsdag Leiden Stadhuis - commissie financiën, 19 u commissie economische aangelegenhe den en personeelszaken, 20.30 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, 20 u bijeenkomst van de vereniging amateur beeldende kunstenaars in Leiden, 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, Rozekrui- sersgenootschap, lezing: "Nieuwe mens, j nieuw bewustzijn", 20 uur. Gespreksavond Baha'l - Sleutelbloem 2, vanaf 20 uur. Algemene Reclassering vereniging Rijnsburgerweg 167, bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur. Voor hulp informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met de politie en/of de justitie. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, woe van 10-12 u tel 130983. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 u NVSH-trefcentrum, middelenverkoop, bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uur. 10 uur, gemeentehuis, lissie financiën. Woensdag Zeemanlaan 30 - PPR-ledenvergade- ring, 20 uur. Hooglandse kerk - lezing Prof. Leo Tin demans: "Europese verhoudingen e hoger onderwijs, 15 uur. Stadsgehoorzaal -20.15 uur, concert-en koorwerken door Leidse studenten mu ziekverenigingen. Museum voor Volkenkunde- Steenstaat 1,14 uur, kindermiddag, band weven en Laplandse spelletjes. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 20 uur. Oegstgeest - 15-20 uur, bazaar in "Rus- tenborch". Donderdag Stadhuis - commissie onderwijs, sport enz, 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film van Jos Stelling: Elckerlyk", 20 en 22.15 uur. Lustrumfeest - Rapenburg afgezet van 20-01 uur. Patiëntenraad Meren wijk - open verga dering, in het kerk. centrum De Regen boog, 20.30 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys ihgang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt t/m zondag 25 mei waargenomen door. Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, tel: 123553 en apotheek Boehmer, Win kelhof, Leiderdorp. Van 2e Pinksterdag 's morgens 8 uur tot 30 mei: apotheek Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, tel: 121060 en apotheek Voorschoten, Leid seweg 66, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Miaaelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoetcrwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel: 02523-3137. LEIDSCH DAGBLAD Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen overschrijving geen per post i 254.10 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cairo: Rome. Madrid, Stockholm en Djakarta. P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935 01711-11266 Zoeterwoude R. Stevens 071-890841' Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2