Olympiads Ronde met zeer sterke bezetting Britse voetbaltitel naar Noord-Ierland Geen verrassingen op Roland Garros Zoetemelk uitstekend van start Engelsman naar Sparta Junghans in selectie Russen heersen in koppeltij chit Peter Winnen tweede in de Vredeskoers GRIEKEN OOK ROND VOOR ITALIË PSY-er Smolders naar Excelsior INSDAG 27 MEI 1980 PAGINA 21 SPORT SPORT SPORT 5CHAGEN (GPD)- De buitenlandse deelnemers aan Olympia's Ronde van Nederland, hebben zich indrukwekkend gepresenteerd. zorgden bij het inleveren van hun definitieve deelnemerslijsten voor een enorme verrassing voor een opeenhoping van sterke cou- reurs en vervolgens gaven ze die i overdonderende entree inhoud i door in de proloog, een koppel- tijdrit van 9 kilometer in Scha- gende drie leiderstruien te vero- i veren. Van het winnende Russi- sche koppel werd Joeri Katsjirin I" (21 jaar; in opleiding bij de spoorwegende oranje trui uitge reikt omdat hij als eerste de streep passeerde; Vjatsjslav Dedenov die aan zijn wiel zat kreeg de groene trui en de nummer een van het tweede koppel in de uitslag, ook uit Rusland, ontving de witte trui: Oleg Logvinm. )e spannende vraag is nu, hoe de zo onverwacht kwalitatief sterke buitenlandse afvaardigingen zich de komende dagen houden onder de lastige omstandigheden van het zogeheten "waaierrijden". In de geschiedenis van Olympia's Ronde hebben de internationale i deelnemers nooit goed raad ge weten met deze specifiek Neder landse koersmethode die erva ring en lef vereist. De bezetting van de bezemwagen gaf wat dat betreft altijd grote duidelijkheid. r Voor de Nederlandse kansheb- F bers was dat door de jaren heen een geruststellende gedachte, j maar in Schagen lag de situatie voor het eerst sinds vele jaren an ders. In plaats van buitenlanders uit de B-Categorie, de willige slachtof fers van het "waaieren" stonden nu concurrenten van het hoogste j niveau aangetreden. De Russen I waren er met hun selectie voor de 100 km-ploeg op de Olympische I Spelen. Compleet met de gere- 1 nommeerde bondscoach Victor Kapitanov die niet al te mede deelzaam bleek. "We zijn hier naar toe gekomen", zei hij, "om dat Nederlandse ploegen in de wedstrijd altijd hard werken. Ze zijn voor ons goede tegenstan ders in de voorbereiding op de Olympische Spelen". Een tweede Russische ploeg, be staat ook al uit louter kandidaten voor de Spelen. Het zijn de ach tervolgers op de baan die onder leiding van Koeznetsov rijden. De bekendste van de twaalf Rus sen en de in het Nederlandse kamp meest gevreesde: Aavo Pi- koes, 25 jaar oud en in het bezit van een schitterende erelijst. Hij was lid van de 100 km-ploeg die op de Olympische Spelen in Montreal goud behaalde; hij werd wereldkampioen in 1977 en hij won de Vredeskoers in dat jaar. Ook de Italianen verschenen met een complete Olympische selec tie, eveneens die voor de 100 km tijdrit. Middelpunt van dat uit gelezen gezelschap: de regerend wereldkampioen op de weg Gianni Giacomini wiens deelna me een van de grootste verras singen is. Polen stuurde welis waar geen nationaal team, maai de vertegenwoordiging (een re gionale selectie uit Todz) staat er op papier goed voor dankzij de naam van Mieczystav Nivicki die lid was van de gouden WK-Ploeg op de 100 km in Mettet (1975) en die de bronzen medaille won op het individuele wegkampioen- schap van 1977 in San Christobal. De Tsjechen hebben de bekende Vlastimil Moravec in hun mid den. Zijn carrière telt als hoogte punten drie nationale landskam pioenschappen, en eindoverwin ningen in de Vredeskoers en de Ronde van Tsjechoslowakije. De Belgische bond tenslotte stuurde de nationale