Sinds 1968 veranderde er niets in Florida Sjak Jansen WILDE GEIT WEER TERUG BIJ TINEKE WOENSDAG 21 MEI 1980 VARIA PAGINA 27 door Er gaal geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor Publiek kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mi] kwijt, tel. 071-144941. toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Morgen gaat het dus gebeuren. Morgen stu deren Jan Freeke en Marry Buiks af aan de sociale academie aan de Leidse Boerhaav- elaan en gaan zij letterlijk en figuurlijk met de billen bloot. 'Met de billen bloot' is de titel van hun eindexamen-scrip tie, die zij morgen moeten verdedigen voor een forum van docenten. Wanneer zij dat doorstaan, mogen ze zich officieel maatschappelijk werker noemen. Jan Freeke (links) en Marry Buiks: met de billen bloot Officieel, want officieus zijn J an en Marry het al een poosje. Al enige tijd doen zij praktijker varing op bij de kliniek Cen trum '45 in Oegstgeest. Daar is een halfjaar geleden het hele billen-bloot-idee ook ontstaan, want Jan en Marry bemerkten er dat de maat schappelijk werker het in de praktijk niet redt met louter zijn opleiding, omdat hij veel al zichzelf niet kent. Freud Marry (29) zegt: „Wat we willen zeggen is dat onze opleiding niet alles is. 't Is te theoretisch allemaal. Wat de psycholoog Freud wel of niet heeft ge zegd, daar bereik je het niet mee in de praktijk. Daarmee haal je de mensen niet uit de put. Je kunt ze daar pas uit halen, wanneer je weet hoe het met jezelf is gesteld. Daarom zul je zelf eerst met de billen bloot moeten." Jan (28): „Op de academie kun je negens en tienen halen, maar dat wil nog helemaal niet zeggen dat je een goede hulpverlener bent. Dat merk je wel in de praktijk. Daar kom je helaas te veel hulp verleners tegen die in een ge sprek met zichzelf geen raad weten. Daar moeten we van af." Leedspecialist Voor de hulpverlener is zelfon derzoek dus noodzakelijk. Daarvan zijn Jan Freeke en Marry Buiks overtuigd en derhalve bazuinen ze dat al een halfjaar op de academie rond. Ze proberen die bood schap zo ludiek mogelijk over te brengen, in de hoop dat dan bij de mede-studenten de ogen zullen open gaan. Jan daarover. „In het begin werden we uitgelachen. Een docent noemde ons spottend •'leedspecialist'. We werden voor 'leedspecialist' opgeleid, zei hij." Ma'rry: „Dat hebben we toen se rieus genomen. We hebben grote collages gemaakt vol met blote billen en die als 'leedspecialisten' aan de do centen aangeboden. Vanzelf sprekend wisten zij niet zo gauw wat zij daarmee aan moesten." De gezichten die bij de billen horen: Jan Freeke en met bril Marry Buiks. Spijkerpak Mede-studenten wisten niet zo gauw wat ze met Jan en Marry aan moesten, toen het tweetal gedurende enige tijd met di- plomatenkoffer en in driede lig kostuum op de academie kwam. Dat terwijl een zich zelf respecterend student aan de sociale academie toch al tijd een spijkerpak om het lijf heeft en een rafelige pukkel om de schouder. Jan: „We gaan morgen ook als leedspecialist afstuderen. Weer in driedelig kostuum ja. Maar we pakken het nog gro ter aan. We laten ons in een limousine naar de academie rijden, laten een oranje loper uitleggen en we zorgen dat er een draaiorgel is." Marry: „Eenmaal in de exa menzaal gekomen hijsen we ons voor dat forum van do centen uit ons kostuum en in dat spijkerpak. We gaan dus letterlijk met de billen bloot. Hoe serieus het ons ook alle maal is, we proberen het wel luchtig te verpakken." Broek aan .Het is ook een beetje schoppen tegen alles wat autoritair is", zegt Jan nog. Op pagina 33 van hun scriptie vertellen zij: „Wil