Paardenmarkt blijft kunstmatig in stand Hillegom durft rattenbestrijding met gif niet aan Veel dieren staan er voor de 'sier' Viktor Kortsjnoi speelt simultaan in Boskoop 'Luilakviering niet laten ontaarden" Vijf aanmeldingen voor nieuwe cursus straatmaken in Alphen Wethouder over plek circus bij Avifauna: Een vreemde zaak Uit angst voor schade bij kinderen WOENSDAG 21 MEI 1980 PAGINA 31 RIJNSBURG - De Rijnsburgse paardenmarkt, die vandaag in het hartje van het bloemen- dorp is gehouden, kan slechts kunstmatig in stand worden gehouden. Het comité dat voor de organisatie zorgt kan de handelaren alleen lokken als er voldoende geld tegen aan wordt gooit. En dat geld komt louter en alleen uit een loterij waarvan de hoofdprijs een paard is. Subsidie van de gemeente Rijnsburg krijgt het comité niet. Wil het ook niet, omdat het dan afhankelijk wordt. Daar passen de organisatoren Vandaag met een schraal zonnetje, was het toch weer gezellig druk op en rond de Vliet. Meer dan honderd paarden hadden omstreeks tien uur een plekje langs het trottoir gekre gen. Niet allemaal handel. Er stonden ook paarden voor de 'sier'. Belangstelling "Wat nou zo fijn is", merkte Van Eg- mond, een lid van het organiserend comité op, "dat er heel wat Rijnsbur gers met hun paard naar de markt zijn gekomen. Andere jaren reageerde men maar lauw als we hen vroegen de paarden te brengen. Maar nu zijn er toch behoorlijk wat dieren van men sen uit ons dorp bij. Dat is een leuke ontwikkeling voor de toekomst", al dus Van Egmond. Waar die plotselinge interesse aan te Een suikerklontje gaat er danken is, weet ook hij niet. Van Eg- mond vermoedt dat het geld dat voor de aanvoer van elk paard wordt uit gekeerd, aantrekkelijk genoeg is om het dier (of meer) een dagje op de markt te laten staan. Helemaal tevreden is Van Egmond ove rigens nog niet. "Dat ben ik pas als de hele Vliet weer volstaat. Ja, dat moet mogelijk zijn. In Rijnsburg zitten ze ker driehonderd paarden. Nee, ik geloof niet dat ze allemaal zullen op draven. Maar een aanbod van twee honderd paarden moet toch wel mo gelijk zijn, denk ik." wel in. Als er inderdaad een enorme toeloop van paarden komt, kan het comité de kosten dan nog wel opbrengen? "Het moet natuurlijk wel een haalbare kaart blijven. En we willen onze zelf standigheid bewaren. Dus moet het financieel geen onmogelijke zaak worden. We denken er overigens he lemaal niet aan om een limiet te stel len aan het aantal paarden dat wordt aangevoerd. Iedere handelaar die naar de Rijnsburgse paardenmarkt wil komen, zal met open armen wor den ontvangen", vertelde Van Eg mond. Dierenarts Borgmeier. die controleerde of de aangevoerde dieren niet ziek of gewond waren, kon niet anders dan tevreden zijn. "Natuurlijk", zei hij, "kwaliteitsverschil is er altijd. Je haalt de paarden die van een hande laar zijn er zo uit. Die zijn uiteraard niet zo mooi verzorgd als de paarden van een particulier. Zieke dieren staan er in elk geval niet tussen. En de aanvoer is ook naar behoren gebeurd. Je moet in de gaten houden of die beesten niet bezweet zijn en dan zo in de wind worden neergezet. Ik heb niks van dit alles kunnen ontdekken. Het is dus allemaal netjes gegaan." ALPHEN AAN DEN K1JN - Zo'n duizend leerlingen van Alphense openbare lagere scholen zijn vandaag en gisteren sportief in de weer geweest. Een hindernisbaan, hardlopen, hoogspringen, verspringen en het ver werpen van een bal waren de onderdelen, die met succes moesten worden afgewerkt om na afloop een sportdiploma in ontvangst te kunnen nemen. Daarnaast werkten de vierde-, vijfde- en zesdeklassers nog een slagbalcompetitie af. Het sportfestijn werd afgesloten met een klasse-estafette. BOSKOOP - De schaakclub "Inter Nos" is erin geslaagd de wereldberoemde schaker Viktor Kortsjnoi voor een simultaanwedstrijd naar Boskoop te halen. Deze ont moeting heeft plaats op don derdag 5 juni om 20.60 uur in hotel-restaurant Florida. Hoewel de