clubkampioen van vorig jaar, Deijle Spurters, waar- De Russen Katsjirin en Dedenov op het erepodium na hun zege in de koppeltijdrit. De miss er lachend tussenin van de vijf leden die deze titel wonnen voor Olympia's Ronde versterking kregen van een gast- renner: Danny Nooytens, rond wie de verwachtingen hoog zijn gespannen. Wat de Nederlandse deelname be treft: op vier renners na (Winne, Peeters, Bierings en Koersen) verschenen alle kandidaten voor een plaats in de olympische ploe gen aan het vertrek. Bondscoach Rini Wagtmans echter, pro grammeerde deze ronde eerder als een rustpunt dan als een top per in de voorbereiding op Mos kou. "Maar", redeneert hij, "ik begrijp dat de sponsors daar an ders over denken". Voor Wagt mans wordt het pas écht belang rijk wanneer deze etappewed strijd achter de rug is en hij zich in Limburg gaat voorbereiden op een wedstrijd in het Belgische Maren-Kessel waar de 100 km- ploeg in opdracht van het NOC examen moet doen. Wagtmans selecteert daar zes ren ners voor dit onderdeel waaraan er twee worden toegevoegd om de selectie voor het individuele wegkampioenschap compleet te maken. PRAAG - Peter Winnen is als tweede geëindigd in de 33e editie van de Vredeskoers. Winnaar werd de Sowjetrus Joeri Barinov. Sjakit Sagretdinov zegevierde za terdagmiddag in de laatste rit. Hij legde de 131 kilometer van Pri- bram naar Praag af in 3 uur, 27 minuten en 44 seconden. Tweede werd de Tsjechoslowaak Pavol Galik en derde de So wjetrus Leon Dezits. Zaterdagochtend was Winnen als vijfde geëindigd in een tijdrit over 8 kilometer. Winnaar werd de Oostduitser Ludwig. Het eindklassement van de Vre deskoers is: 1. Barinov (Sow) 48.42,16; 2. Winnen (Ned) op 3 min. 43 sec.; 3. Ludwig (OD1) op 4 min. 27 sec.; 4. Morozov (Sow) op 4 min. 35 sec.; 5. Hartnick (OD1) op 6 min. 59 sec.; 6. Petermann (ODD op 7 min. 19 sec. Nadat de Pool Jankiewicz de pro loog had gewonnen zegevierde de Zweed Bengt Asplund giste ren in de eerste echte etappe van de ronde van Groot-Brittannië voor amateurs. In de slotfase van de rit over 156 kilometer van Sou thend naar Norwich nam hij een voorsprong van elf seconden op het peloton. De Deen Henning Jörgensen werd tweede en de Zweed Bernt Scheler derde. LEENDE - Een profkoers in Leen de (NB) over 100 kilometer is zondag gewonnen door de Belg Roger de Vlaeminck, die in de eindsprint Jan Raas gemakkelijk versloeg. De winnaar legde de 100 kilometer af in twee uur, 20 minu ten en 19 seconden. DEN HAAG - Voor het eerst sinds 1914 is de Britse voetbaltitel naar Noord- Ierland gegaan. Het enige doelpunt werd in de 23e minuut gemaakt door Noel Brotherston, die een pass van Billy Hamilton langs Dai Davies, de doelman van Wales, schoof. De Noordieren weerstonden de druk die de ploeg van Wales vrijwel gedurende de gehele wed strijd uitoefende. Jim Plat, de doelman van Noord- Ierland, was de beste man van het veld. In de laatste wedstrijd van het toer nooi om het Britse voetbalkam pioenschap heeft Engeland za terdag voor 85.000 toeschouwers in Glasgow met 2-0 gewonnen van Schotland. Brooking bracht vdor de rust de stand op 1-0 voor de Engelsen. Coppel scoorde na de hervatting. De eindstand is: Noord Ierl 3 2 1 0 5 3-1 Engeland 3 1113 4-5 Austria Wien werd voor de vijf tiende maal nationaal kampioen van Oostenrijk. De ploeg ver sloeg Vienna met 3-0 en is, hoe wel alle teams nog twee wedstrij den moeten spelen, onbereikbaar geworden voor de concurrenten. Olympiakos Piraeus is zaterdag Grieks voetbalkampioen gewor den. De ploeg won de beslis singswedstrijd op neutraal ter rein in Volos tegen Aris Saloniki met 2-0. Dynamo