je te weten komen wat je nu eigenlijk wilt. dan zul je zelf eerst met de billen bloot moeten. Vraag dus niet je client met zijn billen bloot te gaan, terwijl je zelf de broek aan houdt." Zn even verderop schrijven ze: „We merken dat we nu wor den gehoord. Als we vroeger in een vergadering iets zei den, vond je er in de notulen niks van terug. Nu wordt wat we zeggen wel genotuleerd." Dit nu is elfjarige Tineke Verloop uit Katwijk en haar geit. Die geit is niet zomaar een geit maar eentje die in de badplaats eergister voor de nodige consternatie zorgde. Want wat stond er gister in deze krant te lezen? Dat de geit, door zorgzame politieagenten achterna gezeten, aan de haal was ge gaan en in de Katwijkse Vlierstraat van de ene motorkap op de andere sprong, zonder de lak overigens noemenswaardig te be schadigen. Na wat gedraaf liet-ie zich toch maar vangen en toen, ja toen zat de Katwijkse politie met een geit opgescheept, van wie zij de identi teit niet kon vaststellen. Gelukkig ging het verhaaltje als een lopend vuurtje door het dorp en zo gebeurde het dat Tineke, net uit school gekomen, hoorde dat haar geit op het politiebureau zat te mekkeren. Braaf Wist zij veel. Wist zij dat-iede benen had genomen. Gisteren immers had zij zoals elke dag haar geit nog opgezocht en toen zat-ie braaj te grazen op z'n grasveldje in de Elleboogsteegbij Tineke om de hoek. Hoe die geit nou zomaar de kuierlatten kon nemen was haar dan ook een raadsel, want hoe wild-ie ook mag zijn, Tineke heeft 'm stevig onder de duim. Maar goedTineke diLS op een holletje naar het bureau. Precies alles verteld. En zo kreeg ze haar geit weer terugPolitie blijgeit blij en Tineke blij. (Door Henk Kolb) MIAMI - Florida, waar het leven goed is, zeggen de folders van de reisbureaus,„maar dat blijkt niet voor iedereen zo te zijn. Niet voor de moeder van Arthur McDuffy bijvoorbeeld, wier zoon onder nog onopgehelderde omstandig heden kwam te overlijden aan de gruwelijkste wonden die de lijk schouwer van Miami in een car rière van 3600 autopsies ooit had gezien. „Een verkeersongeluk', heette het volgens de politie. Een politiële moord was het volgens de openbare aanklager, die de zaak voor een geheel uit blanken samengestelde jury niet kon winnen. Vrijspraak dus. En een klein uur later stonden de eerste auto's in brand terwijl duizenden zich voor het politiebureau sa mentrokken. Een dag later verscheen moeder McDuffie op de televisie om tot kalmte te manen. Nog een dag la ter stuurde president Carter zijn minister van justitie Benjamin Civiletti naar Miami om een on derzoek naar de rechtsgang aan te kondigen. Maar de noord westelijke zwarte wijk van Miami zag er toen al uit alsof er oorlog was gevoerd. In honderden ge bouwen woekerden branden on belemmerd, omdat de brandweer aanvankelijk met geweervuur was ontvangen door tierende mensen in een bedwelmende roes van zinloze vernieling. De eerste schaderapporten spreken van miljarden dollars. Want in het voetspoor van de ver nielers volgden de plunderaars, die „steels aanvankelijk, maar openlijk later, hun hele familie mobiliseerden bij de beroving van pandjeshuizen, drankwin kels en warenhuizen. „Liberty City", vrijheidsstad, de zwarte nederzetting in Noordwest-Mia- mi, werd zodoende een smeulen de puinhoop, die inmiddels met wegversperringen bewaakt door 3500 man van de nationale garde met de bajonet op het geweer, van de buitenwereld is afgeslo ten. Het slagveld ligt er ogenschijnlijk verlaten bij. Onder zware bewa king van politie spoedt zich een kolonne verslaggevers langs het gebeuren: het glas van winkelrui ten