Trainer AC1!7": "We hebben ;ezwijnd Noordwijk na sterk begin toch met 3-0 onderuit in Assen MNSDAG 27 MEI 1980 SPORT ASSEN - Het klinkt uiterst tegenstrijdig, maar juist door de royale 3-0 nederlaag die werd geleden bij ACV is Noordwijk nog lang niet kanslóos in de strijd om de vader landse zaterdagtitel. Integendeel. Uit de manier waarop dat zwaar geflatteerde ver lies in Assen moest worden geïncasseerd, kan de ploeg zoveel lering hebben getrokken dat in het vervolgduei in eigen huis alsnog kan worden aangestuurd op een derde wedstrijd. Die kans is zeker aanwezig, want het is nauwelijks aan te nemen dat de geroutineerde formatie van trainer Eelman zich nogmaals zal laten verleiden tot een kortstondige reis naar dromenland. Alleen omdat een paar spelers daarin zaterdag even ver toefden, ging het faliekant mis voor Noordwijk dat regelrecht op de winst leek af te gaan, maar nog tot verliezer werd verklaard omdat het halverwege een moment indutte met de gedachte dat het er al was. Het zwaar gehandicapte, maar als altijd uit geslapen ACV maakte er onmiddellijk gebruik van. Het Asser team, dat voordien volledig was weggespeeld voor het eigen chauvinistische publiek, sloeg direct toe en putte daaruit zoveel inspiratie dat het de eerdei ondervonden pijn kon vergeten en naar 3-0 kon counteren. Omdat een paar spelers vlak na rust even stonden te knorren, zijn we de boot ingegaan consta teerde John Eelman nadeihand laconiek. Waar het de feiten be trof sloeg de scheidende coach de spijkei op zijn kop, want op het genoemde moment scoorde ACV de 1-0 die alles anders maakte, maar het ogenblik waarop Noordwijk de wedstrijd geeste lijk uit handen had gegeven, lag toch iets eerdeiAl in de rust van het eeiste treffen in de kam pioenski ijg zakte de uitdagei ondeiuit. De wederopstanding van ACV immers weid in eeiste instantie in de hand gewei kt dooi de idee die bij Nooidwijk was ge groeid. Op weg naai de onderbieking was de gedachte geiezen dat de al lengs aimoedigei opponent an- deis dan in 1978 ü-1, 4-4 en 2-1 verlies), ditmaal wèl te pakken moest zijn. Daaivooi waren een aantal aanwijzingen. Ten eeiste had de Eelman-elf een ovetheei- sende positie ingenomen met goed voetbal dat schril afstak te gen dat van de tegenstandei, ten tweede had die opponent ondei- weg twee belangrijke klachten veiïoren vbchippei en Veneboei en bovendien had Nooidwijk zich riante kansen geschapen. Die waien weliswaar niet benut, maar alles wees erop dat het slechts een kwestie van tijd zou zijn voor de beslissende klap zou worden uitgedeeld. Een vooi uit zicht dat bij een 0-0 pauzestand kon worden gekoesteid in de kleedkamei. waar de gevaailijke vei onderstelling de kop opstak dat het wei goed zat. Met zinnen als vooi dit ACV zou je in de eerste helft geen stuivei hebben gegeven (doelman Dick Dortmundt) namen een paar spelers afscheid van de pure con centratie die voordien wel was opgebracht. Het bleek onmid dellijk na de hervatting in het veld. Daai manifesteerde niet Noordwijk,zich als het uitgerus te team, maar ACV dat de lichte verslapping bij de partner aan greep om het eigen moreel op te poetsen en dat van Nooidwijk in te deuken. De klap die beit Hooyei uitdeelde met zijn 1-0 kwam haid aan en had grote con sequenties. Noordwijk moest li- sico gaan nemen