Zagreb werd winnaar van het toernooi om de Joegosla vische voetbalbeker. De formatie dat in de eerste ontmoeting voor de eindstrijd met 1-0 over Rode Ster Belgrado zegevierde, kwam zaterdag tot een gelijk spel in de tweede ontmoeting: 1-1. PARIJS - Op de eerste dag van de strijd om de open Franse kampioenschappen tennis hebben zich nog geen grote verrassingen voorgedaan. De enige favoriet die in de problemen raakte was de als nummer vijf geplaatste Ame rikaan Vitas Gerulaitis. Bijna vier uur moest hij strijden om zich te kwalificeren ten koste van de jonge Westduitser Pe ter Elter. Gerulaitis bleef ten slotte in vijf sets de baas over Elter, die over een uitsteken de volley en backhand bleek te beschikken. Jimmy Connors had eveneens problemen maai- dat was vol gens de verwachtingen. Zijn tegenstander heette Adriano Panatta, een specialist op het gravel. De Italiaan won drie jaar geleden dit toernooi en Connors kon dus bij voorbaat op veel tegenstand rekenen. De Amerikaan bleek zich evenwel goed te hebben voorbereid. N^ de eerste set te hebben gewonnen moest hij de tweede aan de Italiaan la ten, maar daarna maakte "Jumbo" korte metten met Panatta. Alleen in de vierde set kwam hij aan het slot nog even in moeilijkheden: 6-4, 4-6, 6-2, 7-6. John McEnroe had het alleen in de eerste set moeilijk tegen de Fransman Patrick Domin- quez. McEnroe moest wen nen aan de nieuwe banen op Roland Garros, maar won nog op het nippertje de tie-break. Daarna was het binnen een half uur gebeurd: 6-0, 6-0. Ti telhouder Björn Borg kwam de eerste dag niet op de baan. Hij speelt pas vandaag zijn eerste duel. Nederlander Louk Sanders komt ook vandaag in actie. Zijn partij tegen de Nieuw- zeelander Simpsom werd af gebroken wegens de inval lende duisternis. De ex-Lei- denaar won de eerste set met 6-1, maar verloor daarna met 6-7. De Roemeen Ilie Nastase heeft zich moeten terugtrekken. De winnaar van 1973 had last van zijn keel. De grote Franse be lofte Thierry Tulasne drong door tot de tweede ronde. Hij versloeg "*elg Boileau. Die raakte na. -7, 7-5 setstan den dermatt uitgeput dat hij opgaf. FRANKFORT (ANP) - Bonds coach Jupp Derwall heeft op tweede pinksterdag de namen van achttien spelers vrijgegeven, die West-Duitsland zullen verte genwoordigen in de strijd om het Europese voetbalkampioen schap van 11 tot 22 juni in Italië. Onder hen bevindt zich één de butant: doelman Walter Jung hans van Bayern München. Junghans neemt de plaats in van Schalke doelman Norbert Nig- bur, die enkele weken geleden een meniscus-operatie onderging en mogelijk als derde doelman aan de selectie zal worden toege voegd. Naast een derde sluitpost zal Derwall in de komende dagen nog één veldspeler aan zijn selec tie toevoegen, zodat hij met twin tig spelers naar Italië zal afreizen. Derwall nam de volgende spelers in de selectie op: Doel: Schumacher (FC Köln) en Junghans (Bayern München). Verdediging: Briegel (Kaiserslautern), Dietz (MSV Duisburg) Kaltz (Hamburger SV), Cullmann en Zimmermann (FC Köln). Bernd Förster (VFB Stuttgart) middenveld en aan val: Bonhof (Valencia). Schuster (FC Köln), Bernd Förster (VFB Stuttgard), Stieleke (Real Ma drid), Magath, Hrubesch en Me- mering (Hamburger SV), Hansi Müller (VFB Stuttgart), Rum- menigge (Bayern München) en Klaus Allofs (Fortuna Düssel- dorf). Griekse selectie De Griekse bondscoach Alketas Panagoulias selecteerde de vol gende spelers: Doelverdedigers: Konstantinou (Panathinaikos), Poupakis (OFI Kreta)en Papaflo- ratos (Aris Saloniki). Verdedi ging: Kyrastas (Olympiakos Pi raeus), Gounaris (Paok Saloniki), Iossifides (Paok Saloniki), Foiros (Aris Saloniki), Ravoussis (AEK Athene), Kapsis (Panathinaikos), Nikolaou (AEK), Xunthopoulos (Iraklis Saloniki). Middenveld: Terzanidis (Panathinaikos), Ni- kouloudis (Olympiakos Piraeus), Damanakis (Paok Saloniki), Li- vathinos (Panathinaikos), Ardi- zoglou (AEK), Koudas (Paok Sa lonika. Aanval: Galakos -Olym piakos Piraeus), Kostikos (Paok Saloniki), Mavros (AEK), Anas- topoulos (Panionios Athene) en Kouis (Aris Saloniki). EVIAN (ANP) - Joop zoete melk behaalde gisteren in de proloog van de Dauphiné Li- beré zijn vijfde overwinning van het seizoen, dat hij zo on gelukkig inzette met een sleu telbeenbreuk in de Ronde van de Middellandse Zee. Met overwinningen in de Grote Prijs Pino Cerami in Was- muel, de criteriums vanXies- hout en Bavel en de slotetap pe van de Ronde van Roman- dié heeft Zoetemelk zich in tussen ook in de praktijk op geworpen als de onbetwiste kopman in de sterrenploeg van Peter Post voor de Ronde van Frankrijk. Of hij ook een kansje maakt om de Tour - in een duel met Bernard Hinault - eindelijk een keer te winnen na vijf tweede plaatsen, moet ko mende week in de Dauphiné Liberé blijken. Dit is de gene rale repetitie voor de Tour. Voor het eerst in het seizoen maakt het peloton kennis met de Franse Alpen. In het verle den beviel Zoetelmelk dit al tijd maar matig. De eerste klauterpartijen in het hoog gebergte bezorgden hem al- pjd pijn in de benen, waar door hij de Dauphiné nimmer wist te winnen. Wel was het altijd een goede training voor de grote Ronde van Frank rijk. Favorieten Na zijn zege in de Proloog, zoals vorig jaar, behoort Zoetemelk toch weer tot de favorieten voor de eindoverwinning. Vorig jaar stond hij er ook goed voor, maar werd hij in noodweer tijdens de berge tappes volkomen ontredderd. Hinault won superieur. De Breton rijdt dit jaar de Ronde van Italië. Het aantal favorie ten in de Dauphiné Liberé is klein. Pollentier haakte al voor de Proloog af door een griepaanval. Diens landge noot Daniel Willems stelde tot nu toe teleur in dit seizoen, ondanks acht overwinningen. In de Ronde van Romandië was Willems als klimmer ook bepaald geen hoogvlieger. De Portugees Agostinho is dat wel, maar hij is weer niet het winnaarstype. Het grootste gevaar voor Zoetemelk moet dit jaar komen van de Frans man Michel Laurent, diens landgenoten Seznec en Mar tin of misschien van Hennie Joop Zoetemelk - winnaar tijdrit - Kuiper, als hij tenminste een betere vorm heeft gevonden dan die van een "middenklas ser". Met een overwinning in de Dauphiné Liberé kan Zoe temelk bewijzen, dat hij voordeel heeft van zijn over stap naar de in de breedte sterkste ploeg van Europa. Pas dan kan in Nederland een sprankje hoop voor de Ronde van Frankrijk gaan gloren. De uitslag van de Proloog van de Dauphiné Liberé is: 1. Joop Zoetemelk (Ned) 7 km in 9.08,61 (gem. 45.934 km/u), 2. Charles Berard (Fra) 9.11.19, 3. Daniel Willems (Bel) 9.11.67, 4. Joaquim Agostinho (Por) 9.16.80, 5. Mi chel Laurent (Fra) 9.18.79, 6. Theo de Rooy (Ned) 9.19.69,7. Philippe Brun (Fra) 9.20.71,8. Christian Seznec (Fra) 9.20.93, 9. Ronny Claes (Bel) 9.21.83, 10. Raymond martin (Fra) 9.22.76, 11. Henk Lubberding (Ned) 9.22.99, 12. Hennie Kui per (Ned) 9.23.93, 13. Johan van de Velde (ned) 9.24.24, 14. Graham Jones (Gbr) 9.25.11, 15. Paul Wellens (Bel) 9.25.21. Giro Na de eendrachtige Italiaanse "overval" op Bernard Hinault in de zesde en zevende tappe, die het klassement totaal door elkaar gooide, beleefde de Ronde van Italië een rustig Pinksterweekeinde. De drie etappes veranderden vrywel niets meer in het algemeen klassement. De 22-jarige be grafenisondernemer