Topprestaties bi in ij ven achterwege Leidse Hout Amsterdam maakt 'half dozijn' vol Pool Wszola breekt record hoogspringen Koen Gijsbers op ééntiende van Nederlands record Oostduitse Geweniger rukt op naar zwemtop Tweede plaatsen voor junioren van De Bataven DINSDAG 27 MEI 1980 SPORT FURTH (ANP) - Koen Gijsbers van De Bataven heeft giste ren tijdens internationale atletiekwedstrijden in Fürth (Wdl) het Nederlands record op de 400 meter met een tijd van 46.21 seconden tot op ééntiende seconde benaderd. Het nationale record staat met 46.11 seconden op naam van Harry Schulting, die in Fürth wegens een lichte blessure niet aan de start kwam. De tijd van Gijsbers betekende de beste Neder landse seizoenprestatie. De Leidenaar eindigde als vier de. De wedstrijd leverde in de beste Europese seizoen- tijd 45,27 een overwinning op voor de VVestduitser Ha- rald Schmid. Een tweede beste Nederlandse seizoenprestatie kwam op naam van Arno Körmeling. Hij eindigde als vierde op de 800 meter in 1.47.69. Körme ling werd in de laatste 200 meter voorbijgestreefd door drie tegenstanders. De Fransman Marajo zegevier de in 1.46.70. Evert Hoving (Nop) werd op de 1500 meter negende maar zijn 3.43.71 was wel de beste Nederland se seizoentijd. Klaas Lok werd op de 3000 meter zesde in 8.00.7. Bij jeugdwedstrijden atletiek in Koblenz, waaraan een Zuidnederlandse ploeg deelnam, heeft Bert Smit het nationaal jeugdrecord speerwerpen verbeterd met een worp van precies 70 me ter. De atleet van Swift Roermond was al record houder met 69.12 meter. Met wereldrecord op schoolslag Koud weer heeft nadelige uitwerking LEIDEN - Uitschieters in positieve zin bleven zaterdag in de Leidse Hout, tijdens het slotgedeelte van de Leidse atletiekkampioenschappen, bij de senioren achterwege. Het koude, af en toe miezerige weer, werkte topprestaties ook niet in de hand. Bij de loopnummers was wel het optreden van Maarten Gijsbers en Martien van de Hoorn overtuigend terwijl bij de technische nummers polsstok springer Mark van Vliet en speerwerper Kees Riemens heer en meester op hun onderdeel waren. LEIDEN - Twee tweede plaatsen waren er zaterdag weggelegd voor jeugdatleten van De Bata ven tijdens de interland tussen de jeugdploegen van Nederland en Noordrijn Westfalen. Op de kunststofbaan in Nijmegen liep Sandra Dorlas op de 400 meter achter de Bredase Ingrid Stoot naar een knappe tijd van 56.7. In grid Stoot kwam tot 54.9. Op de 800 meter bij de jongens liet Mar cel Honsbeek een tijd van 2.02.9 afdrukken. Drie AV Holland-leden kwamen zondag tijdens de Open Haagse i kampioenschappen op de kunst- stofbaan aan de Zuidlarenstraat goed voor de dag op de horden nummers. Juniore Ester Goddijn liep op de 100 m horden naar een persoonlijk record van 15.4. Eveneens een persoonlijk beste tijd noteerde Roel Hendriksen op de 400 m horden bij de heren. Vrijdag tijdens de Leidse kam pioenschappen werd het voor Hendriksen 56.4, in Den Haag 56.3. Voorts deed Wim Huige het goed op de 110 m horden bij de heren. Hij had 15.5 seconden no dig. Maarten Gijsbers zorgde er op de 400 meter voor dat ondanks de afwezigheid van broer Koen de titel toch in Bataven-handen bleef. Gijsbers moest in het in de finale tegen een vijfkoppige Holland-concurrentie opnemen. Het zekere voor het onzekere nemend ging hij in baan vijf kei hard van start en dat