en op die maniei werd de vanouds giaag counte rende tegenstander zodanig in de I John McdiUputty drong in de eers te helft vaak diep duui in de defame run ACV. De middenvelder werd steeds gestuit, zou Is hier duur doetmun Doede lei Veld, die de bul voor zijn'voeten wegplukt. kaart gespeeld dat de uiteindelij ke 3-0 een logische gevolg was. Uiteist geflatteerde cijfers, die weliswaar nóg niet fataal hoeven te zijn (het gaat alleen om winst en verlies in de dubbel), maai die toch zeer pijnlijk ovei kwamen. Vooral omdat niemand iets had kunnen aanmerken als de stand na de eeiste helft 0-2 zou zijn ge weest. Gedisciplineerd Noordwijk immers had aanvanke lijk op het eigen niveau een we reldpartij afgeleverd. En al was die typeiing van Sjoerd boot ui- teraaid zwaai oveidreveh, feit was wel dat zijn ploeg zich op- meikelijk goed had gemanifes teerd: agiessiefen tactisch gedis- ciplineeid. Gestuit met de twee centr umspitsen boot en biönng en een toen nog plaatsvaste to- geis op de flank zaaide Nooid wijk vooi al verwarring via de diepgaande middenvelders John Manuputty en de zeei sterke Fians van dei Veen. ACV had ei geen antwoord op omdut die laat ste speiei en passant ook nog even de Asser spelmaker Vene boei uit de wedstrijd speelde, bovendien leed de thuisclub in elke linie toch ai pijn, nu een vier tal spelers geblesseeid aan het treffen was begonnen. Laatste man .Schipper, vieugelverdedi- ger Hoiting, middenveldei Ve- neboer en aanvallei Kentei sleep ten zich voort met min of meer ernstige kwetsuren. Niettemin had ti ainer Foppe de Haan de gok genomen om de steunpilaien op te stellen, vooi hun routine en omdat ze zelf wilden speien Schoolvoetbal Aanvankelijk leek dot volkomen verkeeid uit te pakken. Schippei vei d ween al na tien minuten ihij kieeg teveel last van een achil lespees), waai dooi de nog altijd speelse oudgediende Jack Sou mei u zijn piek moest innemen en ACV miste elke vorm van oigani- satie. Het team wist zich geen laad met de portie gezonde fel heid die het ontmoette en voelde de kwalen meer en meer naarma te het slechter ging. Het leidde tot lichte kribbigheid en een soort veredeld schoolvoetbal: met viei of vijf veidedigers en vijf of zes aanvallers, terwijl tussen die li nies een gat gaapte tei giootte van een zwembad. Daaiin kon Nooidwijk naai haitelust schoon/wemmen nu het zo vaak geioemde middenveld van ACV nergens te bekennen was. Ach- terin ontstonden daaidooi de problemen. Omdat ei geen aan- speeipunterf waien, moest er noodgedwongen bi eed worden gevoetbald gevolgd <1«»i een lan ge haal Een ..-peitype dut ACV niet ligt en dat bovendien bij hei- haling weid ondeibiokcn omdat 'Nooidwijk vooi in fel sfooiwerk verrichtte en vooi al omdat de numeiieke meerderheid op het middenveld (Fians van der Veen!) knap weid uitgebuit. Kansen Dc kansen dienden zich dan ook als vanzelf aan. Lroring miste het doel echter op een centime ter met een kopstoot in de tiende minuut en Van I)ijk volgde dat vooi beeld toen hij na een grove fout van Soumeiu vlak voor de pauze volkomen vrij aan mocht leggen. De missers leken voor alsnog nauwelijks bclangiijk omdat het met zichzelf tobbende ACV daarna een optater in an dere vorm kieeg. Jan Willem Bogers parkeerde zijn voet per ongeluk in het gezicht van Ve- neboer die het veld