verplintert krakend onder de banden, vlammen klampen zich nog vast aan de resten van ver nielde opslagplaatsen en achter de vitrages van woningen staan mensen met geweren - de scherpschutters van een dolle zelfkastijding. Want het zijn de zwarte neringdoenden die hun bedrijven naar de verdommenis zagen gaan, het zijn de zwarte in woners van „Liberty city" wier huizen zijn afgebrand. Er is kennelijk sedert 1968, toen tij dens de Republikeinse nationale conventie in Miami, rassenrellen uitbraken niet genoeg veranderd in Florida. De zwarte bevolking heeft geen baat gehad bij het feit dat de kiezers in 1972 in meerder heid rassenintegratie voorston den. Want diezelfde kiezers staan nu in korte broek, met een dub belloops onder de arm in hun voortuintjes gereed om het blan ke erfgoed te verdedigen, door trokken van dezelfde kordaat heid waarmee blanke kolonisten ooit in Kenya de Mau-Mau op wachtten. Noch politieke, noch economische macht is „Liberty City" toegevallen. Wel armoe de. Gouverneur Robert Graham van Florida heeft zijn burgerij ge smeekt om rust: „Meer dan iets anders hebben we een nacht van broederschap nodig, voordat we kunnen beginnen te bouwen aan een toekomst". Maar Andrew Young die met andere zwarte leidslieden in Miami arriveerde toen ook de nationale garde 2500 man versterking liet aanrukken kreeg tijdens een vergadering met de zwarte leiders ter plaatse geen been aan de grond. Hij werd weggejouwd, door mannen in keurige pakken met vest en das, die beslist geen benzinebommen hadden gegooid, of geweren hadden afgeschoten, maar wèl nauwkeurig vaststelden dat An drew Young in de ogen van vele zwarte mensen een lakei is ge worden van de blanke belan gen. De klachtenlijst is lang en gruwe lijk. Zij heeft vooral betrekking op recht en de toepassing ervan. Niet zozeer in eerste aanleg op het feit dat sedert 1968 toen Miami óók brandde, juist de Cubanen de baantjes hebben gekregen die voorheen voor de zwarte bevol king leken gereserveerd: de on dergeschikte functies in de ho tels, waar zij koffers droegen, bedden opmaakten en zich met een glimlach overeind hielden tegenover de stroom van welge stelde bejaarden, die zich naar dit „land van de zon" spoeden om hun verkillend gebeente op tem peratuur te houden tijdens de barse winter van het noor den. Citaten uit de archieven: in januari 1979 schopte en sloeg de politie een man die van verkoop van verdovende middelen werd ver dacht, hoewel hij zich niet tegen arrestatie verzette. Een van die politiemannen was Alex Marrero, die in de zaak McDuffie zojuist van rechtsvervolging werd ont slagen. In februari 1979 zagen Amerikaanse televisiekijkers het onthutste maar bebloede hoofd van Nathaniel Lafleur op hun scherm, een zwarte onschuldige, een onderwijzer van onbespro ken reputatie. Maar de politie dacht dat hij in drugs handelde. En ranselde dus hem en zijn zoon af voordat zij bemerkte bij het verkeerde huis te hebben aange beld. Lafleur heeft tegen de stad Miami een eis tot schadevergoe ding ingediend. In oktober 1979 schoot een blanke politieman, die in zijn uren bui ten dienst bijverdiensten maakte als bewaker van een opslag plaats, een 22-jarige zwarte man dood. De revolver ging af tijdens een worsteling met een zwarte man die hij verdacht vond. Hij dacht aan inbraak. Volgens fami lieleden had het slachtoffer zich slechts bij het warenhuis opge steld om een plas te doen. Maar de politieman werd niet in staat van beschuldiging gesteld. En dan is er de zaak van een elfjarig zwart meisje. Een blanke poli tieman zou haar seksueel hebben gemolesteerd. Een rechter oor deelde aanvankelijk