resulteerde in een prima tijd van 50.4 secon den. Het Holland-vijftal van wie Cor van Loon met 52.6 de snelste bleek volgde op ruime afstand. Martien van de Hoorn had op de 1500 meter 'lak' aan de tegen standers. De Holland-atleet had het halverwege de race wel ge zien, zette een tempoverhoging in en liep moeiteloos bij de overige lopers weg. Zijn initiatief resul teerde in een aantrekkelijke tijd van 3.56.5. Voor Bataaf Kees van Klink, die tweede werd, gaf de stopwatch een tijd van 4.02.8 aan. De technische nummers draaiden tijdens deze kampioenschappen (eigenlijk niet meer dan een tweekamp tussen AV Holland en De Bataven) bij de heren in veel gevallen op een Holland-onder onsje uit. Zo ook bij het speer werpen waar Holland-atleet Kees Riemens het in de finale te gen vijf clubgenoten moest op nemen. Riemens, dit seizoen HCKZ grijpt naast Europa Cup BARCELONA - Getemperde hoc- keyvreugde gisteren in Barcelo na, waar de heren van HCKZ na lieten de kroon op het werk van de Amsterdam-dames te zetten. In de ochtenduren had het da mesteam van Amsterdam met een 1-0 zege op Glasgow Western de Europa Cup voor de zesde maal in successie in de wacht ge sleept, maar de HCKZ-heren strandden in de finale met 0-1 op de Engelse kampioen Slough. De dames van Amsterdam speel den in de finale beter dan in de wedstrijd van de dag ervoor. In het laatste groepsduel, tegen Chelmford Ladies (2-1) maakte het spel van Amsterdam een nog al lauwe en slordige indruk. Vreemd was dat eigenlijk niet. Immers, de eerste twee ontmoe tingen voor groep a tegen respec tievelijk Penarth uit Wales (4-0) en Muckross uit Ierland (3-0) wa ren al gewonnen, zodat de ploeg van coach Nico Spits al zeker was van een plaats in de finale. de eindstrijd bleek andermaal de waarde van Marjolein Bianchi, ook al speelde zij op halve kracht. In de voorwedstrijden had zij slechts gedeeltes meegespeeld. Ook in de eindstrijd startte zij op de reservebank. In de eerste ver lenging gaf zij de aanzet voor het eerste doelpunt. Na een solo for ceerde Maijolein Bianchi een strafcorner, waaruit Toos Bax de bal tegen de voet van Susan mcDonald plaatste. Opnieuw kreeg Liesbeth Zegers in dit toernooi een strafbal te nemen. De druk was groot, want eerder had zij een dergelijke kans laten liggen (tegen Muckross) en bo vendien had zij één minuut voor het verstrijken van de reglemen taire speeltijd voor open doel gemist. Doel vrouwe Jinty Ste wart raakte de bal uit de niet in drukwekkende push nog aan. Toen de bal toch in het Schotse doel belandde viel Liesbeth Ze gers van opluchting op haar knieën. De beker was weer voor Amsterdam. Voor de eerste maal kwam de zege echter tot stand in een verlenging. Het staat nu al vast dat Amsterdam' volgend jaar met een ander team de beker moet verdedigen. Kiki de Wolf stopt in ieder geval, Maijolein Bianchi en Toos Bax volgen waarschijnlijk haar voor beeld. Internationals Elsemieke Hillen en Sandra le Poole komen de ploeg versterken, terwijl coach Nico Spits zijn taak aan broer Herger overdraagt. HCKZ Waar Amsterdam-coach Nico Sn its constant rond de zestig meter werpend, kwam ditmaal tot 59.24 meter. Van de werpers op het tweede plan was Frans Kroone met 46.14 de beste. Bij het polsstokhoogspringen was iedereen allang uitgesprongen voordat Mark van Vliet (Holland) de polsstok tevoorschijn haalde. Van