moest verla ten. Puur een ongeluk, want bogers doet zoiets niet expres wist ook ACV s Foppe de liaan, maar na het verdwijnen van Schipper leek dat voor zijn ploeg wel het begin van het ein de. Invaller Peter Kuntz immers was jong (l"ien erg onervaren, waardoor de gedachte we heb ben ze bij Noordwijk nog ster ker kon gaan leven in de pauze. Opkikker Juist in die korte periode echter stelde ACV orde op zaken. Foppe de Haan: "We hadden daarvoor vreselijk gezwijnd, want ook ik had zitten wachten op de Noord- wijk-goal. Toen die niet viel, konden wij opstaan". Het hele verhaal dat hij daarbij hield over dc veranderde organisatie op het middenveld was in feite oveibo- dig, want de herrijzing van ACV kreeg enkel en alleen gestalte omdat direct na de hervatting werd gescoord. De Assenaren konden via Visscher, de Roo en Hoover op de 1-0 aansturen, ter wijl Bröring buiten het veld werd opgelapt en een paar van zijn ploeggenoten nog aan de rust be zig leken. Dat was de échte op kikker besefte De Haan, maar ook die had nog tenietgedaan kunnen worden als Sjaak Sluys exen later iets meer geluk had gehad met een afstandsschot. De lat boven de al geklopte ACV- doelman Ter Veld voorkwam de gelijkmaker die ACV ongetwij feld weer problemen had be zorgd. Nu dienden die moeilijk heden zich alleen bij Noordwijk aan. Want die 1-0 kwam extra hard aan, omdat we daarvoor zo veel beter hadden gespeeld wist Sjoerd Boot. Frustaties Het bleek opzichtig in het vervolg, waarin de rolverdeling totaal an ders was. ACV voelde geen bles sure-pijn meer en scheepte Noordwijk op met de frustaties. Bogers ging zwerven zoals hij al leen doet als het echt slecht gaat, Eelman probeerde twee verkeerd uitpakkende wissels (Gerlof voor Bi oi ing, later kwam Suttorp voor Manuputty) en de overgeconcen treerde Westgeest verviel in zwakke acties. Hij stond dan ook aan de basis van ACV 's 2-0, die na 65 minuten tot stand kwam via de zwaar hinkende Kenter, Hooyer en spits Huisman. De centrumaanvaller punterde de bal binnen via de hand van Dortmundt, die daarbij niet vrij uit ging. De 2-0 maakte ACV helemaal los. Invaller Kuntz ontpopte zich van een verzwakking tot een vei ster king, Mandeis manifesteerde zich steeds duidelijker en de voor rust ingepakte Hooyer kon op eens alles. Uit een voorraadje mogelijkheden bepaalde hij na 75 minuten zijn keus met een kop bal: 3-0, op aangeven van Ken ter.... "Een man die eigenlijk he lemaal niet kon spelen", aldus Foppe dc Haan. "Maar ik moest wel, ik had niemand anders als linkerspits. Dagrom ging hij er toch in, hoewel hij een kniebles sure en verrekte enkelbanden heeft". Medicijn Woorden die indirect aantoonden hoe wezenlijk die momenten rond de rust waren geweest. Als er ooit sprake was van psycholo gisch belangrijke ogenblikken dan was dat wel tijdens ACV- Noordwijk, een wedstrijd vol te genstrijdigheden. De Assenaren genazen tijdelijk door de goal. waar Noordwijk "ziek" van werd omdat het in de pauze zulke ge zonde vooruitzichten had gehad. Maar die 3-0 nederlaag kan voor Noordwijk ook de medicijn zijn dat de even slapende "spelers klaarwakker houdt voor de thuisbeurt van zaterdag.... PAUL DE TOMBE Noordwijkrmitt sjuad boot gaal mat cei nu fnrftfcfmi wow wrt ACV-doelman Doede tei Veld. muur ook nu beheerst de Drent de situatie. ASSEN - De klap vun de on zachte landing op Drentse bo dem dreunde lang na. Dai voorzittei Leen Korbee daagt tevoren in het Asser hotel Di brink al waterpas was ge gaan, ach, daar hadden dt voetballers vun Nooi dwijk nog hard om kunnen lachen Er is tenslotte geen betei vei- mauk dan leedvennuuk en duurom hadden zeookuilei tei voorbereidingen getroffen om die Korbee dooi zijn nest te laten zakken Maai dut op die uitsmijter van de op zich al geslaagde generale een minder goed getukte uitvoe ring tegen ACV volgde, neen. duur konden de leden vun hel Noordwijkse voetbultheutei van de lach maar weinig waurderiny i'ooi opbrengen. Dat ze zich zo dooi ACV had den laten toedekken, stom stom, stom was het. Nooidunjkhad de wedstrijd in de eerste helft volledig in han den stamelde bijvuoi beeld middenvelder John van Dijk. die zelf overigens had vei- zuirnd de op dut moment wankelende Assenuren een mentale opdoffer te verkopen. We hadden hetoor de pauze afmoeten maken vei tolkte ook John Manuputty de vol zelfverwijt geladen stemming bij Noordwijk. De Lanyejammei werd dooi Noordwijk dus druk bezocht, daar in het land van buitje, waai volgens diezelfde Ma nuputty maar weei eens was bewezen dut een voetbui- wedstrijd tweemaal due kwartier duuit Nu ACV niet was ufyemuukt was het zo langzamerhand tiaditioneie tripje lichting hunnebedden op een fiasco uitgediuuid. En dut, terwijl de ieL naai het hoge nooiden zo goed was begonnen, nu de luim ondei- weg had yeiegeeid en ook in het hotel menig aigeioze zo vakkundig een poets was ge- bukken. Hei kon allemaal niet mooieide bedscene vun Koi- bee en de voordrachtskunst van Dick Doitmundt i Of ik betei toneel kun speten dan keepen. Ach ze hadden ei zondei uitzondei ing van ge- Minkukei Jammer,eig jammer, dut de een of andere minkukel nog een voetbuiwedsti ijd in het reis- progrummu had opgenomen. Want waai vooi dien het Drentse uitstapje op lolletjes was gelopen. stokte de Noordwijkse spruukwulervui in het tweede deei van de Kui IbOssen-ewcuisie Na een veelbelovende opening, waa i - in ACV Nooidwijk nuuwe- iijks tegenspel vau foimuut had kunnen bieden. We kwamen in die eeiste hetft geen moment uan voetbauen toe blikte ACV-speibepaiei liolf Veneboei terug. De amu- leui-international, die naai alle waarschijnlijkheid vei- kust naar huufdkiussei Em- men i Maar de mogelijkheid blijft bestuun dat ik volgend seizoen ei yens ais pi of speel hud zelf maar biliei weinig plezier aan het gebeuren be leefd. Een onopzettelijke hup van Jan Willem buyeis betekende vooi hem het vioege einde vun het kumpiuensduei. Met een winkelhaak in mijn neus en twee sneetjes ondei mijn oog mocht Veneboei vooi tijdig zijn wonden gaan ukken. De doktei heeft de boel niet gehecht, de wonden bevonden zich te dicht in de buurt van mijn oogleden. Ik hoop niet dut mijn gezicht blijvend ontsieid zul woiden door littekens. Maai uun de undere kant, wuuium zou ik eigenlijk klagen. De jongens vun ACV ruukten geiiispi- reerd doordat Jan Echippei en ik moesten uitvallen. Ze bovenop gegooid. bevendien hud mij dit ook viei weken gei eden kunnen ore» komen en dun had ik van mijn levens dagen niets vuil Indonesië ge- Zijn diiecte tegenstundei Fiuiis van dn Veen betiemde lutei mm of meei de noodyedwon- zukken. Nou, dacht ik toen. je gaat je gang maaizolang