Roberto Visentini bleef in het rose ge kleed na de ritzege van de Spanjaard Juan Fernandez (achtste étappe) en de dub bele sprinttriomf van de Ita liaan Giovanni Mantovani (negende en tiende). Er gebeurde in het Pinkster- weekeinde niets noemens waardig. De Italiaanse aan valsdrift was geluwd en Ber nard Hinault was nog niet van plan tegenmaatregelen te treffen. Met zijn achterstand van bijna drie minuten blijft Hinault de voornaamste kan didaat voor de eindtriomf in Milaan. Leider Visentini mag van zichzelf wel zeggen dat hij net zo goed is als Moser en Sa- ronni, in het hooggebergte van de Ronde van Spanje verloor hij twee weken gele den veel terrein. Ruperez, de Vueltawinnaar schiet te kort in de lange tijdritten. Panizza is met zijn 34 jaar te oud en voor Battaglin geldt hetzelfde als Ruperez, terwijl De Witte en Schmutz niet tot de top van de wielersport behoren. Dat zijn de renners voor Hi nault in het klassement. Daarentegen is Silvano Con- tini, tweede in het klasse ment, wel te vrezen. Contini is pas 22 jaar en hij kan alles. De duels, die Hinault met Con tini uitvocht, won de Breton echter zonder uitzondering. In de Ronde van Lombardije vorig jaar kleefde Contini als het ware aan het wiel van Hi nault. maar hij werd in de sprint van deze klassieker toch verslagen. In de kort ge leden gehouden Ronde van Romandië duelleerden Con tini en Hinault zij aan zij, ge durende vier dagen. Hinault won de Zwitserse etappe koers met bijna een minuut voorsprong Hij wacht in deze Giro rustig een gunstig'mo ment af, zeker nu de Italianen hem met rust laten. Dat mo ment zal komen in een berge tappe en zeker in de tijdrit over 50 kilometer, die nog op het programma staat. Het algemeen klassement na tien etappes: 1. Visentini 46 uur, 35 min. 57 sec., 2. Contini op' 44 sec., 3. Ruperez op 1 min. 22 sec., 4. Panizza op 2 min. 6 sec., 5. Battaglin op 2 min. 13 sec., 6. De Witte (Bel) op 2 min. 37 sec., 7. Schmutz (Zwi) op 2 min. 56 sec., 8. Hi nault op 2 min. 58 sec., 9. Knudsen op 3 min. 13 sec., 10 Fernandez op 3 min. 14 sec., 11. Moser op 3 min. 47 sec., 12. Baronchelli op 3 min. 59 sec. ROTTERDAM - Sparta heeft de 22- jarige Engelse spits David Loggie aangetrokken. Dit op advies van Barry Hughes, die de Brit aan vankelijk had bestemd voor Haarlem. Loggie kwam in eigen land uit voor de vierde divi sieclub York City. Gert Bals heelt bij Sparta gesolliciteerd naar de vacature-Eijkenbroek. Excelsior, dat een overeenkomst heeft met Feyenoord, lijkt onder andere als gevolg van de over gang van trainer Libregts naar PSV. op een soortgelijke over eenkomst te willen aansturen met de Eindhovense eredivi sieclub. De door Libregts inge leide besprekingen hebben er inmiddels toe geleid, dat men van PSV-zijde bereid is om het talent Smolders in bruikleen te willen afstaan. Deze week denkt men bij Excelsior de zaak met Smolders te kunnen afronden. Jong Oranje Bondscoach Jan Zwartkruis heeft vijftien spelers geselecteerd die zullen deelnemen aan hetjeugd- toernooi in Toulon, dat van 30 mei tot 6 juni wordt gehouden. Het zijn: Schouwenaur (AZ), Weijsters (AZ), Van der Dungen (Den Bosch), Hiele en Troost (beiden Feyenoord), Voskamp (Go Ahead Eagles), Edwin Met god (Haarlem), Lohman en Ophof (beiden NEC), Valke en Wild schut beiden PSV), Van der Gup (Sparta), Bleuming (Twente). Carbo (Utrecht) en Lokhoff (NAC). Vandaag zal nog een zes tiende speler aan de selectie wor den toegevoegd. Aan het toernooi in Toulon nemen deel: Tsjechoslowakije, Brazilië, China, Frankrijk, Mexico. Roe menie, Sowjet-Ume en Neder land.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21