Vliet, geplaagd door een beenblessure, hield het op 4.20 meter. Het verspringen bij de he ren gaf geen geweldige afstanden maar wel een spannende strijd te zien tussen het drietal Dick van de Vijver, Theo Brusche en Bert Paauw. Alle drie noteerden zes sprongen ruim voorbij dezes me ter en wisselden onderling nogal eens van positie. Uiteindelijk bleek Van de Vijver (Holland) de beste met 6.45 tegen Brusche (Ba taven) 6.35 en Paauw (Holland) 6.29 meter. Op de 1500 meter bij de dames kwam Marjan van Schie weer eens in actie. De Bataven-atlete, geruime tijd kampend met een knieblessure, liep desondanks zonder noemenswaardige tegen stand naar de titel en een zeer verdienstelijke tijd van 4.49.6. In de jeugdgroepen werd zaterdag soms opmerkelijk goed gepres teerd, vooral bij de C-junioren (13, 14 en 15 jaar). Zo heeft Hol land met Yvonne van Dorp een Kogelslingeren, een onderontwikkeld en ondergewaardeerd nummer in de Nederlandse atletiekstond zaterdag tijdens de Leidse kampioenschap pen ook op het programma. Op de foto heeft witmaar Theo Staal de kogel zojuist weggeslingerd. pittig talent in huis. Dit meisje was niet alleen op de 80 meter een klasse apart in de fraaie tijd van 10.4 maar zeilde in de verspring bak naar een afstand van 5.14 me ter. Daarmee overtroefde zij op dit nummer zélfs de dames van SPORTIVITEIT LEIDEN - Terwijl kaderleden van de AV Holland zaterdag hun aandacht moesten ver delen tussen de Leidse atle tiekkampioenschappen op de kunststofbaan en een ge plande prestatieloop in de Leidse Hout meende een groepje onbekenden zich met de trimloop te moeten bemoeien. En hoe! Bordjes met richting-aanwijzingen werden omgedraaid, ver nield of meegenomen. Ge volgen: een flink aantal prestatielopers liep ver keerd en Holland is zo'n vijf tig fraaie, pas aangeschafte richting-borden kwijt. Spor tiviteit is voor sommigen kennelijk een onbekend be grip. wie alleen Tineke de Groot (Ba taven, 5.10) en Joske Boom (Hol land, 5.00) de vijf meter-grens haalden. Bij de C-jongens ook al een opmer kelijke sprong maar dan in de hoogspringbak waar Gertjan Palm (Holland) over zijn eigen lengte sprong: 1.72 meter. Zijn clubgenoot Menno Swier deed het in dezelfde categorie goed bij het speerwerpen (39.24) en op de 100 meter horden (16.2). Op de 400 meter jongens A moest Michel Moll het vrijwel in z'n een tje doen. Toch was de Holland junior met 51.8 sneller dan zijn senioren-clubgenoten. Ook de race van Malies Hunck (Bataven) zag er, ondanks een gebrek aan tegenstand, prima uit: 60.3. MAAGDENBURG (ANP) - De 16-jarige Ute Geweniger heeft de Oostduitse zwemkam- pioenschappen aangegrepen zich aan de top van de wereld titel op de schoolslag te vesti gen. Vorig jaar nog 19e op de wereldranglijst doorbrak de zwemster uit Karl-Marx- Stadt gisteren in Maagden burg de Russische suprema tie op de schoolslagsprint. Met 1.10.20 verbeterde zij het wereldrecord van Joelia Bogdanova, die tijdens de wereldkampioenschappen in West-Berlijn (1978) 1.10.31 op de klokken had gebracht. De prestatie van Ute Geweniger vormde een van de hoogtepunten van de driedaagse titelstrijd. Pe tra Schneider verdrong Tracy Caulkins (voorlopig) uit de re cordboeken door de Amerikaan se het wereldrecord op de 200 me ter wisselslag te ontfutselen. Jörg Woithe (17) gaf de opkomst van het Oostduitse herenzwemmen