dat de man naar een verbeteringsinstituut moest, maar toen hij zich terug trok, verschafte zijn opvolger een voorwaardelijke straf. Er zijn an dere feiten: zwarte leiders wor den vervolgd: zij worden be schuldigd van zulke zaken als het organiseren van illegale gokspe len. Maar vreemd genoeg is het zelfde lot andere zwarte leden van de County Commission in Dade County (waarvan de gren zen samen vallen met die van ste delijk Miami) overkomen. Dade County, men herinnert zich dat nog, is het bestuurlijke gebied waar de zangeres Anita Bryant haar kruistocht tegen homosek suelen begon: ook mensen die anders zijn en dus gevaarlijk voor een normbesef dat recht ver vormt tot ballotage. En dan was er het geval van Johnny Jones. Een zwart onderwijsdes kundige van nationale faam. Hoofd van het onderwijs in Dade County, het op vier na grootste van de VS. Veroordeeld door een geheel blanke jury op 30 april 1980, omdat hij zou hebben ge poogd met onderwijsfondsen in zijn weekeindhuis luxueus lood- gieterswerk te laten aanleggen ter waarde van 18.000 gulden. Een andere zaak met betrekking tot omkoping is nog gaande. Wa ren die veroordelingen een uit vloeiing van racisme, of moet de zwarte gemeenschap slechts be treuren dat een van zijn meest vooraanstaande zegslieden zich tot zulke ordinaire daden heeft la ten verleiden? En vooral vanwege de zaak McDuf fie verscheen minister van justi tie Benjamin Civiletti in Miami. Gestuurd door president Carter met een schijnbaar eenvoudige opdracht: herstel de orde en zorg ervoor dat het recht zijn loop krijgt. Maar dat is in Miami, in Dade County, niet eenvoudig meer. De zwarte gemeenschap heeft zichzelf opnieuw vernie tigd, na twaalf jaar van hardnek kige pogingen om een zwart za kenleven weer op te bouwen. Het geweld heeft het karakter van een zelfmoord: het systeem heeft ge faald. Er is geen andere koers. De staat Florida is een heterogene gemeenschap, dat is duidelijk. De burgerrecht-revolutie heeft veranderingen gebracht. Maar Florida, dat in 1950 nog maar 2,5 miljoen inwoners had, heeft er nu 8 miljoen en zal als de voorspel lingen omtrent de laatste volks telling van april kloppen straks de zevende staat van de VS zijn. Sedert 1970 is de bevolking met anderhalf miljoen gegroeid. Vanwege de zon, die drommen beiaarden aantrekt mensen die tijdens hun laatste ommetje niet door maatschappelijke vernieu wing willen worden verrast. Zij vormen groepen: de Democraten uit New York's Bronx, de Re publikeinen uit Chicago's rijke voorsteden, maar allen behou dend in beginsel - vastberaden op de bressen in hun laastste bas Een politie-agent is het mikpunt van spot voor zwarte jongelui tion van maatschappelijk onver stand. Terwijl de Cubanen (in de afgelo pen maand alleen al in Miami met 20.000 man versterkt) in aanzien en welstand groeiden, had zwart Miami te maken met meer ar moede en meer werkloosheid. Terwijl de Cubanen, witter dan zwart, de baantjes kregen en werden binnengelaten, moesten vluchtende, zwarte, Haitianen formeel het land weer verlaten. En als zij wel werden toegelaten (20.000 in Zuid-Florida) beteken den zij meer concurrentie binnen het beperkte bestel van de zwarte economie. Zo goed als de 40.000 Jamaicanen. In Dade County, Miami, wonen 50 procent blanken, 35 procent (vrijwel uitsluitend Cubanen) van Latijns-Amerikaanse oo sprong en 15 procent zwarter. ...te zamen een bevolking van 1.5 miljoen. Maar het werkloos heidspercentage onder de zwarte bevolking is tweemaal dat van de blanken (17 tegen 8 procent). Tien procent van de blanken bestaat formeel onder de welstands- grens, tegen 