vereniging zelf geen schakers van naam heeft, slaagt men er keer op keer in beroemdheden naar Bos koop te halen. Genoemd kunnen worden Max Euwe, Jan-Hein Donner, Hans Böhm, Sosonko, etc. Zoals bekend is Kortsjnoi uit geweken uit Rusland. Na het IBM-toernooi in 1976 keerde hij niet terug naar zijn va derland. Kortsjnoi 'behoort tot de sterkste schakers van de wereld. Veertig personen zullen het donderdag 5 juni in een simultaantreffen te gen hem kunnen opnemen. De kosten bedragen 5 en men kan zich donderdag aanmelden in het Hervormd Verenigingsgebouw of op 5 juni aan de zaal. Bezoekers hebben gratis toegang. HAARLEMMERMEER - Bur gemeester Stam van de Haarlemmermeer vreest dat de zogenaamde luilakviering zal ontaarden in het aanbren gen van vernielingen aan hui zen en landerijen. De luilakviering, een oude tra ditie waarbij meest jongeren in de nacht voor Pinksteren met veel tamtam rondtrek ken, heeft de politie in het verleden nogal wat hoofd brekens opgeleverd. Stam roept daarom de jongeren op de luilakviering dit keer niet te laten ontaarden in vanda lisme. Stam deelt mee dat het korps van de gemeentepolitie tij dens die nacht op volle sterk te zal zijn. Hij doet bovendien het verzoek aan de ouders hun kinderen over dit ge bruik te onderhouden: "De Luilakviering mag voor mij tot in lengte van dagen blijven bestaan. Maar het moet niet zover gaan dat daarbij eigen dommen worden vernield". ALPHEN AAN DEN RIJN - Ook al doordat gebouwen en hun om geving steeds meer als een ge heel worden gezien, zal de sier en de gemengde bestrating steeds meer het straatbeeld gaan bepalen in de jaren '80. Dat heeft niet alleen financiële ge volgen - de kosten worden zo'n dertig tot vijftig procent hoger - en kan er toe leiden dat de doel matigheid uit het oog wordt ver loren. het houdt tenslotte ook in dat er steeds hogere eisen aan de straatmaker worden gesteld. De wegenbouwers moeten hun werknemers bij deze ontwikke lingen betrekken en investeren in de toekomst door zelf opleidin gen te bekostigen. Dit was in essentie het betoog dat gisteren is gehouden door voor- zittn j c Trooflfci van d< n o nale opleidingscommissie-west van de Stichting Bevordering Wegenbouw. De commissie hu id gisteren haar jaarlijkse bijeen komst in Alphen aan den Rijn in verband met het initiatief van de vier plaatselijke wegenbouwers om ook hier dit najaai een (5-jari- ge) straatmakers praktijkoplei ding te beginnen. Met minimaal acht leerling-straatmakers kan OP DRIE PLAA TSEN IN LISSE FIETSERS DOOR AUTO GESCHEPT LISSE - Drie inwoners uit Lisse zijn gisteren vervoerd naar het Diaconesscnhuis in Heemstede. De drie Lissenaren waren allen betrokken bij afzonderlijke ongevallen waarbij zij op hun fiets werden geschept door een automobilist. De ongevallen vonden plaats op de Ruishornlaan, de Gladiolen- straat en de Heereweg. De aard van de verwond. Politiek café over vrouwen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense PvdA organiseert mor genavond in De Bron aan de Troubadourweg een politiek ca fé. waar gesproken zal worden over het onderweg 'Vrouwen in de politiek Een drietal vrouwen die in Neder land hun sporen op politiek ge bied hebben verdiend zal stof voor discussie aandragen. Dat zijn de Boskoopse Paula Wassen, Lydia van der Berg en Pim Rebel. Het politiek cafe gaat om acht uur open. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Een vreemde zaak". Zo karakteriseert Al phens wethouder D. van Leeuwen van openbare werken de regeling die het circus "Bassie en Adriaan' en Avifauna samen hebben getroffen, met als gevolg dat het circus gisteren en vandaag zijn tenten opsloeg op het parkeerterrein van het vogelpark. De gemeente had het circus een terrein aan de Ondernemingsweg toege wezen, maar op het laatste nippertje bleek dat dat terrein als standplaats voor het circus ongeschikt is. Zoals een ander circus onlangs al tot zijn schade moest ei-varen. Circus "Bassie en Adriaan