gestalte door op de 100 meter vrije slag het Europese record van Klaus Steinbach over te ne men. Maar deze twee supertijden ver bleekten echter onder het geweld van Ute Geweniger. Het jongste "produkt" van de Oostduitse zwemschool rukte binnen zes maanden op naar de wereldtop en waarschuwde de Russinnen, dat zij over twee maanden in Moskou, niet al te gemakkelijk over goud en zilver op hun do mein, de schoolslag, moeten denken. Aan de jarenlange over heersing van de Russische zwemsters Joelia Bogdanova en Lina Katsjoesjite, die tijdens de Olympische Spelen bekroond zou moet worden met eremetaal, maakte Ute Geweniger in een klap een vroegtijdig einde. Vorig jaar was haar beste tijd 1.13.44 op de 100 meter., nog geen twaalf maanden later ging ze ruim drie seconden sneller 1.10.20. De marge is verbijsterend en sensa tioneel. Daarbij verloor de prestatie van Pe tra Schneider, die overigens op de 100 meter schoolslag tweede werd achter Geweniger, op de 200 meter wisselslag enigszins haar glans. De 17-jarige scholiere pak te enige maanden na haar record- Els Vader breekt record op 200m (Van onze sportredactie) BASEL - De Zeeuwse atlete Els Vader heeft maandag een nieuw Nederlands record op de 200 me ter dames gevestigd. Tijdens wedstrijden in het Zwitserse Ba sel kwam ze uit op een tijd van 23.08. Daarmee was ze een hon derdste seconde sneller dan het oude record, dat al op haar naam stond. verbetering op de 400 meter indi viduele wisselslag Tracy Caul kins' tweede wereldrecord af op de niet-olympische 200 meter wisselslag door 2.13.00 te noteren tegen Caulkins eerdere 2.13.69. De betekenis van Schneiders we reldrecord lag meer op het psy chologische vlak. Tracy Caulkins gaf met vijf gouden medailles op het WK van twee jaar geleden in West-Berlijn de neergang van de Oostduitse damestop aan. Door de Amerikaanse zwemster uit de recordboeken te verdrijven zijn de Oostduitse revanchegedach ten voorlopig bevredigd. Opvallende verrichtingen bij de dames waren er verder van Caren Metschuck op de 100 meter vrije slag. Zij raffelde de sprint af in 55.45, de beste wereldrecord van Barbara Krause, die met 55.64 tweede werd. Krause zelf mani festeerde zich op de dubbele af stand door met 1.59.14 de beste seizoentijd te noteren. Met schuck moest zich daarop tevre den stellen met de vijfde plaats met 2.02.30. Snelste wereldtijden waren er eveneens op de rugslag. Op de 100 meter drukte Rica Reinisch 1.02.11 af. Op de 200 meter kwam Birgit Treibel, in Montreal vier jaar geleden tweede, tot 2.13.14. Prestaties, die een indicatie vor men voor de tijden die in Moskou over twee maanden verwacht kunnen worden. In sportief op zicht valt het te betreuren dat dc confrontatie tussen de Oostduit se en Amerikaanse zwemsters geen doorgang zal vinden. Heren Het herenzwemmen in Oost- Duitsland wordt langzaam maar zeker volwassen. Voornaamste exponent na de periode Roland Matthes is Jörg Woithe. De 17-ja- rige scholier uit Oost-Berlijn kwam na twee mislukte pogin gen tot een Europees record op de 100 meter vrije slag. Met 50.55 passeerde hij royaal de oude top tijd van de Westduitser Klaus Steinbach, die twee jaar geleden het WK aangreep om 50.79 te verwezenlijken. Maar er zijn nog meer aan wij zi gin gen die de opkomst van het Oost duitse herenzwemmen aange ven. Jörg Walter verbeterde op de 200 meter