jij achterin blijft ben jij niet ge- En dat nu was bert Hooyei nu rust wei. De ACV-1echtei- spits. die voor de pauze met name bij Veneboei i Hij was altijd gehoieeid. nooit als aanspeelpunt beieikbuut nogal wat inituties had op gewekt. deed in de tweede helft zijti lepututie uis kitiei weet Olie eet aan. Hij kieeg toen de ruimte, die hem in de eerste helft niet was geboden wist Frans van dei Veen. En ja. dun kan hij die yiule stup- pen nemen, dan is hij in zijn eiement En indeiduud, Huoyei had zich in het vei- vuigstuk gevoeld als, de uc- teuidie zich met bekom me i - de otn zijn ioi. maai die met veel yeschmiei' de handen van het publiek toch nog op eikaai had welen te krijgen. Ik had du eet na rust hel ge ilde dut ik dat dueipunt kon scoren, wuuiduui Nooidwijk rouedig ujknupte was de vi sie vun de vei moedeujk naai Zwuit Wit JU veil lekkende Hooyei zelf. Dal ik latei nog goal kun tcóied mij eatia voldoening, want hel heel hiei in Assen dat onze steikteop het middenveld zou ii|)yi'ii. Ik ben ei uitijd op tut om net tegendeel te bewijzen en dat is mij toch aardig ge lukt. Overigens moeten we nu niet denkeudat we ei al zijn, Nooi dwijk heeft nog alle mo gelijkheden om tei uy te ko- Bijval Met die opmerking oogstte Huoyci bijval van huud bio- i mg. die daarbij de kuiitteke-. niny plaatste dut de hamei in die tweede wedstrijd wel mmdei i üdfa icfil los aan r wimien moet «taan Het was luchtte de spits, toch volslagen onbegrijpelijk da,t Eelman mij emit haaide. Het liep vooi in met boot nota bene ah een train Moet ie nagunn, ik was vust vun piun om tn een klap mijn seizoen goed te maken. Maai u>ut deed Eel man, hij haalde mij naai de kant, vooi mij mocht een diaaitol het veld in John Eeunuii i eageerde koeltjes op de vei wijten van de aan valleiIk hud bioiiny in de eeiste hetjl nodig, omdat ik met twee spitsen wilde spelen met duuiuchtei bogeis in een vrije voi.Muui nadat ACV 10 had gemuukt weid het even undeis. Toen was de situatie ei naai om met di ie spitsen le gaan upeieien En omdut biuimy geen iechteispits is. die aan de flank snelheid kun maken, heb ik hem eruit ge haald branny ging vei-volgenx mok kend af. Het woidt eens tijd dat Eet ma n gaat gokken was het lautste.dat hijovei de eeiste uitgave vun ACV- Noordwijk kwijt wilde. Als hij zo gemakkelijk tot het ver anderen van een elftal over gaat, kan hij ook Karstens weieens op laten draven Die voetbutieidie dooi het vele Üankzitten inmiddels een fal se laag eeit op zijn achtei weik moet hebben gekweekt, had zich na iust beziggehouden met het bijhouden van de vei- richtmyen van zijn giote con- current Fians van der Veen. Up een scoie-kaart turfde Kees Ka i stens het aantal malen dat Van dei Veen voor Nooidwijk o/x-iationeel was. Conclusie Up het oog speelde mundekkei Van dei Veen een wereldpuitij. maar van de J» keei dut luj in het bezit van de bul was. leverde hij die 15 maal bij de tegenstandei m Ik veronderstel dut iemand zoiets doet, omdut hij teleur gesteld is wax liet nuchtere Veen. Niet hij, die op mijn piauts aast, maar de tiumer beoordeelt mijn wedstnjd- piestulie En die trainei John Eelman. bleek bepaald niet onder de indruk te zijn •w aakt van het tetweik van Ka i stens, want Nooidwijk CELAhD VAN DUTTEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13