kreeg via het theater bureau, dat het circus exploiteert echter gedaan dat het circus mocht bivakkeren op het parkeerterrein van Avifauna. Waarmee de gemeente de huurvergoeding voor het terrein aan de Onder nemingsweg door de neus wordt geboord en Avifauna er financieel wél bij vaart. Van belang is bovendien dat Avifauna zelf voor het pai k en het parkeerterrein aan de gemeente de symbolische som van een gulden per jaar betaalt. Hetgeen wethouder Van Leeuwen tot de verzuchting brengt dat het 'hoogtijd wordt dat er eens wat wordt gedaan aan de herziening van de erfpachtregeling met Avifauna. HILLEGOM - De gemeente Hillegom doet niets om de ratten in het Havenkwar tier te bestrijden. De ge meente is bang dat kinde ren en dieren schadelijke gevolgen kunnen onder vinden van het gif dat ter bestrijding van het steeds toenemende aantal ratten in het Havenkwartier zal moeten worden gebruikt. In een brief aan de wijkraad Brouwerlaan-Havenkwartier schrijven burgemeester en wet houders van de gemeente Hille gom dat alleen tot bestrijding van de rat zal worden overge gaan als de wijkraad de verant woordelijk neemt voor eventue le gevolgen voor kinderen en huisdieren. Daar voelt de wijkraad, zo bleek tij dens de gisteravond gehouden halfjaarlijkse algemene vergade ring in "De Lantaarn" aan de Ha ven, helemaal niets voor. Buiten het feit dat de wijkraad geen juri dische status heeft, voelen de be stuursleden van de wijkraad er weinig voor om straks individu eel aansprakelijk te worden ge steld voor de gevolgen van de rat tenbestrijding. Reclame Bovendien vindt de raad dat de verantwoording van rattenbe strijding geheel voor verant woordelijkheid van de gemeente komt. "Op grote schaal is reclame gemaakt voor de bestrijding van ongedierte. In al die reclames worden mensen die ratten of an der ongedierte hebben gezien, gevraagd direct de gemeente in te willen lichten", aldus de voorzit ter van de wijkraad C. Verhoe- Volgens een deel van de bezoekers van deze vergadering konden particulieren zo'n tien jaar gele den geheel op eigen houtje ratten bestrijden met gif dat de gemeen te beschikbaar werd stelde. "De gemeente moet naar andere mid delen zoeken ter bestrijding van de ratten. Er kunnen bijvoor beeld smalle buizen met gif in het water worden gelegd. De buizen moeten dan zo smal zijn dat ande re waterdieren er niet bij kun nen", zo stelde een bezoeker voor aan de wijkraad. Het bestuur van de wijkraad Brouwerlaan-Ha venkwartier zal het probleem van de rattenbestrijding opnieuw bij de gemeente aankaarten. Hygiëne Niet alle bewoners van deze wijk in Hillegom nemen het even nauw met de hygiëne. Dat blijkt uit de grote troep die vaak ontstaat bij de containers op het Brouwer- plein. Alhoewel elke week het huisvuil en het grovere vuil door de gemeente wordt opgehaald, staan daar containers waarin be woners groter vuil kunnen stor ten. Als de containers echter vol zijn, dat gebeurt met name als er in verband met feestdagen geen vuil wordt opgehaald, dan zetten en storten omwonenden hun vuil voor de container. Aan die situa tie moet een einde komen. "De troep trekt niet alleen ratten aan, maar ook de kinderen spelen er graag en dat is een onaanvaard baar. Een deel van de wijkbewoners maakt graag gebruik van deze mogelijkheid om hun overtollig vuil te lozen. Mocht het komende halfjaar geen verbetering komen dan zal de wijkraad B en W ver zoeken de containers weg te ha len. Op andere plaatsen in de wijk zijn de containers nagenoeg ver dwenen. SASSENHEIM - De jaarlijkse kerkeveiling in Sassenheim heeft ruim 84 duizend gulden opgebracht. Iets minder dan vo rig jaar. Desalniettemin gingen maandag en dinsdag weer veel artikelen voor "een aardig prijs je" van de hand. Een pondje pa ling voor 350 gulden en een paaskaars voor 1300 gulden wa ren daarbij de opmerkelijke uit schieters. Handjeklap: het paard verandert van eigenaar.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31