18 procent voor de Latijns-Amerikanen en 38 pro cent van de zwarten. Luister naar Marvin Dunne, een zwarte socioloog verbonden aan de internationale universiteit van Florida. „Dit alles is in een pot gegooid en kookt, zodat de be weegredenen niet meer van el kaar zijn te onderscheiden. Dit vormt vermoedelijk een van de meest explosieve situaties in het land. Zelfs wanneer deze uitbar sting is onderdrukt, is een bekeu ring genoeg om het allemaal op nieuw op gang te brengen. Het zal hier nog lang een gevoelige toe stand blijven". Terug naar McDuffie: politieman nen achtervolgden hem. Zij ver wondden hem dodelijk, hoewel zij zeiden dat slechts „noodzake lijk geweld'" was gebruikt Vol gens de aanklacht tegen het vier tal wetshandhavers zouden zij vervolgens de situatie zo hebben vervalst dat het leek alsof McDuf fie met zijn motorfiets tijdens een verkeersongeluk zo zwaar ge wond was geraakt. Die vier poli tiemannen zijn nu vrij. Zij heb ben onmiddellijk geëist dat hun staat van dienst van smetten wordt gezuiverd en twee hunner willen hun oude baan terug. Mi nister van justitie Civiletti moet nu bekijken of alles wel naar de letter van de wet is gegaan en zal overwegen of zij opnieuw in staa' van beschuldiging kunnen wor den gesteld, maar dan op gror. 1 van vergrijpen tegen de burger rechten. Niet voor niets verplaatste de rech ter de zaak naar Tampa in Florida omdat het klimaat in Miami geen behoorlijke rechtsgang kon ga randeren. „De zaak is een tijd bom" nep de vrouwelijke magi straat Lenore Nesbitt uit. De zwaarlijvige voorzitster van de jury, las voor van een brielje: „niet schuldig". Professor Dunn: „Zelfs de meest cynische mensen hadden geen vrijspraak ver wacht. „Een der verdachten zak te huilend in elkaar. Moeder McDuffie, in een lichtblauwe jurk, gooide de handen ten he mel: „De moordenaars gaan vrij uit. Ze hebben mijn zoon omge bracht". Zij moest in de gangen van het gerechtsgebouw worden vastgehouden in een hysterische woede-aanval. „Dit niet", zei zy later op de televisie, toen Liberty City en Coconut Grove, de voor naamste zwarte wijken, al ruim schoots brandden, „dit niet". Wat dan wel? Florida heeft geen antwoord. Amerika graaft op nieuw schuldbewust naar „maat regelen". Garth Reevs, zwart „De aanklager werkt met een duboele standaard voor recht. De blanken hebben zich in alle mo gelijke bochten gewrongen om vervolging tegen zwarten op gang te brengen, die een leiders rol in de zwarte gemeenschap vervullen. Als voor de rechtbank het recht wordt aangetast, begint het gevoel van hopeloosheid. En daarom brandt Miami". 'Merkwaardig genoeg, zyn de blan ken die met de wapens gereed staan om hun bezit aan de grens van de zwarte gemeenschap te verdedigen, niet alleen arm, maar ondervinden zij hetzelfde gevoel van rechtsongelijkheid waarover de zwarte bevolking klaagt. Zij sympathiseren zelfs met de nood van hun buren. Toch grijpen zij het geweer. Want zij voelen zich bedreigd. En zwart Miami? Mevrouw Athalie Range, een pinnige zwarte woordvoerdster zegt „Wij heb ben het gevoel dat wij als mensen niks betekenen. Je weet wat dat betekent „Als je geen mens bent. dan ben je een beest". In Florida komt socioloog Dunn tot de conclusie dat de vrijspraak van de vier politiemannen in de zaak McDuffie maar eén antwoord open het: alles blank ii ver moorden. „En daarmee is een be gin gemaaktzegt hu Omtrent een „wapenstilstand" is hij niet optimistisch, zolang er niets ver andert in de rechtspraak, het kie zen van jury's, in -J' werk U genheidssituatie. Brandt Miami? Inderdaad.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27