schoolslag twee maal het nationale record, dat al drie jaar op naam stond van Gregor Srnicke met 2.21.84. In de series realiseerde Walter 2.21.66. In de finale knabbelde de zwemmer uit Erfurt daar nog eens anderhalve seconden vanaf door 2.19.91 af te drukken. Met deze tijd staat hij overigens nog ruim 4 seconden boven het wereldrecord van de Brit David Wilkie. Opmerkelijk was de come-back van Rainer Strohbach. De Oost duitser, die in 1976 het Europese record op de 1500 meter vrije spwvkin zijn bezit had met 15.42,7, verbeterde gisteren het nationale record op die afstand met vier seconden en bracht het van 15.32.57 op 15.28.55. De pro gressie van de Oostberlijner weegt echter niet op tegen de su pertijden van de Rus Salnikov, die met 15.03.99 de Europese re- cordlijst aanvoert, en de Ameri kaans Goodell, die met 15.02.40 wereldrecordhouder is. Een mooier afscheid was voor Amsterdam-aanvoerster Kiki de Wolf niet denkbaar. Na de 1-0 winst Glasgow Western mocht zij de Europa Cup in ontvangst nemen. zich tegoed deed aan het nieuwe Europa Cup-succes, beleefde zijn collega Joost Belluard van HCKZ één van de grootste decepties uit zijn trainerscarrière. En dat, ter wijl de aanloop van zijn ploeg naar de finale zonder problemen was verlopen. In groep a was op simpele wijze afgerekend met de Franse titelhouder Racing Club de France en het Oostenrijkse Akademische HC. Het doelsaldo 17-3, dat beide ontmoetingen opleverde, zei genoeg over de scheefliggende krachtsverhou dingen. Ook de halve finale (te gen het Westduitse Frankenthal) leverde de Hagenaars weinig moeilijkheden op. Zonder man keren schoten Ties Kruize (drie benutte strafcorners), Ewout van Asbeck en Van Grimbergen hun ploeg naar een 5-1 zege. De eind strijd tegen Slough mondde uit in een rechtstreekse confrontatie tussen de wederzijdse strafcor nerspecialisten Tics Kruize en Andrew Churcher. Kruize mocht vier keer aanleggen, Churcher mocht tweemaal 'hameren'. De Engelse goalie Ian Taylor had er gisteren duideli jk beter het ooc in dan zijn collega Claushuis. 'lot vier keer toe plaatste Taylor een reddend been achter de inzet van Kruize, maar Claushuis stond machteloos op de tweede poging van Churcher. Met een scherpe mandekking koes terden de Engelsen de 0-1 voor sprong, al kreeg Tim Steens vlak voor tijd nog een uitstekende mogelijkheid op de gelijkmaker. Met een formidabele redding stelde Taylor de Europa Cup voor zijn ploeg zeker. Laren Het Britse Southgate greep zondag de eindoverwinning van het La ren-toernooi. In de finale speel den de Britten weliswaar met 2-2 gelijk tegen de organiserende club. maar zij namen de strafbal- len beter. De strijd om de derde en vierde plaats leverde een Spaanse zege op. Ook in het duel met Jong Oranje moesten straf- ballen de beslissing brengen. Na de reglementaire 1-1 toonden de Spanjaarden zich vanaf de stip EBERSTADT/REHLINGEN - De Poolse Olympische kampioen van Montreal, Jacek Wszola heeft zondag in Eberstadt het wereld record hoogspringen bij de heren verbeterd en gebracht op 2.35 meter. Het oude record stond sinds 16 juni 1978 op naam van de Rus Vladimir Jasjtsjenko met 2.34 meter. Gisteren evenaarde de Westduitser Mogenburg het nieuwe record van Wszola al. Tij dens wedstrijden in Rehlingen floepte ook hij over 2.35 meter. De verbetering van het wereldre cord hoogspringen door Jacek Wszola in Eberstadt (2.35 meter), was voor Dietmar Mogenburg een soort doping. De 18-jarige Westduitser, die in Eberstadt tweede werd met 2,29 meter, had daar al gezegd: "Morgen laat ik in Rehlingen ook de wereldrecord- hoogte opleggen." Nog geen 24 uur later ging "Didi" in Rehlin gen inderdaad over de 2,35 meter, waarmee hij het wereldrecord evenaarde. Evenals daags tevo ren Wszola probeerde Mogen burg ook de 2,37 meter. Wszola sprong in Eberstadt zeven maal voordat hij over de 2,35 me ter was. Hij begon op 2,14 m, sprong vervolgens 2,21, 2,27 en 2,29 m in zijn eerste poging waar na de 2,31 meter twee sprongen vergde. De 2,35 m ging tenslotte weer in de eerste sprong. Mogen burg - licht geblesseerd - sprong niet zo overtuigend. Hij begon de- wedstrijd op 2,20 m (eerste po ging). moest vervolgens drie maal springen voordat hij over de 2,26 tweede poging en had voor de evenaring van het wereldrecord drie pogingen nodig. Het was voor Didi Mogenburg, die in augustus 19 jaar wordt, voor lopig de bekroning van een blik semcarrière. Twee jaar geleden diende de Westduitser zich op na tionaal niveau aan met een sprong van 2,23 meter. In het daarop volgende winterseizoen sprong hij indoor 2,27 meter. Op 9 juni 1979 haalde hij in Eberstadt met zijn landgenoten Thraen- hardt en Nagel voor de eerste maal over de 2,30 meter. In au gustus vorig jaar won hij in Turijn het hoogspringen bij de finale van de strijd om de Europese be ker met 2,32 meter. Met diezelfde hoogte werd hij begin maart in Sindelfingen Europees indoor- kampioen. Kogelslingeren De 22-jarige atleet uit de Sowjet- Unie Serge Litwinov heelt het wereldrecord kugelslmgeren verbeterd en gebracht op 81 me- ter 66. Het vorige record van Joeri Seditsj was 80 meter 64 cn dateerde van vorige week vrijdag. Litwinov is de derde atleet uit de Sowjet-Unie die in iets meer dan een week het bijna twee jaar oude wereldrecord van de Westduitser Karl-Hans Richm (80.32) over treft. Op dezelfde dag namelijk dat Seditsj tot 80.64 kwam. be- Speerwerpen Bij internationale atletiekwedstrij den in Sofia zorgde de 17-jarige Antonetta Todorova voor een nieuw wereldrecord speerwer pen voor meisjes. Zij kwam tot een afstand van 66,40 meter. Ver der wierp dit jaar alleen de Oost duitse Ruth Fuchs met haar we reldrecord van 69,96 meter. Snelwandelen De 42-jarige Jevgeni Ivtsjenko uit de Sowjet-Unie bracht het offi cieuze wereldrecord 50 kilometer snelwandelen op 3 uur 37 minu ten en 36 seconden. Als eerste doorbrak hij de grens van 3 uur en 40 minuten. Ivtsjenko leverde zijn prestatie op het Olympische parcours van Moskou. Het oude record' stond op naam van de Mexicaan Raul Gonzales, die ruim twee jaar geleden de 50 ki lometer in 3 uur 41 minuten en 19 seconden aflegde. Voor het eerst sedert de invoering van de electronische tijdmeting zijn in één wedstrijd twee atletes op de 100 meter beneden de 11- secondengrens gebleven. Tijdens Olympische kwalificatiewed strijden In Dresden won Marlies Gohrde 100 meter in 10.93 secon den, een beste seizoenprestatie die werd geleverd bij een nog juist toegelaten rugwind van twee meter per seconde. Marita Koch werd mei 10.99 seconden tweede. Tijdens de Olympische kwalifica tiewedstrijden slaagden de Oost duitse atletes en atleten er niet m

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25